IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Kомпарации на некои камери
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Kомпарации на некои камери

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 12>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 09:57
Smile

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 10:07

Многу не благодарно е да се прават вакви споредби (бидејќи се различни категории на камери) но еве што најдов.

 
 
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 12:40
Najnovata tehnologija na digitalni filmski kameri se dvizi okolu CMOS chipot i toa eden chip, taka sto CCD ke ostane za ENG kamerite uste nekoe vreme. HV20 e CMOS i toa ne e nekoj problem, problem e kakov CMOS, sepak toa e consumer camera. Sepak jas ke ja zemam za domasna upotreba.
Vo odnos na SDI izlezot na G1 vo odnos na A1, upotreblivosta e vo toa sto na snimanje ako zemes so tebe montazna edinica so SDI in karticka ala "blackmagic design" (kako najeftina, a odlicna opcija), ke dobies signal direkno od chipot i ke ja izbegnes MPEG kompresijata. Ke dobies superioren signal. E sega toa si ima i scoi nedostatoci. Kartickata e eftina okolu 300 - 400$ i e na PPro2, no za da dobies 10bit uncompressed HD ke ti treba da ja stavis na kompjuter so RAID za da moze da vrtat diskovite, i toj kompjuter da go nosis na snimanje. Ne e strasno ama ne e za snimanje nadvor deka ti treba struja i celiot setap e nazgoden za transport, poveke e za studiski snimanja. Ako so G1 snimas na kaseta togas ne ti treba SDI, pravi capture native preku 1394.
Alternativnite mobilni SDI in resenija se mnogu skapi za gledanje minimum 15000 dolari.
Vo amerika snimaat indi filmovi so H1 so SDI ama sepak imaat set so agregati, svetla i site nisani. Duri nosat i HDCAM SR 4:4:4 dek na snimanje i od kamerata vlagaat direkno vo dek (takov dek ne mi ni teknalo da vidam kolku pari e Smile)
SDI out kreva cena na kamera ama kreva cena za uste okolu 1500 evra na postoecka montaza, taka sto, vidi, razmisli
Pozdrav
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 12:41
Zaboraviv da kazam deka edvaj cekam da stavat nesto kako FOVEON senzorot na SIGMA za video, toa ke bide revolucija
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 13:11

Далтон благодарам за објаснувањето.

У фу! 1500 евра за монтажна единица и плус 2200 за разликата помеѓу A1 и G1 тоа е многу. Кога би имал толку, подобро би земал плус уште една А1 и за покривање настани би било срча. 
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 09:14
Далтон кога веќе спомна, што е разликата помеѓу Glidecam и Steadycam?
Ме стави малце на мисла зошто така го формулира прашањето.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 12:18
Vo princip istata rabota ja vrsat i dvete, samo sto Steadycam e brand epten, toa e prvata firma koja ima napraveno takov tip na poddrska za kameri, Vardar film imaat eden star steadycam koj tezi desetici kila i e so seriski broj 200 i nesto, znaci prvi na balkanot sme go imale :). Za mali kameri dobar e i Glidecam i dosta poevtin, trreba da vidis korisnici sto kazuvaat iako i od dvete sum cital super preporaki, kaj nas zastapnik na Steadycam e Vision kolku sto znam, i super se za dogovaranje, Ljupa gazdata e car (ne e reklama)
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 13:06

Во ред. Колку што пратам на интернет, најголемиот број производители го користат името Steadycam и чудно ми дојде кога ме праша дали е Steadycam или Glidecam. Иако повеќето ги произведуваат во различни верзии, со една рака со две раце, со или без монитор... ги нарекуваат како Steadycam.

Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 13:32
Toa ti e kako sto brichot go vikame Zhilet, krpite Vileda itn.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 13:36
Е да баш така! Smile
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 10:02

Бидејќи темава е компарации на камери, и ова што би одело во следниве редови не е баш за во оваа тема (но се воздржувам да отворам нова) мислам дека од веќе отворениве оваа е нај соодветна а се работи за следното.

Во петокот имав пуштено да се ренда видео материјал, кепчан од HDV видео камери некои си 10-15 мин. за да добијам стандарден HDV материјал.  Не ми се верува но материјалов се рендаше скоро 15 часа Confused, за споредба SD материјал од час и половина, сосе ефекти и куп други тракатанции оди за 2 до 2,5 часа.
Инаку машината е AMD Athlon 3200 со 1 Gb ram.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 10:56

Да ве информирам дека Русите извадиа тестови за споредба на дел од камериве кои ги разгледувавме, т.е. Canon XH A1, Sony FX1 и FX7. Па кој знае или подразбира руски може да ги погледне.

 
Инаку можам да кажам од досегашното мое искуство дека тестовите што ги прават се непристрасни и максимално објективни. Затоа што имам користено некои модели, а и сеуште користам, кои ги имаат тестирано и резултатите (објавени) и она што може да се види во пракса, тоа е тоа.
Значи она што е добиетно како резултат тоа  и го објавуваат.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 11:00
Да напомнам и тоа дека, споредбите ги даваат со по неколку различни сетирања, тестови за шумови, острина, веродостојност на колорит и т.н. и т.н.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 11:30
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Во петокот имав пуштено да се ренда видео материјал, кепчан од HDV видео камери некои си 10-15 мин. за да добијам стандарден HDV материјал.  Не ми се верува но материјалов се рендаше скоро 15 часа Confused, за споредба SD материјал од час и половина, сосе ефекти и куп други тракатанции оди за 2 до 2,5 часа.
Инаку машината е AMD Athlon 3200 со 1 Gb ram.


Jas duri sega go procitav ova. Nekakva greska vo setingot da ne imas, aj kazi mi kakvi ti se podesuvanjata na proektot i na export i so koj softver?
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,437 секунди.