IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Kомпарации на некои камери
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Kомпарации на некои камери

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Kомпарации на некои камери
    Испратена: 10.Април.2007 во 15:08
Додека да се реши работата со додавање на нов подфорум или форум за КАМЕРИ И ВИДЕО може да пишуваме како наслов: Камери и Видео а во заграда темата. Па кога ке се дотераат работите, т.е. новитетите мислам дека нема да биде проблем да се префрлат темиве во новиот форум (подфорум)
 
Истражувајќи по интернет мрежата на еден руски сајт најдов интересни примери. т.е. споредби на некои видео камери па може на некого ќе му користат и ќе му бидат интересни.
 
 
Се работи за Sony- еви модели V1U и FX1 и еден Canon- ов модел
XH A1.
(кои делумно ги продискутиравме со Затко и Јане во претходната тема но за да се зачува прегледноста и да се избегне пренатрупаност на темата ги одвоив во нова тема)
Тестовите се направени при слаби светлосни услови и со различни сетирања на осетливоста. Да не должам многу еве ги фотографиите.
 
 


Изменето од Александар_А - 10.Април.2007 во 15:08
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2007 во 15:22
 
 
Еве ги и останатите фотки.


Изменето од Александар_А - 10.Април.2007 во 15:23
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2007 во 16:05
sakas da kazes canon, neli?

Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2007 во 16:39
Јане по ова што може да се види......... така изгледа.
Јас така би бирал. Јес да Canon- от има за нијанса поголем шум, но ако одиш наместо со 18 db со 12 db добиваш луфта од плус еден степен или една бленда или нак поголема брзина на затварач (во зависност од она што ти треба) а башка и колоритот мислам дека е многу подобро запазен.
Ќе закачам уште пример;иња само да ги симнам (да ги најдам каде беа), штета што форумов не подржува поголем формат (во Kb) на фотографии па мора да се прават некои компромиси во однос на квалитетот.


Изменето од Александар_А - 10.Април.2007 во 17:08
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2007 во 17:41

Еве уште неколку компарации на камери со висока резолуција.

Некои се аматерски како на пример (HC1, HC3, HV10) некои се професионални као на пример (XL H1, Z1 i XH A1). Тестов е за острина.
Многу интересно но можете да приметите дека некои од аматерските модели се поостри од некои професионални, а кои ви оставам на вас да видите.
Фотографииве се од фрејмови и ги пренесувам оргинални какви што се објавени.
 
 
 
 
 
 


Изменето од Александар_А - 10.Април.2007 во 17:42
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2007 во 22:00
koga vekje go pravis testov, daj stavi linkovi za kamerive i fotografii od istive...

Dali se menuvaat objektivite...(pr. dali e kompatibilen "fisheye"od soodveten proizvoditel)???

Kamera ima posebna magija vo kreiranje prikazna...
Kako i da e mi se dopagja rezultatot od Canon-ot

moze li ekvivalent da se napravi so fotoaparat so cel da se zabelezi svetlosnata osetlivost, odnosno razlikite megju dvata mediumi...
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2007 во 22:50
Spored dadenite sliki Canonot ima najdobra osetlivost i najdobar objektiv. Toa veke go sretnav kako komentari od nekolku korisnici na ovaa nova serija Canon kameri. Rabotata e deka imaat vo softverot poveke opcii za podesuvanje na slikata koi trebaat pravilno da se odberat za da se dobie najdobrata performansa. Direktno od kutija ne davaat onoa sto navistina mozhat da ponudat.

Patem Aleksandar, nitu edna od ovie kameri ne e profesionalna. Onie poskapite se smetaat za "industriski" ili "poluprofesionalni". Teloto na profesionalna kamera treba da ima zamenlivi objektivi i site opcii za profesionalno prikluchuvanje na/za ostanatite televiziski (broadcast) uredi, a treba da e izraboteno i so odredena cvrstina i robustnost (kako nejziniot oklop, taka i site prekinuvachi, kopchinja, vratichki i t.n.) za da izdrzhi vistinska profesionalna eksploatacija. Na strana sto i objektivite ne se od vistinski profesionalen kalibar nitu po performansite, nitu po mehanikata.

Toa mu doagja kako da recheme deka dzhebnite digitalni foto kamerichinja se amaterski, a digitalnite bridge foto-kameri se profesionalni.

Ne sakam da pomislite deka vi gi rasipuvam kjefovite, no nekoi raboti, barem megju nas, treba da gi postavime vo vistinska perspektiva. So mushteriite govorete kako sto sakate...

Изменето од Zoran K - 11.Април.2007 во 04:26
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2007 во 08:35
Zorane Zorane...
Spored moznostite i cenite vo mkd ovie se i poveke od profesionalni za mkd uslovi...
steta sto ne mozeme da si igrame so digital beta ili drug slicen format koi i navistina ne gi poznavam. No koga prvpat snimav so krasnojarsk 16 mm vo damnesnata 1987 se raskasaviv od sreka... znaes kako e posle super8 da srabotis nesto vo 16 mm. no tuka gore dolu zavrsuva moeto da recam umetnicko angaziranje vo videoto. Posle ova sum srabotil iljadnici saati video, ama strogo namenski i toa bez nikakva umetnost ili nesto nalik na toa.
Zatoa mozam da zboruvam za tehnickite karakteristiki, koristenjeto vo ekstremni situacii i sl. no za umetnost vo videoto ne se osmeluvam, barem za sega...
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2007 во 10:00
Моз пос еве фотографии:
 
XL H1
 
 
FX1 потполно истото куќиште го има и Z1
 
XH A1
 
V1U има исто куќиште со FX7
 
 
Ова се професионалните модели. Во наредниот пост ќе ги ставам аматерските.
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2007 во 10:05
Zoran kaza sto trebase da se kaze,sporeduvate zabi i babi,mnogu ubavo rece deka so musteriite mozete sto sakate da im kazete ama megu nas treba da ima fer dijalog
Ke vi kazam edna slucka so eden snimatel vo Melburn,po poteklo makedonec
nekade 1997-98 koga pocnaa da izleguvaat DVCAM kamerite i digitalen format pocnaa musteriite da prasuvaat dali se snima na digitalna kamera i nasinecot gi ubeduvase deka toj ima digitalna kamera i sto da praat lugeto mu veruvaa a toj vsusnost imase SVHS Panasonic na koja sto pisuvase Digital Procesing sto e sosema drugo od digitalen format e taka i sega mozeme da se lazeme so lugeto ama ne i so tie sto znaat toest so tie sto rabotat i ziveat od Video produkcijaWink


http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2007 во 10:18
woooooooooooooow , ova mi e nesto poznato... koga kaj nas snimaa so hi8 i lazea deka e digitalna camera od najprofesionalnite, a snimaa so handicamDeadDeadDeadDead
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2007 во 10:23
ili ednas imav prilika da mi se smee eden "snimatel" koj rabotese so philips explorer vhs, pandan na panasonik 700 ili slicno, zatoa sto jas rabotev so sony 5000 hi8 koja vo svetot e popoznata kako mini beta ( poradi kvalitetot na snimka i poradi toa sto i samata nalikuva na smalena beta). koga takvi razbirdzii kreiraat poim za kvalitet ili cena na usluga, mozes da zamislis  sto im preostanuva na poseriozniteConfusedOuchAngry
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2007 во 10:30
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Spored dadenite sliki Canonot ima najdobra osetlivost i najdobar objektiv. Toa veke go sretnav kako komentari od nekolku korisnici na ovaa nova serija Canon kameri. Rabotata e deka imaat vo softverot poveke opcii za podesuvanje na slikata koi trebaat pravilno da se odberat za da se dobie najdobrata performansa. Direktno od kutija ne davaat onoa sto navistina mozhat da ponudat.

Patem Aleksandar, nitu edna od ovie kameri ne e profesionalna. Onie poskapite se smetaat za "industriski" ili "poluprofesionalni". Teloto na profesionalna kamera treba da ima zamenlivi objektivi i site opcii za profesionalno prikluchuvanje na/za ostanatite televiziski (broadcast) uredi, a treba da e izraboteno i so odredena cvrstina i robustnost (kako nejziniot oklop, taka i site prekinuvachi, kopchinja, vratichki i t.n.) za da izdrzhi vistinska profesionalna eksploatacija. Na strana sto i objektivite ne se od vistinski profesionalen kalibar nitu po performansite, nitu po mehanikata.

Toa mu doagja kako da recheme deka dzhebnite digitalni foto kamerichinja se amaterski, a digitalnite bridge foto-kameri se profesionalni.

Ne sakam da pomislite deka vi gi rasipuvam kjefovite, no nekoi raboti, barem megju nas, treba da gi postavime vo vistinska perspektiva. So mushteriite govorete kako sto sakate...
 
Чудни луѓе се ова Nikon - џииве, ич не го сакаат Canon.
(Зоки мала шалаLOLLOLLOL)
 
Зоран, Canon-овиве модели А1 и G1 имаат L-класа на објективи. Така да не би рекол дека не се професионални. Моделот XL H1 исто така користи професионални и менливи објективи, што по она што го кажуваш, дали не припаѓа во професионални камери???!!
Башка освен XL H1 и G1 ги имаат сите приклучоци за да можат да се користат како студиски камери. (не сум навлегувал којзнае колку во детали зошто не ми требале).
Друго овие модели кои што ги ставив во класа на професионални, не ги ставив јас туку нивните производители, така да ако *они лажу мене онда и ја лажем вас* што би рекол Балашевиќ.
Sony дури и ма и модели кои ги става во класа на професионални т.е. еквивалентите на HC1, HC3... 
 
Се сложувам во голема мера со Јане. класификацијата во различни земји (во зависност од финансиската моќ на купувачите) е различна, една е во Русија, друга кај нас на Балканов, трета во Јапонија четврта во Америка... Но и во Америка професионалните модели ги нарекуваат така.
Да не претурам уште низ мрежава.
Поздрав до сите! Thumbs%20Up
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2007 во 11:23
Ace jas sum Canon dzija ama sto e pravo i bogu e drago,Sony si e grand master za video(profesionalno)http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.