IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Верувате ли во Велигден?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Верувате ли во Велигден?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Автор
Порака
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 17:52
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

А,ова погоре Лаки значи:Аллах да те упати!
dankeschen
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 18:21
Инаку, да се вратам на темата поврзана со Велигден, многу импресивен ми е моментот кога Исус, кога Го предал Својот дух на крстот и извикал “Се сврши!Оче, во Твои раце Го предавам Својот дух“, дошло до расцепување на црковната завеса на два дела, земјата се затресла силно, и започнале да паѓаат карпи...
Римскиот офицер кој бил со стражата и кога видел што станало, се исплашил и рекол: “Навистина Овој бил Син Божји“...

Многу е важен тој миг на расцепување на црковната завеса за сите Христијани. Со тоа, патот до Бога бил отворен-а Законот исполнет.големо%20гушкање

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 19:58
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Инаку, да се вратам на темата поврзана со Велигден, многу импресивен ми е моментот кога Исус, кога Го предал Својот дух на крстот и извикал “Се сврши!Оче, во Твои раце Го предавам Својот дух“, дошло до расцепување на црковната завеса на два дела, земјата се затресла силно, и започнале да паѓаат карпи...Римскиот офицер кој бил со стражата и кога видел што станало, се исплашил и рекол: “Навистина Овој бил Син Божји“...Многу е важен тој миг на расцепување на црковната завеса за сите Христијани. Со тоа, патот до Бога бил отворен-а Законот исполнет.големо%20гушкање


Можеби ќе речиш дека сум досаден ко пијавица,можеби ќе си помислиш што запнал овој по моиве постови,можеби намуртено ќе промрмориш губи се од мене,можеби.....Ништо не ти бранам од тоа,но,ќе те замолам само да ми појасниш во контекст на твојот пост ШТО МИСЛИШ ПОД РАСЦЕПУВАЊЕТО НА ЦРКОВНАТА ЗАВЕСА НА ДВА ДЕЛА?

Дали имало тогаш Црква,за каква завеса станува збор.Ај те молам ако имаш воља одговори ми на прашањево,а после мислиси што сакаш.

Мислам дека ме разбра,....да не речам АЛ РАЗБРА,АЛ НЕ?
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 20:38
abe koga veruvas vo BOG i HRISTIJANSTVOTO,veruvas vo se,pa taka i vo voskresenieto na ISUS!
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 20:49
убаво кажано никта...

Јас еве сум атеист па не верувам дека некој може да воскресне , многу гледам рационално на "верава"...

Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 21:07
nema poubav praznik od veliden ,decata najmnogu se raduvaat a i starite,za veligden ima najubavi obichai pa i muslimanite gi vodat decata na jajca kaj nekoi pravoslavci da se izraduvaat na shareniloto
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 21:44
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Инаку, да се вратам на темата поврзана со Велигден, многу импресивен ми е моментот кога Исус, кога Го предал Својот дух на крстот и извикал “Се сврши!Оче, во Твои раце Го предавам Својот дух“, дошло до расцепување на црковната завеса на два дела, земјата се затресла силно, и започнале да паѓаат карпи...Римскиот офицер кој бил со стражата и кога видел што станало, се исплашил и рекол: “Навистина Овој бил Син Божји“...Многу е важен тој миг на расцепување на црковната завеса за сите Христијани. Со тоа, патот до Бога бил отворен-а Законот исполнет.големо%20гушкање


Можеби ќе речиш дека сум досаден ко пијавица,можеби ќе си помислиш што запнал овој по моиве постови,можеби намуртено ќе промрмориш губи се од мене,можеби.....Ништо не ти бранам од тоа,но,ќе те замолам само да ми појасниш во контекст на твојот пост ШТО МИСЛИШ ПОД РАСЦЕПУВАЊЕТО НА ЦРКОВНАТА ЗАВЕСА НА ДВА ДЕЛА?

Дали имало тогаш Црква,за каква завеса станува збор.Ај те молам ако имаш воља одговори ми на прашањево,а после мислиси што сакаш.

Мислам дека ме разбра,....да не речам АЛ РАЗБРА,АЛ НЕ?

Дека си ме зел на заб-си ме зел од поодамна без некоја мене позната причина. Да мрморам “губи се“-не ми приличи, а и да мислев така-ќе те скокнев, т.е. ќе се направам на Тошо. Така да, како што гледаш, имам добра волја со тебе....сеуштеголема%20насмевка

Под црква (храм) овде всушност се мисли на храмот во кој постоело едно место наречено Сватја Сватих. Тоа било место каде влегувал свештеникот еднаш годишно и каде се чувал Ковчегот на Заветот со заповедите кои Бог му ги имал дадено на Мојсеј. Таму не смеел никој да влегува, освен свештениците.

Со цепењето на завесата во Храмот, патот до Бога ни беше директно отворен, без потреба од посредници и пејгамбери, оти “Христос ја плати откупната жртва за нас“. Никакви ритуали, никакви посредници повеќе не се потребни. Ете затоа не попусто и завесата се расцепила. Законот беше исполнет со Христовата откупна жртва.
Се надевам дека ме разбра.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 21:59
Те разбрав,и ти благодарам на појаснувањето.
Кон врв
Jorj98 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jorj98 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 19:31
Тоа е срцевината на целото Христијанство.
И затоа гордо пишувам и:
ВЕРУВАМ.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 19:08
Не верувам во велигден, верувам во Господ Исус Христос и дека умрел и воскреснал, а не верувам во денот велигден... Верувам дека тоа се случило на тој ден според некое си броење на времето, но не му се поклонувам нему, туку на мојот Бог, вечен и милостлив... Шалом!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.