Испечати | Затвори го прозорот

Верувате ли во Велигден?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7143
Датум на принтање: 26.Април.2024 во 06:32
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Верувате ли во Велигден?
Постирано од: аџија
Наслов: Верувате ли во Велигден?
Датум на внесување: 08.Април.2007 во 23:39
Верувате ли во случката која стои зад Велигден? Во воскресението на Исус Христос?

Ако да, зошто да, ако не, зошто не, се разбира... Wink



Коментари:
Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 09.Април.2007 во 00:01
Veruvam vo voskresenieto...veruvam deka Isus ja pobedil smrttaApprovea zosto veruvam?Lelee znaesh li deka mi e teshko da kazam zoshto?Ednostavno zatoa shto veruvam deka postoel,deka negovoto doagjanje e nagovesteno vo Stariot zavet...deka toj e sinot Boziji,deka poradi nas lugjeto e raspnat i poradi nas stradal...veruvam deka kako sin Bozji voskresnal zatoa shto kako takov toj i nemozel navistina da bide ub ien...odnosno,da tie go ponizuvaa,raspnaa i toj umre...no toj nemozeshe da umre zatoa shto ne beshe kako nas...toj beshe zachnat preku svetiot dun i kako takov i ne mozeshe da bide ubien i da umri bez da ozivee povtorno......TOJ,ISUS beshe roden BESMRTTEN

E ova onaka so prosti zboroviEmbarrassed

п.с.многу полесно им е да објаснат оние сто не веруваатBig%20smileа мене ми доаѓа како да објаснувам зошто верувам дека земјата е тркалезнаLOL


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 09.Април.2007 во 00:14
ISKRENO?
da kazam?


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Balian
Датум на внесување: 09.Април.2007 во 00:27
HRISTOS VOSKRESE!
Da se raduvame na zrtvata Hristova, koga milosta i ljubovta Gospodova ni dadoa nadez za vistinski i vecen zivot



-------------
What man is a man who does not make the world better?


Постирано од: brza
Датум на внесување: 09.Април.2007 во 00:27
toj shto veruva,...ama,stvarno da veruva,...da mu pozavidi chovek na pametot,...LOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 09.Април.2007 во 00:30
toj sto veruva gi cuvstvuva blagodetite od nego,nema potreba da barame potvrda od samiot....a toj sto neveruva moze da go pocuvstvuva sprotivnoto...


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 09.Април.2007 во 00:32
алоооо, што убаво прашање ви поставив, дај не го упропастувајте...
анакине, друже... те молам... он топик! Tongue


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 09.Април.2007 во 00:38
после овој мој пост, све оф топик се бришит! Big%20smile

значи прашањето беше верувате ли во Велигден (т.е. воскресението на Исус), и з’ш да, или з’ш не?


-------------


Постирано од: Balian
Датум на внесување: 09.Април.2007 во 02:43

Veruvam vo voskresenieto kako i vo sekoj zbor od Boga daden.

Hristovoto voskresenie e potkrepeno so slednive fakti:

(1)   Prazniot grob

Ako Negovite prijateli go ukrale teloto, tie sekako ke go pokazea, za da dokazat deka se vo pravo. Ako toa bile Negovite ucenici, nemalo da si gi zrtvuvaat zivotite za laga

(2)   Silata na prvite hristijani

Zosto da podnesat takvi progonstva i smrt vo arenite za mrtov Mesija!?

(3)   Celiot Nov zavet t.e. zapisite na apostolate

Lesno e da se vidi deka toa bile cesni lugje, borci za vistinata po sekoja cena. Po site strucni kriteriumi Noviot zavet e poverodostoen document od mnogu svetovni zapisi. Do denes seushte ne se najdeni bilo kakvi zapisi od (ili blizu) toj period vo koi se kazuva deka nemalo voskresenie ili deka toa e izmislica, a ima objektivni istorichari koi pishuvale vo toa vreme koi sigurno ne bi propushtile da kazat ako nekoj “izmislil” nekoe takvo uchenje


Voskreseniot Isus ne ostavil proctor za spekulacii i somnez, tuku toj se objavi po smrtta vo novo telo, za da gi uveri site negovi sledbenici deka ima zivot po smrtta. Toj se pojavi vo poinakva forma, vistinsko telo – ne samo duh, vo sto tie mozea da se uverat (Luka 24:36-49; Matej 28:16-20;Marko 16:14-18; Jovan 20:19-23; Dela 1:6-8)


VERUVAM vo voskresenieto so seto srce, seta dusha i so siot razum

Zatoa frazata “Vechen dom”( i dr. slicni) koja se upotrebuva za grobot na covekot, sto cesto moze da se slushne od lugje koi sebe se narekuvaat vernici, mi e mnogu…LOLLOLLOL     

 



-------------
What man is a man who does not make the world better?


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 09.Април.2007 во 10:43
Верувам и треба да веруваме сите зошто како што вели Апостол Павле  "Залудна ке беше нашата вера ако Христос не воскреснеше"

-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: rome
Датум на внесување: 09.Април.2007 во 16:18
Veruvam vo toa shto stana na Veligden so celo moe srce i dusha i um oti ako ne veruvam vo toa za zabe verbata vo Gospo ili Hristos.Shto Hristos napravi na Krstot je celata Hristianska Verba bez toa nemame nadez za vechen zivot.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: betonjera
Датум на внесување: 09.Април.2007 во 17:17
да Clap

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 09.Април.2007 во 20:13
сите верувате бе? LOLLOLLOL

-------------


Постирано од: rome
Датум на внесување: 10.Април.2007 во 04:28
Mislam poveketo veruvaat so usta a nivnite srca se daleku od Hristos.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 10.Април.2007 во 04:59
pa jas u somnez sum si vikam isus bil nekj kako dejvid koperfild ili kris angels pobarajte na net ce najdete
magionicari profesionalni se iluzionisti ama bas u prava smisla na zborot
si vikam dosol nekoj takov doznal ima moc pa ima vakva varijanta agija:0
ili jok
za sega veruvam u energijata okolu mene ., ne deka prikaznata ne e verodostojna taa i bila takva tuku zboram za sosema nesto drugo:)
agija ne znam dali sum on topic ako ne sum brisi me:)
povece bi kazal vaka vo sekoja dusa ima bog taka eden cel univerzum edna cista energija koj kako moze da ja sprovede mislam u denesnicava sto vo toa vreme bi bile sito bogovi neli :)
spasitel da bil moze
filozov da bil
pameten i cenet pa i toa en mozam da go osporam ama sepak da e toj toj zasto eve ne se pokaze na tv :)
sega poslem 2000 godini a?:)
tak so prstite :)
i neka poveruvaat site
nego jas da vi kazam ne vleguvajte u kashi za spasenie poslem da barate prasajte si go bogot u vas prvin :)
Big%20smilene sakav da bidam neuctliv ili da navredam kogo bilo cisto moja teorija:)
eliksir nekoj vistina postoi :0
pa i talismani i red drugi raboti:)
 


-------------


Постирано од: rome
Датум на внесување: 10.Април.2007 во 06:09
plamenko me plashish so toa shto veruvash deka sekoj je bog i energija.kako mnogu luge i ti isto velish oti HRISTOS BILL MAGESNICHAR I DRUGI RABOTI.ama prashajse ako si vo greshka za kade ke bidesh osuden.da vistina je oti ako se prashash vo sebe ke dobiesh odgovor no od koj.te molam razmisli poopshirno i pomolise na Hristos za eden vistinski pravec i On ke ti odgovori.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 10.Април.2007 во 11:03
Originally posted by plamenko plamenko напиша:

pa jas u somnez sum si vikam isus bil nekj kako dejvid koperfild ili kris angels pobarajte na net ce najdete
magionicari profesionalni se iluzionisti ama bas u prava smisla na zborot
si vikam dosol nekoj takov doznal ima moc pa ima vakva varijanta agija:0
ili jok
za sega veruvam u energijata okolu mene ., ne deka prikaznata ne e verodostojna taa i bila takva tuku zboram za sosema nesto drugo:)
agija ne znam dali sum on topic ako ne sum brisi me:)
povece bi kazal vaka vo sekoja dusa ima bog taka eden cel univerzum edna cista energija koj kako moze da ja sprovede mislam u denesnicava sto vo toa vreme bi bile sito bogovi neli :)
spasitel da bil moze
filozov da bil
pameten i cenet pa i toa en mozam da go osporam ama sepak da e toj toj zasto eve ne se pokaze na tv :)
sega poslem 2000 godini a?:)
tak so prstite :)
i neka poveruvaat site
nego jas da vi kazam ne vleguvajte u kashi za spasenie poslem da barate prasajte si go bogot u vas prvin :)
Big%20smilene sakav da bidam neuctliv ili da navredam kogo bilo cisto moja teorija:)
eliksir nekoj vistina postoi :0
pa i talismani i red drugi raboti:)
 


Работите кои ги кажа, се по малку контрадикторни...

Веруваш дека Христос бил паметен, и добар човек, ама во исто време веруваш, или се сомневаш, дека бил и многу вешт манипулатор. Ако бил манипулатор, тогаш не бил воопшто добар!

Може на долго и широко да се зборува за веродостојноста на Христовото воскресение, но гледам и самиот не се сомневаш во тоа. Тебе изглед повеќе ти пречи тоа што не се појавува тогаш кога ти, или некој друг, ќе направи „клик“ со прстите...

Но ајде малку да хипотезираме...

Замисли си дека Бог навистина постои. Што е Бог? Бог е некој семоќен, огромен, бесконечен дури... И сега, тој треба да трча, кога некој пламенко, или некој аџија, ќе направи пуц со прстите?

Колку што мравката може да го клоцне Монт Еверест, толку можеме ние да го манипулираме Бога...

Бог нема да трча да ни се појавува, докажува, како некој кловн. Има секој од нас понуда: верувај или не верувај! Земи или остави! Ама биди свесен и за последиците од таквиот избор...

Поздрав.




-------------


Постирано од: sandrica
Датум на внесување: 10.Април.2007 во 14:33
Верувам и постам и се пречистувам за здравје и душевен мир.
Од мала почнав иако од мојата фамилија ретко кога некој пости, се пречистува ит.н. Верувам во Исус.


-------------
Just love


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 10.Април.2007 во 21:38
Smeam li da kazam deka ne veruvam a da ne bidam napadnata so komentari?
Ne veruvam zatoa sto.......ednostavno  ne e logicno po site prirodni zakoni i pravila!


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 10.Април.2007 во 22:30
a vapcash jajcaConfused

-------------


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 10.Април.2007 во 22:43
Koga decata mi bea mali,sega veke ne

 Ne mi repliciraj ova sekako ke bide izbrisano


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 01:40
Originally posted by mamma mamma напиша:


Ne veruvam zatoa sto.......ednostavno  ne e logicno po site prirodni zakoni i pravila!


како на пример кои тоа природни закони се косат со моќта на Творецот? Wink


-------------


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 20:27

на велигден се слави воскресението на нашиот Христос Бог и Спасител избавувањето од смрта

зарем има нешто лошо во тоа да се слави најголемото приближување на човекот кон Бога????

јас мислам нема!!!!

ВЕСЕЛЕТЕ СЕ ОТИ СЕ ПРИБЛИЖИ ЦАРСТВОТО НЕБЕСНО!!!!


-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 23:40
Originally posted by mali simo mali simo напиша:


на велигден се слави воскресението на нашиот Христос Бог и Спасител избавувањето од смрта

зарем има нешто лошо во тоа да се слави најголемото приближување на човекот кон Бога????

јас мислам нема!!!!

ВЕСЕЛЕТЕ СЕ ОТИ СЕ ПРИБЛИЖИ ЦАРСТВОТО НЕБЕСНО!!!!


ClapClapClap


-------------


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 15:52
jas ne rekov nisto loso nego kako sto ide vreme :)
ce si doznaeme najubavo a i sto ako vistina mi treba bog i cukam so prstite a nego go kako i uvek
zatoa rekov vo sekoj nas ima bog energija cista pa koj kako ja iskoristi
i ne rekov deka e manipulator
kako prvo loso me svacate
pa on so svojata sila neli kako sto pisuva a koj go napisal toa od koleno na koleno ne znam od kamen im dal leb na lugeto da jadat i ....
rekata krv ja napravil
pa cekajte
pa i nostradamus pogodil sve skoro pa treba i nego bog da go smetam
noe gi spasil zivotnite pa treba i na nego da se molam
jas en mozam da se domolam za mene pa za nekoj drug
ili pak zasto da molam nekogo najvise od sve toa mrzam da mi prosti
aj on neka se simne jas da mu prostam
ne me svacajte pak bukvalno
carstva nebesni inace ako ima edno ima i drugo i treto
koe ce se simne zavisi od nasiot bog vo nas :)
znaete toj bog sto sepka na uvo:)
a sega e 21 prvi vek duri i bog da se se simne sega ce se zbudali odma :)
koga ce vidi sto se desava na ovaa planeta sozdatena za 6 dena pa ce mu trebaat 60000000. dena za da ja popravi i ce se otkaze:)
taka da mislam na ans e ostaveno i vo nas e toa dusevnoto bogce na koe vernicite se molat i toa e
ne deka ne veruvam konmstatiram lafam
neli forum e ova moe mislenje jas kazav
na primer kaj kogo e mojata vrvca za zivot
:)
koj ja cuva kaj kogo se nozicite kaj mene
taka
ili ne e taka?
 


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 17:32
Originally posted by plamenko plamenko напиша:

kaj kogo se nozicite kaj mene
taka
ili ne e taka?
 


„Кој од вас, може да додаде макар и еден час на својот живот?“

                - Исус Христос (Матеј 6:27)


-------------


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 17:37
pa samiot jas :)
ako imam verba se razbira vo mene najprvin
agijo jas malce na decki nacin objasnuvam amam nema veze ova e moe mislenje
eve primer doagaat vonzemjanci so dokazi oni se posrale pred ne znam kolku godini i opala ljugeto iskocile
a?
veruvas ili ne
toa gas site sto veruvale vo semocniot sto bi im bilo na pamet ili vo sto bi veruvale bi smenile vera li ?
nema veze samo ce porasdlabocam
ps.veruvam deka ima i drug oblik na zivot taka da .....
tolku od mene na ovaa tema
 


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 17:42
дали има вонземјани е вон темата...

Ако се открие друг начин на настанување на човекот, тогаш ќе правиме муабет, да не забегуваме со триста теории... Засега, е јасно дека освен Творец, нема друго логично решение...

А секоја ти чест, ако можеш да си го продолжиш животот... мислам небулоза кажа, ама ајде... Wink


-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 20:14
Шимпанзото и Човекот имат 99,6 % заеднички активни гени.Човековиот најблизок сродник е шимпанзото. Родот Хомо е стар околу 2 милиони години а Хомо Сапиенс е стар негаде 200.000 години (максимум), еволутивните научни наоди покажува дека сме се развивале (и во тој развој) оделувале во периоди од гибоните, орангутаните, горилата и шимпанзите во текот на милиони години.


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 20:26
Kako sakash zboruvaj...decata vo uchilishte(istorija za prva god. sredno)i uchebnik po istorija za 5-to odd. uchat spored Darvin e vaka spored Biblijata taka....pa sami si odbiraat vistinaWink

-------------


Постирано од: rome
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 00:50
чорбаџија како прво лаган си оти светот билл милиони години стар,и самите сиентисти неможат да дат факт за тоа оти немаат со што да го мерат.и немаат 100%доказ.еве една вистина беше тука во новината пред 2 години.еден сиентист најде камен покрај морето со цртежи од оган.го испита и викна големи машини за да го премести оти цртанјето на каменот било 2миллиони години старо.кога се науши на вестите оти нашле цртежи на то и то место од пред 2миллиони години еден човек појде и им рече во голема греша сте оти јас ги начртав пред 8 год и мам нацртано на 7 камења тие се овде и овде.знајш колку беше тој сиентист усрамен?тоа је само едно а колку така има низ светот.планетава је само 6000 год стара,оди прочитај во Библијата па ке ти се објасни све.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 01:16
Некој убаво те излагал па сега ти се смеи, Нучник не може да тврди дека некој камен бил цртан пред 2 милиони години, најстарите цртежи од Хомо сапиенсот се некаде 30-40.000 години, значи кажуваш прикаски.
Инаку 6000 години не е стара планетата, таја е стара некои 4,5 милијарди години, постојат фосили и докази за живиот свет (најрано) пред некои 600 милиони години. Развојот на човекот се слеи преку наоди на чивеколики мајмуни и има од нив останки (коски, лобањи, цртежи по пештери......


-------------


Постирано од: rome
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 01:22

те молам земиго двд од кент ховинт па види и размисли(ако знаеш енглески оти тој је американец)многу убаво раскажува за се ти што спомна и веруваш.



-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 01:34

Kent E. Hovind (born January 15, 1953) is an American evangelist and prominent Young Earth creationist who is serving a ten-year term in U.S. federal prison for 58 tax offenses, obstructing federal agents and related charges.

Моите науки, моите сознаниа, познавања се темелат на озбилни, и докажани извори.
Благодарам, ќе го скокнам овој докажан измамник


-------------


Постирано од: rome
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 01:38
Да тој је но за тоа се докажа оти се лаги,увек колку поблиску човек оди кон Госпо ѓаволот ги мачи и им дава лаги за народот да отфрлат тој тоа што го зборува.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 01:40
Како и Хитлер?
Тој колку го отфрлаа сигурно “најблиску“ бил
Или .. Менсон и тој е в затвор веќе 40 години... велат убил бремена жена..... правел секта.... а можи и да е исправен ... по твое


-------------


Постирано од: rome
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 01:49
за хитлер и мансон само Госпо можи да ги навистина казни за секогаш.ама тоа што го реков ти го изваде од контакт.овие 2 небиле Христиани вистински верци оти и ако рекле се незначи оти се. колку и денес има велат верваат но лошо праат.а овој сиентист је башка сториа.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 01:54
По што е башка, јас само што прочитав за него е биографија полна со измами, грабежи, напади....... Јас ваков не би оставил дома да ми влези а камоли да учам од него. Остај го ти него, си има мака човекот.
Голема


-------------


Постирано од: rome
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 02:11
добро ај ке го остајме но не веруваш во Христос тоа је за жал за тебе (i feel for you)

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 02:14
Сите се жалиме,оној кој верува во Алах ги жали другите, оној кој верува во Буда жали за други, оној кој верува во Кришна не жали нас останатите, Оној кој верува во Јахве ве жали сите други.... нема крај на жалења. Пред да постани Христијанството си веруваа со векови и генерации луѓето во други сили, по Христијанството се јавиа други вери... нема крај....

-------------


Постирано од: rome
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 02:17
сда нема крај но крајот је во близина и тогаш се ке се дознае кога ке се врати Христос.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 02:23
Крајот е велат во близина веќе 2000 години, по евангелијата и самиот Исус рекол дека многумина што го гледаат ќе доживеат да го видат повторното негово идење али ете уште се чека. 

-------------


Постирано од: rome
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 02:26
Христос зборваше во парабели и малце треба студирање па да разбериш.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 02:36
Да тоа е секогаш “одговорот“ дека зборувал во параболи. И секогаш можеш да се извлечеш со тоа дека незгодното место во писмото е “парабола“ затоа и имаме толку Христијански цркви и насоки. Но Исус рече дека е дојден овде за изгубените овци на племето Израилево, дека ни една буква од старите закони нема да измени, да учениците негови не одат кај паганите (кои пци ги нарече) па денес не е се како што кажа тој. 

-------------


Постирано од: Marina_21
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 15:03
Верувам во Исусовото воскресение, зашто немам причина да не верувам.Исус уште додека не бесе распнат и уште додека никој немаше поим дека ќе воскресне, го воскресна Лазар од мртвите.Така да ако тоа беше можно, зошто не би било можно и неговото воскресение?
А и да ги оставиме доказите кои се бројни за Христовото воскресение, и да помислиме дека Бог кој премногу не сака би сторил се за нас, па зашто да не ни даде вечен живот во неговото блажено присуство.
Чиста логикаSmile


-------------
Се што се случува, Бог ќе го насочи така што да испадне на добро за оние што го сакаат Бог.


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 15:23
Veligden me asocira na farbanje na jajca.
Pozadinata na veligden e paganska a e povrzana so slavnje na asiro-vavilonskata bozica na plodnosta Ishtar.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 16:15
Кога не би верувала во Велигден-т.е. денот на Воскреснувањето на Исус Христос, мојата вера и верување во вечноста би била взалудна.
Јасно дека верувам.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: mudzahid
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 16:16
И кој е сега во право?

-------------
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 16:21
Јас сум уверена во вистинитоста на моето верување....

Ако мислиш на КГБ, незнам, прашај го него во што верува.
Тој нешто повеќе се осврнува на обичајот за фарбање јајца, а не ми е познато верувањето на Јеховините Сведоци за воскреснувањето.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 16:21
Kakvo pravo barash mudzhahid? Zarem ne zboruvame za veruvanja, neshto sto e lichno za sekoj chovek. I dvajcata veruvaat vo Isusovoto propovedanje, no imaat razlichni pogledi na crkovnite tradicii, obichai i dogmi.

Neka me popravat KGB i maria dokolku gresham.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 16:21
Mudzahid - а кој треба да е во право?! Зарем треба некој да ти каже во што да веруваш за тоа да е "право"...?
КГБ - едно е што е празникот, друго е како се манифестира. Денот на Воскресението е многу значаен, но народните обичаи имаат влијание врз начинот на кој се празнува... но не и врз неговото духовно значење. За оние кои не умеат да ја согледаат духовната важност на овој празник - тоа е нивни проблем и нивна загуба.


Постирано од: mudzahid
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 16:56
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Mudzahid - а кој треба да е во право?! Зарем треба некој да ти каже во што да веруваш за тоа да е "право"...?


Никој не треба да ти каже зидарски, месенџер кој е во право, правото го потврдува правилото на верата, секоја вера си има свои правила, па така моето прашање не треба да го сватите на тоа кој како верува, туку чие верување е исправно според правилото на верата. Марија убаво си одговори.


-------------
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 17:23
Tokmu taka e mudzhahid, maria gi prifakja dogmite na pravoslavnoto hristijanstvo, a KGB na Jehovinite Svedoci. Ti si imash svoi, chetvrti imaat neshto sosem drugo i t.n.
 
I koj e sega vo pravo?


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 17:27
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Tokmu taka e mudzhahid, maria gi prifakja dogmite na pravoslavnoto hristijanstvo, a KGB na Jehovinite Svedoci. Ti si imash svoi, chetvrti imaat neshto sosem drugo i t.n.
 

I koj e sega vo pravo?



Јас не би рекол дека мариа-магдалена ги прифаќа Православните догми,туку Протестантските догми,или уште појасно го дели ставот на ЕвАнгелос,ако грешам нека ме поправи(за што однапред и се извинувам),но,во секој случај во право си,секој си поаѓа од своето верување и убедување...

-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: mudzahid
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 17:28
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Tokmu taka e mudzhahid, maria gi prifakja dogmite na pravoslavnoto hristijanstvo, a KGB na Jehovinite Svedoci. Ti si imash svoi, chetvrti imaat neshto sosem drugo i t.n.
 
I koj e sega vo pravo?


Меси зборуваме за христијанство. Па ако знаеш кажи:
 според христијанското учење кој е во право?



-------------
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 17:31
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Tokmu taka e mudzhahid, maria gi prifakja dogmite na pravoslavnoto hristijanstvo, a KGB na Jehovinite Svedoci. Ti si imash svoi, chetvrti imaat neshto sosem drugo i t.n.
 

I koj e sega vo pravo?



Јас не би рекол дека мариа-магдалена ги прифаќа Православните догми,туку Протестантските догми,или уште појасно го дели ставот на ЕвАнгелос,ако грешам нека ме поправи(за што однапред и се извинувам),но,во секој случај во право си,секој си поаѓа од своето верување и убедување...


Омер, јас воопшто не прифаќам НИКАКВИ догми, но секогаш саум за вистината.
Ако моите ставови и се совпаѓаат со ставови изнесени од Евангелос, не се сметам себеси за протестант, но за човек со отворено срце кој трага по вистината.среќа
За разлика од некои кои и покрај тоа што знаат дека не се во право за некои работи, јазикот ќе го изгризат-ама нема да признаат.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 17:35
Ме разбра ал па не ме разбра?среќа


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 17:40
I taka doagjame do prashanjeto od milion dolari:
 
Koja e vistinata?
 
I na ova prashanje site ke odgovorat - ona sto pishuva vo svetata kniga ... i ke ja pokazhat svojata kniga kako referenca za site odgovori!


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 17:40
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Ме разбра ал па не ме разбра?среќа



Не да те разбрав,те преразбрав.И извини што погрешно сум те проценил.


-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 17:42
Епа сега јас не те разбирам искрено, дали навистина си ме разбрал или само малку..ироничен дека си ме разбрал?

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 17:43
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I taka doagjame do prashanjeto od milion dolari:
 
Koja e vistinata?
 
I na ova prashanje site ke odgovorat - ona sto pishuva vo svetata kniga ... i ke ja pokazhat svojata kniga kako referenca za site odgovori!


Ништо никому не изнесувам.
И верувај, и покрај моите убедувања во вистинитоста на моето верување, никогаш не сум рекла “Вашето е погрешно



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 17:45
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Епа сега јас не те разбирам искрено, дали навистина си ме разбрал или само малку..ироничен дека си ме разбрал?


Не,искрено ти велам дека те разбрав,без никаква доза на иронија.

П.С. Разбра,ал не?



-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 17:45


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 17:46
ElHamdullilah

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 17:47
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

ElHamdullilah
shto znachi ovaa vo prevod?


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 17:47
Еј, Лаки, Плави Анџео....


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 17:48
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

ElHamdullilah
shto znachi ovaa vo prevod?


Хахахаааааа, Фала му на Бога (во случајов што се разбравме)


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 17:49
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

ElHamdullilah





Јехдикумуллах.


-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 17:50
А,ова погоре Лаки значи:Аллах да те упати!

-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: mudzahid
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 17:51
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

А,ова погоре Лаки значи:Аллах да те упати!


АМИН


-------------
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 17:52
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

А,ова погоре Лаки значи:Аллах да те упати!
dankeschen


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 18:21
Инаку, да се вратам на темата поврзана со Велигден, многу импресивен ми е моментот кога Исус, кога Го предал Својот дух на крстот и извикал “Се сврши!Оче, во Твои раце Го предавам Својот дух“, дошло до расцепување на црковната завеса на два дела, земјата се затресла силно, и започнале да паѓаат карпи...
Римскиот офицер кој бил со стражата и кога видел што станало, се исплашил и рекол: “Навистина Овој бил Син Божји“...

Многу е важен тој миг на расцепување на црковната завеса за сите Христијани. Со тоа, патот до Бога бил отворен-а Законот исполнет.големо%20гушкање



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 19:58
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Инаку, да се вратам на темата поврзана со Велигден, многу импресивен ми е моментот кога Исус, кога Го предал Својот дух на крстот и извикал “Се сврши!Оче, во Твои раце Го предавам Својот дух“, дошло до расцепување на црковната завеса на два дела, земјата се затресла силно, и започнале да паѓаат карпи...Римскиот офицер кој бил со стражата и кога видел што станало, се исплашил и рекол: “Навистина Овој бил Син Божји“...Многу е важен тој миг на расцепување на црковната завеса за сите Христијани. Со тоа, патот до Бога бил отворен-а Законот исполнет.големо%20гушкање


Можеби ќе речиш дека сум досаден ко пијавица,можеби ќе си помислиш што запнал овој по моиве постови,можеби намуртено ќе промрмориш губи се од мене,можеби.....Ништо не ти бранам од тоа,но,ќе те замолам само да ми појасниш во контекст на твојот пост ШТО МИСЛИШ ПОД РАСЦЕПУВАЊЕТО НА ЦРКОВНАТА ЗАВЕСА НА ДВА ДЕЛА?

Дали имало тогаш Црква,за каква завеса станува збор.Ај те молам ако имаш воља одговори ми на прашањево,а после мислиси што сакаш.

Мислам дека ме разбра,....да не речам АЛ РАЗБРА,АЛ НЕ?


-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 20:38
abe koga veruvas vo BOG i HRISTIJANSTVOTO,veruvas vo se,pa taka i vo voskresenieto na ISUS!

-------------
She sells seashells by the seashore...


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 20:49
убаво кажано никта...

Јас еве сум атеист па не верувам дека некој може да воскресне , многу гледам рационално на "верава"...



-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 21:07
nema poubav praznik od veliden ,decata najmnogu se raduvaat a i starite,za veligden ima najubavi obichai pa i muslimanite gi vodat decata na jajca kaj nekoi pravoslavci da se izraduvaat na shareniloto


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 21:44
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Инаку, да се вратам на темата поврзана со Велигден, многу импресивен ми е моментот кога Исус, кога Го предал Својот дух на крстот и извикал “Се сврши!Оче, во Твои раце Го предавам Својот дух“, дошло до расцепување на црковната завеса на два дела, земјата се затресла силно, и започнале да паѓаат карпи...Римскиот офицер кој бил со стражата и кога видел што станало, се исплашил и рекол: “Навистина Овој бил Син Божји“...Многу е важен тој миг на расцепување на црковната завеса за сите Христијани. Со тоа, патот до Бога бил отворен-а Законот исполнет.големо%20гушкање


Можеби ќе речиш дека сум досаден ко пијавица,можеби ќе си помислиш што запнал овој по моиве постови,можеби намуртено ќе промрмориш губи се од мене,можеби.....Ништо не ти бранам од тоа,но,ќе те замолам само да ми појасниш во контекст на твојот пост ШТО МИСЛИШ ПОД РАСЦЕПУВАЊЕТО НА ЦРКОВНАТА ЗАВЕСА НА ДВА ДЕЛА?

Дали имало тогаш Црква,за каква завеса станува збор.Ај те молам ако имаш воља одговори ми на прашањево,а после мислиси што сакаш.

Мислам дека ме разбра,....да не речам АЛ РАЗБРА,АЛ НЕ?

Дека си ме зел на заб-си ме зел од поодамна без некоја мене позната причина. Да мрморам “губи се“-не ми приличи, а и да мислев така-ќе те скокнев, т.е. ќе се направам на Тошо. Така да, како што гледаш, имам добра волја со тебе....сеуштеголема%20насмевка

Под црква (храм) овде всушност се мисли на храмот во кој постоело едно место наречено Сватја Сватих. Тоа било место каде влегувал свештеникот еднаш годишно и каде се чувал Ковчегот на Заветот со заповедите кои Бог му ги имал дадено на Мојсеј. Таму не смеел никој да влегува, освен свештениците.

Со цепењето на завесата во Храмот, патот до Бога ни беше директно отворен, без потреба од посредници и пејгамбери, оти “Христос ја плати откупната жртва за нас“. Никакви ритуали, никакви посредници повеќе не се потребни. Ете затоа не попусто и завесата се расцепила. Законот беше исполнет со Христовата откупна жртва.
Се надевам дека ме разбра.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 21:59
Те разбрав,и ти благодарам на појаснувањето.

-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: Jorj98
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 19:31
Тоа е срцевината на целото Христијанство.
И затоа гордо пишувам и:
ВЕРУВАМ.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 19:08
Не верувам во велигден, верувам во Господ Исус Христос и дека умрел и воскреснал, а не верувам во денот велигден... Верувам дека тоа се случило на тој ден според некое си броење на времето, но не му се поклонувам нему, туку на мојот Бог, вечен и милостлив... Шалом!

-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk