IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КРШТЕВАЊЕ НА БЕБИЊА-ДА ИЛИ НЕ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КРШТЕВАЊЕ НА БЕБИЊА-ДА ИЛИ НЕ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3132333435 72>
Автор
Порака
Реакт Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Реакт Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 13:44
Ангелче, пријатели во секое време. Ништо овде не сум сфатил лично - затоа што и не изнесувам лични ставови. Ако се си прочитала, те молам, немој уште на почетокот да се бламираш и да кажуваш дека немало аргументи, туку само филозофии. Бараа библиска основа - им даов, ама не прифаќаат. Со сила ли да ги терам? И ти, ако имаш нешто конкретно - кажи. Ако имаш прашање - прашај. Има еден на форумов (Миралем) е таков како тебе, па затоа и никој не го дружи.
А ти ако сакаш уште стопати прекрстувај се, твој е одлуката. Во пеколот ќе гориме за други работи, а не за тоа кој кога се крстил.
А за шах-матот...
Без коментар
Кон врв
Ангелче Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ангелче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 13:58
Originally posted by Реакт Реакт напиша:

Бараа библиска основа - им даов, ама не прифаќаат. Со сила ли да ги терам? И ти, ако имаш нешто конкретно - кажи. Ако имаш прашање - прашај. Има еден на форумов (Миралем) е таков како тебе, па затоа и никој не го дружи.
А ти ако сакаш уште стопати прекрстувај се, твој е одлуката. Во пеколот ќе гориме за други работи, а не за тоа кој кога се крстил.
А за шах-матот...
 
Koja bibliska osnova ti ja dade?
Deka na Lidija bebeto bilo krsteno? Na Lidija bebeto bilo krsteno, kolku sto ona bebe od Sodom gi siluvalo gostite na Lot LOL abe ne me zezaj.
Ne znam, malku li informacii ima vo Biblijata za toa koj, koga i kako treba da se krsti i koi preduslovi treba da gi ispolnuva, pa morate da izmisluvate vakvi raboti sto ne gi pisuva vo Biblijata. Apostolite ne bile glupi, ako krstile bebe ili ako bebinjata treba da se krstat toa kje ni go zapisele vo Biblijata, a ne nie sega da si izmisluvame tuka. Vo Biblijata ima tolku sporedni i sekundarni raboti zapisano,a bila "Zaboravena" edna vakva tolku znacajna rabota. abe ajde.
 
Prasanja imam i gi postavuvam. Koj znae, mi odgovara Wink
 
1 2 3
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 14:02
ангелче Clap треба да бараш библиска основа на СЕ, а не да се раководиш по традиции и обреди вметнати од црквите кој ама ич не се по волјата на Бог.
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 14:10

зарем ти Ацелера ја знаеш вољата Божја , можеш така да ја толкуваш како да ти е другар , Бог тоа што не му се допаѓа ке го толерира илјади години????????  Тој допушта нешто за наша корист но не се ....
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 14:19
знам дека за бебиња кој немаат поим за Него,  не му е по кеиф ние да ги втурнуваме во нешто као демек крштевање и внесување  во вератаConfused пaзи ова а кој наведува на грев едно од овие мали, за него е поарно да му се обеси воденички камен на вратот и да потоне во морска длабочина“ (Матеј18,6)
незнам симо што праиш некоја миситика.


Изменето од ACELERA - 22.Јуни.2007 во 14:21
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 14:24

крштевањето е грев???
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 14:35
ако не е библиско, не е важечко!
грев е за оној (дедо ПОП) кој го извршува против условите пишани во Светото Писмо. А ТИЕ СЕ ПОКАЈАНИЕ-ОБРАЌАЊЕ-ВЕРА ВО ИСУС ХРИСТОС
не е грев за оној врз кој е извршено крштавањето кој не е способен да одлучува сам за себе -во случајов бебе!
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 14:37

а што велиш на оваа заповед од Христос:

 Кој не се роди од вода и Дух, не може да влезе во Царството Божјо (Јован 3, 5).

па дедо поп со тоа крштева нели со вода и со призив на св. дух


ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 14:42

значи библиско е !!!!
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 14:42
Originally posted by mali simo mali simo напиша:


крштевањето е грев???
 
Не туку лажното крштевање е ГРЕВ затоа што прво хули на правилното библиско крштевање, второ ги наведува луѓето да мислам дека се крстени, па потоа кога ќе пораснат и вистински се покајат и поверуваат во Христос да се сомневаат дали треба "повторно" да се крстат (како Ангелче на пример).
Но за среќа, мудрите, разумните и објективните трагачи по Вистината лесно се ослободуваат од таа еретичка хипноза и се враќаат кон изворното христијанство втемелено во Светото Писмо.
 
Браво Ангелче!!! ClapClapClap На добар пат си, читај, испитувај, проверувај, слушај секакви совети, но селектирај и не земај никој како "авторитет" на форумов, туку главен авторитет нека ти биде Христовото учење. "Еден е вашиот наставник" - рече Христос алудирајќи на Себе Си.
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 14:44

а кое е лажно крштевање тоа што е старо колку и верата Христова или тоа,, помодерното,,???? 
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 14:45
Originally posted by mali simo mali simo напиша:


а што велиш на оваа заповед од Христос:

 Кој не се роди од вода и Дух, не може да влезе во Царството Божјо (Јован 3, 5).

па дедо поп со тоа крштева нели со вода и со призив на св. дух
 
А кој ти дава право тебе тоа зборче "вода" да го поистоветуваш со крштевањето?
Зарем "Зборовите Христови" не се животодавната вода?
Зарем разбојникот на крстот не влезе во Царството Небесно иако не се крсти?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 14:49
Clap Clap Clap и после 33 страни аргументи, жилаво се држат, вртејки се во круг.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 14:49
Originally posted by mali simo mali simo напиша:


а кое е лажно крштевање тоа што е старо колку и верата Христова или тоа,, помодерното,,???? 
 
Библиското крштевање датира од времето на Христос и апостолите и лесно можеш да прочиташ за него во Новиот Завет.
А не знам за кое "помодерно" крштевање ми збориш.
За она од 4 век што го извршил Константин покрстувајќи илјадници бебиња?
Не, благодарам! Smile
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3132333435 72>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.