IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Окупација од Бугарската војска 1941
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Окупација од Бугарската војска 1941

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6162636465 98>
Автор
Порака
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 15:50
mene moshne ne mi e jasna celta
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 15:53
Не ти е јасно поради логиката или поради тоа што се ставаш на окупаторската страна
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 15:55
aj dosta provocira be Buge
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 00:58


Aко кон ова го додадеме дури и сведоштвото на внуката на Делчев за тепањето и малтретирањето на Жуглов, тогаш несомнено е дека Жуглов добил сосема заслужена казна. Очигледно е дека сведоштвото негово е невистинито, затоа што другите сведоштва посочуваат дека тој наредувал убиства.

Изменето од Македон - 06.Август.2010 во 01:09
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 15:22
Originally posted by Македон Македон напиша:

[/URL]

Aко кон ова го додадеме дури и сведоштвото на внуката на Делчев за тепањето и малтретирањето на Жуглов, тогаш несомнено е дека Жуглов добил сосема заслужена казна. Очигледно е дека сведоштвото негово е невистинито, затоа што другите сведоштва посочуваат дека тој наредувал убиства.


Борис Жуглов може да е живеел во Пловдив, ама е роден во В’мбел Леринско. Од таму е и Васил Жуглов.
И зошто мислиш што стрелането по одлуките на т. н. "Народен сад" е по различно од стрелането извршено од Жуглов и компаниja?

На 15.І.1945 г.завршваат по брзата процедура судењето на Христо Стоилов, Љубчо Јорданов, Костадин Балкански и Борис Жуглов, предадени од бугарскиот отечествен фронт (ОФ) на "надлежните" власти во Македонија. Процесот се опишува како "првиот процес против група народни убијци", "садистите, бугарските хитлерови платеници во Македонија". Салата на офицерскиот клуб во Скопје е преполна со намерно донесени клакjори кои постојано извикуваа "Смрт", "Смрт", "Смрт за страшните крвопиjци". Ниту еден од обвинетите не се признава за виновен. При сослушувањето на Христо Стоилов се изаснува дека некои од сведоштвото му се насочени кон Д. Чкатров, Спиро Китинчев и Д. Гузелев, кого видел "често во полицијата". Станува јасно дека овие изјави се изтргнати насила. Судот осуди обвинетите на смрт, а само К. Балкански останува без казна, бидејќи за него требело "да си каже зборот братскиот српски народ". Прави впечаток дека на овој прв процес судските власти упатуваат вниманието на и онака силно манипулирано општество кон Д. Чкатров, Д. Гузелев и Спиро Китинчев, кои во тој момент се во затвор и се подследствени. Со тоа не само се "сугерира", но индиректно се "нарежда" и на инспекторите и на јавните обвинители како да се "подготвуваат" за престојните процеси...


Изменето од Македон - 06.Август.2010 во 15:48
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 15:53
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

[/URL]

Aко кон ова го додадеме дури и сведоштвото на внуката на Делчев за тепањето и малтретирањето на Жуглов, тогаш несомнено е дека Жуглов добил сосема заслужена казна. Очигледно е дека сведоштвото негово е невистинито, затоа што другите сведоштва посочуваат дека тој наредувал убиства.


Борис Жуглов може да е живеел во Пловдив, ама е роден во В’мбел Леринско. Од таму е и Васил Жуглов.
И зошто мислиш што стрелането по одлуките на т. н. "Народен сад" е по различно од стрелането извршено од Жуглов и компаниja?

На 15.І.1945 г.завршваат по брзата процедура судењето на Христо Стоилов, Љубчо Јорданов, Костадин Балкански и Борис Жуглов, предадени од бугарскиот отечествен фронт (ОФ) на "надлежните" власти во Македонија. Процесот се опишува како "првиот процес против група народни убијци", "садистите, бугарските хитлерови платеници во Македонија". Салата на офицерскиот клуб во Скопје е преполна со намерно донесени клакjори кои постојано извикуваа "Смрт", "Смрт", "Смрт за страшните крвопиjци". Ниту еден од обвинетите не се признава за виновен. При сослушувањето на Христо Стоилов се изаснува дека некои од сведоштвото му се насочени кон Д. Чкатров, Спиро Китинчев и Д. Гузелев, кого видел "често во полицијата". Станува јасно дека овие изјави се изтргнати насила. Судот осуди обвинетите на смрт, а само К. Балкански останува без казна, бидејќи за него требело "да си каже зборот братскиот српски народ". Прави впечаток дека на овој прв процес судските власти упатуваат вниманието на и онака силно манипулирано општество кон Д. Чкатров, Д. Гузелев и Спиро Китинчев, кои во тој момент се во затвор и се подследствени. Со тоа не само се "сугерира", но индиректно се "нарежда" и на инспекторите и на јавните обвинители како да се "подготвуваат" за престојните процеси...


Затоа што постапката е спроведена како што треба. Никаде не е спроведена тортура, против Асен Богданов сведочат сите, дури и многумина Македонци, а и Бугари. Против Жуглов сведочат дури и неговите соработници. Изјави насила не можат да бидат земени од туѓи државјани, затоа што државата нема да остане нештата така да поминат.

Телата се ископани, гробниците се јасни, сведоштвата истотака, а при толку материјални докази, а и сведоци, процесот е јасно како ќе заврши.

Полицијата нема право без правосилна судска пресуда да изврши пресуда, а бугарската полиција токму тоа го правела. Тоа доволно говори.

Изменето од Македон - 06.Август.2010 во 15:54
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 16:03
Originally posted by Македон Македон напиша:Полицијата нема право без правосилна судска пресуда да изврши пресуда, а бугарската полиција токму тоа го правела. Тоа доволно говори.


И по процедурата на коj Наказателен кодекс (кривичен закон?) е водено делото? Дали по по овоj на Кралска Jугославиjа? (оти не верва да е по кривичните закони на царска Бугариjа). За 2-3 месеца слобода не вервам да е било пприет каков и да е закон за регулациjа на судебната власт. Народниот суд врши "узаконети" убиства кои не се разликуват од тие извршени од полициjата.
А фактот што е имало распит на свидетели и др. подобни псевдо-судебни процедури е само едно театро. Не случаjно судските процеси са водени не во судебните палати, о во театрални и офицерски домови.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 16:31
По истиот оној эакон што му е судено на Вапцаров
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 16:47
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:Полицијата нема право без правосилна судска пресуда да изврши пресуда, а бугарската полиција токму тоа го правела. Тоа доволно говори.


И по процедурата на коj Наказателен кодекс (кривичен закон?) е водено делото? Дали по по овоj на Кралска Jугославиjа? (оти не верва да е по кривичните закони на царска Бугариjа). За 2-3 месеца слобода не вервам да е било пприет каков и да е закон за регулациjа на судебната власт. Народниот суд врши "узаконети" убиства кои не се разликуват од тие извршени од полициjата.
А фактот што е имало распит на свидетели и др. подобни псевдо-судебни процедури е само едно театро. Не случаjно судските процеси са водени не во судебните палати, о во театрални и офицерски домови.


Oние како Асен Богданов, судени дури во 1948 година, тие се судени според Кривичниот закон-општ дел од 1947 година, а оние порано според овој закон. Погледни го членот 3а.
Овде е применето ретроактивно дејство на законот, што не би требало, но секогаш може под одредени услови, ако е пропишано со Устав или ако е поповолно за граѓанинот. А со Кривичниот закон-општ дел од 1947 година, дури е предвидена примена на одреби од овој закон, ако е тоа полесно за сторителот.
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 16:47
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

По истиот оној эакон што му е судено на Вапцаров

Мислиш на законот за заштита на државата или на законот "око за око, зуб за зуб"
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 16:52
Закон эа эаштита на државата нормално
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 16:53
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

По истиот оној эакон што му е судено на Вапцаров

Мислиш на законот за заштита на државата или на законот "око за око, зуб за зуб"


Tuka e i tekstot na ZZD

http://thetrooper.blog.bg/politika/2010/03/16/zakon-za-zashtita-na-dyrjavata-ot-4-ianuari-1924-g-dopylnen-na-16-mart-1925g.512104

Изменето од Каснакоски - 06.Август.2010 во 16:55
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 16:53
Originally posted by Македон Македон напиша:

[QUOTE=чоли]
Oние како Асен Богданов, судени дури во 1948 година, тие се судени според Кривичниот закон-општ дел од 1947 година, а оние порано според овој закон. Погледни го членот 3а.
Овде е применето ретроактивно дејство на законот, што не би требало, но секогаш може под одредени услови, ако е пропишано со Устав или ако е поповолно за граѓанинот. А со Кривичниот закон-општ дел од 1947 година, дури е предвидена примена на одреби од овој закон, ако е тоа полесно за сторителот.


Ретроактивното деjствие - тоа требе да се разбира друго. Тоа деjствие ке се проjави за нешто извршено преди законот да биде гласуван, но се пак делото ке се гледа по овоj закон. Но во случаjот - народниот суд е произнесол присуди на 15 І 1945 г. Имам спомен што на таа дата е "осуден" и илинденецот Крсто Лазаров. А за него сам Буги спомена што неговиот дедо го е убил уште во септември 1944 г.    
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 16:58
Неееееееее - немој да лажеш - никогаш дата не сум кажал бидејки не ја ни энам
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6162636465 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.