IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Окупација од Бугарската војска 1941
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Окупација од Бугарската војска 1941

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 98>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 14:13
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Значи не била бомбардирана, ако била бомбардирана, немало да останат здрави иконите, партал ќе се сторeлe, немало да има надвор народ да се собира и да гледа што гори ( никој не е луд да седи надвор кога има бомбардирање


Не биди сигурен... Самолетите пускат и запалителни бомби. А кога има опасност од воздухот се даваат сигнали со сирени. Кога отмине опасноста се свири "отбоj" и населението излиза и се вклучва во гасенето на пожарите... (нема само да гледат)


Да де, ама народот седел надвор и гледал додека траело бомбардирањето според тебеизненадување. Баба ми јасно се сеќава и денес, а ете не само баба Цвета, а и баба Милка Дебарлиева од Пајко Маало ( каде што се наоѓа црквата истото го вели ) не спомнува бомбардирање. Значи бомбардирање немало тогаш.
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 14:13
Возможно е пожарот да не е приченет од авионски бомби, а по други причини. Според Дневник:
Старата црква "Св Богородица" била запалена за време на Втората светска војна, во април 1944 година.
Податоците за бомбандировките са од октомври 1943 г. и jануари 1944 г. Ако пожарот е станал во м. април - може да е станал по разни причини. Ама версиите са барем 3:
- од "бугарскиот" окупатор"
- од Срби
- по невнимание од чуварите на црквата.
----
Нема нито едно доказателство во таа или другата посока. Само изjавлениjа на агенциjа ЕЖК

Изменето од чоли - 25.Октомври.2009 во 14:14
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 14:15
Дефинитивно од Бугарски окупатор - сепак се энае на кого му било криво што Македонците несакале да станат дел од големата Бугарска држава
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 14:22
"'Света Богородица' беше голема и многу убава црква. Внатре целата беше во резби од борово дрво. Sидовите беа покриени со златни икони. Постојано беше полна со луѓе. Јас сум венчана во неа и таа ми е во најубавите спомени", вели Милка Дебарлиева, која израснала во Пајко Маало каде што сега се темелите на црквата.
Баба Милка се сеќава и на времето кога црквата била запалена и опљачкана во 1943 година, за време на бугарската окупација. "И денес пред очи ми е таа слика. Додека пламенот уште не беше многу голем, Бугарите влегуваа внатре и ги изнесуваа златните икони. Ништо не оставија. По огнот, од црквата останаа само изгорени sидини, но традицијата никој не можеше ниту да ни ја запали ниту, пак, да ни ја украде. За празниците ние продолживме да се собираме тука. Ги чистевме камените плочи и традицијата ја одржувавме во урнатините кои за нас беа свети", раскажува баба Милка.
----
Дали може да се верва на баба Милка - таа говори за 1943 година... сички други податоци са за 1944 година?

Но е видно што не останало голи зидови, а црквата е можело да се встанови . Но Jугославските комунисти са разрушили окончателно црквата за което госпот ги е наказал:

...кон крајот на педесеттите, за тука да се изгради Младински дом кој бил урнат во земјотресот. Иако во оваа катастрофа настрада голем дел од градот, верниците уривањето на Домот го објаснуваа со наводното лутење на Богородица заради непочитување на традициите, на ова свето место да се изгради ново духовно сврталиште на скопјани...

и

...На местото каде што се наоѓала старата црква се правеле обиди да се изградат други објекти. При таквите градежни активности имало и човечки жртви, најверојатно поради тоа што постојат сознанија дека местото е свето, објасни Станоевски.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 14:36
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Секако дека било крадење, ако не било, немало да "долетаат" иконите во Бугарија.


Дај да видиме точно што е во Бугарија? Колку икони, колку свешници, колку други предмети?
Дури и да се во Бугарија тие се зачувани. И има шанса да се вратат.

Значи за тебе било подобро се да изгорело?


Не, подобро било да сторат како што сториле со резбите од Свети Спас, да ги сокриеле, да ги ставеле во трезор или слично и немало да има проблем, ете, за тоа не велам дека е кражба.
Од каде јас да знам што точно е однесено, народот се сеќава на златни икони, на олтарот и слично изнесено од војниците, потоа им се губи трагата, ама штом е изнесено од бугарски војници тогаш многу лесно може да се претпостави дека не останало во Македонија. Само за потсетување во 1948 СФРЈ и НР Македонија бараат од Бугарија да го врати македонското културно наследство, а Бугарија одбива. Тоа е тоа што се знае, другото никогаш можеби нема да се дознае.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 14:43
Originally posted by чоли чоли напиша:

"'Света Богородица' беше голема и многу убава црква. Внатре целата беше во резби од борово дрво. Sидовите беа покриени со златни икони. Постојано беше полна со луѓе. Јас сум венчана во неа и таа ми е во најубавите спомени", вели Милка Дебарлиева, која израснала во Пајко Маало каде што сега се темелите на црквата.
Баба Милка се сеќава и на времето кога црквата била запалена и опљачкана во 1943 година, за време на бугарската окупација. "И денес пред очи ми е таа слика. Додека пламенот уште не беше многу голем, Бугарите влегуваа внатре и ги изнесуваа златните икони. Ништо не оставија. По огнот, од црквата останаа само изгорени sидини, но традицијата никој не можеше ниту да ни ја запали ниту, пак, да ни ја украде. , раскажува баба Милка.
----
Дали може да се верва на баба Милка - таа говори за 1943 година... сички други податоци са за 1944 година?Баба Милка живеела таму, точно знае што и како било, била сведок кој вадел и што вадел од Црквата. И не ги мешај југословенските комунисти, не се тие темата. Зошто војската вадела? Зарем војската е должна да вади работи од црквата? И самиот знаеш дека не.


Изменето од Македон - 25.Октомври.2009 во 14:43
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 14:45
Originally posted by Македон Македон напиша:


...ама штом е изнесено од бугарски војници тогаш многу лесно може да се претпостави дека не останало во Македонија...


Само претпоставки не стигат... Требе да има и малце факти. Според баба Цвета пожарот е гасен от пожарникари од Пожарната служба, а не од бугарски воjници. Както веке казав: пажарникарите са били месни момчета-Македонци.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 14:45
Originally posted by Македон Македон напиша:


Од каде јас да знам што точно е однесено, народот се сеќава на златни икони, на олтарот и слично изнесено од војниците, потоа им се губи трагата, ама штом е изнесено од бугарски војници тогаш многу лесно може да се претпостави дека не останало во Македонија.


Dali bile златни или жолти иконите, оти за баба ми часовникот што го имам е златен, ама тој си е жолт.

Значи лесно може да се претпостави се. Штом нема факти, фантазијата е готова да заработи.

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 14:46
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


...ама штом е изнесено од бугарски војници тогаш многу лесно може да се претпостави дека не останало во Македонија...


Само претпоставки не стигат... Требе да има и малце факти. Според баба Цвета пожарот е гасен от пожарникари од Пожарната служба, а не од бугарски воjници. Както веке казав: пажарникарите са били месни момчета-Македонци.


И јас тоа се сетив, ама ја заборавив како се викаше бабата. Значи може се пак да не се во Бугарија.
Претпоставки....
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 14:48
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


...ама штом е изнесено од бугарски војници тогаш многу лесно може да се претпостави дека не останало во Македонија...


Само претпоставки не стигат... Требе да има и малце факти. Според баба Цвета пожарот е гасен от пожарникари од Пожарната служба, а не од бугарски воjници. Както веке казав: пажарникарите са били месни момчета-Македонци.


Пожарникарите гаснеле ( имаше интервју со пожарникар, ќе се обидам да го најдам, каде вели дека тие пристигнале по војската, иако и од сведоштвата се гледа тоа, војската била таму, пожарната гаснела, војската грабала ). Јасно е кој гаснел, а кој крадел.
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 14:50
baba Cveta i baba Milka
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 14:57
Originally posted by ADVISOR ADVISOR напиша:

baba Cveta i baba Milka

Ако баба Цвета и баба Милка си ги запишале спомените во 1944-45 може и да биле достоверни извори, ама кога поминале толку години, тешко може да им се верува, особено кога од тогаш до денес се зборува само за лошите бугарски окупатори. Понекогаш може виденото со очи да се преплетка со нешто чуено одпосле и човек може сам да си верува, ама да не било точно така, како што си го замислува.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 15:00
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by ADVISOR ADVISOR напиша:

baba Cveta i baba Milka

Ако баба Цвета и баба Милка си ги запишале спомените во 1944-45 може и да биле достоверни извори, ама кога поминале толку години, тешко може да им се верува, особено кога од тогаш до денес се зборува само за лошите бугарски окупатори. Понекогаш може виденото со очи да се преплетка со нешто чуено одпосле и човек може сам да си верува, ама да не било точно така, како што си го замислува.


Да се само баба Цвета и баба Милка, може и не би верувал, ама кога сите зборуваат за тоа, многу сведоци, дури и еден Архиепископ, тогаш нема како да не веруваме, колку и да затворам очи, тоа е тоа, нема бегање. Оние кои сеуште се живи, јасно се сеќаваат на тој ден, на пожарот и слично
А тоа дека се зборува САМО за лошите бугарски окупатори....немам коментар...никому не му посакувам такво "ослободување".
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 15:27
За време на Втората светска војна, црквата била запалена  од страна на бугарските окупатори и не биле најдени остатоци од богатиот црковен инвентар-иконостасот, олтарот и др.

http://www.staroskopje.vestel.com.mk/sites/c30/c30crkvi.html

Во "Извори" имате и сведоштва на скопјани, а како што гледам има многу од Пајко Маало ( местото каде се наоѓала Црквата ) што сведочат, а оваа страна е според тие сведоштва правена. Не се само два-тројца сведоци кои покажуваат на Бугарите, повеќемина се, меѓу кои и жителите на Пајко Маало.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.