IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Окупација од Бугарската војска 1941
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Окупација од Бугарската војска 1941

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 98>
Автор
Порака
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 19:13
Originally posted by Македон Македон напиша:



Originally posted by чоли чоли напиша:

Било е практика на Титовите партизани да се обличат во Бугарски униформи и после да се снимат со убити од них "соработници на Бугарскиот окупатор"... После тие снимки са праштани по весниците по Европа како доказателство за "извршените sверства од Бугарскиот окупатор"

Во Србија можеби имало, иако е ова глупост според мене, ама во Македонија не. Сега ќе испадне дека сите слики се фалсификати, дека не знаеме кој ја уби Маца Овчарова, Стив Наумов, дека не знаеме кој ја уби Невена Георгиева, дека не знаеме кој ја запали Црквата во Скопје и ги украде иконите. Циркус!


И коj запали црквата во Скопје? (само немоj да кажеш: Бугарите оти тоа е видена лага одамна разоткриена)

Изменето од Македон - 24.Октомври.2009 во 22:25
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 19:16
Originally posted by Македон Македон напиша:



Originally posted by чоли чоли напиша:




 Колко лесно може да се манипулират доверчивите интернет-потребители

Aма ништо не кажувате за тие слики кои ги постирав јас од пред Прилепската касарна, убиените партизани на кои македонскиот народ им одава почест и слично.


Може би ке е добре да намериш спомени на свидетели за случилото се при Прилепската казарна. Само со таа слика трудно ке убедиш некого.
Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 19:27
Originally posted by чоли чоли напиша:

Било е практика на Титовите партизани да се обличат во Бугарски униформи и после да се снимат со убити од них "соработници на Бугарскиот окупатор"... После тие снимки са праштани по весниците по Европа како доказателство за "извршените sверства од Бугарскиот окупатор"
Еј да се немало мерка за лажење. 3 реченици од анонимен член на форум кој може да биде секој што знае да работи на компјутер, па и некое детиште го зема за доказ. Самите си создавате митови врз кои си ги негувате подоцна вашите фантазии кон Македонија.

Ако е така како што вели анонимусот од форумот (дека било практика ) тоа би значело дека Србите ви ги тепале војниците и после тоа им ги земале униформите што е спротивно за вашите бајки за супериорноста на бугарската армија. Или пак би значело дека биле кукавици па се предавале лесно и ги соблекувале униформите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 19:28
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:



Originally posted by чоли чоли напиша:

Било е практика на Титовите партизани да се обличат во Бугарски униформи и после да се снимат со убити од них "соработници на Бугарскиот окупатор"... После тие снимки са праштани по весниците по Европа како доказателство за "извршените sверства од Бугарскиот окупатор"

Во Србија можеби имало, иако е ова глупост според мене, ама во Македонија не. Сега ќе испадне дека сите слики се фалсификати, дека не знаеме кој ја уби Маца Овчарова, Стив Наумов, дека не знаеме кој ја уби Невена Георгиева, дека не знаеме кој ја запали Црквата во Скопје и ги украде иконите. Циркус!


И коj запали црквата во Скопие? (само недеj да кажеш: Бугарите оти тоа е откровена лажа отдамна развенчана)


Секако дека се Бугарите. Бугарските војници ги вадеа олтарот и
 ( читај крадеа ) златните икони од Црквата? Зошто не дозволи на Македонците да се приближат до местото на настанот туку војската беше присутна таму? Зошто денес иконите се во Бугарија?

Еве ти и сведоштво за тоа што се случило

"'Света Богородица' беше голема и многу убава црква. Внатре целата беше во резби од борово дрво. Sидовите беа покриени со златни икони. Постојано беше полна со луѓе. Јас сум венчана во неа и таа ми е во најубавите спомени", вели Милка Дебарлиева, која израснала во Пајко Маало каде што сега се темелите на црквата.
Баба Милка се сеќава и на времето кога црквата била запалена и опљачкана во 1943 година, за време на бугарската окупација. "И денес пред очи ми е таа слика. Додека пламенот уште не беше многу голем, Бугарите влегуваа внатре и ги изнесуваа златните икони. Ништо не оставија. По огнот, од црквата останаа само изгорени sидини, но традицијата никој не можеше ниту да ни ја запали ниту, пак, да ни ја украде. За празниците ние продолживме да се собираме тука. Ги чистевме камените плочи и традицијата ја одржувавме во урнатините кои за нас беа свети", раскажува баба Милка.
Со палењето и пљачкосувањето, скопјани ја изгубиле својата заштитничка. Баба Милка верува дека од тогаш работите во градов тргнале на лошо - поплава, земјотрес, па се до ова што се случува денес. Таа вели дека за време на комунизмот им ги одзеле и урнатините. По земјотресот, државата решила на темелите на црквата да изгради културен дом, но токму тогаш се покажало дека местото каде што е црквата е свето.

Еве уште едно сведоштво од Цвета Савова

http://star.vest.com.mk/default.asp?id=70854&idg=4&idb=1032&rubrika=Po{ta

Многу Скопјани ден-денес се сеќаваат на тој ден, дури и баба ми, тогаш 8 годишна никогаш не го заборавила тој ден, сеуште се сеќава на пламените јазици...



Изменето од Македон - 24.Октомври.2009 во 22:25
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 19:31
Originally posted by Македон Македон напиша:



Originally posted by чоли чоли напиша:




 Колко лесно може да се манипулират доверчивите интернет-потребители

Aма ништо не кажувате за тие слики кои ги постирав јас од пред Прилепската касарна



Убиени партизани имало и во Македонија и во старите граници, тоа е факт.
За сликите - треба да го знаеме изворот, особено за она со одсечените глави каде пишуваш „бугарска војска“ Каде ти е гаранцијата дека тоа не се Македонци на служба во бугарската војска.
Тие двете може би се автентични, ама она која ја сокри од малите деца и денес Чоли ја покажа мислам треба разјасниш зошто мислиш дека убијците се Бугари? Униформата ми личи на италијанска, немам видено таква бугарска униформа.

Ако се преземени од „Македониум“ треба сериозно да се помисли дали е достоверен источник.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 19:47
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:



Originally posted by чоли чоли напиша:




 Колко лесно може да се манипулират доверчивите интернет-потребители

Aма ништо не кажувате за тие слики кои ги постирав јас од пред Прилепската касарна



Убиени партизани имало и во Македонија и во старите граници, тоа е факт.
За сликите - треба да го знаеме изворот, особено за она со одсечените глави каде пишуваш „бугарска војска“ Каде ти е гаранцијата дека тоа не се Македонци на служба во бугарската војска.
Тие двете може би се автентични, ама она која ја сокри од малите деца и денес Чоли ја покажа мислам треба разјасниш зошто мислиш дека убијците се Бугари? Униформата ми личи на италијанска, немам видено таква бугарска униформа.

Ако се преземени од „Македониум“ треба сериозно да се помисли дали е достоверен источник.



Да, ама овде имало и многу деца убиени, па не само деца, Цркви палени, присилни мобилизации, разно-разни ангарии, тепања, малтретирања на жени и деца ( посебно страдале жителиот од Валандово од тие ангарии ). Тоа можеби и се Македонци, ама во бугарска униформа, значи станува збор за бугарски окупаторски војници. Инаку, втората слика е од 1942 година, станува збор за група бугарски полицајци позираат пред исечени глави на македонски партизани во прилепско во 1942 година.
За сликите, кажав дека се земени од бугарските полициски станици и воени команди во Македонија, јас тие што ги постирав, за нив јас говорам, за тие вие што ги постирате не знам, првпат ги гледам.
Во однос на сокриената слика, која ја сокрив од објективни причини, кои не се поврзани со темата, не ми личи ниту мене на регуларната бугарска војска, далеку од тоа, ама можеби станува збор за"Охрана". Дали можете да постирате една слика од војник на Охрана?

П.С. Не се сликите од Македониум


Изменето од Македон - 24.Октомври.2009 во 19:48
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 19:48
Црквата е запалена во 1944 година од бомбите на сојузниците кои прелетувале од Бари за Романија. Останале само фасадните ѕидови кои биле урнати кон крајот на педесеттите, за тука да се изгради Младински дом кој бил урнат во земјотресот

Утрински весник
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 19:54
Originally posted by чоли чоли напиша:

Црквата е запалена во 1944 година од бомбите на сојузниците кои прелетувале од Бари за Романија. Останале само фасадните ѕидови кои биле урнати кон крајот на педесеттите, за тука да се изгради Младински дом кој бил урнат во земјотресот

Утрински весник


Чоли, немајќи каде почна да спротивставуваш некоја новинарска статија со сведоштва од тоа време, па дури во второто сведоштво жената јасно кажува дека не е точно дека Црквата била урната од бомбите. Од вистината не се бега...
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 19:56
Originally posted by Македон Македон напиша:



Во однос на сокриената слика, која ја сокрив од објективни причини, кои не се поврзани со темата, не ми личи ниту мене на регуларната бугарска војска, далеку од тоа, ама можеби станува збор за"Охрана". Дали можете да постирате една слика од војник на Охрана?П.С. Не се сликите од Македониум

Ne se od Makedonium, ama i tamu gi ima istite. Od policiskite stanici, ama dali nema nekoja i od policiskite stanici od starite predeli?
Pisuvas moze bi se od Ohrana, ama pred nekolku deka pisuvase deka SE od Ohrana.

Tvoeto malku mi lici na priblizuvanjeto na Napoleon kon Pariz.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 20:01
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:



Во однос на сокриената слика, која ја сокрив од објективни причини, кои не се поврзани со темата, не ми личи ниту мене на регуларната бугарска војска, далеку од тоа, ама можеби станува збор за"Охрана". Дали можете да постирате една слика од војник на Охрана?П.С. Не се сликите од Македониум

Ne se od Makedonium, ama i tamu gi ima istite. Od policiskite stanici, ama dali nema nekoja i od policiskite stanici od starite predeli?
Pisuvas moze bi se od Ohrana, ama pred nekolku deka pisuvase deka SE od Ohrana.

Tvoeto malku mi lici na priblizuvanjeto na Napoleon kon Pariz.


Не знам каде ги има истите, ниту ме интересира, знам дека не ви одговара темата, ама нема да ја одвлечете во друга насока, тоа јасно нека ви е.
Јас за тоа што го постирам си кажав од каде ги зедов, а ги имам во компјутер, па сосема е јасно дека станува збор за бугарски војници. Постот за Охрана се однесува само за сликата која ја сокрив, за другите е јасно. А пред фактите и боговите молчат.
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 20:03
I sto e sega vistina
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 20:16
Ете Чоли ти покажа нешто, а ти го отфрли првосигнално.
Тоа си се се пак ваши пишувања.







Изменето од Македон - 24.Октомври.2009 во 20:28
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 20:21
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Ете Чоли ти покажа нешто, а ти го отфрли првосигнално.
Тоа си се се пак ваши пишувања.



Сум го прочитал порано, затоа и го отфрлив.
Нема логика да не верувам на сведоштва, а да се потпирам врз проценка на новинари...



Изменето од Македон - 24.Октомври.2009 во 20:28
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 21:20
Приватно!

Државно ПИСМО № ІV ПС-7 НА
Началникот на воздушните
ВОJСКИ генерал-мајор ДИ --
МИТAР АJРАНОВ ДО МВ-ШТВ, ЗА
ИЗВРШЕНОТО БОМБАРДИРАЊЕ -
од Англискo-американската
авијација НАД цели и објекти во
БУГАРИЈА.
Софија, 25 јануари 1944 година
Објавувам дека на 24 овој месец околу
300 противнички авиони извршија
воздушен напад над земјата.
[...]
В. Акции на наши уништувачи.
Не полетале поради густата маг -
ла на аеродромот во Софија. Од аеродромот во Ниш, по -
летале два германски изтребителни единици 
и од аеродромот во Скопје едно германска единица.
Истите единици oдржале воздушни борби во
просторот помеѓу Софија и Скопје
и се претпоставува дека се преземени 4 против-
нички авиони без да се дадат никакви
загуби.
.................................................. ....................
Во Скопје - поради летањето на
авионите на голема висина 20 мм
п [ротивовоздушни] батерии не воде -
ле борба.
Загуба на противникот:
2 противнички авиони - околу
Скопје, еден под станица Зелниково, а дру -
гиот под станица Шар.
Сопствени загуби:
Бомби се фрлени над Скопје и над
некои железнички станици помеѓу Скопје и Градско,
.................................................. ...........................
Во гр.Скопје се бомбардирани: Калето, кв.Тупан, кв.Сакаш, воената болница,   касарните на 2 [-и] коњски полк, аеродромот,   станица, областа помеѓу 2 [-и] коњски 14 [-и]   артилериски полк и регионот на 51 [-и] пе - шадиски полк
Вкупно над гр.Скопје биле   пуштени 70-80 бомби, од кои неколку по еден тон. Имало уништени згради и дадени жртви.

ЦВА, ф.22, оп.3, а.е.282, л.128. Оригинал, машинопис.





Unknown documents on the anglo-american air attacks upon Bulgaria between 1943-1944 ( на бугарски )


Изменето од Македон - 24.Октомври.2009 во 21:36
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.