IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Влез на компјутерот од било кој друг компјутер
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Влез на компјутерот од било кој друг компјутер

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
trafik Кликни и види ги опциите
Група
Група

ТатароТурко-Монгол

Регистриран: 10.Декември.2006
Локација: Bulgaria
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trafik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2007 во 13:25
Originally posted by Митко Митко напиша:


Originally posted by zigi zigi напиша:





Originally posted by Митко Митко напиша:

Незнам зошто толку лоши совети, со исклучок на првиот кој беше недокажан. Зошто да се користи дополнителна програма кога самиот Windows веќе има Remote Desktop ?Инаку што се однесува до IP адресата, доколку не ја знаеш IP адресата што ти е дома, отвори www.showmyip.com од компјутер дома и ќе ти ја прикаже.
На пример XP home верзијата нема Remote Desktop(а ете и Media center нема).Значи треба да си спуштиш додатни апликации и тие не мора да се Microsoft:). А за IP адресата не мора да одиш на никој website за да си ја дознаеш туку оди на start/run - внеси cmd и  потоа внеси ја командата: ipconfig /all.
И оп, одма делува збунувачки за обични корисници кога ќе видат 20 реда непознати информации (зборувам за ipconfig /all) :)
Официјални информации:

Windows XP Media Center Edition 2005<font style="font-weight: normal;">: Remote Desktop and Encrypting File System support are still included.Во продолжение за forilhan:Нема потреба да го ре-инсталираш оперативниот систем, таман работа. Од тука можеш да го download-ираш "Remote Desktop Connection"<font style="font-weight: normal;"> програмот за Windows или да прочиташ инструкции како да го инсталираш ако го немаш: http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/tools/rdclientdl.mspxПоздрав :)

Remote Desktop е по труден за конфигориране   когато влезеш в компютара се прекратява работата на работещия на самия компютар
докато UltraVNC няма такъв проблем

Изменето од trafik - 15.Април.2007 во 14:15
Кон врв
zigi Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zigi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2007 во 14:24
Originally posted by Митко Митко напиша:


И оп, одма делува збунувачки за обични корисници кога ќе видат 20 реда непознати информации (зборувам за ipconfig /all) :)



Адресата е пред очи одма на крај:) Ај баш да видиме дали "обични корисници" ќе можат да ја најдат

Значи ја бараме IP адресата: Дека е разбираш:)

        Connection-specific DNS Suffix  . :

        Description . . . . . . . . . . . : WAN (PPP/SLIP) Interface

        Physical Address. . . . . . . . . : 00-59-33-00-00-00

        Dhcp Enabled. . . . . . . . . . . : No

        IP Address. . . . . . . . . . . . : 209.441.77.555

        Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 244.355.995.222

        Default Gateway . . . . . . . . . : 103.331.66.222

        DNS Servers . . . . . . . . . . . : 309.213.22.112

                                            432.224.34.22




Изменето од zigi - 15.Април.2007 во 14:28
REBEL CODE
Кон врв
black-eyes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: -1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај black-eyes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 00:54
iiiiiiiiiiiiiiiisssssssssssssssssssss!so plais tuka?LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
Кон врв
Митко Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Митко Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 15:01
А ти trafik  ако ми се обраќаш на мене тогаш говори МАКЕДОНСКИ!
Mitko
Кон врв
nikec Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2007 во 21:32
kako mozam da se vrzam so drug kompjuter 
sreken den
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2007 во 21:35
so kabel...
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 07:36
Originally posted by nikec nikec напиша:

kako mozam da se vrzam so drug kompjuter 


На вакво прашање биди среќен ако некој ти одговори...

Малку да разгледаше низ форумов ќе најдеше ваква тема, па ако не е тоа што бараш, тогаш можеше и тема да отвориш и прашањето поубаво да го формулираш.

Имено за каков вид на поврзување те интересира (преку интернет, домашна мрежа), дали меѓу PC со windows OS или и linux, и на крај дали те интересира само трансфер на фајлови или X Windows (визуелизација на десктоп/от)....


Изменето од влечка - 19.Мај.2007 во 07:36
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 13:54
Преку интернет
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
timer_is_off Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 31.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај timer_is_off Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 21:48
preku ircWink
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2007 во 10:00
Не видов конкретни одговори. Начини се разбира има многу.
Ви го препорачувам оној кој јас го работам. Потребни ви се два програма кои се бесплатни (и двата беа спомнати погоре)
1. Hamachi - создава виртуелна мрежа и доделува фиксни ИП адреси, многу е корисно ако на другата страна каде се поврзувате нема кој да ви ја каже ИП адресата. Исто така корисно ако сакате со другарите да си играте мрежни игри.
Треба да е инсталиран на сите компјутери кои сакате да ги поврзете
2. UltraVNc е самото поврзување. На страната на далечниот компјутер треба да е активен UltraVnc server, (може да се намести да се подига заедно со Windows) а на вашиот компјутер UltraVnc viewer, едноставно се внесува адресата која Hamachi ви ја дава и Voala, го имате десктопот на далечниот компјутер исто како да е пред вас.

Изменето од Ateist - 08.Јуни.2007 во 10:02
Кон врв
Darkness_Hack Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Darkness_Hack Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2007 во 04:35
da mozes zemija programata Ultra Vnc i instaliraja na tvojot kompjuter mislam dokolku sakas tvojot kompjuter da go kontroliras.znaci samo sto treba e e da go uklucis i da ja znaes internet ip adresata na tvojot kompjuter.PRIMER tvojata ip e 62.162.0.0 samo treba da otvoris Interner Explorer i da napises http://62.162.0.0:5800 ako treba uste pojasnuvanje kazi Pozdrav
Кон врв
markomk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај markomk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2007 во 15:20

ak sakas na tvojot samo preku REMOTE dosta e :D a ak sakas kan nekoj drug da vlezis ke pocekas za to :D

Кон врв
kire_bt Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_bt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 21:18
Има некоја програма која ти бара да внесиш ИП адреса ода тој комп. шо сакаш да влезиш и така да му влезиш оти кај брачет ми му ја знам ИП и сакам да му кажвам нешто дека е помал и да не одам на секое ако има таков програм дајте го плс.
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 22:41
Originally posted by kire_bt kire_bt напиша:

Има некоја програма која ти бара да внесиш ИП адреса ода тој комп. шо сакаш да влезиш и така да му влезиш оти кај брачет ми му ја знам ИП и сакам да му кажвам нешто дека е помал и да не одам на секое ако има таков програм дајте го плс.


Нема таков програм за тебе

сними си team viewer
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.