IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Влез на компјутерот од било кој друг компјутер
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Влез на компјутерот од било кој друг компјутер

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
forilhan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Март.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај forilhan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Влез на компјутерот од било кој друг компјутер
    Испратена: 21.Март.2007 во 10:47
Здраво,другарчиња ме интересира како можам да влезам на еден компјутер од било кој друг компјутер на пр. јас сум на работа и сакам да влезам на Desktop и да работам на мојот компјутер дома преку интернет???
>> ILH <<
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 10:52
epa ke napravis remotecontrol....potrebno ti e ip adresata od tvojot computer ali me mrzi sea brat

PS: ustvari klikni HELP and SUPPORT vo start, vnesi REMOTE DESKTOP i sve ti pisue

Изменето од LouWeed - 21.Март.2007 во 10:57
Кон врв
trafik Кликни и види ги опциите
Група
Група

ТатароТурко-Монгол

Регистриран: 10.Декември.2006
Локација: Bulgaria
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trafik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 17:45
Ultra VNC http://ultravnc.sourceforge.net/ Съдържа две части: - сървър, който се инсталира на компютъра, на който е необходимо да се работи отдалечено и клиент, който се пуска от който и да е компютър в същата TCP/IP мрежа. Всички права се задават от сървъра и спокойно можете да вършите каквато и да е работа на отдалечения компютър без даже и да го знаете къде е. Ultra VNC осигурява пълен достъп и контрол до отдалечената машина работи и с Hamachi
Hamachi VPN мрежа
http://www.hamachi.cc/Hamachi e безплатна програма, представляваща посредник за осъществяване на защитена директна P2P връзка между всеки два компютъра в Интернет, Без значение стартираните firewall и начина по който са свързани към Интернет.
програмите са безплатни

така с тези две програми имате връзка с компютър който няма реално IP и дори не е от вашата мрежа
дано да съм ви бил полезен


Изменето од trafik - 21.Март.2007 во 17:58
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 18:03
Ili vaka odi vo ramstor i vo knizarata na prviot sprat ima edna kniga hakerski tajni okolu 2000 den e pa kupisija i ke naucisBig%20smile 
Кон врв
trafik Кликни и види ги опциите
Група
Група

ТатароТурко-Монгол

Регистриран: 10.Декември.2006
Локација: Bulgaria
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trafik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 18:10
Originally posted by FLipsi FLipsi напиша:

Ili vaka odi vo ramstor i vo knizarata na prviot sprat ima edna kniga hakerski tajni okolu 2000 den e pa kupisija i ke naucisBig%20smile 
това е несериозно това са програми които се използват от много хора с Hamachi дори можеш да играеш
игри on-line просто си създаваш VPN мрежа с хора от различни мрежи

Изменето од trafik - 22.Март.2007 во 18:14
Кон врв
ViPeR Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ViPeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2007 во 23:48
www.logmein.com e dobar web sajt  za remote desktop.. sto nema potreba.. da .. znaes ip adresa, bidejki simnuvas klient koj samiot praka informacii .

Кон врв
plamenko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plamenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2007 во 02:05
baraj Ultra VNC :) koga ce go najdes ce ti bide jasno za sto ti zboram:)
 
 
Ultra VNC win32 viewer 1.0.1 released
altavista preporacuvam ili idi preku ftp da baras tolku od mene poubo zdravje:)
 
Кон врв
ice_dmx Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2006
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 390
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ice_dmx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2007 во 05:07
нет бус! било каде било кога
dudenz
Кон врв
Митко Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Митко Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2007 во 11:58
Незнам зошто толку лоши совети, со исклучок на првиот кој беше недокажан. Зошто да се користи дополнителна програма кога самиот Windows веќе има Remote Desktop ?

За forilhan:

На компјутерот што ти е дома (поточно, на оној компјутер каде што ќе сакаш да се закачуваш), иди десен клик на My Computer и кликни Properties. Потоа оди во "Remote" табот и таму штиклирај го "Allow users to connect remotely to this computer". По default можеш да влезеш само од административниот account, Administrator (доколку не ти е сменето името на user-от). Доколку сакаш да додадеш од друг user да влезеш тогаш на истото место кликни на "Select Remote Users...", потоа на "Add...", потоа на "Advanced", и стисни на "Find Now". Кога ќе стиснеш на "Find Now" ќе ти се отвори листа со user-и. Од таму одбери го user-от на кој што сакаш да се закачуваш и кликни "OK", едно 4 пати додека не искочиш скрос од Properties на My Computer. Со ова си завршил со сетирањето на компјутерот кој што ти е дома. Инаку што се однесува до IP адресата, доколку не ја знаеш IP адресата што ти е дома, отвори www.showmyip.com од компјутер дома и ќе ти ја прикаже. Е сега.. откако се ова ќе го наместиш и ќе ја знаеш IP адресата, од компјутерот на работа иди во "Start", "All Programs", "Accessories", "Communications", "Remote Desktop Connection". Е сега во полето каде што ти пишува "Computer" ќе ја внесеш IP адресата и ќе стиснеш "Connect". За повеќе подесувања кликни на "Options >>".

Е сега дали ова ќе ти успее зависи од многу причини, пример дали дома имаш Router, Firewall, итн.

Тоа е тоа на кратко. :)

Поздрав!

Mitko
Кон врв
trafik Кликни и види ги опциите
Група
Група

ТатароТурко-Монгол

Регистриран: 10.Декември.2006
Локација: Bulgaria
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trafik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2007 во 17:19
допалнителната програма Hamachi ти трябва ако компютъра в който искаш да влезеш няма реално IP и не е от твоята мрежа
ако знаеш друг начин да влезеш в друга мрежа и компютъра да няма реално IP кажи как става

Изменето од trafik - 14.Април.2007 во 17:38
Кон врв
forilhan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Март.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај forilhan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2007 во 00:46
ок фала многу другарчиња а посебно за МИТКО да се е ок само јас имам проблеми на компјутер на работа имам Windows Xp Media Center 2002 и нема " Remote Desktop Connection " ке треба да го преинсталирам на Windows Xp Proffessional за да функционира добро
>> ILH <<
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2007 во 00:58
Кон врв
zigi Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zigi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2007 во 02:01
Originally posted by Митко Митко напиша:

Незнам зошто толку лоши совети, со исклучок на првиот кој беше недокажан. Зошто да се користи дополнителна програма кога самиот Windows веќе има Remote Desktop ?

Инаку што се однесува до IP адресата, доколку не ја знаеш IP адресата што ти е дома, отвори www.showmyip.com од компјутер дома и ќе ти ја прикаже.


На пример XP home верзијата нема Remote Desktop(а ете и Media center нема).Значи треба да си спуштиш додатни апликации и тие не мора да се Microsoft:). А за IP адресата не мора да одиш на никој website за да си ја дознаеш туку оди на start/run - внеси cmd и  потоа внеси ја командата: ipconfig /all.


Изменето од zigi - 15.Април.2007 во 02:07
REBEL CODE
Кон врв
Митко Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Митко Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2007 во 03:12
Originally posted by zigi zigi напиша:

Originally posted by Митко Митко напиша:

Незнам зошто толку лоши совети, со исклучок на првиот кој беше недокажан. Зошто да се користи дополнителна програма кога самиот Windows веќе има Remote Desktop ?

Инаку што се однесува до IP адресата, доколку не ја знаеш IP адресата што ти е дома, отвори www.showmyip.com од компјутер дома и ќе ти ја прикаже.


На пример XP home верзијата нема Remote Desktop(а ете и Media center нема).Значи треба да си спуштиш додатни апликации и тие не мора да се Microsoft:). А за IP адресата не мора да одиш на никој website за да си ја дознаеш туку оди на start/run - внеси cmd и  потоа внеси ја командата: ipconfig /all.



И оп, одма делува збунувачки за обични корисници кога ќе видат 20 реда непознати информации (зборувам за ipconfig /all) :)


Официјални информации:

Windows XP Media Center Edition 2005: Remote Desktop and Encrypting File System support are still included.


Во продолжение за forilhan:

Нема потреба да го ре-инсталираш оперативниот систем, таман работа. Од тука можеш да го download-ираш "Remote Desktop Connection" програмот за Windows или да прочиташ инструкции како да го инсталираш ако го немаш: http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/tools/rdclientdl.mspx

Поздрав :)
Mitko
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.