IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КУЛТОТ ЗА МАРИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КУЛТОТ ЗА МАРИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4243444546 60>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 06:26
Da be, kade se najde samo ovoj da ima argumenti i izvorni citati od soodvetnite paganski religii, a site drugi, vkluchuvajki gi i onie koi gi prouchuvaat ili gi sledat tie religii, da gi nemaat ili da se zanimavaat so pasuhalni neargumentirani rekla-kazala???

Nejse, samo teraj...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 12:38
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

 


Tetratka-ова е сериозна навреда кон постовите на “истите тие луѓе кои пишуваат исти глупости“-според тебе, и кои си “лечат комплекси“, од кои “ти е дојдено преку таквото“

Не омаловажи буквално сите кои дискутираме овде и затоа ти давам дводневен одмор да целомудруваш како би постигнал едно смирение,
по што богоухлено ќе ни се вратиш како нов.




Изменето од maria_magdalena - 01.Септември.2009 во 12:48
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2009 во 23:45
Bogorodice devo Raduj se Blagodatna Marije, Gospod e so tebe, blagoslovena si ti pomegu site zeni, blagosloven e plodot na tvojata utroba zosto si go rodila spasitelot na nasite dusi..........Spasi ne Presveta Bogorodice
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 00:52
Originally posted by sneska_v sneska_v напиша:

Spasi ne Presveta Bogorodice
     


   Не може да не спаси!
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 15:52
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by sneska_v sneska_v напиша:

Spasi ne Presveta Bogorodice
     


   Не може да не спаси!


Da, no ovaka e po prakticno: " Presveta Bogorodice, moli se za mene gresniot".

A za spasenie Sneska_v baraj go kaj Gospod Hristos!
Pozdrav!
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 20:35
Spasi ne presveta Bogorodice,pisuva na poveke ikoni na Bogorodica,Da Isus e toj sto spusuva,Presveta bogorodica se smeta zactitnicka na familijata, ako gresam prostete mi, ama Spasi ne presveta bogorodice pisuva na poveke prvoslavni ikoni
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 21:54
Originally posted by sneska_v sneska_v напиша:

Spasi ne presveta Bogorodice,pisuva na poveke ikoni na Bogorodica,Da Isus e toj sto spusuva,Presveta bogorodica se smeta zactitnicka na familijata, ako gresam prostete mi, ama Spasi ne presveta bogorodice pisuva na poveke prvoslavni ikoni
 
sneska, што мислиш, кому треба да веруваме: на она што пишува на православните икони или на Божјото Слово - Библијата?
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 04:00
Originally posted by sneska_v sneska_v напиша:

Presveta bogorodica se smeta zactitnicka na familijata, ako gresam prostete mi, ama Spasi ne presveta bogorodice pisuva na poveke prvoslavni ikoni


   Според православното свештенство пресвета богородица се смета и за заштитничка на Скопје.
   Така да на Скопје не му треба Господ кога си има заштитничка.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 12:25
Originally posted by sneska_v sneska_v напиша:

Spasi ne presveta Bogorodice,pisuva na poveke ikoni na Bogorodica,Da Isus e toj sto spusuva,Presveta bogorodica se smeta zactitnicka na familijata, ako gresam prostete mi, ama Spasi ne presveta bogorodice pisuva na poveke prvoslavni ikoni


не грешиш снешка....така пишува и ние Христијаните Православни така се молиме за Пресветата Мајка Божја да измоли од Нејзиниот син и Бог наш спасение за нас.
А тоа дека е заштитничка на Скопје ... да ,Таа е заштитничка ,но не само на Скопје туку и на сите кои ја бараат Нејзината молитва...


ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 02:10
mali simo, на иконата не пишува "Пресвета богородице моли го твојот Син да не спаси", туку пишува: "Пресвета богородице СПАСИ НЕ".
Човек што има најелементарни познавања од граматиката во македонскиот јазик ќе сфати дека тоа "СПАСИ НЕ" се однесува на блажената Марија.
 
 
Но Светото Писмо (Библијата) учи сосема поинаку од православието:
 
"Нема спасение ниту во еден друг, ниту има друго име под небото, дадено на луѓето, преку кое мора да се спасиме."
(Дела на апостолите 4:12, Светото Писмо)
 
"Зашто Бог е Еден , и Еден е Посредникот меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус"
(1 Тимотеј 2:5, Светото Писмо)
 
Значи тоа е учењето на Светото Писмо, а изборот останува на vesna_v, дали ќе верува на она што е напишано на православните икони, или пак на Божјиот Збор запишан во Светото Писмо.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 02:40
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

mali simo, на иконата не пишува "Пресвета богородице моли го твојот Син да не спаси", туку пишува: "Пресвета богородице СПАСИ НЕ".
Човек што има најелементарни познавања од граматиката во македонскиот јазик ќе сфати дека тоа "СПАСИ НЕ" се однесува на блажената Марија.



Си бил некој човек кој бил слуга на еден цар. Иако долги години му служел на царот, сепак често пати неговата услуга била незадоволителна, и неколку пати се случувало во битни моменти слугата да се збрка во својата работа, поради што го жалостел Царот. И покрај тоа што царот го гледал тоа, бил добар и трпелив, затоа што знаел дека и слугата жали кога ќе погреши во својата работа, така што не сакал да го избрка.

Исто така, и мајката на царот била добра жена. Таа многу го љубела својот син - цар, и секогаш му угодувала, поради што, тој и’ ја возвраќал таа љубов и имал голема доверба во неа. Таа секогаш се грижела за својот народ и често пати луѓето и се обраќале за да измоли од царот одредена работа.

Еднаш, некои завидливци, сакајќи да му ја превземат работата на слугата на царот и сакајќи да му го завземат местото, а него да го погубат, почнале да кројат завера против него. Слугата, гледајќи што се случува околу него, советувајќи се со неговиот најдобар пријател, решил да побара заштита од царот, за да не се случи некоја несреќа врз неговиот живот. Но, како да побара помош од царот, кога толку години го служи, а сепак не направил некое добро за него? Толку години го служи, а сеуште не научил да го радува, туку само да го жалости?

- Знам, - си рекол тој. - Ќе појдам кај царицата и ќе ја замолам таа да измоли од него да ме заштити, неа ќе ја послуша веднаш.

Пошол кај царицата, паднал на земјата и плачење ја молел:

- Те молам, измоли од твојот љубен син да ми помогне и избави од моите непријатели. Те молам, СПАСИ МЕ, затоа што животот ми е во опасност, а знам дека тебе царот ќе те послуша, затоа што ти најмногу го љубиш и тој затоа и те слуша... Измоли од твојот син милост за мене и СПАСИ МЕ.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 03:02
    Од приказната може да се заклучи дека овој цар не чустувал љубов кон лугето туку само кон својата мајка.

 И затоа лугето молеле преку мајка му.


Нашиот цар Христос е полн со љубов и ни дозволил директно да Му се обракаме.Љубовта ни ја покажа со жртвата на крстот додека Неговата мајка не се жртвуваше за нашите гревови.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 04:06
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

    Од приказната може да се заклучи дека овој цар не чустувал љубов кон лугето туку само кон својата мајка. И затоа лугето молеле преку мајка му.Нашиот цар Христос е полн со љубов и ни дозволил директно да Му се обракаме.Љубовта ни ја покажа со жртвата на крстот додека Неговата мајка не се жртвуваше за нашите гревови.


А од твојот коментар може да се заклучи дека воопшто не си ја разбрал приказната.

Ако е така како што велиш, кажи ми зошто Симон кој со пари сакал да ја купи благодатта што се давала со полагање раце од апостолите, кога бил укорен и апостолите му рекле да се моли Господ да му ја прости таа мисла, тој одговорил:

Дела 8:24 “Помолете Му се вие на Господ за мене, за да не ме снајде ништо од она што го рековте!”   

Изменето од Maran Ata - 15.Септември.2009 во 04:07
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 10:23
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

mali simo, на иконата не пишува "Пресвета богородице моли го твојот Син да не спаси", туку пишува: "Пресвета богородице СПАСИ НЕ". НЕ ПО ВРАТ ПО ШИЈА АКО ЗНАЕШ ЗА ШТО СЕ МОЛИШ ТОГАШ НЕМАШ ПРОБЛЕМ.
Човек што има најелементарни познавања од граматиката во македонскиот јазик ќе сфати дека тоа "СПАСИ НЕ" се однесува на блажената Марија...... ДА ДА ТОЧНО намигнување......
 
 
Но Светото Писмо (Библијата) учи сосема поинаку од православието:ПРАВОСЛАВИЕТО СВОЕТО УЧЕЊЕ ГО ИМА ВОСТАНОВЕНО СО ВСЕЛЕНСКИТЕ СОБОРИ ....ТИЕ СЕ ОДРЖАНИ ПРИБЛИЖНО 1500 ГОДИНИ ПРЕД ДА СЕ ПОЈАВИ СЕКТАТА ВО КОЈА СИ ТИ ЕВАНГЕЛЧО....
 
"Нема спасение ниту во еден друг, ниту има друго име под небото, дадено на луѓето, преку кое мора да се спасиме."
(Дела на апостолите 4:12, Светото Писмо)
 
"Зашто Бог е Еден , и Еден е Посредникот меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус"
(1 Тимотеј 2:5, Светото Писмо)
 
Значи тоа е учењето на Светото Писмо, а изборот останува на vesna_v, дали ќе верува на она што е напишано на православните икони, или пак на Божјиот Збор запишан во Светото Писмо.
 


ДА СЕКОЈ ЧОВЕК ИМА МОЗОК ВО ГЛАВА ЗА ДА РАЗМИСЛИ ШТО Е ВИСТИНА..... НО ИМА И ДУША КОЈА Е ДАР ОД БОГА ЗА ДА ЈА ПОЧУСТВУВА БОЖЈАТА БЛАГОДАТ..... И СПОРЕД НАЈГОЛЕМИОТ ДАР ОД БОГА ,, СЛОБОДНАТА ВОЉА ,, МОЖЕ ДА СИ ОДЛУЧИ САМ.


Изменето од mali simo - 15.Септември.2009 во 10:24
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4243444546 60>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.