IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КУЛТОТ ЗА МАРИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КУЛТОТ ЗА МАРИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3031323334 60>
Автор
Порака
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 09:46
Originally posted by David1 David1 напиша:

Originally posted by ggstefan ggstefan напиша:

david1,

ako ubavo te sfativ biblijata e nejasna, i ni trebaat tolkuvacite, t.e. zitijata i svetite otci. profesorite (kako tebe sto ni prodavas eftina matematika ovde) koi ke ne poucat na vistinata.

jas te prasuvam, a kolku mislis od lugjeto vo svetot pak, ke go sfatat ajnstajn ako im ja objasnuva (tolkuva) svojata teorija? mnogu malku.

znaci kolku i posrednici vie da nakalemite megju Bog i obicniot prost seljak od Belimbegovo, pak se soocuvate povtorno so istiot problem, so koj navodno i obicniot seljak ne e sposoben da dojde do Biblijata. ako me sfati, ubavo, ako ne, i 100 tolkuvaci, pak istiot problem ke si go imas.


Посатавив така проста задача, т.е. едно прашање, кое треба да го знае дете од 5 =то оделение, т.е. на таа возраст се учи оваа проблематика, и народот мисли дека зне, а ни факултетски обарзованите не го знат, т.е. малкумикна се тие што знаат, ако некој спори со мене, и мисли дека знае, нека каже дали е можмо тоа што го прашав, а ггстефан не филозофирај туку кажи дали е можно или не, и дај објаснение, не врти на вака просто прашање, нема врска туку ниаков ајнстајн, не трескате зелени !


ok, znaci ne si mi go sfatil postot.

poentata sepak e uspeshna!
Кон врв
gospel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gospel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 12:35
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Престанете со непотребни дискусии и назад на тема!
Има 7-8 страници за средување само од вчера. Престанете со оф-топик коментари, инаку ќе морам да ја заклучам темата.



NE E FER DA JA ZAKLUCIS TEMATA DODEKA NE ODGOVORI TOJ STO POCNA DA POSTAVUVA OF TOPIC PRASANJA. A TOA E DAVID1.
CELA VECER GI GNJAVESE I IM SE ISMEVASE NA ODREDENI LICNOSTI DALI KE ODGOVORAT NA PRASANJE KOE STO REDOK BROJ LUGJE GO ZNAAT ODGOVOROT .
ZATOA NAJPRVO NEKA ODGOVORI NA MOETO PRASANJE KOE STO VERUVAM GO ZNAE SEKOE DETE OD 5 GOD.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 12:42

Точно така. David1 постави (замислете) матеамтичка задача на темава и ние му ја решивме. А потоа ние му поставивме ОН-ТОПИК прашање и тој не одговара на тоа.

Заклучете го David1, а не темава голема%20насмевка (шала шала)
 
David1 (и сите останати љубители на "светоотечките" толкувања), одговорете кој ви ги толкува светоотечките напишани толкувања на Светото Писмо?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 13:20
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Точно така. David1 постави (замислете) матеамтичка задача на темава и ние му ја решивме. А потоа ние му поставивме ОН-ТОПИК прашање и тој не одговара на тоа.


Заклучете го David1, а не темава голема%20насмевка (шала шала)

 

David1 (и сите останати љубители на "светоотечките" толкувања), одговорете кој ви ги толкува светоотечките напишани толкувања на Светото Писмо?





Evangelos искрено не те разбирам што прашуваш, па не знам и што да ти одговорам. Како мислиш кој ни и толкува толкувањата? Искрено немам читано многу светоотечки толкувања на Писмото, иако имам читано две житија- Панонски Легенди ( кое ми беше лектира ) и Ава Антониј. Таму постои толкување на некои стихови на Светото Писмо и јасно се толкуваат, па дури и со примери од историјата, секојдневието и сл. Таму беа многу јасни толкувањата и немаше потреба некој да ги дообјаснува. Ова ли е тоа што прашуваш или не?

Поздрав
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 09:01
Светото Писмо ни го толкуваат светите отци кои го изнесуваат она толкување што им го дава Светиот Дух. А откако веќе се дадени толкувањата, јас не гледам потреба некој да толкува толкувања! Нон сенс!Тие толкувања се константни во текот на историјата и се пренесуваат од една генерација на друга. Оние толкувања, поуки, преданија кои ги кажале апостолите во 1ви век се истоте оние кои отците ни ги пренесуваат до ден денеска. Веќе ти е познато - ние имаме и СВЕТО ПРЕДАНИЕ!

Добре ве најдов и на оваа тема!

+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 12:28
А зошто сметате дека толкувањата на "светите отци" се таа конечна разбирлива форма на Светото Писмо за нашиот мозок? Еве, јас веќе ви наведов едно толкување на книгата Битие од страна на Јован Златоуст каде што тој толкува дека Светото Писмо се толкува самото себе.
 
ога Светото Писмо сака да не научи нешто, ТОА СЕ ТОЛКУВА САМОТО СЕБЕ, И НЕ ДОЗВОЛУВА ЧИТАТЕЛОТ ДА ПОГРЕШИ! Затоа ве молам и преколнувам, ДА ГИ ЗАТВОРИМЕ НАШИТЕ ОЧИ ЗА СЕ ДРУГО, И ИСКЛУЧИВО ДА ГО СЛЕДИМЕ КАНОНОТ НА СВЕТОТО ПИСМО."
(Јован Златоуст: 13та Хомајлија на Битие)
 
Сепак вие или не го почитувате неговото толкување, или пак го "толкувате" поинаку. Значи и во едниот случај, и во другиот, вие сте контрадикторни на самите себе. среќа Затоа што доколку не го почитувате неговото толкување, тогаш сте контрадикторни на вашата изјава дека тоа толкување им го дал Светиот Дух, а доколку го толкувате поинаку неговото толкување, тогаш следува дека тие не се конечната разбирлива форма на Светото Писмо и дека на нив исто така им треба толкуање. среќа
Врти сучи, контрадикторна е православната вера.
 
А погледнете во Светото Писмо, Христос кажува парабола, и потоа Сам им ја објаснува (толкува) на Своите апостоли. Зарем има потреба сега и некој друг да толкува што толкувал Исус? Не. Исус едно 7-8 пати во евангелијата рекол:
 
"Кој има уво - нека чуе!"
(Марко 4:9)
 
А тој што "нема уво" за вистината, и 100 "свети отци" да му толкуваат, тој пак криво ќе разбере!
Затоа, ПОД ИТНО!, ВРАТЕТЕ МУ СЕ НА СВЕТОТО ПИСМО!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 12:58
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

[

Evangelos искрено не те разбирам што прашуваш, па не знам и што да ти одговорам. Како мислиш кој ни и толкува толкувањата? Искрено немам читано многу светоотечки толкувања на Писмото, иако имам читано две житија- Панонски Легенди ( кое ми беше лектира ) и Ава Антониј. Таму постои толкување на некои стихови на Светото Писмо и јасно се толкуваат, па дури и со примери од историјата, секојдневието и сл. Таму беа многу јасни толкувањата и немаше потреба некој да ги дообјаснува. Ова ли е тоа што прашуваш или не?

Поздрав


pa mnogu jasno e prasanjeto> koj vi gi tolkuva tolkuvanjata? bidejki ako e nejasna Biblijata, nejasno ke bide i tolkuvanjeto. samo se vrtite vo krug.

no stom velis deka tolkuvanjeto e tolku jasno sto ne ti treba doobjasnuvanje, ajde da ti postavam edno prasanje> ti treba li tolkuvanje, na primer na 6tata bozja zapoved>

Ne Ubivaj!

Sto ti e nejasno od ovaa zapoved?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 13:01
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А зошто сметате дека толкувањата на "светите отци" се таа конечна разбирлива форма на Светото Писмо за нашиот мозок? Еве, јас веќе ви наведов едно толкување на книгата Битие од страна на Јован Златоуст каде што тој толкува дека Светото Писмо се толкува самото себе.

 

ога Светото Писмо сака да не научи нешто, ТОА СЕ ТОЛКУВА САМОТО СЕБЕ, И НЕ ДОЗВОЛУВА ЧИТАТЕЛОТ ДА ПОГРЕШИ! Затоа ве молам и преколнувам, ДА ГИ ЗАТВОРИМЕ НАШИТЕ ОЧИ ЗА СЕ ДРУГО, И ИСКЛУЧИВО ДА ГО СЛЕДИМЕ КАНОНОТ НА СВЕТОТО ПИСМО."(Јован Златоуст: 13та Хомајлија на Битие)

 

Сепак вие или не го почитувате неговото толкување, или пак го "толкувате" поинаку. Значи и во едниот случај, и во другиот, вие сте контрадикторни на самите себе. среќа Затоа што доколку не го почитувате неговото толкување, тогаш сте контрадикторни на вашата изјава дека тоа толкување им го дал Светиот Дух, а доколку го толкувате поинаку неговото толкување, тогаш следува дека тие не се конечната разбирлива форма на Светото Писмо и дека на нив исто така им треба толкуање. среќа

Врти сучи, контрадикторна е православната вера.

 

А погледнете во Светото Писмо, Христос кажува парабола, и потоа Сам им ја објаснува (толкува) на Своите апостоли. Зарем има потреба сега и некој друг да толкува што толкувал Исус? Не. Исус едно 7-8 пати во евангелијата рекол:

 

"Кој има уво - нека чуе!"(Марко 4:9)

 

А тој што "нема уво" за вистината, и 100 "свети отци" да му толкуваат, тој пак криво ќе разбере!

Затоа, ПОД ИТНО!, ВРАТЕТЕ МУ СЕ НА СВЕТОТО ПИСМО!




Evangelos, Свети Јован Златоуст говори така за Светото Писмо, но сепак тој ги почитува и преданијата на Светата Црква. Тој е и еден од најдобрите толкувачи на Светото Писмо. Тоа што тој напишал да ги затвориме очите за се друго, се мисли на бапски приказни и некои лажни учења, бидејки и самиот тој го почитувал преданието на Светата Црква. Значи нема ништо контрадикторно. Светото Писмо се толкува самото кога сака нешто да не научи, но некои делови не се толкуваат сами. Доколку се толкуваа сами и Евреите ќе разбереа што сакаа да кажат пророците и немаше да има потреба некој да им објасни дека Христос е долгоочекуваниот Месија. Истотака и Христос немаше да има потреба да им објаснува на Апостолите некои делови од Писмото кои тие не ги разбираа. Значи некогаш мора да има и толкувачи, бидејки не секој може да разбере поедини делови на Писмото.

Лука 24,27: Па, како почна од Мојсеја и од сите пророци, им зборуваше што е кажано за Него во целото Писмо

Лука 24,32: И си рекоа еден на друг: Зар не гореа срцата наши, кога ни зборуваше по патот и кога ни го објаснуваше Писмото?

Лука 24,45: Tогаш им го отвори умот за да ги разбираат Писмата.

Поздрав

П.С. Да не отидовме малку оф топик или не?

Изменето од macedon_alex - 23.Септември.2008 во 13:23
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 13:05
Originally posted by ggstefan ggstefan напиша:




pa mnogu jasno e prasanjeto> koj vi gi tolkuva tolkuvanjata? bidejki ako e nejasna Biblijata, nejasno ke bide i tolkuvanjeto. samo se vrtite vo krug.

no stom velis deka tolkuvanjeto e tolku jasno sto ne ti treba doobjasnuvanje, ajde da ti postavam edno prasanje> ti treba li tolkuvanje, na primer na 6tata bozja zapoved>

Ne Ubivaj!

Sto ti e nejasno od ovaa zapoved?




ггстефан има поедини делови од Светото Писмо кои треба да се толкуваат. Моите аргументи се наоѓаат во одговорот на Евангелос погоре, поткрепени со цитати од Светото Писмо.

Поздрав
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 13:07
aha? znaci sepak Svetoto Pismo e jasno.

Isto taka, jasno e i koga veli>

Ne kradi! zar ne?

Jasno e i koga veli: Ne Lazi!

Jasno e i koga veli: Ne vrsi preljuba, zar ne?

te molam odgovori, vazno mi e!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 13:19
Originally posted by ggstefan ggstefan напиша:

aha? znaci sepak Svetoto Pismo e jasno.

Isto taka, jasno e i koga veli>

Ne kradi! zar ne?

Jasno e i koga veli: Ne Lazi!

Jasno e i koga veli: Ne vrsi preljuba, zar ne?

te molam odgovori, vazno mi e!



А јасно ли е ова:

Jеремија 23,5: Еве, настапуваат дни, вели Господ, и ќе му издигнам на Давида фиданка, и ќе се зацари Цар, Кој ќе постапува мудро и ќе суди праведно на земјата.

Некој кога ќе си го чита ќе си рече: Супер, убавини. Ќе дојде некој цар ќе биде мудар и праведен ќе тече мед и млеко, сите ќе си живееме убаво итн.

Нема секој да помисли дека овде се говори за Вечниот Цар и за вечното спасение.

Значи има делови кои не се јасни. Доколку беа јасни, Евреите ќе поверуваа и ќе сфатеа дека тоа е Христос, Кого го очекуваат.

Поздрав
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 13:24
znaci jasno e sto znaci Ne ubivaj? ili ne jasno?

jasno e sto znaci ne vrsi preljuba? ili ne e jasno?

Jasno e sto znaci ne kradi? ili ne ti e jasno?

podednakvo i sosema KRISTALNO jasno e i sto znaci Ne pravi si slika nitu idol!

No vam vi se potrebni 'tolkuvanja' za da se sokrie vistinata, da se smuti Bibliskoto jasno znacenje, da se nasoci vodata taka da "ne ubivaj" stane "ubivaj samo so blagoslov od popot" i ne vrsi preljuba stane "osven ako treba da stanes vladika" i "ne pravi slika" da stane "pravi slika"

Znaci SOSEMA JASNO E zosto vam vi trebaat TOLKUVANJATA!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 13:34
Originally posted by ggstefan ggstefan напиша:

znaci jasno e sto znaci Ne ubivaj? ili ne jasno?

jasno e sto znaci ne vrsi preljuba? ili ne e jasno?

Jasno e sto znaci ne kradi? ili ne ti e jasno?

podednakvo i sosema KRISTALNO jasno e i sto znaci Ne pravi si slika nitu idol!

No vam vi se potrebni 'tolkuvanja' za da se sokrie vistinata, da se smuti Bibliskoto jasno znacenje, da se nasoci vodata taka da "ne ubivaj" stane "ubivaj samo so blagoslov od popot" i ne vrsi preljuba stane "osven ako treba da stanes vladika" i "ne pravi slika" da stane "pravi slika"

Znaci SOSEMA JASNO E zosto vam vi trebaat TOLKUVANJATA!



Нема да ти одговорам на деловите каде велиш дека Црквата ги искривила учењата, остани си со тоа размислување, мене не ми смета и не се навредувам.

Еве само мал одговор од мене. Порано само 5% од луѓето биле писмени, па и види и размисли што сакам да кажам.

Отидовме оф топик и ако сакаш да разговараме на некоја тема слободно пиши на темата општо и неврзано затоа што вака отидовме ја нагрдимве темата за Дева Марија

Поздрав


П.С. Отидов оф топик, па ако модераторите сметаат дека треба да се избришат моите одговори слободно нека го направат тоа.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 13:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Точно така. David1 постави (замислете) матеамтичка задача на темава и ние му ја решивме. А потоа ние му поставивме ОН-ТОПИК прашање и тој не одговара на тоа.


Заклучете го David1, а не темава голема%20насмевка (шала шала)

 

David1 (и сите останати љубители на "светоотечките" толкувања), одговорете кој ви ги толкува светоотечките напишани толкувања на Светото Писмо?



Ok Svetite Otci ni go tolkuvaat Svetoto Pismo - dobi odgor ...

Aj sega kazi mi ti na tebe koj ti go tolkuva Svetoto Pismo i koj ti gi prv pat ima kazano obredite i nacinite na koi se vrsi molitva vo tvojata sekta....???/?
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3031323334 60>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.