IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КУЛТОТ ЗА МАРИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КУЛТОТ ЗА МАРИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2930313233 60>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2008 во 19:42
Shaxito Исус за мене е Господ и Бог, кој Го славам заедно со Отецот и Светиот Дух. Значи за мене Исус е Бог.
Истовремено е Син Божји, Бог и Човек. Се надевам дека е појасно.

Ако има прашање слободно прашај, меѓутоа на друга тема , бидејќи темава е за Дева Марија.

Поздрав
Кон врв
David1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Western Sahara
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај David1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 01:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... Ако наставничката во школо ви рече дека "2 е поголемо од 1", и ако вие и речете: "Наставничке јас вашата изјава ја толкувам поинаку т.е. дека всушност 1 е поголемо од 2", тогаш таа ќе ви стави кец, а може и ќе ве избрка од час затоа што се подбивате со неа.....
... Оставете ја за момент православната догма и уклучете го здравиот разум, аман више ]


Иако решив да не пишувам на форумов, сепак еве еден бонус пост скриптум kоментар:

Гледам повикуваш на здрава логика и разум, а Месинџер пак те подр=ува во твоите логички аргументи!

Претпоставувам дека имаш 8 - мо одд. завршено па еве една логичка задача:
Ако тргнеш по својот животен пат праволиниски ( следејќи си ги твоите верувања) од точката А кон Југ, и после 10 км стигнуваш до некоја точка Б, гледаш дека утка ти е работата, па свртуваш под прав агол кон Исток, ( накај Буда) и после 10 км пат си стигнал до точката Ц, гледаш дека и ова нема врска, и одлучуваш да се вратиш назад по хипотенузата, и гледаш дека и таа изнесува 10 км. (Цело време одиш по рамна површина)
Значи, си поминал пат со траекторија од еден рамнокрак правоаголен триаголник, ама хипотенузата е еднаква со било кој од двата крака. КАКО Е ОВА МОЖНО ?
Верувам дека 99, 99 % од луѓето ќе кажат дека вакво нешто е невозможно.
Пробај ( не само ти, туку и сите неверни Томи), нацртај сега еден ПРАВОАГОЛЕН рамнокрак триаголник, и хипотенузата е секогаш поголема, тоа е реалноста. НО ЈАС ТИ ВЕЛАМ ДЕКА МОЖЕ да бид еднаква со краците, т.е. кракот АБ , кракот БЦ, и и хипотенузата АЦ да се еднакви а сепак да имаме прав агол во триаголникот!!!
Значи, не е никаков трик, туку само кој колку разбира и знае?

Значи, не станува збор за некоја теорија или верување, што многу ни ја олеснува работава, туку за реалниов свет , овој на планетава земја, каде владеат строги физички закони, и станува збор за еден обичен правоаголен триаголник.

Без разлика дали го знеш одговорот – со ова се докажува дека сепак и за најочигледните работи,( обичниот народ ја нема таа спознаја, дури и голем број на факултетско образовани кадри- каде математиката и физиката им се елементарни предмети ова него решаваат, т.е., велат ова е глупост, неможе хипотенузата да биде еднаква со краците кај правоаголен триаголник и точка. .....сега сврти го ова на полето на религијата, на библијата, каде збориме за верувања, многу потешко доказливи отколку природниве очигледности, и ќе разбереш, кога ти реков дека сувопарно ја цитираш библијата, .....занчи, неопходно ни е толкувањето на светите отци, кои впрочем се и првите христијански филозофи кои расчистиле со недоумиците во раното христијанство, ги дообјасниле текстовите пишани во Библијата и т.н. !


Изменето од David1 - 22.Септември.2008 во 01:11
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 01:23
david1,

ako ubavo te sfativ biblijata e nejasna, i ni trebaat tolkuvacite, t.e. zitijata i svetite otci. profesorite (kako tebe sto ni prodavas eftina matematika ovde) koi ke ne poucat na vistinata.

jas te prasuvam, a kolku mislis od lugjeto vo svetot pak, ke go sfatat ajnstajn ako im ja objasnuva (tolkuva) svojata teorija? mnogu malku.

znaci kolku i posrednici vie da nakalemite megju Bog i obicniot prost seljak od Belimbegovo, pak se soocuvate povtorno so istiot problem, so koj navodno i obicniot seljak ne e sposoben da dojde do Biblijata. ako me sfati, ubavo, ako ne, i 100 tolkuvaci, pak istiot problem ke si go imas.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 01:28
Originally posted by David1 David1 напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... Ако наставничката во школо ви рече дека "2 е поголемо од 1", и ако вие и речете: "Наставничке јас вашата изјава ја толкувам поинаку т.е. дека всушност 1 е поголемо од 2", тогаш таа ќе ви стави кец, а може и ќе ве избрка од час затоа што се подбивате со неа.....
... Оставете ја за момент православната догма и уклучете го здравиот разум, аман више ]


Иако решив да не пишувам на форумов, сепак еве еден бонус пост скриптум kоментар:

Гледам повикуваш на здрава логика и разум, а Месинџер пак те подр=ува во твоите логички аргументи!

Претпоставувам дека имаш 8 - мо одд. завршено па еве една логичка задача:
Ако тргнеш по својот животен пат праволиниски ( следејќи си ги твоите верувања) од точката А кон Југ, и после 10 км стигнуваш до некоја точка Б, гледаш дека утка ти е работата, па свртуваш под прав агол кон Исток, ( накај Буда) и после 10 км пат си стигнал до точката Ц, гледаш дека и ова нема врска, и одлучуваш да се вратиш назад по хипотенузата, и гледаш дека и таа изнесува 10 км. (Цело време одиш по рамна површина)
Значи, си поминал пат со траекторија од еден рамнокрак правоаголен триаголник, ама хипотенузата е еднаква со било кој од двата крака. КАКО Е ОВА МОЖНО ?
Верувам дека 99, 99 % од луѓето ќе кажат дека вакво нешто е невозможно.
Пробај ( не само ти, туку и сите неверни Томи), нацртај сега еден ПРАВОАГОЛЕН рамнокрак триаголник, и хипотенузата е секогаш поголема, тоа е реалноста. НО ЈАС ТИ ВЕЛАМ ДЕКА МОЖЕ да бид еднаква со краците, т.е. кракот АБ , кракот БЦ, и и хипотенузата АЦ да се еднакви а сепак да имаме прав агол во триаголникот!!!
Значи, не е никаков трик, туку само кој колку разбира и знае?

Значи, не станува збор за некоја теорија или верување, што многу ни ја олеснува работава, туку за реалниов свет , овој на планетава земја, каде владеат строги физички закони, и станува збор за еден обичен правоаголен триаголник.

Без разлика дали го знеш одговорот – со ова се докажува дека сепак и за најочигледните работи,( обичниот народ ја нема таа спознаја, дури и голем број на факултетско образовани кадри- каде математиката и физиката им се елементарни предмети ова него решаваат, т.е., велат ова е глупост, неможе хипотенузата да биде еднаква со краците кај правоаголен триаголник и точка. .....сега сврти го ова на полето на религијата, на библијата, каде збориме за верувања, многу потешко доказливи отколку природниве очигледности, и ќе разбереш, кога ти реков дека сувопарно ја цитираш библијата, .....занчи, неопходно ни е толкувањето на светите отци, кои впрочем се и првите христијански филозофи кои расчистиле со недоумиците во раното христијанство, ги дообјасниле текстовите пишани во Библијата и т.н. !




SEKOJA CEST ODLICEN POST   
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
David1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Western Sahara
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај David1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 01:33
Originally posted by ggstefan ggstefan напиша:

david1,

ako ubavo te sfativ biblijata e nejasna, i ni trebaat tolkuvacite, t.e. zitijata i svetite otci. profesorite (kako tebe sto ni prodavas eftina matematika ovde) koi ke ne poucat na vistinata.

jas te prasuvam, a kolku mislis od lugjeto vo svetot pak, ke go sfatat ajnstajn ako im ja objasnuva (tolkuva) svojata teorija? mnogu malku.

znaci kolku i posrednici vie da nakalemite megju Bog i obicniot prost seljak od Belimbegovo, pak se soocuvate povtorno so istiot problem, so koj navodno i obicniot seljak ne e sposoben da dojde do Biblijata. ako me sfati, ubavo, ako ne, i 100 tolkuvaci, pak istiot problem ke si go imas.


Посатавив така проста задача, т.е. едно прашање, кое треба да го знае дете од 5 =то оделение, т.е. на таа возраст се учи оваа проблематика, и народот мисли дека зне, а ни факултетски обарзованите не го знат, т.е. малкумикна се тие што знаат, ако некој спори со мене, и мисли дека знае, нека каже дали е можмо тоа што го прашав, а ггстефан не филозофирај туку кажи дали е можно или не, и дај објаснение, не врти на вака просто прашање, нема врска туку ниаков ајнстајн, не трескате зелени !

Изменето од David1 - 22.Септември.2008 во 01:36
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 01:34
Bas bi sakal da go cujam onoj sto saka da stane gospodin sto ce kaze ????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
David1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Western Sahara
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај David1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 01:42
сега се збунети овие самостојниве толкувачи на Библијава, гуглаат, ја проверуваат Питагорнава теорија, и сл....ова е најочигледен пример, каде и за најпроста задача потребен е некаков авторитет да ја протолкува !
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 01:48
ih kolku bi bile srecni da e sega ziv pitagora ba da mu se letnat i da go ubeduvaat da ja smeni
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 01:56

David1, со мене ли најде бре за математика да збориш? голема%20насмевка Дојди на подфорумот "Наука", на мојата тема "Математика" па да те проверам што фраер си, а не тука ти кажал некој другар ефтина финта и сега ќе ни пишуваш оф-топик и паметен ќе ни се правиш.

Задачата ти ја решив уште пред да ја дочитам до крај намигнување

Доколку го црташ тој рамнокрак правоаголен тријаголник на рамна површина тогаш тоа е математички невозможно.
Но возможно е доколку го црташ тој "правоаголен рамнокрак триаголник" на сферна површина со радиус од  6.37км (ова е радиус на таква топка/глобус при што доколку се движиш од северниот пол 10км јужно, ќе стигнеш до екваторот).
Значи доколку се движиш од точката А (северен пол) 10км јужно ти ќе стигнеш до точката Б која лежи на екваторот. И сега доколку почнеш да се движиш кон исток 10км ти ќе останеш повторно на екваторот. И сега доколку решиш да се вратиш до северниот пол, ти повторно ќе изминеш 10км затоа што тоа е површинското растојание на било која точка од екваторот до северниот пол  намигнување
Ете ти ја "протолкував" задачата. Дали сега ќе ме сметаш за "Свет Отец" газење%20од%20смеење
 
Ај сега ти мене одговори ми (он-топик) кој ви ги толкува толкувањата на вашите "свети отци"? среќа


Изменето од EvAngelos - 22.Септември.2008 во 02:28
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
gospel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gospel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 01:59
Originally posted by David1 David1 напиша:

сега се збунети овие самостојниве толкувачи на Библијава, гуглаат, ја проверуваат Питагорнава теорија, и сл....ова е најочигледен пример, каде и за најпроста задача потребен е некаков авторитет да ја протолкува !



Mene matematikata nikogas najdobro ne mi odela, pa zatoa bi ti postavil edno mnogu prosto prasanje od mojot domen, da vidam ti kako se snajduvas tuka.
Jas kako muzicar bi te zaprasal slednovo:

Megju C i D postoi polustepen koj se narekuva CIS.

Moeto prasanje e sto ima megju C i Cis?

Mnogu prosto prasanje. Koga bi go zaprasal mojot 5 godisen sin vednas bi mi odgovoril. Da vidam kako ti ke mi odgovoris?
Кон врв
David1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Western Sahara
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај David1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 03:10
Kakov fraer bre, toa smao "shizicite" go mozhat, ....tuku zborot mi bese, iako na prv pogled izgleda deka se e jasno i ednostavno, kako kaj najprostite iskazi, pojavi, relacii, ravenki i sl. ne sekogash imame taka ednostavni objasauvanja. Da, tochen e odgovorot, no poentata, koja ja dadov vo posledniot pasos od mojot post, sigurno ja razbra?. Ianku, koga sme kaj matematikata , na vremeto, vo gimanziski denovi, vo komunizmot, bev II mesto na Grad Skopje.
Gospel, i jas sum muzichar, t.e na vremeto imav moj rock band, svirev gitara i peev, a sviram i po malku piano, znam deka posle C, ima dve polinja - pragovi pa doagja D, izmegju, velish deka ima Cis , znachi pomedju C i Cis nema nikakov medjuton :).
Adios amigosi!

Изменето од David1 - 22.Септември.2008 во 03:14
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 03:22

David1, кога веќе сме нескромни... во гимназиските денови, во втора година средно, јас бев прво место во Скопје, потоа прво место во Македонија, а потоа отидов и на македонска олимпијада и таму освоив бронзен медал (притоа натпреварувајќи се и со тие од 3та и 4та година). А по физика бев и уште подобар: прво, прво, па потоа ја претставував Македонија на светската олимпијада во Велика Британија. голема%20насмевка

п.с. Зошто не ми одговори на моето прашање? збунетост
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
gospel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gospel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 09:10
AMIGOS,
JAS NE TE PRASAV DALI IMA MEGJU TON, TUKU STO IMA MEGJU
C i Cis.

MEGJU DRUGOTO, UBAVO E TOA STO VO VREMETO SI PODSVIRNUVAL NA GITARA, JAS ZA MENE KE TI KAZAM DEKA SEUSTE ZIVEAM OD GITARATA, EVE VEKE 23 GODINI SO NEZE GO ZARABOTUVAM LEBOT.

ZNACI USTE POUBAVO: STO IMA MEDJU C I Cis NA TVOJATA GITARA.


POVELI ODGOVORI AMIGOSE   
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 09:20
Престанете со непотребни дискусии и назад на тема!
Има 7-8 страници за средување само од вчера. Престанете со оф-топик коментари, инаку ќе морам да ја заклучам темата.
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2930313233 60>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.