IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КУЛТОТ ЗА МАРИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КУЛТОТ ЗА МАРИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2829303132 60>
Автор
Порака
David1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Western Sahara
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај David1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2008 во 16:47




Изменето од David1 - 01.Септември.2008 во 18:28
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2008 во 19:28
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Veruvanjeto megju nas, kako lugje vo sekojdnevniot zhivot, nema apsolutno nikakva vrska so OVA veruvanje. Na primer, mojata doverba vo tebe, kako chesen chovek, ne e nikakva garancija deka tvoeto veruvanje, a da ne pravime muabet pak za nekoj tret chovek, e ISPRAVNO, APSOLUTNO VISTINITO i NEPOBITNO MOJ ZHIVOTEN PAT.
Samo Bozhjiot plan raboti, chovechkoviot ne.


Апсолутно се согласувам со ова. Јас никогаш не сум рекол дека само моето верување е исправно. Погоре реков - моето верување е единствено исправно за мене и јас не можам да прифатам друго, затоа што тогаш ќе лажам.
За мене - тоа мое верување е Божјиот План. Да, се совпаѓа во голема мера со тоа што Православното Христијанство го вели, но не зависи од него и не му е потчинето нему, туку Нему.
Твоето верување соодветно, е истотака - само твое верување за Божјиот План и како такво - ти имаш право на него и само тоа е исправно за тебе.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2008 во 20:44
Razbirash deka onoa "Na primer, mojata doverba vo tebe, kako chesen chovek, ne e nikakva garancija..." beshe kazhano samo figurativno, vo kontekst na komentarot, a ne mislev konkretno za tebe. Toa vazhi za site, neli?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2008 во 20:48
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

... тоа мое верување е Божјиот План. Да, се совпаѓа во голема мера со тоа што Православното Христијанство го вели, но не зависи од него и не му е потчинето нему, туку Нему...



Tokmu tuka se krshat kopjata na forumov i nadvor od nego.

Mnogumina vernici, a za sveshtenstvoto da ne zboruvam, se ubedeni deka tokmu potpolnoto pridrzhuvanje do oficijanata teologija i nejzinite dogmi se edninstven ispraven, vistinski i siguren pat kon prosvetluvanjeto i duhovnoto spasuvanje.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2008 во 22:11
Уште поедноставно кажано.
Јас сега го почитувам Православното Христијанство, затоа што се наоѓам себе си и мојот начин на верување во неговата "идеја".
Ако утре, на чело на православните цркви дојде некој кој ќе реши да ја промени таа идеја, начин на верување, начин на однесување - сигурно нема да го последувам, а ќе продолжам да верувам онака како што верувам сега. Црквата не е Бог, црквата е организатор на славењето на Бога на земјата, советодавен центар и заедница на верниците.
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 02:10
Лош пример оставате. Темата не е за православието, ниту за филозофијата на верата, туку за култот на Марија. Место да бришете туѓи оф топици, вие самите ги пишувате.
Имате среќа што јас не сум модератор, иначе пола од постовите ќе ги немаше на Вероисповед голема%20насмевка ама затоа пак со принтање на темите готови семинарски ќе излегуваа.
 
Да се вратиме на темата...
 
Јас почитувам кога некој има друга вера, но не ја почитувам онаа вера која се нарекува "христијанска", а не го следи учењето на нејзиниот основач - Христос Верувам дека ќе се сложите, но да се биде "христијанин", значи да се следи учењето на Христос. Во контекстот на темава, не може некој да ми тврди дека е "христијанин", а да постапува спротивно од Христос. Имено..
Не може некој да вели дека Марија е најголема, кога Христос рекол дека никој не е поголем од Јован Крстителот.
Не може некој да вели дека Марија е пославна од Херувимите и Серафимите, кога Христос вели дека тие се далеку поголеми од Јован, кој пак е поголем од Марија.
Не може некој да вели дека Марија е пречиста, кога Библијата јасно кажува дека сите сме грешни.
Не може некој да ја нарекува Марија "Владичица", кога Библијата јасно кажува дека еден е Господ (Господар, Владетел).
 
Да бидеме искрени, за овие работи не треба "толкување". Ако наставничката во школо ви рече дека "2 е поголемо од 1", и ако вие и речете: "Наставничке јас вашата изјава ја толкувам поинаку т.е. дека всушност 1 е поголемо од 2", тогаш таа ќе ви стави кец, а може и ќе ве избрка од час затоа што се подбивате со неа.
Епа ист е случајот и со горенаведените работи. Не можете вие да "толкувате" дека Марија е најголема, ако Христос јасно кажал дека никој не е поголем од Јован. Оставете ја за момент православната догма и уклучете го здравиот разум, аман више среќа
 
"Возљубени, ова е веќе второ послание, што ви го пишувам, и во двете го разбудувам, преку напомнување, вашиот чист разум"
(2 Петрово 3:1)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 06:10
EvAngelos, barem za mene, argumentite ti se silni... A onoa sto mi e posebno interesno e sto istovremeno tie frlaat silen kontrast kon versko/teoloshkoto filigranstvo koe se razvivalo vo tekot na dvata milenijuma.

Malu po malu, religijata se zbogatuvala so ornamenti i detali vo celata naivnost na verskiot zanes i vdahnovenie. Ova samo po sebe pretstavuva bogata tema za nechija teoloshka ili istorijska doktorska disertacija .

Изменето од Messenger - 02.Септември.2008 во 06:10
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Karamazov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Karamazov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 11:09
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Лош пример оставате. Темата не е за православието, ниту за филозофијата на верата, туку за култот на Марија. Место да бришете туѓи оф топици, вие самите ги пишувате.

Имате среќа што јас не сум модератор, иначе пола од постовите ќе ги немаше на Вероисповед голема%20насмевка ама затоа пак со принтање на темите готови семинарски ќе излегуваа.


Да се вратиме на темата...


Јас почитувам кога некој има друга вера, но не ја почитувам онаа вера која се нарекува "христијанска", а не го следи учењето на нејзиниот основач - Христос Верувам дека ќе се сложите, но да се биде "христијанин", значи да се следи учењето на Христос. Во контекстот на темава, не може некој да ми тврди дека е "христијанин", а да постапува спротивно од Христос. Имено..

Не може некој да вели дека Марија е најголема, кога Христос рекол дека никој не е поголем од Јован Крстителот.

Не може некој да вели дека Марија е пославна од Херувимите и Серафимите, кога Христос вели дека тие се далеку поголеми од Јован, кој пак е поголем од Марија.

Не може некој да вели дека Марија е пречиста, кога Библијата јасно кажува дека сите сме грешни.

Не може некој да ја нарекува Марија "Владичица", кога Библијата јасно кажува дека еден е Господ (Господар, Владетел).


Да бидеме искрени, за овие работи не треба "толкување". Ако наставничката во школо ви рече дека "2 е поголемо од 1", и ако вие и речете: "Наставничке јас вашата изјава ја толкувам поинаку т.е. дека всушност 1 е поголемо од 2", тогаш таа ќе ви стави кец, а може и ќе ве избрка од час затоа што се подбивате со неа.

Епа ист е случајот и со горенаведените работи. Не можете вие да "толкувате" дека Марија е најголема, ако Христос јасно кажал дека никој не е поголем од Јован. Оставете ја за момент православната догма и уклучете го здравиот разум, аман више среќа


"Возљубени, ова е веќе второ послание, што ви го пишувам, и во двете го разбудувам, преку напомнување, вашиот чист разум"(2 Петрово 3:1)


Go vkluciv zdraviot razum i .... e, vidi, samo ona za ucitelkata e zdravorazumno.
tre, tri, tra
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2008 во 17:41
Ќе реплицирам тука на постот на Опитен, затоа што таму каде што е поставен (ве темата за Монаштвото) сосема е оф-топик.
 
Originally posted by Опитен Опитен напиша:


Ќе почнеме од света Богородица, почесната од херувимите и неспоредливо пославната од серафимите, пречистата и преблагословената дева Марија

 
Како може Марија да е почесна од херувимите и неспоредливо пославна од серафимите, кога тие потекнуваат од небото и за кои Христос кажа дека се далеку поголеми од Јован, за кој пак исто така Исус кажа дека е поголем од Марија? среќа
 
Како можете да ја нарекувате "пречиста", кога таа била родена од грешни родители и кога таа остарела и умрела. Имено тароста и смрта се последици на гревот. Доколку некој нема грев во себе, тогаш тој нема ни да старее, ни да умре.
 
Зошто ја нарекувате пребрагословена, кога Бог не ја нарекол така? Бог на нарекол само "благословена меѓу жените" и тоа не е единствената благословена во Библијата...
 
"А кога го зборуваше тоа, една жена извика од народот и му рече: “Блажена е утробата, што Те носела, и градите, од кои си се хранел!” А Тој рече: “Да, но блажени се и оние што го слушаат словото Божјо, и го пазат."
(Лука 11:27-28)
 
"Нека е благословена меѓу жените Јаил"
(Судии 5:24)
 
Originally posted by Опитен Опитен напиша:


Тоа можеше само Христос, Месијата, Спасителот на светот, но за да дојде Тој на земјата беше потребно да се роди од пречиста жена, а тоа беше токму Марија , ќерката на Јоаким и Ана.

Напротив, Исус беше потребно да се роди од девица, а не од пречиста. Ако се родеше Исус од пречиста тогаш немаше да ја понесе нашата грешна (Aдамова) природа и ние ќе си оставевме и понатаму во гревот. Христос не направи Свој личен грев, но тој, преку Марија, ја понесе грешната природа на целото човештво.
 
 
Originally posted by Опитен Опитен напиша:


кога се исполни времето ја прими благата вест од благовесникот архангел Гаврил,
 
Гаврил (Габриел) не е "архангел", туку АНГЕЛ. Архангел е Михаел.
 
"А во шестиот месец, Бог го испрати ангелот Габриел во галилејскиот град, по име Назарет,"
(Лука 1:26)
 
Архангелот Михаил кога се расправаше и препираше..."
(Јуда 1:9)


Изменето од EvAngelos - 21.Септември.2008 во 17:41
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2008 во 17:56
Ahh site da objasnuvaa tolku jasno ...
Не може некој да ја нарекува Марија "Владичица", кога Библијата јасно кажува дека еден е Господ (Господар, Владетел). EvAngelos Ovaa recenica kazuva se. Ne moze nikoj da bide pogolem od Gospodarot (Gospod.Bog.AllaH). Sekoj pratenik od Gospodarot go kazuva toa. Ne slavete nikogo poveke od Vasiot tatko i ne poklonuvajtese nikomu.
Se sto imas pisano mi se sviga zosto smetam deka e pravilno. A dodeka nekoi samo se obiduvaat nesto da objasnat pristo posle ispaga deka ima poveke vistini. A dodeka ona sto e tocno e taa recenica ! i mnogu drugi ispisani od tvoja strana.
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2008 во 18:11
Фала Shaxito, многу ми значи твојата оценка, особено затоа што е напишана од неутрален и непристрасен член. Деновиве на форумов како печурки после дожд никнаа еден куп "православни" (знаеш како идат тие работи намигнување) и ниедно мое објаснување не им се допаѓа, што е нормално затоа што сите мои библиски објаснувања се косат со нивните православни догми и воопшто не им ги скокоткаат ушите, туку силно ги бодат во совеста. Едни со други (православни) си се тапкаат по рамо како тоа тие се во право, а јас (христијанин) сум во заблуда. Сепак мило ми е што не добив субјективна и пристрасна подршка од некој од мојата вероисповед, туку од неутрален член (муслиман) големо%20гушкање Сега сум комплетно убеден дека не е до мене проблемот што овие не ме сфаќаат, бидејќи ти, иако муслиманка, сепак правилно ме разбираш среќа
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2008 во 18:17
Jas otcenuvam Onaka kako sto JAS LICNO mislam. A jas nisto ne izmisluvam tuku samo si citam ... i nekogas i da ne sakas da svatis ... koga e ubavo objasneto normalno e deka ke ti vleze nesto vo glava. JAs ne gledam NIkade gresno ... dosega se sto sum te prasala OD sekoja vera SE si mi odgovoril so TOCNI odgovori/argumenti taka da ne mi e nikakov problem JAVNO da kazam deka kako vernik na svojata vera imas SVOI ubeduvanja i svakanja Onakvi kakvi sto treba ... a ako nekomu toa ne pasira sta da se radi ... Jas primer mesto mnogu da otvaram knigi si citam po forumov posebno tvoi postovi barem si obivam tocni informacii
Btw: onije ne tocnite samo prviopt zbor i ne gi citam
Pozz od mene.
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2008 во 18:35
Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

Ahh site da objasnuvaa tolku jasno ...
Не може некој да ја нарекува Марија "Владичица", кога Библијата јасно кажува дека еден е Господ (Господар, Владетел). EvAngelos Ovaa recenica kazuva se. Ne moze nikoj da bide pogolem od Gospodarot (Gospod.Bog.AllaH). Sekoj pratenik od Gospodarot go kazuva toa. Ne slavete nikogo poveke od Vasiot tatko i ne poklonuvajtese nikomu.
Se sto imas pisano mi se sviga zosto smetam deka e pravilno. A dodeka nekoi samo se obiduvaat nesto da objasnat pristo posle ispaga deka ima poveke vistini. A dodeka ona sto e tocno e taa recenica ! i mnogu drugi ispisani od tvoja strana.





Shaxito јасно е дека Господ е наш Господар и Владика. Пресвета Богородица не е божица, туку е човек кого го почитуваме поради тоа што го родила Исус, нашиот Господ. Богородица не била безгрешна ниту пак безгрешно зачната, туку како и сите ние. Меѓутоа била праведна и нашла милост пред Бога, па Бог ја избрал неа да биде мајка на Исус Христос. Значи Марија била праведна бидејќи да се биде Мајка на нашиот Господ не е мала работа. Значи затоа Марија е пречиста, поради тоа што Го носела Безгрешниот во себе. Нејзината утроба зар не се осветила со светоста на Најсветиот?

Марија не е поголема од Бог. Марија е човек, иако е мајка на Исус. Бог е Бог. Православните христијани не ја воздигнуваат над Бог. Бог ја создал Марија , а не Марија Бог. Марија е наречена Мајка Божја само поради тоа што Христос е Бог, а Марија била мајка Негова, а не затоа што го создала Бог Отецот или родила или слично.

Истотака Марија е наречена Владичица затоа што е Мајка на Исус, Господарот на Господарите, а не затоа што таа владее рамо до рамо со Бога. Значи за сите титули кои ги има Марија причина е Бог, а нормално и нејзиниот праведен живот. И самото име Марија значи Госпоѓа. Има една многу убава пофална песна во која Богородица е наречена "Господаркa по чистост и добрина". Ете зошто е господарка Марија Дева.



Инаку Евангелос пред некое време зборуваше за молитвата на Православните Христијани "Пресвета Богородице спаси не". Точно е тоа дека има молитва упатена до Пресвета Богодородица, но лошо е преведена на македонски. Еден свештеник ( не можам сега да се сетам на името) објасни дека станува збор за грешка во преводот од старословенски на македонски. Тој велеше дека молитвата треба да биде "Пресвета Богородице, помогни ни". Значи зборот помогни во старословенскиот јазик е многу сличен со зборот спаси во македонскиот па затоа е и преведено "спаси не" наместо "помогни ни".Други свештеници говорат дека и зборот "спаси" не значи да не спаси од вечниот оган, бидејќи само Исус спасува, туку да не спаси од земните зла со силата на своите молитви. Значи ние се обраќаме до Пресвета Богородица да се моли за нас грешните и со пофални песни.

Кој има какво било прашање за Пресвета Богородица нека праша, ако знам ќе се потрудам да одговорам.

На Православните Христијани им го честитам празникот рождество на Пресвета Богородица.

Поздрав до сите

Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2008 во 19:02
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

Ahh site da objasnuvaa tolku jasno ...
Не може некој да ја нарекува Марија "Владичица", кога Библијата јасно кажува дека еден е Господ (Господар, Владетел). EvAngelos Ovaa recenica kazuva se. Ne moze nikoj da bide pogolem od Gospodarot (Gospod.Bog.AllaH). Sekoj pratenik od Gospodarot go kazuva toa. Ne slavete nikogo poveke od Vasiot tatko i ne poklonuvajtese nikomu.
Se sto imas pisano mi se sviga zosto smetam deka e pravilno. A dodeka nekoi samo se obiduvaat nesto da objasnat pristo posle ispaga deka ima poveke vistini. A dodeka ona sto e tocno e taa recenica ! i mnogu drugi ispisani od tvoja strana.





Shaxito јасно е дека Господ е наш Господар и Владика. Пресвета Богородица не е божица, туку е човек кого го почитуваме поради тоа што го родила Исус, нашиот Господ. Богородица не била безгрешна ниту пак безгрешно зачната, туку како и сите ние. Меѓутоа била праведна и нашла милост пред Бога, па Бог ја избрал неа да биде мајка на Исус Христос. Значи Марија била праведна бидејќи да се биде Мајка на нашиот Господ не е мала работа. Значи затоа Марија е пречиста, поради тоа што Го носела Безгрешниот во себе. Нејзината утроба зар не се осветила со светоста на Најсветиот?

Марија не е поголема од Бог. Марија е човек, иако е мајка на Исус. Бог е Бог. Православните христијани не ја воздигнуваат над Бог. Бог ја создал Марија , а не Марија Бог. Марија е наречена Мајка Божја само поради тоа што Христос е Бог, а Марија била мајка Негова, а не затоа што го создала Бог Отецот или родила или слично.

Истотака Марија е наречена Владичица затоа што е Мајка на Исус, Господарот на Господарите, а не затоа што таа владее рамо до рамо со Бога. Значи за сите титули кои ги има Марија причина е Бог, а нормално и нејзиниот праведен живот. И самото име Марија значи Госпоѓа. Има една многу убава пофална песна во која Богородица е наречена "Господаркa по чистост и добрина". Ете зошто е господарка Марија Дева.



Инаку Евангелос пред некое време зборуваше за молитвата на Православните Христијани "Пресвета Богородице спаси не". Точно е тоа дека има молитва упатена до Пресвета Богодородица, но лошо е преведена на македонски. Еден свештеник ( не можам сега да се сетам на името) објасни дека станува збор за грешка во преводот од старословенски на македонски. Тој велеше дека молитвата треба да биде "Пресвета Богородице, помогни ни". Значи зборот помогни во старословенскиот јазик е многу сличен со зборот спаси во македонскиот па затоа е и преведено "спаси не" наместо "помогни ни".Други свештеници говорат дека и зборот "спаси" не значи да не спаси од вечниот оган, бидејќи само Исус спасува, туку да не спаси од земните зла со силата на своите молитви. Значи ние се обраќаме до Пресвета Богородица да се моли за нас грешните и со пофални песни.

Кој има какво било прашање за Пресвета Богородица нека праша, ако знам ќе се потрудам да одговорам.

На Православните Христијани им го честитам празникот рождество на Пресвета Богородица.

Поздрав до сите



Marija e majka na Isus (Isa) pratenikot (sinot) Bozji a ..... го родила Исус, нашиот Господ. + Мајка на нашиот Господ не е мала работа. Chek sega vaka. Vo edno moe prasanje postaveno do eden Hristijanski vernik EvAngelos ... vo vrska so Trojstvoto on mi go objasni Isus t.e: mi objasni sto e vsusnot isus i Svetiot Dux i taka nataka. I vsusnot ova Isus e Gospod? Zarem Isus (Isa) ne e sinot bozji ??? KAko moze toa ... sega so objasnuvanjeto pred nekoja nedela gi svativ ubavo rabotite . A sega so ovoj tvoj post ti pocnuvas na nekoj nacin da kompliciras . ISUS e sinot bozji ??? Bozji pratenik ??? ILI GOSPOD? ili istovremeno ??? ili toa e vo vrska so trojstvoto ??? Hm....... ISUS E GOSPOD a gospod ne e mala rabota c c c c
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2829303132 60>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.