IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КУЛТОТ ЗА МАРИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КУЛТОТ ЗА МАРИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 60>
Автор
Порака Обратен редослед
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: КУЛТОТ ЗА МАРИЈА
    Испратена: 14.Септември.2011 во 10:44
па кога каишот прави чуда, нормално е да има и празнк.
празникот не е од вчера измислен...
си постои од секогаш...голема%20насмевка
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2011 во 11:17
Во православието има посебен празник (денес) за каишот на Богородица:
http://www.mpc.org.mk/Kalendar/prolog.asp?id=1761
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
teodul Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 190
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teodul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 14:58
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

teodul... izgleda ne se razbirame. Ne se razbirame za nekoi fundamentalni civilizacijski neshta.

Edna rabota e da veruvash vo neshto, a druga rabota e da go tvrdish i dokazhuvash toa veruvanje, pa da ochekuvash lugjeto voopshto da ne prigovaraat i molcheshkum , kako primanje nafora, da gi prifatat takvite "dokazhuvanja" samo zatoa shto tie go pretstavuvaat oficijalnoto i institucalizirano veruvanje.


Jas veruvam vo pravoslavnata veroispovest i normalno moeto veruvanje go dokazuvam i potkrepuvam so ona koe mislam deka se dokazi ili nekakvi fakti, I NIKAKO BAS NIKAKO NE OCEKUVAM nekoj da prigovara niti baram od nekogo da ja primi taa vera kako nafora bez nekoi svoi dokazuvanja , zosto Bog ja da;l slobodnata volja na lugjeto i jas ne sum toj koj ke ja ogranicuvam , NO NORMALNO ja kazuvam mojata strana na veruvanje nasproti na nekoj koj misli inaku , i toj mene mi ja dokazuva zosto jas mislam sprotivno na nego , i toa se vika DIJALOG .


Ili mozhebi mislish deka veruvanjata, bidejki ne se egzaktna nauka, dozvoluvaat sekakvi mozhni i nemozhni "dokazhuvanja"?


HA Veruvanjata ne se egzktna nauka i zatoa si imaat svoi dokazuvanja kako i naukata koja se bazira na TEORII i nekakvi ispituvanja .I VO NIKOJ SLUCAJ NE DOZVOLUVA SEKAKVI MOZNI I NEMOZNI DOKAZUVANJA


i NIGDE NE MOZI DA SE CAPNI NA TANOK MRAZ VO DOGMATIKATA I NIKOJ OD TOA NE SE PLASI NO NE SEKOJ E SPOSOBEN I MOKEN TOA DA GO RAZGLEDA OBJASNI I SFATI OTI ANALOGNO NA TOA SITE KE BEFME FIZICARI,MATEMATICARI,ZOOLOZI,GEOLOZI...I T.N TAKA NELI NE SEKOJ MOZI SO SE DA SE CUKA PO GRADI I DA MISLI DEKA JA OTKRIL TOPLATA VODA.

Kako shto rekov, veruvanjeto ne znachi zboguvanje so razumot.


Naprotiv veruvanjeto samo go zgolemuva razumot i vistinskoto razmisluvanje dodeka neverieto se dvizi kon haosot i anarhisticnosta na zivotot.



Napomenav na pochetokot na minatiot komentar:

Prezentiranje na bilo kakvo veruvanje e sosema vo red. Doktrina, kako sekoja druga verska doktrina, kje bide prochitana, slushnata i nema nikoj da prigovara za toa. Vo religiijskite dogmi e taka - prifati ili ostavi, diskutiranje i revizija nema!

No koga kje pochnat da se pravat obidi za "dokazhuvanje" na dogmatski "vistini" preku teoloshki konstrukcii i apologetiki... togash se stapnuva na tenok mraz koj ne mozhe da ja izdrzhi tezhinata na onoj koj pravi takov obid... toa e otvorena pokana za razgleduvanje, kritikuvanje i evaluiranje na "dokazhuvanjeto" na dogmatskata "vistinata" od prosti prichini shto so takvite obidi se navleguva vo egzaknata nauka.






Gi spomnav muslimanite bidejki tie ja pravat istata greshka. Dodeka si stojat na dogmata i ja prezentiraat kako takva, retko koj ima bilo kakvi zamerki za toa. No shtom kje se se nafatat za "dokazhuvanja" propagjaat vo zhiva kal, pa i onie koi mozhebi imale zhelba da se zapoznat so Islamot krevaat race razocharani od takvite neshta.

Ovaa replika ne ja sfakjaj zlonamerno, tuku naprotiv, kako najdobronameren sovet.






Blagodaram na sovetot.Ne te sfakam zlonamerno niti nekogo drug se dodeka ne bidam jas direkno posocen kako nesto " loso" togas preminuva vo licno , zatoa ne sfakam nisto zlonamerno no i jas kako i ti koj probuvas da si gi kazes svoite ateisticki pogledi probuvajki da najdes mana na religijata ( mislam za pravoslavnoto Hristijanstvo ) taka i jas odgovaram i kazuvam svoe mislenje.d]




HA Veruvanjata ne se egzktna nauka i zatoa si imaat svoi dokazuvanja kako i naukata koja se bazira na TEORII i nekakvi ispituvanja .d]d]d]
Кој има уши нека чуе кој има очи нека виде.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 23:55
teodul... izgleda ne se razbirame. Ne se razbirame za nekoi fundamentalni civilizacijski neshta.

Edna rabota e da veruvash vo neshto, a druga rabota e da go tvrdish i dokazhuvash toa veruvanje, pa da ochekuvash lugjeto voopshto da ne prigovaraat i molcheshkum , kako primanje nafora, da gi prifatat takvite "dokazhuvanja" samo zatoa shto tie go pretstavuvaat oficijalnoto i institucalizirano veruvanje.

Ili mozhebi mislish deka veruvanjata, bidejki ne se egzaktna nauka, dozvoluvaat sekakvi mozhni i nemozhni "dokazhuvanja"?

Kako shto rekov, veruvanjeto ne znachi zboguvanje so razumot.


Napomenav na pochetokot na minatiot komentar:

Prezentiranje na bilo kakvo veruvanje e sosema vo red. Doktrina, kako sekoja druga verska doktrina, kje bide prochitana, slushnata i nema nikoj da prigovara za toa. Vo religiijskite dogmi e taka - prifati ili ostavi, diskutiranje i revizija nema!

No koga kje pochnat da se pravat obidi za "dokazhuvanje" na dogmatski "vistini" preku teoloshki konstrukcii i apologetiki... togash se stapnuva na tenok mraz koj ne mozhe da ja izdrzhi tezhinata na onoj koj pravi takov obid... toa e otvorena pokana za razgleduvanje, kritikuvanje i evaluiranje na "dokazhuvanjeto" na dogmatskata "vistinata" od prosti prichini shto so takvite obidi se navleguva vo egzaknata nauka.

Gi spomnav muslimanite bidejki tie ja pravat istata greshka. Dodeka si stojat na dogmata i ja prezentiraat kako takva, retko koj ima bilo kakvi zamerki za toa. No shtom kje se se nafatat za "dokazhuvanja" propagjaat vo zhiva kal, pa i onie koi mozhebi imale zhelba da se zapoznat so Islamot krevaat race razocharani od takvite neshta.

Ovaa replika ne ja sfakjaj zlonamerno, tuku naprotiv, kako najdobronameren sovet.





Изменето од Messenger - 23.Октомври.2010 во 06:03
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
teodul Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 190
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teodul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 21:54
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


teodul, da se kazhe deka deva Marija ima takov status kakov shto ima vo pravoslavieto i katolicizmot poradi usvoenata doktrina koja ubavo ja prezentirash vo nejzinoto hronoloshko razvivanje e sosema vo red. Toa si e doktrina, kako sekoja doktrina vo drugite religii i nema nikoj da prigovara za toa. Vo religiijskite dogmi e taka - prifati ili ostavi, diskutiranje i revizija nema!

No koga kje pochnat da se pravat obidi za "dokazhuvanje" na "vistini" preku teoloshki konstrukcii, apologetiki, ovoj blazhen rekol ova, onoj svetec rekol ona... samite apologeti stapnuvaat na tenok mraz koj ne mozhe da ja izdrzhi nivnata tezhina...


Originally posted by teodul teodul напиша:

Дека пресвета дева Марија навистина е мајка на Господа Исуса Христа потврдуваат и апостолите и сите Православни христијани од сите векови и сите народи. Ова го докажуваат и сведоштвата на светите отци и црковните учители, го докажуваат песните и молитвите, кои секогаш се читаат и пеат во црквите и неодречно го докажуваат и делата на вселенските собри.


Dobro, nikoj ne mozhe da negira deka apostolite lichno mozhele da potvrdat neshto shto se sluchuvalo vo nivno vreme, neshto za shto bile ochevidci, no da se povikuvaat SITE pravoslavni hrisitijani od SITE vekovi i SITE narodi kako svedoci i potvrduvachi na neshto shto se zbidnalo pred dva milenijuma na edno katche na svetov... pa zgora na toa za DOKAZI da se zemaat PESNI i MOLITVI...



Па тоа го велиш за дамнешна историја , а јас ке запрашам за поновата историја во виорот на втората светска војна или народно ослободителното движење кое обилува со разни вистини и секому одговарајучи објаснениа сепак се повикуваме на кажувања на некои учесници (сега покојни) кои ги пренеле на други и т.н. , а на крај и песните кои ги пееле _неретва ,сутјеска.....кои ги земаме како историски податоци како било ,што правеле и што се случувало....

Nie gi kritkuvame muslimanskite fundamentalisti koga na slichen nachin ja "dokazhuvaat" verodostojnosta na k*ranot koj navodno ja sodrzhi seta vistina na svetot, celata nauka, istorija, znaenje, mudrost Alahova i ne znam ushte shto... zatoa shto seto toa e zapishano vo knigata, zatoa shto brojot na vernicite postojano im se zgolemuva, zatoa shto Tolstoj stanal musliman i poslednata kniga mu ja sokrile, zatoa shto vo isecheniot domat pishuva "Alah e najgolem", zatoa shto i na Mesechinata go pishuva toa, bidejki vernicite se raznesuvaat so ekspozivi od vistinska ljubov kon Alah...



А зошто ги критикувате муслиманите за нивните верувања ??? Можи да не ги прифаќате , да не се сложувате но зошто ги критикувате и ги нарекувате фундаменталисти???НИВНО си е и вољата и желбата во што ке си веруваат.
Razbiram deka chovek mozhe da bide vosh*ten i potpolno oddaden na verata, no toa ne znachi zboguvanje so razumot i nihiliranje na site kriterijumi .


Originally posted by teodul teodul напиша:

Втората вистина, дека Богородица е секогаш дева, Православната црква исто така, јасно и одлучно ја исповеда. Сите стари црковни отци и црковните учители едногласно потврдуваат дека пресвета Богородица била дева до раѓањето, при раѓањето и по раѓањето на Господа Исуса Христа.


Site crkovni otci i crkovni uchiteli ednoglasno potvrduvaat deka presvetla Bogorodica bila deva do ragjanjeto, bila deva pri ragajanjeto i ostanala deva i po ragjanjeto... ??? Toa e dokazot ? Tie se svedocite oti presvetla Bogorodica bila deva dodeka se poragjala i ostanala deva i posle poragjanjeto?

Pa ako neshtata odea taka, togash zoshto voopshto bila potrebna zhena za Isusovoto ragjanje? Toa chudo bilo od takvi proporcii shto pomalo chudo kje bilo ako Bog go materijaliziral Isus na starost od 30 godini.

Od respekt prema Bogorodica kako zhena i Isusova majka, kako i prema chuvstvata na vernicite koi doagjaat na forumov, ne bi komentiral ponatamu, no samo kje kazham deka tokmu "tvrdenjata" i "dokazite" od vakva priroda gi brkaat onie koi bi posakuvaat da se zapoznaat so Hristijanstvoto i sozdavaat razdor megju vernicite koi potoa se delat na bezbroj denominacii.




Нити имам намера некого да отфрлам,нити да привлекувам зошто ако сакаше Бог со еден покрет на своите мисли ке не направеше сите верници но тој ни даде воља за сопствен избор, а раздор прави оној кој сака да има раздор но и Христос го кажал истото ( не сум добар во цитирање ) не дојдов да донесам мир ами раздор да донесам...( ако некој знае подобро ке го пише подобро.

I da ne bidam pogreshno razbran, ova go velam po osnov na fizichko devstvo, onaka kako shto mozhev da razberam spored tvojot komentar. Ako si mislel na duhovno (spiritualno), togash toa e druga rabota.


Originally posted by teodul teodul напиша:

Третата вистина, како последица на претходните, го изнесува величеството на мајката Божја, кое ги надминува сите луѓе и сите ангелски чинови.


Tretata vistina ne e vistina bidejki prethodno ne bea dokazhani nikakvi dve drugi vistini.

Kako mozhesh da tvrdish deka taa gi nadminuva SITE lugje i SITE ANGELSKI chinovi ??? Ti gi znaesh SITE dosega rodeni lugje, SITE lugje koi kje se rodat i zapoznaen si so SITE angeli ? Kako samo na brzina ja dokazha ovaa "vistina"? Vakvo neshto ne mozhe da mu bide poznato, niti osoznaneno, na nitu eden smrtnik, osven lichno na Boga. Ako imash citat vo koj Bog go tvrdi ova togash navedi go.

Originally posted by teodul teodul напиша:

Четвртата вистина му е многу драга на човештвото; зашто во многу незгоди и жалости во земниот живот можеме да побараме помош и застапништво од милостивата Богородица.


Ova e vistina... navistina lugjeto vo ochajanie se molat na sekoj i sekomu za da bidat izbaveni od maki i problemi. Mu se molat na Boga, na Isus, na Marija, na sveti Nikola, na sveti ovoj, sveti onoj... se molat na sekogo oti mislat deka na kolku povekje kje im se molat tolku povekje shansi imaat molbata da im bide uslishana od Boga.





И за се во животот луѓето се повеке лобираат за да ја добијаат својата цел,факаат пријатели , политички врски ,и безброј разни лобирања ,представници и застапници п-а вие неверниците не се секирајте кој како сака така ке се спасува и верува по своја воља а Комунизмот заврши така да верата полека но силно се разгорува во срцето на луѓето и ке даде Бог да се спасат сите што ке сакаат и ке се потрудат


Oti Toj ne donesuva odluka pred prethodno da gi islusha site svetii... dobro, Toj e Seznaen i ne mu treba nekoj da mu kazhuva shto se sluchuva vo sekoja chovekova dusha, ama ne e na odmet , neli? Mozhebi sepak pri tolku mnogu molenja od site strani kje si go smeni umot...



Statusot na deva Marija e takov kakov shto go postavila Pravoslavno/Katolichkata doktrina i tuka nema shto da se "dokazhuva". Ne samo shto nema potreba da se dokazhuva, tuku NE MOZHE da se dokazhe. Zatoa se veli teologija, a ne nauka. I podobro e da ostane taka.





Дааа а науката докажа и за дарвиновата теорија ,само не знам кога и за многу нешта кои во еден момент науката вели дека е едно а одма во следниот има друго мислење.
Кој има уши нека чуе кој има очи нека виде.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 01:03


Сите партоногенези во природата и човештвото - кои што Совршениот БОГ ги допуштил и благословил - упатуваат на Совршената, преку која се роди Исус Христос (Спасителот) во Кого беше и е’ Совршениот БОГ!

    



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 00:52
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Еве го... Багавата-пурана 9 пеење гл.24 (стих 34)



Дали ги прочита сите стихови? Всушност, сите овие споменати, имаат некаков божествен статус, а Кунти пак дури можела да ги повикува боговите, а детето кое се родило, поради срам го фрлила во реката. Ниту најмалку е ова слично со зачнувањето на Марија, кое не е плод на експеримент, како во овој случај. Истотака, подоцна родила повеќе деца, повторно повикувајќи богови, но не сепак имала маж, со кој не можела да има деца. А тоа не ја чини Девица на начин на кој останала Марија.

А и самиот убаво кажа, сите овие со кои зачнала се полубогови.

Изменето од Македон - 17.Октомври.2010 во 00:53
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 00:37
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 00:30
Originally posted by Македон Македон напиша:

Дали можеш да дадеш линк до Бхагавата-пурана, на македонски или англиски, нема да е проблем, за да видиме за какво зачнување се говори, затоа што сум секогаш скептичен, особено по филмот Zeitgeist каде напишаа дека дури и Кришна, па и Буда биле девствено зачнати, иако е јасно дека не било така.
Се работи за Кунти натприродно зачната од полубогот(оти Бог и кај нив е еден) на Сонцето. Ќе побарам линк...
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 00:23
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Весталките давале заклетва која траела 30 години, а не сиот живот. По 30 години можеле да го напуштат местото и да продолжат да живеат онака како што сакаат. И весталките ги почитувале развратните богови, немој да мислиш дека не учествувале во сите пагански прослави.
Така е, но поентата ми беше дека биле девици во контекст на религијата.

Девственоста е битна и во хиндуизмот, каде исто има примери на натприродно зачнување за да не се наруши девственоста. (на пр. Бхагавата-пурана 9 пеење гл.24 стих34)


Да, но не во контекст каков што е во христијанството. Таму цела била поинаква, а таквите девици имале и низа привилегии.

Дали можеш да дадеш линк до Бхагавата-пурана, на македонски или англиски, нема да е проблем, за да видиме за какво зачнување се говори, затоа што сум секогаш скептичен, особено по филмот Zeitgeist каде напишаа дека дури и Кришна, па и Буда биле девствено зачнати, иако е јасно дека не било така.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 00:18
Originally posted by Македон Македон напиша:

Весталките давале заклетва која траела 30 години, а не сиот живот. По 30 години можеле да го напуштат местото и да продолжат да живеат онака како што сакаат. И весталките ги почитувале развратните богови, немој да мислиш дека не учествувале во сите пагански прослави.
Така е, но поентата ми беше дека биле девици во контекст на религијата.

Девственоста е битна и во хиндуизмот, каде исто има примери на натприродно зачнување за да не се наруши девственоста. (на пр. Бхагавата-пурана 9 пеење гл.24 стих34)

Изменето од Majkl - 17.Октомври.2010 во 00:20
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2010 во 23:15
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Во паганските религии има митови за се и сешто, никаде не се дава посебно значење на девственоста од аспект како што се дава во Христијанството.
Тогаш то амногу кажува за тнр. Христијанство.


Тоа Христијанство има историски континуитет, нешто што другите, кои се обидуваат да го критикуваат, го немаат.


Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Додека в Грција се говори за девиците Артемида и Атина, во исто време се возвишува и развратната Афродита, зарем не?
А во времето на Рим ги имало и Весталките девици.


Весталките давале заклетва која траела 30 години, а не сиот живот. По 30 години можеле да го напуштат местото и да продолжат да живеат онака како што сакаат. И весталките ги почитувале развратните богови, немој да мислиш дека не учествувале во сите пагански прослави.

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Зборот девица има јасно значење, нема потреба да бараме смисла, да толкуваме, од тоа да чиниме философија.
За тебе има значење кое го има во денешното време. Смислата на некои од зборовите низ историјата се менувала. Јазикот е жива материја.


За мене, а верувам и за другите е чудо девственото раѓање на Исус, а св.Пророк Исаија јасно кажал дека девица ќе зачне и ќе роди син. Тоа е чудото, а не раѓање како резултат на однос, што секако дека не претставува чудо. Впрочем, објавувањето на Архангелот Гаврилл доволно говори за зачнувањето, а потврда на тоа е и односот на Јосиф кога дознал дека Дева Марија е бремена.

Изменето од Македон - 16.Октомври.2010 во 23:16
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2010 во 01:58
Originally posted by Македон Македон напиша:

Во паганските религии има митови за се и сешто, никаде не се дава посебно значење на девственоста од аспект како што се дава во Христијанството.
Тогаш то амногу кажува за тнр. Христијанство.
Originally posted by Македон Македон напиша:

Додека в Грција се говори за девиците Артемида и Атина, во исто време се возвишува и развратната Афродита, зарем не?
А во времето на Рим ги имало и Весталките девици.
Originally posted by Македон Македон напиша:

Зборот девица има јасно значење, нема потреба да бараме смисла, да толкуваме, од тоа да чиниме философија.
За тебе има значење кое го има во денешното време. Смислата на некои од зборовите низ историјата се менувала. Јазикот е жива материја.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2010 во 01:48
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Има ли доказ дека тој мит го вовеле свештениците?!
Мислам и воопшто на митот за тоа дека девиците се нешто посебно. Тоа го има и во паганските религии.


Во паганските религии има митови за се и сешто, никаде не се дава посебно значење на девственоста од аспект како што се дава во Христијанството. Додека в Грција се говори за девиците Артемида и Атина, во исто време се возвишува и развратната Афродита, зарем не?

Originally posted by Македон Македон напиша:

Истотака се прашувам, како ли го вовеле свештениците тој мит во времето на пророкот Исаија, кој прорекол дека девица ќе зачне, а не мажена жена, по пат на односи со мажот, кога Црквата во тој период не постоела.


Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Исаија бил Божји пророк и неговата книга е објава. Но како и многу други работи низ старите списи, зЗборот девица треба да се сфати по смисла. Марија била честита а не развратна. Како што реков идејата дека девиците се нешто посебно е доста стара, тој збор бил употребен бидејќи во свеста на луѓето девственоста се поврзувала со нешто чисто, возвишено - а душата на Марија навистина била таква. Од објавите за денешно време дознаваме дека таа била отелотворение на серафимот на божественото Милосрдие.


Зборот девица има јасно значење, нема потреба да бараме смисла, да толкуваме, од тоа да чиниме философија. Точно е дека Дева Марија била честита, но јасно е кажано дека девица ќе зачне. Ако некоја жена зачне по пат на однос со маж, воопшто не е нешто чудно, ниту пак е некакво чудо за Исаија да го навестува на начин на кој што го навестил.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 60>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.