IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што вели Кyранот за џихадот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што вели Кyранот за џихадот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 18192021>
Автор
Порака
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 13:59
Moe mislenje za toa koj gi inicira vojnite vo svetot e slednoto:
 
 
a vie ne mora da se slozite so mene!
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 15:36
Jas znam deka site vojni vo svetot gi pocnale lugjeto, i deka Bog najmilostiviot ne e toj koj gi pocnuva, ami samo nie .
koga ke recam nie mislam na site lugje bilo da se Hristijani muslimani ili Budisti, i koj znae sto uste ne.
A za ovie iluminati samo ke recam deka i tie ne se pogolemi od Boga i deka dokolku smetaat deka vladeat so svetot togas tie vladeat samo so onie koi mu se poklonile na gjavolot. a za nas vernicite tie se smesni covecinja koi ocajno se trudat da si go zadrzat imaginarniot status na bogovi.
Inaku se e po Bozja volja tuka na zemjata i toa sto ima losi lugje i vojni i dr se e toa so cel sekoj od nas da se zaprasa dali vredi.
treba da najdeme mir i mirno da se molime i nadevame na spasot Bozji za site pa i neprijatelite nasi i vospostavuvanje na negovoto carstvo.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 20:11
Ushte ednash sekoja cest za KRISTIN !!!

navistia mnogu malce luge znaat koi se ILIMINATITE, a so neznaenjeto na nivnite programi na deluvanje, avtomatski stanuvash nivni produkt!!!
Te obrabotuvaat kako sakaat, kreiraat vojna kade sakaat, Tajnata svetska vlada, koja bez somnenie postoi i vladee!!!

Kolku i da izgleda nevistinito deka ne se jaki, jas kevi kazam deka se mnogu pojaki od shto mislime, duri i poveke od toa!!!!

No da ne begame od temava, posledno prashanje za Kristin:

Veruvash deka ILUMINATITE se tie koi gi kreiraat vojnite, a samiot nosish nivno logo!!!   Piramidata so okoto na vrvot e nivniot simbol batka!!!!!

Pa sega ako si iskren kazi deka nesi sloboden mason!!!
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 21:45
Piramidata za mene ima sosema drugo znacenje i ne moze da se kaze deka e isklucivo samo simbol na iluminatite....i faraonite vo Egipet imale piramidi, dali toa znaci deka bile Iluminati ili Slobodni Zidari ( Freemasons)? Sekako deka NE.
 Svastikata e simbol od damnesni vreminja, ama Hitler ja prisvoil i sega znaci treba da ja poistovetime samo so nacizmot?
 
Jas ne sum freemason! Jas sum nesto drugo.
 
Pozdrav do site vas imajte ubava prijatna vecerсреќа
 
 
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 22:35
/


Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 04:17
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 10:00
Bravo be ACELERA!!!
 
Momci, ne lutete i se, taa tukusto pocnala da izleguva od maglata i ja osoznava realnosta, barem kako sto mozam da vidam!
 
Ova pocituvana moderatorke ni musliman nemase da go napise.
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 11:19

Prvo, ne zasluzuvas respekt ko licnost, ami verata tvoja i biblijata so ja izmenivte i ja citate.... iako ne si priznavate, ama toa e druga tema.

 
E, a ova so go pisuvas, taka gnasno i navreduvacki, vsusnost govori za tvojot karakter i omraza, koi ne se soodvetni za eden risjanin koj vrti obrazi za da go slakaat, i koi mnogu dobro ja opisuvaat tvojata gnasna, gnevna i rasipana dusa koja ne gleda podaleku od svojot nos, i ne pipnala nesto drugo osven ona sto i go serviraat duhovnicite!!!
 
Znaj, osven tebe i drugite sto citaat, vekje ednas sum spomnal, a i ne samo jas, deka ovj ajet ne se odnesuva za Muhammed, neka e Bozjiot mir i spas nad nego, tuku za onie pagani i politeisti koi ne veruvale vo angeli, dzini, raj i pekol, suden den i sl. a koi vekje se spomnati od strana na Bog, a preneseni od Pratenicitevo knigite koi ste gi izmenile!!!!
 
Toa ti e toa, jasno iglasno, a ti prevrtuvaj ja vistinata kolku sakas....
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 14:05

ИСЛАМ - ЏИХАД

Појдете во борба, било да сте слаби или јаки, и борете се на патот Аллахов и со имотите ваши и со животите ваши. Ете, тоа ви е подобро само да знаете! - Сура Аl-Тawba 9:41

О верници, борете се против неверниците кои се околу вас, и нека при вас најдат тврдост. И знајте дека Аллах, навистина, е со богобојазливите!

- Сура Аl-Тawba 9:123

Борете се против нив, а Аллах ќе ги казни со рацете ваши, и ќе ги понизи, а вам ќе ви помогне против нив, и Он ќе ги излечи градите на народот вернички! - Сура Аl-Тawba 9:14


поучно нема што !!!!!


ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 14:53
Samo sto ti ne zemas pouka, izgleda!!!!!!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 19:15
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Prvo, ne zasluzuvas respekt ko licnost, ami verata tvoja i biblijata so ja izmenivte i ja citate.... iako ne si priznavate, ama toa e druga tema.

 
E, a ova so go pisuvas, taka gnasno i navreduvacki, vsusnost govori za tvojot karakter i omraza, koi ne se soodvetni za eden risjanin koj vrti obrazi za da go slakaat, i koi mnogu dobro ja opisuvaat tvojata gnasna, gnevna i rasipana dusa koja ne gleda podaleku od svojot nos, i ne pipnala nesto drugo osven ona sto i go serviraat duhovnicite!!!
 
Znaj, osven tebe i drugite sto citaat, vekje ednas sum spomnal, a i ne samo jas, deka ovj ajet ne se odnesuva za Muhammed, neka e Bozjiot mir i spas nad nego, tuku za onie pagani i politeisti koi ne veruvale vo angeli, dzini, raj i pekol, suden den i sl. a koi vekje se spomnati od strana na Bog, a preneseni od Pratenicitevo knigite koi ste gi izmenile!!!!
 
Toa ti e toa, jasno iglasno, a ti prevrtuvaj ja vistinata kolku sakas....
 
sepak ima tuka nesto sto ti go dodavas a toa e deka nie sme gi izmenile a dodeka vo k*ranot jasno i glasno se veli ako ne mi veruvas mene togas prasaj gi evreite i Hristijanite, kako izvor koj e siguren i proveren.

Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 20:27
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Prvo, ne zasluzuvas respekt ko licnost, ami verata tvoja i biblijata so ja izmenivte i ja citate.... iako ne si priznavate, ama toa e druga tema.

 
E, a ova so go pisuvas, taka gnasno i navreduvacki, vsusnost govori za tvojot karakter i omraza, koi ne se soodvetni za eden risjanin koj vrti obrazi za da go slakaat, i koi mnogu dobro ja opisuvaat tvojata gnasna, gnevna i rasipana dusa koja ne gleda podaleku od svojot nos, i ne pipnala nesto drugo osven ona sto i go serviraat duhovnicite!!!
 
Znaj, osven tebe i drugite sto citaat, vekje ednas sum spomnal, a i ne samo jas, deka ovj ajet ne se odnesuva za Muhammed, neka e Bozjiot mir i spas nad nego, tuku za onie pagani i politeisti koi ne veruvale vo angeli, dzini, raj i pekol, suden den i sl. a koi vekje se spomnati od strana na Bog, a preneseni od Pratenicitevo knigite koi ste gi izmenile!!!!
 
Toa ti e toa, jasno iglasno, a ti prevrtuvaj ja vistinata kolku sakas....
 
sepak ima tuka nesto sto ti go dodavas a toa e deka nie sme gi izmenile a dodeka vo k*ranot jasno i glasno se veli ako ne mi veruvas mene togas prasaj gi evreite i Hristijanite, kako izvor koj e siguren i proveren.

 
 
a dali znaes na sto se odnesuval toj ajet???
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 15:12
eve jas pak se potrudiv da vi rpevedam eden tekst na makedonski


Палестинка

Родена е во земја во која е секој сантиметар свет. Се родила во звукот на експлозијата земја – земја кои ги рушиле улиците не нејзиното идно детинство. И нејзината мјака пораснала со зуците на експлозијата и рушењето на зградите. Сите нејзини живи роднини животот го поминале во гето, околени и постојано опкружени на понижувања и протерувања. Како и останатите девојчиња таа сакал да си игра, да скока по дворот и да ги облекува куклите, но наместо тоа таа морала да се крие од к*ршуми и секој момент да дојдат војниците и да ја срушат нејзината куќа.
Никој незнаел да и објасни зошто таа неможе да има своја куќа, во својата земја во која нејзините предци живеаат веќе две илјади години. Додека растела се и станувало појасно. Војниците имале само цел – да целиот нејзин народ го уништат и истераат.
Во изминатиот половина век повеќе од два милиона Палестинци се иселени под притисок на израелсата војска. Секој ден над окупираниот дел од нејзината домовина паѓаат бомби и секој ден убиваат по еден од нејзините најблиски. Нејзините сонародници се одлучиле за последната опција – самоубилачки напад, како на некој би му скренале внимание за ужасната трагедија која им се случува. Но наместо да се сопре геноцидот која им се случува тие биваат прогласени за терористи, што во овој момент е еднаково со наредбата сите да се убијат. Дали му преостанува нешто на нејзиниот народ освен да се борат до крајот?
Ставила бомба околу себе и храбро тргнала да ја изврши задачата. Некои ќе ја сметаат за херој, некои за терориста, но нејзината постапка значи нејочигледно НЕ за фашистичката политика на Израел. Беше една од многуте млади Палестинци који го дале својото живот како би можеле некои други млади луѓе да ја сфатат нивната порака.
Во моментот кога почина имаше 20 години. Не била војник ниту пак била обучена за војување. Беше само кројачица која неможе веќе да ја поднесе рамнодушноста на јавноста спрема страшната трагедија на нејзиниот народ. Нејзината смрт не смени ништо. Не го допре срцето наниеден арапски принц кој живее неколку километри подалеку во луксузна вила. Единствено нешто што направија исламските лидери беше дикусијата дали самоубилачите напади се верски дозволени. Кукавичлук е единствениот збор со кој може да се опише нивната реакција. Многу празни зборови се потрошени во залажувањето на луѓето дека се ќе се реши со преговори. Сликите на убиените сега зборуваат наместо народот на Палестина. Улиците на Палестинските градови се полни со рушевини, крв и смрт. Тоа е трагичен факт во борбата со камења против тенковите, бомбите против авионите F-16. во исто време израелските плажи се полни со сурфери, капачи и шетачи низ морето, а луксузните хотели веќе ги примаат првите гости, како да неколку километри подоле не течат реки крв на невини луѓе, жени и деца. Треба да се биде потполно слеп за да во тоа не се види сличноста со Хитлеровиот нацизам чии жртви беа припадници на истиот тој народ кој денеска врши масовна убиства врз Палестинците. На преживеаните им останува уште ослонувањето на Аллах и надежтта дека некој ќе и спротивстави на нацистичката политика на Ариел Шарон и ќе спаси од изумирањето на еден од најстарите народи на Блискиот Исток. Што можат да направат обичните луѓе? Да пуштат по некоја солза кога ќе видат слики од убиените? Демонстрираат по улиците надевајќи се дека тоа ќе има бар некој ефект? Што и да направат им останува малку надеж дека тоа ќе им помогне на Палестинците. Они секој ден умираат како што умре Палестинката од почетокот на приказнава. Дали оние кои себеси се нарекуваат луѓе ќе ја дозволат смртта на нејзиниот народ, како што немилосрдно ја занемарија нејзината смрт?....


www.nahla.ba

PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 10:07

без долги постови кои замараат

вака кратко слатко и докажано дека мухамед проповеда насилство....

Slučaj Kinane bin al-Rabija

Muhamed i njegovi ljudi osvojili su grad imena Khaybar te su njegova bogastva i žene razdjelili među sobom.[21] Zarobili su Kinana bin al-Rabija, koji je bio zadužen za blago jednog od pokorenih plemena. Muhamed je zahtjevao blago, ali Kinana mu je odbio reći gdje je skriveno.

    Kada ga je [Muhamed] pitao o ostatku, on mu je odbio odgovoriti, pa je apostol naredio al-Zubayr al-Awamu, “Muči ga dok ne prizna što ima,” te mu je ovaj na prsima zapalio vatru tako da je zamalo umro. Tada ga je apostol predao Muhammadu bin Maslami, a ovaj mu je odrubio glavu, kako bi se osvetio za smrt svog brata Mahmuda [koji je poginuo u napadu na grad].[22]

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 10:14
k*ran 47:4-6
Kada se u borbi s nevjernicima sretnete po šijama ih udarajte sve dok ih ne oslabite, a onda ih vežite, i poslije, ili ih velikodušno sužanjstva oslobodite ili otkupninu zahtijevajte, sve dok borba ne prestane. Tako učinite! Da Allah hoće, On bi im se osvetio, ali On želi da vas iskuša jedne pomoću drugih. On neće poništiti djela onih koji na Allahovu putu poginu,
i On će, ih, sigurno, uputiti i prilike njihove poboljšati,
i u Džennet ih uvesti, o kome ih je već upoznao.

лутина
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 18192021>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.