IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што вели Кyранот за џихадот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што вели Кyранот за џихадот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 21>
Автор
Порака Обратен редослед
Samet_17 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Samet_17 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Што вели Кyранот за џихадот?
    Испратена: 30.Декември.2009 во 15:01
Galeon bi sakal da debatirame so faktovi no toa e tesko so tebe...si rekol deka Muhammed (a.s) e lazen poslanik no nemas nitu eden fakt so go dokazuva toa..vikas deka e lazen eden poslanik so i vo vasata kniga go imat...
1. "Govorot mu e sladok i Toj e najljubezen. Takov e mojot vozljuben, takov e mojot prijatel, erusalimski kerki!" (pesna nad pesnite, glava 5, 16 recenica)...NAJLJUBEZEN na majciniot jazik na Isus zvuci "MACHMADDIM" (najljubezen)...na arapski istoto, znaci zborot NAJLJBEZEN znaci AHMED...a i samiot Muhammed (a.s) rekol: "Moeto ime vo Tevrat (knigata na Moises) e Mahmut, vo Biblija e Ahmed, a vo k*ran e Muhammed"...
2. "A ako mu e dadena knigata na nekoj sto ne znae da cita, velejki: „Citaj go toa!” - Toj ke odgovori: „Ne znam da citam.” (Isaija, glava 29, 12 recenica)
Prviot ajet ispraten od Gebrail (Gavril) do Muhammed (a.s) e "...." pa posle Muhammed (a.s) rece "jas ne znam da citam"...
3. "Sepak, Jas vi ja kazuvam vistinata: podobro e za vas, Jas da si otidam; zasto ako ne si otidam, Utesitelot nema da dojde pri vas; ako pak zaminam, ke vi Go ispratam." (Jovan, 16 glava, 7 recenica)
4. “Imam uste mnogu da vi kazam, no sega ne mozete da nosite. A koga ke dojde Toj, Duhot na Vistinata, ke ve upati vo seta vistina, zasto nema da zboruva Sam od Sebe, а ke zboruva ona sto slusa, I ke vi navesti za nestata sto ke dojdat. Toj ke Me proslavi Mene, zasto ke zeme od Moeto i ke vi javi. (Jovan, glava 16, 12-14 recenici) Muhammed (a.s) kazal sve sto mu bilo kazeno od angelot Gavril, toa i samiot go utvrduva. Toj istotaka kazal mnogu nesta sto ke bidat sluceni. Pred da umre kazal deka negovata kerka Fatima (r.a) ke bide prva od negovata familija sto ke umre posle nego. Taka i se sluci. Kazal deka Konstantinopol (Istanbul) ke bide sovladeno. I se sovlada. Ima uste mnogu no mislam deka ovie bi bile dovolni da razberate deka Muhammed e posledniot Poslanik.
Кон врв
Samet_17 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Samet_17 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2009 во 15:00
Galeon bi sakal da debatirame so faktovi no toa e tesko so tebe...si rekol deka Muhammed (a.s) e lazen poslanik no nemas nitu eden fakt so go dokazuva toa..vikas deka e lazen eden poslanik so i vo vasata kniga go imat...
1. "Govorot mu e sladok i Toj e najljubezen. Takov e mojot vozljuben, takov e mojot prijatel, erusalimski kerki!" (pesna nad pesnite, glava 5, 16 recenica)...NAJLJUBEZEN na majciniot jazik na Isus zvuci "MACHMADDIM" (najljubezen)...na arapski istoto, znaci zborot NAJLJBEZEN znaci AHMED...a i samiot Muhammed (a.s) rekol: "Moeto ime vo Tevrat (knigata na Moises) e Mahmut, vo Biblija e Ahmed, a vo k*ran e Muhammed"...
2. "A ako mu e dadena knigata na nekoj sto ne znae da cita, velejki: „Citaj go toa!” - Toj ke odgovori: „Ne znam da citam.” (Isaija, glava 29, 12 recenica)
Prviot ajet ispraten od Gebrail (Gavril) do Muhammed (a.s) e "...." pa posle Muhammed (a.s) rece "jas ne znam da citam"...
3. "Sepak, Jas vi ja kazuvam vistinata: podobro e za vas, Jas da si otidam; zasto ako ne si otidam, Utesitelot nema da dojde pri vas; ako pak zaminam, ke vi Go ispratam." (Jovan, 16 glava, 7 recenica)
4. “Imam uste mnogu da vi kazam, no sega ne mozete da nosite. A koga ke dojde Toj, Duhot na Vistinata, ke ve upati vo seta vistina, zasto nema da zboruva Sam od Sebe, а ke zboruva ona sto slusa, I ke vi navesti za nestata sto ke dojdat. Toj ke Me proslavi Mene, zasto ke zeme od Moeto i ke vi javi. (Jovan, glava 16, 12-14 recenici) Muhammed (a.s) kazal sve sto mu bilo kazeno od angelot Gavril, toa i samiot go utvrduva. Toj istotaka kazal mnogu nesta sto ke bidat sluceni. Pred da umre kazal deka negovata kerka Fatima (r.a) ke bide prva od negovata familija sto ke umre posle nego. Taka i se sluci. Kazal deka Konstantinopol (Istanbul) ke bide sovladeno. I se sovlada. Ima uste mnogu no mislam deka ovie bi bile dovolni da razberate deka Muhammed e posledniot Poslanik.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 20:19
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

k*ran 9:122
Svi vjernici ne trebaju ići u boj. Neka se po nekoliko njih iz svake
zajednice njihove potrudi da se upuste u vjerske nauke i neka opominju
narod svoj kad mu se vrate, da bi se Allaha pobojali.значи треба некој да остане да биде оџа во освоените територииспоредба со Христовата наука нема а и неможе да има ..... но еве само една мала поука....КОЈ ПО МЕЧ ЌЕ ПОСЕГНЕ , ОД МЕЧ КЕ ПОСТРАДА.


Zarem Isus po krst posegna, pa od krst nastrada?
Ne bidi smesen...
Ili kaj vas e se kontradiktorno, pa duri i vaseto sekojdenvno pisuvanje.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 22:36
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

k*ran 9:122
Svi vjernici ne trebaju ići u boj. Neka se po nekoliko njih iz svake
zajednice njihove potrudi da se upuste u vjerske nauke i neka opominju
narod svoj kad mu se vrate, da bi se Allaha pobojali.значи треба некој да остане да биде оџа во освоените територииспоредба со Христовата наука нема а и неможе да има ..... но еве само една мала поука....КОЈ ПО МЕЧ ЌЕ ПОСЕГНЕ , ОД МЕЧ КЕ ПОСТРАДА.



Batka, ti ili si SLEP; ili GLUP ili NESE CITASH SHTO PISHUVASH!!!!

citirash Ajet koj veli deka netreba site da odat vo boj, nekoj treba da ostane....

A potoa vikash deka nekoj odza treba da ostane vo OSVOENITE teritorii.

Imash li ti percepcija ili ?????

Go izvrti ajetot kako tebe ti pasira, pa zatoa ne e cudno toa shto denes ostana od Biblijata!!!!

Batka ajetot jasno ti zboruva deka nekoj treba da ostane vo rodnoto mesto, a NE vo "osvoenata" teritorija!!!

Muslimanite ne ostvojuvaat teritorii, pogledni naokolu, koj ja osvoi PALESTINA; IRAK; AVGANISTAN!!!!

vojnici koi vo racete imaat biblija i na Vratot obesen KRST!!!!!!

a kutrive "teroristi" nesmeat ni da se branat!!!!!!

Abe sami gu "ubivte" Isusa, pa sega mi zboruvash za Mecovi!!!!!
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 14:25
Originally posted by mali simo mali simo напиша:


k*ran 9:122
Svi vjernici ne trebaju ići u boj. Neka se po nekoliko njih iz svake zajednice njihove potrudi da se upuste u vjerske nauke i neka opominju narod svoj kad mu se vrate, da bi se Allaha pobojali.

значи треба некој да остане да биде оџа во освоените територии

споредба со Христовата наука нема а и неможе да има ..... но еве само една мала поука....

КОЈ ПО МЕЧ ЌЕ ПОСЕГНЕ , ОД МЕЧ КЕ ПОСТРАДА.


 
Ihshallah da postradam od mec stitejki go Islamot големо%20гушкање
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 14:21

k*ran 9:122
Svi vjernici ne trebaju ići u boj. Neka se po nekoliko njih iz svake zajednice njihove potrudi da se upuste u vjerske nauke i neka opominju narod svoj kad mu se vrate, da bi se Allaha pobojali.

значи треба некој да остане да биде оџа во освоените територии

споредба со Христовата наука нема а и неможе да има ..... но еве само една мала поука....

КОЈ ПО МЕЧ ЌЕ ПОСЕГНЕ , ОД МЕЧ КЕ ПОСТРАДА.


ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 12:04
mali simo daj mi ja tvojata adresa da jas dojdam kaj tebe da te ubavi izsamaram pa da vidam kako ti ke mi go svrtis drugiot obraz , daj da dojdam i da ti odzemam se sto tebe ti e vredno pa da vidam kako toa ti samo ke stois na strana i nisto nema da prevzemes
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 11:37
[QUOTE=mali simo] k*ran 47:4-6
Kada se u borbi s nevjernicima sretnete po [

Sto e ovde cudno. Borbata. Pa izvini ama nie ne sma Jehovni svedoci. AKO NE NAPADNAT KE SE BORIME. KE VOZVRATIME. Kako sto mnogu pati zboruvamve daka i sega. Nema aspekt od zivotot na muslimanite a da ne e reguliran vo k*ranot. On predstavuva sovrsena Kniga, seopfatna. Go ima i regulirano nacinot na vojuvanje.
A da te prasam za MEgunarodno humanitarno pravo, znas li sto e? Pravo koe e doneseno od ON za nacinot na vojuvanje. VOjuvanjeto e del od covestvoto i nema potreba sega da ni citiras k*ranski stihovi. Si ja znaeme verata.
No postoi OGROMNA RAZLIKA.
Mislam deka fundamentalist pisuvase kolku zrtvi ima zabelezano istorijata, od strana na muslimanite.
Da bevme onakvi kakvi sto ne prazentirate (nacisticki) nemase da ni se sluci Plaestina, Irak, Avganistan, Cecenija, Izbeglickite kampovi vo Liban, Sudan, Somalija, SREBRENICA- Bosna......
Muslimanite se ednistveniot narod koj ima pretrpeno najmnogu genocidi. ZOsto e toa taka?
I vi se molam nie musliminaite sme pravedni, OKO ZA OKO ZAB ZA ZAB, no fala mu na Boga sto ni go ipsratil Muhamed, neka e Bozji mir nad nego, koj e ispraten kako milost nasvetovite, koj ne naucil da nevinite, zenite decata i stracite, mosnasite i svestenicite koi ne vojuvaat protiv nas, da ne gi NI DOPIRAME. Zarem ima popraveden sistem?
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 10:59

ах бе далија ова е исечок од к*ранот не е од некоја друга книга па сега ќе разговараме колку биле потиштени палестинците .........

ова е дел од к*ранот.....  да ти си потполно во право....!!!! треба човек да е слеп да не го виде хитлеровиот нацизам... може од таму си нашол инспирација истиот...


ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 10:41
Треба да се биде потполно слеп за да во тоа не се види сличноста со Хитлеровиот нацизам чии жртви беа припадници на истиот тој народ кој денеска врши масовна убиства врз Палестинците. На преживеаните им останува уште ослонувањето на Аллах и надежтта дека некој ќе и спротивстави на нацистичката политика на Ариел Шарон и ќе спаси од изумирањето на еден од најстарите народи на Блискиот Исток. Што можат да направат обичните луѓе? Да пуштат по некоја солза кога ќе видат слики од убиените? Демонстрираат по улиците надевајќи се дека тоа ќе има бар некој ефект? Што и да направат им останува малку надеж дека тоа ќе им помогне на Палестинците. Они секој ден умираат како што умре Палестинката од почетокот на приказнава.
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 10:14
k*ran 47:4-6
Kada se u borbi s nevjernicima sretnete po šijama ih udarajte sve dok ih ne oslabite, a onda ih vežite, i poslije, ili ih velikodušno sužanjstva oslobodite ili otkupninu zahtijevajte, sve dok borba ne prestane. Tako učinite! Da Allah hoće, On bi im se osvetio, ali On želi da vas iskuša jedne pomoću drugih. On neće poništiti djela onih koji na Allahovu putu poginu,
i On će, ih, sigurno, uputiti i prilike njihove poboljšati,
i u Džennet ih uvesti, o kome ih je već upoznao.

лутина
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 10:07

без долги постови кои замараат

вака кратко слатко и докажано дека мухамед проповеда насилство....

Slučaj Kinane bin al-Rabija

Muhamed i njegovi ljudi osvojili su grad imena Khaybar te su njegova bogastva i žene razdjelili među sobom.[21] Zarobili su Kinana bin al-Rabija, koji je bio zadužen za blago jednog od pokorenih plemena. Muhamed je zahtjevao blago, ali Kinana mu je odbio reći gdje je skriveno.

    Kada ga je [Muhamed] pitao o ostatku, on mu je odbio odgovoriti, pa je apostol naredio al-Zubayr al-Awamu, “Muči ga dok ne prizna što ima,” te mu je ovaj na prsima zapalio vatru tako da je zamalo umro. Tada ga je apostol predao Muhammadu bin Maslami, a ovaj mu je odrubio glavu, kako bi se osvetio za smrt svog brata Mahmuda [koji je poginuo u napadu na grad].[22]

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 15:12
eve jas pak se potrudiv da vi rpevedam eden tekst na makedonski


Палестинка

Родена е во земја во која е секој сантиметар свет. Се родила во звукот на експлозијата земја – земја кои ги рушиле улиците не нејзиното идно детинство. И нејзината мјака пораснала со зуците на експлозијата и рушењето на зградите. Сите нејзини живи роднини животот го поминале во гето, околени и постојано опкружени на понижувања и протерувања. Како и останатите девојчиња таа сакал да си игра, да скока по дворот и да ги облекува куклите, но наместо тоа таа морала да се крие од к*ршуми и секој момент да дојдат војниците и да ја срушат нејзината куќа.
Никој незнаел да и објасни зошто таа неможе да има своја куќа, во својата земја во која нејзините предци живеаат веќе две илјади години. Додека растела се и станувало појасно. Војниците имале само цел – да целиот нејзин народ го уништат и истераат.
Во изминатиот половина век повеќе од два милиона Палестинци се иселени под притисок на израелсата војска. Секој ден над окупираниот дел од нејзината домовина паѓаат бомби и секој ден убиваат по еден од нејзините најблиски. Нејзините сонародници се одлучиле за последната опција – самоубилачки напад, како на некој би му скренале внимание за ужасната трагедија која им се случува. Но наместо да се сопре геноцидот која им се случува тие биваат прогласени за терористи, што во овој момент е еднаково со наредбата сите да се убијат. Дали му преостанува нешто на нејзиниот народ освен да се борат до крајот?
Ставила бомба околу себе и храбро тргнала да ја изврши задачата. Некои ќе ја сметаат за херој, некои за терориста, но нејзината постапка значи нејочигледно НЕ за фашистичката политика на Израел. Беше една од многуте млади Палестинци који го дале својото живот како би можеле некои други млади луѓе да ја сфатат нивната порака.
Во моментот кога почина имаше 20 години. Не била војник ниту пак била обучена за војување. Беше само кројачица која неможе веќе да ја поднесе рамнодушноста на јавноста спрема страшната трагедија на нејзиниот народ. Нејзината смрт не смени ништо. Не го допре срцето наниеден арапски принц кој живее неколку километри подалеку во луксузна вила. Единствено нешто што направија исламските лидери беше дикусијата дали самоубилачите напади се верски дозволени. Кукавичлук е единствениот збор со кој може да се опише нивната реакција. Многу празни зборови се потрошени во залажувањето на луѓето дека се ќе се реши со преговори. Сликите на убиените сега зборуваат наместо народот на Палестина. Улиците на Палестинските градови се полни со рушевини, крв и смрт. Тоа е трагичен факт во борбата со камења против тенковите, бомбите против авионите F-16. во исто време израелските плажи се полни со сурфери, капачи и шетачи низ морето, а луксузните хотели веќе ги примаат првите гости, како да неколку километри подоле не течат реки крв на невини луѓе, жени и деца. Треба да се биде потполно слеп за да во тоа не се види сличноста со Хитлеровиот нацизам чии жртви беа припадници на истиот тој народ кој денеска врши масовна убиства врз Палестинците. На преживеаните им останува уште ослонувањето на Аллах и надежтта дека некој ќе и спротивстави на нацистичката политика на Ариел Шарон и ќе спаси од изумирањето на еден од најстарите народи на Блискиот Исток. Што можат да направат обичните луѓе? Да пуштат по некоја солза кога ќе видат слики од убиените? Демонстрираат по улиците надевајќи се дека тоа ќе има бар некој ефект? Што и да направат им останува малку надеж дека тоа ќе им помогне на Палестинците. Они секој ден умираат како што умре Палестинката од почетокот на приказнава. Дали оние кои себеси се нарекуваат луѓе ќе ја дозволат смртта на нејзиниот народ, како што немилосрдно ја занемарија нејзината смрт?....


www.nahla.ba

PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 20:27
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Prvo, ne zasluzuvas respekt ko licnost, ami verata tvoja i biblijata so ja izmenivte i ja citate.... iako ne si priznavate, ama toa e druga tema.

 
E, a ova so go pisuvas, taka gnasno i navreduvacki, vsusnost govori za tvojot karakter i omraza, koi ne se soodvetni za eden risjanin koj vrti obrazi za da go slakaat, i koi mnogu dobro ja opisuvaat tvojata gnasna, gnevna i rasipana dusa koja ne gleda podaleku od svojot nos, i ne pipnala nesto drugo osven ona sto i go serviraat duhovnicite!!!
 
Znaj, osven tebe i drugite sto citaat, vekje ednas sum spomnal, a i ne samo jas, deka ovj ajet ne se odnesuva za Muhammed, neka e Bozjiot mir i spas nad nego, tuku za onie pagani i politeisti koi ne veruvale vo angeli, dzini, raj i pekol, suden den i sl. a koi vekje se spomnati od strana na Bog, a preneseni od Pratenicitevo knigite koi ste gi izmenile!!!!
 
Toa ti e toa, jasno iglasno, a ti prevrtuvaj ja vistinata kolku sakas....
 
sepak ima tuka nesto sto ti go dodavas a toa e deka nie sme gi izmenile a dodeka vo k*ranot jasno i glasno se veli ako ne mi veruvas mene togas prasaj gi evreite i Hristijanite, kako izvor koj e siguren i proveren.

 
 
a dali znaes na sto se odnesuval toj ajet???
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.