IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - QUR'AN-от ЈА ПРИЗНАВА БИБЛИЈАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

QUR'AN-от ЈА ПРИЗНАВА БИБЛИЈАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 21>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2007 во 21:32
Originally posted by Miralem Miralem напиша:



 Zdravo Miralem,
of lele koj ke se povtoruva pak...
 
Ne e promenet Indzilot.Ne e promeneta Bozjata Objava. Se raboti za toa sto denesnite Evangelija nemaat vrska so Bozjata Inspiracija. Evangelieto,Indzilot,Bozjata inspiracija,koja bese objavena na Isa a.s Isus e sokrieno mnogu odavna,koga pravite sledbenici negovi bea narekuvani kako Eretici.(<-- sakas da kazes deka praviot indzil bil skrien vo vremeto koga hristijanite bile smetani za eretici? toa e periodot do pocetokot na 4ti vek. Togash zosto Muhamed vo 7mi vek gi upatuva vernicite da se obratat kon Inzhilot koga toj bil skrien 3 veka porano? :) kon sto gi upatuva, kon izmenetiot Indzil?) Vo vremeto koga pravite negovi vernici zivi bea spaleni. Tocno e deka e ne promeneto. No ova denes vo koe vie veruvate,nema vrska so Bozja inspiracija i so najavata na Isa (<-- Ajde navedi mi dokazi deka bilo izmeneto, deka bilo sokrieno ili slicno. Navedi nekoi istoriski argumenti, arheoloshki fakti, bilo sto, nesto crno na belo. JAs mozam da ti navedam cela kniga fakti i argumenti deka ova sto go imame deneska e verodostojno so originalite. Mozes li ti barem nekolku dokazi da mi navedes deka bilo izmeneto? barem 3? 2? ajde barem 1 da ne se cenkame :)) I dosta veke so ovaa slepa vera, dajte malku argumeti. Ako Bog se objavil navistina, zarem nema toa i da go potvrdi so dokazi?) a.s Isus,tuku direktno go najavuva "bogocovekot" naj golemoto iskusenie za covecanstvoto a toa e Dedzdzal,AntiHrist. Toj ke se pojavi i ke tvrdi za sebe deka e Bog a e samo covek. Itro smisleno evangelie. No deka ima troska vistina za Bozjoto Edinstvo i postoenje nema. Zamisli nema dokaz deka Bog postoi. Nema dokaz deka Bog go stvoril covekot ili deka Bog stvoril bilo sto sto postoi na planetava,nema nikakov dokaz. (<== ne si dovolno jasen tuka, neznam za sto tocno zboris, kade nema dokazi deka postoi Bog, vo evangelijata li? :) deka Bog ne sozdal se vidlivo i nevidlivo ? toa li go nema? :) ne bidi smesen, procitaj pa zbori.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2007 во 14:00
ЕвАнгелос, за мене (за сите муслимани) Инџилот НЕЕ тоа што го држиш во рака и нарекуваш Библија a Алах другите објави ги оставил на Луѓето да ги чуваат .. к*ранот е чуван од самиот него затоа к*ранот неможе да се измени ... тој е неговиот Збор.
Ти одговорив, одговори и ти.
Ми се допаѓа што велиш дека има ВЕРЗИИ на Библијата.
Биди фер, дај сега свој одговор што те прашав .. за која Библија зборуваш .. која ВЕРЗИЈА велиш дека е  Инџилот?!

Уште нешто, мислам дека знаеш како почнуваат речениците .. сигурно го имаш учено тоа во основно па НЕЗНАМ зошто насловот на темата си го започнал со МАЛА буква?!
Дали си заборавил како се пишува правилно?
Дали тоа го пишуваш за НАВРЕДА кон муслиманите па к*ранот пишуваш со мала буква а Библија со голема?
Или сосема некоја трета глупост е во прашање?




Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2007 во 14:26
Originally posted by mist mist напиша:

ЕвАнгелос, за мене (за сите муслимани) Инџилот НЕЕ тоа што го држиш во рака и нарекуваш Библија a Алах другите објави ги оставил на Луѓето да ги чуваат .. к*ранот е чуван од самиот него затоа к*ранот неможе да се измени ... тој е неговиот Збор.




А кој го чувал и пишувал к*ранот алах зарем не е во невидлива форма????

Но к*ранот го препишал моамед од Св.Писмо и следствено на неговата психичка состојба за која е објаснато во темата,, МУХАМЕД СКЕНИРАН...,, МОЖЕда се разбере дека к*ранот не е дело БОГОУГОДНО !!!!

И за крај колку врсти (СЕКТИ) има во исламот ???????TongueTongueTongue


Изменето од mali simo - 09.Март.2007 во 14:27
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2007 во 14:40
Originally posted by belichka belichka напиша:

nevidena drskost, zar nemame pravo da prashame veke nekolku pati postavuvam prashanje nasoceno kon mist, a eve i mene me interesira kolku sekti postojat vo islamot...?


ти реков еднаш па и сама прифати дека си глупава .. еве те потсетувам.
Прашањето ти го имам одговорено ... паметен човек не прашува исто па исто по 100000000 пати ама ај не ти замерам .. не спаќаш во таа група.
Тебе те инересираат некои работи ама премногу си глупава за да ги сватиш .. тоа ти е проблемот ... 
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2007 во 00:52
Originally posted by mist mist напиша:

ЕвАнгелос, за мене (за сите муслимани) Инџилот НЕЕ тоа што го држиш во рака и нарекуваш Библија a Алах другите објави ги оставил на Луѓето да ги чуваат .. к*ранот е чуван од самиот него затоа к*ранот неможе да се измени ... тој е неговиот Збор.
Ти одговорив, одговори и ти.
Mojot odgovor na ova e slicen na tvojot, no so mala razlika.
Za mene Noviot Zavet si e verodrostoen na originalite. So mala razlika sto jas imam mnogu poveke dokazi za toa, otkolku ti sto imas za k*ranot. Lesno e da se kaze deka nekoja kniga e chuvana od Bog, sekoj moze da go kaze toa. No ako Bog chuva nekoja kniga, zarem nema da obezbedi i dokazi za toa, inaku kako ke znaeme koja kniga e od Bog inspirirana, ako ,na primer, 100 knigi tvrdat deka se od Bog. Bog se pogrizil za toa, i dokolku insistiras, koga ke imam poslobodno vreme ke ti napisam eden post (ili edna kniga) tuka na forumov zasto jas sum ubeden deka taa kniga e Biblijata.

Ми се допаѓа што велиш дека има ВЕРЗИИ на Библијата.
Биди фер, дај сега свој одговор што те прашав .. за која Библија зборуваш .. која ВЕРЗИЈА велиш дека е  Инџилот?!
Ti go odgovoriv ova vo predhodniot post i toa mnogu jasno so najprosti recenici, kako za ucenik od osnovno oddelenie. Biblija e zbirka od 66-te protokanonski knigi na izvornoto hristijanstvo. Uste li te buni ova so verziive, eve ti eden primer:
Makedonskoto izdanie Sveto Pismo (Biblija) e verzija na Biblijata (66 protokanonski knigi) zaedno so 11 defterokanonski knigi. Zborot verzija tuka e iskoristen mozebi nesoodvetno, mozebi treba da se narece Biblija so dodatoci...ne e bitno, jas ne izdavam Biblii, neka mu mislat tie sto izdavaat.
Tie 11 defterokanonski knigi im se vazni na nekoi lugje bidejki se od periodot megju posledniot prorok Malahija i Jovan Krstitel. Napisani se okolu 2-3 vek pred nasa era. Istoriski se vazni, kako istoriski dokumenti za toa vreme. No sepak ne vlegle vo kanonot na Biblijata. Na primer, pavle pisal mnogu poveke pisma otkolku sto ima vo Noviot Zavet, ama toa ne znaci deka site se Bogovdahnoveni.
 
Znaci, za da ne dosagjame na forumov, koga jas ke recam Biblija, ke mislam na 66 protokanonski knigi.
Za toa koja verzija e INDZILOT trebalo da vi kaze Muhamed. Treballo muhamed da bide malku pojasen tuka, i trebalo da ve predupredi deka indzilot e promenet, i eventualno da vi go dade neprovereniot, pa nie hristijanite deneska da go dzirnevme toj indzil, da go stavevme na kanonskiot test, i ako izdrzheshe, togas da veruvavme vo nego.
 
A zosto Alah go cuval k*ranot, a gi ostavil drugite knigi lugjeto da gi chuvaat? Da ne mu bilo preteshko da chuva poveke knigi odednash? Pa neli Alah e semokjen?!?!


Уште нешто, мислам дека знаеш како почнуваат речениците .. сигурно го имаш учено тоа во основно па НЕЗНАМ зошто насловот на темата си го започнал со МАЛА буква?!
Дали си заборавил како се пишува правилно?
Дали тоа го пишуваш за НАВРЕДА кон муслиманите па к*ранот пишуваш со мала буква а Библија со голема?
Или сосема некоја трета глупост е во прашање?
Pecatna greshka e mist. Ne se vozbuduvaj mnogu. Ne mi se stisnalo kopchesto "shift" se deshava, sega ke se obidam da go smenam, ako ne uspeam, pisi mi licna poraka ako znaes kako da go smenam.
Dokaz deka ne prakjam navreda kon muslimanite e toa sto vo moite postovi go pisuvam so golema pocetna bukva. Come down :)
Pozdrav!



Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2007 во 12:39
Абе пак, ниту еден од муслиманите не може да објасни што е Инџилот и каде тоа во Коранот пишува дека Инџилот е променет?

Овие две прашања се поразителни за ставот кој го бранат мист и др...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2007 во 02:50
Муслиманите велат дека Инџилот (Евангелието) што денес го имаат христијаните не е тој Инџил што Аллах му го објавил на Иса (Исус).

Некои тврдат дека Исус си го земал под мишка Инџилот и дека Бог си Го повлекол Својот Збор со вознесувањето на Исус на небото.

Некои пак воопшто немаат одговор што се десило со Инџилот.

Но и двете групи на муслимани се согласуваат дека Инџилот бил променет од христијаните во првите векови, со други зборови, иако Аллах неколку пати ветил во к*ранот дека Неговиот Збор никој не може да го промени, сепак се нашле некои супериорни христијанчиња кои го промениле Аллаховиот Збор, па затоа Аллах морал да каже пу пу не важи за Својата предходна објава и да му го објави на Мухамед конечно неговиот непроменлив и конечен збор - к*ранот.

Интересно е што к*ранот (во 7век, значи неколку века по измената на Инџилот)  ги предупредува муслиманите да се придржуваат до Инџилот...

" О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш." - Сура 5:68


Кон кој тоа Инџил муслиманите се повикани да се придржуваат?
Кон "изменетиот"? Tongue

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 21:50

Za da ne ti odgovaram Aet po Aet..... jasno se gleda i nema sto da se objasnuva. Nie Muslimanite,kako Bozji pratenici gi priznavame SITE. Kako i onie na koi im e dadena Knigata. Sledbenici na Kniga (Hristijani i Evrei).Tie i se smetaat kako "vernici" ednite Prokolnati,Drugite zalotani. Nevernici se onie koi ne veruvaat vo Boga,mnogobosci..... Sto znaci,nim im e dadena Objava,no od taa objava mnogu izmenile,kako sto ni kazuvaat brojni Aeti (TE INTERESIRA LI DA TI GI PASTIRAM) ? KOGA BI IMALO USTE EDEN BOZJI PRATENIK,POSLE RESULULLAH SALALLAHU ALEJHI WE SELLEM,ALLAJ KE DOZVOLESE DA SE NAPRAVI SPLETKA I SO QUR'ANOT,NO,POSTO E POSLEDEN BOZJI PRATENIK I TAA POSLEDNA BOZJA OBJAVA,ALLAH E ZASTITIL OD SEKAKOV VID NA IZMENA I TAKVA KE OSTANE DO SUDNIOT DEN.

Eve eden primer.Prvata sura koja ni ja dade:
Цитирај Меѓу нив ние не правиме никаква разлика. И на Аллах сме
Da ti dokazam deka se izmeneti Evangelieto i Torata. NIE (Muslimanite) ne pravime razlika.A VIE PRAVITE RAZLIKA. Dali na mojsie mu bese dadeno da go obavuva verskiot obred Sunetisuvanje ?(odrezuvanje) A dali Isus dosol da gi izmeni zakonite ? Dali im bese zabraneto vo Tevratot svinskoto ? A dali Isus dojde da gi meni zakonite ? Dali Isus bese Bozji pratenik ? (ili spored vam bog,ili sin,ili s.duh) ? A zosto Evreite ne go priznavaat ? Vidis EvAngelos,treba samo da se razmisli malce.Za kraj i za posledno,ALLAH USTE EDNAS JA DAVA OBJAVATA NEGOVA. SOVRSENO E JASNO I PRECIZNO.
 
Ne mozam a da ne go citiram i odma drugiot post:
Цитирај se izvinuvam poradi pecatnite greski, osobeno ona: K*ranot, normalno treba da bide k*r'anot, neznam zosto mi izleguva zvezdicka hm
Vidis EvAngelos.... ke mi priznaes li deka e KRAJNO NEKULTURNO  ova sto go pomisluvas ? Neise....
 
ponataka:
Цитирај
Ako Indzilot ne se evangelijata za Hristos, togash koj e Indzilot? Kade e Indzilot? Zarem Alah ne bil dovolno mokjen da go zachuva?
Povtorno Mevlana ke go citiram.Nekoj pastir go prasal,zosto ako Muhammed e bozji pratenik,Allah ne mu gi socuval vnucite ? Videte niskost. Smireno mu odgovara. Bog ne go socuval svojot "ednoroden sin" sto preostanuva za vnucite na pratenikot Muhammed a.s ?! Bog ne go socuval svojot ednoroden sin,sto preostanuva za evangelieto ????  Vidi EvAngelos.... treba da se razmisluva kakov odgovor bi mozel da dobies pred da postavis prasanje. ODGOVOROT TI E PRETHODNO DADEN.
 
Ej... EvAngelos... zosto velis deka visi temava bez odgovor ? Sea gledam deka sum ti dal veke uste na prvata stranica ? Neznam sega dali se povtoruvam.Halalite.
 
Цитирај (<--Pa neli nikoj ne moze da go izmeni Alahoviot zbor?)
Se razbira deka NIKOJ. Ako Allah dz.s rekol deka ke nastapi Sudniot Den,kolku god da go brisete toj citat,toj den ke se sluci. Razbiras sega ?
 
I da ne ja dolzam..... Sekogas se prasuvate kade e Indzilot togas,sto e Indzilot togas..... Imame evangelija po matej,marko,luka,jovan,pavle,petar,,,,,,,,,,,, i uste bezbroj drugi....... Ima li evangelie po Isus ? Ili slovoto bese Isus ? Neli e ocigleden dodatok za da ne se zaprasate kade e toa Evangelie (INDZILOT)?
 
ME INTERESIRA KAKOV KE BIDE TVOJOT KOMENTAR I KAKO KE MI OBJASNIS,ODGOVORIS NA MOJOT POST.... AKO VOOPSTO SE SLUCI TOA.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 22:00

Losoto da ti go zaboraam,,, ke go zaboraev posledniov tvoj post....

 
Цитирај " О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш." - Сура 5:68
 
:) Uste ne svakjas.... Sledbenici na knigata se Evreite i Hristijanite.Znaci da se zainteresirate na Vistinskata Objava Bozja i da se vratite vo nea.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 22:52
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

NO,POSTO E POSLEDEN BOZJI PRATENIK I TAA POSLEDNA BOZJA OBJAVA,ALLAH E ZASTITIL OD SEKAKOV VID NA IZMENA I TAKVA KE OSTANE DO SUDNIOT DEN.
 
Зошто Аллах бил немоќен да ги заштити и предходните објави?
Немал доволно "раце"? Концентрација?
Додека ја заштитувал едната, му ја менувале другата, па кога ќе се свртел кон втората, му ја менувале првата? Smile
Зарем е тоа "Бог"?
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Eve eden primer.Prvata sura koja ni ja dade:
Цитирај Меѓу нив ние не правиме никаква разлика. И на Аллах сме
Da ti dokazam deka se izmeneti Evangelieto i Torata. NIE (Muslimanite) ne pravime razlika.A VIE PRAVITE RAZLIKA. Dali na mojsie mu bese dadeno da go obavuva verskiot obred Sunetisuvanje ?(odrezuvanje) A dali Isus dosol da gi izmeni zakonite ? Dali im bese zabraneto vo Tevratot svinskoto ? A dali Isus dojde da gi meni zakonite ? Dali Isus bese Bozji pratenik ? (ili spored vam bog,ili sin,ili s.duh) ? A zosto Evreite ne go priznavaat ? Vidis EvAngelos,treba samo da se razmisli malce.Za kraj i za posledno,ALLAH USTE EDNAS JA DAVA OBJAVATA NEGOVA. SOVRSENO E JASNO I PRECIZNO.
 
Совршен доказ за непознавање на суштинта на Стариот Завет, неговата не-вечност, евангелието, и Христовото усполнување на Законот во Новиот Завет.
Доказ за мене дека ти никогаш не си бил христијанин (затоа што овие работи се елементарни работи кај еден христијанин.
Неколку пати ти ги објаснував овие работи, нема да се повторувам сега.
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Ne mozam a da ne go citiram i odma drugiot post:
Цитирај se izvinuvam poradi pecatnite greski, osobeno ona: K*ranot, normalno treba da bide k*r'anot, neznam zosto mi izleguva zvezdicka hm
Vidis EvAngelos.... ke mi priznaes li deka e KRAJNO NEKULTURNO  ova sto go pomisluvas ? Neise....
 
Кој нема аргументи, се фаќа за банални ситници.
Тоа ми беше еден од првите постови на форумов кога се регистрирав и навистина не знаев зошто ми излегува таа ѕзвездичка, а сакав убаво да го спелувам к*ранот, како што и Аллах го пишувам со 2 лл и со голема буква!, како еден знак на почит, ама кој да цени.
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
ponataka:
Цитирај
Ako Indzilot ne se evangelijata za Hristos, togash koj e Indzilot? Kade e Indzilot? Zarem Alah ne bil dovolno mokjen da go zachuva?
 
Povtorno Mevlana ke go citiram.Nekoj pastir go prasal,zosto ako Muhammed e bozji pratenik,Allah ne mu gi socuval vnucite ? Videte niskost. Smireno mu odgovara. Bog ne go socuval svojot "ednoroden sin" sto preostanuva za vnucite na pratenikot Muhammed a.s ?! Bog ne go socuval svojot ednoroden sin,sto preostanuva za evangelieto ???? 
 
Повторно ќе кажам: не познавање на основната, лементарната евангелска порака на Библијата. Христос се отелотвори и дојде на спасувачка мисија на земјата за да го жртвува Својот живот за гревот на човекот, за да го спаси човекот и да го врати кај Бог.
А ти прашуваш зошто Бог не го зачувал? Smile Па Бог и затоа Го прати Својот Единороден Син во светот, за секој Кој верува во Него, да не загине, туку да има вечен живот (Јован 3:16)
Исус ќе рече: Нема поголема љубов од оваа: да го положиш сопствениот живот за своите пријатели.
Христос го направи тоа! Ја покажа љубовта на дело, за целото човештво!
Тоа е нашиот Бог, кој не бара само жртви да му принесуваме и кој не стои на небото со испружен камшик и одвај чека некој да згреши за да го шибне, туку Бог - Наш Татко кој ни излезе во пресрет во момент кога се удавивме до гуша од гревот и бевме немоќни да се справиме со него.
Слава Му на Господ Нашиот Спасител!
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 22:58
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Losoto da ti go zaboraam,,, ke go zaboraev posledniov tvoj post....

 
Цитирај " О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш." - Сура 5:68
 
:) Uste ne svakjas.... Sledbenici na knigata se Evreite i Hristijanite.Znaci da se zainteresirate na Vistinskata Objava Bozja i da se vratite vo nea.
 
И евреите имале книга, и христијаните имале книга, и муслиманите имале книга, така што следбеници на книгите си сите според Мухамед.
 
Без разлика на кого му го вели тоа Мухамед погоре, проблемот не исчезнува, туку само се поместува.
Имено, дури и кога Мухамед би им го велел тоа на евреите и христијаните, зошто би им наредувал да се придржуваат до изменетите Инџил и Теврат? Ако тие биле изменети, тоаш зошто не им рекол: "баталете ги, придржувајте се само до ова што јас ви го објавувам, до к*ранов" Smile
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 23:22
EvAngelos.... ubavo sto napisa... no zosto povtorno gi postavuvas prasanjata koga veke ti e daden odgovor ? Neznam dali treba voopsto da dadam komentar. Vsusnost,odgovori na sekoe tvoe postaveno prasanje i sovrseno gi obelodeni,ili,sto bi rekol ti,gi prosvetli site zbrki. Sam prasuvas,sam odgovaras.... a pazite samo,dragi moi prijateli,kolku li od postot moj prasanja toj IZBEGNA.
 
Neli bez tie sradanja,otelotvoruvanja,izmacuvanja,krvarenja,Bog mozel da im gi oprosti grevovite na lugeto ? Isto prasanje.Zarem tolku bil nemoken,trebalo da prokrvari toj licno za nasite grevovi ? VELAHAVLE. Ova e za vas prifatlivo.
A ti velam,,, VO QUR'ANOT,MUHAMMED S.A.W.S NE IM SE OBRAKJA NA LUGETO TUKU ALLAH DIREKTNO.TOA E BOZJA OBJAVA. Edno sto treba da znaes i osnovno.
Sledbenici na knigata,vo Qur'anot se spomnati SAMO EVREITE I HRISTIJANITE. A sosema jasno e koga se spomnuva Qur'anot.
 
A za pocit,EvAngelos.... mnogu kasno pocna da glumis. Veke go pokazuvas drugiot del na licemerie.
Drugo nisto nema da pisuvam. Gi povikuvam site,neka gi procitaat prethodnite dva moi posta,tolku e jasno a sekako i onie na EvAngelos,,, taka ke im bide pojasno.
PS: Stariot zavet ne e vecen velis ? Se predomislil Bog. Nemoken da go socuva ? Dzaba Mojsie i togasnite proroci zboruvale,koga se' se izmenilo ? Pagja vo voda ? Sto te buni togas sto e izmenet i Indzilot,koga mozel i Tevratot ? Mada... ne se izmeneti,toa bese objavata koja na Isus mu bese dadena a koja radi politicki koristi e sokriena (a evangelie po isus nemate).
Drug pat,pred da postavis prasanje,pocekaj malce,razmisli sto ti moze da ti se odgovori.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 23:29

Eve kade vo Qur'anot,Poslednata Bozja Objava se spomnuva kako KNIGA:

 

15. O sljedbenici Knjige, došao vam je poslanik Naš da vam ukaže na mnogo šta što vi iz Knjige krijete, i preko čega će i preći. A od Allaha vam dolazi svjetlost i Knjiga jasna*

 

SOSEMA JASNO.

Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 23:42
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Eve kade vo Qur'anot,Poslednata Bozja Objava se spomnuva kako KNIGA:

 

15. O sljedbenici Knjige, došao vam je poslanik Naš da vam ukaže na mnogo šta što vi iz Knjige krijete, i preko čega će i preći. A od Allaha vam dolazi svjetlost i Knjiga jasna*

 

SOSEMA JASNO.

 
Едно е да криеш нешто, а друго е да промениш нешто.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.