Испечати | Затвори го прозорот

QUR'AN-от ЈА ПРИЗНАВА БИБЛИЈАТА

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6755
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 19:28
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: QUR'AN-от ЈА ПРИЗНАВА БИБЛИЈАТА
Постирано од: EvAngelos
Наслов: QUR'AN-от ЈА ПРИЗНАВА БИБЛИЈАТА
Датум на внесување: 04.Март.2007 во 03:02
Ку'ранот и го признава авторитетот на Библијата


Самиот Ку'ран, највисокиот авторитет на сите муслиманите, и го признава авторитетот на Библијата.
Да го разгледаме тоа низ следниве сури (глави):

Сура Ел-Бекара 2:136
посочува на тоа дека нема разлика помеѓу предходните книги и оние на Ку'ранот, вели:
" Ние веруваме во Аллах, и во она што ни е објавено, и во она што му беше објавено на Ибрахим(Авраам), и на Исмаил, и на Исхак(Исак), и на Јакуб(Јаков), и на внуците; и во она што му е дадено од Господарот нивни на Муса(Мојсеј), и на Иса(Исус), и на пејгамберите(пророците) пред нив. Меѓу нив ние не правиме никаква разлика. И на Аллах сме Послушни!"

Сура Ал-И-Имран 3:2,3 продолжува,
" Аллах! Нема друг бог освен Него! Жив и Постоен! Тој ти објави Книга, со Вистина и со Потврда за она што беше: Тој објави и Теврат(Мојсеевиот Закон) и Инџил(Евангелието, за Исус) пред тоа, Патоказ за луѓето "

Сура Нисаа 4:136 оди уште подалеку предупредувајќи ги Муслиманите да
" О верници, верувајте во Аллах, и во пејгамберот Негов и во Книгата која ја објави на пејгамберот Свој и во секоја книга која ја објави порано."

Во Сура Ма-ида 5:46, 47, 68
ние наоѓаме директен повик до Христијаните да веруваат во своите книги:
" По трагите нивни го испративме Иса, синот на Мерјем, Потврда за она што беше меѓу нив од Теврат, и му објавивме Инџил. Во него  има Патоказ и Светлина, и Потврда за она што беше меѓу нив од Теврат, Патоказ и Ука за богобојазливите! " - Сура 5:46

" И следбениците на Инџилот нека судат според она што го објави Аллах во него. Оние кои не судат според она што го објави Аллах-та, расипани се! " - Сура 5:47

" О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш. Она што е објавено од Господарот твој ќе го засили сигурно, кај многу од нив, насилството и неверувањето, но, тогаш, не задавај си грижи за народот невернички!" - Сура 5:68

За да се зацврсти оваа идеја, за авторитетот на Новиот и Стариот Завет ние читаме во Сура 10:94 дека муслиманите се советувани да се обратат кон овие книги ако се сомневаат во нивните книги.
" Ако си при сомнение во она што Ние ти го објавивме, тогаш, прашај ги оние кои ја читаат Книгата пред тебе. Веќе ти дојде Вистината од Годподарот твој, никако немој да бидеш меѓу сомневачите!" - Сура 10:94

И за да се нагласи оваа точка, советот е повторен во Сура 21:7.
" И пред тебе Ние испраќавме луѓе на кои им објавивме. Па, прашај ги Следбениците на Опомената ако вие, навистина, не знаете." - Сура 21:7

Конечно во Сура Анкабут 29:46 на Муслиманите им е наредено да не ги оспоруваат книгите на Христијаните, велејќи:

"И  не расправајте се со Следбениците на Книгата, освен на најдобар начин, а не и со оние меѓу нив кои зулум направија. И кажете: ,,Веруваме и во она што ни се објавува и во она што ви се објавува. И нашиот и вашиот Бог е еден Бог; ние сме само Нему Послушни. " - Сура 29:46

Ако нешто е јасно од овие Сури, тоа е дека Ку'ранот ги потврдува Стариот и Новиот Завет како автентични и авторитетни Божји откровенија. Ова се совпаѓа со она што веруваат и христијаните.

Во основа, никаде во Ку'ранот нема било какво предупредување дека предходните книги биле изменети, ни па дека биле противречни.

Ако Ку'ранот навистина бил конечното и комплетното откровение, и ако тој бил, како што тврдат муслиманите, печатот на сите предходни откровенија, тогаш сигурно авторот на Ку'ранот би предупредил и би посочил на тоа што евентуално би било променето во предходните свети книги. Но таква изјава во Ку'ранот нема!

Никаде во Ку'ранот не наоѓаме ниту еден стих кој вели дека Библијата си противречи или пак дека била изменета.

Има некои муслимани кои тврдат дека според Сура 2:140, евреите и христијаните ги измениле нивните книги.
Овој стих вели: (обраќајќи се на евреите)
    Или зборувате: ,,Ибрахим, и Исмаил, и Исхак, и Јакуб, и внуците беа Евреи или христијани. Кажи: ,,Вие знаете повеќе или Аллах?,, Има ли некој полош од оној кој го крие изразувањето на верата која доаѓа од Аллах? А Аллах не е невнимателен кон она што го работите! - Сура 2:140

Меѓутоа, никаде овој стих не укажува на тоа дека евреите или христијаните ги измениле нивните книги. Само се спомнува дека некои евреи го криеле изразувањето на верата која доаѓа од Алах. Со други зборови, изразувањето т.е. сведоштвото на верата била сеуште меѓу нив, но некои од нив одлучиле јавно да не ја изразуваат својата вера.
Нешто слично како во времето на комунизмот, кога лесно се губеше работа ако некој јавно исповеда дека е христијанин, па некои одлучуваа да си ја притајат својата вера во кругот на своето семејство.
Ако нешто овој стих потврдува, тоа е дека верата која доаѓа од Аллах веќе постоела меѓу евреите.

И уште една работа за која муслиманите мора добро да размислат пред да ја обвинуваат Библијата за противречна е фактот што и христијанските книги и муслиманскиот к*ран се држат до една иста премисата дека Бог не го менува Својот Збор. Тој не ги менува Своите откровенија.
Сура Јунус 10:64 вели:
"Не може да има промена во зборовите на Аллах. "
Ова е повторено и во Сура Ал Анам 6:34:
"Не постои никој кој може да ги промени зборовите на Аллах".
Истото го наоѓаме и во Сура Ќаф 50:28,29.

Во Библијата, исто така, има многу стихови кои зборуваат за непроменливоста на Божјиот Збор, како на пример: Второзаконие 4:1,2; Исаија 8:20; Матеј 5:17,18; 24:35; Откровение 22:18-20 итн.

Заклучок:
Ако Ку'ранот и го признава авотитетот, Богоинспираноста и веродостојноста на Библијата, и ако Мухамед не предупредил за некоја евентуална промена на светите книги од страна на христијаните и евреите (а воедно предупредувал и ги критикувал за многу други поневажни работи), и најпосле, ако Ку'ранот тврди дека не е можно да има промена во зборовите на Алах и уште повеќе дека никој не може да ги промени зборовите на Алах, ТОГАШ од каде таа идеја на муслиманите дека Библијата е полна со контрадикции и дека христијаните ги менувале.
Зарем со оваа изјава тие не си противречат со самите себе и со нивниот Ку'ран?
Зарем не е тоа меч со две острици?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.



Коментари:
Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 04.Март.2007 во 04:06
se izvinuvam poradi pecatnite greski, osobeno ona: K*ranot, normalno treba da bide k*r'anot, neznam zosto mi izleguva zvezdicka hm


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 04.Март.2007 во 14:32

nekoi clenovi ednostavno poluduvaat....zashtoConfused



-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: coolio
Датум на внесување: 04.Март.2007 во 15:41
Da se povrzam so temava, Ku`ranot gi priznava site bozji knigi , istaknati se Zebur, Tavrat, Indzil i Ku`ran, a zosto vie ne go priznavate k*r`anot ?
cim se slozuvas so toa, zosto ne se slozis i so ova?
 
nego vo biblijata ima 50.000 greski, zarem da priznaeme deka taa biblija e istata i od togasno vreme ?
patem nema orginalna biblija zacuvano od vremeto na isus, najstariot zapis e od 15-ti vek , zarem mala li e razlikata od 1500 godini ?
 
malku da razmislite ke svatite, ali samo pametnite svakaat za zal.. pozdrav
 


-------------
Sega znam deka nisto ne znam (sokrat)


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 04.Март.2007 во 19:07
Ako sumnjaš u ono što ti objavljujemo, upitaj one (Židovi i kršćani) koji čitaju Knjigu (Stari i Novi zavjet), prije tebe objavljenu. (k*ran 10, 94)


NI PROROKOT NE SI GO SLUSAAT VEKE !



-------------


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 04.Март.2007 во 19:22
Originally posted by coolio coolio напиша:

Da se povrzam so temava, Ku`ranot gi priznava site bozji knigi , istaknati se Zebur, Tavrat, Indzil i Ku`ran, a zosto vie ne go priznavate k*r`anot ?
cim se slozuvas so toa, zosto ne se slozis i so ova?
 
nego vo biblijata ima 50.000 greski, zarem da priznaeme deka taa biblija e istata i od togasno vreme ?
patem nema orginalna biblija zacuvano od vremeto na isus, najstariot zapis e od 15-ti vek , zarem mala li e razlikata od 1500 godini ?
 
malku da razmislite ke svatite, ali samo pametnite svakaat za zal.. pozdrav
 


Пред да ставиш некој пост проверија неговата веродостојност а не да мелеш како празна воденица

    Старозаветниот текст скоро во целост е напишан на староеврејски јазик, освени некои мали делови кои се напишани на арамејски јазик, јазикот на кој се говорело во месопотамија, јазикот на кој говорел и нашиот Спасите Господ Исус Христос.
    Новиот завет скоро во целост е напишан на говорен грчки јазик односно ја јазикот кои го говореле обичните луѓе. Местото на грчкиот јазик  во тој периот е на сразмена висина со англискиот јазик денес, значи грчкиот јазик е универзален јазик кој се говорел во Римската империја.
    Првиот превод на старозаветниот текст се нарекува "Септуагинта " односно преводот на седумдесетмината кој бил направен за потребире на онеи евреи кои живееле во Александрија и во други места каде доминантен јазик бил грчкиот, зошто младото еврејско население почнало да го заборава својот јазик.
    "Септуагинтата" е настаната во 275 година пред Христа, а по неја се настанати и ддругите древни преводи на Светото Писмо  како  на пр. "Пешитото" во 2 век по христа, латинскиот превод "Вилгата", Грузиските, Готските преводи од 4 век по Христа, а на Еврпскиве простори најстар превос на Светото Писмо е преводот на Светите браќа Кирил и Методиј од 10 век.
     Одни од најстарите зачувани текстови од Светото Писмо се Кумранските ракописи кои не ме фаќајте за збор мислам дека се од 2 век по Христа, но ќе проверам,а денеска Библијата е преведена на повеќе од 3300 јаици
 

   



-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Март.2007 во 00:40

mist, ne mi se dopagja tvojot recnik. Izvini ako te isprovocirav, samo se trudam da napisam tuka nesto argumentirano, sepak ova e otvoren forum i sekoj ima pravo da si go izlozi svoeto mislenje. Ako imas poinakvo mislenje, iznesi go i po mozhnost argumentiraj go.

Ako Indzilot ne se evangelijata za Hristos, togash koj e Indzilot? Kade e Indzilot? Zarem Alah ne bil dovolno mokjen da go zachuva?
Kako e mozhno da ischeznal Indzilot objaven od Alah, a od druga strana da se pojavat okolu 24.000 manuskripti na noviot zavet i delovi od nego, od koi povekjeto se samo nekolku decenii posle sluchuvanjata navedeni vo niv, koga seushte bile zhivi lugjeto koi bile svedoci na nastanite. So drugi zborovi, ako hristijanite plasirale laga vo niv, togas sigurno bi reagirale sovremenite lokalni istorichari i bi se pojavile dokumenti koi bi ja osporuvale verodostojnosta na novozavetnite dokumenti. Vprochem ne se raboti za eden hristijanski dokument, citaj pogore 24.000!!! Zarem e mozno da se premolchi vakva radikalna laga od strana na togashnite hristijani? Ako voopshto bilo laga se razbira.
 
Najstari rakopisi na Noviot Zavet / Biblijata:
http://a.domaindlx.com/alivemacedonia/alivemacedonia/sources/tabela2.bmp - http://a.domaindlx.com/alivemacedonia/alivemacedonia/sources/tabela2.bmp


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Март.2007 во 00:44
Tabelarna sporedba na poznati svetovni dela so Noviot Zavet:
 
Najstari rakopisi na Noviot Zavet / Biblijata:
 
p.s. samo si probuvam kako se stava slika na komentarive :)


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 05.Март.2007 во 00:44
Originally posted by aladin aladin напиша:

Ako sumnjaš u ono što ti objavljujemo, upitaj one (Židovi i kršćani) koji čitaju Knjigu (Stari i Novi zavjet), prije tebe objavljenu. (k*ran 10, 94)


NI PROROKOT NE SI GO SLUSAAT VEKE !



-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: vd
Датум на внесување: 05.Март.2007 во 12:21
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

mist, ne mi se dopagja tvojot recnik....................

Ako Indzilot ne se evangelijata za Hristos, togash koj e Indzilot? Kade e Indzilot? Zarem Alah ne bil dovolno mokjen da go zachuva?
Kako e mozhno da ischeznal Indzilot objaven od Alah, a od druga strana da se pojavat okolu 24.000 manuskripti na noviot zavet i delovi od nego, od koi povekjeto se samo nekolku decenii posle sluchuvanjata navedeni vo niv, koga seushte bile zhivi lugjeto koi bile svedoci na nastanite. So drugi zborovi, ako hristijanite plasirale laga vo niv, togas sigurno bi reagirale sovremenite lokalni istorichari i bi se pojavile dokumenti koi bi ja osporuvale verodostojnosta na novozavetnite dokumenti. Vprochem ne se raboti za eden hristijanski dokument, citaj pogore 24.000!!! Zarem e mozno da se premolchi vakva radikalna laga od strana na togashnite hristijani? Ako voopshto bilo laga se razbira.
 


Многу работи , речници не ми се допаѓаат и  мене воопшто на форумов но ..... тоа е тоа.  Навикнисе на некои работи, полесно ќе ти биде, верувај.
Како што ти реков претходно, оди со времето .. а ова што ти го кажуваш е одамна одамна одамна .. ме потсетуваш на Jimmy Swaggart .. или можеби баш и неговата дебата ја имаш гледано и го употребуваш  неговиот речник. Ти препорачувам да ја гледаш, во неа ќе добиеш одговор на ова што ти го кажуваш, одговор од Ахмед Дидат.



-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Март.2007 во 01:47

Mist, ne go ni poznavam toj Jimmy Swaggart, ovoj Ahmed Didat go znam, ama toj prviot ne go znam. Nemam gledano debata so ovie dvajca, ja imam citano debatata na ahmed so Josh Mc.Dowel, ama ne sum plagijator, mnogu raboti sum cital od mnogu avtori, ponekogas e normalno da ti se ispusti nekoja interesna fraza od nekogo, ama ne veruvam deka toa e sluchaj i za ovoj pat, poso ne go znam ovoj Jimmy...

Iskreno, ne mi se dopagja mnogu ovoj ahmed, interesna retorika ima, show man e, znae kako da koristi ironija i sarkazam, ama mnogu pogresno gi tolkuva nekoi raboti, osobeno koga probuva da tolkuva nesto od Biblijata. Nesto sto mi pagja napamet e koga vo edna situacija se trudese da go tolkuva onoj moment koga Hristos bese na maslinovata gora pred da go uapsat i koga gi zamoluva nekoi od ucenicite da se molat so nego, da bdejat...ahmed vika demek togash im rekol da chuvaat straza, i setoa toa go opisuva kako nekoja krimi drama, i sosema druga boja mu dava na nastanot, demek sega on nesto im sprema da gi zezne rimskite vojnci, itn nema smisla da komentiram ova, barem ne tuka javno, ko parodija nekoja deluva...aj pozdrav Mist


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 06.Март.2007 во 10:24
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

Ako sumnjaš u ono što ti objavljujemo, upitaj one (Židovi i kršćani) koji čitaju Knjigu (Stari i Novi zavjet), prije tebe objavljenu. (k*ran 10, 94)






-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: vd
Датум на внесување: 06.Март.2007 во 12:23
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Iskreno, ne mi se dopagja mnogu ovoj ahmed


знам дека не ти се допаѓа, а и знам и зошто ... твоите објаснувања зошто не ти се допаѓа не ми се потребни .. затоа задржи ги за себе.
Ти велам темава и ова што го коментираш ти во неа се застарени работи кои повеќе не фунскионираат .... застарени христијански мисионерски работи. Ако веќе инсистираш ќе ти дадам одговор на ова но БИДИ во чекор со времето и земи преработи некои други мисионерски тактити.
Ако пак ти смета начинов на кој ти реплицирам ... твоја работа, заблагодари се на твоите браќа христијани, не мене.
ај поздрав, најздрав.



-------------


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 06.Март.2007 во 15:32
EvAngelos,neznam sto sakas da kazes so temava. Zarem sega dozna deka nie gi pocituvame site Bozji pratenici site pod ednakvo ??  Sega duri dozna deka veruvame vo Indzil,Zebur,Tevrat i Qur'an ??
 
Allah dz.s vo Qur'anot isto taka veli: "Zar ne vidis kako oni kojima je dat dio Knjige pravi put zamjenjuju za zabludu i hoce da i vi sa pravog puta skrenete"
 
Objavata e postepeno prakjana.I Musa (Mojsie) i Isa (Isus) dobile kako objava DEL OD QUR'ANOT.  Musa a.s go dobil tevratot,posle nego Allah dz.s go prakja Isa a.s so Indzilot,no Evreite ne go prifakjaa.  Vie tvrdite deka evreite se po kriv pat tie velat deka Hristijanite se po kriv pat. Sto ste vo pravo i vie i tie. Izmeni ima i kaj ednite i kaj drugite. Allah preku posledniot Bozji pratenik Milenik,ja prakja poslednata i konecna objava Qur'anot a.sh. Bez nikakva promena do den denes,i bez nitu edna edinstvena kontradiktornost,nitu mana nitu izmena.
 
Znaci pravata vistina e zameneta za zabluda i togas e pratena ne zamenlivata.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 06.Март.2007 во 16:12
mirale, a zasto samo Muhammed go spomnuvate i velite spas na nego, neli e toa nepravedno kon drugite proroci?

-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 06.Март.2007 во 16:39
Originally posted by belichka belichka напиша:

mirale, a zasto samo Muhammed go spomnuvate i velite spas na nego, neli e toa nepravedno kon drugite proroci?
 
Ne e vistina. Gledaj deka go spomnav i Isa (as) i Musa (a.s) pa napisav i za dvajcata A.S (Al;ejhi selam) Neka e mir so niv.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 06.Март.2007 во 16:54

BISMILLAH, ELHAMDULILLAH, ES SALATU WE SELAMU ALA RESULILLAH!

 
VO IMETO NA BOGA, MILOSTIVIOT, SOMILOSNIOT.
 SETA BLAGODARNOST MU PRIPAGJA NA BOGA, I NEKA SE BLAGOSLOVOT I MIROT BOZJI NAD POSLEDNIOT PRATENIK MUHAMMED!


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: vd
Датум на внесување: 06.Март.2007 во 17:29
Originally posted by belichka belichka напиша:

mirale, a zasto samo Muhammed go spomnuvate i velite spas na nego, neli e toa nepravedno kon drugite proroci?


кога ќе наречеш некого .... кога ќе повикаш некого или му се обратиш на некого .. КУЛТУРНО е да го наречеш ОНАКА КАКО ШТО ТОЈ СЕ НАРЕКУВА!!!
Културата кај тебе ја нема .. го нарекуваш МИРАЛЕМ мирале. Незнам што сакаш да кажеш со тоа .. што се занесуваш и каква слепка изигруваш но на крај има М, М , М.

TOJ tebe te narekuva belichka како што си го поставила никот , биди и ти културна и возврати го тоа, во ред?

Тоа што го пишуваш на форумот НЕМА ВРСКА со ИМЕТО НА ТЕМАТА .. поштеди не и чувај го за себе .. или прашај на или отвори друга тема.




-------------


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 06.Март.2007 во 17:36
LOLLOLLOLLOL e taka milo mu se obrakjam barem mene mi zvuci milo, mirale..
 
patem i mene nekoj me vika belle, pa mene ne mi smeta...a sto pa ti odgovaras vo negovo ime..Tongue
 
ako imas neshto protiv mene pisi lp...ako ne slobodno mozes i tuka da mi kazes patem ti vikas licnite nedorazbiranja da se pisuvaat na lp...


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: vd
Датум на внесување: 06.Март.2007 во 17:41
EvAngelos, што е за тебе Инџилот? Библијата нели? која БИблија? Која ВЕРЗИЈА на Библијата? Католичката? Кинг Џејмс? Што значи БИБЛИЈА за тебе .. зборот Библија?
ај да видиме да направиме една дискусија накратко .. инсистираш гледам.



-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Март.2007 во 00:24
Originally posted by mist mist напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Iskreno, ne mi se dopagja mnogu ovoj ahmed


знам дека не ти се допаѓа, а и знам и зошто ... твоите објаснувања зошто не ти се допаѓа не ми се потребни .. затоа задржи ги за себе. (<-- ti go kazav moeto mislenje za Ahmed zatoa sto mi go posocuvas od nego da sum go procital odgovorot. Sakav so drugi zborovi da ti kazam deka ne mi e nekoj avtoritet, so drugi zborovi, koga bi tragal po nekoj odgovor ne bi se obratil kon nego)
Ти велам темава и ова што го коментираш ти во неа се застарени работи кои повеќе не фунскионираат .... застарени христијански мисионерски работи.(<-- Vistinata nema rok na traenje i ne zastaruva. Koga stanuva zbor za vistinata jas ne sum moderen, tuku staromoden, si ja sakam starata dobra izvorna vistina) Ако веќе инсистираш ќе ти дадам одговор на ова но БИДИ во чекор со времето и земи преработи некои други мисионерски тактити.
Ако пак ти смета начинов на кој ти реплицирам ...(<-- veke ne mi smeta, se naviknav, prodolzi kako sakas, vo red e) твоја работа, заблагодари се на твоите браќа христијани, не мене.
ај поздрав, најздрав.



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Март.2007 во 00:58
Pozdrav Miralem! :)
 
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

EvAngelos,neznam sto sakas da kazes so temava. Zarem sega dozna deka nie gi pocituvame site Bozji pratenici site pod ednakvo ??  Sega duri dozna deka veruvame vo Indzil,Zebur,Tevrat i Qur'an ?? (<-- ne doznav sega, samo sakav da ja iznesam temava, za drugite, koi ne se upateni, da znaat deka i k*ranot go priznava avtoritetot na Biblijata)
 
Allah dz.s vo Qur'anot isto taka veli: "Zar ne vidis kako oni kojima je dat dio Knjige pravi put zamjenjuju za zabludu i hoce da i vi sa pravog puta skrenete" (<-- go znam ova, ama jas ne komentiram deka nekoi bi veruvale poinaku, tuku komentiram deka Indzilot ne bil promenet, deka, spored k*ranot, deka nikoj ne moze da go promeni, deka e istiot od deneska. A ako ne e, togas prasuvam kako e mozno toa? i kade e vistinskiot Indzil na koj posocuva Muhamed, ako ovoj sto nie go imame deneska e lazen) i kazi mi kade e toj stih potocno vo k*ranot, za da go proveram kontekstot)
 
Objavata e postepeno prakjana.I Musa (Mojsie) i Isa (Isus) dobile kako objava DEL OD QUR'ANOT.  Musa a.s go dobil tevratot,posle nego Allah dz.s go prakja Isa a.s so Indzilot,no Evreite ne go prifakjaa.  Vie tvrdite deka evreite se po kriv pat tie velat deka Hristijanite se po kriv pat. Sto ste vo pravo i vie i tie. (<-- ziveeme vo demokratsko opshtestvo, sekoj moze da obvini sekogo. Vistinata se ograduva od obvinenijata.)Izmeni ima i kaj ednite i kaj drugite. (<--Pa neli nikoj ne moze da go izmeni Alahoviot zbor?)Allah preku posledniot Bozji pratenik Milenik,ja prakja poslednata i konecna objava Qur'anot a.sh. Bez nikakva promena do den denes,i bez nitu edna edinstvena kontradiktornost,nitu mana nitu izmena. (<-- ova zasluzuva goooolem komentar, nemam vreme sega za toa, mozebi vo bliska idnina :)
 
Znaci pravata vistina e zameneta za zabluda i togas e pratena ne zamenlivata. (<-- Ova e kontradiktorno. Ako toa bilo mozno da se sluci so predhodnite knigi, togas e mozno i so k*ranot. Mozebi i k*ranot bil izmenet i zamenet so zabluda, i potoa e praten nezamenliv)
 

² Ako si pri somnenie vo ona {to Nie ti go objavivme, toga{, pra{aj gi onie koi ja ~itaat Knigata pred tebe. Ve}e ti dojde Vistinata od Godpodarot tvoj, nikako nemoj da bide{ me|u somneva~ite!² - Sura 10:94

Ako muhamed znael deka knigite predhodno se izmeneti, togash zosto ne gi predupredil vernicite, tuku naprotiv im veli deka ako se somnevaat vo k*ranot, da gi prasaat onie koi ja citaat knigata pred tebe. Koja e taa kniga? ...neznam zosto ne mi odgovarate, mnogu ednostavni prasanja ve prasuvam :)


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Sulltan Murad
Датум на внесување: 07.Март.2007 во 01:45
Originally posted by mist mist напиша:

кога ќе наречеш некого .... кога ќе повикаш некого или му се обратиш на некого .. КУЛТУРНО е да го наречеш ОНАКА КАКО ШТО ТОЈ СЕ НАРЕКУВА!!!
Културата кај тебе ја нема .. го нарекуваш МИРАЛЕМ мирале. Незнам што сакаш да кажеш со тоа .. што се занесуваш и каква слепка изигруваш но на крај има М, М , М.

TOJ tebe te narekuva belichka како што си го поставила никот , биди и ти културна и возврати го тоа, во ред?

Тоа што го пишуваш на форумот НЕМА ВРСКА со ИМЕТО НА ТЕМАТА .. поштеди не и чувај го за себе .. или прашај на или отвори друга тема.


Spored k*ranot treba da go nareces onaka kako sto toj se vika zasto vo islamot pseudonimite ne se dozvoleni.


-------------


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 07.Март.2007 во 10:38
Originally posted by Sulltan Murad Sulltan Murad напиша:

Originally posted by mist mist напиша:

кога ќе наречеш некого .... кога ќе повикаш некого или му се обратиш на некого .. КУЛТУРНО е да го наречеш ОНАКА КАКО ШТО ТОЈ СЕ НАРЕКУВА!!!
Културата кај тебе ја нема .. го нарекуваш МИРАЛЕМ мирале. Незнам што сакаш да кажеш со тоа .. што се занесуваш и каква слепка изигруваш но на крај има М, М , М.

TOJ tebe te narekuva belichka како што си го поставила никот , биди и ти културна и возврати го тоа, во ред?

Тоа што го пишуваш на форумот НЕМА ВРСКА со ИМЕТО НА ТЕМАТА .. поштеди не и чувај го за себе .. или прашај на или отвори друга тема.


Spored k*ranot treba da go nareces onaka kako sto toj se vika zasto vo islamot pseudonimite ne se dozvoleni.
 
 
a gi koristete li psevdonimite...


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: orto
Датум на внесување: 07.Март.2007 во 10:46
Originally posted by belichka belichka напиша:

mirale, a zasto samo Muhammed go spomnuvate i velite spas na nego, neli e toa nepravedno kon drugite proroci?

Мирале добро ни дојде-повторноWink
Навистина и мене ме интересира зоШто велите моамед и спас на него , а каде се сите старозаветни пророци , нели го признавате и Христос-
едноставно нели , зошто не кажете
 СЛАВА НА ХРИСТА И  МИЛОСТА НЕГОВА НЕКА БИДЕ ВРЗ НАС ГРЕШНИТЕ


-------------
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 07.Март.2007 во 19:34
 
Цитирај <-- ne doznav sega, samo sakav da ja iznesam temava, za drugite, koi ne se upateni, da znaat deka i k*ranot go priznava avtoritetot na Biblijata)
 
 (<-- go znam ova, ama jas ne komentiram deka nekoi bi veruvale poinaku, tuku komentiram deka Indzilot ne bil promenet, deka, spored k*ranot, deka nikoj ne moze da go promeni, deka e istiot od deneska. A ako ne e, togas prasuvam kako e mozno toa? i kade e vistinskiot Indzil na koj posocuva Muhamed, ako ovoj sto nie go imame deneska e lazen) i kazi mi kade e toj stih potocno vo k*ranot, za da go proveram kontekstot)
 
Ne e promenet Indzilot.Ne e promeneta Bozjata Objava. Se raboti za toa sto denesnite Evangelija nemaat vrska so Bozjata Inspiracija. Evangelieto,Indzilot,Bozjata inspiracija,koja bese objavena na Isa a.s Isus e sokrieno mnogu odavna,koga pravite sledbenici negovi bea narekuvani kako Eretici. Vo vremeto koga pravite negovi vernici zivi bea spaleni. Tocno e deka e ne promeneto. No ova denes vo koe vie veruvate,nema vrska so Bozja inspiracija i so najavata na Isa a.s Isus,tuku direktno go najavuva "bogocovekot" naj golemoto iskusenie za covecanstvoto a toa e Dedzdzal,AntiHrist. Toj ke se pojavi i ke tvrdi za sebe deka e Bog a e samo covek. Itro smisleno evangelie. No deka ima troska vistina za Bozjoto Edinstvo i postoenje nema. Zamisli nema dokaz deka Bog postoi. Nema dokaz deka Bog go stvoril covekot ili deka Bog stvoril bilo sto sto postoi na planetava,nema nikakov dokaz.
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Март.2007 во 20:11
Originally posted by mist mist напиша:

Originally posted by mist mist напиша:

EvAngelos, што е за тебе Инџилот? (<-- Ako ne gresham, a ne gresham, jas bev prviot sto ti go postavi toa prashanje tebe i a site muslimani tuka: Shto e Indzilot? Kade e toj deneska? Dali mu se ispushtil od mokjnata raka na Allah? Koga Allah rekol deka nikoj ne mozhe da go izmeni negoviot zbor, togash koj bil toj pomokjen od Allah shto go promenil toj zbor? Jas prv prashav, i fer e mene prvo da mi bide odgovoreno. Ne e fer ti celo vreme da menuvash temi, a jas da ti odgovaram na prashanjata kako na nekoj inspektor.) Библијата нели? која БИблија? Која ВЕРЗИЈА на Библијата? Католичката? Кинг Џејмс? Што значи БИБЛИЈА за тебе .. зборот Библија?
ај да видиме да направиме една дискусија накратко .. инсистираш гледам.

Zborot biblia e mno`ina od gr~kiot zbor biblion (demunativ od biblios)
{to zna~i "kniga". "
Ta biblia" zna~i "knigite"
i ozna~uva zbirka sveti knigi za judaizmot (Stariot Zavet) i za
hristijanstvoto (Stariot i Noviot Zavet). Toa se 66-te protokanonski knigi, 39 vo stariot, i 27 vo noviot zavet.
Ovie 66 zaedno ja formiraat Biblijata. I kade i da vidi{ seriozen prevod na ovie knigi, toa e prevod na Biblijata.
A ako vidi{ nekoja kombinacija na ovie knigi so nekoi drugi apokrivni ili drugi sekularni knigi, toa ve}e e verzija na Biblijata.
Isto taka verzija mo`e da bide nekoj parafraziran prevod na Biblijata, kako Biblija za mladi, Biblija vo sliki, audio, media i sl.
Ajde, pa ~ekam odgovor od tebe za moite pra{awa.
Pozdrav!

p.s. Zo{to mi veli{ deka e glupavo toa {to repliciram so crveno, a i ti go pravi{ istoto? :))





те прашувам нешто ако немаш приметено .. ете те потсетувам!!!!!
И кога ќе коментираш и реплицираш на некого ... НАУЧИ како се прави тоа па потоа дојди реплицирај и дај свој коментари.

Тоа како што го правиш ти со црвена боја е глупаво.





-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 07.Март.2007 во 20:55
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by mist mist напиша:

Originally posted by mist mist напиша:

EvAngelos, што е за тебе Инџилот? (<-- Ako ne gresham, a ne gresham, jas bev prviot sto ti go postavi toa prashanje tebe i a site muslimani tuka: Shto e Indzilot? Kade e toj deneska? Dali mu se ispushtil od mokjnata raka na Allah? Koga Allah rekol deka nikoj ne mozhe da go izmeni negoviot zbor, togash koj bil toj pomokjen od Allah shto go promenil toj zbor? Jas prv prashav, i fer e mene prvo da mi bide odgovoreno. Ne e fer ti celo vreme da menuvash temi, a jas da ti odgovaram na prashanjata kako na nekoj inspektor.) Библијата нели? која БИблија? Која ВЕРЗИЈА на Библијата? Католичката? Кинг Џејмс? Што значи БИБЛИЈА за тебе .. зборот Библија?
ај да видиме да направиме една дискусија накратко .. инсистираш гледам.

Zborot biblia e mno`ina od gr~kiot zbor biblion (demunativ od biblios)
{to zna~i "kniga". "
Ta biblia" zna~i "knigite"
i ozna~uva zbirka sveti knigi za judaizmot (Stariot Zavet) i za
hristijanstvoto (Stariot i Noviot Zavet). Toa se 66-te protokanonski knigi, 39 vo stariot, i 27 vo noviot zavet.
Ovie 66 zaedno ja formiraat Biblijata. I kade i da vidi{ seriozen prevod na ovie knigi, toa e prevod na Biblijata.
A ako vidi{ nekoja kombinacija na ovie knigi so nekoi drugi apokrivni ili drugi sekularni knigi, toa ve}e e verzija na Biblijata.
Isto taka verzija mo`e da bide nekoj parafraziran prevod na Biblijata, kako Biblija za mladi, Biblija vo sliki, audio, media i sl.
Ajde, pa ~ekam odgovor od tebe za moite pra{awa.
Pozdrav!

p.s. Zo{to mi veli{ deka e glupavo toa {to repliciram so crveno, a i ti go pravi{ istoto? :))





те прашувам нешто ако немаш приметено .. ете те потсетувам!!!!!
И кога ќе коментираш и реплицираш на некого ... НАУЧИ како се прави тоа па потоа дојди реплицирај и дај свој коментари.

Тоа како што го правиш ти со црвена боја е глупаво.



 
Dali e sega se' vo red ? Ke dades li sega komentar ?  Da se zakacam li jas sega za tvoite pecatni greski,za tvoite simboli namesto bukvi..... da recam li deka ne znaes da pisuvas ?
Ako nemate odgovor ednostavno zakjutete,nemojte za gluposti da se fakjate.... bojata duri ti posmeta.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Март.2007 во 21:32
Originally posted by Miralem Miralem напиша:



 Zdravo Miralem,
of lele koj ke se povtoruva pak...
 
Ne e promenet Indzilot.Ne e promeneta Bozjata Objava. Se raboti za toa sto denesnite Evangelija nemaat vrska so Bozjata Inspiracija. Evangelieto,Indzilot,Bozjata inspiracija,koja bese objavena na Isa a.s Isus e sokrieno mnogu odavna,koga pravite sledbenici negovi bea narekuvani kako Eretici.(<-- sakas da kazes deka praviot indzil bil skrien vo vremeto koga hristijanite bile smetani za eretici? toa e periodot do pocetokot na 4ti vek. Togash zosto Muhamed vo 7mi vek gi upatuva vernicite da se obratat kon Inzhilot koga toj bil skrien 3 veka porano? :) kon sto gi upatuva, kon izmenetiot Indzil?) Vo vremeto koga pravite negovi vernici zivi bea spaleni. Tocno e deka e ne promeneto. No ova denes vo koe vie veruvate,nema vrska so Bozja inspiracija i so najavata na Isa (<-- Ajde navedi mi dokazi deka bilo izmeneto, deka bilo sokrieno ili slicno. Navedi nekoi istoriski argumenti, arheoloshki fakti, bilo sto, nesto crno na belo. JAs mozam da ti navedam cela kniga fakti i argumenti deka ova sto go imame deneska e verodostojno so originalite. Mozes li ti barem nekolku dokazi da mi navedes deka bilo izmeneto? barem 3? 2? ajde barem 1 da ne se cenkame :)) I dosta veke so ovaa slepa vera, dajte malku argumeti. Ako Bog se objavil navistina, zarem nema toa i da go potvrdi so dokazi?) a.s Isus,tuku direktno go najavuva "bogocovekot" naj golemoto iskusenie za covecanstvoto a toa e Dedzdzal,AntiHrist. Toj ke se pojavi i ke tvrdi za sebe deka e Bog a e samo covek. Itro smisleno evangelie. No deka ima troska vistina za Bozjoto Edinstvo i postoenje nema. Zamisli nema dokaz deka Bog postoi. Nema dokaz deka Bog go stvoril covekot ili deka Bog stvoril bilo sto sto postoi na planetava,nema nikakov dokaz. (<== ne si dovolno jasen tuka, neznam za sto tocno zboris, kade nema dokazi deka postoi Bog, vo evangelijata li? :) deka Bog ne sozdal se vidlivo i nevidlivo ? toa li go nema? :) ne bidi smesen, procitaj pa zbori.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: vd
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 14:00
ЕвАнгелос, за мене (за сите муслимани) Инџилот НЕЕ тоа што го држиш во рака и нарекуваш Библија a Алах другите објави ги оставил на Луѓето да ги чуваат .. к*ранот е чуван од самиот него затоа к*ранот неможе да се измени ... тој е неговиот Збор.
Ти одговорив, одговори и ти.
Ми се допаѓа што велиш дека има ВЕРЗИИ на Библијата.
Биди фер, дај сега свој одговор што те прашав .. за која Библија зборуваш .. која ВЕРЗИЈА велиш дека е  Инџилот?!

Уште нешто, мислам дека знаеш како почнуваат речениците .. сигурно го имаш учено тоа во основно па НЕЗНАМ зошто насловот на темата си го започнал со МАЛА буква?!
Дали си заборавил како се пишува правилно?
Дали тоа го пишуваш за НАВРЕДА кон муслиманите па к*ранот пишуваш со мала буква а Библија со голема?
Или сосема некоја трета глупост е во прашање?






-------------


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 14:26
Originally posted by mist mist напиша:

ЕвАнгелос, за мене (за сите муслимани) Инџилот НЕЕ тоа што го држиш во рака и нарекуваш Библија a Алах другите објави ги оставил на Луѓето да ги чуваат .. к*ранот е чуван од самиот него затоа к*ранот неможе да се измени ... тој е неговиот Збор.




А кој го чувал и пишувал к*ранот алах зарем не е во невидлива форма????

Но к*ранот го препишал моамед од Св.Писмо и следствено на неговата психичка состојба за која е објаснато во темата,, МУХАМЕД СКЕНИРАН...,, МОЖЕда се разбере дека к*ранот не е дело БОГОУГОДНО !!!!

И за крај колку врсти (СЕКТИ) има во исламот ???????TongueTongueTongue


-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: vd
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 14:40
Originally posted by belichka belichka напиша:

nevidena drskost, zar nemame pravo da prashame veke nekolku pati postavuvam prashanje nasoceno kon mist, a eve i mene me interesira kolku sekti postojat vo islamot...?


ти реков еднаш па и сама прифати дека си глупава .. еве те потсетувам.
Прашањето ти го имам одговорено ... паметен човек не прашува исто па исто по 100000000 пати ама ај не ти замерам .. не спаќаш во таа група.
Тебе те инересираат некои работи ама премногу си глупава за да ги сватиш .. тоа ти е проблемот ... 


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 00:52
Originally posted by mist mist напиша:

ЕвАнгелос, за мене (за сите муслимани) Инџилот НЕЕ тоа што го држиш во рака и нарекуваш Библија a Алах другите објави ги оставил на Луѓето да ги чуваат .. к*ранот е чуван од самиот него затоа к*ранот неможе да се измени ... тој е неговиот Збор.
Ти одговорив, одговори и ти.
Mojot odgovor na ova e slicen na tvojot, no so mala razlika.
Za mene Noviot Zavet si e verodrostoen na originalite. So mala razlika sto jas imam mnogu poveke dokazi za toa, otkolku ti sto imas za k*ranot. Lesno e da se kaze deka nekoja kniga e chuvana od Bog, sekoj moze da go kaze toa. No ako Bog chuva nekoja kniga, zarem nema da obezbedi i dokazi za toa, inaku kako ke znaeme koja kniga e od Bog inspirirana, ako ,na primer, 100 knigi tvrdat deka se od Bog. Bog se pogrizil za toa, i dokolku insistiras, koga ke imam poslobodno vreme ke ti napisam eden post (ili edna kniga) tuka na forumov zasto jas sum ubeden deka taa kniga e Biblijata.

Ми се допаѓа што велиш дека има ВЕРЗИИ на Библијата.
Биди фер, дај сега свој одговор што те прашав .. за која Библија зборуваш .. која ВЕРЗИЈА велиш дека е  Инџилот?!
Ti go odgovoriv ova vo predhodniot post i toa mnogu jasno so najprosti recenici, kako za ucenik od osnovno oddelenie. Biblija e zbirka od 66-te protokanonski knigi na izvornoto hristijanstvo. Uste li te buni ova so verziive, eve ti eden primer:
Makedonskoto izdanie Sveto Pismo (Biblija) e verzija na Biblijata (66 protokanonski knigi) zaedno so 11 defterokanonski knigi. Zborot verzija tuka e iskoristen mozebi nesoodvetno, mozebi treba da se narece Biblija so dodatoci...ne e bitno, jas ne izdavam Biblii, neka mu mislat tie sto izdavaat.
Tie 11 defterokanonski knigi im se vazni na nekoi lugje bidejki se od periodot megju posledniot prorok Malahija i Jovan Krstitel. Napisani se okolu 2-3 vek pred nasa era. Istoriski se vazni, kako istoriski dokumenti za toa vreme. No sepak ne vlegle vo kanonot na Biblijata. Na primer, pavle pisal mnogu poveke pisma otkolku sto ima vo Noviot Zavet, ama toa ne znaci deka site se Bogovdahnoveni.
 
Znaci, za da ne dosagjame na forumov, koga jas ke recam Biblija, ke mislam na 66 protokanonski knigi.
Za toa koja verzija e INDZILOT trebalo da vi kaze Muhamed. Treballo muhamed da bide malku pojasen tuka, i trebalo da ve predupredi deka indzilot e promenet, i eventualno da vi go dade neprovereniot, pa nie hristijanite deneska da go dzirnevme toj indzil, da go stavevme na kanonskiot test, i ako izdrzheshe, togas da veruvavme vo nego.
 
A zosto Alah go cuval k*ranot, a gi ostavil drugite knigi lugjeto da gi chuvaat? Da ne mu bilo preteshko da chuva poveke knigi odednash? Pa neli Alah e semokjen?!?!


Уште нешто, мислам дека знаеш како почнуваат речениците .. сигурно го имаш учено тоа во основно па НЕЗНАМ зошто насловот на темата си го започнал со МАЛА буква?!
Дали си заборавил како се пишува правилно?
Дали тоа го пишуваш за НАВРЕДА кон муслиманите па к*ранот пишуваш со мала буква а Библија со голема?
Или сосема некоја трета глупост е во прашање?
Pecatna greshka e mist. Ne se vozbuduvaj mnogu. Ne mi se stisnalo kopchesto "shift" se deshava, sega ke se obidam da go smenam, ako ne uspeam, pisi mi licna poraka ako znaes kako da go smenam.
Dokaz deka ne prakjam navreda kon muslimanite e toa sto vo moite postovi go pisuvam so golema pocetna bukva. Come down :)
Pozdrav!





-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 12:39
Абе пак, ниту еден од муслиманите не може да објасни што е Инџилот и каде тоа во Коранот пишува дека Инџилот е променет?

Овие две прашања се поразителни за ставот кој го бранат мист и др...


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 01.Јули.2007 во 02:50
Муслиманите велат дека Инџилот (Евангелието) што денес го имаат христијаните не е тој Инџил што Аллах му го објавил на Иса (Исус).

Некои тврдат дека Исус си го земал под мишка Инџилот и дека Бог си Го повлекол Својот Збор со вознесувањето на Исус на небото.

Некои пак воопшто немаат одговор што се десило со Инџилот.

Но и двете групи на муслимани се согласуваат дека Инџилот бил променет од христијаните во првите векови, со други зборови, иако Аллах неколку пати ветил во к*ранот дека Неговиот Збор никој не може да го промени, сепак се нашле некои супериорни христијанчиња кои го промениле Аллаховиот Збор, па затоа Аллах морал да каже пу пу не важи за Својата предходна објава и да му го објави на Мухамед конечно неговиот непроменлив и конечен збор - к*ранот.

Интересно е што к*ранот (во 7век, значи неколку века по измената на Инџилот)  ги предупредува муслиманите да се придржуваат до Инџилот...

" О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш." - Сура 5:68


Кон кој тоа Инџил муслиманите се повикани да се придржуваат?
Кон "изменетиот"? Tongue



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 02.Јули.2007 во 21:50

Za da ne ti odgovaram Aet po Aet..... jasno se gleda i nema sto da se objasnuva. Nie Muslimanite,kako Bozji pratenici gi priznavame SITE. Kako i onie na koi im e dadena Knigata. Sledbenici na Kniga (Hristijani i Evrei).Tie i se smetaat kako "vernici" ednite Prokolnati,Drugite zalotani. Nevernici se onie koi ne veruvaat vo Boga,mnogobosci..... Sto znaci,nim im e dadena Objava,no od taa objava mnogu izmenile,kako sto ni kazuvaat brojni Aeti (TE INTERESIRA LI DA TI GI PASTIRAM) ? KOGA BI IMALO USTE EDEN BOZJI PRATENIK,POSLE RESULULLAH SALALLAHU ALEJHI WE SELLEM,ALLAJ KE DOZVOLESE DA SE NAPRAVI SPLETKA I SO QUR'ANOT,NO,POSTO E POSLEDEN BOZJI PRATENIK I TAA POSLEDNA BOZJA OBJAVA,ALLAH E ZASTITIL OD SEKAKOV VID NA IZMENA I TAKVA KE OSTANE DO SUDNIOT DEN.

Eve eden primer.Prvata sura koja ni ja dade:
Цитирај Меѓу нив ние не правиме никаква разлика. И на Аллах сме
Da ti dokazam deka se izmeneti Evangelieto i Torata. NIE (Muslimanite) ne pravime razlika.A VIE PRAVITE RAZLIKA. Dali na mojsie mu bese dadeno da go obavuva verskiot obred Sunetisuvanje ?(odrezuvanje) A dali Isus dosol da gi izmeni zakonite ? Dali im bese zabraneto vo Tevratot svinskoto ? A dali Isus dojde da gi meni zakonite ? Dali Isus bese Bozji pratenik ? (ili spored vam bog,ili sin,ili s.duh) ? A zosto Evreite ne go priznavaat ? Vidis EvAngelos,treba samo da se razmisli malce.Za kraj i za posledno,ALLAH USTE EDNAS JA DAVA OBJAVATA NEGOVA. SOVRSENO E JASNO I PRECIZNO.
 
Ne mozam a da ne go citiram i odma drugiot post:
Цитирај se izvinuvam poradi pecatnite greski, osobeno ona: K*ranot, normalno treba da bide k*r'anot, neznam zosto mi izleguva zvezdicka hm
Vidis EvAngelos.... ke mi priznaes li deka e KRAJNO NEKULTURNO  ova sto go pomisluvas ? Neise....
 
ponataka:
Цитирај
Ako Indzilot ne se evangelijata za Hristos, togash koj e Indzilot? Kade e Indzilot? Zarem Alah ne bil dovolno mokjen da go zachuva?
Povtorno Mevlana ke go citiram.Nekoj pastir go prasal,zosto ako Muhammed e bozji pratenik,Allah ne mu gi socuval vnucite ? Videte niskost. Smireno mu odgovara. Bog ne go socuval svojot "ednoroden sin" sto preostanuva za vnucite na pratenikot Muhammed a.s ?! Bog ne go socuval svojot ednoroden sin,sto preostanuva za evangelieto ????  Vidi EvAngelos.... treba da se razmisluva kakov odgovor bi mozel da dobies pred da postavis prasanje. ODGOVOROT TI E PRETHODNO DADEN.
 
Ej... EvAngelos... zosto velis deka visi temava bez odgovor ? Sea gledam deka sum ti dal veke uste na prvata stranica ? Neznam sega dali se povtoruvam.Halalite.
 
Цитирај (<--Pa neli nikoj ne moze da go izmeni Alahoviot zbor?)
Se razbira deka NIKOJ. Ako Allah dz.s rekol deka ke nastapi Sudniot Den,kolku god da go brisete toj citat,toj den ke se sluci. Razbiras sega ?
 
I da ne ja dolzam..... Sekogas se prasuvate kade e Indzilot togas,sto e Indzilot togas..... Imame evangelija po matej,marko,luka,jovan,pavle,petar,,,,,,,,,,,, i uste bezbroj drugi....... Ima li evangelie po Isus ? Ili slovoto bese Isus ? Neli e ocigleden dodatok za da ne se zaprasate kade e toa Evangelie (INDZILOT)?
 
ME INTERESIRA KAKOV KE BIDE TVOJOT KOMENTAR I KAKO KE MI OBJASNIS,ODGOVORIS NA MOJOT POST.... AKO VOOPSTO SE SLUCI TOA.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 02.Јули.2007 во 22:00

Losoto da ti go zaboraam,,, ke go zaboraev posledniov tvoj post....

 
Цитирај " О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш." - Сура 5:68
 
:) Uste ne svakjas.... Sledbenici na knigata se Evreite i Hristijanite.Znaci da se zainteresirate na Vistinskata Objava Bozja i da se vratite vo nea.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 02.Јули.2007 во 22:52
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

NO,POSTO E POSLEDEN BOZJI PRATENIK I TAA POSLEDNA BOZJA OBJAVA,ALLAH E ZASTITIL OD SEKAKOV VID NA IZMENA I TAKVA KE OSTANE DO SUDNIOT DEN.
 
Зошто Аллах бил немоќен да ги заштити и предходните објави?
Немал доволно "раце"? Концентрација?
Додека ја заштитувал едната, му ја менувале другата, па кога ќе се свртел кон втората, му ја менувале првата? Smile
Зарем е тоа "Бог"?
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Eve eden primer.Prvata sura koja ni ja dade:
Цитирај Меѓу нив ние не правиме никаква разлика. И на Аллах сме
Da ti dokazam deka se izmeneti Evangelieto i Torata. NIE (Muslimanite) ne pravime razlika.A VIE PRAVITE RAZLIKA. Dali na mojsie mu bese dadeno da go obavuva verskiot obred Sunetisuvanje ?(odrezuvanje) A dali Isus dosol da gi izmeni zakonite ? Dali im bese zabraneto vo Tevratot svinskoto ? A dali Isus dojde da gi meni zakonite ? Dali Isus bese Bozji pratenik ? (ili spored vam bog,ili sin,ili s.duh) ? A zosto Evreite ne go priznavaat ? Vidis EvAngelos,treba samo da se razmisli malce.Za kraj i za posledno,ALLAH USTE EDNAS JA DAVA OBJAVATA NEGOVA. SOVRSENO E JASNO I PRECIZNO.
 
Совршен доказ за непознавање на суштинта на Стариот Завет, неговата не-вечност, евангелието, и Христовото усполнување на Законот во Новиот Завет.
Доказ за мене дека ти никогаш не си бил христијанин (затоа што овие работи се елементарни работи кај еден христијанин.
Неколку пати ти ги објаснував овие работи, нема да се повторувам сега.
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Ne mozam a da ne go citiram i odma drugiot post:
Цитирај se izvinuvam poradi pecatnite greski, osobeno ona: K*ranot, normalno treba da bide k*r'anot, neznam zosto mi izleguva zvezdicka hm
Vidis EvAngelos.... ke mi priznaes li deka e KRAJNO NEKULTURNO  ova sto go pomisluvas ? Neise....
 
Кој нема аргументи, се фаќа за банални ситници.
Тоа ми беше еден од првите постови на форумов кога се регистрирав и навистина не знаев зошто ми излегува таа ѕзвездичка, а сакав убаво да го спелувам к*ранот, како што и Аллах го пишувам со 2 лл и со голема буква!, како еден знак на почит, ама кој да цени.
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
ponataka:
Цитирај
Ako Indzilot ne se evangelijata za Hristos, togash koj e Indzilot? Kade e Indzilot? Zarem Alah ne bil dovolno mokjen da go zachuva?
 
Povtorno Mevlana ke go citiram.Nekoj pastir go prasal,zosto ako Muhammed e bozji pratenik,Allah ne mu gi socuval vnucite ? Videte niskost. Smireno mu odgovara. Bog ne go socuval svojot "ednoroden sin" sto preostanuva za vnucite na pratenikot Muhammed a.s ?! Bog ne go socuval svojot ednoroden sin,sto preostanuva za evangelieto ???? 
 
Повторно ќе кажам: не познавање на основната, лементарната евангелска порака на Библијата. Христос се отелотвори и дојде на спасувачка мисија на земјата за да го жртвува Својот живот за гревот на човекот, за да го спаси човекот и да го врати кај Бог.
А ти прашуваш зошто Бог не го зачувал? Smile Па Бог и затоа Го прати Својот Единороден Син во светот, за секој Кој верува во Него, да не загине, туку да има вечен живот (Јован 3:16)
Исус ќе рече: Нема поголема љубов од оваа: да го положиш сопствениот живот за своите пријатели.
Христос го направи тоа! Ја покажа љубовта на дело, за целото човештво!
Тоа е нашиот Бог, кој не бара само жртви да му принесуваме и кој не стои на небото со испружен камшик и одвај чека некој да згреши за да го шибне, туку Бог - Наш Татко кој ни излезе во пресрет во момент кога се удавивме до гуша од гревот и бевме немоќни да се справиме со него.
Слава Му на Господ Нашиот Спасител!
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 02.Јули.2007 во 22:58
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Losoto da ti go zaboraam,,, ke go zaboraev posledniov tvoj post....

 
Цитирај " О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш." - Сура 5:68
 
:) Uste ne svakjas.... Sledbenici na knigata se Evreite i Hristijanite.Znaci da se zainteresirate na Vistinskata Objava Bozja i da se vratite vo nea.
 
И евреите имале книга, и христијаните имале книга, и муслиманите имале книга, така што следбеници на книгите си сите според Мухамед.
 
Без разлика на кого му го вели тоа Мухамед погоре, проблемот не исчезнува, туку само се поместува.
Имено, дури и кога Мухамед би им го велел тоа на евреите и христијаните, зошто би им наредувал да се придржуваат до изменетите Инџил и Теврат? Ако тие биле изменети, тоаш зошто не им рекол: "баталете ги, придржувајте се само до ова што јас ви го објавувам, до к*ранов" Smile
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 02.Јули.2007 во 23:22
EvAngelos.... ubavo sto napisa... no zosto povtorno gi postavuvas prasanjata koga veke ti e daden odgovor ? Neznam dali treba voopsto da dadam komentar. Vsusnost,odgovori na sekoe tvoe postaveno prasanje i sovrseno gi obelodeni,ili,sto bi rekol ti,gi prosvetli site zbrki. Sam prasuvas,sam odgovaras.... a pazite samo,dragi moi prijateli,kolku li od postot moj prasanja toj IZBEGNA.
 
Neli bez tie sradanja,otelotvoruvanja,izmacuvanja,krvarenja,Bog mozel da im gi oprosti grevovite na lugeto ? Isto prasanje.Zarem tolku bil nemoken,trebalo da prokrvari toj licno za nasite grevovi ? VELAHAVLE. Ova e za vas prifatlivo.
A ti velam,,, VO QUR'ANOT,MUHAMMED S.A.W.S NE IM SE OBRAKJA NA LUGETO TUKU ALLAH DIREKTNO.TOA E BOZJA OBJAVA. Edno sto treba da znaes i osnovno.
Sledbenici na knigata,vo Qur'anot se spomnati SAMO EVREITE I HRISTIJANITE. A sosema jasno e koga se spomnuva Qur'anot.
 
A za pocit,EvAngelos.... mnogu kasno pocna da glumis. Veke go pokazuvas drugiot del na licemerie.
Drugo nisto nema da pisuvam. Gi povikuvam site,neka gi procitaat prethodnite dva moi posta,tolku e jasno a sekako i onie na EvAngelos,,, taka ke im bide pojasno.
PS: Stariot zavet ne e vecen velis ? Se predomislil Bog. Nemoken da go socuva ? Dzaba Mojsie i togasnite proroci zboruvale,koga se' se izmenilo ? Pagja vo voda ? Sto te buni togas sto e izmenet i Indzilot,koga mozel i Tevratot ? Mada... ne se izmeneti,toa bese objavata koja na Isus mu bese dadena a koja radi politicki koristi e sokriena (a evangelie po isus nemate).
Drug pat,pred da postavis prasanje,pocekaj malce,razmisli sto ti moze da ti se odgovori.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 02.Јули.2007 во 23:29

Eve kade vo Qur'anot,Poslednata Bozja Objava se spomnuva kako KNIGA:

 

15. O sljedbenici Knjige, došao vam je poslanik Naš da vam ukaže na mnogo šta što vi iz Knjige krijete, i preko čega će i preći. A od Allaha vam dolazi svjetlost i Knjiga jasna*

 

SOSEMA JASNO.



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 02.Јули.2007 во 23:42
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Eve kade vo Qur'anot,Poslednata Bozja Objava se spomnuva kako KNIGA:

 

15. O sljedbenici Knjige, došao vam je poslanik Naš da vam ukaže na mnogo šta što vi iz Knjige krijete, i preko čega će i preći. A od Allaha vam dolazi svjetlost i Knjiga jasna*

 

SOSEMA JASNO.

 
Едно е да криеш нешто, а друго е да промениш нешто.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 02.Јули.2007 во 23:50
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Neli bez tie sradanja,otelotvoruvanja,izmacuvanja,krvarenja,Bog mozel da im gi oprosti grevovite na lugeto ? Isto prasanje.Zarem tolku bil nemoken,trebalo da prokrvari toj licno za nasite grevovi ?
 
Опсс грешка пријателе! Без тие Христови страдања, измачувања, крвавења итн Бог НЕ МОЖЕЛ да им ги прости гревовите на луѓето затоа што нашиот Бог покрај тоа што е СВЕТ е и ПРАВЕДЕН Бог.
Правдата Божја барала човек за човак. Христос морал да го покрие Адамовиот престап.
 
И друго што е многу важно, Бог никаде не ветил дека може да го прости гревот на човекот без тие Хритстови страдања, измачувања, крвавења итн, туку напротив, скоро сите пророци (а најмногу Исаија) зборуваат токму за тој Велики Петок што се случи подоцна.
 
Додека Во к*ранот Аллах ветил неколку пати дека никој не може да го промени Негиовиот Збор! Никој! Ни христијани, ни евреи, ни ЦИА, ни МИА, ни незнам кој. Е тука е проблемот братко. Размисли па одоговори, а не да се вртиш во круг.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 22:39
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Neli bez tie sradanja,otelotvoruvanja,izmacuvanja,krvarenja,Bog mozel da im gi oprosti grevovite na lugeto ? Isto prasanje.Zarem tolku bil nemoken,trebalo da prokrvari toj licno za nasite grevovi ?
 
Опсс грешка пријателе! Без тие Христови страдања, измачувања, крвавења итн Бог НЕ МОЖЕЛ да им ги прости гревови....
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 00:34
Мило ми е што си ја призна грешката Миралем Tongue
 
Точно е дека Библискиот Бог не можел да ги прости гревовите на луѓето без да обезбеди покривање за престапот.
Како што ти кажав, Библискиот Бог е ПРАВЕДЕН Бог, за разллика од Аллах кој замижува врз гревот на луѓето и ќе им прогледа низ прсти на "праведниците" и ќе ги прошверцува во рајот за да му го демолираат таму за многу кратко време.
 
Библискиот Бог не прогледува низ прсти.
Библискиот Бог не плука врз Сопствениот Збор.
Ако Тој на Адам Му рекол дека оној ден кога ќе вкуси од тој плод - ќе умре, тука нема пардон, тоа и се десило. Ако Бог замижи на ова, тогаш ќе испадне лажливец, а Бог, барем Библискиот Бог, НЕ МОЖЕ да лаже. (ете ти уште дена особина што нашиот Бог не ја може, па слободно фали се како твојот Бог може некоја работа повеќе од нашиот Бог LOL)
 
Но не заборавај тоа што ти реков: Бог не можел да го прости гревот на човекот без жртва, но исто така НИКАДЕ НЕ ГО ВЕТИЛ тоа Wink
За разлика од Аллах кој на 3 места во к*ранот ветил дека никој НЕ МОЖЕ да ги промени Неговите Зборови, а сепак се нашле (според вас) некои ПОСИЛНИ од него - христијаните и евреите, и ги промениле LOL
Кој бог лаже сега?
 
Ако нашиот Бог не може да лаже, тогаш на вашиот Бог НЕ МОЖЕ да му се верува! Big%20smile


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 19:22

A sakas da kazes deka Allah bil nemoken. A sega velis tocno e deka bibliskiot bog nemozel.... bez razlika sto.Bitno nesto ne mozel.Znaci ne e semoken.NEMOZEL.

VO MOKTA NA ALLAH GRANICA NE POSTOI ! ALLAH E SEMOKEN,SEZNAEN..........
 
Allah im DOPUSTIL (a ne deka bil nemoken) na drugite.Deka e semoken,vidis,ni dade Qur'an,koj go SOCUVAL i koj OSTANAL NE PROMENET. Razberi ednas. Allah posle Musa a.s (Mojsie) planiral i drugi Bozji pratenici,pa zatoa im ja dal i taa moznost,da go sokrijat,da prepisat drugo,da go izmenat....  I sekako,ostanale luge koi veruvale na Izvornata TORA i onie koi ja prifatile izmislenata. Togas Allah go pratil Isa a.s koj ke im gi kaze vistinskite zakoni... tie sto veruvale vo Izvornata,znaele deka ke se pojavi Isa a.s i go prifatile.... taka i niv Allah im dal moznost da ja sokrijat,izmenat,prepravat..... oti imalo uste eden POSLEDEN BOZJI PRATENIK. Tie sto veruvale vo Pravo Evangelie (INDZIL) znaele i go ocekuvale toj posleden pratenik i PECAT NA PRATENICITE pa go prifatile. Posto drug pratenik posle Muhammed a.s nema so toa nema ni druga Bozja objava,allah Qur'anot go zastitil od sekakva izmena.
Prasanjeto "koj bog laze" ja dokazuva tvojata nevera vo NEGO.
Bog e EDEN i NE LAZE. Ispravno bi bilo da prasas "dali e Qur'anot tocen ili Evangelieto"
Цитирај
Библискиот Бог не плука врз Сопствениот Збор.
Bibliski Bog bese i Musaoviot Bog,neli.Pa nego mu naredil da ne jadat svinsko meso. Dali go izlazal ? Ili se predomislil ? Ke me preskoknes,znam.
 
 
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 20:00
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Bog e EDEN i NE LAZE. Ispravno bi bilo da prasas "dali e Qur'anot tocen ili Evangelieto"

 

 

 

 



Silen argument protiv koj sekoja diskusija ja gubi svojata smisla.

Vprochem argumentov gi pravi site diskusii okolu religiive da nalikuvaat na chisto akademski akrobacii.


Цитирај
Библискиот Бог не плука врз Сопствениот Збор.

Bibliski Bog bese i Musaoviot Bog,neli.Pa nego mu naredil da ne jadat svinsko meso. Dali go izlazal ? Ili se predomislil ?
 

 

 

 
[/QUOTE]


Interesno e da se vidi koj ke go ispruzhi vratot i ke si go izlozhi sopstveniot kredibilitet so svoja interpretacija na Bozhjata misla ili chovekovata neposlushnost kako odgovor na ova prashanje.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 20:48
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

A sakas da kazes deka Allah bil nemoken. A sega velis tocno e deka bibliskiot bog nemozel.... bez razlika sto.Bitno nesto ne mozel.Znaci ne e semoken.NEMOZEL.

 
Miralem,
Семоќен Бог не е Оној кој може да направи триаголен четириаголник.
Семоќен Бог не е Оној кој може да направи камен кој самиот тој нема да може да го поткрене.
Семоќен Бог не е Оној кој ќе измисли број кој истовремено ќе биде поголем од 3, а помал од 2.
Со вакви реторики можеш да се занимаваш со "подбивачите", но не и со сериозните дискутанти.
 
Семоќноста на Библискиот Бог е во тоа што тој успеал на божествен начин да направи RESTORE на паднатиот грешен човек, а притоа ги задржал своите вечни, свети и непроменливи атрибути ЉУБОВТА, МИЛОСТА, но и ПРАВДАТА.
 
Не е семоќен оној "бог" кој ќе покаже нерелана милост, а притоа дискредитира својата праведност.
Не е семоќен оној "бог" кој ќе ја воздигне својата љубов, а притоа се засрами од својата праведност.
Семоќен е Оној, реален и вистинит Бог, кој ќе успее да обезбеди РЕШЕНИЕ за паднатиот човек, а притоа да не си побие себеси како Бог и Своите свети, вечни и непроменливи атрибути.
 
Тоа е нашиот Бог, ТОЈ МОЖЕЛ да го направи тоа што го наумил, и го направи тоа, обезбедувајќи му РЕШЕНИЕ на паднатиот човек преку крвта на Својот Син Исус Христос, и навистина ми е жал што не те прашал тебе за совет како да го направи тоа, туку согласно Својата Суверена Воља, го направи тоа на оригинален, божествен и неповторлив начин за кој човечката историја никогаш не чула ниту ќе чуе, а тоа е доказ за нас кои веруваме во тоа, дека тоа е дело на Бог!
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

VO MOKTA NA ALLAH GRANICA NE POSTOI ! ALLAH E SEMOKEN,SEZNAEN..........
 
Нешто слично како и четириаголниот триаголник.
Кај Алах граница не постои, тој во секој момент може да премине (прескокне) преку својата "праведност" и да се врати назад Smile 
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Allah im DOPUSTIL (a ne deka bil nemoken) na drugite.Deka e semoken,vidis,ni dade Qur'an,koj go SOCUVAL i koj OSTANAL NE PROMENET.
 
Тоа дали Бог ви дал к*ран за мене е дискутабилно, но не е тоа темата тука, мене ме интересира ако Аллах им допуштил на евреите и христијаните да ги менуваат своите книги (објави), тогаш зошто 3 пати во к*ранот тој ветува дека никој не може да ги измени Аллаховите зборови? Па нели и Инџилот и Тевратот се Аллахови зборови? Зошто воопшто ветил нешто што не може да исполни?
И зошто Аллах им наредува на следбениците на Книгата да се придржуваат до Инџилот и Тевратот кога знаел дека тие се променети? Сакал намерно да ги заблуди?
Сомнителна работа Миралеме мој, размисли малку во каков Бог и во каква објава си ја положил својата надеж.
 
 
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Библискиот Бог не плука врз Сопствениот Збор.
 
Originally posted by Miralеm1 Miralеm1 напиша:

Bibliski Bog bese i Musaoviot Bog,neli.Pa nego mu naredil da ne jadat svinsko meso. Dali go izlazal ? Ili se predomislil ? Ke me preskoknes,znam.
 
Не те прескокнувам не се секирај, зошто би го направил тоа? LOL 
Бог не го излажал Мојсеј и не се предомислил, туку Неговата заповед не била вечна. Законот и воопшто Стариот Завет се временско конечни завети кои Бог ги склучил со евреите, како подготовка за Неговиот Вечен Завет кој подоцна го склучил преку Својот Син Исус Христос на Велики Петок на Голготскиот крст. Таму беа казнети сите луѓе што јадеа свинско, и пред Велики Петок, и по Велики Петок.
Законот беше даден за да се познае гревот и за целиот свет да се стави под осуда. Законот бараше смрт од човекот, и ја најде таа смрт во Исус Христос нашето Пасхално Јагне. Христос го исполни Законот и ни обезбеди ослободување од Законот. (ова ќе ни отвори можеби цела тема на муабет, но како што ќе имам време, така ќе ти одговарам, се разбира доколку видам кај тебе искрена потрага по одговори)
Поздрав Миралем.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: vd
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 21:15
во заблуда си ЕвАнгелос, дефинитивно не станува збор за тоа што ти сакаш да го истакнеш на оваа тема.
И, зарем не знаете да се придржувате до темата? Дали ви требам ЈАС или некој да ве контролира па да можете да се придржувате до темата?
Сите сме за толку паметни, зошто да дозволиш некој да ти го одвлекува вниманието?!



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 21:30
Ти си во заблуда мист, и ако имаш нешто да додадеш на темава бујрум, а ако не остави не со Миралем да си ги обасниме работите.
Миралем праша, јас му одговорив, темата е задржана.
А ако ни треба во иднина некој да не контролира, фала за понудата, ќе ти пишеме по лична порака. Wink
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: vd
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 21:33
тоа дека си во заблуда е ЗА ТЕМАВА, додавање. А тоа што јас морам да ти висам над глава да се држиш до тема пошто самиот неможе да се контролираш, ти и Миралем, тоа не сум ви јас крив.
Smile
ај , ќе ве оставам да коментирате .. НАДВОР ОД ТЕМАТА пошто тоа го правите колку што гледам.
И, извини, не мислев во заблуда за да те навредам, извини.





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 21:44
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Законот и воопшто Стариот Завет се временско конечни завети кои Бог ги склучил со евреите, како подготовка за Неговиот Вечен Завет кој подоцна го склучил преку Својот Син Исус Христос на Велики Петок на Голготскиот крст.
 


Ne vi se mesham vo diskusijata, no samo bi pobaral klarifikacija.

So gorenavedenoto ti eksplicitno tvrdish deka Stariot Zavet poveke ne vazhi.

Tochno?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 21:45
Originally posted by mist mist напиша:

ај , ќе ве оставам да коментирате..
 
Благодариме! Smile
 
Originally posted by mist mist напиша:


И, извини, не мислев во заблуда за да те навредам, извини.
 
Простено ти е. Извини и ти за моето "заблуда", и јас не мислев да те навредам.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 22:26

Цитирај

Miralem,
Семоќен Бог не е Оној кој може да направи триаголен четириаголник.
Семоќен Бог не е Оној кој може да направи камен кој самиот тој нема да може да го поткрене.
Семоќен Бог не е Оној кој ќе измисли број кој истовремено ќе биде поголем од 3, а помал од 2.
Со вакви реторики можеш да се занимаваш со "подбивачите", но не и со сериозните дискутанти.
 
Семоќноста на Библискиот Бог е во тоа што тој успеал на божествен начин да направи RESTORE на паднатиот грешен човек, а притоа ги задржал своите вечни, свети и непроменливи атрибути ЉУБОВТА, МИЛОСТА, но и ПРАВДАТА.
 
Не е семоќен оној "бог" кој ќе покаже нерелана милост, а притоа дискредитира својата праведност.
Не е семоќен оној "бог" кој ќе ја воздигне својата љубов, а притоа се засрами од својата праведност.
Семоќен е Оној, реален и вистинит Бог, кој ќе успее да обезбеди РЕШЕНИЕ за паднатиот човек, а притоа да не си побие себеси како Бог и Своите свети, вечни и непроменливи атрибути.
 
Тоа е нашиот Бог, ТОЈ МОЖЕЛ да го направи тоа што го наумил, и го направи тоа, обезбедувајќи му РЕШЕНИЕ на паднатиот човек преку крвта на Својот Син Исус Христос, и навистина ми е жал што не те прашал тебе за совет како да го направи тоа, туку согласно Својата Суверена Воља, го направи тоа на оригинален, божествен и неповторлив начин за кој човечката историја никогаш не чула ниту ќе чуе, а тоа е доказ за нас кои веруваме во тоа, дека тоа е дело на Бог!
 
EvAngelos... pa kako togas moze 3 da bide eden.Za toa bog e moken a nemoken da gi izbrise grevovite bez da go zrtvuva svojot ednoroden sin ? Toa ne e pravenje na cetiriagolen triagolnik. Toa e sosema normalno a nenormalno i vo ista merka so
Цитирај
Семоќен Бог не е Оној кој ќе измисли број кој истовремено ќе биде поголем од 3, а помал од 2.
Со вакви реторики можеш да се занимаваш со "подбивачите", но не и со сериозните дискутанти.
veruvanjeto na 3 vo eden ili eden vo 3. Deka eden e 3 i deka 3 e eden. Vie ste ispletkani vo vakvite raboti EvAngelos.
Цитирај
Нешто слично како и четириаголниот триаголник.
Кај Алах граница не постои, тој во секој момент може да премине (прескокне) преку својата "праведност" и да се врати назад Smile 
 
Pa vidis.... znaci prvo ti sto treba da napravis e da doznaes sto e BOG sto e STVORITEL,STO E I KOJ E SOZDATELOT.
Цитирај
Тоа дали Бог ви дал к*ран за мене е дискутабилно, но не е тоа темата тука, мене ме интересира ако Аллах им допуштил на евреите и христијаните да ги менуваат своите книги (објави), тогаш зошто 3 пати во к*ранот тој ветува дека никој не може да ги измени Аллаховите зборови? Па нели и Инџилот и Тевратот се Аллахови зборови? Зошто воопшто ветил нешто што не може да исполни?
И зошто Аллах им наредува на следбениците на Книгата да се придржуваат до Инџилот и Тевратот кога знаел дека тие се променети? Сакал намерно да ги заблуди?
Сомнителна работа Миралеме мој, размисли малку во каков Бог и во каква објава си ја положил својата надеж.
 
Vidi go sega se vrti povtorno. Deka Allah ni objavil Qur'an toa e FAKT i VISTINA. So negovata zacuvanost e i dokazot zosto drugite se izmeneti i dokaz deka Allahovite zborovi nemozat da se promenat.
Znaci im dopustil pa potoa im prakjal drug pratenik.... so doagjanjeto na POSLEDNIOT zacuvana e do sudniot den POSLEDNATA OBJAVA. OVA E FAKT NA KOJ MOZES DA MOLCIS SAMO.A neznam kako da ti objasnam. Musa a.s i Isa a.s nie veruvame deka bile sledbenici na ISLAMOT-POKORNOSTA,SO TOA VERUVAME DEKA ALLAH NE SE PREDOMISLUVA,DEKA NE SE DVOUMI,DEKA E SEMOKEN,NA SITE TIE PRATENICI IM BESE OBJAVEN DEL OD QUR'ANOT.Razbiras li ? Pa se povikuvaat i Hristijanite i Evreite,da se vratat kon VISTINSKATA VERA. VERATA KOJA JA PROPOVEDAL ISUS I MOJSIE I AVRAM I SITE ALLAHOVI PRATENICI. KOGA BI IMAL TROSKA POZNAVANJE NA ISLAMOT,SE BI BILO SOSEMA JASNO,KAKO SONCE.
Цитирај
Бог не го излажал Мојсеј и не се предомислил, туку Неговата заповед не била вечна.
Sto znaci ova za tebe ? Prvo im naredil da ne jadat svinsko a potoa ajde more jadete (iako ne e nikade dozvoleno). Ne se predomislil ami zakonot toj ne bil vecen. Na Mojsie a.s Mu naredil da propoveda da se odrezuvaat (sunetisuvaat)sledbenicite negovi a na Isus mu zabranil. Zosto da muzabrane,koga SITE ZNAEME DENES DEKA E HIGIENSKI I MEDICINSKI PREPORACANO ? Ili toa vie Protestantite go praktikuvate....
Znaci,doagja deka Qur'anot e ona sto mu bilo objaveno na Musa i na Isa a.s i zatoa ve povikuva da se vratite na Knigata koja NIM im bila dadena a toa bese del od QUR'ANOT. Bog e EDEN i negovata OBJAVA E EDNA.
Ponataka... i jas ke prodolzam da diskutiram,ako i jas vidam TROSKA BAREM ozbilnost vo tebe. So meseci ISKRENO odgovori sum baral. Postavuvajki gi prasanjata,ozbilno razmislile i drugite,prasanite.
Gledajki vo Italija,kolku go prifakjaat Islamot (zboruvam za doktori i svestenici i UGLEDNI LUGE) iskreno,mi se place od radost sto sum sledbenik na Muhammed s.a.w.s i GORD so toa,kako so nisto drugo.
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 22:27
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Законот и воопшто Стариот Завет се временско конечни завети кои Бог ги склучил со евреите, како подготовка за Неговиот Вечен Завет кој подоцна го склучил преку Својот Син Исус Христос на Велики Петок на Голготскиот крст.
 


Ne vi se mesham vo diskusijata, no samo bi pobaral klarifikacija.

So gorenavedenoto ti eksplicitno tvrdish deka Stariot Zavet poveke ne vazhi.

Tochno?


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 04.Јули.2007 во 22:39
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Законот и воопшто Стариот Завет се временско конечни завети кои Бог ги склучил со евреите, како подготовка за Неговиот Вечен Завет кој подоцна го склучил преку Својот Син Исус Христос на Велики Петок на Голготскиот крст.
 


Ne vi se mesham vo diskusijata, no samo bi pobaral klarifikacija.

So gorenavedenoto ti eksplicitno tvrdish deka Stariot Zavet poveke ne vazhi.

Tochno?
 
Точно така Messenger, Сариот Завет завршува во моментот кога Христос висејќи на Голготскиот крст рече "завршено е!" и Неговото тело умре, жртвата беше дадена, престапот покриен, Адамовиот грев платен, Законот исполнет, Стариот Завет - завршен!
Веќе следната секудна по Христовата смрт настапува Новиот Завет (Евреите 9:17) во сила, завет на милост, завет на благодат, завет во Христовата Крв.
Поздрав!
 
п.с. тука сум за подетални објаснувања, само да не се одалечиме многу од темата.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 02:03
EvAngelos,

Ako Stariot Zavet poveke nema vazhnost, toa znachi deka poveke ne e potreben, neli? Toa mu doagja kako zamenuvanje na star Zakonik so nov, kako sto ti veke objasni vo predhodniot komentar.

Voobichaena praksa e onoa sto e nevazhno, nevredno i neupotreblivo da se eliminira od poveke prichini. Nepotrebno faka mesto, odvekuva vnimanie i energija i ne ostava prostor za normalno razvivanje na novousvoenite normi. Ako se sledi taa proverena praksa znachi deka i Stariot zavet, kako nevazhechki i nepotreben treba da se frli, neli? Ili da se chuva kako nekakov religisko -istoriski artefakt, mozhebi kako nekakov religiozen suvenir od minatoto?

Kakov treba da e nashiot odnos prema nevazhechkite raboti spored tebe?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 03:00

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

EvAngelos,

Ako Stariot Zavet poveke nema vazhnost, toa znachi deka poveke ne e potreben, neli? Toa mu doagja kako zamenuvanje na star Zakonik so nov, kako sto ti veke objasni vo predhodniot komentar.

Voobichaena praksa e onoa sto e nevazhno, nevredno i neupotreblivo da se eliminira od poveke prichini. Nepotrebno faka mesto, odvekuva vnimanie i energija i ne ostava prostor za normalno razvivanje na novousvoenite normi. Ako se sledi taa proverena praksa znachi deka i Stariot zavet, kako nevazhechki i nepotreben treba da se frli, neli? Ili da se chuva kako nekakov religisko -istoriski artefakt, mozhebi kako nekakov religiozen suvenir od minatoto?

Kakov treba da e nashiot odnos prema nevazhechkite raboti spored tebe?
 
Messenger,
 
Кога ти ме праша дали Стариот Завет сеуште важи, јас ти одговорив дека не важи - во смисла дека не е во сила, не сме под старото привремено ветување на Бог, христијаните не се под силата-осудата на Мојсеевиот Закон којбараше око за око, заб за заб, крв за крв, човек за човек.
Но гледам дека сега генерално ме прашуваш дали Стариот Завет сеуште има значење за нас кои веруваме во него.
И те како има.
 
Прво, Стариот Завет ни служи како една добра поука низ разни перипетии на народи, нации, поединци, праведници, грешници, луѓе во заробеништво, луѓе на слобода, луѓе на врвот на општеството, луѓе на дното итн...се справувале со најразлични ситуации и проблеми во кои клучниот збор го имал Бог.
Како човек го проучува се подлабоко Стариот Завет, скоро како и да нема ситуација во животот која за која не можеме да најдеме аналогна ситуација во Стариот Завет и да се поучиме од одлуката од библискиот јунак (било да е правилна или погрешна), и уште повеќе да го видиме ставот на Бог за дадената ситуација, и имајќи предвид дека старозаветниот Бог е истиот Бог и во новозаветно време, ќе дознаеме многу за тоа што Бог сака да ни каже денес и нам кои се наоѓаме во слична ситуација како и тамошната библиска личност.
 
Павле ова многу добро го срочил во 2 Тимотеј 3:16
"Целото Писмо е од Бога вдахновено и е полезно за поука, за изобличување, за поправање и за воспитување во правдата, за да биде Божјиот човек совршено подготвен за секое добро дело"
 
Фразата "Бога вдахновено" на старогрчки е "Theo pneustos" и значи "Од Бога издишано".
 
Мислам дека и само овој стих да го напишев дека ќе беше доволно.
 
Од Стариот Завет исто така ние можеме да ја согледаме целокупната слика за тоа каков бил создаден човекот на почетокот, како се променила ситуацијата (падот на човекот), како човекот се обидувал со свои сили да ја поправи таа грешка (претајќи во жива кал), и најмногу од се, како Бог му обезбедува спасение во догледна иднина.
Без Стариот Завет не верувам дека и правилно би го разбрале новиот завет, затоа што се поврзани и теолошки едно без друго не можат.
Христос многупати се повикувал на Стариот Завет за да објасни некои работи
Многу пророштва кои допрва треба да се исполнат се исто така во Стариот Завет.
Илјадници мудри изреки, етички норми, животни искуства итн се содржани во него и кога ќе се додаде над сето тоа дека тоа е Божјиот Збор - канонизиран во пишана форма, непроценлива е неговата вредност.
 
Точно е дека ние христијните живееме под закрилата на Новиот Завет, но поуките од Стариот Завет многу ни помагаат успешно да останеме во таа закрила.
Се надевам дека го покрив твојот одговор.
 
Сметам дека сеуште сме на колосеков на темава.  Дискусијата околу Стариот Завет беше потребна за да се оправда обвинението дека библискиот Бог лаже затоа што Стариот Завет го променил со Нов, и ми се виде неопходно да се даде еден елементарен вовед во тоа што е Стар, а што Нов Завет.
Но ако модераторите мислат поинаку, нека ги бришат потовите без пардон.
Поздрав!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 14:08
Blagodaram za odgovorot.

Nekolku posta ponazad velish:

Бог не го излажал Мојсеј и не се предомислил, туку Неговата заповед не била вечна. Законот и воопшто Стариот Завет се временско конечни завети кои Бог ги склучил со евреите, како подготовка за Неговиот Вечен Завет кој подоцна го склучил преку Својот Син Исус Христос на Велики Петок на Голготскиот крст.

Toa mene me ostava pod mnenie deka Bog znael oti negoviot zapoved ne bil vechen, no napravil se Mojsie i evreite da mislat sprotivno, kako sto vprochem evreite se uste si veruvaat. Ne gi izlazhal, ama storil se za da gi ubedi vo vechnosta na Negoviot zbor. Imeno, vo Stariot Zavet imame bezbroj momenti koga Bog im se zakanuva na evreite deka ke gi kazni nim i site nivni idni pokolenija ako ne go sledat negoviot zakon, bara od niv potvrda deka bezpogovorno slushaat, pa duri i ja testira nivnata poslushnost, ne davajki apsolutno nikakavi indikacii deka negoviot dogovor ima minliv rok na traenje. Onie koi zhiveeja do momentot na smenuvanjeto na Zakonot go polozhuvaa svojot zhivot vo odbranata i sledenjeto na Stariot zakon, ubedeni deka Bozhji zbor e eden, edinstven, praveden, nepobiten i vechen, onaka kakov sto e i samiot Bog. Mislam deka denes mozheme apsolutno da asocirame so nivniot stav, polozhba i nedvosmislena verba vo Svevishniot zatoa sto i denes vistinskiot vernik, barem kolku sto mozham da vidam na ovoj podforum, se odnesuva tokmu taka.


Vo eden moment Bog reshava Negoviot dogovor, Negoviot zakon da go smeni so nov.   Onoa sto mi padna vo ochi e tvoeto preimenuvanje na Noviot zavet so imeto Vechen zavet, sto iskreno recheno prv pat go gledam do sega. Koi bea rabotite sto ti dokazhaa deka ovoj pat Bozhjiot dogovor ke bide nepromenliv i konechen i deka sigurno nema vo idnina da sledi nekoj nov.

Zborot mi e, ako Mojsie i mnogu drugi ubedeni vo vechnosta na Bozhjiot zbor, ne uspeale da vidat deka nivniot dogovor nema da bide traen, kako ti so sigurnost znaesh deka tvojot ke bide? Ako Bog ednas go smenil svojot dogovor, kako znaesh deka nema da go smeni uste ednas? Kako sto ni pokazha istorijata i iskustvoto, chovekovoto veruvanje deka skluchuva vechen dogovor ne e nikakva garancija za konechnosta na dogovorot.


Togash koi se tvoite garancii deka nema da dojde do nova dogovorna promena stom Noviot zavet go preimenuvash vo Vechen zavet?

    

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 14:49

Messinger,

 
Бог во Стариот Завет воопшто не ги излажал евреите, ниту пак ги убедувал дека Заветот што го склучува со нив е вечен завет.
Фразата "Вечен Завет" воопшто не се спомнува во Стариот Завет, а во Новиот Завет се спомнува неколку пати и еднаш дословно во Евреите 13:20
 
Ако си го прочитал Стариот Завет не би можел да ги пропуштиш илјадниците пророштва и ветувања кои Бог им ги навстувал на Евреите за идното нивно избавување, за ослободувањето, за спасението, за Месијата кого тие со нетрпение го очекувале да дојде.
Бог оваа нишка за избавувањето и за Новиот Завет ја провејува скоро низ сите книги на Стариот Завет, почнувајќи од Мојсеј, па се до последниот старозаветен пророк Малахија. Така да немаме никакво право да тврдиме дека Бог им го сокрил тоа на евреите и ги убедувал дека Стариот Завет и ропството под Законот се вечни категории.
 
Еве еден добар пример за тоа како Бог им ветил Нов Завет на евреите:
 
"Еве доаѓаат денови - говори Господ - кога ќе склучам Нов Завет со Израелевиот дом и со Јудиниот дом. Не Завет каков што склучив со нивните татковци во денот кога ги зедов за рака за да ги изведам од Египетската Земја, Завет што тие го раскинаа иако Јас Сум нивни Господар - говори Господ.
Туку ова е Завет што ќе го склучам со Израелевиот дом по оние денови - говори Господ. Мојот закон ќе го ставам во нивната душа и ќе го напишам во нивното срце. И ќе бидам нивен Бог, а тие Мој народ" Еремија 31:31-33
 
А од каде можеме да бидеме сигурни дека Новиот Завет е вечен завет?
Библијата е недвосмислена за ова...
 
"А Бог на мирот, Кој преку крвта на вечниот завет Го изведе од мртвите Великиот Пастир на овците, нашиот Господ Исус" Евреите 13:20
 
"им стана (Исус) на сите извор на вечно спасение, наречен од Бога Првосвештеник.." Евреите 5:9
 
"Затоа Тој (Исус) е Посредник на Новиот Завет, за повиканите да го примат вечното наследство, откако смртта зеде место за откуп на престапите направени во првиот завет." Евреите 9:15
 
Поздрав messinger!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 15:04
Balgodaram za odgovorot EvAngelos.

Tvoite argumenti se dobro izneseni i preku niv gledam deka si mnogu dobar apologet. Imas moj pochit za toa.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 15:10
Благодарам Messinger, секогаш ти стојам на располагање Smile

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 03:05
к*ранот ја признава Библијата.
 
1. Стар завет-Теврат
 
2. Нов завет-Инџил
 
3. Најнов завет-к*ран
 
Ова е според учењето на муслиманите.


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: rome
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 05:03
koranot priznava samo del od biblijata no ona sto je najvazno ne go prifaka.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 05:11
Originally posted by rome rome напиша:

koranot priznava samo del od biblijata no ona sto je najvazno ne go prifaka.
 
к*ранот го признава Исус (Иса), ама за пророк не за бог.
 
Јеховините сведоци го признаваат Исус за божји син, но не и за бог.
 


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: rome
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 05:15
ostaj ti jahovite tie se secta i se umnoprani od lapaci za paei.a koranot ne go priznava Hristos vo naj vaznoto pa za drugoto malo vazi.pisi vo Biblijata oti koj ne go prifaka Krstot je od anti ristos  znaci je so gjavolot.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 05:20
Originally posted by rome rome напиша:

ostaj ti jahovite tie se secta i se umnoprani od lapaci za paei.a koranot ne go priznava Hristos vo naj vaznoto pa za drugoto malo vazi.pisi vo Biblijata oti koj ne go prifaka Krstot je od anti ristos  znaci je so gjavolot.
 
Госпдине или госпоѓо, и јас сум христијанин и верувам во бог, но кажував каде се негираат Библијата и к*ранот.


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: rome
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 05:30

eh kade de?neznam sto si po vera ako si se narekol hristianin ama gledaj i nie znajme dosta muslimani no ima za dosta sto ne se slozvame so niv oti ne je ona taka kako tie sto mislat tuku nie si go znaeme koj je Bog a onie ne .sekoj ima pravo da misli kako sto saka ama Hristos sto veli .oti koga ke se vrati ke bara verba vo Nego nisto drugo ne je pobitno od toa.za zal za onie sto ne vervaat vo Hristos.da je Bog.plus pavle vo biblijata veli ako angel dojdi ili jas so drugi vesti neka bidi kolnet i pazetese od drugo sveto pismo.



-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 07:05
Originally posted by rome rome напиша:

eh kade de?neznam sto si po vera ako si se narekol hristianin ama gledaj i nie znajme dosta muslimani no ima za dosta sto ne se slozvame so niv oti ne je ona taka kako tie sto mislat tuku nie si go znaeme koj je Bog a onie ne .sekoj ima pravo da misli kako sto saka ama Hristos sto veli .oti koga ke se vrati ke bara verba vo Nego nisto drugo ne je pobitno od toa.za zal za onie sto ne vervaat vo Hristos.da je Bog.plus pavle vo biblijata veli ako angel dojdi ili jas so drugi vesti neka bidi kolnet i pazetese od drugo sveto pismo.

Ако ти си пастир по некоја чудна случајност ќе останеш без стадо. 
 
Има ли потреба од коментар? Јас мислам дека нема. Само да го препрочиташ ова што си го напишал/а и да си го преведеш.
 
Павле=Савле така ли е?
 
Поздрав од еден верник во Исус Христос т.е. православен христијанин
 
православен со расцепот на црквата во 1054 г.
 
Ако и сега не ме разбра што сум по вера, под итно да се откажеш од верата и да се пишеш во атеистите и комунистите.


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 13:52
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

к*ранот ја признава Библијата.
 
1. Стар завет-Теврат
 
2. Нов завет-Инџил
 
3. Најнов (I POSLEDEN)завет-Qu*ран
 
Ова е според учењето на муслиманите.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 16:31
к*ранот ја признава Библијата.
Библијата не го признава к*ранот.
 
Ова е според учењето на христијаните.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: rome
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 16:37
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

к*ранот ја признава Библијата.
Библијата не го признава к*ранот.
 
Ова е според учењето на христијаните.
da tocno
 


-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 16:46
Posle tolku vreme minati vo diskusii na ovoj podforum, na krajot chlenovite da se slozhat okolu tolku ednostavnata i ochebijna vistina.

Chlenovite od muslimanskata vera toa go velea ushte na samiot pochetok.

Vsushnost, tie velat deka muslimanite ja priznavaat Biblijata, no hristijanite ne go priznavaat Koranot.

I toa e korenot na site polemiki, diskusii, raspravii, vojni ...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 16:56
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Chlenovite od muslimanskata vera toa go velea ushte na samiot pochetok.
 
Тие тоа најчесто го велеа индирекно со тоа што скоро секоја тема што ја отвараа и ја посветуваа на Библијата.
Немајќи што интересно да ни издвојат од к*ранот, тие цело време се подбиваа со предходните (според нив) објави на Аллах.
Затоа и ја отворив оваа тема, за да се подразмислат малку пред да го исмејуваат Божјиот Непроменлив Збор.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 18:54
Se slozhuvam i zatoa go zabelezhav toa tuka na nivnata anketa:

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8233&PN=2

Istoto bi im go posochil i na site drugi:

Promovirajte si ja vashata vera na ubav nachin, ne plukajte po drugite vernici i drugite ubeduvanja, eventualnite argumentiranja vodete gi so neskrien respekt prema ostanatite i dozvolete na toj nachin lugjeto samite da otkrijat ubavini vo vash*te uchenja.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 19:24
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Chlenovite od muslimanskata vera toa go velea ushte na samiot pochetok.
 
Тие тоа најчесто го велеа индирекно со тоа што скоро секоја тема што ја отвараа и ја посветуваа на Библијата.
Немајќи што интересно да ни издвојат од к*ранот, тие цело време се подбиваа со предходните (според нив) објави на Аллах.
Затоа и ја отворив оваа тема, за да се подразмислат малку пред да го исмејуваат Божјиот Непроменлив Збор.
EvAngelos.... ili ne sakas da razberes,ili razbiras no taka se pravis.
Nie Muslimanite,veruvame i TVRDIME deka Allah mu objavil KNIGA (DEL OD QUR'ANOT) i na Davud a.s (David) i na Musa a.s (Mojsie) i na Isa a.s (Isus) neka e mir so niv. Tuka treba da vidis,deka Allah zborot svoj NE GO POVLEKUVA. Vo Qur'anot,opomenati se i Evreite i Hristijanite,deka del od Taa objava im bese dadena na site Bozji pratenici. Allah e eden i negovata objava e SAMO EDNA. Ne se slozuvam i ni malku ne dolikuva na nisto tvrdenjeto deka Stariot zavet e nevazecki (spored vam). Jas veruvam deka postoi OBJAVA koja mu bese dadena na Musa a.s i koja USTE VAZI. Istata taa Objava mu bese dadena i na ISA A.S samo NADOPOLNETA no nisto od prethodnata skratena. Kako sto kaza,ALLAH NE PLUKA VRZ SVOITE ZBOROVI.
Nie Muslimanite,veruvame vo poveke raboti od Evangelijata (ovie denesnite) kako i od Stariot Zavet.
Nie veruvame vo se' STO E VISTINA. Veruvame vo cudata sto Mojsie gi pravel,deka so Boga razgovaral,veruvame vo cudata sto Isus gi pravel,deka po voda odel,deka mrtvi ozivuval,deka slepi lekuval,deka e roden od devica marija (Vo Qur'anot Allah ima objaveno cela sura,se vika MERJEM a nikade nema Sura koja se vika AMINA (Majkata na Muhammed nitu e spomnata nekade vo Nego)) veruvame deka Allah go vozdignal kaj nego (a ne i zrtvuval zaradi necii grevovi) i deka povtorno ke se vrati..... Deka od negovata usta samo Ljubov cvetala,deka bila ubava dusa,skromna,cista... blagodarni sme na Allah sto ne' pocastil so takov Insan.....  no veruvame,kako sto mnogu OD VAS VERUVAAT deka ima raboti koi se izmeneti od niv. Vie ne veruvate vo Torata tie ne veruvaat vo Evangelieto (nitu vo eden nivni zbor). Dodeka na Muhammed s.a.w.s mu bese objavena KONECNATA VISTINA koja i ostana ne promeneta. Deka navistina Svinskoto meso e zabraneto.Deka treba da se sunetisuva (odrezuva).Veruvame i gi PRAKTIKUVAME desette Bozji zapovedi. deka Isus navistina bil Bozji rob i Bozji pratenik,deka bil eden od Naj odbranite Allahovi pratenici,eden od poslednite.... Znaci,celata vistina sobrana na EDNO MESTO.
Pogledni gi razlikite pomegju vam. Ocigleden dokaz deka Qur'anot e Allahova i POSLEDNA OBJAVA.
 
65. Reci: “O sljedbenici Knjige, dođite da se okupimo oko jedne riječi i nama i vama zajedničke: da se nikome osim Allahu ne klanjamo, da nikoga Njemu ravnim ne smatramo i da jedni druge, pored Allaha, bogovima ne držimo!” Pa ako oni ne pristanu, vi recite: “Budite svjedoci da smo se mi [Allahu] pokorili!”
 
A sto se odnesuva do temite otvoreni od nasa strana,prasanja bea sto ni vie okolu niv ne se slozuvate.Prasanja koi i vam ve vodat do Vistinskiot pat-Islamot. Temi so prasanja so koi poveke sakavme da vi kazeme da si ja gledate sopstvenata religija pa potoa da barate mani vo drugite.Temite bea otvoreni posle mnogu mnogu uvredi i napagjanja... Mozebi te zastrami temata "Qur'anot za mravkite" : http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8202 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8202    no so toa ocigledno e sto sakav da ti kazam,ne da se podbivam i da ti se potsmevam,tuku da ti recam da ne se podbivas vo raboti za koi Nemas poznavanje.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 20:08
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Originally posted by rome rome напиша:

eh kade de?neznam sto si po vera ako si se narekol hristianin ama gledaj i nie znajme dosta muslimani no ima za dosta sto ne se slozvame so niv oti ne je ona taka kako tie sto mislat tuku nie si go znaeme koj je Bog a onie ne .sekoj ima pravo da misli kako sto saka ama Hristos sto veli .oti koga ke se vrati ke bara verba vo Nego nisto drugo ne je pobitno od toa.za zal za onie sto ne vervaat vo Hristos.da je Bog.plus pavle vo biblijata veli ako angel dojdi ili jas so drugi vesti neka bidi kolnet i pazetese od drugo sveto pismo.

Ако ти си пастир по некоја чудна случајност ќе останеш без стадо. 
 
Има ли потреба од коментар? Јас мислам дека нема. Само да го препрочиташ ова што си го напишал/а и да си го преведеш.
 
Павле=Савле така ли е?
 
Поздрав од еден верник во Исус Христос т.е. православен христијанин
 
православен со расцепот на црквата во 1054 г.
 
Ако и сега не ме разбра што сум по вера, под итно да се откажеш од верата и да се пишеш во атеистите и комунистите.
Vidis Palestinec... vaka nekoj anketa ke napravi,ili vaka nekoj poedinec ke napise nesto,,, pa krivo e posle Hristijanstvoto ili Islamot.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 21:05
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

EvAngelos.... ili ne sakas da razberes,ili razbiras no taka se pravis.
Nie Muslimanite,veruvame i TVRDIME deka Allah mu objavil KNIGA (DEL OD QUR'ANOT) i na Davud a.s (David) i na Musa a.s (Mojsie) i na Isa a.s (Isus) neka e mir so niv. Tuka treba da vidis,deka Allah zborot svoj NE GO POVLEKUVA.
 
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Indzilot bil vozdignat od Boga zaedno so Isus!
 
Зарем ова не е повлекување на Аллаховиот збор?
Ако не се сложуваш со DAIJA, тогаш кажи ми ти што се случило со Зборот што Аллах Му го објавил на Иса.
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Ne se slozuvam i ni malku ne dolikuva na nisto tvrdenjeto deka Stariot zavet e nevazecki (spored vam). Jas veruvam deka postoi OBJAVA koja mu bese dadena na Musa a.s i koja USTE VAZI. Istata taa Objava mu bese dadena i na ISA A.S samo NADOPOLNETA no nisto od prethodnata skratena. Kako sto kaza,ALLAH NE PLUKA VRZ SVOITE ZBOROVI.
 
Ние христијаните не го негираме Стариот Завет. Тој е рамноправно Боговдахновен канонизиран пишан Збор како и Новиот Завет. Разликата е во тоа што Стариот Завет не беше вечен завет што Бог го склучи со евреите, туку завет во конечна временска рамка, завет со посебна намена, завет кој не можеше да го поправи човекот, туку само му покажуваше колку е грешен и немоќен да ја изедначи својата самоправедност со Божјата очекувана праведност, завет кој беше само предворје на Новиот Завет - вечниот завет кој Бог во определено време го склучи со човекот.... итн да не се повторувам, препрочитај ги предходните постови кои му ги пишав на Messinger, таму убаво ти е објаснето што е Стар, а што Нов Завет според нас христијаните.
Мислам дека тука лежи проблемот што не можеме да се разбереме, имаме различни сфаќања околу опимите Стар и Нов Завет, а и околу самиот збор "завет".
 
Во темата "к*ранот-мравките" ти го напиша следново..
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Ednas samiot evangelos ni navede bibliski citat vo koj "Sonceto zboruva"....
 
Сега сакам ти да ми го најдеш тој мој пост каде јас го тврдам тоа.
Зафрчи ракавите иди горе со маусот и пребарувај, а ако не најдеш таква изјава од мене, тогаш ТИ ЗАСРАМИ СЕ што се осмелуваш по 4ти или 5ти пат јавно да лажеж и јавно да ги разобличувам твоите лаги.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 21:52

Цитирај

Originally posted by Miralem1

EvAngelos.... ili ne sakas da razberes,ili razbiras no taka se pravis.
Nie Muslimanite,veruvame i TVRDIME deka Allah mu objavil KNIGA (DEL OD QUR'ANOT) i na Davud a.s (David) i na Musa a.s (Mojsie) i na Isa a.s (Isus) neka e mir so niv. Tuka treba da vidis,deka Allah zborot svoj NE GO POVLEKUVA.
 
Originally posted by DAIJA

Indzilot bil vozdignat od Boga zaedno so Isus!
 
Зарем ова не е повлекување на Аллаховиот збор?
Ако не се сложуваш со DAIJA, тогаш кажи ми ти што се случило со Зборот што Аллах Му го објавил на Иса.
 
 
Vo sto vide deka jas i Daija tuka ne se slozuvame ? Zosto sega ja vrtis temava i gi vrtis prasanjata ?
 
Ponataka sam so sebe si kontradiktoren EvAngelos... mislam deka se e razjasneto okolu prasanjeto (naslovot na temava) sto te bunese.
 
Bog ja dade NEGOVATA KONECNA OBJAVA,KOJA TAKVA KE OSTANE DO SUDNIOT DEN.Kako DOKAZ deka Bog e moken da ja socuva.ONAKVO KAKVO STO BILO OBJAVENO. OVA E FAKT NA KOJ MOZES SAMO DA GLEDAS. Adeka se prepisuvani i Torata i Evangelieto,isto taka Fakt e na koj mozes samo da protivrecis (bez fakti). Toa e vidlivo od vasite megjusebni raspravii i od vasite zborovi i odbivanja na stariot zavet.... smetajkigo kako nevecen.... na sekakov nacin se trudis da pokazes deka Bog ne pluka vrz svoite zborovi a tesko e da priznaes deka ste go odbile noviot zavet i vie plukate vrz negovite zborovi i kako bi go opravdale toa,ne bil toj vecen,sto znaci povtorno Bog spored vam si go povlekol mislenjeto.
Evangelieto pravo-Indzilot,Sekako deka e socuvano i deka eden den povtorno od Muslimanite ke bide otkrieno,pod dlaboki ploci vo Vatikan... kade sto se naogja duri i stapot na Mojsie.
 
Za kraj... eve jas se izvinuvam.Ne prozborelo sonceto,tuku svetlinata. Znam deka so ova ke sakas povtorno da ja svrtis temata vo druga nasoka... no mislam deka i svetlinata ne zboruva a spored biblijata ete prozborela... a i magarinjata. Se izvinuvam,no vo sekoj slucaj,ne e greska,oti znaeme deka i svetlinata i magarinjata zboruvaat kolku i mravkite denes.
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 21:54
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Цитирај

Originally posted by Miralem1

EvAngelos.... ili ne sakas da razberes,ili razbiras no taka se pravis.
Nie Muslimanite,veruvame i TVRDIME deka Allah mu objavil KNIGA (DEL OD QUR'ANOT) i na Davud a.s (David) i na Musa a.s (Mojsie) i na Isa a.s (Isus) neka e mir so niv. Tuka treba da vidis,deka Allah zborot svoj NE GO POVLEKUVA.
 
Originally posted by DAIJA

Indzilot bil vozdignat od Boga zaedno so Isus!
 
Зарем ова не е повлекување на Аллаховиот збор?
Ако не се сложуваш со DAIJA, тогаш кажи ми ти што се случило со Зборот што Аллах Му го објавил на Иса.
 
 
Vo sto vide deka jas i Daija tuka ne se slozuvame ? Zosto sega ja vrtis temava i gi vrtis prasanjata ?
 
Ponataka sam so sebe si kontradiktoren EvAngelos... mislam deka se e razjasneto okolu prasanjeto (naslovot na temava) sto te bunese.
 
Bog ja dade NEGOVATA KONECNA OBJAVA,KOJA TAKVA KE OSTANE DO SUDNIOT DEN.Kako DOKAZ deka Bog e moken da ja socuva.ONAKVO KAKVO STO BILO OBJAVENO. OVA E FAKT NA KOJ MOZES SAMO DA GLEDAS. Adeka se prepisuvani i Torata i Evangelieto,isto taka Fakt e na koj mozes samo da protivrecis (bez fakti). Toa e vidlivo od vasite megjusebni raspravii i od vasite zborovi i odbivanja na stariot zavet.... smetajkigo kako nevecen.... na sekakov nacin se trudis da pokazes deka Bog ne pluka vrz svoite zborovi a tesko e da priznaes deka ste go odbile noviot zavet i vie plukate vrz negovite zborovi i kako bi go opravdale toa,ne bil toj vecen,sto znaci povtorno Bog spored vam si go povlekol mislenjeto.
Evangelieto pravo-Indzilot,Sekako deka e socuvano i deka eden den povtorno od Muslimanite ke bide otkrieno,pod dlaboki ploci vo Vatikan... kade sto se naogja duri i stapot na Mojsie.
 
Za kraj... eve jas se izvinuvam.Ne prozborelo sonceto,tuku svetlinata. Znam deka so ova ke sakas povtorno da ja svrtis temata vo druga nasoka... no mislam deka i svetlinata ne zboruva a spored biblijata ete prozborela... a i magarinjata. Se izvinuvam,no vo sekoj slucaj,ne e greska,oti znaeme deka i svetlinata i magarinjata zboruvaat kolku i mravkite denes.
Eve,javno se izvinuvam.EvAngelos ne rece deka sonceto zboruvalo,tuku deka svetlinata zboruvala.
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: vd
Датум на внесување: 07.Јули.2007 во 20:55
к*ранот не ја признава Библијата!!!
од каде тоа дека ја признавал??!
Месенџер, искрено, очекував поинаков заклучок од тебе ..  а не ваков кој ме тера на чудење и смеење кога ќе го прочитам, искрено!




Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 07.Јули.2007 во 21:55
Originally posted by mist mist напиша:

к*ранот не ја признава Библијата!!!
од каде тоа дека ја признавал??!
Месенџер, искрено, очекував поинаков заклучок од тебе ..  а не ваков кој ме тера на чудење и смеење кога ќе го прочитам, искрено!


Pa ziv apsurd.A i poveke od svesni se deka BOG OSVEN ALLAH,STVORITELOT,SOZDATELOT,ne prifakjame drug. Deka Isus e Bozji pratenik (a spored niv i "bibliskoto ucenje bil bog") Qur'anot TVRDI deka Objava mu bila dadena na Isus no Qur'anot isto taka tvrdi deka od nea skrenale mnogu i praviot pat go zamenale za zabluda.
 
Zar ne vidiš kako oni kojima je dat dio Knjige (del od Qur'anot)pravi put zamjenjuju za zabludu i žele da i vi s pravog puta skrenete?
 

O sljedbenici Knjige, došao vam je poslanik Naš da vam ukaže na mnogo šta što vi iz Knjige krijete, i preko cega ce i preci. A od Allaha vam dolazi svjetlost i Knjiga jasna.

Znaci POTVRDUVA  deka se sledbenici na Kniga,no deka taa kniga e zameneta.
 
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Јули.2007 во 01:45
Miralem, ако ти му речеш на своето дете дека до 12:00 нема да го пуштиш надвор да си игра, а потоа во 12:05 го пуштиш, дали ти си го повлекол зборот? Дали твојот збор е променет? Дали ти си плукнал на зборот или си го исполнил со тоа што до 12:00 не си го пуштил детето надвор, и откаок си го исполнил зборот и тој збор е завршен, ти му даваш нов збор на детето?
Звучи логично нели?
Епа ист е случајот со Стариот Завет и Новиот Завет.
Никаде Бог не рекол дека Стариот Завет е вечен завет кој Тој го склучил со човекот, затоа откако тој завет си ја исплнил својата цел, Бог го воведува Новиот Завет, што не е случај со к*ранот, кој нема такви категории како Стар Завет и Нов Завет.
Во к*ранот јасно си пишува дека НЕ ПОСТОИ НИКОЈ КОЈ МОЖЕ ДА ГИ ПРОМЕНИ ЗБОРОВИТЕ НА АЛЛАХ (Сура Ал Анам 6:34)
, значи никој, ни христијаните, ни евреите, ни циа, ни миа, а оттаму произлегува контрадикторноста која вие ја тврдите дека христијаните го изнениле Инџилот.

"Не може да има промена во зборовите на Аллах." (Сура Јунус 10:64)
"Не постои никој кој може да ги промени зборовите на Аллах" Сура Ал Анам 6:34
"Кај Мене зборот не се менува" Сура Ќаф 50:29
И бидејќи Инџилот е Збор што Аллах Му го дал на Иса (Исус Христос) според к*ранот Тој збор не би можело да е променет, а стиховите што ти ги наведуваш (пиши ми која сура и кој ајет се) воопшто не зборуваат за тоа дека христијаните ги менувале книгите, туку дека (наводно) ја менувале или погрешно толкувале/интерпретирале вистината содржана во тие книги, или пак дека ти нешто (неводно) криеле од книгите, но повторно Мухамед не наведува дека тоа што го криеле и го менувале, а она вистинското го скриле под плочите на Ватикан LOL ме насмеа со ова, алал да ти е од кај ти текна еј LOL
 
Значи останува неодговорено прашањето: зошто и на кој тоа Инџил Мухамед ги повикува следбениците на книгата да се придржуваат, ако и самиот тој бил свесен дека Инџилот е изменет? Зарем праведниот Мухамед сакал да ги втурне во заблуда следбениците на Книгата?
 
 О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил.." Сура 5:68
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 08.Јули.2007 во 12:50

Цитирај Miralem, ако ти му речеш на своето дете дека до 12:00 нема да го пуштиш надвор да си игра, а потоа во 12:05 го пуштиш, дали ти си го повлекол зборот? Дали твојот збор е променет? Дали ти си плукнал на зборот или си го исполнил со тоа што до 12:00 не си го пуштил детето надвор, и откаок си го исполнил зборот и тој збор е завршен, ти му даваш нов збор на детето?

Звучи логично нели?

Primerov nema apsolutno nikakva vrska. Ako mu recam jas na deteto moe: Denes obavezno zabite da gi mies,toa ima da go pravi CEL ZIVOT. Oti znam deka toa e dobro za negovoto zdravje i higiena. Ako Bog znael deka Odrezuvanjeto (sunetisuvanje) e dobro po naseto zdravje,togas e nelogicki pokasno da ni dopustil da ne se odrezuvame. Toa e povlekuvanje na Mislite a i ednostavno protiv covekot. Allah ni rekol vo odredeni vremenski periodi da obavuvame Namaz 5 pati na den,nie tocno vo tie periodi go pravime toa,SEKADE OKOLU SVETOT !Ako podocna go napravime,ne e vrednosta ista. Podne-Pladne Namaz se klanja i doznost e da se klanja vo 1:00 no moze da klanjame i so zakasnuvanje.Toa ne go smetam za povlekuvanje na zbor.... a sekako ne e vreden namazot koga e NAVREME i koga e KAZA.
НЕ ПОСТОИ НИКОЈ КОЈ МОЖЕ ДА ГИ ПРОМЕНИ ЗБОРОВИТЕ НА АЛЛАХ (Сура Ал Анам 6:34)
Dali nekoj gi promenil ? Allah rekol deka ke nastapi sudniot den,NO NIKOJ NE ZNAE KOGA. Jahovinite svedoci posle 3 prognozi,zaludni,sega tvrdat deka nema da nastapi toj den. NO ONA ALLAH STO GO REKOL,KE SE SLUCI.
"Не може да има промена во зборовите на Аллах." (Сура Јунус 10:64)
"Не постои никој кој може да ги промени зборовите на Аллах" Сура Ал Анам 6:34

"Кај Мене зборот не се менува" Сура Ќаф 50:29

Tocno taka.... Allah da te nagradi za ovie ubavi citati.Zarem ne e ova DOKAZ ZA QUR'ANOT ??? OD NEGOVATA OBJAVA,KE OSTANE ONAKOV KAKOV STO E,DO SUDNIOT DEN,DO JOLNI KIJAMET !!! Ova ti e FAKT,na koj vaka,mozes samo da gledas. .
 
Цитирај И бидејќи Инџилот е Збор што Аллах Му го дал на Иса (Исус Христос) според к*ранот Тој збор не би можело да е променет, а стиховите што ти ги наведуваш (пиши ми која сура и кој ајет се) воопшто не зборуваат за тоа дека христијаните ги менувале книгите, туку дека (наводно) ја менувале или погрешно толкувале/интерпретирале вистината содржана во тие книги, или пак дека ти нешто (неводно) криеле од книгите, но повторно Мухамед не наведува дека тоа што го криеле и го менувале, а она вистинското го скриле под плочите на Ватикан LOL ме насмеа со ова, алал да ти е од кај ти текна еј LOL 
 
"Smesni" FAKTI.
Od pocetok,kako sto mi e vo navika.
Bidejki Mojsie a.s i Isus a.s ne bile posledni Bozji pratenici,Allah im dopustil da da spletkarat so niv. Dali Qur'anot e promenet.Od zbor do zbor e ist i takov ke ostane ? Od tocka do tocka i od zapirka do zapirka ??? A i nemozes,matematicki e SIFRIRAN ! Allah navistina e SEMOKEN.
 
 
14.Mi smo zavjet prihvatili! i od onih koji govore: "Mi smo krscani"- ali su i oni dobar dio onoga cime su bili opominjani izostavili, zato smo megju njih neprijateljstvo i mrznju do Sudnjeg dana ubacili; a Allah ce ih sigurno obavijestiti o onome sto su radili
 
15.O sljedbenici Knjige, dosao vam je poslanik Nas da vam ukaze na mnogo sta sto vi iz Knjige krijete, i preko cega ce i preci. A od Allaha vam dolazi svjetlost i Knjiga jasna.
 
16.kojom Allah upucuje na puteve spasa one koji nastoje da steknu zadovoljstvo Njegovo i izvodi ih, po volji Svojoj, iz tmina na svjetlo i na pravi put im ukazuje.
 
17.Nevjernici su oni koji govore: "Bog je – Mesih, sin Merjemin!" Reci: "Ko moze sprijeciti Allaha da, ako hoce, unicti Mesiha, sina Merjemina, i majku njegovu, i sve one koji su na Zemlji? Allahova je vlast na nebesima i na Zemlji i na onome sto je izmegju njih; On stvara sto hoce, i Allah sve moze.
 
18.I Jevreji i krscani kazu: "Mi smo djeca Bozija i miljenici Njegovi." Reci: "Pa zasto vas onda On kaznjava zbog grijehova vasih?" A nije tako! Vi ste kao i ostali ljudi koje On stvara: kome hoce On ce oprostiti, a koga hoce, On ce kazniti. Allahova je vlast na nebesima i na Zemlji i na onome sto je izmegju njih, i Njemu ce se svi vratiti.
 
19.O sljedbenici Knjige, dosao vam je poslanik Nas - nakon sto je neko vrijeme prekinuto slanje poslanika – da vam objasni, da ne biste rekli: "Nije nam dolazio ni onaj koji donosi radosne vijesti, ni onaj koji opominje!" Pa, dosao vam je, eto, onaj koji donosi radosne vijesti i koji opominje. A Allah sve moze.................
 
 
Drugo... za plocata vo vatikan. Gledam smesno ti e. Rim ke bide MUSLIMANSKI ! Ne slucajno vo Italija Islam se prifakja,mozebi naj mnogu od bilo kade. Se razbira,se siri bez napor,bez mec da se upotrebi,kako sto do sega po celiot svet se rasiril,SO VISTINA.
 
 
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 08.Јули.2007 во 12:59

SURA IV

45. Zar ne vidiš kako oni kojima je dat dio Knjige pravi put zamjenjuju za zabludu i žele da i vi s pravog puta skrenete?
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Јули.2007 во 15:01
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

SURA IV

45. Zar ne vidiš kako oni kojima je dat dio Knjige pravi put zamjenjuju za zabludu i žele da i vi s pravog puta skrenete?
 
Еве конечно имаш можност да видиш како стои тој ајет и во македонскиот к*ран:
 
"Не ги гледаш ли оние на кои им е даден дел од Книгата како работат со безпаќето: посакуваат да скршнете од правиот пат." Сура Ен-Ниса 4:44
 
Еве и на англиски...
 
"Hast thou not turned Thy vision to those who were given a portion of the Book? they traffic in error, and wish that ye should lose the right path."
- превод на Abdullah Yousuf Ali
 
"Have you not considered those to whom a portion of the Book has been given? They buy error and desire that you should go astray from the way."
- превод на M. H. Shakir
 
И како што можеш да видиш, никаде, па ниту во босанскиот превод на тој ајет не стои дека "тие на кои им бил даден дел од Книгата" ја измениле Книгата, туку секаде стои дека тие скшнале од правиот пат, ја оставиле книгата, се зафатиле со други (еретички) работи и (според Мухамед) го напуштиле правиот пат и сакале и другите (муслиманите) да ги заведат.
Тоа најдобро се гледа од 46-от стих (значи 2 стиха понатаму)
 
"Од Евреите има кои го одземаат вистинското значење на зборот и зборуваат: "Чувме, ама не сме послушни"." Сура 4:46
 
Значи чуле, но не го послушале тоа, но никаде не вели дека го измениле зборот т.е. Книгата! Ниту во тој стих, ниту во било кој друг стих од к*ранот! И залудно се мачиш да бараш таков стих, затоа што многумина пред тебе веќе 13-14 векови бараат таков стих и не можат да најдат од едноставна причина што таков стих во к*ранот нема!
 
Ако сеуште не сфати што всушност јас ти кажувам дека тој стих вели, еве ќе ти дадам и една современа илустрација...
 
Има многу луѓе кои се нарекуваат христијани и кои ја имаат истата Библија што ја имам и јас.
И во двете Библии јасно пишува дека не треба да си правиме идоли или слики од она што е на небото, на земјата, под земјата и во водата.
И во двете Библии пишува дека не треба да им се поклонуваме и да им служиме (целиваме, палиме кандила, осветкуваме итн.)
Но што се случува во реалноста?
Едни христијани ја почитуваат оваа заповед од Господ, а други пак го прават токму тоа што Бог забранува со оваа заповед!
Дали тие ја смениле Библијата? Не.
Дали тие правиот пат го заменили со заблуда? Да.
Ете што вели Мухамед погоре.
Поздрав!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: vd
Датум на внесување: 08.Јули.2007 во 15:06
eh EvAngelos, баш го очекувам моментот кога ќе се видиме и ќе си поприкажеме ..



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Јули.2007 во 15:18
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Miralem, ако ти му речеш на своето дете дека до 12:00 нема да го пуштиш надвор да си игра, а потоа во 12:05 го пуштиш, дали ти си го повлекол зборот? Дали твојот збор е променет? Дали ти си плукнал на зборот или си го исполнил со тоа што до 12:00 не си го пуштил детето надвор, и откаок си го исполнил зборот и тој збор е завршен, ти му даваш нов збор на детето?

Звучи логично нели?

Primerov nema apsolutno nikakva vrska. Ako mu recam jas na deteto moe: Denes obavezno zabite da gi mies,toa ima da go pravi CEL ZIVOT.
 
Примерот е супер, само ти не го разбираш во контекстот на кој јас ти го посочувам.
Ако ти му речеш на детето: "Денес обавезно забите да ги миеш", тоа не е обврзано ЦЕЛ ЖИВОТ да ги мие, туку до крајот на денот.
И ако утре ти му речеш на детето:
"Синко, бидејќи не си способно да ги миеш правилно забите (ја плукаш пастата, неправилно ја користиш четката, не ги плакнеш добро) и цело време ти се расипуваат ЈАС ТВОЈОТ ТАТКО, решив да направам НОВ ДОГОВОР со тебе - ќе ти ги извадам твоите распадливи заби и на нивно место ќе ти ставам заби што не се расипуваат".
Или преведно на теолошки јазик...
"Синко, бидејќи не си способен да го исполниш Законот и Заветот што го склучив со твоите предци, заветот кој вие го прекршивте, се одметнавте од Мене и секој ден станувате се полоши и полоши, ЈАС ТВОЈОТ НЕБЕСЕН ТАТКО, решив да склучам НОВ ЗАВЕТ со тебе - Законот ќе го исполнам преку жртвата на Мојот Син, Него ќе го облечам со твојата неправедност, а тебе ќе ти ја подарам Неговата праведност и ќе ти направам ново срце и Мојот Закон ќе го напишам на твоите срце за НИКОГАШ да не се одметнеш од Мене. Овој завет не е како предходниот (кој никаде не е наречен вечен), ова е ВЕЧЕН ЗАВЕТ кој го склучувам со тебе преку Крвта на Мојот Син. "
 
Нека Бог ти даде мудрост да го разбереш евангелието во оваа порака.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 08.Јули.2007 во 17:28

Pa Istoto ti e EvAngelos,samo sto ti e tesko da svatis. Ili mozebi svakjas no ne sakas da priznaes.

Цитирај Еве конечно имаш можност да видиш како стои тој ајет и во македонскиот к*ран:
Sekogas koga sum cital nesto,ne sum ostanal odma na nego,tuku sum go cital na verzii i verzii,tumacenja i tumacenja. I koga vo vremeto so Biblijata toa go pravev,go pravev taka. Prasuvav,se rasprasuvav,barav prebaruvav,od katolicki,protestantski,hristijanski,ottodoxni... i site me vodele kon Islamot. Edni veruvaat deka Isus e Bog drugi ne.Drugi tvrdat deka e samo sin bozji.Edni se krstat drugi vikaat deka toa e grev. Edni molat ikoni drugi ne............ Koga go svrstiv se toa togas Jasno vidov deka ISLAMOT E BOZJATA OBJAVA. PRAVATA.
Toa ti treba da go pravis EvAngelos,,,,, sakam da kazam,deka so Qur'anot,odi i TEFSIR,ako si slusnal za toa.
Sto vredi i na Angliski sto si napisal,ili sakas da kazes deka,ete,jas duri i na angliski go imam. Sramota e. Denes barem ne e tesko da se najde. Glupavo e da se pofalis deka si go imal i na Makedonski.
 
Dokazi i Dokazi ima deka Evangelieto e izmeneto i deka ova denesno evangelie Qur'anot NE GO PRIZNAVA. Priznava del od nego,ona sto e VISTINA a ona sto ste izmenile NE PRIZNAVA.
 
Цитирај
"Од Евреите има кои го одземаат вистинското значење на зборот и зборуваат: "Чувме, ама не сме послушни"." Сура 4:46
Ova vazi za onie koi SVESNI SE,JA ZNAAT VISTINATA a ne se poslusni i ne ja prifakjaat. Gjavolot svesen e deka ne e moken nad Boga,no tvrdoglavosta mu e golema.
Ilustracija izgleda tebe ti treba. Striktno i vo Qur'anot se zboruva deka Ucenjeto na Isus e IZMENETO. Sokrieno.
Muhammed a.s vo Qur'anot NISTO NE VELI. Allah se OBRAKJA DIREKTNO.Ova treba da go zapamtis.
Ponataka,Allah za takvite koi Ikoni ne molat,koi idolopoklonstvo ne prifakjaat,koi gi pocituvaat Bozjite zapovedi,onaka kako sto se zapisani,onie koi ne se oholi... obekjava Dzennet i za niv (Hristijani) samo zatoa sto ne se oholi. Milosta od Allah e BEZGRANICNA.
 
Za primerot navrati povtorno,ke go razberes.
Allah e nasiot Sozdatel,sto e za nas naj dobro,toj Najdobro znae,toa i ni go dal preku negovite Pratenici. Taka Allah ni zabranil odredeni raboti da jademe,oti,tie se stetni po naseto zdravje... I den denes znaeme za istite sto porano bile zabraneti deka seuste se stetni za nasiot organizam,sto znaci,seuste ni se zabraneti.
Ako jas znam deka loso e sin mi da konzumira droga,KE GO TEPAM,KE GO VRZAM DOMA I TOA NEMA DA MU GO DOZVOLAM ! VO NIKOJ SLUCAJ.Ako znam deka e pohigienski i podobro za negovo zdravje da bide osuneten,toj obred i ke mu go napravam.SAKAL ILI NE. I jas sum placel kako mal koga sum se sunetel,no denes znam kolku e toa korisno za mene. Znaci,se sto Allah dozvolil,SE' E UBAVO i nisto ne e izmeneto.Se sto zabranil,se e STETNO.
Muhammed s.a.w.s propovedal vo mesto kade sto aman sekoe pleme imalo svoj Bog.Da im dokaze deka samo EDEN E ALLAH ?! Pomegju tolku razvrat da im kaze vo oci deka toa e HARAM ! SAKALE TIE ILI NE,BILO ZA NIV PRIFATLIVO ILI NE,BEZ RAZLIKA DALI SE SPOSOBNI ILI NE.........TOA E VISTINATA,ZARADI NESPOSOBNITE DA IM SE DOZVOLI SVINSKOTO,ZARADI ZDERACITE ?Ili zaradi mrzlivite da se preskokne higienata ? Nema Bog da ni dozvoli razvrat,raskos,oti,za nas,toa bi bilo ubavo i prifatlivo.
 
Elhamdulillah,sum go razbral Evangelieto,sum ja baral vistinata od dlabocinata na dusata NAJ ISKRENO STO SE MOZE.
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Јули.2007 во 23:50
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Elhamdulillah,sum go razbral Evangelieto,sum ja baral vistinata od dlabocinata na dusata NAJ ISKRENO STO SE MOZE.
 
Ова е изненадување за мене кој цело време мислам дека ти никогаш не си го разбрал, ниту пак сега го разбираш Евангелието.
Ако не те мрзи, напиши ми што е евангелието според тебе, која е пораката на евангелието и убедиме во спротивното.
Мислам дека на тој начин нашите "бранови должини" ќе се приближат, или пак ќе знаеме колку се далеку.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 01:07
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Elhamdulillah,sum go razbral Evangelieto,sum ja baral vistinata od dlabocinata na dusata NAJ ISKRENO STO SE MOZE.
 
Ова е изненадување за мене кој цело време мислам дека ти никогаш не си го разбрал, ниту пак сега го разбираш Евангелието.
Ако не те мрзи, напиши ми што е евангелието според тебе, која е пораката на евангелието и убедиме во спротивното.
Мислам дека на тој начин нашите "бранови должини" ќе се приближат, или пак ќе знаеме колку се далеку.
Pa zarem ednas sme objasnile ? Kako sto sekoj pratenik a.s imal svoi bliski,taka i Isa a.s (apostolite).
Vo Islamot,postoi Hadisi i Qur'an. Ona sto e vo Hadisite e Sunnet a ona sto e vo Qur'anot e FARZ. Qur'anot e ALLAHOVA OBJAVA. Hadisite se Zivotot i praksata na Resulullah salallahu alejhi ve sellem. Ona sto Allah vo Qur'anot ni NAREDUVA e DOLZNOST I OBAVEZA NA SEKOJ MUSLIMAN. A ona sto Muhammed s.a.w.s ni go PREPORACUVA vo hadisite ne e obaveza.
Znaci imame ALLAHOVA OBJAVA koja ALLAH ni ja pratil preku melekot Dzibril a.s do posledniot Bozji pratenik Muhammed s.a.w.s i imame Hadisi koi Ashabite,Drugarite,Prijatelite na Muhammed a.s go zapisuvale zivotot i praksata i preporakite na Bozjiot pratenik Muhammed a.s.
 
Vie,"hadisi" imate te. knigi vo koi se zabelezuval zivotot na Isa a.s od negovite apostoli no BOZJA OBJAVA NEMATE.  INDZIL NEMATE ! KADE E EVANGELIETO PO ISUS ?????? IMATE EVANGELIE PO JOVAN,MARKO,MATEJ,LUKA,PETAR,STOJAN.... PO SEKOGO OSVEN PO ISUS ! Ili toj bese slovoto ? OCIGLEDEN DODATOK,KOLKU DA NE SE ZAPRASATE STO E SO OBJAVATA KOJA NA ISUS MU BESE DADENA.
Kako sto ima Hadisi koi ne se verodostojni,taka ima i Evangelija koi se Apokrifni. Od onie Apokrifnite Evangelija za nas ima delovi koi se vistiniti a vie ne gi prifakjate,kako na primer po barnabi koj tvrdi deka Isus ne e Raspnat na Krstot.  Dali sum jasen ?
 
Sto e naj tragicno ? Naj tragicno e sto duri i tie evangelija,koi gi zabelezuvale apostolite se izmeneti. Mnogu naucnici i Hristijanski teolozi TVRDAT deka Pavle e kreator na site 4 evangelija.
Fakt e nepobiten deka Evangelieto po Matej ne go ima pisuvano apostolot matej.Eve eden primer samo:
"I kad Isus podje odatle dalje,On vidje covjeka gdje sjedi na carini zvanog Matej i rece mu:'Hajde zamnom!' On ustade i podje za njim." (Matej 9,9)
 
Matej se spomnuva vo treto lice.Ako e matej avtor na ova evangelie bi napisal: Doagjajki isus odande me vide mene" a ne vide covek po ime matej a matej go pisuva toa !
Za matej tolku,a ima mnogu primeri koi ni kazuvaat deka toj ne e avtor na "negovoto" evangelie.
Apostolot Luka isto taka ne e avtor na evangelieto po luka.Eve eden primer samo i za nego:
"Buduci da su mnogi pokusali srediti propovjedanje o dogadjaima u koje svakako vjerujemo,kako su nam ih predali oni koji su od pocetka bili ocevici i sluge rijeci,ucini se i meni dobro,posto imam savrseno razumjevanje svega od pocetka,da ti ih napisem po redu,preuzviseni teofile,da se osvjedocis o sigurnosti onih stvari kojim si se naucio." (Luka 1,1-4)
 
I da ne ti pisuvam i za drugite,oti znam deka nemate merak za citanje.
Znaci mislam deka sum jasen so Prvoto objasnuvanje od Postov.
 
E pa ako i ti ne razbiras,prijatele moj EvAngelos,da ti e alal na tvrdoglavosta... nikogas nasite "radio branovi" nema da se povrzat.
 
Samo da ne go zaboravime Pavleta,ke kopiram uste nesto od edna moja stara tema pa kazi mi dali se ova Bozji zborovi i Bozja inspiracija.
Tvrdite deka od Zbor do zbor Biblijata e Bozja inspiracija,pa me interesira,ova ne e nikakva provokacija,navistina me interesira vase mislenje.....
 
Mesto na zimuvanje e tolku vazna rabota za Boga. Sto ima vrska kade apostolot pavle resil da zimuva,dali popova sapka,ili mavrovo ili nikopolus.....
 
Titus 3:12

12. Kad posaljem k tebi Artemu ili Tihika, postaraj se da dodjes k meni u Nikopolj, jer sam namislio da onde zimujem.

Pavle samiot resil da odi na Zimuvanje.
 
Patem,veli pavle,donesimi gi Corapite i Jaknata.
druga timothy 4:10-13

9. Postaraj se da dodjes brzo k meni;
10. Jer me Dimas ostavi, omilevsi mu sadasnji svet, i otide u Solun; Kriskent u Galatiju, Tit u Dalmaciju; Luka je sam kod mene.
11. Marka uzmi i dovedi ga sa sobom; jer mi je dobar za sluzbu.
12. A Tihika poslao sam u Efes.
13. Kad dodjes donesi mi kabanicu sto sam ostavio u Troadi kod Karpa, i knjige, a osobito kozne.

Kakva vrska ovie licni raboti imaat so nas. Dali corapite na pavle se tolku vazen predmet za Boga ta da bidat del od negovata inspiracija.Pavle gi zaboravil corapite pa go zamolil Titus da mu gi donese i toa go zemame kako Bozja inspiracija. Ne sakam so ova da navredam i da napagjam,sakam da kazam deka vo Evangelijata e zapisan zivotot i praksata.A BOZJA ZAPOVED NEMA NIKADE. Od site 4 evangelija,Bozjata zapoved moze da se sobere samo vo edna strana.
 
Sam pavle priznava:
prva Korincanima 7:10-11

10 A ozenjenima zapovijedam, ne ja, nego Gospodin: zena neka se od muza ne rastavlja
11ako se ipak rastavi, neka ostane neudana ili neka se s muzem pomiri i muz neka ne otpušta zene.
Znaci ovoj del moze da bide Bozja inspiracija,no vo prodolzenie toj veli:

12 Ostalima pak velim - ja, ne Gospodin: ima li koji brat zenu nevjernicu i ona pri voli stanovati s njime, neka je ne otpušta.

Ova e jasno svedocenje na pavle deka ne e inspiriran.
 
Prva Korincanima 7:25

25 O djevicama nemam zapovijedi nego dajem savjet kao covjek po milosrdu Gospodnjem vrijedan povjerenja.
 
I da ne ja dolzam.... Se bara BOZJATA OBJAVA ! Pa i vo praksa taka e kaj vas. Sunnetot go sledite Farzot ne. Da se pomagaat siromasi,dolznost e na sekoj covek.Toa e kaj sekoj covek Vrodena mana... takvi ima i kaj Ateistite... Nie site znaeme deka so komsijata treba dobro dapostapis,NELI ANAKIN ? No dali Postite onaka kako sto Isus postel ??????????? Dali se klanjate onaka kako sto Isus se klanjal ?????????
EvAngelos... za da tvrdis deka nekoj e ispraven a nekoj ne... treba da gi spoznaes dvete strani,za da mozes da procenis i da presudis i da razgovaras. Ti Islamot ne go poznavas nitu edna troska,malecka.....
 
Ti posakuvam sekoe Dobro,procitaj go i ti postov od pocetok nekolku pati.Pred da postavis prasanje,izbroj do deset,razmisli sto moze da ti se odgovori i dali si dostoen takvo prasanje da postavis i so toa da napagjas.
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 01:35
Miralem, јас не ти реков да спамираш со копи-пејст текстови од други страни и да ја расипуваш темата, туку културно те прашав дали ја знаеш евангелската порака во Библијата (бидејќи се пофали дека го разбираш евангелието).
Можеби прашањето беше тешко, еве полесно:
 
Дали барем знаеш што значи зборот "евангелие"? Smile


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 13:08
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Miralem, јас не ти реков да спамираш со копи-пејст текстови од други страни и да ја расипуваш темата, туку културно те прашав дали ја знаеш евангелската порака во Библијата (бидејќи се пофали дека го разбираш евангелието).
Можеби прашањето беше тешко, еве полесно:
 
Дали барем знаеш што значи зборот "евангелие"? Smile
 
Pa ocigledno si bez tex pa sega zosto vaka zosto taka...kako sto nitu tamu ni izleze.
 
Ova nikade go nema na nitu edna moja tema:
Цитирај
Pa zarem ednas sme objasnile ? Kako sto sekoj pratenik a.s imal svoi bliski,taka i Isa a.s (apostolite).
Vo Islamot,postoi Hadisi i Qur'an. Ona sto e vo Hadisite e Sunnet a ona sto e vo Qur'anot e FARZ. Qur'anot e ALLAHOVA OBJAVA. Hadisite se Zivotot i praksata na Resulullah salallahu alejhi ve sellem. Ona sto Allah vo Qur'anot ni NAREDUVA e DOLZNOST I OBAVEZA NA SEKOJ MUSLIMAN. A ona sto Muhammed s.a.w.s ni go PREPORACUVA vo hadisite ne e obaveza.
Znaci imame ALLAHOVA OBJAVA koja ALLAH ni ja pratil preku melekot Dzibril a.s do posledniot Bozji pratenik Muhammed s.a.w.s i imame Hadisi koi Ashabite,Drugarite,Prijatelite na Muhammed a.s go zapisuvale zivotot i praksata i preporakite na Bozjiot pratenik Muhammed a.s.
 
Vie,"hadisi" imate te. knigi vo koi se zabelezuval zivotot na Isa a.s od negovite apostoli no BOZJA OBJAVA NEMATE.  INDZIL NEMATE ! KADE E EVANGELIETO PO ISUS ?????? IMATE EVANGELIE PO JOVAN,MARKO,MATEJ,LUKA,PETAR,STOJAN.... PO SEKOGO OSVEN PO ISUS ! Ili toj bese slovoto ? OCIGLEDEN DODATOK,KOLKU DA NE SE ZAPRASATE STO E SO OBJAVATA KOJA NA ISUS MU BESE DADENA.
Kako sto ima Hadisi koi ne se verodostojni,taka ima i Evangelija koi se Apokrifni. Od onie Apokrifnite Evangelija za nas ima delovi koi se vistiniti a vie ne gi prifakjate,kako na primer po barnabi koj tvrdi deka Isus ne e Raspnat na Krstot.  Dali sum jasen ?
 
Sto e naj tragicno ? Naj tragicno e sto duri i tie evangelija,koi gi zabelezuvale apostolite se izmeneti. Mnogu naucnici i Hristijanski teolozi TVRDAT deka Pavle e kreator na site 4 evangelija.
Fakt e nepobiten deka Evangelieto po Matej ne go ima pisuvano apostolot matej.Eve eden primer samo:
"I kad Isus podje odatle dalje,On vidje covjeka gdje sjedi na carini zvanog Matej i rece mu:'Hajde zamnom!' On ustade i podje za njim." (Matej 9,9)
 
Matej se spomnuva vo treto lice.Ako e matej avtor na ova evangelie bi napisal: Doagjajki isus odande me vide mene" a ne vide covek po ime matej a matej go pisuva toa !
Za matej tolku,a ima mnogu primeri koi ni kazuvaat deka toj ne e avtor na "negovoto" evangelie.
Apostolot Luka isto taka ne e avtor na evangelieto po luka.Eve eden primer samo i za nego:
"Buduci da su mnogi pokusali srediti propovjedanje o dogadjaima u koje svakako vjerujemo,kako su nam ih predali oni koji su od pocetka bili ocevici i sluge rijeci,ucini se i meni dobro,posto imam savrseno razumjevanje svega od pocetka,da ti ih napisem po redu,preuzviseni teofile,da se osvjedocis o sigurnosti onih stvari kojim si se naucio." (Luka 1,1-4)
 
I da ne ti pisuvam i za drugite,oti znam deka nemate merak za citanje.
Znaci mislam deka sum jasen so Prvoto objasnuvanje od Postov.
 
E pa ako i ti ne razbiras,prijatele moj EvAngelos,da ti e alal na tvrdoglavosta... nikogas nasite "radio branovi" nema da se povrzat.
 
 
Ova prv pat go pisuvam na ovaa tema. A tuka mislam deka ti odgovoriv,nemoj da velis ne i deka sum pravel kopi paste,ako na ova nema sto da kazes a imas dopolnitelni prasanja,ke reces "Imam uste nesto da te prasam".
Kulturno me prasa,uste pokulturno ti e daden odgovor.
Kopi paste napraviv samo na nekolku bibliski citatui od edna moja tema,koja fati duri na 15 strana,ili neznam tocno kade e.... ne za da se podbivam,ili da navreduvam,,, tuku da ti kazam deka ne e Bozja inspiracija,tuku deka e zapisuvan zivotot i praksata togas na Hristijanite.
 
I povtorno ti povtoruvam:
 
Kako sto sekoj pratenik a.s imal svoi bliski,taka i Isa a.s (apostolite).
Vo Islamot,postoi Hadisi i Qur'an. Ona sto e vo Hadisite e Sunnet a ona sto e vo Qur'anot e FARZ. Qur'anot e ALLAHOVA OBJAVA. Hadisite se Zivotot i praksata na Resulullah salallahu alejhi ve sellem. Ona sto Allah vo Qur'anot ni NAREDUVA e DOLZNOST I OBAVEZA NA SEKOJ MUSLIMAN. A ona sto Muhammed s.a.w.s ni go PREPORACUVA vo hadisite ne e obaveza.
Znaci imame ALLAHOVA OBJAVA koja ALLAH ni ja pratil preku melekot Dzibril a.s do posledniot Bozji pratenik Muhammed s.a.w.s i imame Hadisi koi Ashabite,Drugarite,Prijatelite na Muhammed a.s go zapisuvale zivotot i praksata i preporakite na Bozjiot pratenik Muhammed a.s.
 
Vie,"hadisi" imate te. knigi vo koi se zabelezuval zivotot na Isa a.s od negovite apostoli no BOZJA OBJAVA NEMATE.  INDZIL NEMATE ! KADE E EVANGELIETO PO ISUS ?????? IMATE EVANGELIE PO JOVAN,MARKO,MATEJ,LUKA,PETAR,STOJAN.... PO SEKOGO OSVEN PO ISUS ! Ili toj bese slovoto ? OCIGLEDEN DODATOK,KOLKU DA NE SE ZAPRASATE STO E SO OBJAVATA KOJA NA ISUS MU BESE DADENA.
Kako sto ima Hadisi koi ne se verodostojni,taka ima i Evangelija koi se Apokrifni. Od onie Apokrifnite Evangelija za nas ima delovi koi se vistiniti a vie ne gi prifakjate,kako na primer po barnabi koj tvrdi deka Isus ne e Raspnat na Krstot.  Dali sum jasen ?
 
Sto e naj tragicno ? Naj tragicno e sto duri i tie evangelija,koi gi zabelezuvale apostolite se izmeneti. Mnogu naucnici i Hristijanski teolozi TVRDAT deka Pavle e kreator na site 4 evangelija.
Fakt e nepobiten deka Evangelieto po Matej ne go ima pisuvano apostolot matej.Eve eden primer samo:
"I kad Isus podje odatle dalje,On vidje covjeka gdje sjedi na carini zvanog Matej i rece mu:'Hajde zamnom!' On ustade i podje za njim." (Matej 9,9)
 
Matej se spomnuva vo treto lice.Ako e matej avtor na ova evangelie bi napisal: Doagjajki isus odande me vide mene" a ne vide covek po ime matej a matej go pisuva toa !
Za matej tolku,a ima mnogu primeri koi ni kazuvaat deka toj ne e avtor na "negovoto" evangelie.
Apostolot Luka isto taka ne e avtor na evangelieto po luka.Eve eden primer samo i za nego:
"Buduci da su mnogi pokusali srediti propovjedanje o dogadjaima u koje svakako vjerujemo,kako su nam ih predali oni koji su od pocetka bili ocevici i sluge rijeci,ucini se i meni dobro,posto imam savrseno razumjevanje svega od pocetka,da ti ih napisem po redu,preuzviseni teofile,da se osvjedocis o sigurnosti onih stvari kojim si se naucio." (Luka 1,1-4)
 
I da ne ti pisuvam i za drugite,oti znam deka nemate merak za citanje.
Znaci mislam deka sum jasen so Prvoto objasnuvanje od Postov.
 
E pa ako i ti ne razbiras,prijatele moj EvAngelos,da ti e alal na tvrdoglavosta... nikogas nasite "radio branovi" nema da se povrzat.
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 15:12
Izvinete sto se zameshuvam, no mislam deka sogleduvam edna rabota okolu koja se sopnuvate, a spored dogmite na vash*te religii ke se sopnuvate doveka...

Miralem, ti spored svoeto veruvanje barash objava od Isus kako sto imas od Mojsie i Muhamed zatoa sto za tebe, kako musliman, Isus e samo Bozhji pratenik kako i prethodno imenuvanite.

Rabotata e sto za hristijanite Isus e Bozhje olicetvorenie, pa spored toa nema logika Bog da si dava objava samiot sebe si. Onoa sto Toj saka da go objavi direktno im go govori na lugjeto i apostolite.

A toa dali apostolite gi napishale Isusovite zborovi korektno, dali nivnite pisnija bile izmeneti i kako bil sostaven Noviot Zavet, se temi vredni za intelektualna diskusija, no kako sto gledam potpolno neprifatlivi za hristijanskata dogma. Za dogmata ne se diskutira i taa nikogash ne bila predmet za dokazhuvanje - taa mozhe samo da se prifati.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 15:32

Цитирај Rabotata e sto za hristijanite Isus e Bozhje olicetvorenie, pa spored toa nema logika Bog da si dava objava samiot sebe si. Onoa sto Toj saka da go objavi direktno im go govori na lugjeto i apostolite.

Od kade togas ideata deka Qur'anot ja priznava Biblijata ? Spored Islamot i spored Qur'anot Isus bil Bozji pratenik. A vala i spored Biblijata.
Jas ne baram nicija druga Objava,Qur'anot e KONECNATA. Kazuvam samo STO E INDZIL a sto se denesnite Evangelija.
A Ima logika zatoa sto nikade nema zapovedi Bozji zapisani. Tie sto gi ima se PREMALKU. Receno e deka treba da mu se molime na Boga,no KAKO ? Vidis kako nastanuvaat megjusebni kavgi,eden se moli preku marija,drug ne priznava.Edenn veruva vo krstot drug ne priznava.Eden veli Sin e Bozji,drug ne priznava. Rekol deka treba da se posti,no KAKO ? Eden posti taka sto ne jade mrsno,drug posti taka sto ne jade riba,eden vo petok drugi vo golema  nedela.......  Dodeka vo Islamot i Qur'anot IMA ZAPOVED BOZJA. Toa mu Fali na Hristijanite. Koga bi ja poseduvale taa Objava,koja SEKAKO POSTOI,nebi imale potreba da se raspravame,oti bi videle deka toa e DEL OD QUR'ANOT.
Znaci seto toa go pisuvam samo da kazam sto e za nas INDZIL i deka Qur'anot ne go priznava ova denesnovo Hristijansko ucenje.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: rome
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 15:55
biblijata je 4000 god stara a koranot je 1400god star.pa naravno koranot ke ja priznae biblijata no pak ne go priznava krstot.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 15:58
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Od kade togas ideata deka Qur'anot ja priznava Biblijata ?
 
Прочитај го воведот на оваа тема, се е објаснето таму.
 
A Ima logika zatoa sto nikade nema zapovedi Bozji zapisani. Tie sto gi ima se PREMALKU. Receno e deka treba da mu se molime na Boga,no KAKO ?
 
Христос даде многу убав модел како да се молиме: Татко наш небесен...
 
Vidis kako nastanuvaat megjusebni kavgi,eden se moli preku marija,drug ne priznava.
 
Ова нема врска со Библијата, таа е недвосмислена во однос на прашањето како и преку кого треба да се молиме.
 
 
Eden veli Sin e Bozji,drug ne priznava.
 
Повторно, проблемот не е во Библијата. Таа јасно кажува Кој е Исус.
 
Rekol deka treba da se posti,no KAKO ?
 
Во Библијата се наоѓа суштината на постот и има доволно информации, нормално за тој штo чита.
 
Eden posti taka sto ne jade mrsno,drug posti taka sto ne jade riba,eden vo petok drugi vo golema  nedela....... 
 
Во Библијата постот не е врзан со одреден ден и одереден вид на храна - токму овие работи ја губат суштината на постот.
 
 Dodeka vo Islamot i Qur'anot IMA ZAPOVED BOZJA. Toa mu Fali na Hristijanite.
 
Во Библијата има доволно Божји Заповеди и мене како христијанин ми се доволни.
 
Koga bi ja poseduvale taa Objava,koja SEKAKO POSTOI,nebi imale potreba da se raspravame,oti bi videle deka toa e DEL OD QUR'ANOT.
Znaci seto toa go pisuvam samo da kazam sto e za nas INDZIL i deka Qur'anot ne go priznava ova denesnovo Hristijansko ucenje.
 
Ти мене не ми одговори на кој тоа Инџил Мухамед ги повикува "следбениците на Книгата" да се придржуваат во следниов ајет:
 
" О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш." - Сура 5:68


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 17:03

EvAngelos... zosto uporno gi izbegnuvas mestata kade sto ti e ubavo objasneto ? Ne e ubavo toa sto go pravis,citaj me vo kontext ne prebirkuvaj.

 
Цитирај
Прочитај го воведот на оваа тема, се е објаснето таму.
Pa procitaj gi i ti moite posledni poraki,pisuvav sto e evangelievo denes i sto e Indzil-Bozjata Objava.
 
Цитирај
Христос даде многу убав модел како да се молиме: Татко наш небесен...
 
Toa e edna obicna dova. Molba mozes so svoi zborovi da sostavis.Odvisno vo kakva situacija si. Ako te boli glavata (PRIMER) ke se molis da ti se smirat bolkite..... No Isus vo eden citat veli: Bog e DUH i onie koi mu se klanjaat  treba da mu se klanjaat so Duh i Vistina.
Klanjanje,sto e Klanjanje ? Kako se molel Isus te. kako Klanjal ? So pagjanje so liceto do zemjata.
39 I ode malo dalje, pade ničice moleći: "Oče moj!!
Ova e "Pade Nicice"  (SEDZDA)
http://digilander.libero.it/ahlalbait/sajda2.jpg - http://digilander.libero.it/ahlalbait/sajda2.jpg
Covekot e sostaven od Dusa i Telo. Treba odrzuvanje i za Dusata i za Teloto. Teloto,posto e materijalno,treba da go hranime so materijalni raboti.No dusata ????? Denes ti sakas da jades 3 pati na den,za da te drzi i sluzi teloto. Taka Isto,za da ja odrzuvas dusata,cista,smirena,zadovolna... treba isto da ja hranis sekoj den i za toa sekako deka Allah ni dal nacin.
Toa go nemate. Ne e logicno edinstveno da bide: Татко наш небесен...
 
Цитирај
Vidis kako nastanuvaat megjusebni kavgi,eden se moli preku marija,drug ne priznava.
 
Ова нема врска со Библијата, таа е недвосмислена во однос на прашањето како и преку кого треба да се молиме.
 
Pa sto velat ostanatite na ova ? Molenjeto preku svetcite,go tolkuvaat kako ti sto ja tolkuvas bozestvenosta na Isus od biblijata. Jas gledam deka Isus jasno i precizno veli:"NIKOJ NE E DOBAR OSVEN EDEN BOG,ZOSTO MENE ME NAREKUVAS DOBAR"sto znaci Isus ne e Bog.No tvoite vodici toa poinaku go gledaat i poinaku ve ucat. Na Sard pak vo crkvata go ucat deka treba i prifatlivo e da se moli preku svetcite.Dokazot od Biblijata za molenje preku svetcite ni pomal ni pogolem ne e od dokazot deka Isus e bog. No toa si go prifatil toa ne. Jahovinite svedoci velat Isus e sin bozji no ne i bog. I tie se sluzat so citati od Biblijata.
 
Цитирај Eden veli Sin e Bozji,drug ne priznava.
 
Повторно, проблемот не е во Библијата. Таа јасно кажува Кој е Исус.
Pogore odgovoreno.Jasno e onolku kolku sto jasno pisuva deka treba preku svetcite da se molime.
 
Цитирај
Rekol deka treba da se posti,no KAKO ?
 
Во Библијата се наоѓа суштината на постот и има доволно информации, нормално за тој штo чита.
Ajde bidi ljubezen i kazi ni kako ke postime ? Vo kolku satot ke zapocneme vo kolku ke prestaneme,,,, kolku dena toa treba da trae,kako e vo praksa i zosto e taka.... sto treba da jademe a sto ne....
 
Цитирај Eden posti taka sto ne jade mrsno,drug posti taka sto ne jade riba,eden vo petok drugi vo golema  nedela....... 
 
Во Библијата постот не е врзан со одреден ден и одереден вид на храна - токму овие работи ја губат суштината на постот.
 
Se nadevam deka ke ni objasnis poubavo... jas toa taka go znam,jas,koj pomalku citam.A potoa ke vidime kako postele Mojsie i Isus.
 
Цитирај Dodeka vo Islamot i Qur'anot IMA ZAPOVED BOZJA. Toa mu Fali na Hristijanite.
 
Во Библијата има доволно Божји Заповеди и мене како христијанин ми се доволни.
Ima... od site 4 evangelija zapoved samo edna strana.Zaradi toa i se site ovie podelbi.
Ako sobereme kolku ima Isusovo ucenje vo site 4 evangelija,moze da gi sobereme od site 4 evangelija vo samo 1 stranica a seto negovo ucenje se raboti za opsti eticki raboti (sakaj gi komsiite,ne bidi zloben,ne mislimu na nikomu zlo) opsta praksa,eticko PREKRASNO UCENJE no,nisto konkretno.
Nikade nema da najdes kako da mu se Molis na Boga ! Zatoa 40 Hristijanski crkvi se molat na 40 razliciti nacini.
Цитирај
Ти мене не ми одговори на кој тоа Инџил Мухамед ги повикува "следбениците на Книгата" да се придржуваат во следниов ајет:
 
" О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш." - Сура 5:68
 
Pa na kogo mu pisuvam do sega ?
Цитирај
Kako sto sekoj pratenik a.s imal svoi bliski,taka i Isa a.s (apostolite).
Vo Islamot,postoi Hadisi i Qur'an. Ona sto e vo Hadisite e Sunnet a ona sto e vo Qur'anot e FARZ. Qur'anot e ALLAHOVA OBJAVA. Hadisite se Zivotot i praksata na Resulullah salallahu alejhi ve sellem. Ona sto Allah vo Qur'anot ni NAREDUVA e DOLZNOST I OBAVEZA NA SEKOJ MUSLIMAN. A ona sto Muhammed s.a.w.s ni go PREPORACUVA vo hadisite ne e obaveza.
Znaci imame ALLAHOVA OBJAVA koja ALLAH ni ja pratil preku melekot Dzibril a.s do posledniot Bozji pratenik Muhammed s.a.w.s i imame Hadisi koi Ashabite,Drugarite,Prijatelite na Muhammed a.s go zapisuvale zivotot i praksata i preporakite na Bozjiot pratenik Muhammed a.s.
 
Vie,"hadisi" imate te. knigi vo koi se zabelezuval zivotot na Isa a.s od negovite apostoli no BOZJA OBJAVA NEMATE.  INDZIL NEMATE ! KADE E EVANGELIETO PO ISUS ?????? IMATE EVANGELIE PO JOVAN,MARKO,MATEJ,LUKA,PETAR,STOJAN.... PO SEKOGO OSVEN PO ISUS ! Ili toj bese slovoto ? OCIGLEDEN DODATOK,KOLKU DA NE SE ZAPRASATE STO E SO OBJAVATA KOJA NA ISUS MU BESE DADENA.
Kako sto ima Hadisi koi ne se verodostojni,taka ima i Evangelija koi se Apokrifni. Od onie Apokrifnite Evangelija za nas ima delovi koi se vistiniti a vie ne gi prifakjate,kako na primer po barnabi koj tvrdi deka Isus ne e Raspnat na Krstot.  Dali sum jasen ?
 
Sto e naj tragicno ? Naj tragicno e sto duri i tie evangelija,koi gi zabelezuvale apostolite se izmeneti. Mnogu naucnici i Hristijanski teolozi TVRDAT deka Pavle e kreator na site 4 evangelija.
Fakt e nepobiten deka Evangelieto po Matej ne go ima pisuvano apostolot matej.Eve eden primer samo:
"I kad Isus podje odatle dalje,On vidje covjeka gdje sjedi na carini zvanog Matej i rece mu:'Hajde zamnom!' On ustade i podje za njim." (Matej 9,9)
 
Matej se spomnuva vo treto lice.Ako e matej avtor na ova evangelie bi napisal: Doagjajki isus odande me vide mene" a ne vide covek po ime matej a matej go pisuva toa !
Za matej tolku,a ima mnogu primeri koi ni kazuvaat deka toj ne e avtor na "negovoto" evangelie.
Apostolot Luka isto taka ne e avtor na evangelieto po luka.Eve eden primer samo i za nego:
"Buduci da su mnogi pokusali srediti propovjedanje o dogadjaima u koje svakako vjerujemo,kako su nam ih predali oni koji su od pocetka bili ocevici i sluge rijeci,ucini se i meni dobro,posto imam savrseno razumjevanje svega od pocetka,da ti ih napisem po redu,preuzviseni teofile,da se osvjedocis o sigurnosti onih stvari kojim si se naucio." (Luka 1,1-4)
 
I da ne ti pisuvam i za drugite,oti znam deka nemate merak za citanje.
Znaci mislam deka sum jasen so Prvoto objasnuvanje od Postov.
 
E pa ako i ti ne razbiras,prijatele moj EvAngelos,da ti e alal na tvrdoglavosta... nikogas nasite "radio branovi" nema da se povrzat.


 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 17:22
Prosto.
Toa ti e kako,koga bi imalo i drug Bozji pratenik posle Muhammed a.s Allah da mu dopusti Qur'anot da go Sokrijat a Hadisite da gi ostavat. Nakon izvesno vreme da se pojavi nekoj,koj bi gi zel Hadisite i bi gi pomesal Verodostojnite so onie koi ne se verodostojni,nekade stavi svoi idei,ili,potocno,toa se tugji idei,no potplaten za da go napravi toa od togasnite politicki vladari...... I nie ne bi znaele kako da klanjame. Oti Allahovata Objava ne bi ja Imale. Samo zivotot i praksata na Muhammed a.s i taa iskrivena.Onie sosema normalnite raboti,koi i glupavo bi bilo da se preinacat,kako ne kradi,so komsijata ubavo postapi... bi gi ostavile a poveketo izmenile.I nie denes nebi znaele deka treba da obavuvame 5 pati namaz dnevno.Oti vo Qur'anot-Allahovata objava se ALLAHOVITE ZAPOVEDI ZA COVEKOT a ne vo knigite kade sto pisuvale Buhari,Muslim,Tirmizi,Petar,Pavle,Matej,Marko,,,,,
 
Ete na koj Indzil i Tevrat se povikuvaat Sledbenicite na Kniga koj ALLAH DZ.S GI POVIKUVA VO NEGOVATA POSLEDNA OBJAVA.
" О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено OD Господарот ваш." - Сура 5:68
Vaka,kako sto ti pokusavas sega da ni izmenis nesto,taka isto se slucuvalo so Biblijata. No,nema da uspee nikoj,TOA E POSLEDNA ALLAHOVA OBJAVA.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 17:48
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Ete na koj Indzil i Tevrat se povikuvaat Sledbenicite na Kniga
 
Го разбра некој? (ако да, молам за превод!)
 
Миралем, ќе сакаш ли без отскокнувања од темата и прашањето да ми напишеш во една реченица кон кои тоа Инџил и Теврат Мухамед ги повикува следбениците на Книгата да се придржуваат?
Без хипотетички ситуации, прашањето е многу просто.
Кон "изменентиот" ли Инџил ги повикува да се придржуваат?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk