IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - QUR'AN-от ЈА ПРИЗНАВА БИБЛИЈАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

QUR'AN-от ЈА ПРИЗНАВА БИБЛИЈАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 21>
Автор
Порака
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2007 во 16:12
mirale, a zasto samo Muhammed go spomnuvate i velite spas na nego, neli e toa nepravedno kon drugite proroci?
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2007 во 16:39
Originally posted by belichka belichka напиша:

mirale, a zasto samo Muhammed go spomnuvate i velite spas na nego, neli e toa nepravedno kon drugite proroci?
 
Ne e vistina. Gledaj deka go spomnav i Isa (as) i Musa (a.s) pa napisav i za dvajcata A.S (Al;ejhi selam) Neka e mir so niv.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2007 во 16:54

BISMILLAH, ELHAMDULILLAH, ES SALATU WE SELAMU ALA RESULILLAH!

 
VO IMETO NA BOGA, MILOSTIVIOT, SOMILOSNIOT.
 SETA BLAGODARNOST MU PRIPAGJA NA BOGA, I NEKA SE BLAGOSLOVOT I MIROT BOZJI NAD POSLEDNIOT PRATENIK MUHAMMED!
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2007 во 17:29
Originally posted by belichka belichka напиша:

mirale, a zasto samo Muhammed go spomnuvate i velite spas na nego, neli e toa nepravedno kon drugite proroci?


кога ќе наречеш некого .... кога ќе повикаш некого или му се обратиш на некого .. КУЛТУРНО е да го наречеш ОНАКА КАКО ШТО ТОЈ СЕ НАРЕКУВА!!!
Културата кај тебе ја нема .. го нарекуваш МИРАЛЕМ мирале. Незнам што сакаш да кажеш со тоа .. што се занесуваш и каква слепка изигруваш но на крај има М, М , М.

TOJ tebe te narekuva belichka како што си го поставила никот , биди и ти културна и возврати го тоа, во ред?

Тоа што го пишуваш на форумот НЕМА ВРСКА со ИМЕТО НА ТЕМАТА .. поштеди не и чувај го за себе .. или прашај на или отвори друга тема.


Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2007 во 17:36
LOLLOLLOLLOL e taka milo mu se obrakjam barem mene mi zvuci milo, mirale..
 
patem i mene nekoj me vika belle, pa mene ne mi smeta...a sto pa ti odgovaras vo negovo ime..Tongue
 
ako imas neshto protiv mene pisi lp...ako ne slobodno mozes i tuka da mi kazes patem ti vikas licnite nedorazbiranja da se pisuvaat na lp...
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2007 во 17:41
EvAngelos, што е за тебе Инџилот? Библијата нели? која БИблија? Која ВЕРЗИЈА на Библијата? Католичката? Кинг Џејмс? Што значи БИБЛИЈА за тебе .. зборот Библија?
ај да видиме да направиме една дискусија накратко .. инсистираш гледам.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2007 во 00:24
Originally posted by mist mist напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Iskreno, ne mi se dopagja mnogu ovoj ahmed


знам дека не ти се допаѓа, а и знам и зошто ... твоите објаснувања зошто не ти се допаѓа не ми се потребни .. затоа задржи ги за себе. (<-- ti go kazav moeto mislenje za Ahmed zatoa sto mi go posocuvas od nego da sum go procital odgovorot. Sakav so drugi zborovi da ti kazam deka ne mi e nekoj avtoritet, so drugi zborovi, koga bi tragal po nekoj odgovor ne bi se obratil kon nego)
Ти велам темава и ова што го коментираш ти во неа се застарени работи кои повеќе не фунскионираат .... застарени христијански мисионерски работи.(<-- Vistinata nema rok na traenje i ne zastaruva. Koga stanuva zbor za vistinata jas ne sum moderen, tuku staromoden, si ja sakam starata dobra izvorna vistina) Ако веќе инсистираш ќе ти дадам одговор на ова но БИДИ во чекор со времето и земи преработи некои други мисионерски тактити.
Ако пак ти смета начинов на кој ти реплицирам ...(<-- veke ne mi smeta, se naviknav, prodolzi kako sakas, vo red e) твоја работа, заблагодари се на твоите браќа христијани, не мене.
ај поздрав, најздрав.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2007 во 00:58
Pozdrav Miralem! :)
 
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

EvAngelos,neznam sto sakas da kazes so temava. Zarem sega dozna deka nie gi pocituvame site Bozji pratenici site pod ednakvo ??  Sega duri dozna deka veruvame vo Indzil,Zebur,Tevrat i Qur'an ?? (<-- ne doznav sega, samo sakav da ja iznesam temava, za drugite, koi ne se upateni, da znaat deka i k*ranot go priznava avtoritetot na Biblijata)
 
Allah dz.s vo Qur'anot isto taka veli: "Zar ne vidis kako oni kojima je dat dio Knjige pravi put zamjenjuju za zabludu i hoce da i vi sa pravog puta skrenete" (<-- go znam ova, ama jas ne komentiram deka nekoi bi veruvale poinaku, tuku komentiram deka Indzilot ne bil promenet, deka, spored k*ranot, deka nikoj ne moze da go promeni, deka e istiot od deneska. A ako ne e, togas prasuvam kako e mozno toa? i kade e vistinskiot Indzil na koj posocuva Muhamed, ako ovoj sto nie go imame deneska e lazen) i kazi mi kade e toj stih potocno vo k*ranot, za da go proveram kontekstot)
 
Objavata e postepeno prakjana.I Musa (Mojsie) i Isa (Isus) dobile kako objava DEL OD QUR'ANOT.  Musa a.s go dobil tevratot,posle nego Allah dz.s go prakja Isa a.s so Indzilot,no Evreite ne go prifakjaa.  Vie tvrdite deka evreite se po kriv pat tie velat deka Hristijanite se po kriv pat. Sto ste vo pravo i vie i tie. (<-- ziveeme vo demokratsko opshtestvo, sekoj moze da obvini sekogo. Vistinata se ograduva od obvinenijata.)Izmeni ima i kaj ednite i kaj drugite. (<--Pa neli nikoj ne moze da go izmeni Alahoviot zbor?)Allah preku posledniot Bozji pratenik Milenik,ja prakja poslednata i konecna objava Qur'anot a.sh. Bez nikakva promena do den denes,i bez nitu edna edinstvena kontradiktornost,nitu mana nitu izmena. (<-- ova zasluzuva goooolem komentar, nemam vreme sega za toa, mozebi vo bliska idnina :)
 
Znaci pravata vistina e zameneta za zabluda i togas e pratena ne zamenlivata. (<-- Ova e kontradiktorno. Ako toa bilo mozno da se sluci so predhodnite knigi, togas e mozno i so k*ranot. Mozebi i k*ranot bil izmenet i zamenet so zabluda, i potoa e praten nezamenliv)
 

² Ako si pri somnenie vo ona {to Nie ti go objavivme, toga{, pra{aj gi onie koi ja ~itaat Knigata pred tebe. Ve}e ti dojde Vistinata od Godpodarot tvoj, nikako nemoj da bide{ me|u somneva~ite!² - Sura 10:94

Ako muhamed znael deka knigite predhodno se izmeneti, togash zosto ne gi predupredil vernicite, tuku naprotiv im veli deka ako se somnevaat vo k*ranot, da gi prasaat onie koi ja citaat knigata pred tebe. Koja e taa kniga? ...neznam zosto ne mi odgovarate, mnogu ednostavni prasanja ve prasuvam :)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Sulltan Murad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sulltan Murad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2007 во 01:45
Originally posted by mist mist напиша:

кога ќе наречеш некого .... кога ќе повикаш некого или му се обратиш на некого .. КУЛТУРНО е да го наречеш ОНАКА КАКО ШТО ТОЈ СЕ НАРЕКУВА!!!
Културата кај тебе ја нема .. го нарекуваш МИРАЛЕМ мирале. Незнам што сакаш да кажеш со тоа .. што се занесуваш и каква слепка изигруваш но на крај има М, М , М.

TOJ tebe te narekuva belichka како што си го поставила никот , биди и ти културна и возврати го тоа, во ред?

Тоа што го пишуваш на форумот НЕМА ВРСКА со ИМЕТО НА ТЕМАТА .. поштеди не и чувај го за себе .. или прашај на или отвори друга тема.


Spored k*ranot treba da go nareces onaka kako sto toj se vika zasto vo islamot pseudonimite ne se dozvoleni.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2007 во 10:38
Originally posted by Sulltan Murad Sulltan Murad напиша:

Originally posted by mist mist напиша:

кога ќе наречеш некого .... кога ќе повикаш некого или му се обратиш на некого .. КУЛТУРНО е да го наречеш ОНАКА КАКО ШТО ТОЈ СЕ НАРЕКУВА!!!
Културата кај тебе ја нема .. го нарекуваш МИРАЛЕМ мирале. Незнам што сакаш да кажеш со тоа .. што се занесуваш и каква слепка изигруваш но на крај има М, М , М.

TOJ tebe te narekuva belichka како што си го поставила никот , биди и ти културна и возврати го тоа, во ред?

Тоа што го пишуваш на форумот НЕМА ВРСКА со ИМЕТО НА ТЕМАТА .. поштеди не и чувај го за себе .. или прашај на или отвори друга тема.


Spored k*ranot treba da go nareces onaka kako sto toj se vika zasto vo islamot pseudonimite ne se dozvoleni.
 
 
a gi koristete li psevdonimite...
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2007 во 10:46
Originally posted by belichka belichka напиша:

mirale, a zasto samo Muhammed go spomnuvate i velite spas na nego, neli e toa nepravedno kon drugite proroci?

Мирале добро ни дојде-повторноWink
Навистина и мене ме интересира зоШто велите моамед и спас на него , а каде се сите старозаветни пророци , нели го признавате и Христос-
едноставно нели , зошто не кажете
 СЛАВА НА ХРИСТА И  МИЛОСТА НЕГОВА НЕКА БИДЕ ВРЗ НАС ГРЕШНИТЕ
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2007 во 19:34
 
Цитирај <-- ne doznav sega, samo sakav da ja iznesam temava, za drugite, koi ne se upateni, da znaat deka i k*ranot go priznava avtoritetot na Biblijata)
 
 (<-- go znam ova, ama jas ne komentiram deka nekoi bi veruvale poinaku, tuku komentiram deka Indzilot ne bil promenet, deka, spored k*ranot, deka nikoj ne moze da go promeni, deka e istiot od deneska. A ako ne e, togas prasuvam kako e mozno toa? i kade e vistinskiot Indzil na koj posocuva Muhamed, ako ovoj sto nie go imame deneska e lazen) i kazi mi kade e toj stih potocno vo k*ranot, za da go proveram kontekstot)
 
Ne e promenet Indzilot.Ne e promeneta Bozjata Objava. Se raboti za toa sto denesnite Evangelija nemaat vrska so Bozjata Inspiracija. Evangelieto,Indzilot,Bozjata inspiracija,koja bese objavena na Isa a.s Isus e sokrieno mnogu odavna,koga pravite sledbenici negovi bea narekuvani kako Eretici. Vo vremeto koga pravite negovi vernici zivi bea spaleni. Tocno e deka e ne promeneto. No ova denes vo koe vie veruvate,nema vrska so Bozja inspiracija i so najavata na Isa a.s Isus,tuku direktno go najavuva "bogocovekot" naj golemoto iskusenie za covecanstvoto a toa e Dedzdzal,AntiHrist. Toj ke se pojavi i ke tvrdi za sebe deka e Bog a e samo covek. Itro smisleno evangelie. No deka ima troska vistina za Bozjoto Edinstvo i postoenje nema. Zamisli nema dokaz deka Bog postoi. Nema dokaz deka Bog go stvoril covekot ili deka Bog stvoril bilo sto sto postoi na planetava,nema nikakov dokaz.
 


Изменето од Miralem - 07.Март.2007 во 20:53
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2007 во 20:11
Originally posted by mist mist напиша:

Originally posted by mist mist напиша:

EvAngelos, што е за тебе Инџилот? (<-- Ako ne gresham, a ne gresham, jas bev prviot sto ti go postavi toa prashanje tebe i a site muslimani tuka: Shto e Indzilot? Kade e toj deneska? Dali mu se ispushtil od mokjnata raka na Allah? Koga Allah rekol deka nikoj ne mozhe da go izmeni negoviot zbor, togash koj bil toj pomokjen od Allah shto go promenil toj zbor? Jas prv prashav, i fer e mene prvo da mi bide odgovoreno. Ne e fer ti celo vreme da menuvash temi, a jas da ti odgovaram na prashanjata kako na nekoj inspektor.) Библијата нели? која БИблија? Која ВЕРЗИЈА на Библијата? Католичката? Кинг Џејмс? Што значи БИБЛИЈА за тебе .. зборот Библија?
ај да видиме да направиме една дискусија накратко .. инсистираш гледам.

Zborot biblia e mno`ina od gr~kiot zbor biblion (demunativ od biblios)
{to zna~i "kniga". "
Ta biblia" zna~i "knigite"
i ozna~uva zbirka sveti knigi za judaizmot (Stariot Zavet) i za
hristijanstvoto (Stariot i Noviot Zavet). Toa se 66-te protokanonski knigi, 39 vo stariot, i 27 vo noviot zavet.
Ovie 66 zaedno ja formiraat Biblijata. I kade i da vidi{ seriozen prevod na ovie knigi, toa e prevod na Biblijata.
A ako vidi{ nekoja kombinacija na ovie knigi so nekoi drugi apokrivni ili drugi sekularni knigi, toa ve}e e verzija na Biblijata.
Isto taka verzija mo`e da bide nekoj parafraziran prevod na Biblijata, kako Biblija za mladi, Biblija vo sliki, audio, media i sl.
Ajde, pa ~ekam odgovor od tebe za moite pra{awa.
Pozdrav!

p.s. Zo{to mi veli{ deka e glupavo toa {to repliciram so crveno, a i ti go pravi{ istoto? :))





те прашувам нешто ако немаш приметено .. ете те потсетувам!!!!!
И кога ќе коментираш и реплицираш на некого ... НАУЧИ како се прави тоа па потоа дојди реплицирај и дај свој коментари.

Тоа како што го правиш ти со црвена боја е глупаво.



Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2007 во 20:55
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by mist mist напиша:

Originally posted by mist mist напиша:

EvAngelos, што е за тебе Инџилот? (<-- Ako ne gresham, a ne gresham, jas bev prviot sto ti go postavi toa prashanje tebe i a site muslimani tuka: Shto e Indzilot? Kade e toj deneska? Dali mu se ispushtil od mokjnata raka na Allah? Koga Allah rekol deka nikoj ne mozhe da go izmeni negoviot zbor, togash koj bil toj pomokjen od Allah shto go promenil toj zbor? Jas prv prashav, i fer e mene prvo da mi bide odgovoreno. Ne e fer ti celo vreme da menuvash temi, a jas da ti odgovaram na prashanjata kako na nekoj inspektor.) Библијата нели? која БИблија? Која ВЕРЗИЈА на Библијата? Католичката? Кинг Џејмс? Што значи БИБЛИЈА за тебе .. зборот Библија?
ај да видиме да направиме една дискусија накратко .. инсистираш гледам.

Zborot biblia e mno`ina od gr~kiot zbor biblion (demunativ od biblios)
{to zna~i "kniga". "
Ta biblia" zna~i "knigite"
i ozna~uva zbirka sveti knigi za judaizmot (Stariot Zavet) i za
hristijanstvoto (Stariot i Noviot Zavet). Toa se 66-te protokanonski knigi, 39 vo stariot, i 27 vo noviot zavet.
Ovie 66 zaedno ja formiraat Biblijata. I kade i da vidi{ seriozen prevod na ovie knigi, toa e prevod na Biblijata.
A ako vidi{ nekoja kombinacija na ovie knigi so nekoi drugi apokrivni ili drugi sekularni knigi, toa ve}e e verzija na Biblijata.
Isto taka verzija mo`e da bide nekoj parafraziran prevod na Biblijata, kako Biblija za mladi, Biblija vo sliki, audio, media i sl.
Ajde, pa ~ekam odgovor od tebe za moite pra{awa.
Pozdrav!

p.s. Zo{to mi veli{ deka e glupavo toa {to repliciram so crveno, a i ti go pravi{ istoto? :))





те прашувам нешто ако немаш приметено .. ете те потсетувам!!!!!
И кога ќе коментираш и реплицираш на некого ... НАУЧИ како се прави тоа па потоа дојди реплицирај и дај свој коментари.

Тоа како што го правиш ти со црвена боја е глупаво.



 
Dali e sega se' vo red ? Ke dades li sega komentar ?  Da se zakacam li jas sega za tvoite pecatni greski,za tvoite simboli namesto bukvi..... da recam li deka ne znaes da pisuvas ?
Ako nemate odgovor ednostavno zakjutete,nemojte za gluposti da se fakjate.... bojata duri ti posmeta.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.