IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - QUR'AN-от ЈА ПРИЗНАВА БИБЛИЈАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

QUR'AN-от ЈА ПРИЗНАВА БИБЛИЈАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 21>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: QUR'AN-от ЈА ПРИЗНАВА БИБЛИЈАТА
    Испратена: 04.Март.2007 во 03:02
Ку'ранот и го признава авторитетот на Библијата


Самиот Ку'ран, највисокиот авторитет на сите муслиманите, и го признава авторитетот на Библијата.
Да го разгледаме тоа низ следниве сури (глави):

Сура Ел-Бекара 2:136
посочува на тоа дека нема разлика помеѓу предходните книги и оние на Ку'ранот, вели:
" Ние веруваме во Аллах, и во она што ни е објавено, и во она што му беше објавено на Ибрахим(Авраам), и на Исмаил, и на Исхак(Исак), и на Јакуб(Јаков), и на внуците; и во она што му е дадено од Господарот нивни на Муса(Мојсеј), и на Иса(Исус), и на пејгамберите(пророците) пред нив. Меѓу нив ние не правиме никаква разлика. И на Аллах сме Послушни!"

Сура Ал-И-Имран 3:2,3 продолжува,
" Аллах! Нема друг бог освен Него! Жив и Постоен! Тој ти објави Книга, со Вистина и со Потврда за она што беше: Тој објави и Теврат(Мојсеевиот Закон) и Инџил(Евангелието, за Исус) пред тоа, Патоказ за луѓето "

Сура Нисаа 4:136 оди уште подалеку предупредувајќи ги Муслиманите да
" О верници, верувајте во Аллах, и во пејгамберот Негов и во Книгата која ја објави на пејгамберот Свој и во секоја книга која ја објави порано."

Во Сура Ма-ида 5:46, 47, 68
ние наоѓаме директен повик до Христијаните да веруваат во своите книги:
" По трагите нивни го испративме Иса, синот на Мерјем, Потврда за она што беше меѓу нив од Теврат, и му објавивме Инџил. Во него  има Патоказ и Светлина, и Потврда за она што беше меѓу нив од Теврат, Патоказ и Ука за богобојазливите! " - Сура 5:46

" И следбениците на Инџилот нека судат според она што го објави Аллах во него. Оние кои не судат според она што го објави Аллах-та, расипани се! " - Сура 5:47

" О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш. Она што е објавено од Господарот твој ќе го засили сигурно, кај многу од нив, насилството и неверувањето, но, тогаш, не задавај си грижи за народот невернички!" - Сура 5:68

За да се зацврсти оваа идеја, за авторитетот на Новиот и Стариот Завет ние читаме во Сура 10:94 дека муслиманите се советувани да се обратат кон овие книги ако се сомневаат во нивните книги.
" Ако си при сомнение во она што Ние ти го објавивме, тогаш, прашај ги оние кои ја читаат Книгата пред тебе. Веќе ти дојде Вистината од Годподарот твој, никако немој да бидеш меѓу сомневачите!" - Сура 10:94

И за да се нагласи оваа точка, советот е повторен во Сура 21:7.
" И пред тебе Ние испраќавме луѓе на кои им објавивме. Па, прашај ги Следбениците на Опомената ако вие, навистина, не знаете." - Сура 21:7

Конечно во Сура Анкабут 29:46 на Муслиманите им е наредено да не ги оспоруваат книгите на Христијаните, велејќи:

"И  не расправајте се со Следбениците на Книгата, освен на најдобар начин, а не и со оние меѓу нив кои зулум направија. И кажете: ,,Веруваме и во она што ни се објавува и во она што ви се објавува. И нашиот и вашиот Бог е еден Бог; ние сме само Нему Послушни. " - Сура 29:46

Ако нешто е јасно од овие Сури, тоа е дека Ку'ранот ги потврдува Стариот и Новиот Завет како автентични и авторитетни Божји откровенија. Ова се совпаѓа со она што веруваат и христијаните.

Во основа, никаде во Ку'ранот нема било какво предупредување дека предходните книги биле изменети, ни па дека биле противречни.

Ако Ку'ранот навистина бил конечното и комплетното откровение, и ако тој бил, како што тврдат муслиманите, печатот на сите предходни откровенија, тогаш сигурно авторот на Ку'ранот би предупредил и би посочил на тоа што евентуално би било променето во предходните свети книги. Но таква изјава во Ку'ранот нема!

Никаде во Ку'ранот не наоѓаме ниту еден стих кој вели дека Библијата си противречи или пак дека била изменета.

Има некои муслимани кои тврдат дека според Сура 2:140, евреите и христијаните ги измениле нивните книги.
Овој стих вели: (обраќајќи се на евреите)
    Или зборувате: ,,Ибрахим, и Исмаил, и Исхак, и Јакуб, и внуците беа Евреи или христијани. Кажи: ,,Вие знаете повеќе или Аллах?,, Има ли некој полош од оној кој го крие изразувањето на верата која доаѓа од Аллах? А Аллах не е невнимателен кон она што го работите! - Сура 2:140

Меѓутоа, никаде овој стих не укажува на тоа дека евреите или христијаните ги измениле нивните книги. Само се спомнува дека некои евреи го криеле изразувањето на верата која доаѓа од Алах. Со други зборови, изразувањето т.е. сведоштвото на верата била сеуште меѓу нив, но некои од нив одлучиле јавно да не ја изразуваат својата вера.
Нешто слично како во времето на комунизмот, кога лесно се губеше работа ако некој јавно исповеда дека е христијанин, па некои одлучуваа да си ја притајат својата вера во кругот на своето семејство.
Ако нешто овој стих потврдува, тоа е дека верата која доаѓа од Аллах веќе постоела меѓу евреите.

И уште една работа за која муслиманите мора добро да размислат пред да ја обвинуваат Библијата за противречна е фактот што и христијанските книги и муслиманскиот к*ран се држат до една иста премисата дека Бог не го менува Својот Збор. Тој не ги менува Своите откровенија.
Сура Јунус 10:64 вели:
"Не може да има промена во зборовите на Аллах. "
Ова е повторено и во Сура Ал Анам 6:34:
"Не постои никој кој може да ги промени зборовите на Аллах".
Истото го наоѓаме и во Сура Ќаф 50:28,29.

Во Библијата, исто така, има многу стихови кои зборуваат за непроменливоста на Божјиот Збор, како на пример: Второзаконие 4:1,2; Исаија 8:20; Матеј 5:17,18; 24:35; Откровение 22:18-20 итн.

Заклучок:
Ако Ку'ранот и го признава авотитетот, Богоинспираноста и веродостојноста на Библијата, и ако Мухамед не предупредил за некоја евентуална промена на светите книги од страна на христијаните и евреите (а воедно предупредувал и ги критикувал за многу други поневажни работи), и најпосле, ако Ку'ранот тврди дека не е можно да има промена во зборовите на Алах и уште повеќе дека никој не може да ги промени зборовите на Алах, ТОГАШ од каде таа идеја на муслиманите дека Библијата е полна со контрадикции и дека христијаните ги менувале.
Зарем со оваа изјава тие не си противречат со самите себе и со нивниот Ку'ран?
Зарем не е тоа меч со две острици?


Изменето од EvAngelos - 16.Ноември.2007 во 01:59
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2007 во 04:06
se izvinuvam poradi pecatnite greski, osobeno ona: K*ranot, normalno treba da bide k*r'anot, neznam zosto mi izleguva zvezdicka hm
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2007 во 14:32

nekoi clenovi ednostavno poluduvaat....zashtoConfused

Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
coolio Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај coolio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2007 во 15:41
Da se povrzam so temava, Ku`ranot gi priznava site bozji knigi , istaknati se Zebur, Tavrat, Indzil i Ku`ran, a zosto vie ne go priznavate k*r`anot ?
cim se slozuvas so toa, zosto ne se slozis i so ova?
 
nego vo biblijata ima 50.000 greski, zarem da priznaeme deka taa biblija e istata i od togasno vreme ?
patem nema orginalna biblija zacuvano od vremeto na isus, najstariot zapis e od 15-ti vek , zarem mala li e razlikata od 1500 godini ?
 
malku da razmislite ke svatite, ali samo pametnite svakaat za zal.. pozdrav
 
Sega znam deka nisto ne znam (sokrat)
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2007 во 19:07
Ako sumnjaš u ono što ti objavljujemo, upitaj one (Židovi i kršćani) koji čitaju Knjigu (Stari i Novi zavjet), prije tebe objavljenu. (k*ran 10, 94)


NI PROROKOT NE SI GO SLUSAAT VEKE !

Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2007 во 19:22
Originally posted by coolio coolio напиша:

Da se povrzam so temava, Ku`ranot gi priznava site bozji knigi , istaknati se Zebur, Tavrat, Indzil i Ku`ran, a zosto vie ne go priznavate k*r`anot ?
cim se slozuvas so toa, zosto ne se slozis i so ova?
 
nego vo biblijata ima 50.000 greski, zarem da priznaeme deka taa biblija e istata i od togasno vreme ?
patem nema orginalna biblija zacuvano od vremeto na isus, najstariot zapis e od 15-ti vek , zarem mala li e razlikata od 1500 godini ?
 
malku da razmislite ke svatite, ali samo pametnite svakaat za zal.. pozdrav
 


Пред да ставиш некој пост проверија неговата веродостојност а не да мелеш како празна воденица

    Старозаветниот текст скоро во целост е напишан на староеврејски јазик, освени некои мали делови кои се напишани на арамејски јазик, јазикот на кој се говорело во месопотамија, јазикот на кој говорел и нашиот Спасите Господ Исус Христос.
    Новиот завет скоро во целост е напишан на говорен грчки јазик односно ја јазикот кои го говореле обичните луѓе. Местото на грчкиот јазик  во тој периот е на сразмена висина со англискиот јазик денес, значи грчкиот јазик е универзален јазик кој се говорел во Римската империја.
    Првиот превод на старозаветниот текст се нарекува "Септуагинта " односно преводот на седумдесетмината кој бил направен за потребире на онеи евреи кои живееле во Александрија и во други места каде доминантен јазик бил грчкиот, зошто младото еврејско население почнало да го заборава својот јазик.
    "Септуагинтата" е настаната во 275 година пред Христа, а по неја се настанати и ддругите древни преводи на Светото Писмо  како  на пр. "Пешитото" во 2 век по христа, латинскиот превод "Вилгата", Грузиските, Готските преводи од 4 век по Христа, а на Еврпскиве простори најстар превос на Светото Писмо е преводот на Светите браќа Кирил и Методиј од 10 век.
     Одни од најстарите зачувани текстови од Светото Писмо се Кумранските ракописи кои не ме фаќајте за збор мислам дека се од 2 век по Христа, но ќе проверам,а денеска Библијата е преведена на повеќе од 3300 јаици
 

   

Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2007 во 00:40

mist, ne mi se dopagja tvojot recnik. Izvini ako te isprovocirav, samo se trudam da napisam tuka nesto argumentirano, sepak ova e otvoren forum i sekoj ima pravo da si go izlozi svoeto mislenje. Ako imas poinakvo mislenje, iznesi go i po mozhnost argumentiraj go.

Ako Indzilot ne se evangelijata za Hristos, togash koj e Indzilot? Kade e Indzilot? Zarem Alah ne bil dovolno mokjen da go zachuva?
Kako e mozhno da ischeznal Indzilot objaven od Alah, a od druga strana da se pojavat okolu 24.000 manuskripti na noviot zavet i delovi od nego, od koi povekjeto se samo nekolku decenii posle sluchuvanjata navedeni vo niv, koga seushte bile zhivi lugjeto koi bile svedoci na nastanite. So drugi zborovi, ako hristijanite plasirale laga vo niv, togas sigurno bi reagirale sovremenite lokalni istorichari i bi se pojavile dokumenti koi bi ja osporuvale verodostojnosta na novozavetnite dokumenti. Vprochem ne se raboti za eden hristijanski dokument, citaj pogore 24.000!!! Zarem e mozno da se premolchi vakva radikalna laga od strana na togashnite hristijani? Ako voopshto bilo laga se razbira.
 
Najstari rakopisi na Noviot Zavet / Biblijata:
http://a.domaindlx.com/alivemacedonia/alivemacedonia/sources/tabela2.bmp">
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2007 во 00:44
Tabelarna sporedba na poznati svetovni dela so Noviot Zavet:
 
Najstari rakopisi na Noviot Zavet / Biblijata:
 
p.s. samo si probuvam kako se stava slika na komentarive :)


Изменето од EvAngelos - 05.Март.2007 во 01:06
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2007 во 00:44
Originally posted by aladin aladin напиша:

Ako sumnjaš u ono što ti objavljujemo, upitaj one (Židovi i kršćani) koji čitaju Knjigu (Stari i Novi zavjet), prije tebe objavljenu. (k*ran 10, 94)


NI PROROKOT NE SI GO SLUSAAT VEKE !

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2007 во 12:21
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

mist, ne mi se dopagja tvojot recnik....................

Ako Indzilot ne se evangelijata za Hristos, togash koj e Indzilot? Kade e Indzilot? Zarem Alah ne bil dovolno mokjen da go zachuva?
Kako e mozhno da ischeznal Indzilot objaven od Alah, a od druga strana da se pojavat okolu 24.000 manuskripti na noviot zavet i delovi od nego, od koi povekjeto se samo nekolku decenii posle sluchuvanjata navedeni vo niv, koga seushte bile zhivi lugjeto koi bile svedoci na nastanite. So drugi zborovi, ako hristijanite plasirale laga vo niv, togas sigurno bi reagirale sovremenite lokalni istorichari i bi se pojavile dokumenti koi bi ja osporuvale verodostojnosta na novozavetnite dokumenti. Vprochem ne se raboti za eden hristijanski dokument, citaj pogore 24.000!!! Zarem e mozno da se premolchi vakva radikalna laga od strana na togashnite hristijani? Ako voopshto bilo laga se razbira.
 


Многу работи , речници не ми се допаѓаат и  мене воопшто на форумов но ..... тоа е тоа.  Навикнисе на некои работи, полесно ќе ти биде, верувај.
Како што ти реков претходно, оди со времето .. а ова што ти го кажуваш е одамна одамна одамна .. ме потсетуваш на Jimmy Swaggart .. или можеби баш и неговата дебата ја имаш гледано и го употребуваш  неговиот речник. Ти препорачувам да ја гледаш, во неа ќе добиеш одговор на ова што ти го кажуваш, одговор од Ахмед Дидат.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2007 во 01:47

Mist, ne go ni poznavam toj Jimmy Swaggart, ovoj Ahmed Didat go znam, ama toj prviot ne go znam. Nemam gledano debata so ovie dvajca, ja imam citano debatata na ahmed so Josh Mc.Dowel, ama ne sum plagijator, mnogu raboti sum cital od mnogu avtori, ponekogas e normalno da ti se ispusti nekoja interesna fraza od nekogo, ama ne veruvam deka toa e sluchaj i za ovoj pat, poso ne go znam ovoj Jimmy...

Iskreno, ne mi se dopagja mnogu ovoj ahmed, interesna retorika ima, show man e, znae kako da koristi ironija i sarkazam, ama mnogu pogresno gi tolkuva nekoi raboti, osobeno koga probuva da tolkuva nesto od Biblijata. Nesto sto mi pagja napamet e koga vo edna situacija se trudese da go tolkuva onoj moment koga Hristos bese na maslinovata gora pred da go uapsat i koga gi zamoluva nekoi od ucenicite da se molat so nego, da bdejat...ahmed vika demek togash im rekol da chuvaat straza, i setoa toa go opisuva kako nekoja krimi drama, i sosema druga boja mu dava na nastanot, demek sega on nesto im sprema da gi zezne rimskite vojnci, itn nema smisla da komentiram ova, barem ne tuka javno, ko parodija nekoja deluva...aj pozdrav Mist
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2007 во 10:24
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

Ako sumnjaš u ono što ti objavljujemo, upitaj one (Židovi i kršćani) koji čitaju Knjigu (Stari i Novi zavjet), prije tebe objavljenu. (k*ran 10, 94)




Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2007 во 12:23
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Iskreno, ne mi se dopagja mnogu ovoj ahmed


знам дека не ти се допаѓа, а и знам и зошто ... твоите објаснувања зошто не ти се допаѓа не ми се потребни .. затоа задржи ги за себе.
Ти велам темава и ова што го коментираш ти во неа се застарени работи кои повеќе не фунскионираат .... застарени христијански мисионерски работи. Ако веќе инсистираш ќе ти дадам одговор на ова но БИДИ во чекор со времето и земи преработи некои други мисионерски тактити.
Ако пак ти смета начинов на кој ти реплицирам ... твоја работа, заблагодари се на твоите браќа христијани, не мене.
ај поздрав, најздрав.

Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2007 во 15:32
EvAngelos,neznam sto sakas da kazes so temava. Zarem sega dozna deka nie gi pocituvame site Bozji pratenici site pod ednakvo ??  Sega duri dozna deka veruvame vo Indzil,Zebur,Tevrat i Qur'an ??
 
Allah dz.s vo Qur'anot isto taka veli: "Zar ne vidis kako oni kojima je dat dio Knjige pravi put zamjenjuju za zabludu i hoce da i vi sa pravog puta skrenete"
 
Objavata e postepeno prakjana.I Musa (Mojsie) i Isa (Isus) dobile kako objava DEL OD QUR'ANOT.  Musa a.s go dobil tevratot,posle nego Allah dz.s go prakja Isa a.s so Indzilot,no Evreite ne go prifakjaa.  Vie tvrdite deka evreite se po kriv pat tie velat deka Hristijanite se po kriv pat. Sto ste vo pravo i vie i tie. Izmeni ima i kaj ednite i kaj drugite. Allah preku posledniot Bozji pratenik Milenik,ja prakja poslednata i konecna objava Qur'anot a.sh. Bez nikakva promena do den denes,i bez nitu edna edinstvena kontradiktornost,nitu mana nitu izmena.
 
Znaci pravata vistina e zameneta za zabluda i togas e pratena ne zamenlivata.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.