IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - QUR'AN-от ЈА ПРИЗНАВА БИБЛИЈАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

QUR'AN-от ЈА ПРИЗНАВА БИБЛИЈАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 21>
Автор
Порака Обратен редослед
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2007 во 17:41
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

а нели кажав еднаш...можам да избришам да..можам се да избришам, ама ај нека се види кој КАКОВ Е среќа нели е поубаво вака некогаш. бар ке си знаете кој што ви мисли. 
 
O vjernici, ne prijateljujte sa onima koji vjeru vašu za podsmijeh i zabavu uzimaju, bili to oni kojima je data Knjiga prije vas, ili mnogobošci, - i Allaha se bojte ako ste vjernici." (El-Ma'ida 54-57)
"I slusacete doista mnogo uvrjede od onih kojima je data Knjiga prije vas (Evrei i Hristijani); A i od mnogobozaca....." (Ali Imran 186)
 
Znaeme... i ona vo srcata sto go kriete bez da go iskazete toa.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2007 во 17:34
а нели кажав еднаш...можам да избришам да..можам се да избришам, ама ај нека се види кој КАКОВ Е среќа нели е поубаво вака некогаш. бар ке си знаете кој што ви мисли. 
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2007 во 17:15
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

газење%20од%20смеење lele ke se ....
ej ne mi se veruva kakvi ste kaj sedam tuka kako majmun i citam se sto ke napisete i editiram  znaes li kolku sliki od orto aladin i kompanija izbrisav , znaes li, ? i kolku temi vo koi serea za islamot izbrisav i pak imate usta samo da zborite deka nesto pak ne vi e po keif. pa moze eden kup postovi i od adzija i evangelos izbrisav ako veke tolku sakate da znaete, daj link kaj ve narekol svinji... neblagodarni luge c c c
A be Acelera... morav i za toa da ti pisuvam Licni Poraki,samo neise.
Vaka dozvoluvate da se natrupuvaat temite so sekakvi nekakvi provokacii kolku da se pokrie praviot odgovor i prasanjata na koi odgovor nemate.
ZNAM DEKA GI PREBIRKUVAS POSTOVITE I NEMOJ DA SE TRUDIS DA ME UBEDIS DEKA SI RAMNOPRAVNA !!!! NE SI !!!! ONOJ KOJ E RAMNOPRAVEN ODBIVA VAKVI PONUDI,ZATOA STO TREBA PRAVEDNO DA GLEDA I DA SE TRUDI DA OSTANE PRAVEDNO.... NO TI SI STAVENA SO TAA CEL,DA PREBIRKUVAS.
 
Цитирај Originally posted by аџија Православниот пост е мајтап. Не јадеш ова, ама затоа претупани се од она.

А муслиманскиот па е трагикомедија и од здравствен и од секаков аспект. Гладувај дење, тови се ко свиња ноќе.
 
Цитирај Originally posted by аџија Да постеле како муслиманите, ќе пишуваше постеле 40 дена и ждереле ко свиња 40 ноќи.

I ovoj post ne sakam da mi go brisis.... neka stoi.

Sakam da kazam samo deka treba DA SE ZASTRAMITE MALKU,PROVIDNI STE.

Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2007 во 17:04
Brate  zasto ja sekiras dadickata nasa? голема%20насмевка

Stvarno previse rabota i davame kako za  zensko.
Zenskoto treba da  se cuva i neguva ,a ne vaka da se opteretuva so gluposti голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка

Pa i ti dadicke ne si stavaj tolku na srce... црвенеење
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2007 во 16:59
газење%20од%20смеење lele ke se ....
ej ne mi se veruva kakvi ste kaj sedam tuka kako majmun i citam se sto ke napisete i editiram  znaes li kolku sliki od orto aladin i kompanija izbrisav , znaes li, ? i kolku temi vo koi serea za islamot izbrisav i pak imate usta samo da zborite deka nesto pak ne vi e po keif. pa moze eden kup postovi i od adzija i evangelos izbrisav ako veke tolku sakate da znaete, daj link kaj ve narekol svinji... neblagodarni luge c c c
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2007 во 16:55
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

dobro de covekot zgresil tema. sto se sekiras ti za mojata dusa. nemojte vaka be ziti se... veke mi se gadi 
 
Doprva Acelera... od nepravda moze samo da ti se gadi. Koga gi proveruvas citatite proveruvaj gi i vasite vo koi duri i Svinji ne narekuvaat i toa kejf ti pravi koga go citas.... a gi postis samo nasite postovi i samo za eden zbor brises celi postovo... i toa zbor vo koj stoi VISTINATA,nisto loso,nisto pogresno.....
Za tvojata dusa inaku,kako da ti kazam... i se sekiram i ne... dovolno e da bides svedok koga ke bide sudot deka sum te opomenal.... ponataka,od ona sto go kazuvam,dali ke prifatis ili ne,voopsto ne e bitno. Kade ke ti odi dusata,SAMA IZBIRAS.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2007 во 16:49
dobro de covekot zgresil tema. sto se sekiras ti za mojata dusa. nemojte vaka be ziti se... veke mi se gadi 
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2007 во 14:59
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

  "газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење Zaludno EvAngelos,Zaludno..... a Boga mi i zalosno газење%20од%20смеење Vo surata,vo kontext se zboruva za Evreite i Hristijanite koi se spomnati kako "sledbenici na kniga" a zborot Biblija e grcki zbor koj znaci KNIGA."(Miralem)
 
 Pa Miraleme ovde ti javno prizna deka k*ranot gi priznava Hristijanite i Evreite kako sledbenici na knigata, sto poveke treba. znaci deka ne si dosleden ili ne razbiras sto zboruvas.
 
So ova jasno te citiram tebe vo eden predhoden tekst od koj proizleguva deka ti priznavas deka k*ranot gi priznava Hristijanite kako sledbenici na "knigata"- biblijata 
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2007 во 12:31

Postaro bratce.... temava e dali Qur'anot ja priznava Biblijata.

Odi vo temata "Bibliski prorostva" pa tamu da se razbereme za Ismail i Isak.
 
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2007 во 12:09
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Acelera,prosti sto uste eden spam ke napraam.Dokolku ne se replicira na ovoj post ke go povtoruva,zatoa sto mislam deka i tuka ima JASEN ODGOVOR dali Qur'anot ja priznava Biblijata ili ne.... Jasno pisuva sto Qur'anot priznava,povtorno,posle ovoj Odgovor,mislam deka zaludno e i bezpotrebno da se postavuva povtorno istoto prasanje:

Миралем, сме разговарале на оваа тема, а скоро беше и суспендиран заради истата причина. Те предурпедив да не спамираш со километарските твои постови, туку да ставаш линк. Еве сега повторно те предупредувам. Еве ти пример како тоа треба да изгледа:
Да не спамирам, еве ти линк:  Одговор
 
Dobro storeno Acelera намигнување
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2007 во 11:21
  "газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење Zaludno EvAngelos,Zaludno..... a Boga mi i zalosno газење%20од%20смеење Vo surata,vo kontext se zboruva za Evreite i Hristijanite koi se spomnati kako "sledbenici na kniga" a zborot Biblija e grcki zbor koj znaci KNIGA."(Miralem)
 
 Pa Miraleme ovde ti javno prizna deka k*ranot gi priznava Hristijanite i Evreite kako sledbenici na knigata, sto poveke treba. znaci deka ne si dosleden ili ne razbiras sto zboruvas.
 
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2007 во 19:29

Acelera,prosti sto uste eden spam ke napraam.Dokolku ne se replicira na ovoj post ke go povtoruva,zatoa sto mislam deka i tuka ima JASEN ODGOVOR dali Qur'anot ja priznava Biblijata ili ne.... Jasno pisuva sto Qur'anot priznava,povtorno,posle ovoj Odgovor,mislam deka zaludno e i bezpotrebno da se postavuva povtorno istoto prasanje:

Миралем, сме разговарале на оваа тема, а скоро беше и суспендиран заради истата причина. Те предурпедив да не спамираш со километарските твои постови, туку да ставаш линк. Еве сега повторно те предупредувам. Еве ти пример како тоа треба да изгледа:
Да не спамирам, еве ти линк:  Одговор


Изменето од ACELERA - 03.Септември.2007 во 20:33
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2007 во 00:27

Мирко, доста досадуваш со Тројството, ако толку те интересира еве ти линк (За Тројството па прочитај си, а не тука да ја менуваш темата (Коранот ја признава Библијата)..

По се изгледа се уште останавме на овие констатации:
-Коранот ги потврдува предхоните Божји објави (Теврат, Инџил, Зебур, книгите на Пророците итн)
-Коранот потврдува дека никој не може да ги промени Зборовите на Аллах
-Нема никакви историски докази дека евреите или христијаните ги измениле овие објави
-Ниту Коранот предурпедува за некаков си таков заговор
-Вие велите дека овие објави исчезнале или пак се кријат во Рим, а не кажувате кој, каде и кога го направил тоа...
 
Значи имаш доста предизвици пред тебе, имате доста обвиненија против Библијата, но немате никакви доказни аргументи за истите.
Со кинг доста добро ни тргна муабетот, ама штета што свитка опашка, можеби ти можеш да продолжиш во негово име... еве едно просто прашање
Кога (кој век) Инџилот е сокриен во Рим? среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2007 во 17:37
Originally posted by аџија аџија напиша:

Не е единствниот доказ. Ама е еден од доказите.намигнување
 
Koj e drugiot  ? !  Ako e NESVATLIVO trojstvoto DRUGI DOKAZ NEMA !!!
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.