IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - QUR'AN-от ЈА ПРИЗНАВА БИБЛИЈАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

QUR'AN-от ЈА ПРИЗНАВА БИБЛИЈАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 21>
Автор
Порака Обратен редослед
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: QUR'AN-от ЈА ПРИЗНАВА БИБЛИЈАТА
    Испратена: 12.Декември.2007 во 11:18
Priznava deka ima kniga koja imala bozestvena priroda, no deka bila tolku izmeneta sto sega imame ova sto se veli biblija vo milijarda verzii....
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
PredAndromed Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PredAndromed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 19:39
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Што сте се разцимолиле, темава не е "куку леле" туку "Коранот ја признава Библијата".
 

Муслиманите велат дека тоа што признава Коранот не е оваа денешна Библија, туку некоја друга, некој друг мистериозен Инџил, Теврат, Зебур, книги на пророци...толку мистериозни што ниту Историјата знае што се случило со нив, а што е најсмешно ниту муслиманите (кои ги спомнуваат) не знаат каде се тие сега или што се случило со нив. Ако грешам, поправате ме со едно ваше објаснување што се случило со старите објави на Аллах, со Инџилот, со Тевратот, со книгите на Пророците.

Que se paso?! среќа


Abe pak ti mnogu naiven si se sho ke kazesh mislish ostvareno e :) kazigi zborovite kaj sto k*ranot ja priznava biblijata ako moze pa ke ti pojasnam za sto stanuva zbor ionaka nishto ne svakash..!! mozes barem da priznaesh deka isus rekol so naredba od mojot otec sve pravam i mozebi znaesh deka biblijata e pishuvana od obicni ljuge apostoli koi bile isti kako nas a sekoj chovek pravi greshki znaci i tie pravele greshki..! ne svatile deka isus ne e bog ai ushte mi dava sh fakti deka isus e bog "So naredba od mojot otec pravam se" <-Isus.!! Znaci so naredba od boga pravel se epa koj e bog za nego. siguren sum deka im go kazal i imeto Allah!! samo zavidlivite ljuge ne go kazuvvat toa. citaj sto e kako e civo e i sto kazuva toa..!!
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 19:28

Imase prasanje: Dali postoela taa objava koja Allah mu ja objavil na Isus. Kade e taa objava..... ?

Odgovorot izleguva od ustata na evangelos,podsvesno,se razbira:
 
Цитирај
Originally posted by EvAngelos
 

Како одредени научници, исто така и некои погрешни библиски толкувачи можат да ги спротистават Библијата и Науката. Таков е случајот со Римо-Католичката црква и познатиот италијански физичар и астроном Галилео Галијел.

Додека Галилео тврдел дека земјата е топка и се врти околу сонцето, тогашната римо-католичка црква тврдела дека земјата е неподвижна и дека сонцето се врти околу неа. Па затоа тврењето на Галилео го сметала за ерес и го прогонувала Галилео наслилнички присилувајќи го да се одрече од своето мислење.

 

За жал во тоа време, Библијата се наоѓала во фиоките на Римо-Католичката црква и народот немал пристап до неа. (ZA KOJA BIBLIJA I EVANGELIE TUKA EVANGELOS ZBORUVA ?) Библијата не била во јавна употреба како што е тоа денес, па затоа народот не можел да провери дали Библијата нависитна го тврди тоа. Но за (NE)среќа, денес (OTKAKO VI JA DOTERAA VI JA IZMENIJA,VI JA ISKRIVIJA)Библијата му е достапна скоро секому и јасно можат да се проверат тврдењата на Римо-Католичката црква.

Eveja i celata negova tema so "biseri"

 
Pa vredi li uste raspravanje ?
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 19:25
Vidis, koga kje im kazes eden zbor, malku im e, koga kje im pises dosta, mnogu im e pa ne citaat.
mislam deka takvite na Sudniot den kje bidat oziveani slepi....
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 19:14

Eve ke se povtoram kolku Qur'anot ja priznava biblijava,ovaa,denesnava:\

 
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење Zaludno EvAngelos,Zaludno..... a Boga mi i zalosno газење%20од%20смеење Vo surata,vo kontext se zboruva za Evreite i Hristijanite koi se spomnati kako "sledbenici na kniga" a zborot Biblija e grcki zbor koj znaci KNIGA.
Da se vraime na Aetot:

2-79. A teško onima koji svojim rukama pišu Knjigu(BIBLIJA), a zatim govore: "Evo, ovo je od Allaha" (OVA E BOZJA OBJAVA)- da bi za to korist neznatnu izvukli. I teško njima zbog onoga što ruke njihove pišu i teško njima što na taj način zarađuju!

Zarem ne e poveke od jasno. E so si KATIL toa e drugo намигнување 

Da ti pojasnam povtorno ona sto milion pati sum ti go pojasnil:
 
Ние веруваме во Аллах, и во она што ни е објавено, и во она што му беше објавено на Ибрахим(Авраам), и на Исмаил, и на Исхак(Исак), и на Јакуб(Јаков), и на внуците; и во она што му е дадено од Господарот нивни на Муса(Мојсеј), и на Иса(Исус), и на пејгамберите(пророците) пред нив. Меѓу нив ние не правиме никаква разлика. И на Аллах сме Послушни!"
Сура Ел-Бекара 2:136
 
Znaci,ona sto mu e objaveno na ISA-ISUS a takvo NEMATE ! Ima li Evangelie po ISUS ? NEMA. Ete kolku e jasno.
Aj sega nazad do Savle-Pavle:
10 A ozenjenima zapovijedam, ne ja, nego Gospodin: zena neka se od muza ne rastavlja
11ako se ipak rastavi, neka ostane neudana ili neka se s muzem pomiri i muz neka ne otpušta zene.

Znaci,moze da se kaze deka e Bozja zapoved... iako otkrivme deka i koga tvrdi za nesto sto e Bozja zapoved LAZE.No vo prodolzenie,priznava:

12 Ostalima pak velim - ja, ne Gospodin: ima li koji brat zenu nevjernicu i ona pri voli stanovati s njime, neka je ne otpušta.
PAVLE VELI "JAS A NE GOSPOD" Toa sam go priznava,Ti velis "Gospod a ne pavle" Kogo da go veruvam tebe ili pavle ?
Da se navratime na Qur'anskiot aet: ........и на Иса(Исус),....
Pavle: velim - ja, ne Gospodin
 
NE E ZNACI TOA STO ALLAH GO SPOMNUVA.
 
Aj uste ednas do kaj Pavle,ama ukluci barem edna mozocna celija. I spoj gi maliot i golemiot mozok:
 
25 O djevicama nemam zapovijedi nego dajem savjet kao covjek po milosrdu Gospodnjem vrijedan povjerenja.
 
Za devicite NEMA ZAPOVEDI. Veli NEMAM BOZJI ZAPOVEDI.
Da svratime uste ednas na Qur'anskiot aet: ....и на Иса(Исус),,,,
 
Veruvame,vo ona sto mu e objaveno na ISAA A.S-ISUS no ne i na ona sto na Pavle mu pagjalo vo glava koga ke se napiel tapa.
 
Eve uste ednas da svratime kaj Savleta vas ponajmil. 
Pavle,SAM NAUMIL da odi na zimuvanje. Kakva vrska ova ima so Bozjata inspiracija i  Bozjata objava ???
Titus 3:12

12. Kad posaljem k tebi Artemu ili Tihika, postaraj se da dodjes k meni u Nikopolj, jer sam namislio da onde zimujem.

Znaci da se razbereme: A teško onima koji svojim rukama pišu Knjigu(BIBLIJA), a zatim govore: "Evo, ovo je od Allaha" (OVA E BOZJA OBJAVA)-
 
NE POBITNO E. Pavle sam resil da odi na zimuvanje,mavrovo ili popova sapka ili nikopolus... sam si odlucil,nekoj sam si resil da zapise deka pavle otisol na zimuvanje i tvrdi deka toa e Bozja Objava !
 
Ostaj toa.
PATEM,VELI PAVLE,DONESIMI GI CORAPITE I JAKNATA..... (i toa bozja objava) ???? Dali corapite na pavle se vazen Bozji predmet ????? Kakva vrska ovie licni raboti imaat so Bozjata objava ??????
druga timothy 4:10-13

9. Postaraj se da dodjes brzo k meni;
10. Jer me Dimas ostavi, omilevsi mu sadasnji svet, i otide u Solun; Kriskent u Galatiju, Tit u Dalmaciju; Luka je sam kod mene.
11. Marka uzmi i dovedi ga sa sobom; jer mi je dobar za sluzbu.
12. A Tihika poslao sam u Efes.
13. Kad dodjes donesi mi kabanicu sto sam ostavio u Troadi kod Karpa, i knjige, a osobito kozne.
 
LICI LI OVA NA BOZJA OBJAVA ???
 
Qur'an: A teško onima koji svojim rukama pišu Knjigu(BIBLIJA), a zatim govore: "Evo, ovo je od Allaha" (OVA E BOZJA OBJAVA)-
 
Qur'an :  ....и на Иса(Исус),,,,
 
VERUVAME VO ONA STO MU E OBJAVENO NA ISAA.A.S-ISUS a ne vo ona sto pavle od dosada go pisuval.
 
Ajde uste ednas do kaj pavle:
 
Prva do Korincanite 1:14-16
14 Hvala Bogu što ne krstih nikoga od vas, osim Krispa i Gaja; 15da ne bi tko rekao
da ste u moje ime kršteni.
16 A da, krstih i Stefanin dom. Inace ne znam krstih li koga drugoga.

PAVLE NE ZNAE STO PRAVI. Procitajte go barem 2 pati.
So drugi zborovi: Fala Bogu sto ne krstiv nikogo osven,ete,Krispa i Gaija.... (verovatno vaka se nasmevnal posle toa) голема%20насмевкаda ne recete utrezadutre deka sum krstel nekogo.... не%20зборувам A da,posle veli Pavle (verovatno go potseti s.duh) голема%20насмевка ke zaboravev,ja krstiv i kukjata na Stefan црвенеење A posle veli.... a neznam sto sum napravil,krstil nekrstil.... црвенеење a sigurno,otkako go ostavile nasamo,storil: ух
 
Znaci jasno ko SONCE.
 
Da ne ti go zaboravam prepetelkanjeto.... verglanjeto:
Не значи книга, значи "книгичките
 
Ete koj povtorno ke objasnuva. Se odnesuva za sekoj posebno. Sekoj koj pisuva KNIGA a tvrdi deka e Bozja Objava,TESKO NEGO. Deka se odnesuva na vas,gledas deka aetot e od Ista sura kade sto sakas da ni kazes deka ja potvrduva... DA,JA POTVRDUVA,NO OBJAVATA KOJA NA ISA A.S-ISUS mu bese objavena a kako sto ti rekov jas vo edna prilika i kako sto ti rece i bratov,taa e dlaboko sokriena,ete vo RIM ti kazavme.
 

2-79. A teško onima koji svojim rukama pišu Knjigu, a zatim govore: "Evo, ovo je od Allaha" - da bi za to korist neznatnu izvukli. I teško njima zbog onoga što ruke njihove pišu i teško njima što na taj način zarađuju!

 
2-136. Recite: "Mi vjerujemo u Allaha i u ono što se objavljuje nama, i u ono što je objavljeno Ibrahimu, i Ismailu, i Ishaku, i Jakubu, i unucima, i u ono što je dato Musau i Isau, i u ono što je dato vjerovjesnicima od Gospodara njihova; mi ne pravimo nikakve razlike među njima, i mi se samo Njemu pokoravamo."
 
PISUVA LI NEKADE DEKA TREBA DA VERUVAME VO ONA "STO MU E OBJAVENO" NA PAVLE,PETAR,JOVAN,MARKO,MATEJ,LUKA,EZEKIELEREMIJA........ ???????
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 19:05
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

esselamu alejkum Miralem
 
dobro dojde nazad brate среќа
 
 
a za postariot brat mislam deka ne e potreben i moj komentar dovolno e ova sto go napisa Sahih Bukhari , ako znae da izvlece pouka od seto toa.
 
Alejkum Selam brate.
Dobre vi najdov. Gledam imate (MasAllah) zivci uste so simo i orto da se raspravate.
Za bratot nema sto da zboruvam. Bratot tolku se slizna na edna stapica,ne e ziv da seta a kamo li da pisuva uste na forumov.
 
Me prasa sto veli Qur'anot za zenata... mu staviv citat od pavle a na kraj napisav : (koran 115:18).
 
Covekot biblija nema procitano a kamo li Qur'an... tolku ubav komentar dade na pavliniot citat (mislejki deka e toa navistina vo Qur'anot) da ti e merak da go citas. Deka jasno vo citatot stoi deka zenata mora da nosi samija,deka nasilno e naterana (spored toj citat (a misli deka e Qur'anski)) deka ako ne saka samija treba da ija kubame kosata............
 
Kutar toj. Koga posle mu kazav deka toa e Bibliski citat,negoviot komentar bese poinakov: Pazi,pavle tuka saka da kaze deka ne e toa prisolno,deka so arno,deka...........
 
Znaes sto gi smeni ovie dva komentari ??? "Koran 115:18"  i "Pavle do koritjanite"  Ostanatiot text skroz ist.
 
Ete sega kakov covek ke dojde da mi kazuva sto e Qur'anot i sto e Biblijata.
 
Sekoe dobro do tebe brate i Allah da ti dade se' sto ke ti posaka dusata.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 13:57
Originally posted by mali simo mali simo напиша:


ЕЛХАМНДУЛИ ЛАХ.........се згазив од смеење вистината да излезе на виделина............  која вистина ја проповедате вие браќа.....


ne ne narekuvaj braka oti ti se dodeka mu cinis shirk na Allah s.w.t i iznesuvas tuka sekakvi lagi , NIKOGAS NE KE MOZES DA MI BIDES BRAT   "NEPRIJATELITE NA ALLAH S.W.T SE I MOJI NEPRIJATELI " I KAO TAKOV TE GLEDAMлутина
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 09:53
Sigurno ne taa gjavolska i paganska koja ja propovedas ti!!!
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 09:03

ЕЛХАМНДУЛИ ЛАХ.........се згазив од смеење вистината да излезе на виделина............  која вистина ја проповедате вие браќа.....


ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 23:27
Originally posted by Sahih Bukhari Sahih Bukhari напиша:

ALLAH NEKA BIDE ZADOVOLEN SO TEBE O EBU HUREJRE!!!!
 
AMIN BRATE I INSHALLAH ALLAH S.W.T DA E ZADOVOLEN SO SITE NAS KOI SE BORIME DA VISTINATA IZLEZE VO VIDELINA
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 19:55
ALLAH NEKA BIDE ZADOVOLEN SO TEBE O EBU HUREJRE!!!!
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 14:31
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Inaku toj i navistina vo svojot zemen zivot se bese posvetil na Evreite,
arno ama otkako tie go otfrlija i osudija toj svoite ucenici gi prati po beliot svet i gi povika site da poveruvaat i da se krstat.
 
kako sto velis ti arno .....i jas ke velam arno ama svetiot duh im zabranil da si odat niz celiot svet i da si propovedaat
 

ДЕЛА НА СВЕТИТЕ АПОСТОЛИ
Глава  16    

6 Ги поминаа Фригиската и Галатската Земја, зашто Светиот Дух им забрани да го проповедаат словото во Азија.

 
Svetiot duh koj e del od Boga dava naredba da ne se propoveduva vo AZIJA .....sprotivnoto od toa sto ti pogore gonavede .....i sea sto imame tuka ?!!!
 
Kontradiktoren Bog , sudir pomegu Svetiot duh i Isus koj sto vie go smetate za Sin Bozji
 
kako moze da Otecot ,Sinot i Svetiot Dua da se edno , toa e spored Biblijata Bog , a pritoa  da davaat kontradiktorni naredbi Sinot i Svetiot Duh?!!!
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 13:31
Inaku toj i navistina vo svojot zemen zivot se bese posvetil na Evreite,
arno ama otkako tie go otfrlija i osudija toj svoite ucenici gi prati po beliot svet i gi povika site da poveruvaat i da se krstat.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 13:26
Toa e zatoa sto Evreite se smetaat za gospodari na planetava izbrani od Boga, vo stariot zavet, arno ama na drugi mesta Isus veli deka
Prviot ke bide kako posleden, a posledniot kako prv.'
A vo edna od parabolite za carstvoto Bozje Toj veli deka i Bog ke postapi kako nekoj vladetel koj pravi veselba, i ke gi povika svoite rodnini i prijateli,zaedno da se veselat, pa ako ovie ne dojdat so razni opravdanija, togas vladetelot koj ne saka sam da se raduva ke gi povika site sto ke gi sretne, a mozete da si zamislete kolku znaat da cenat takva pokana otfrlenite i da se najdat vo drustvo so najgolemite golemci
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.