IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Дали е квалитетно средното образование
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали е квалитетно средното образование

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2007 во 21:45
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

se ukluciv na forumot specijalno da pisam vo ovaa tema
 

deneska bas praveveme muabet so profesorkata germanski za obrazovanieto tuka(vo ger) i ona ni  spomna deka se pravelo nekoi analizi vo koja zemja vo evropa ima najkvalitetno obrazoven sistem  i lugje nema da veruvate ama na prvo mesto, na vrvot, bez konk*rencija  e Finska so najkvaliletno obrazovanie  vo cela Evropa.,  a germancite se nekade 20 ili 21 mesto od vkupno 30 testirani zemji.....i bas profesorkata bese revoltirana zosto germanija da ne e megju najdobrite i ni kazuvase deka ministerot za obrazovanie tuka se zalaga za podobruvanje na obrazovniot sistem i se vlozeni golema suma na pari , pa ne znam kako planiraat da ja realiziraat nivnata idea kon podobruvanje

 

Pa mili moi , se prasuvam Makedonija na koe mesto e so obrazovniot sistem, imam cuvstvo deka denesnava mladina ili se mnogu mrzelivi ili problemot e vo profesorite...t.e. nacinot ili planot po koj ja vodat nastavata.

 

 


Одлична забелешка Мона... Кај нас ниту едно од Министерствата (тука ги бројам она за образование и наука, за култура а и за финансии, оти ништо без него) 5 пари не дава за ништо: ниту ги зголемува платите (дај им пристојна плата на професорите па ќе видиш и методи и примени и се'), ниту пак вложува во кадарот (со семинари, средби, а и ако имаат такви средби наставниците само се жалат на примањата и пак се сведува на првото...), ниту пак вложува во опремување на училиштата.... Арно ама, затоа секој нов министер има нова идеја како да се издадат нови (ко божем подобрени) учебници, изборни предмети и секакви глупости... А трупај само материјал без врска...

А на факултетите е уште постаршно Кредит систем my ass ... Нема врска... немаме ние луѓе за вистински кредит систем... Ниту пак некој вработува млади кадри со просек... Ама баш ги брига... Еден ден ќе изумре Универзитетот... Еден податок што ми е познат; за нашите државни универзитети вкупно се издвојуваат од буџетот 15 милиони евра годишно, а во Словенија 200 милиони евра... Па сега иди види

Кон врв
angelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 117
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2007 во 05:06
tuka i za beneficii na zemjodelcite se 15 mil. evra, a u srbija i hrvatska pa 150 mil.
deka odat nasite pari ne mi e jasno.
ne e mnogu kvalitetno naseto obrazovanie.
ne e se do parite.
u sekoj slucaj treba promeni kon podobro.
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2007 во 10:52
Целиот образовен систем е неквалитетен. Фала му многу на Песталоци што востановил систем во кој човек треба да начука просечно 25 години додека да стане академски образован. Тоа се барем 5 години вишок во учење на непотребни работи, а младите интелектуално созреваат многу порано,... веќе на 15 години повеќето имаат доволно развиен интелект за да се соочат со било кој проблем.
Посебна приказна се корумпираните општествените науки и нивното место во образованието.
Исто така и самиот педагошки процес креира затупени конформисти, а тоа не е баш добро.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
Ana_bt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 84
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ana_bt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2007 во 21:17
Deka obrazovanieto ni e nekvalitetno nekvalitetno ni e,se soglasuvam.
Ama seto toa ne e greska samo vo profesorite tuka e greskata i vo roditelite koi baraat golemi oceni .....
Sepak kako u4eni4ka moram da dodadam deka i ne trupaat so nekoi gluposti koi sto nikade nema da ni trebaat...
Smetam deka  treba  da  se namali matrijalot po nekoi predmeti i da se vovede poveke prakti4na nastava a  ne samo teoretski....
Кон врв
Bufce Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bufce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2007 во 08:42

jas voopsto ne sum zadovolna od obrazovniot sistem vo gimnazijata vo koja sto ucam.........vo osnovno bevme vo cekor so tehnologijata mislam deka e sramota srednoto obrazovanie da bide zad osnovnoto.......a ima i profesori koi ne se za taa rabota. se im preci, sistemot im preci, decata ne ucat, plati ne im davaat........se se kriticno nastroeni a nisto ne pridonesuvaat za da bide podobro.

put crepe bows round the white necks of the public doves...
Кон врв
Debora Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2007
Локација: Gabon
Статус: Офлајн
Поени: 162
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Debora Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2007 во 12:07
.

Изменето од Debora - 19.Декември.2016 во 07:50
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2007 во 22:09
Фали експедитивност и комјутеризација, намалување на материјалите и добар и квалитетен концепт во наставната програма
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2007 во 22:22
Најмногу од се' фали МОТИВАЦИЈА... Не само кај професорите, туку најмногу кај учениците...

Кој сака да учи кога знае дека иднината му е неизвесна, дека можеби нема да се вработи, кога гледа дека оној што учел не стигнал баш далеку (или ако стигнал тоа е некаде надвор од Македонија)...

А за професорите, се знае... Поголеми плати, поголема мотивација...
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2007 во 10:39
да баш е се до платите кај професорите а млку само кон желбата и приврзаноста со учениците
Кон врв
DenizC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 48
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DenizC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2007 во 13:05
I pokraj toa sto ucam vo privatno uciliste mnogu dobro sum zapoznaen so problemite na obrazovanieto. Nemojte da mislite deka privatnite ucilista se rajski gradini. I tamu nema nisto bez problemi. Privatnite ucilista imaat podobar sistem od drzavnite no tuka cesto se skoluvaat i razni mamini i tatini galenicista koi se zapisale samo zatoa sto roditelite imaat pari, im e smaceno od svoite deca i sakaat celiot tovar za nivnoto vospituvanje e da go prefrlat na nastavnicite koi pak mozat se vo moznost da im priustat se na ucenicite osven DOMASNOTO VOSPITUVANJE KOE E ONA VISTINSKOTO BITNO ZA PODOBAR USPEH.
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2007 во 22:00
Originally posted by Julija Julija напиша:

Најмногу од се' фали МОТИВАЦИЈА... Не само кај професорите, туку најмногу кај учениците...

Кој сака да учи кога знае дека иднината му е неизвесна, дека можеби нема да се вработи, кога гледа дека оној што учел не стигнал баш далеку (или ако стигнал тоа е некаде надвор од Македонија)...

А за професорите, се знае... Поголеми плати, поголема мотивација...
 
Диплома си е диплома. Образован човек си е образован.
 
А за професорите, се знае... Поголеми плати, поголема мотивација и подобри ученици.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 00:52
shto ima tuka kvalitetno,...pa toa da bide,...se e sranje u zemjava,....da ne nabrojuvamLOL
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
shedow Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај shedow Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 01:04
КОГА БИ ПОЧНАЛА НЕЗНАМ ДАЛИ ИМА МЕСТО ВООПСТО И МАЛКУ Е И ЕДЕН ЧОВЕЧКИ ЖИВОТ ЗА ДА ИСКАЖАМ СЕ...Ouch 
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 01:15
aj,ne preteruvaj,....eden tom e dovolnoLOL
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.