IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - Zoo
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Zoo

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Zoo
    Испратена: 31.Јануари.2007 во 10:57
Nesto sto najmnogu mi pravi merak, e koga odam vo zooloshka gradina.

Prvo da vi priznaam deka samo ednash imam otideno vo zooloshkata vo Skopje, 3 pati ja posetiv zooloshkata tuka vo Bayreuth kaj sto sum, pa sega mi e u plan da j aposetam zooloshkata vo Berlin ( bas vcera gledav na tv imaat mnogu interesni zivotni sto sakam u zivo da gi vidam )

Pa me interesisra, dali vie ste bile nekogas vo zooloshka gradina ?
I fali li neto na zooloshkata gradina vo Skopje ? ( znaci ke pravime muabet za makedonskata tooloshka gradina)
Dali mislite deka zivotnite sto se vo zoo se dovolno zgrizeni i nahraneni ?
Dali zoo vo Skopje e dovolno posetuvana ? Dali voopsto lugjeto imaat interes da otidat vo zooloshka gradina ?






Изменето од Mona Liza - 02.Февруари.2007 во 07:50
Кон врв
Dana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3018
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 15:09

Za nasata ZOO nemam komentar. Zi8votnite se cuvani vo krajno losi uslovi, nisko nivo na higiena, zivotniot proston e premal za nekoi zivotni a za toa dali potseka barem vo nekoi elementi na nivnoto prirodno zivealiste, i da ne zboruvame - ne!

Od sekogas sum sakala da odam vo ZOO. Posle ona sto go vidov vo Belgrad i zagreb, koi se fenomenalni ZOO gradini kako za ovie prostori, mi stana uste poveke maka za nasata.
Gradot mora da si ja cukne glavata. Izgradija zid okolu delot na ZOO koj gleda nakaj parkot, za da ne bidat voznemiruvani zivotnite. Ako mislat deka so toa zavrslie rabota, gresat.
 
Kade bea cuvarite koga lani mladi decki so metalna sipka mu ja razbija glavata na maliot nilski konj? I kade se koga posetitelite im frlaat petardi vo ustata na nekoi zivotni?
Sto se sluci so parite so koi na simpanzoto Koko trebase da mu se nabavi zenka?
Zosto sekogas go snemuva mestoto nameneto za ishrana na golemite divi macki?
Zosto voopsto imalo potreba da se kastrira nilskiot konj Nisko, koj od naseto detstvo go znaeme? Koj e toj koj bi kastriral tolku staro zivotno?
 
Nasata ZOO treba da se zatvori i da se poklonat zivotnite na drugite zooloski.
Toa sto se slucuva tamu e sramota.
 
Zooloskata gradina treba da bide prijatno mesto za prosetka, voedno i za edukacija!
 


Изменето од Dana - 31.Јануари.2007 во 15:11
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />
Кон врв
Dana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3018
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 15:37

ЕДИНСТВЕНОТО ШИМПАНЗО ВО СКОПСКАТА ЗОО ЌЕ СИ ОСТАНЕ ВО ДЕПРЕСИЈА
Ни Коко не го сакаат во ЕУ
Директорот на скопската Зоолошка испратил писма до повеќе зоолошки во Европа да го земат Коко на ресоцијализација за да ја излечи депресијата, но од секаде добил негативни одговори



Шимпанзото Коко, жител на Скопската зоолошка градина, кој требаше да замине на рехабилитација во некоја од европските зоолошки градини, ќе си остане дома. Коко страда од депресија поради тоа што живее сам и нема партнерка. Тој требаше да замине во некоја од европските зоолошки градини каде што требаше да го социјализираат и да го излечат од депресијата, а потоа да се врати во Скопје и да му се најде партнерка. Директорот на Скопската зоолошка градина Анастас Петров испратил писма до повеќе зоолошки градини во Европа за да го земат Коко на социјализација, но од секаде добил негативен одговор.
"Испративме писма до повеќе зоолошки градини. Сите ни одговорија дека немаат место за нашиот Коко. За жал, тој ќе си остане дома. Ќе мора во скоро време да му се направи ново живеалиште, па дури тогаш да размислуваме да набавиме и женка. Коко е сам и многу депресивен. Апелирам до граѓаните и до сите што сакаат да му помогнат на нашиот Коко да донираат средства за да му направиме убав дом и да му набавиме партнерка. Поради осаменоста Коко си ги кубе и влакната и не сака да комуницира со никого", вели директорот Петров.
Експертите од ЕАЗА (Европска асоцијација за зоолошки градини и аквариуми) при последната посета на Скопската зоолошка градина на Коко му поставија дијагноза-длабока депресија. Тие тогаш ја советуваа Управата на градината шимпанзото да го дадат на социјализација во некоја од европските зоолошки градини. Бидејки шимпанзата живеат во групи, експертите од ЕАЗА тогаш советуваа Коко итно да биде пренесен во некој од центрите за социјализација на мајмуни.
Шимпанзото Коко е најинтелигентниот жител во Скопската зоолошка градина. Има десет години и лани стана полнолетен. Веднаш по неговото раѓање мајка му умрела од туберкулоза.
Оттогаш Коко е сам. Сега живее во многу мизерни услови, во 'рѓосан кафез , со влага каде што нема ни трошка светлина.
З.Василевски

< =text/>

 


Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />
Кон врв
plamenko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plamenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 15:38
majmunot pusi kofce:)
jas mu nosam sekoj meec:)
da vidis kako e odma raspolozen:)


Изменето од Dana - 31.Јануари.2007 во 15:52
Кон врв
Dana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3018
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 15:39
Sto pusi majmunot?
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 15:48
Не сме ни за зоолошка јадни ние....DeadDeadDead
Гревчиња многу ми е жал за нив..Никакви услови мизерија...

Абе за време на војната и бомбардирање близу Белград пак имаа се на таа немаштија овде се јадни немаат..Како имаат во џеб да стават, срамота..DeadDeadDeadDead
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 15:52
mnogu zalno.....
sakam da ja posetuvam ZOO gradina ama sekoj pat
koga izleguvam od tamu nekako mi e tesko na dusata.

kako toa nikoj ne se grizi za niv...

mozebi e stvarno najdobro da se zatvori..... za da ne se izmacuvaat zivotnite. i bez toa se zatvoreni... a vaka uste i vo mizerni uslovi:(
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 15:58
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:



p.s. Vlecka molim te kazi mi kolku evra se plaka za da ja posetam zoo vo ...?


не знам види на нетWink... не идам секој ден во зооSmile
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 16:13
за возрасни
зоо - 11 евра      зоо+аквариум - 16.50 евра

за студенти
зоо- 8 евра         зоо+аквариум - 13 евра


Изменето од влечка - 31.Јануари.2007 во 16:14
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 10:35
fala vlecka, ke gledam da naminam ko ke se stople vremeto Wink
Кон врв
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 12:23
Cry Многу ми е жал за животните... Неможам да ги гледам такви, баш заради тоа не идам.... Душички... Греотички... Луѓево се стварно без душа.... Сум била 2 или 3 пати... Ама неможам веќе.... Баш заради ова сакам да идам надвор и да завршам тоа што треба за да станам онаква полицајка ама за животни (незнам како се викаат, ги гледам на Анимал Планет).... И да дојдам после тука и да стаам ред малку Angry Малку се филмам али стварно сакам тоа да го напраам Big%20smile
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
Dana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3018
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 23:52
I jas toa sakam, animal cop Tongue
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />
Кон врв
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2007 во 21:52
Закон е... Нели? Big%20smile Сакам и кај нас да има такво нешто.... Бар нема да ги гледаме животниве како страдаат... 
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2007 во 21:11
Баш во неделата бев во посета на ЗОО ама во Италија.Искрено за цели 5 часа не успејав да ја разгледам целосно.
Мислам дека сте биле нели во некоја европска зоолошка градина за да не ги набројувам деталите од ова,но би спомнала еден дел.Грижата за животните е невероватно гоелма, кај секоја врста на живот има неколкумина вработени и плус тоа лица кои ке ви дозволат да си поиграте со животните, да се сликате, да им дадете нешто да земат од вашата рака (но она што ке ви дозволат вработените, храната е нивна ).Јас се задржав кај мајмунинчињата особено кај лани роденото, кое веке е би рекла мало детенце и е толку питомо и мило што тешко можев да се одделам од него.

Што се однесува до Скопската ЗОО знам дека се судира со големи проблеми но сето е тоа поради недостиг на средства,во Италија ЗОО се приватни и затоа подлежат на ваква грижа кон животните.Е сега не знам кој е сопственик на ЗОО во Скопје(вајда градот или ???) меѓутоа сето тоа е желосно, зарем да ги гледаме животните така сами, осамени, тажни без волја за живот. ова би се рекло ПА ТИЕ БАШ ЖИВОТАРАТ, ОДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ :((
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,734 секунди.