Испечати | Затвори го прозорот

Zoo

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Општо
Име на форумот: Животински и растителен свет
Опис на форумот: Раси, одгледување, ветеринарска заштита...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6490
Датум на принтање: 22.Септември.2024 во 03:16
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Zoo
Постирано од: Mindy
Наслов: Zoo
Датум на внесување: 31.Јануари.2007 во 10:57
Nesto sto najmnogu mi pravi merak, e koga odam vo zooloshka gradina.

Prvo da vi priznaam deka samo ednash imam otideno vo zooloshkata vo Skopje, 3 pati ja posetiv zooloshkata tuka vo Bayreuth kaj sto sum, pa sega mi e u plan da j aposetam zooloshkata vo Berlin ( bas vcera gledav na tv imaat mnogu interesni zivotni sto sakam u zivo da gi vidam )

Pa me interesisra, dali vie ste bile nekogas vo zooloshka gradina ?
I fali li neto na zooloshkata gradina vo Skopje ? ( znaci ke pravime muabet za makedonskata tooloshka gradina)
Dali mislite deka zivotnite sto se vo zoo se dovolno zgrizeni i nahraneni ?
Dali zoo vo Skopje e dovolno posetuvana ? Dali voopsto lugjeto imaat interes da otidat vo zooloshka gradina ?






-------------



Коментари:
Постирано од: Dana
Датум на внесување: 31.Јануари.2007 во 15:09

Za nasata ZOO nemam komentar. Zi8votnite se cuvani vo krajno losi uslovi, nisko nivo na higiena, zivotniot proston e premal za nekoi zivotni a za toa dali potseka barem vo nekoi elementi na nivnoto prirodno zivealiste, i da ne zboruvame - ne!

Od sekogas sum sakala da odam vo ZOO. Posle ona sto go vidov vo Belgrad i zagreb, koi se fenomenalni ZOO gradini kako za ovie prostori, mi stana uste poveke maka za nasata.
Gradot mora da si ja cukne glavata. Izgradija zid okolu delot na ZOO koj gleda nakaj parkot, za da ne bidat voznemiruvani zivotnite. Ako mislat deka so toa zavrslie rabota, gresat.
 
Kade bea cuvarite koga lani mladi decki so metalna sipka mu ja razbija glavata na maliot nilski konj? I kade se koga posetitelite im frlaat petardi vo ustata na nekoi zivotni?
Sto se sluci so parite so koi na simpanzoto Koko trebase da mu se nabavi zenka?
Zosto sekogas go snemuva mestoto nameneto za ishrana na golemite divi macki?
Zosto voopsto imalo potreba da se kastrira nilskiot konj Nisko, koj od naseto detstvo go znaeme? Koj e toj koj bi kastriral tolku staro zivotno?
 
Nasata ZOO treba da se zatvori i da se poklonat zivotnite na drugite zooloski.
Toa sto se slucuva tamu e sramota.
 
Zooloskata gradina treba da bide prijatno mesto za prosetka, voedno i za edukacija!
 


-------------
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />


Постирано од: Dana
Датум на внесување: 31.Јануари.2007 во 15:37

ЕДИНСТВЕНОТО ШИМПАНЗО ВО СКОПСКАТА ЗОО ЌЕ СИ ОСТАНЕ ВО ДЕПРЕСИЈА
Ни Коко не го сакаат во ЕУ
Директорот на скопската Зоолошка испратил писма до повеќе зоолошки во Европа да го земат Коко на ресоцијализација за да ја излечи депресијата, но од секаде добил негативни одговори



Шимпанзото Коко, жител на Скопската зоолошка градина, кој требаше да замине на рехабилитација во некоја од европските зоолошки градини, ќе си остане дома. Коко страда од депресија поради тоа што живее сам и нема партнерка. Тој требаше да замине во некоја од европските зоолошки градини каде што требаше да го социјализираат и да го излечат од депресијата, а потоа да се врати во Скопје и да му се најде партнерка. Директорот на Скопската зоолошка градина Анастас Петров испратил писма до повеќе зоолошки градини во Европа за да го земат Коко на социјализација, но од секаде добил негативен одговор.
"Испративме писма до повеќе зоолошки градини. Сите ни одговорија дека немаат место за нашиот Коко. За жал, тој ќе си остане дома. Ќе мора во скоро време да му се направи ново живеалиште, па дури тогаш да размислуваме да набавиме и женка. Коко е сам и многу депресивен. Апелирам до граѓаните и до сите што сакаат да му помогнат на нашиот Коко да донираат средства за да му направиме убав дом и да му набавиме партнерка. Поради осаменоста Коко си ги кубе и влакната и не сака да комуницира со никого", вели директорот Петров.
Експертите од ЕАЗА (Европска асоцијација за зоолошки градини и аквариуми) при последната посета на Скопската зоолошка градина на Коко му поставија дијагноза-длабока депресија. Тие тогаш ја советуваа Управата на градината шимпанзото да го дадат на социјализација во некоја од европските зоолошки градини. Бидејки шимпанзата живеат во групи, експертите од ЕАЗА тогаш советуваа Коко итно да биде пренесен во некој од центрите за социјализација на мајмуни.
Шимпанзото Коко е најинтелигентниот жител во Скопската зоолошка градина. Има десет години и лани стана полнолетен. Веднаш по неговото раѓање мајка му умрела од туберкулоза.
Оттогаш Коко е сам. Сега живее во многу мизерни услови, во 'рѓосан кафез , со влага каде што нема ни трошка светлина.
З.Василевски

< =text/>

 




-------------
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 31.Јануари.2007 во 15:38
majmunot pusi kofce:)
jas mu nosam sekoj meec:)
da vidis kako e odma raspolozen:)


-------------


Постирано од: Dana
Датум на внесување: 31.Јануари.2007 во 15:39
Sto pusi majmunot?

-------------
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 31.Јануари.2007 во 15:48
Не сме ни за зоолошка јадни ние....DeadDeadDead
Гревчиња многу ми е жал за нив..Никакви услови мизерија...

Абе за време на војната и бомбардирање близу Белград пак имаа се на таа немаштија овде се јадни немаат..Како имаат во џеб да стават, срамота..DeadDeadDeadDead


-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 31.Јануари.2007 во 15:52
mnogu zalno.....
sakam da ja posetuvam ZOO gradina ama sekoj pat
koga izleguvam od tamu nekako mi e tesko na dusata.

kako toa nikoj ne se grizi za niv...

mozebi e stvarno najdobro da se zatvori..... za da ne se izmacuvaat zivotnite. i bez toa se zatvoreni... a vaka uste i vo mizerni uslovi:(

-------------


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 31.Јануари.2007 во 15:58
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:



p.s. Vlecka molim te kazi mi kolku evra se plaka za da ja posetam zoo vo ...?


не знам види на нетWink... не идам секој ден во зооSmile


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 31.Јануари.2007 во 16:13
за возрасни
зоо - 11 евра      зоо+аквариум - 16.50 евра

за студенти
зоо- 8 евра         зоо+аквариум - 13 евра


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 10:35
fala vlecka, ke gledam da naminam ko ke se stople vremeto Wink

-------------


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 12:23
Cry Многу ми е жал за животните... Неможам да ги гледам такви, баш заради тоа не идам.... Душички... Греотички... Луѓево се стварно без душа.... Сум била 2 или 3 пати... Ама неможам веќе.... Баш заради ова сакам да идам надвор и да завршам тоа што треба за да станам онаква полицајка ама за животни (незнам како се викаат, ги гледам на Анимал Планет).... И да дојдам после тука и да стаам ред малку Angry Малку се филмам али стварно сакам тоа да го напраам Big%20smile

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: Dana
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 23:52
I jas toa sakam, animal cop Tongue

-------------
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 02.Февруари.2007 во 21:52
Закон е... Нели? Big%20smile Сакам и кај нас да има такво нешто.... Бар нема да ги гледаме животниве како страдаат... 

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: maja
Датум на внесување: 14.Февруари.2007 во 21:11
Баш во неделата бев во посета на ЗОО ама во Италија.Искрено за цели 5 часа не успејав да ја разгледам целосно.
Мислам дека сте биле нели во некоја европска зоолошка градина за да не ги набројувам деталите од ова,но би спомнала еден дел.Грижата за животните е невероватно гоелма, кај секоја врста на живот има неколкумина вработени и плус тоа лица кои ке ви дозволат да си поиграте со животните, да се сликате, да им дадете нешто да земат од вашата рака (но она што ке ви дозволат вработените, храната е нивна ).Јас се задржав кај мајмунинчињата особено кај лани роденото, кое веке е би рекла мало детенце и е толку питомо и мило што тешко можев да се одделам од него.

Што се однесува до Скопската ЗОО знам дека се судира со големи проблеми но сето е тоа поради недостиг на средства,во Италија ЗОО се приватни и затоа подлежат на ваква грижа кон животните.Е сега не знам кој е сопственик на ЗОО во Скопје(вајда градот или ???) меѓутоа сето тоа е желосно, зарем да ги гледаме животните така сами, осамени, тажни без волја за живот. ова би се рекло ПА ТИЕ БАШ ЖИВОТАРАТ, ОДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ :((

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: Dana
Датум на внесување: 15.Февруари.2007 во 15:21
Da, na Skopskata ZOO gradot e sopstvenik.
Koga bev vo zooloskata vo belgrad, kaj kafezot na panterkata imase posetiteli a ona nesto mrcese, bese nervozna. i dojde odma cuvarot i ni rece, ve molam, trgnete se od ovoj kafez, panterkata e nervozna, psihicki istrosena, i naskoro i se blizi periodot z aparenje, pa da ne ja voznemiruvate.
Ete, vo Belgrad, koj ne e EU...
Ili vo Zagreb, prekrasno nesto, kako golema gradina e zooloskata, merak za setanje..
Samo nie ostanavme nanazad..
Pak ke kazam, neka ja zatvorat i neka gi poklonat zivotnite na nekoja druga Zoo.


-------------
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />


Постирано од: maja
Датум на внесување: 15.Февруари.2007 во 15:33
Да, токму така..подобро да се затвори и животните да се подарат на некоја друга ЗОО отколку да се измачуваат..


Не знам како е со ЗОО во Битола, што е со нејзе??

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: Dana
Датум на внесување: 15.Февруари.2007 во 15:35
Posledna info mi e deka e zatvorena po smrta na nekolku zivotni od glad. lani zimata. Ne sum sigurna.

-------------
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />


Постирано од: MoNiI
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 17:30
    CCCCCCCC STRAMOTA ZMIITE DA UMIRAAT тагаU

-------------
ZiVeJ gO SeKoJ dEn KaKo PoSlEdEn


Постирано од: Srni4kA
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 14:51
среќаBash mi se sviga vo zooloshkaголемо%20гушкање

-------------
Како се вика жолтиот кинез?
Ли-Мун


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 20:30
jas redovno odev i koga bev sredno odev za vikendi zadolzena za volcite. na posetitelite im raskazuvavme za nivniot opstanok i nacin na zivot....mi bese mnogu milo sto bev del od toa. no ako nesto najtesko mi padna bese smtta na morskiot lav t.n.  fokata, koja sto pocina i pred nasite oci ja izvadija od bazenot. na obdukcijata bevme prateni od profesorite no sepak ne ni dozvolija da prisustvuvame (da ne sme sirele informacii sto kako) no sepak i eden profesor koj prisustvuvase ni kaza kako bilo i vistinskata pricina poradi koja pocina morskiot lav...zalno!!! тагатагатагатагатагатагатага

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Dana
Датум на внесување: 10.Септември.2007 во 15:03
Sto zboruvas, zmiite ne setaat tuku taka niz gradot pa da gi kasaat lugeto, a vo ZOO se vo druga sredina, i nema napadi. Za vo prirodata, covekot navleguva vo nivnata prirodna sredina i napadot e nivna reakcija, odbrana.

-------------
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />


Постирано од: Lion
Датум на внесување: 10.Септември.2007 во 22:29
Originally posted by Dana Dana напиша:

Ete, vo Belgrad, koj ne e EU...
Ili vo Zagreb, prekrasno nesto, kako golema gradina e zooloskata, merak za setanje..
Samo nie ostanavme nanazad..
Pak ke kazam, neka ja zatvorat i neka gi poklonat zivotnite na nekoja druga Zoo.
 
 
  Vo Belgrad ne sum bil vo ZOO, ama vo Zagreb, stvarno e prekrasno


-------------
don't smoke and fly, take a bike and ride


Постирано од: NiNa1
Датум на внесување: 11.Септември.2007 во 10:37
CCCCCCCCC ZMIITE MNOGU GI IMA VO DVORIVITE KADE SHTO IMA EZERA MORINJA I TURISTI

-------------


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 17.Октомври.2007 во 18:41
Посебно задоволство, одмор и мерак ми е зоолошката градина.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: doriangray
Датум на внесување: 16.Март.2008 во 00:28
Ситуацијата со зоолошките во државава ни е навистина жалосна. Минатиот викенд бев во Зоолошката во Битола и навистина животните се наоѓаа во толку лоши услови, што поарно би било да се пуштени сами да се снаоѓаат.
Во Скопската одамна немам одено али последен пат кога бев и не беше многу лошо во споредба со Битолскава.
Државата треба да се заинтересира повеќе и за ова прашање, а не само да ги измачува кутрите животни!!!

-------------
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!


Постирано од: snegulka
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 14:18
зоолошката во Скопје е стварно катастрофа,не се работи за чување на животните,туку нивно измачување,ако некогаш отидеш во нејзина посета можеш да видиш само прегладнети животни и лоши услови во кои живеат,навистина срамота што ништо не се превзема за нејзино санирање

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 00:48
Mozebi komentarot e von temata no sakam da vi kazam, mazot mi cuva razni zivotincinja i mnogu decinja i roditeli so pomali deca doagjaat kaj nas da gi vidat i ne mi bese jasno zosto ne gi nosat vo zoloska gradina nego doagjaat stalno kaj nas.Koga otidov vo ZOO razbrav.

-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: invader
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 00:57
a zosto? bas e interesna so site tie pilinja i magarinja.


Постирано од: ivi
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 11:13
Zooloskata vo Skopje e katastrofalna,nesredena,prljava,a zivotnite gi ranat so korki suv leb.Sramota e,ke ni umrat i tie zivotinki sto ostanaa,iako se veke mnogu malku.Ili neka pravat nesto,neka ja sredat ili voopsto ne treba da postoi takva zooloska,zatoa sto toa e sram na gradot.


Постирано од: Цаци Галапчарот
Датум на внесување: 11.Мај.2008 во 03:05
juce sm bio u zoo vrtu.

-------------
Еј, гулаби, гулаби бели.


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 21.Мај.2008 во 19:57
so blue ako otidete vo Zoo ke nemozete da ja naterate da si odite

-------------



Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 21.Мај.2008 во 19:58
газење%20од%20смеење...ти ко да знаеш шо те чека наскоро голема%20насмевкаголемо%20гушкање

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: seka
Датум на внесување: 12.Август.2008 во 16:55
Zirih ima prekrasna zoloska gradinka zirnete i pouzivajte плазење
 
http://www.zoo.ch/xml_1/internet/de/application/d2/d131/f358.cfm - http://www.zoo.ch/xml_1/internet/de/application/d2/d131/f358.cfm
 


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 12.Август.2008 во 16:56
голема%20насмевка


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: seka
Датум на внесување: 12.Август.2008 во 17:21
a inace imame i decki zooплазење tamu ima zirafi голема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 12.Август.2008 во 17:23
ме заеба голема%20насмевка
Патем еве овде ке пишам за љубителите на ЗОО.
Наскоро во Скопската Зоолошка Градина ке пристигне жирафа.


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: n1k0La
Датум на внесување: 12.Август.2008 во 17:28
i kako gi cuvaat zivotnite ke umre taa zirafa za brzo vreme

-------------
Otvori Se Zezame ! Da Ne Vlezeme Sose Vrata!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 12.Август.2008 во 17:39
Животните во нашата ЗОО не само што настрадуваат од лошите услови во кои живеат настрадуваат и поради „преписмениот народ„ кој чита да не се хранат животните а ги храни. Нормално знае и некоја петарда да им фрли во уста на нилските коњи знае и и жица во месо да му стави на морскиот лав и сето тоа за нив е ок.
Друга работа-има зоолошка комисија која ОДЛУЧУВА дали тоа животно може да живее таму и таму...проверување на условите режимот на исхрана и тн и тн.
Друга работа -да беше така лесно немаше да чекаат сега да се обезбедат услови за жирафа па да ја донесат, туку одма ке ни ја дадеа.


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 13.Август.2008 во 20:19
mila edvaj cekam da te nosam vo cirih u zoo

-------------



Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 13.Август.2008 во 20:22
мечтаењемечтаењемечтаењемечтаењемечтаењемечтаењемечтаење а која цена е да изнајмам кафез у ЗОО таму со нив да си седам?мечтаењемечтаењемечтаењемечтаењемечтаењемечтаењемечтаењемечтаење

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 13.Август.2008 во 23:45
ne primaat tamu ubavici i ne te pustam

-------------



Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 13.Август.2008 во 23:45
газење%20од%20смеење е сеа алал да ти е вака се немам насмеано со векови голема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 13.Август.2008 во 23:49
so e tolku smesno i prvoto i vtoroto e vistina

-------------



Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 13.Август.2008 во 23:51
абе ај тоа второто ок
али првото голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 13.Август.2008 во 23:56
dzabe pletes mala da ne povtoruvam pak ali moze da razmislam ako me zemes i mene so ti

-------------



Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 13.Август.2008 во 23:57
моит! тогаш ке не гледаат 5 миљони народ годишно газење%20од%20смеење

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 13.Август.2008 во 23:59
ja mislam pojke, a i site sto ke dojdat ke dojdat radi nas...ke ima so da se vidi

-------------



Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 14.Август.2008 во 00:05
затоа реков 5 миљони ...голема%20насмевка ај доста сме оф топик трепкање

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: seka
Датум на внесување: 14.Август.2008 во 11:06
Originally posted by Vardar1947 Vardar1947 напиша:

mila edvaj cekam da te nosam vo cirih u zoo
vardar zemi edna kolicka od coop ili migros, vo slucaj da ne izdrzi da doodi da mozes da e poguras malce плазење
 
 
za da ne bidam off topic...planot na zoo cirihплазење
 


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 14.Август.2008 во 11:29
Јас останав без зборови коа видов слика -тигарот си има СОПСТВЕНА ШУМА за да си се шеткарел типот изненадувањеизненадувањеизненадување нашиот има 4 искршени ѕида тага

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: seka
Датум на внесување: 14.Август.2008 во 11:32
ne da se falam, no vo cirih zooloskata e prekrasna, nemas predstava... i sekogas sobiraat pari za da dogradat i da izgradat, pred edna godina na lavovite im se napravi nov prostor na ziveenje, so se sto e potrebn, drva, voda, kamenja itn. .... ela si ke vidis голема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 14.Август.2008 во 11:34
Да да гледав слики...за тоа првото си комплетно у право..затоа и прашав колку е кирија за кафез како ја голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: seka
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 08:25
 
голема%20насмевкаголема%20насмевка vo deckata zoloska nema samo zirafi, nego i vakvi "cudovista"


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: DOLNODUPENCE
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 10:07


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 11:20
Сум бил и во Скопје и во Битола во зоо и немам зборови-Порано ми правеше задоволство одењето таму а сега само ме нервира! Во битола едновреме белоглавиот орел беше затворен во кафез висок 2метра!Јас би ги затворил надлежните за зоолошката градина во тој кафез да видат малце како е!

-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: seka
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 22:14
 
еве уште една од зоолошката


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 25.Декември.2008 во 22:46



-------------
~Live the life you love, love the life you live~


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 11.Јули.2009 во 13:57
http://www.vimeo.com/165482 - http://www.vimeo.com/165482

Зоолошката во Битола од година во година се повеќе пропаѓа. Ова е снимено во 2005 г...................за тоа што го видов вчера немам зборови..........


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 09.Септември.2009 во 21:28



Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 14:55
Дали некогаш сте виделе албино паун? Албинизмот, самиот по себе не претставува хендикеп за личноста со недостаток од пигментот меланин, меѓутоа албино паунот веќе има проблем - како ќе ја привлече женката без раскошните бои?

albino-peacock_1503024i

Кај некои видови животни албинизмот не е реткост - постои дури и град во Илиниос во САД (Olney), кој самите мештани го нарекуваат „Градот на белите верверици“, со оглед  на фактот дека таму тие се многубројни и заштитени со закон. Кај другите видови, пак, постојат само малку примероци во светот - црниот лешинар (не, ова не е сарказам), албино крокодиот и китот на пр. се единствени такви во светот.

 

albino-squirrel_1501531i

Горилата Снегулко се верува дека е најфотографираното животно на сите времиња. Престојуваше во зоолошката во Барселона од 1966 се до неговата смрт предизвикана од рак на кожата во 2003.

gorilla_1502978i


Албино лилјак

albino-bat_1503001i

Единствениот досега познат албино црн лешинар
albino-vulture_1502999i

Албино кенгур
albino-kangaroo_1503002i

Албино елен
albino-barking-dee_1436094i

Крокодил
albino-crocodile_1503011i

Единствениот албино кит досега забележан во светот.
migaloo-whale_1492052i
albino-frog_1467845i
albino-hedgehog_1502998i
albino-koala_1502956i
Пингвин
albino-penguin_1502964i
albino-turtles_1502969i
White-turtle_1448907i


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 20:06

Која била првата зоолошка градина во светот?

z
  Познатиот француски       поет Чарлс Боделие имал огромно задоволство кога ги шокирал неговите пријатели и странци.Една од неговите најомилени шеги била да шета јастог на јаже низ улиците на Париз.....смеење Неколку години порано, познатата Контес од Еглинтон се обидувала да ги шокира пријателите на друг начин.Ги канела сите кај неа дома на голема вечера. Кога седеле на масата со храна пред нив, ќе чукнела во ѕидот, потоа од една дупка ќе излегле купче стаорци кои ја јаделе храната пред гостите да ја пробаат.....смеењеКога била сигурна дека нејзините гости биле преплашени, таа повторно ќе чукнела на ѕидот и стаорците исчезнувале.

Се до 1600-те години, добро ситуираните Европејци чувале животни за нивна лична забава. Тогаш и францускиот крал Луис ја отворил и првата зоолошка градина во Европа. Траела се до француската револуција, дури 100 години.Француските граѓани кои го поразиле кралот, одлучиле дека треба да ги ослободат сите животни од зоолошката градина. Тоа го направиле со исклучок на носорогот.Чуварот на зоолошката им препорачал да не очекуваат дружељубивост од страна на носорогот во случај да го ослободат, и тоа било пресудно за да им го смени мислењето.

Кинезите биле првите кои го изградиле првиот систем на зоолошки градини. Ги нарекувале „Паркови на Интелигенцијата!“.............губитник



-------------


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 22.Ноември.2009 во 20:49



-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 20:35
Аукција на слики нацртани од животни

Најновата аукција на веб страната http://auctionnetwork.com/ - auctionnetwork.com , нуди слики нацртани од животни.

Овие слики ги цртале пингвини, леопарди, фоки и други животни од зоолошките градини, а парите собрани од продажбата ќе бидат наменети за зачувување на зоолошките градини.

Животните ги сликале платната со помош на четки кои ги држеле во шепите и канџите, и било оставено на нивната креативност да изберат кои бои ќе ги нанесуваат на платното.
.....................среќа


-------------


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 22.Октомври.2010 во 18:58


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 22.Октомври.2010 во 19:00


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 31.Октомври.2010 во 15:38
http://www.visitingdc.com/images/bronx-zoo-address.jpg http://www.eg.bucknell.edu/~hyde/dan/SanDiego/Jpegs/238SanDiegoZoo.5.JPG

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 01:39


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 06:58
http://bgman.net/uploads/posts/2010-11/1290067093_animals_01.jpg">Бебета

-------------


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 24.Јануари.2011 во 19:24
Пoчина бенгалскиот тигар Менде во ЗОО – Скопје

На голема жалост на сите љубители на зоолошката градина – Скопје на ден 20.01.2011 година, ден четврток овој земјен свет го напушти прекрасниот Бенгалски тигар – Менде кој ја красеше секојдневно зоолошката од 2010 година кога пристигна од Зоо – Битола.



Бенгалскиот Менде беше донесен за да не биде сама тигрицата Лола и не им требаше долго време да се спријателат. Тигрицата долго време беше сама а додека пак Менде беше веќе научен со друштво па така ја прифати и Лола без никаков проблем. Прекрасниот Менде ја напушти Лола и сите нас љубители негови на длабока старост, тој почина на неполни 19- години што пак за тигар и се поодминати години. Бенгалски тигар просечно во природа живее 8-10 години додека пак во заробеништво 16-18 години, што значи дека нашиот Менде беше еден од најстарите Бенгалски тигри во светот благодарение на добрите услови во зоолошката.

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: brza
Датум на внесување: 24.Јануари.2011 во 20:13
....bitolskata ima uslovi za dobar...tigarski zivot?изненадувањеизненадувањеизненадување

....togash ,toa sigurno ne e prichinata shto stanal metuzalem!збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 13:37

Зоолошка ќе добие и крокодил

Заедно со крокодилот, во Зоо ќе пристигнат уште три вида папагали, една жолта анаконда и игуана

Зоолошката градина во Скопје ќе се поднови со крокодил. Новото животно, кое се носи во Градината по триесет години е донација од Зоолошката градина во Софија. Крокодилот е стар пет години, а долг е 1,60 метри.
За неговиот живот во Скопската градина направено е специјално, ултрамодерно живеалиште, приспособено на специфичните потреби на овој вид животни.
Заедно со крокодилот, во Зоо ќе пристигнат уште три вида папагали, една жолта анаконда и игуана.
"Животните се на пат. Во секој момент очекуваме да пристигнат, по што посетителите ќе добијат можност, по многу години, да видат крокодил во нашата градина", вели Дане Кузмановски, директор на Зоолошка.
Освен нови животни, скопската Зоолошка градина добива и нов имиџ преку обнова на влезот и билетарницата, како и со изградбата на сопствен паркинг-плац за посетителите



-------------


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 18:43
јас прочитав дека крокодилот е околу 3 год. стар и се веќе стигнати пред неколку часа

да се надоврзам на муабетот...
Анакондата е сеуште бебе, и е стара само неколку недели. Таа, исто како и игуаната, ќе бидат неколку недели во карантин и подалеку од очите на пошироката јавност, се додека не се изгради и официјално пушти новиот терариум, кој во моментот е во изградба, веднаш до Едукативниот центар.

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 08.Април.2011 во 19:05
Зоолошката со нови животни

Пар персиски леопарди (Panthera pardus saxicolor), познати исто така и како Ирански леопарди пристигнаа во Зоолошката градина. Леопардите доаѓаат од Зоолошката градина во Орса, Шведска.
Од Зоолошката пренесуваат дека новите жители за почеток ќе бидат сместени во затворениот дел од новото живеалиште наменето за нив, а од наредниот викенд ќе бидат пуштени и во отворениот дел.
Ирански леопард, е еден од подвидoвите на леопард, кој живее во западна Азија. Овој подвид е критично загрозен на целата негова распространетост низ Блискиот Исток.

Зоолошката градина ги известува своите посетители дека има нова принова кај лемурите. Зоо Скопје е побогата за едно мало лемурче.

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: емил
Датум на внесување: 26.Април.2011 во 23:57
Почина едно од трите тигарчиња во Зоолошката
 
Скопската Зоолошка градина соопшти дека почина едно од трите сибирски тигарчиња кои се родија овој месец
 

 
 
Тигарчињата се родија на 16 април во пештерата од отвореното живеалиште на парот сибирски тигри, каде мајката Наџа грижливо го чуваше својот подмладок, а посетите беа забранети од страна на Управата на Зоолошката градина. Починатото тигарче од самото раѓање беше поситно од другите две, а по се изгледа дека два дена по раѓањето тоа престанало да дава знаци на живот, но тигрицата не се откажуваше од него и го чуваше и не дозволуваше пристап. Управата соопшти дека засега другите две тигарчиња добро напредуваат.

Инаку, вистинска реткост е да се родат сибирски тигарчиња во зоолошка градина, а скопската принова е уште поважна ако се знае дека сибирскиот тигар е загрозен вид. На слобода, според проценките, има помалку од илјада единки. Поради тоа, веста за раѓањето на три тигарчиња во Скопје ја пренесоа голем број светски медиуми



-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 14.Мај.2011 во 05:16

Камила во ЗОО

Освен камила, во скопската Зоолошка, има и два бизона, еден гибон, седум мајмуни и два бува. Сите животни се донација од три градини во Германија и Чешката Република

Зоолошката градина се поднови со уште 13 животни. Во оваа пратка пристигна и камила, која градината ја чекаше две години, кога претходната се задави со ќеса од смоки.
Освен камила, има и два бизона, европски и американски, еден гибон, седум мајмуни, од кои два од видот патас и пет од видот мангаби и два бува. Сите животни се донација од три европски градини. Бувовите се од зоолошките Халле во Германија и Олмуц во Чешката Република, а останатите се од градината во Берлин.
Новите жители се сместени во живеалишта, специјално приспособени за нивните потреби.
"Посетителите конечно добија можност во нашата градина да ги видат и овие животни. Сите веќе се сместени во живеалишта кои се направени според најнови стандарди и се во добра здравствена состојба", изјави Дане Кузмановски, одговорен за односи со јавност во Зоолошката градина, нагласувајќи дека нема да дозволат да се повтори немилиот настан со претходната камила.
Освен овие животни, новина во ЗОО е застаклениот влез во градината, а неодамна беше направен и паркинг за посетителите пред влезот



-------------


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 20.Март.2012 во 17:41

http://mojataubavagradina.mk/index.php/sto-velat/2011-09-03-13-50-32/1315-najstariot-aligator-vo-svetot-se-naoga-vo-belgrad" rel="nofollow - НАЈСТАРИОТ АЛИГАТОР ВО СВЕТОТ СЕ НАОЃА ВО БЕЛГРАД?

Американскиот алигатор (Aligator mississippiensis) наречен Муја се смета за најстариот жив алигатор во светот.

Тој е пристигнат во Зоолошката градина во Белград една година по нејзиното основање, поточно на 12 септември 1937 година.

Денес тој е единствениот останат најстар жител на градината, кој успеал да ја преживее Втората светска војна, да претрпи двапати бомбардирање на Белград.

Муја е во прилично добра форма, јаде и по 5-6 килограми месо. Се надеваме дека на уште долго ќе живее:)



-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 21.Март.2012 во 19:39
http://kurir.mk/magazin/zanimlivosti/65029-Video-Tazna-razdelba          


Постирано од: емил
Датум на внесување: 27.Јануари.2013 во 09:24

http://www.kurir.mk/republika/skopje/101003-Majmunce-od-vidot-Patas--nov-zitel-na-Zoo-Skopje" rel="nofollow - Мајмунче од видот Патас- нов жител на Зоо Скопје


patas



-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Март.2013 во 00:57


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk