IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Бугарска музика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугарска музика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 45>
Прашање: DALI VI SE DOPAGA BG. MUZIKA ?
Одговор Гласови Статистика
7093 [48,44%]
7098 [48,47%]
433 [2,96%]
20 [0,14%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2007 во 00:28
[QUOTE=belichka]

hahahaha, chuchuliga, Dautovski, poznavac na muzikata...oflele.....

patem nezeraj za Todos, si imame eden Martin drugarce tuka Dautovski kako profesor, moze samo voda da mu nosi na deteto so bez den skolo muzichko..patem Todos e za mene...Big%20smiledaj mail da ti pratam nesto...

 
Бела Беличка, во нашата Македонија иако ги има се помалку, врие од (јас ги нарекувам) изворни музичари - луѓе кои се занимаваат со свирење на еден или повеќе инструменти без било какво музичко образование. Меѓу нив има многу прекрасни музичари (си дозволувам да го употребам овој збор, иако кај нас во МК „музичар“ се нарекува некој кој е професионалец, а не аматер. Аматерите и приучените се нарекуваат музиканти. Во македонскиот јазик.) кои се уште и покрај сите влијанија однадвор ја одржуваат традицијата на изворното музицирање. И со тоа Македонија може само да се гордее. Тоа не ги прави ни Даутовски ни Мартин, ни на нив сличните поголеми или помали.
Ти во темава спомна многу нешта, нафрли имиња на музичари од различни бранши (џез, фолклор), па спомна некакви оркестри на класична музика инаправи некакви споредби, даде некакви критики, и сето тоа доста хаотично и без никакви дефинирања и факти. Јас тоа некаде го разбирам, претпоставувам дека си доста млада.
Единствено што „звучи“ од твоите малку изјави е дека ја имаш бугарската музика (иако не испрецизирано која) за посупериорна од македонската.
Жалосно е кога гледам дека човек не си го цени своето, дава предност на нешто туѓо, не го сака своето, а всушност воопшто не го ни познава.
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2007 во 00:37
Грешиш
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2007 во 00:50
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

[QUOTE=belichka]

hahahaha, chuchuliga, Dautovski, poznavac na muzikata...oflele.....

patem nezeraj za Todos, si imame eden Martin drugarce tuka Dautovski kako profesor, moze samo voda da mu nosi na deteto so bez den skolo muzichko..patem Todos e za mene...Big%20smiledaj mail da ti pratam nesto...

 
Бела Беличка, во нашата Македонија иако ги има се помалку, врие од (јас ги нарекувам) изворни музичари - луѓе кои се занимаваат со свирење на еден или повеќе инструменти без било какво музичко образование. Меѓу нив има многу прекрасни музичари (си дозволувам да го употребам овој збор, иако кај нас во МК „музичар“ се нарекува некој кој е професионалец, а не аматер. Аматерите и приучените се нарекуваат музиканти. Во македонскиот јазик.) кои се уште и покрај сите влијанија однадвор ја одржуваат традицијата на изворното музицирање. И со тоа Македонија може само да се гордее. Тоа не ги прави ни Даутовски ни Мартин, ни на нив сличните поголеми или помали.
Ти во темава спомна многу нешта, нафрли имиња на музичари од различни бранши (џез, фолклор), па спомна некакви оркестри на класична музика инаправи некакви споредби, даде некакви критики, и сето тоа доста хаотично и без никакви дефинирања и факти. Јас тоа некаде го разбирам, претпоставувам дека си доста млада.
Единствено што „звучи“ од твоите малку изјави е дека ја имаш бугарската музика (иако не испрецизирано која) за посупериорна од македонската.
Жалосно е кога гледам дека човек не си го цени своето, дава предност на нешто туѓо, не го сака своето, а всушност воопшто не го ни познава.
 
 
chuchuliga, za folkorot ne praam muabet,
 
pobogat od nashiot zdravje, megutoa drugo mi bese zborot,
 
tehnickoto poznavanje na instrumentot, kako ke se otsviri,
 
sto ako imame bogat folkor, a nema kioj da go pokaze...sagl'm
 
 


Изменето од belichka - 28.Февруари.2007 во 00:56
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2007 во 00:52
opaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2007 во 01:41
QUOTE 1: Bog, da ve cuva.........bugarskata muzika ima 5pati poslozeni ritmovi i deset pati melodija  muzika.......i muzikata ne ja ogranicuvaat...........
 
 
QUOTE 2: chuchuliga, za folkorot ne praam muabet,
 
pobogat od nashiot zdravje, megutoa drugo mi bese zborot,
 
tehnickoto poznavanje na instrumentot, kako ke se otsviri,
 
sto ako imame bogat folkor, a nema kioj da go pokaze...sagl'm
 
 
Добро е, се поправашBig%20smileBig%20smile.
И од ова појасно гледам дека зборуваш за изведба на инструмент. Бугарите имаат традиција на класична музика, имаат некои одлични џез музичари (кавалџијата Теодоси Спасов на пример, кој го имам пред многу години слушано во живо во Скопје, како член на бендот на перкусионистот Трилок Гурту), имаат добри фолклорни музичари (кларинетистот Папазов, хармоникашот Ралчев, кои понекогаш се мешаат со џезери и прават некакви хибриди кои понекогаш се добри, понекогаш не) и останатото е турбо-фолк ѓубре.
И ние имаме традиција на класична музика, имаме некои одлични џез и поп музичари, кои можеби ја немаат славата и кариерата на Спасов, но се исто толку вредни, имаме феноменални фолклорни-изворни музичари, а нашиот турбо-фолк нема шанси со бугарскиот или српскиот (тука се тие поарни, признавамWinkWink).
И кај едните и кај другите има и добри и не толку добри музичари, изведувачи, интерпретатори, певци и певаљкиSmile.
 
Јас немам проблем со критикување на нашата музика и нашите изведувачи и интерпретатори или музички уметници. Воопшто.Но мислам дека не е во ред кога некој дава изгенерализирани паушални изјави.
 


Изменето од chuchuliga - 28.Февруари.2007 во 01:46
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2007 во 01:52

Ти препорачувам (всушност на сите им препорачувам многу срдечно)еден компакт диск кој можеби го знаеш/те, се вика „Аманет“ и има снимки од наши изворни народни мучизари од фестивалот на изворна музика во село Долнени. Би требало да има вкупно 13 дискови од оваа серија. Јас го добив како подарок и не сум во тек дали дисковите од оваа серија се веќе направени,издадени и дали се во продажба воопшто.

Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2007 во 01:53
E tokmu za ovie zboram sto gi nabroja...vo tehnickata izvedba na muzikata, pa i skroma neka e ama virtuelno izvedena, ovie site gi imam slusano, i papazov i ralcev i Plamen dimitrov i Gorgi janev, Stojan Jankulov...teodosij spasov pa i site drugi maksimalno gi vadat site moznosti od instrumentot, i tuka ja gledam nivnata virtuznost...
sto kaj nas e retko da slusnes virozen muzicar pa neka e i akademic...na svojot instrument...
 
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
angelmk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2007 во 07:30
Originally posted by Bugi lav Bugi lav напиша:

Originally posted by angelmk angelmk напиша:

Originally posted by Bugi lav Bugi lav напиша:

Originally posted by SeXY SeXY напиша:

Бугарска музика селјачаната ја слуса!!!!!!!!! Преполан со кич и ја пеат исклључиво шабански к*рви

Азис што е он маж или жена
Muzika si e muzika nema selska muzika samo ima razni vkusoviAngry


да, има различни вкусови,ама бедна музика си останува бедна музика.тие таму ѓергани,амелии..и сл. све е грда музика,copy-paste плагијаторство до крв,тешка катастрофа.
Ti poima nemas ama ic od muzika idi strugaj Gusli i ne zbori za drugi nacionalni muziki gledaj si ja svojata muzika i slusaj si ja ne mozes da zboris za drugite sto ke slusaat i kogo Angry


не бев некој ден дојдел на топиков,ама има шо да чуеш.утепав се од смеење у 7 сабајле ко луд,до дека отидел муабетот...Bugi lav ако ти слушаш турбо фолк а и не ти пречи да слушаш бугарска музика шо да ти кажам тогај..ти си експертот .шо се ја разбирам од музика,па турбо фолк и бугарската музика станала центарот на светот (а ја не сум знаел),тоа била најбоља музика.од утре и ја ќе почнам да ја слушамSmileSmileSmile,викат ногу закон била,просто да ја грабаш и да бегашBig%20smile.на планета тв-private gold не и е рамна.не можам да им кажам на другите шо да слушат,ама тие планета тв музики сигурно не би ги препорачал на никој.а ја дали појма неам од музика кој си па ти да кажеш за тоа?ништо подалеко не си чул од цеца и дино мерлин и ти најде на мене да ми збориш за музика.

"BEAUTY IS TRUTH, TRUTH BEAUTY."
Кон врв
bazo Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 64
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bazo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2007 во 09:49
До оние што слушаат Бугарска Музика:

Напред браќа само продолжете напред, нека ви е мило кога за време на новогодишните празници ја слушате се пијанчите и што е најважно расположените сте до трт ! А за МАКЕДОНСКА музика сте ТАПА ! СРАМ ДА ВИ Е НА КУЛТУРАТА !

Можеби звучам премногу нападно, но факт е дека немате никакво музичко образование....
...Ајде одете таму во Бугарија слушајте си ја таа музика и бидете горди кога ке ги ѓи чуете омилените рефрени од Азис или кој друг има таму не ги ни знам ниту пак ме интересира...А овде остајте не и не тровете не веке со тие глупави звуци со не можам да ги наречам музика...
Аман веќе ...

Поука:

Македочето вреднува се, освен се што е негово и се што навистина вреди!!!Изменето од bazo - 28.Февруари.2007 во 09:53
Life isnt about waiting for the storm to pass... I'ts about dancing in the rain.
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2007 во 09:53
Еј не би рекла дека сите се исти земено од твојот субјективен став не би се сложила дека е така !!

Има мнооогу кои се горди на аншата македонска музика ( особено нродната токму поради нејзината автентицност и посебност

а за Бг што да кажам пак кажувам жив плагијат , кич , музика од 2 тона спот интерпретација која на се анликува ама на музика не пре би за некоја порно индустрија

Азиз бе
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2007 во 10:44
More sokol, pie
voda na vardarot,
jane jane le belo jagne
jane jane le krotko jagne
 
ubaa pesna posebno mi se dopagja od tosho,
so simphonic orckestar petka, more 10
so mala korekcija
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2007 во 23:56
SLUSAJ VAKA:

iDI U PRODAVNICU LJUBAVI
I KUPI JEDNU ZA VECERAS
PROSETAJ JE GRADOM....ShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShocked

u PI*DU  MA*ERINUDeadDeadDeadDeadDead

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2007 во 00:11
Чист палгијат не се потребни нервози
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2007 во 11:30
Originally posted by belichka belichka напиша:

More sokol, pie
voda na vardarot,
jane jane le belo jagne
jane jane le krotko jagne
 
ubaa pesna posebno mi se dopagja od tosho,
so simphonic orckestar petka, more 10
so mala korekcija
 
 
jas sokol go zemanuvam so orel ....
 
more orel pie..... LOLLOLLOL
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 45>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.