IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Бугарска музика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугарска музика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 45>
Прашање: DALI VI SE DOPAGA BG. MUZIKA ?
Одговор Гласови Статистика
7093 [48,44%]
7098 [48,47%]
433 [2,96%]
20 [0,14%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Bugi lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bugi lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 18:35
a mi se sviga  kako i sekoja druga muzikaWink
NE DIRAJ LAVA DOK SPAVA
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 21:08
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Originally posted by belichka belichka напиша:

 
 
Bog, da ve cuva.........bugarskata muzika ima 5pati poslozeni ritmovi i deset pati melodija  muzika.......i muzikata ne ja ogranicuvaat...........a vsusnost gledam deka nikoj ne izjavi deka gi poznava bugarskite muzicari pa nema da repliciram..............koga ke se javi nekoj da znae za ovie togaj moze na duel a sega nemam potreba...........
 
Тоа не е вистина. Не е точно дека бугарските ритмови се покомплексни од македонските, а делот „десет пати мелодија, музика“ не ти го разбирам. Сакаш да кажеш дека нивните мелодии и воопшто музика се поубави или побогати од нашите. Ова го мислиш бидејки немаш доволно познавања од македонската музика која е една од најбогатите и најубавите традиционални музики воопшто.
 
Најголем дел од бугарите што ги познавам (а познавам многу, меѓу кои најмногу -- музичари) слушаат - МАКЕДОНСКА музика со огромна почит. А голем дел од бугарите слушаат турбо фолк, особено песни од типот на бендот Ратка Пиратка и разни слични нумери особено во српско издание.
 
 
 
 
LOLLOLLOLdaleku od toa deka ja zanemaruvam nashata muzika, folkor, melodija, ritam, zborot mi bese dodadam deka seoak vo nekoi delovi od muzikata mnoooogu poveke begat od nas, vo samiot nacin na izucuvanjeto na instrumentot, kako sto znam kaj nas tuku vo FMU ima samo katedra za narodni instrumenti dodeka vo bugarija za sekoj naroden instrument ima katedra,
NIEDEN nash kavalist nemoze da go sporeduvam so genijalniot Todos Spasov, i voopshto da recam muzicarite tehnicki se pospremni...pred nekoje vrem go slushav orkestarot na Makedonskata radio televizija, da ti kazam najiskreno mene mi se dopagja ona sto go svirat ama kako go otsvirea olele male, dodeka nacionalniot orkestar na bugarija se mnogu pospremni, sea koi se pricinite ne navlegnuvam...
mislam deka treba mnogu povekje spremanje i poseriozno rabotewe...
 
 
 
 
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 21:17
Беличке, кажи нещо за неравноделните ритми
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 23:28
Бугарска музика селјачаната ја слуса!!!!!!!!! Преполан со кич и ја пеат исклључиво шабански .....

Азис што е он маж или жена

Изменето од anastea - 28.Јуни.2008 во 15:33
Кон врв
Bugi lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bugi lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 00:00
Originally posted by SeXY SeXY напиша:

Бугарска музика селјачаната ја слуса!!!!!!!!! Преполан со кич и ја пеат исклључиво шабански .....

Азис што е он маж или жена
Muzika si e muzika nema selska muzika samo ima razni vkusoviAngry

Изменето од anastea - 28.Јуни.2008 во 15:34
NE DIRAJ LAVA DOK SPAVA
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 00:06
obichaj me , siluvaj me , zrtvuvaj me, shte b'da tvoja tazi nosht, samo tazi noooooosht........ah Anelia , mojot favorit Big%20smileBig%20smile

koj znaer od koga ne sum slusala bugarska muzika, zabraviv kako izgledat peacite vekeLOLLOLLOLLOL
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 00:59
 
Беличка, мојот одговор беше на твоето тврдење:
 
.........bugarskata muzika ima 5pati poslozeni ritmovi i deset pati melodija  muzika.......i muzikata ne ja ogranicuvaat.
 
А што се однесува до изучување на фолклорни инструменти, на софискиот државен конзерваториум воопшто не постои отсек и можност за студирање на фолклорни инструменти, камо ли катедра по секој инструмент.
На државниот фалкултет во нашиот главен град  СКопје (факултет е повисока институција од конзерваториум!) постои отсек за народни инструменти кој го води Проф. Даутовски кој голем познавач, музичар и интерпретатор со голема интернационална кариера.
 
Во Софија од поскоро време постои приватна институција за изучување на народните инструменти нешто како „Нов блгарски институт“ (или колеџ) кој нема никаква врска со државниот конзерваториум. А во Пловдивскиот конзерваториум се изучува педагогија и народни инструменти.
 
BTW Спасов е Теодосиј, а не Тодос.
 
 
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 01:37

hahahaha, chuchuliga, Dautovski, poznavac na muzikata...oflele.....

patem nezeraj za Todos, si imame eden Martin drugarce tuka Dautovski kako profesor, moze samo voda da mu nosi na deteto so bez den skolo muzichko..patem Todos e za mene...Big%20smiledaj mail da ti pratam nesto...

Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 01:41

da profesor na katedrata za gajda na sofiskiot univerzitet e Marija Gajdarkata...onaka samo informacija...

Кон врв
angelmk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 03:32
Originally posted by Bugi lav Bugi lav напиша:

Originally posted by SeXY SeXY напиша:

Бугарска музика селјачаната ја слуса!!!!!!!!! Преполан со кич и ја пеат исклључиво шабански .....

Азис што е он маж или жена
Muzika si e muzika nema selska muzika samo ima razni vkusoviAngry


да, има различни вкусови,ама бедна музика си останува бедна музика.тие таму ѓергани,амелии..и сл. све е грда музика,copy-paste плагијаторство до крв,тешка катастрофа.


Изменето од anastea - 28.Јуни.2008 во 15:34
"BEAUTY IS TRUTH, TRUTH BEAUTY."
Кон врв
Bugi lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bugi lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 06:26
Originally posted by angelmk angelmk напиша:

Originally posted by Bugi lav Bugi lav напиша:

Originally posted by SeXY SeXY напиша:

Бугарска музика селјачаната ја слуса!!!!!!!!! Преполан со кич и ја пеат исклључиво шабански .....

Азис што е он маж или жена
Muzika si e muzika nema selska muzika samo ima razni vkusoviAngry


да, има различни вкусови,ама бедна музика си останува бедна музика.тие таму ѓергани,амелии..и сл. све е грда музика,copy-paste плагијаторство до крв,тешка катастрофа.
Ti poima nemas ama ic od muzika idi strugaj Gusli i ne zbori za drugi nacionalni muziki gledaj si ja svojata muzika i slusaj si ja ne mozes da zboris za drugite sto ke slusaat i kogo Angry

Изменето од anastea - 28.Јуни.2008 во 15:35
NE DIRAJ LAVA DOK SPAVA
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 10:04
Originally posted by Bugi lav Bugi lav напиша:

Originally posted by angelmk angelmk напиша:

Originally posted by Bugi lav Bugi lav напиша:

Originally posted by SeXY SeXY напиша:

Бугарска музика селјачаната ја слуса!!!!!!!!! Преполан со кич и ја пеат исклључиво шабански ..... Азис што е он маж или жена
Muzika si e muzika nema selska muzika samo ima razni vkusoviAngry
да, има различни вкусови,ама бедна музика си останува бедна музика.тие таму ѓергани,амелии..и сл. све е грда музика,copy-paste плагијаторство до крв,тешка катастрофа.
Ti poima nemas ama ic od muzika idi strugaj Gusli i ne zbori za drugi nacionalni muziki gledaj si ja svojata muzika i slusaj si ja ne mozes da zboris za drugite sto ke slusaat i kogo AngryKoj be si nema poime aj ti se molam ako slusas turbo folk priznaj si i ne vregaj slusna???

tebe nikoj ne ti kazal nisto a sekoj ima pravo na svoe mislenje!!!!!!!!!
Do koga ke svatite deka demokratijata ima siroki horizoonti

Gergana , Malina Azis sto se tie bre vestacki stvorenja so glas    so seks frustracii
Muzikata e cist plagijat kic sostaven od 2 tonaИзменето од anastea - 28.Јуни.2008 во 15:35
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 10:48
bugarskata muzika e cisto sranje , srbite se zakon za narodono i zabavno , a nie sme made golo za narodno , ja ubijaa narodnata muzika seljacive vo RM(sepublika makedonija) a da i da ne zxaboravam , nemojda slusate bugarska muzika ...

Изменето од anastea - 28.Јуни.2008 во 18:29
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 16:12
Еве малко мисленея за БГ песента за EV 2007

UK
I really quite like it

Cyprus
Great choice!!!! Well Done Bulgaria performing something folk and be proud of your music!!!!!
Cyprus is going to support you in Helsinki

Oslo, Norway
Mmmm, quite interesting song from Bulgaria - I kind of like it!

Belgrade, Serbia
WOW I MEAN WOW... my NO.1 at the moment!

Melbourne, Australia
I never thought I'd like it from what was written, but I actually kind of do. Bulgaria's best, for sure It's unusual and unconventional but good too Maybe a big, dramatic show could get this into the final.

Oslo, Norway
Wow! Here we got a dramatic ESC-song, with folk-influence and lot of drums (remember all the drums in ESC 2005) I kinda like this...

Porto
The use of drums always tends to work well on ESC because they provide that so-liked ethnical sounding, and visually it rocks having someone hitting them like 30 times-per-second like a maniac

Heart of Europe
I like it too and I am sure the act will even be better at the ESC . Maybe the girl dresses as this black angel from the video - that would be cool . If good performed, this will kick some asses, no matter if ESC fans like it or not

Netherlands
Bulgaria finally found it, I hope this 'effort' will finally bring Bulgaria to the final

CrOaTiA - ZaGrEb
Wow, this is something new! I like it!!!   

И разбира се винаги има некой дето цел свет не го разбрал
I have realised what it is, they have stolen Macedonian folk song More Sokol Pie and added load of drums to it. That surely cant be allowed..... can it?


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 45>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.