IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Просјаци
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Просјаци

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака
ivana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Госпожа Грофица

Регистриран: 14.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3327
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Просјаци
    Испратена: 08.Декември.2006 во 10:31
им давате ли пари на просјаците, циганчињата на раскрница, или оние кои
ви ѕвонат на врата со пусулче хартија-дијагноза или само ги одминувате,
им затворате врата?


Изменето од mamma - 12.Април.2008 во 20:14
Motivation is game in my hands
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2006 во 10:42
На раскрсници давам. На овие со хартии, не, затоа што немаат доблест да просат, туку мора да те лажат со некакви перипетии...

Еднаш ми се случи нешто чудно, кога застанавме на раскрсница, другаров до мене во кола, уште пред да стигне циганчето до нас, му вика од кола „Дај 5 денари“. Циганчево се збуни и му дава пет денари... Wink
Кон врв
ivana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Госпожа Грофица

Регистриран: 14.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3327
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2006 во 10:56
важно имало и дало, поделило LOL

јас порано давав, ама сега не давам затоа што тие боси голи мрсулави деца ниту се најадуваат ниту се стоплуваат со тие пари...

сега во ташна носам овошје, бомбони или грисинки и им давам...
и облека износена знам да им дадам
Motivation is game in my hands
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2006 во 11:02
Уствари, другаров не беше толку себичен, после тоа го однесе у сендвичара циганчето. Според другар ми тоа било тест!?

Иначе во право си, треба да се дава во „натура“, иако имало и такви ситуации кога сум пробувал да им понудам да им купам храна или нешто, и јок, само пари... Понекад имаат родители алкохоличари или слично, што им ги земаат парите. Ама сепак, наше е даваме а не да судиме, дали ги злоупотребуваат после тоа тие пари...
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2006 во 11:03
давам секаде кај ке ги сретнам... Малку ме иритира и ме караат, зашто од страна им стојат родителите и им ги зимаат парите за да се најадат, но жал ми е за тие дечиња..
Некаде и по форумов напишав дека пред неколку годибни си земав едно дома, го наручав избањав и облеков во облека и го вратив на местото на настанот..Сонце какво беше прљавко ConfusedConfusedConfusedсреќа не ме видооа, само во весник ме пишуваше..Добрата дада ме претупани од јадење и умре од рибањеLOLLOLLOLLOL

Давам не ми е проблем и гардероба и јадење и се што ми се наога во моментот...
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2006 во 11:14
Кога давам, давам леб.
 
Пари не, бидејќи со парите може да купи: цигари, алкохол - тој или татко му, таа или мајка и’. Вака, ако е гладен (гладна) - повели храна
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2006 во 11:16
Кога имам ситни во џеб давам и не бројам него колку имам ситни толку... или ако знам 10 денарка дека ми се мота ја давам...

Таква сум и овде... стално стојат пред продавница алкохоличари и ако ме застане и директно ме праша дали имам ситно... брцам во џеб и колку ситни имам толку давам... среќа не се случува тоа често... пошто понекогаш и три пати во продавница одам... а и не ми бараат стално, ептен ако видат нова фаца да влегува во продавница тогаш и бараат...

Дрскост не поднесувам и на такви луѓе не давам...
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2006 во 11:25
Абе во право сте вие. ама сметки не се плаќаат со леб. А човек денес мора да има и ќумбе кај да се загрее и кревет кај да легне... А тоа не се купува со стара облека и со помаранџи Wink
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2006 во 11:26
Im davam sekogash nikogash ne sum gi odminala.Nekako mi e zal za niv iako sum svesna deka parite ne se za niv i deka so ova im odmognuvam, no ne mozam da ne im podadam.
Koga veke se dojdeni na vrata doma e togash obleka, hrana..

Vo Italija istoto go pravat na rskrsnici, no ne samo cigancinja, gi ima od sekade pred se marokinci
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2006 во 12:14
А со што ќе се греат и кај ќе си легнат? Со ќумбе на помаранџи?
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2006 во 13:19
Originally posted by аџија аџија напиша:

Абе во право сте вие. ама сметки не се плаќаат со леб. А човек денес мора да има и ќумбе кај да се загрее и кревет кај да легне... А тоа не се купува со стара облека и со помаранџи Wink
Da ova e i taka.Teshko na toj sto ke treba da pruzi raka za da dobie 10 denari.Zivot sekomu ne go mazi...zalam sto e vaka
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2006 во 13:31
Не е работата до животот, туку до нас луѓето. Планетава има премногу богатство за сите да има и предоволно...

Ама за да има Рокфелери мора да има и просјаци... Ние то не го согледуваме во нашата секојдневна трка за богатство, која (ако успееме) ќе остави некого со празни раце...
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2006 во 13:38
Originally posted by аџија аџија напиша:

Не е работата до животот, туку до нас луѓето. Планетава има премногу богатство за сите да има и предоволно..
Во однос на циганите веќе ни богатството од планетата земја не може да им помогне, пред се станува збор за малцинство кое не се школува, кое не е згрижено од самата држава...ова е проблем социјален така да ние колку да зборуваме и да го делиме нашето мислење за помош кон нив, во ова сме тотално немоќни да им помогнеме.Проблемот е во оние кои се над сите нас.

Изменето од maja - 08.Декември.2006 во 13:41
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2006 во 13:55
Епа токму тоа... Да навлеземе малку во подлабоките причини за сиромаштијата... Не е толку нашето давање или не, туку општествениот поредок, за кој сите сме виновни. Сега малце може ти се чини далеку од темава, ама баш затоа Христос како најголем општествен револуцинер се обидел токму тоа да го покаже дека целата наша трка по богатство допринесува за неправдите во светот...

Че Гевара ќе каже: Секој што огорчено се стресува на секоја неправда е мој пријател.

Да му бидеме пријатели на Че Гевара... Big%20smile
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.