IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРСКИ ВЕСТИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРСКИ ВЕСТИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 86>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2007 во 15:11
Originally posted by C.B. C.B. напиша:

SAKA DA TI KAZE DEKA    svestenicite imaat dosta strogi pravila !     


добро, тоа го подржувам. Колку се применуваат тие правила е друго прашање... Но така би требало да биде... Тие на кои им е дадена поголема задача од Бога, нормално дека имаат и поголема одговорност...
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2007 во 15:14
ПРЕД ДА ИМА БИЛО КАКВИ ИСПАДИ, ДАЛИ ТАКА ТРЕБАЛО ИЛИ НЕ... ИНФОРМАЦИЈАВА ЈА СТАВАМ КАКО ИНФОРМАТИВНА, А ВИЕ ПРОСУДЕТЕ СИ ДАЛИ Е ОВА ЗА ПОФАЛБА, ИЛИ ЗА ОСУДА...



Награден уредникот кој ги објави карикатурите за Мухамед

Макфакс
20.03.2007

Уредникот на данскиот весник Јиландс Постен каде беа објавени спорните карикатури на пророкот Мухамед е награден со парична награда за „одлучност и храброст“ во висина од 2.685 евра.

Наградата му ја додели данското Здружение на независни медиуми (ИМЦ).

Уредникот Флеминг Росе од 30 септември 2005 се осмелил да објави 12 од 40 карикатури на Мухамед, под името „Лицата на пророкот Мухамед“, што предизвика бројни тензии меѓу Данска и муслиманските земји.

Тензиите беа толку силни што на Данска и се закануваа и со терористички напади, а земјата е окарактеризирана како непријателска.

Некои Муслимани го тужеа весникот, но според данскиот устав, судот оценил дека Јиландс Постен не е виновен поради слободата на говорот и слободата на медиумите што е овозможена во таа земја.


Кон врв
C.B. Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај C.B. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2007 во 15:19
sekoja im cest!

taka treba ,  da se stiti slobodata na izrazuvanje--pogotovo dokolku ja otslikuva realnosta!

a ne kako tuka na forumot ste se uplasile ,  pa nemoj ova nemoj ona!    

ucete sto e demokratija!
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2007 во 15:23
Originally posted by C.B. C.B. напиша:

bravo cairce!    bravo revnitele!   

pravilo veri i obraz krotosti..............Wink


воздржанија учитеља стаду твоему

брате далеку е свети Никола
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2007 во 15:27
тоа со карикатурата е невкусно, мислам дека тој поттикнувал омраза намерно, можел да ја предвиди реакцијата на муслиманите, и непотребно ја довел Данска во опасност!!!!
тоа се чувствителни теми, и не треба да се поигрува со нив!!!
од тоа произлегло само лошо!!!
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2007 во 15:32
треба да има слобода во изразувањето, па без разлика дали ке бидат прифатени иил не од некоја личност или поширока народна маса вистината секогаш ке излезе на виделина вака или на некој друг начин
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2007 во 15:38
јас лично би била повредена доколку некој прави карикатура на Исус
сакале ние или не, муслиманите веруваат во Аллах, за нив е свет, и јас не би го чепкала тоа, посебно ако можам да ја предвидам ситуацијата...религијата е болна точка, како некој да ти го закача таткото!!!! (БОГ)

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2007 во 15:44
a,moze li nekoj da mi prati nekoja od tie karikaturi,...ne sum videl ubavo,...Big%20smile
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
C.B. Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај C.B. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2007 во 15:44
jas kolku sto znam stanuva zbor za karikaturi na muhamed!  ne na alah!

a karikaturite naogjaat potpora vo istoriskite fakti, i zivotot na muhamed !

no ima mozebi i poinakov nacin da se kaze seto toa !

sepak nekoj saka da gi gleda rabotite od smesnata strana !
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2007 во 15:46
Мене и тебе можеби ке ни смета ако некој прави карикатури од Христа но безразлика треба да го почитуваме неговото мислење. Тој има таква престава за Бога мое е да ја прифата или не никој со сила не те тера барем не во христијанството
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2007 во 15:48
факт е дека според мене има две можни страни за осудување:

1. Карикатуристот
2. Муслиманите (односно нивната реакција)


Првиот, иако дрско, си го искажал својот став за одредена тема. Во овој случај, за тоа дека Мохамед го сметал за терорист итн. Факт е дека тоа може да ги повреди чувствата на другите, но исто така факт е дека и човекот си ја искажувал својата „вера“, во овој случај „невера“... Значи исползувал одредена слобода.

Вторите пак, според мене, веќе тука нема двоумење, се конкретно за целосна осуда. Како може, шега, макар невкусна, макар дрска, макар богохулна, да предизвика убиства, крвопролевање, палење на цркви итн? Овие работи, се многу многу поголемо зло од цртежите на некој во Данска...

Може да се каже дека има и трети за осуда, а тоа се медиумите, кои дозволија да бидат искористени за некоја политичка цел. Инаку каква врска имаат Египет, С. Арабија и другите, со селскиот Дански весник?  Некој тоа намерно го пробил и искористил за да направи хаос и тормозење на хрстијаните во исламските земји...

Ова е мое толкување, не мора да се сложувате, ама мислам е логично...
Кон врв
C.B. Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај C.B. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2007 во 15:52
potpolno si vo pravo spored mene!

tie sekogas baraat samo povod!   a sto dokolku nie postapuvame taka?  samo ne mozat tie da razmislat pramnogu se pomraceni!
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2007 во 16:08
јас мислам дека сосема е непотребно таквото изразување,
зошто па да имаме потреба да се исмеваме со се она што не ни е свето нам?!
Wink
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2007 во 16:13
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

јас мислам дека сосема е непотребно таквото изразување,
зошто па да имаме потреба да се исмеваме со се она што не ни е свето нам?!
Wink


Па да... но исто како што не сакаме никој да ни забрани да веруваме дека Христос е Господ, зошто би му забранувале, и претеле на овој човек кој мисли дека Мохамед е терорист?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 86>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.