Испечати | Затвори го прозорот

ВЕРСКИ ВЕСТИ

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5853
Датум на принтање: 07.Април.2020 во 10:19
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ВЕРСКИ ВЕСТИ
Постирано од: аџија
Наслов: ВЕРСКИ ВЕСТИ
Датум на внесување: 06.Декември.2006 во 23:24
Забележувам во последно време на медиумите зголемен број на вести од верскиот живот, па оваа тема може да служи да се залепат тие вести, и за нив да може да дискутираме.Коментари:
Постирано од: аџија
Датум на внесување: 06.Декември.2006 во 23:24
ПАПАТА ВО МАКЕДОНИЈА

Папата Бенедикт 16-ти е првиот на листата поканети за мировната конференција на светските верски лидери, која на инсистирање на премиерот Груевски ќе се одржи следната година во октомври во Охрид.

Поканата на папата ќе му ја врачат лично премиерот Груевски и министерот Милошоски на 16-ти овој месец, кога ќе одат во Ватикан.

На подготовките забрзано се работи во Министерството за култура, кое што е организатор на конференцијата.

Црковни кругови за А1 кометираат дека тоа е добра идеја, но ако се работи за мировна средба на верските лидери, отворено е прашањето во која фаза на мирот се наоѓаме.

Сепак, ова е само еден обид за излез на МПЦ од изолацијата во која се наоѓа. Премиерот Груевски на синодската седница минатата недела со поглаварот Стефан разговарале и за други планови.

„Разговаравме и за планови што се позитивни, да кажеме, изградбата на светиклиментовиот универзитет, во делот кај Плаошник, одредена финансиска поддршка што ќе ја добијат одредени институции кои што се дел од македонската православна црква, но и од другите религиозни верски заедници и религиозни групи во Македонија и други видови на соработка и на помошти“, рече Никола Груевски, премиер.

Папата Бенедикт 16-ти за првпат ќе добие официјална покана од македонската Влада, бидејќи активностите на претходните политички структури завршуваа како иницијативи поради стравот од унијатството.
-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 06.Декември.2006 во 23:25
НОВИОТ ВЕРСКИ ЗАКОН

Македонската влада и јавност се под притисок на Меѓународната заедница и домашните врски поглавари. САД и ЕУ инсистираат, законот за верски заедници да се измени и да се дозволи полиберално верско регистрирање.

Поглаварите на ИВЗ и МПЦ дадоа отпор на владината иницијатива за промена на спорниот член осум, кој недозволува регистрирање на две верски заедници од иста вероисповест.

Во меѓувреме се бара компромис. Работната верзија се наоѓа во Министерството за правда. Претседателот на комисијата за односи меѓу верските заедници Звонко Муцунски смета, дека законот може да влезе во парламентарна процедура при крајот на првиот квартал од идната година.

По критиките од европската комисија, од вчерашниот состанок на Советот за безбедност, претседателот Црвенковски излеза со изјава, законот е приоритетен за влез во НАТО. Клучен за безусловна поддршка во американскиот конгрес.

Премиерот Груевски дециден, законот ќе биде донесен.

На владата е да одлучи, дали ќе ја почитува меѓународната легислатива за почитување на човековите права и верски слободи и ќе донесе закон кој ќе дозволи регистрирање на црквата на Вранишковски и Бектешката заедница во Тетово.
-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 06.Декември.2006 во 23:26
ОХРИДСКО БОГОЈАВЛЕНИЕ

Иницијативата на здружението „Богојавление“ да го поканат архиепископот Стефан на Водици во Охрид е неканонска, реагира владиката Тимотеј.

Охриѓани велат дека поглаварот на МПЦ се согласил да го фрла крстот во Охридското Езеро, но дебарско-кичевскиот митрополит Тимотеј не сакал да го покани.

Тој денеска во телефонска изјава за А1 вели, има канонски ред и има чаршиски ред. Не може здружението да го кани г.г.Стефан. Канонскиот ред е секој митрополит за празник да си седи дома, во својата епархија.

Владиката Тимотеј останува на своето, нема да го покани Архиепископот. За него ваквите дискусии биле беспредметни.

Вчера од „Богојавление“ со изјава, во Охрид треба да биде централната свеченост за Водици.

„Дава отпор да го покани. Не знам зошто. Цел народ од Македонија е сложен оваа централна свеченост да биде во Охрид, бидејќи правото Богојавление е во Охрид“, рече Љупчо Арнаудов, „Богојавление“.

И покрај масовноста во Охрид, досега главната свеченост беше во Скопје поради присуството на архиепископот Стефан.
-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 06.Декември.2006 во 23:33
ФИСКАЛИЗАЦИЈА НА ЦРКВИТЕ

Може фискална, но плата од државата!


Македонските владици не гледаат логичност во најавите за фискализација, бидејќи велат верниците оставаат дарови на црквата кои немаат унифицирани вредностиВерските заедници не се согласуваат државата да има увид во нивното финансиско работење. Тие нема да ги прифатат иницијативите за фискализација на црковните услуги, бидејќи велат тоа е противзаконски. Законот им овозможувал тие да имаа финансиска автономија. Во Македонската православна црква велат дека додека свештениците само ги плаќаат придонесите за здравствено и пензиско осигурување и персоналниот данок, а за возврат од државата не добиваат ништо, се дотогаш и државата не ќе може да има увид во нивното работење.
Македонските владици не гледаат логичност во најавите за фискализација, бидејќи велат верниците оставаат дарови на црквата кои немаат унифицирани вредности.
-Државата ако сака да има увид во работата на свештениците, тугаш ќе мора свештениците да ги стави на државна плата. Да им плати како на сите други државни службеници, придонеси, па дури тогаш да бара од нив да издаваат фискални сметки за услугите. Вака државата нема ниту морални, етички, ниту пак законски можнсоти тоа да го прави, бидејќи свештениците живеат исклучиво од даренијата на верниците, вели митрополитот Повардарски, г. Агатангел.
Тој на последните два Собора на МПЦ го покрена ова прашање, но владиците немаа расположение за тоа да разговараат. Сега вели дека ако државата инсистира на идејата која ја зцртала, тогаш ќе мора да разговараат. Владиката Агатангел има и конкретен предлог како државата да им помигне на верските заедници. Тој предлага од платата на вработените да им се одвојува минимален износ, кој во зависност од вероисповеста на даночниот обврзник ќе бидат распределувани на верските заедници.
-На пример, ако овој износ од православниот верник да биде префрлен на сметката на МПЦ, католичкиот на католичката црква..., а оние кои ќе се изјаснат како атеисти, нивните средства да бидат наменети за хуманитарни цели, предлага г. Агатангел.
Инаку и Исламската верска заедница не се согласува државата да има увид во финансиското работење на верските заедници.


-------------


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 01:23

Многи лажни пророци изашли су у свет
Доктор Ксенија Кончаревић

 

  наших дана, као уосталом и сва источноевропска постатеистична и посттоталитарна друштва, наликују земљи Гадаринској, у којој је се зацарише легиони нечастивих сила, војске духова злобе и лажи што отпадоше од Христа Спаса и похулише на Свету, Саборну и Апостолску Цркву Православну, кријући се под маском научног приступа религијском феномену, тежње ка верској толеранцији, миротворства и свеопштег уједињења људи и народа, модернизма и примерености новом добу. Разноразне секте, окултистичка и магијска друштва, теософске асоцијације, покрети за екуменско деловање у духовно опустошеној и посуновраћеној Гадарији играју улогу фењерчића који својом, иако бледом светлошћу, привлаче ројеве хипнотисаних и немоћних мушица бесловесних, некрштених или обесхристовљених душа, које пребивајући у тами небића, не виде или не желе да виде најсјајније светило у свим световима Христа, Победитеља смрти и Искупитеља свег рода људског и Цркву Његову, изван које нема спасења.

Свако супротстављање лажним месијама проглашава се за верски фанатизам и православни фундаментализам, за ратоборност којој нема места у модерном друштву које би према демократским и научно утемељеним схватањима, требало да се темељи на грађанској држави, лаичком (секуларном) типу регулације верско-црквених комплекса, истинском дијалогу, ангажованој толераницији и практичном екуменском понашању (Драгољуб Ђорђевић).

Свето Писмо и Свето Предање, целокупно Духом Светим надахнуто учење Отаца Цркве опомиње да нема заједнице између правде и безакоња, светлости и таме, православне благовести Распетога и Васкрслога Богочовека и душегубне проповеди лажних богова или изопаченог хришћанства.

“Не упрежите се у исти јарам с неверницима” поручује свети апостол Павле (2. Кор. 6:14). Ако се неко моли, макар и у приватној кући, са особом која је изопштена из Цркве, нека такође и он буде изопштен, наређује 10. канон Светих апостола. Канон 32. Лаодикијског помесног сабора сведочи: Благослов јеретика је проклетство. Свети Марко Ефески исповеда да у стварима православне вере не може бити компромиса. Ових се светоотачких завета ваља неодступно држати и данас, и сутра, и у све векове, докле год се води борба непрестана са духовима злобе у поднебесју, у којој је свако ко се у Христа крстио и у свеоружје вере обукао призван да буде неустрашиви војник Господњи, веран до саме смрти, како би добио вијенац живота (Октр. 2:10).

Православни хришћанин у тој страшној војни није инквизитор, погубитељ, већ, напротив, молитвеник за заблуделе душе људске и њихов васкрситељ. Ми не тежимо победи, већ повратку браће од којих смо одвојени, што нас тишти, писао је свети Григорије Богослов. Разуме се, сусрет са онима који отпадоше од православне вере могућ је само у крили Свете, Саборне и Апостолске Цркве, никако у институцијама лажног јединства и неправославним конфесијама. Неправославни и антиправославни мисионари данас располажу великом финансијском базом за своју делатност, подршком светских центара моћи, простором у масмедијима. Секуларизована квазиинтелигенција, новинари, уредници програма на радију и телевизији који су широм отворили врата проповедницима сатанизма, јеретицима, врачарима, гатарима, психички и духовно болесним самозванцима, при славном другом доласку Христовом мораће да дају одговор за своју мрачну и душегубну делатност; “јер тешко човеку ономе кроз кога долази саблазан” (Мт. 18:7).

Нама којима је суђено да живимо у земљи Гадаринској, сада и овде, више не вреди да пасивно испољавамо револт због деловања прарелигијских и псеудорелигијских покрета и организација, него да им се активно супротставимо речју истине Христове и благочестивим житијем, никако не општећи са њима (посебно не у молитви, јер њихови лажни богови су демони). Како, дакле, заштити себе и своје ближње од насртаја кривоверних?

Прво, ваља имати на уму да се иза речи духовност крију најразличитија учења, која претендују на сопствену богооткривеност и богонадахнутост али која су далека од Христа, Спаситеља и Искупитеља људског рода, чију свепобедну истину чува једино Света, Саборна и Апостолска Православна Црква.

Постоји надахнуће добра, руковођено Духом Светим, али постоји и надахнуће зла, којему је отац ђаво, лажа и отац лажи Не води ка Богу све оно што говори о тобожњој духовности, напротив: лажна учења душу одводе далеко од светлости истине, и за њих Господ каза: “Лопов не долази за друго него да украде и закоље и упропасти. Ја дођох да живот имају и да га имају у изобиљу” (Јн. 10:10).

Према томе, не верујте егзалтираним госпођама које хистерично разглашавају своју духовну надареност и прозорљивост и које инсистирају на равноправности најразличитијих верских учења. Дарови духовни задобијају се једино учешћем у светотајинском животу Православне Цркве, по мери нашег узрастања у благочестивости и врлини и по Божјем промишљању о путевима свакога од нас. А равноправност неправославних учења је извесна: свима је њима место “у тами најкрајњој, тамо где је плач и шкргут зуба” (Мт. 8:12).

Друго, ако још увек не налазите у себи одлучност и снаге да свим срцем и свом душом и свим умом својим приступите Православној Цркви, ако вам се чини да, иако нисте атеиста, жеља за вером у вама још није снажна и дубока, покушајте да макар часно дате себи одговор на питање: коју веру нипошто, и ни за шта на свету, не бисте желели да исповедате. Да ли сте заиста спремни да душу своју поверите следбеницима самозваних америчких пророка, ђавоиманих и психијатријских болесника, дрогираних источњака миротвораца и сиромаштвољубаца?

О томе како лажне месије налазе погодно тле у Америци, земљи без корена и традиције, међу људима обремењеним јармом техницистичке утопије и непрестаног стицања говори и на наш језик преведен роман Џона Апдајка "С", чија је главна јунакиња приступила једној душегубној источњачкој секти, да би убрзо почела да открива механизме манипулације, богаћења на невољи других, сексуалног злостављања, итд. Ако у својим размишљањима дођете до сазнања да ипак немате ничега равног души и да зато не смете допустити да она буде уловљена од духовног вука, реците себи: Ако у свом срцу осетим призив ка Богу, ка Вечности, ка Вери желео бих да верујем, да се молим, да живим као православни хришћанин, а не као члан неке од душегубних секти.

Можда ће од тога момента до тренутка када се први пут причестите бесмртним и животворним тајнама Христовим проћи и више година, али ћете за то време ипак бити чврсти у намери да се клоните агресивних позива да озбиљно истражите Библију, упознате име господа Јехове, поклоните се богу Кришни, кренете путем трансценденталне медитације. Ако не због богословских аргумената, којих Црква Христова има у изобиљу, ако не због наше традиције и својих предака, онда се клоните самозваних месија и усрећитеља макар ради очувања свога психичког здравља, заштите своје породице и свог с муком стеченог иметка, који је за секташе проповеднике зашто то не рећи отворено? и те како примамљив.

Треће, ако сте се са неким упустили у разговор о вери, немојте допустисти да вас саговорник одмах импресионира обиљем цитата из Светог Писма, својом нагалшеном озбиљношћу, учтивошћу, истинском бригом за ваше спасење. Одмах га замолите да се представи, и то тако ште ће рећи је ли православан или није. Не задовољавајте се половичним одговорима типа: Не припадам Православној Цркви, али порповедам Христа, ту нема велике разлике. Напротив! У овом питању треба се држати еванђелског става изложеног у Беседи на Гори: “Дакле, нека буде ријеч ваша: да, да; не, не; а што је више од овога од зла је” (Мт. 5:37).

Директно запитајте саговорника када се и где појавило учење које проповеда и ко је његов инвеститор (следи логично размишљање о томе откуд толика благодат у кокаколичној хедонистичкој цивилизацији, како то да се откровења јављају полуписменим фармерима и психијатријским болесницима, зар је могуће да је од Христовог доба до наших дана истина била скиривена од очију људски, па се она тек сада обзнањује). Још једноставнији начин да установите са ким имате посла је молба саговорнику да се прекрсти или да целива православну икону. Свако ко одбије да то учини испољиће своју антиправославну настројеност: од часног крста и светих икона, хранитеља душа и тела православних, ужасавају се нечастиви и беже демонске силе.

Четврто, секташи проповоденици ретко већ у старту отворено показују своју одбојност према Православљу. Они обично инсистирају на изворности тумачења Свего Писма, наводећи обиље цитата да би затим готово неприметно понудили своју интерпретацију, која се човеку неутврђеном у вери или слабије обарзованом може учинити сасвим прихватљивом, разиличитом од православног учења тек у понеком небитном детаљу. Ипак, запитајте се: ако су у питању заиста небитни детаљи (јер, по секташима, битно је да и они тобоже исповедају Господа Христа), зашто су ова учења анатемисана и њихови протагонисти одлучени од Цркве? Сетите се француске пословице: Ђаво се скрива у ситницама!

Пето, секташка делатност често се прикрива разним световним манифестацијама. Ако се одазовете на позив да присуствујете трибини, дођете у бесплатно саветовалиште или на к*рс самоусавршавања, највероватније ћете установити да се опет ради о некој секти или о секуларном, квази-научном психотерапеутском методу, чије су последице исте губитак душе, удаљавање од Православне цркве и формирање неправославног и антиправославног идентитета. Нека вас не чуди и не саблазни то што је учешће у социјалним и културно-просветним манифестацијама у организацији неправославних мисионара бесплатно: иза тобожње штедрости и некорстољубља крије се прост факат да већина ових асоцијација има моћне финансијске центре у Америци и западноевропским земљама.

Зато ћете "Кулу стражару", на пример, добити бесплатно, али ћете касније платити најпре највећим и јединим благом својом душом, а затим и својим иметком (код већине протестантских секти поштује се принцип издвајња десетине од свега што стекнете за опште потребе, а у далекоисточним сектама иде се још даље чланови напуштају своје породице и живе у камповима колхозног типа, где остатак живота проводе на најтежим пословима без икакве надокнаде, а за добробит великих манипулатора главешина ових псеудорелигијских асоцијација).

Шесто, немојте се поводити за причама о грешницима унутар Православне цркве, разним интригама о нашим свештеницима и архијерејима. Православни себе и не издају за саврешене праведнике лишене свесних и несвесних сагрешења и људских слабости; они знају да је једино Богочовек Исус Христос без греха, и да се једино у устима Његовим никада не нађе превара.

Земна, воинствујушча Црква сачињена је од живих људи са свим њиховим врлинама и слабостима, али су покров те Цркве војске Светитеља који су Господу од искона угодили и који су живот свој, и мисли своје, и речи, и дела своја обожили, охристовили, онебесили, као што је глава Цркве сам Господ и Спаситељ наш Исус Христос, који је својом крсном жртвом и славним васкрсењем занавек уништио смрт, поразио грех, оборио Кнеза овог света.

Размислите и о другој страни медаље: да ли се иза пријатне спољашњости, чистог и углађеног одела, учтивог опхођења, љубазног осмеха проповедника који разумно разобличава грехе и прегрешења православних клирика и мирјана заиста налази такав праведник који чиста срца може процењивати њихова дела? Или се ту ради о оном еванђељском: “Лицемјере, извади најпре брвно из ока својега, па ћеш онда извадити трн из ока брата својега!” (Мт. 7:5).

Седмо, ако вам се неки од аргумената секташа учини прихватљивим, ипак немојте журити да се са њим сагласите и да прихватите учење које вам се намеће. Покушајте да се суочите и са аргументима окривљене стране Православне Цркве, тако што ћете се обратити свештенику или мирјанину богословски образованом и комплетном или наћи књигу православног аутора која ће вам понудити темељнији одговор.

Осмо, не либите се да у разговорима о вери отворено исповедате Православна становишта и да се секташким проповедницима снажно супротставите контрааргументима који извиру из изворног Христовог, Апостолског и Светоотачког учења и који су посведочени животом и подвигом небројених знаних и незнаних Светитеља, Праведника, Мученика, Преподобних, свих који часно живот свој положише у нади на васкрсење и на живот вечни.

Црква Православна већ две хиљаде година обзнањује спасење рода људскога у Христу Распетом и Васкрслом, проповедајући Еванђеље сваком створењу, па и онима који отпадоше од вере отаца, који нас мрзе, прогоне и злостављају, како би се они обратили на пут покајања, правде и спасења.

Зато смело посведочите велику истину Православља, не плашећи се оптужби за верску нетрпељивост, нетолерантност и екстремизам, примитивизам и затуцаност, јер нас учи: Ријеч о крсту лудост је онима који гину, а сила Божија нама који се спасавамо” (1. Кор. 1:18).

 

  POZDRAV!-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 11:19

Црна Гора формираше Митрополитски совет

Подгорица /07/12/ 08:19

Црногорската православна црква (ЦПЦ) формираше Митрополитски совет.

Ова тело има за цел „да ги поддржи митрополитите и црквата при влезот во узурпираниот црковен имот и преземањето на духовната компетенција на целата црногорска територија“.

Во Митрополитскиот совет, како што пренесуваат медиумите во Подгорица, се и 170 угледни црногорски граѓани.

Црногорската православна црква формираше и пет одбори кои ќе се грижат за материјално - финансиските прашања, односите со јавноста и промоција на црковните интереси.

ЦПЦ е канонски непризната црква, иако црквата е постара од Српската православна црква, со која се во актуелен спор околу епархиската надлежност на територијата на Црна Гора.

Главната пречка за непризнавање на ЦПЦ, е Српската православна црква (СПС).

-------------


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 15:39
PROTESTANSKATA CRKVA VENCAVA HOMOSEKSUALCI CryCryCry

VEST NA GODINATA


-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИПостирано од: aladin
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 15:50
zarem ne gledate sto pravi?

ostevete go ne e vreden --- se kaza ,,koj e,, !


-------------


Постирано од: RIS RES
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 17:36
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

PROTESTANSKATA CRKVA VENCAVA HOMOSEKSUALCI CryCryCry

VEST NA GODINATAOVA NE E VEST NA GODINATA TUKU NA VEKOT!
-------------
pogrizise da mu se dopadnes na onoj koj sto se grizi za tebe


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 23:48

Anglican Church on brink of schism


By Jonathan Petre in Columbus, Ohio
(Filed: 22/06/2006)

Worldwide Anglicanism was in its death throes last night after its liberal American branch failed to toe the conservative line on homosexuality demanded by the majority of the Communion.

After a day of twists and turns, the Episcopal Church's governing General Convention agreed an eleventh-hour peace offering, but the Archbishop of Canterbury, Dr Rowan Williams, will struggle to hold the Church together.

 
Bishop%20Schori
Bishop Schori referred to 'our mother Jesus'

Dr Williams will now come under huge pressure from conservatives to trigger a http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml;jsessionid=HPEGDE13F1DQTQFIQMGCFFOAVCBQUIV0?xml=/news/2006/06/20/wchurch20.xml - schism by withdrawing invitations from the http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml;jsessionid=HPEGDE13F1DQTQFIQMGCFFOAVCBQUIV0?xml=/news/2006/06/19/nchurch19.xml - American bishops to the 2008 Lambeth Conference, the meeting of all Anglican bishops held every 10 years.

He will use his http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml;jsessionid=HPEGDE13F1DQTQFIQMGCFFOAVCBQUIV0?xml=/news/2006/06/15/wchurch15.xml - diplomatic skills to try to avert such a drastic step, but will be acutely aware that the American Church has fallen short of the requests he and other Primates made for it to rein in its http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml;jsessionid=HPEGDE13F1DQTQFIQMGCFFOAVCBQUIV0?xml=/news/2006/06/16/nchurch16.xml - liberal agenda .

In an initial, non-commital statement Dr Williams thanked the Episcopal Church for the "exceptional seriousness" with which it had taken the issues and said he would offer fuller comment in the next few days.

"It is not yet clear how far the resolutions passed this week and today represent the adoption by the Episcopal Church of all the proposals set out in the Windsor Report.

"The wider Communion will therefore need to reflect carefully on the significance of what has been decided before we respond," he said.

Conservative anger was fuelled yesterday when the newly elected head of the Episcopal Church referred to Jesus as "mother", akin to heresy among traditionalists.

In her first sermon as the Church's Presiding Bishop-elect, Bishop Katharine Jefferts Schori told a congregation at the General Convention: "Our mother Jesus gives birth to a new creation - and you and I are his children."

But the bishop, a liberal who backed the election of Bishop Gene Robinson as Anglicanism's first openly gay bishop and who supports same-sex blessing ceremonies, later urged the Convention to support the peace offering.

Her dramatic intervention came during a last-ditch debate ordered by the outgoing Presiding Bishop, Frank Griswold, after the Convention rejected a key resolution on homosexuality.

A tetchy 200-strong House of Bishops only passed the compromise motion after Bishop Griswold warned them that if they did not, Dr Williams would find it "very difficult" to invite them to the next Lambeth Conference.

The subsequent debate was even more fraught, with some speakers in tears.

Bishop Jefferts Schori said that the Episcopal Church and the Anglican Communion were like conjoined twins that should only be separated if both had a good chance of surviving the operation.

The final resolution, which was backed by three quarters of the deputies, called upon "standing committees and bishops with jurisdiction to exercise restraint by not consenting to the consecration of any candidate to the episcopate whose manner of life presents a challenge to the wider Church and will lead to further strains on communion".

The carefully crafted compromise was falling apart minutes after it was passed.

The liberal Bishop of Washington, the Rt Rev John Chane, who officiates at many national services in the cathedral in Washington, said he would "defy" the resolution.

Other liberal bishops said they were under no obligation to obey any of the resolutions.

A group of 12 conservative bishops dissociated themselves from the compromise resolution, saying that it was "inadequate" and gave "a false sense" of the Episcopal Church's intention of acting on it.

Bishop Robert Duncan, of Pittsburgh, the leader of a network of conservative dioceses, said: "We were asked to speak with clarity but we have come up with a fudge."

dali e ovaa ,,apostolka,,?-------------


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 08.Декември.2006 во 00:42
http://www.gaychristianonline.org/samesexmarriageceremony.html - http://www.gaychristianonline.org/samesexmarriageceremony.html

proverete NAJNOVO  OD ,,PROTESTANTSKATA APOSTOLSKA VERA,,


-------------


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 08.Декември.2006 во 08:40
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

PROTESTANSKATA CRKVA VENCAVA HOMOSEKSUALCI CryCryCry

VEST NA GODINATA
Приложи ни линк каде што си го прочитал ова, да видиме лично.

-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 08.Декември.2006 во 09:06
Originally posted by aladin aladin напиша:

http://www.gaychristianonline.org/samesexmarriageceremony.html - http://www.gaychristianonline.org/samesexmarriageceremony.html

proverete NAJNOVO  OD ,,PROTESTANTSKATA APOSTOLSKA VERA,,
eve pravoslavie, bratot aladin toa go napravil pred mene i pred tebeWink


-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИПостирано од: Ignacio Lojola
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 01:10
Zosto ovaa tema ne steknala prostor vo interesot na adzija ,podetalno da ja obraboti?Serioznosta na bogohulnite temi predstaveni kako hristijanski ,ne li go zasega?  Mislam deka e strasno toa-kolku nedemokratski da izgleda, da se tolerira vakvo nesto so hristoviot predznak.
Jas od svoja strana moram nezadrzlivo da istaknam edna vistina:
VISTINSKOTO HRISTOVO UCENJE E NAJGOLEM NEPRIJATEL NA PROTIVPRIRODNITE BLUDNI DEJSTVA.
-------------
DIFENSOR FIDEI - SOCIETAS JESU


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 11:39
Ако Јован и бектешите проповедаат друго учење ќе можат да се регистрираат?!

"Вечер" дознава дека спорната, за Европа формулација во членот осум, која предвидува "од една вероисповест да може да се регистрира само една верска заедница", во најновата верзија на Законот ја нема. Најверојатно името и верското учењето ќе бидат главните критериуми за да може една верска заедница да добие регистрација.

Новиот Закон за верски заедници нема да забранува, туку ќе пропишува начини како и под кои услови ќе може да се регистрира една верска заедница, дознава "Вечер". Спорната, за Европа формулација во членот осум, која предвидува "од една вероисповест да може да се регистрира само една верска заедница", во најновата верзија на Законот ја нема. Изворите на "Вечер" тврдат дека со Законот ќе бидат пропишани норми кои ќе мора да ги исполнат верските заедници за да можат во судска процедура да добијат регистрација.
Ова е компромисот што Владата, преку модификации на неколку членови од последната верзија, веќе го изготвила и тој ќе им биде презентиран деновиве пред се на МПЦ, ИВЗ, но и на ОБСЕ. Од нив се очекува позитивно мислење за да може Македонија до крајот на првото тромесечие од 2007 да го има Законот кој Европа и НАТО го бара како еден од условите за членство.
"Вечер" дознава дека во најновата верзија на Законот се преземени искуства од неколку европски држави. Најверојатно името и верското учење ќе бидат главните критериуми за да може една верска заедница да добие регистрација.
Индиректно тоа значи дека на Јовановата охридска архиепископија нема да и се попречува регистрацијата доколку таа во судска постапка докаже дека ги исполнува условите да биде регистрирана како легална верска заедница.
Завчера и премиерот Никола Груевски по средбата со скопскиот Бискуп, Киро Стојанов, потврди дека Законот го има во неговите раце, но одби јавно да ги соопшти компромисните формулации се додека за нив не добие согласност од засегнатите страни. Дали двете најголеми верски заедници, МПЦ и ИВЗ, ќе се согласат со бришење на спорната алинеа од Законот засега останува нејасно. Тие одбиваат какви било коментари се додека не го видат предлогот од Владата на маса. По последните интензивни средби нивниот став беше дека се можни модификации но во никој случај бришење на формулацијата, "од една вероисповест да може да се регистрира една верска заедница".


Г.Г. СТЕФАН: Ватикан не е вистинската адреса за црковниот проблем
Архиепископот Охридски и македонски, г.г. Стефан завчера изјави дека прв пат слуша оти премиерот Никола Груевски има намера да патува на аудиенција кај папата Бенедикт 16. Г.г. Стефан смета дека Ватикан не е вистинската адреса за решение на црковниот проблем.
-Ватикан не е вистинската адреса и место од каде што треба да бараме поддршка, бидејќи овде станува збор за недоразбирање на две православни цркви и тука треба да се бара решението. Вистинската адреса е Вселенската Патријаршија и сите помесни православни цркви, бидејќи прашањето на МПЦ и спорот со СПЦ е во интерес на севкупното православие, изјави Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан.
Премиерот Груевски во сабота ќе биде примен од Поглаварот на римокатоличката црква, Папата Бенедикт Шеснаесетти и лично ќе му ја врачи поканата за тој да ја посети Македонија.

ШТО ПРЕДВИДУВА БУГАРСКОТО ИСКУСТВО?
Во бугарскиот Закон за религиите нема одредба "од една вероисповест да се регистрира само една верска заедница", но истиот Закон овозможува заштита на веќе постојните верски заедници од паралелни верски институции на тој начин што предвидува критериуми за регистрирање.
Бугарија тоа прашање го регулирала на тој начин што не дозволува регистрација на две вероисповести со исто име и иста доктрина, од која пак клучно за регистрацијата е името на верската заедница.

Марјан Николовски-------------


Постирано од: orto
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 19:50

ПОВЕЛИ , АЏИЈА ЕДУЦИРАЈ СЕ МАЛЦЕ ЗА ЦРКВАТА ХРИСТОВА

Архимандрит Георгиј Капсанис
(игумен на манастирот на преподобен Григориј на Света Гора)

Православната еклисиологија и современиот човек

Доживувањето на тајната на Црквата како тајна на Божественото и човечкото, на вертикалната и хоризонталната во Христа заедница денес кај мнозина членови на Црквата е ослабнато. Ја сфаќаме Црквата не толку како Тело Христово и заедница на Светиот Дух, колку како “религија”, или како установа за задоволување на религиозните потреби на некои религиозни луѓе, или како националнополитичка организација која им служи на социолошките цели.

Последиците од таквото нехристолошко, неличносно и надворешно гледање се очигледни. Најнапред во богослужението не постои секогаш чувството за заедницата што Му служи на Бога, “на богослужбената заедница”, туку е присутно чувството на локалното собирање на индивидуи коишто одвоено Му служат на Бога. Тие изолирани и обично отсечени од Православното предание индивидуи претпочитаат музика (пеење) што ним им се допаѓа и во нашите храмови ја заменуваат преданиската и согласна со целиот дух и етос на Црквата византиска музика со западните романтичарски мелодии што ги пее еден хор одвоен од црковното собрание со една завеса. Во тие хорови возможно е да пеат и атеисти, или инославни, како што веќе се случува во некои православни Цркви. Од истите причини се претпочита европското сликарство на Ренесенсата коешто го изразува западниот човекоцентричен дух. За жал малкумина забележуваат колку сето тоа ги фалсификува црковниот живот и благочестието на христијаните и ги отсекува од телото на Црквата, бидејќи ги оттуѓуваат од нејзиното живоносно предание.

Но и Светите Тајни од мнозина се сфаќаат како дејствија или чинодејствија од приватен карактер и интерес, а не како еклисиолошки собитија. И самата par exellance Тајна на единството и заедницата, Тајната на Божествената Евхаристија, честопати се смета како средство за индивидуално усовршување и осветување, а не како Тајна на вотеловување во телото Христово, во коешто се осветувањето и спасението. Затоа и парохијаните не се поврзуваат како членови на едно тело и на едно семејство. Сочинуваат “маса” , а не заедница, збир на индивидуи, а не собор на личности во Христа. Како односите помеѓу верниците, така и односите помеѓу пастирите и верниците се неличносни.

Исто така секое сепаративно движење во крилото на Ерархијата, на епископите, или на парохиите и на манастирите ги спречува неосвестените христијани во Црквата да ја препознаат “заедницата на Светите” и да пристапат во неа. Единството на клириците и на лаиците е најубедителната проповед и најпродуктивниот мисионерски метод.

Луѓето од сите епохи имаат длабока потреба за примање на нивната личност во една заедница на љубов и на братство.

Таа потреба ја чувствува и во голема мера неисполнетиот современ човек поради неговото големо оттуѓување од Бога, од коешто следи неговото оттуѓување од ближниот. Бидејќи Бог отсуствува од животот на луѓето, отсуствува и соединувачкиот центар, а луѓето и покрај многуте средства за комуникација, дури и кога се доближуваат меѓу себе, остануваат суштински, дешевно неповрзани, како што се случува и во самиот брак. Оттуѓувањето се проширува поради новите услови на живот. Човекот во анонимното мноштво на големите градови или во механизираните и неличносни услови на работа, образование, релаксација, ја нема можноста да постои како личност, да ги сретне другите човечки личности, за да побара една вистинска заедница со нив. Во таквите околности претставува една бројка, паразит на една машина, потрошувач на потрошувачкото општество. И така немоќен да живее во заедница со Бога и со ближните човекот прибегнува кон сурогати, вештачки блаженства и рај, неодговорни телесни односи и сл. , што конечно му ја проширувааат не-заедницата и го прават невротичен и плашлив.

Така целата состојба на човекот претставува еден предизвик за Црквата, еден трагичен повик сличен со повикот на Македонецот: “премини во Македонија и помогни ни” (Дела 16,9).

Современиот човек, дури и кога не може тоа да го изрази, очекува од Црквата да го пројави надворешно она што е внатрешно, т.е. Богочовечката заедница. Поставеноста на пастирите наспроти своето паство, организацијата на епископиите и на парохиите, секој детал од животот на Црквата да ја открива нејзината вистина. Кога вистината на Црквата не се изразува со нејзиниот живот, Црквата нема да има доверба во светот. А вистината на Црквата којашто сите треба да ја живееме и потоа да ја проповедаме е тоа дека Воплотениот Логос Божји но прави членови на Неговото Тело и заедница на Светиот Дух.

Оваа вистина ја сведочи секој христијанин којшто е вкоренет преку верата во светото единство на Пресвета Троица во Црквата. Секојдневно се бори да напредува преку покајанието и постанува блескав знак за тоа единство во светот. Сиот негов живот постанува еден повик кон оние што доаѓаат во контакт со него да го остават расцепканиот и егоистичен живот и да учествуваат во “единството на верата и заедницата на Светиот Дух”.

Господ нека ни ја даде Својата благодат со смирение и славословие да го примиме дарот на Богочовечката заедница и единство во Црквата и да напредуваме во него “додека сите не стигнеме до единство во верата и познание на Синот Божји, до состојба на совршен маж, до мера на озраста од Христовата полнота” (Еф. 4,13).-------------
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 14.Декември.2006 во 19:12
eve edno intervju da go procita dragiot nas Hadzija:hafsRazgovor sa Ebu Hafsom, legendarnim komandantom čečenskih mudžahida,  o njegovom bliskom prijatelju, Šamilu Basajevu, o medijskoj blokadi borbi u Čečeniji, o pobjedi Hezbullaha u Libanonu,o planovima za budućnost, te o novčanoj pomoći iz Turske koja dolazi za čečenski front.

Islamska republika Čečenija nastavlja džihad, džihad koji je počeo prije onih u Iraku, Afganistanu i Somaliji. Unutar Republike, dolazi do promjene strategije, i sada se na čelo imenuju mladi komandanti koji izvode smrtonosne i ključne operacije protiv ruskih okupatora. Naravno, ruski masovni mediji koji su pod Putinovom kontrolom ne izvještavaju o uspjesima čečenskih boraca pa svijet malo zna o njihovim uspjesima i najnovijim akcijama. Oni novinari koji se usude da budu objektivni su kažnjeni a http://www.islambosna.ba/forum/index.php?action=search2 - ponekad čak i ubijani od strane onih koji su lojalni Kremlju. Zbog svega ovoga, mi smo odlučili da posjetimo ovu okupiranu zemlju da bi intervjuirali legendarnog komandanta čečenskih mudžahida, Abu Hafsa.

 

Q: Zašto ste se priključili čečenskom pokretu otpora, i kako ste došli do te odluke?

 

Abu Hafs: Čuo sam i vidio da čečenski muslimani žele da oslobode svoju zemlju od Rusije i da žele da svoj život žive u skladu sa islamskim učenjem. Rusi su okupirali njihovu zemlju; oni su ubijali muslimane, i stare i mlade, a također i žene, i zauzeli su sve muslimanske ustanove i muslimansku zemlju.Vidjevši sve to upitao sam se:“ Kako pravi musliman može biti, a da ne pomogne svojoj muslimanskoj braći ?“ Uvidjevši odgovor, odlučio sam da se pridružim džihadu u Čečeniji.

 

Q: Kakva je situacija sa otporom sad? Možete li nam reći nešto o zadnjim događajima?

hafs1

 

Abu Hafs:Imam dobre vijesti za vas. Borbe u Čečeniji su se pojačale.Rusi sada više ne postižu više uspjeha; uspjesi su se okrenuli na našu stranu. Za vrlo kratko vrijeme mi ćemo pokazati cijelom Ummetu pravu  silu i snagu  Pokreta otpora, a takodjer ćemo i primijeniti novu strategiju. Svi komandanti su sada potčinjeni Dokki Umarovom.Ovo je prouzrokovalo novu strategiju i sada mi Rusima nanosimo gubitke svaki dan. Poslali samo mnoge ruske vojnike u pakao, a poslaćemo ih još više u operacijama koje slijede.

 

Q: Sve ove godine borba i džihad u Čečeniji bila je povezana sa imenom-Šamil Basajev. Kakav je uticaj njegova smrt  imala na džihad u Čečeniji?

 

Abu Hafs: Molim Allaha s.w.t da primi Šamila Basajeva kao šehida; da mu podari Džennet i da nama obezbjedi priliku da se tamo sretnemo sa njim. Tokom historije, promjena komandanata je imala veliki uticaj na pokret otpora. Zato je moguće reći u vezi sa takvim herojom kao što je Šamil Basajev, da pokret otpora u Čečeniji treba da dobije još veću snagu sa smrću komandanta. To je tako zbog toga što je pravi otpor pomognut od Allaha Uzvišenog, i bitke se vode u Njegovo ime. U ovom slučaju svrha borbe je da se pomognu oni koji su potlačeni, da se vrati ono što im je oduzeto i da se muslimanski svijet vrati u pokornost Stvoritelju. On je bio jedan od najvećih šehida u historiji. Džihad u Čečeniji, pod vođstvom Dokku Umarova je jak; jak kao i za vrijeme  vođstva Šamila Basajeva zbog toga što je svaki mudžahid u neku ruku-Šamil Basajev.

 

Q: Tokom zadnjih godina, borili ste se rame uz rame sa Šamilom protiv Rusa. Kakav je kao osoba bio Šamil Basajev?

 

Abu Hafs:Kada je komandant Šamil postao šehid, bilo je poznato diljem cijelog islamskog svijeta da je on bio jedan od vođa Džihada u zadnjem stoljeću. Ovaj hrabri komandant se nije bojao nikoga i u historiji će ostati zapamćen kao heroj. Ja sam bio bliski prijatelj našeg komandanta Šamila i mogu vam reći da je njegova hrabrost, mudrost i ratno iskustvo  bilo cijenjeno kod drugih boraca. Rijetko koji komandant  će biti priznat kao on. On je mislio samo o muslimanima, o tome kako da se ostvari sloboda i kako da se živi pod Allahovim zakonom, mislio je o oslobođenju čečenskog naroda, o životu u miru i sigurnosti u svojoj zemlji. Ovo je bio njegov primarni cilj, ali brinuo se i o palestinskoj borbi. Često je komunicirao sa onima koji su došli iz Palestine u Čečeniju. Šamil je bio veliki vizionar i nikoga se nije boja, sem Allaha. Neka mu se Allah s.w.t smiluje.

 

Q: Mnogi iskusni komandanti su postali šehidi. Sada se kao komandanti postavljaju često mlađi ljudi, ispod 30 godina.Smatrate li da je to manjkavost?

 

Abu Hafs: Preseljenje mnogih komandanata neće oslabiti silu i snagu Pokreta otpora. To što su komandanti mlađi ne znači nikakvu slabost; baš naprotiv, omladina dolazi u Džihad sa nadom da će biti isti komandanti kao što su bili Šamil, Jowhar, Maskhadov i Sadulaev koji su bili simboli Džihada. Ovi mladi komandanti su puni časti: Džihad je način na koji je Allah uzdigao Čečeniju. A ne smijemo zaboravit da je mladunče lava-isto lav.

 

Q: Na američkoj listi „terorista“ tvoje ime je na vrhu. Da li si ti imao ikakve komunikacije sa Al Qaidom?

 

Abu Hafs: Kada je Amerika govorila istinu o nama? Ili kada je dala istinite informacije o onome što se dešava u Iraku? Šta su to oni pričali istinito o afganistanskom i iračkom narodu? Kada su palestinski borci na fer način pobjedili na  demokratskim izborima da li su oni (Amerikamci) poštovali prava Palestinaca? Zatvor u Abu Graibu pruža najveći dokaz o tome kakva je američka politika i kakav im je cilj. Kako da vjerujemo Amerikancima poslije toga?

Što se tiče mene lično, ja sam došao da vodim Džihad na Allahovom putu. Takođe  sam osoba koja je privržena svojoj veri. Da li bi bilo fer da onoga ko štiti čast, vjeru i potlačenu muslimansku braću nazovemo pripadnikom Al Qaide? 

 

Q: Postoje mnoge brige oko Al Qaide i njenog vođe Osame bin Ladena. Šta ti misliš o svemu tome?

hafs2

 

Abu Hafs: Rasprave i rasprave o ovome će se ponavljati i ponavljati.Nemoguće je svakome vjerovati. Moje mišljenje je da su oni grupa mudžahida, ista kao i ostale grupe. Oni pomažu islam i potlačene muslimane i Osama bin Laden je jedan od vođa Džihada. Molim Allaha da pomogne sve one koji se bore na Njegovom putu!!

 

Q: Bilo je priče o tome da turski narod obezbjeđuje finansijsku pomoć za čečenski pokret otpora, navodno da  iz Turske dolazi novac koji se šalje na prvu liniju. Da li je to istina?

 

Abu Hafs: Ovo nije ni tvrdnja niti je pitanje. Mogu da kažem sljedeće; pomoć koja se skuplja i koja dolazi do nas ispunjava do kraja svoju svrhu. Mi na to  pomno pazimo. Naša turska braća su nam pomogli sa iftarima  za Ramazan, a pomoć u mjesecu Ramazanu je posebno blagoslovljena. Ovom prilikom zahvaljujem svim muslimanima na njihovoj pomoći.

 

Q: Putin je proglasio amnestiju za sve one borce koji se predaju. Da li su neki iskoristili ovu prednost zbog neke finansijske dobiti?

 

 

Abu Hafs: Amnestija je objavljena, ali postavlja se pitanje kao to da agresor može da oprašta onima nad kojima je izvršio agresiju i koje drži potlačenima. Baš suprotno, oni trebaju da traže da im mi oprostimo. Činjenica da su Rusi poduzeli jedan takav korak još više govori u prilog tome kolika je snaga čečenskog pokreta otpora, te slabost i nesposobnost ruske vojske. Niko od mudžahida nije prihvatio ovu ponudu. Desilo se obrnuto: čečenski borci su borbu nastavili još žešće.

 

Q: Šta mislite o pobjedi koju je postigao Hezbullah protiv Izraela u Libanonu?

 

Abu Hafs: Hezbullah je pobjedio u Libanonu zato što se borio za pravedan cilj. Pobjeda svjedoči o početku propasti zločinačke cionističke dominacije u Palestini.

 

Q. Očekuje se da papa posjeti Tursku. Napadi na islam i na našeg Poslanika  u zadnje vrijeme su postali sve učestaliji. Kako vi doživljavate sadašnju situaciju?

 

Abu Hafs: Cionisti i radikalni kršćani ne prezaju od toga da napadaju Islam i našeg Poslanika s.a.w.s. Kao prvo sve je ovo namjerno pripremljeno i takva situacija je namjerno stvorena. Cilj ovih prljavih insinuacija i napada jeste da se poveća animozitet izmedu kršćana i muslimana ...i  za američke lidere je to dobro došlo da se stvori dobra osnova za neku novu agresiju.

 

Q: Da li želite da poručite nešto turskom narodu?

 

 

Abu Hafs: Kaže Poslanik s.a.w.s:“Nema zahvalnosti ljudima bez zahvale Allahu“ Ja bi želio da izrazim zahvalnost turskim muslimanima koji su se odazvali pozivu da se pomogne potlačenim muslimanima i koji su pomogli mudžahidima. Jedan učenjak je rekao:“ Nastavak činjenja djela ka pravednom cilju sa upornošću jeste razlog primanja djela kod Uzvišenog Allaha“. Tako da svi oni koji su pomogli džihad u Čečeniji naći će nagradu kod Allaha s.w.t.

 

 O Abu Hafsu

 

Abu Hafs je rođen u Jordanu 1973. godine. Nakon studiranja došao je u Čečeniju 1995 da se bori u ratu protiv Rusa. Pridružio se mudžahidskoj grupi  Emira ibn Hattaba. Zbog njegovih izuzetnih vojnih sposobnosti i znanja, ubrzo je postao instruktor u toj grupi i jedan od vođa. Nakon preseljenja Hattaba, postao je zamjenik novog komandnata, Abu Welida. Poslije njegove smrti, preuzima komandu grupe i sada je zamjenik vrhovnog komandanta čečenskih mudžahida Dokke Umarova.

 

 

 

Preveo CrniLeptir

  Samo za informacija do noviot moderator---  ova e prevzemeno od verski  web sajt!  pozdrav!-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Декември.2006 во 00:27
Отшрафете го!

Некаде помеѓу разочараноста од анемичната научна и академска заедница и револтот поради галопирачката десекуларизација што му се случува на општеството седнав и на мојот блог објавив десет причини поради што сакам да го нема крстот на Водно.
И додека се дискутираше, додека тензијата растеше, на површината исплива и единаесеттата: онаа која го натера Ричард Даукинс во својот документарец кога зборува за религијата да употребува термини како „вирус“ и „корен на злото?“. Радикалната религиозност, онаа која Даукинс ја нарекува „милитантна вера“!
Анонимни коментатори на различни блогови почнаа со рафални навреди и притисок кон оние што застанаа против градбата на Водно. „Тој крст тебе те има доведено на свет. Твоите прабаби тетовираа(т) крст на челото за турчинот да не ги забули“, „Ти си срам и отпадник на својот народ“, „Смрдлив Влав, граѓанин од Ш класа да не набројувам. Сапун да се направи од него“, „Сојузниците и останати да ги оставеа овие со свастика на ракав, уште година две, сега ни тие, а ни ние ќе немавме проблем со иднината! ќе немавме проблем за тоа крстот дали треба или не треба, а и нешто ме наведува дека ќе бевме малку повеќе побожни!“...вака коментираа најрадикалните. Тоа најмногу ме исплаши.
По блоговите претежно пишуваат помлади луѓе. Што ќе се случи кога, вака воспитани, тие ќе пораснат? Црно им се пишува на секуларизмот и на европската иднина што се декларирани во речиси сите поважни државни акти.
Еве ги моите десет причини што предизвикаа таков гнев.
1Провокација „за Шиптарите“ - Убеден сум дека добар дел од причините за градењето или за поддршката за градењето на крстот на Водно е „за инает на Шиптарите“, „да видат тие кој е овде газда“. Аргумент што е валиден исто толку колку што во бракот е валиден аргументот „да се знае кој дома носи панталони“. Сметам дека истото тоа е аргумент што побргу да се расшрафи монструмот затоа што симболизира нетолеранција, ксенофобија и оди против намерите за мирен соживот.
2Крстовите се градат внатре - Мислам дека крстот на Водно е симбол на кич-христијаните, на божем-верниците, на фарисејштината, не на оние што се вистински христијани. Христијанството не е прашање на големината на крстовите, прашање е на големината на доблеста што ја имаш. Крстовите не се градат на планини, тие се градат внатре во христијанинот. Имаше еден стих од Библијата во кој на христијанинот му се препорачува кога пости да си го измие лицето и да не се фали со тоа. А крстот е токму тоа - фалење со верата.
3 Симбол на фундаментализмот - Тргнувајќи од претходната причина (2) таа ерекција на Водно за мене го симболизира најлошиот дел од сите религии - политичкиот, лукративниот, фундаментиалистичкиот, силеџискиот, оној поради кој Инквизицијата палела, папата повикувал на крстоносни војни, оној дел од религиите поради кој и денес постојат бомбаши самоубијци...
4Лицемерно е - Не е ли малку дволично да се перчиш со крстови? Не е ли подобро тие пари што се дадени за крстот да се употребат за народни кујни, за училишта..., па и едно верско училиште има повеќе смисла од грдосијата на Водно. Познавам неколку христијани кои се срамат од градбата на Водно.
5Религијата не е бизнис - Ако крстот на Водно е изграден како туристичка атракција, мислам дека сите попови што собираат пари за таа намена треба да си ги остават мантиите и да почнат бизнис. Само не знам колку им е добар бизнис-проектот.
6Крстот не е неутрален симбол - Секоја споредба со Ајфеловата кула или со некои други монументи нема основа. Крстот не е неутрален симбол. Со него не може да се поистовети мнозинството. Одвај две третини од населението во Македонија е по потекло од христијански семејства и одвај две третини од нив се декларираат како верници и одвај две третини од тие што така се декларираат имаат поим што е тоа христијанство. Тоа значи дека на половината од населението тој симбол не им значи ништо, а многумина и ги иритира.
7Враќање во средниот век - Религијата и фанатизмот, строгото држење кон традицијата и суеверието, во многу ме асоцираат на среден век, на романтизам, на темно, на назадување, на незнаење. Крстови, споменици на војсководци (масовни убијци) и диктатори (Скендер бег, Александар Македонски...) - каков вредносен систем градиме ние?
8Железо без никаква вредност - Крстот на Водно нема никакво значење, освен негативното (како што погоре напишав на неколку места). Барањето за негово отшрафување не девалвира ништо. Нема традиција, нема ништо поврзано со него што би имало историска или културна (па дури ни религиска) вредност - едноставно: тој е само куп железо.
9Естетски дискутабилно здание - За естетиката може да се дискутира. Мене не ми се допаѓа крстот. Мислам дека ако веќе се градеше нешто, можеше да се изгради нешто многу поубаво. Ама на градителите не им било првостепено изграденото да биде убаво, туку тоа да биде крст. Впрочем еден од авторите ми е познат како автор на „руглоно“ од пешачки премин во Влае, таканаречениот „Влајко“
10Не му е таму местото - Мислам дека не треба да го има зданието затоа што кога ќе го погледнам Водно сакам да видам планина. Вистинска, чиста, природна. Не сакам крстот да ми упаѓа во пејзажот, да ми ја контаминира глетката.
-------------


Постирано од: orto
Датум на внесување: 15.Декември.2006 во 00:35
И сега со сакаш да кажеш со ова Хаџија ? Знаеме дека сите се против КРСТОТ ХРИСТОВ а впрочем ова е форум а НЕ преглед на дневни новости од весниците ако на некого му е потребна дотична информација ке си купи весник,СВАЌАШ!

-------------
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Декември.2006 во 00:40
Јас го ставив тука за дискусија, за дебата... Не реков ниту дека се сложувам ниту не... Не рипај одма ко попарен...

-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 15.Декември.2006 во 00:47
Крстот на водно е најубавото нешто што го обележала Македонија во последните 2000 год.Иначе дали го знаете значењето и поводот за крстот

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 15.Декември.2006 во 00:51
Mene mi e ok , no i ne mi e ko u grob da sme nad glava ni visi sto znam Ouch


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Декември.2006 во 00:53
Што мислите за овој коментар на горенаведниот новинар на Шпиц:

2Крстовите се градат внатре - Мислам дека крстот на Водно е симбол на кич-христијаните, на божем-верниците, на фарисејштината, не на оние што се вистински христијани. Христијанството не е прашање на големината на крстовите, прашање е на големината на доблеста што ја имаш. Крстовите не се градат на планини, тие се градат внатре во христијанинот. Имаше еден стих од Библијата во кој на христијанинот му се препорачува кога пости да си го измие лицето и да не се фали со тоа. А крстот е токму тоа - фалење со верата.


-------------


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 15.Декември.2006 во 11:24
Kako se vika avtorot na tekstot?

-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Декември.2006 во 11:36
Ивица АНТЕСКИ

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Декември.2006 во 11:50
Дека е будала, тоа е јасно... Но има и делумна вистина во ова... Особено обвинувањата за кич христијанство, за фарисејштината на оние во мантии и за бизнис интересите кои се поголеми од љубовта кон верата...

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Декември.2006 во 11:57
Самоволие на митрополитот


Богојавление е празник што треба да се слави со најголеми почести. Празник што го слават сите христијани. И во нашиот Охрид овој празник има посебно обележје со фрлање на крстот во водите на Охридското Езеро. Секоја година крстот го фрла господин Тимотеј. Оваа година голема желба на охриѓани и на одборот за прослава е тој крст да биде фрлен од раката на г.г. Стефан.

Охрид го заслужува тоа зашто е град на многу цркви, на првите просветители. Но, тоа е оневозможено од страна на г.Тимотеј со образложение дека тој е митрополит на Охрид.

Господине Тимотеј! Вие сте дебарско-кичевски митрополит, а не охридски. Вие сте во Охрид гостин, администратор и секој момент може да го напуштите и да одите во Дебар или во Кичево. Тоа што Вие си го доделивте Плаошник е само Ваша желба, а не канонска. Немате право да се мешате во изборот кој треба да го фрла крстот. Вие треба да го прашувате г.г. Стефан за се', а не тој Вас.

Охридско-македонски е г.г. Стефан и нему му е местото овде. Тој треба да е главен на прославата во градот на црквите и вториот Ерусалим. Охриѓани се многу изреволтирани. Писмово е апел до г. Тимотеј да не дозволи раскол меѓу митрополитите и омраза од народот кон него.

Со голема почит кон Одборот за прослава,

Името познато на редакциjата


-------------


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 15.Декември.2006 во 15:04
I PROTIV OVIE KRSTOVI IMASE NATPIS VO SPIC!SO  PISUVASE VO SPIC ZA OVIE KRSTOVI?????????????????????????????????????????

-------------


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 15.Декември.2006 во 15:07

Defending terrorism

By Steven Martinovich
web posted April 8, 2002

To the average person, defining the concept of terrorism wouldn't cause great difficulty. In just a few seconds I managed to come up with "terrorism is the systemic use of violence, generally against civilians, in order to intimidate or coerce a society or state, usually for political or ideological reasons." Granted, such a simple definition inevitably fails to address the gray areas that students of ethics and morality love to play in but it is leagues better than the 57 nations - which included alleged sponsors of terrorism like Iran, Iraq and Syria - of the Organization of the Islamic Conference managed to do at their meeting in Kuala Lumpur, Malaysia last week.

After two days of debate, the OIC's draft declaration was accepted without change. The definition? There was none. Few of the states were able to agree on a definition so delegates decided that no attempt should be made.

What gave the delegates difficulty was Malaysian Prime Minister Mahathir Mohamad's call to define terrorism as any attack on civilians, similar to the definition above. While Mohamad acknowledged that some terrorists had legitimate grievances, attacks that targeted civilians "could not be justified "irrespective of the nobility of the struggle."

A%20press%20photographer%20pictures%20the%20damage%20to%20the%20Hotel%20Park%20in%20Netamanya%20on%20March%2028.%20A%20Palestinian%20suicide%20bomber%20blew%20himself%20up%20in%20the%20hotel%20in%20the%20Israeli%20coastal%20resort%20town%20of%20Netanya%20on%20March%2027,%20killing%2019%20people%20and%20wounding%20around%20140%20
A press photographer pictures the damage to the Hotel Park in Netamanya on March 28. A Palestinian suicide bomber blew himself up in the hotel in the Israeli coastal resort town of Netanya on March 27, killing 19 people and wounding around 140

That placed the delegates at the conference in a tough spot. While they were fruitlessly working towards a definition, Palestinian suicide bombers worked feverishly to kill as many Israelis as possible during the Passover holiday. If the delegates accepted Mohamad's definition of terrorism, they would effectively renounce the Palestinians.

The end result of all the maneuvering was a declaration which rejected "any attempts to link terrorism to the struggle of the Palestinian people" to establish an independent state with Jerusalem as its capital.

"We reject any attempt to associate Islamic states or Palestinian and Lebanese resistance with terrorism," the draft said. Instead, the roots of terrorism, which included "foreign occupation, injustice and exclusion," should be addressed.

Along with supporting the recent Saudi peace proposal which demanded Israel give up land it captured during a 1967 war instigated by Arab nations before peace talks could begin, the declaration also called for a 13-nation committee to work under United Nations auspices to "work toward an internationally agreed definition of terrorism" and "formulate a joint organized response of the international community to terrorism in all its forms and manifestation." Given the success of the United Nations in solving the problems of the Middle East over the past half century and its continued antagonism to Israel, one can only wonder what the by product of that committee would be.

The members of the OIC are right when they argue it's wrong to link Islam and Muslims with terrorism. They are wrong, however, by refusing to approve a definition of terrorism that would excoriate Palestinian Authority chairman Yasser Arafat and the terrorists he and his aides are accused of supporting.

Palestinian%20Abdel%20Baset%20Odeh,%20a%20Hamas%20activist,%20holding%20a%20copy%20of%20the%20Quran,%20Islams%20holy%20book,%20and%20a%20automatic%20rifle.%20Odeh,%2025,%20was%20the%20suicide%20bomber%20that%20blew%20himself%20up%20in%20Netanya
Palestinian Abdel Baset Odeh, a Hamas activist, holding a copy of the Quran, Islam's holy book, and a automatic rifle. Odeh, 25, was the suicide bomber that blew himself up in Netanya

The terrorist attacks of the last 18 months, ones that saw more Israelis killed than the preceding few decades combined, have finally revealed that the Palestinian's and Arafat's desire for peace never really existed. Not long ago Arafat was essentially offered what he's always wanted, a Palestinian nation, but turned it down to pursue a goal he's desired for 30 years: the annihilation of the Jewish state.

Since 1948, its Arab neighbours have attacked Israel three times, and all three times the tiny state beat back those attacks. Those military failures taught Israel's opponents that traditional military attacks won't drive the Jews into the sea but terrorism might. Their gamble is that repeated attacks against civilians will eventually be too much for Israelis to bear economically, philosophically and politically. They might be right. For the first time since the creation of a Jewish state, many Jews are opting to leave that country in the belief that it has no future.

By refusing to condemn that tactic by declaring the actions of Palestinian suicide bombers to be terrorism, the members of the OIC have defined their own position. They had polite words in the wake of September 11 for the victims of terrorism, but when push comes to shove they will refuse to declare that the actions of Palestinian terrorists and the Israeli military are not morally equivalent. By refusing to announce that no cause justifies the willful murder of innocent civilians, the OIC member states practiced the worst kind of moral relativism.

Steven Martinovich is a freelance writer in Sudbury, Ontario. This piece originally appeared in the Kitchener-Waterloo Record and WorldNetDaily on April 4.

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Декември.2006 во 16:55

Оштетени споменици на православните гробишта во Доброште

Тетово /15/12/ 15:00

Две вертикални надгробни плочи се турнати, а уште десетина споменици се оштетени на православните гробишта во тетовското село Доброште, јави дописникот на Макфакс.

Според претседателот на црковниот одбор од селото, Јордан Котевски, тие ги забележале оштетувањата во текот на вчерашниот ден, по што ја известиле полицијата во станицата во Теарце.

Полицијата извршила увид на местото на настанот, а се уште се утврдува материјалната штета и се трага по сторителите.

Инаку, сторителите најверојатно со удари со камења и тврди предмети на два споменика им ги скршиле и турнале вертикалните плочи, додека на 11 други им се искршени крстовите, вазните и други делови, а било расфрлано и цвеќето.

-------------


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 15.Декември.2006 во 17:35
Originally posted by aladin aladin напиша:

eve edno intervju da go procita dragiot nas Hadzija:hafsRazgovor sa Ebu Hafsom, legendarnim komandantom čečenskih mudžahida,  o njegovom bliskom prijatelju, Šamilu Basajevu, o medijskoj blokadi borbi u Čečeniji, o pobjedi Hezbullaha u Libanonu,o planovima za budućnost, te o novčanoj pomoći iz Turske koja dolazi za čečenski front.

Islamska republika Čečenija nastavlja džihad, džihad koji je počeo prije onih u Iraku, Afganistanu i Somaliji. Unutar Republike, dolazi do promjene strategije, i sada se na čelo imenuju mladi komandanti koji izvode smrtonosne i ključne operacije protiv ruskih okupatora. Naravno, ruski masovni mediji koji su pod Putinovom kontrolom ne izvještavaju o uspjesima čečenskih boraca pa svijet malo zna o njihovim uspjesima i najnovijim akcijama. Oni novinari koji se usude da budu objektivni su kažnjeni a http://www.islambosna.ba/forum/index.php?action=search2 - ponekad čak i ubijani od strane onih koji su lojalni Kremlju. Zbog svega ovoga, mi smo odlučili da posjetimo ovu okupiranu zemlju da bi intervjuirali legendarnog komandanta čečenskih mudžahida, Abu Hafsa.

 

Q: Zašto ste se priključili čečenskom pokretu otpora, i kako ste došli do te odluke?

 

Abu Hafs: Čuo sam i vidio da čečenski muslimani žele da oslobode svoju zemlju od Rusije i da žele da svoj život žive u skladu sa islamskim učenjem. Rusi su okupirali njihovu zemlju; oni su ubijali muslimane, i stare i mlade, a također i žene, i zauzeli su sve muslimanske ustanove i muslimansku zemlju.Vidjevši sve to upitao sam se:“ Kako pravi musliman može biti, a da ne pomogne svojoj muslimanskoj braći ?“ Uvidjevši odgovor, odlučio sam da se pridružim džihadu u Čečeniji.

 

Q: Kakva je situacija sa otporom sad? Možete li nam reći nešto o zadnjim događajima?

hafs1

 

Abu Hafs:Imam dobre vijesti za vas. Borbe u Čečeniji su se pojačale.Rusi sada više ne postižu više uspjeha; uspjesi su se okrenuli na našu stranu. Za vrlo kratko vrijeme mi ćemo pokazati cijelom Ummetu pravu  silu i snagu  Pokreta otpora, a takodjer ćemo i primijeniti novu strategiju. Svi komandanti su sada potčinjeni Dokki Umarovom.Ovo je prouzrokovalo novu strategiju i sada mi Rusima nanosimo gubitke svaki dan. Poslali samo mnoge ruske vojnike u pakao, a poslaćemo ih još više u operacijama koje slijede.

 

Q: Sve ove godine borba i džihad u Čečeniji bila je povezana sa imenom-Šamil Basajev. Kakav je uticaj njegova smrt  imala na džihad u Čečeniji?

 

Abu Hafs: Molim Allaha s.w.t da primi Šamila Basajeva kao šehida; da mu podari Džennet i da nama obezbjedi priliku da se tamo sretnemo sa njim. Tokom historije, promjena komandanata je imala veliki uticaj na pokret otpora. Zato je moguće reći u vezi sa takvim herojom kao što je Šamil Basajev, da pokret otpora u Čečeniji treba da dobije još veću snagu sa smrću komandanta. To je tako zbog toga što je pravi otpor pomognut od Allaha Uzvišenog, i bitke se vode u Njegovo ime. U ovom slučaju svrha borbe je da se pomognu oni koji su potlačeni, da se vrati ono što im je oduzeto i da se muslimanski svijet vrati u pokornost Stvoritelju. On je bio jedan od najvećih šehida u historiji. Džihad u Čečeniji, pod vođstvom Dokku Umarova je jak; jak kao i za vrijeme  vođstva Šamila Basajeva zbog toga što je svaki mudžahid u neku ruku-Šamil Basajev.

 

Q: Tokom zadnjih godina, borili ste se rame uz rame sa Šamilom protiv Rusa. Kakav je kao osoba bio Šamil Basajev?

 

Abu Hafs:Kada je komandant Šamil postao šehid, bilo je poznato diljem cijelog islamskog svijeta da je on bio jedan od vođa Džihada u zadnjem stoljeću. Ovaj hrabri komandant se nije bojao nikoga i u historiji će ostati zapamćen kao heroj. Ja sam bio bliski prijatelj našeg komandanta Šamila i mogu vam reći da je njegova hrabrost, mudrost i ratno iskustvo  bilo cijenjeno kod drugih boraca. Rijetko koji komandant  će biti priznat kao on. On je mislio samo o muslimanima, o tome kako da se ostvari sloboda i kako da se živi pod Allahovim zakonom, mislio je o oslobođenju čečenskog naroda, o životu u miru i sigurnosti u svojoj zemlji. Ovo je bio njegov primarni cilj, ali brinuo se i o palestinskoj borbi. Često je komunicirao sa onima koji su došli iz Palestine u Čečeniju. Šamil je bio veliki vizionar i nikoga se nije boja, sem Allaha. Neka mu se Allah s.w.t smiluje.

 

Q: Mnogi iskusni komandanti su postali šehidi. Sada se kao komandanti postavljaju često mlađi ljudi, ispod 30 godina.Smatrate li da je to manjkavost?

 

Abu Hafs: Preseljenje mnogih komandanata neće oslabiti silu i snagu Pokreta otpora. To što su komandanti mlađi ne znači nikakvu slabost; baš naprotiv, omladina dolazi u Džihad sa nadom da će biti isti komandanti kao što su bili Šamil, Jowhar, Maskhadov i Sadulaev koji su bili simboli Džihada. Ovi mladi komandanti su puni časti: Džihad je način na koji je Allah uzdigao Čečeniju. A ne smijemo zaboravit da je mladunče lava-isto lav.

 

Q: Na američkoj listi „terorista“ tvoje ime je na vrhu. Da li si ti imao ikakve komunikacije sa Al Qaidom?

 

Abu Hafs: Kada je Amerika govorila istinu o nama? Ili kada je dala istinite informacije o onome što se dešava u Iraku? Šta su to oni pričali istinito o afganistanskom i iračkom narodu? Kada su palestinski borci na fer način pobjedili na  demokratskim izborima da li su oni (Amerikamci) poštovali prava Palestinaca? Zatvor u Abu Graibu pruža najveći dokaz o tome kakva je američka politika i kakav im je cilj. Kako da vjerujemo Amerikancima poslije toga?

Što se tiče mene lično, ja sam došao da vodim Džihad na Allahovom putu. Takođe  sam osoba koja je privržena svojoj veri. Da li bi bilo fer da onoga ko štiti čast, vjeru i potlačenu muslimansku braću nazovemo pripadnikom Al Qaide? 

 

Q: Postoje mnoge brige oko Al Qaide i njenog vođe Osame bin Ladena. Šta ti misliš o svemu tome?

hafs2

 

Abu Hafs: Rasprave i rasprave o ovome će se ponavljati i ponavljati.Nemoguće je svakome vjerovati. Moje mišljenje je da su oni grupa mudžahida, ista kao i ostale grupe. Oni pomažu islam i potlačene muslimane i Osama bin Laden je jedan od vođa Džihada. Molim Allaha da pomogne sve one koji se bore na Njegovom putu!!

 

Q: Bilo je priče o tome da turski narod obezbjeđuje finansijsku pomoć za čečenski pokret otpora, navodno da  iz Turske dolazi novac koji se šalje na prvu liniju. Da li je to istina?

 

Abu Hafs: Ovo nije ni tvrdnja niti je pitanje. Mogu da kažem sljedeće; pomoć koja se skuplja i koja dolazi do nas ispunjava do kraja svoju svrhu. Mi na to  pomno pazimo. Naša turska braća su nam pomogli sa iftarima  za Ramazan, a pomoć u mjesecu Ramazanu je posebno blagoslovljena. Ovom prilikom zahvaljujem svim muslimanima na njihovoj pomoći.

 

Q: Putin je proglasio amnestiju za sve one borce koji se predaju. Da li su neki iskoristili ovu prednost zbog neke finansijske dobiti?

 

 

Abu Hafs: Amnestija je objavljena, ali postavlja se pitanje kao to da agresor može da oprašta onima nad kojima je izvršio agresiju i koje drži potlačenima. Baš suprotno, oni trebaju da traže da im mi oprostimo. Činjenica da su Rusi poduzeli jedan takav korak još više govori u prilog tome kolika je snaga čečenskog pokreta otpora, te slabost i nesposobnost ruske vojske. Niko od mudžahida nije prihvatio ovu ponudu. Desilo se obrnuto: čečenski borci su borbu nastavili još žešće.

 

Q: Šta mislite o pobjedi koju je postigao Hezbullah protiv Izraela u Libanonu?

 

Abu Hafs: Hezbullah je pobjedio u Libanonu zato što se borio za pravedan cilj. Pobjeda svjedoči o početku propasti zločinačke cionističke dominacije u Palestini.

 

Q. Očekuje se da papa posjeti Tursku. Napadi na islam i na našeg Poslanika  u zadnje vrijeme su postali sve učestaliji. Kako vi doživljavate sadašnju situaciju?

 

Abu Hafs: Cionisti i radikalni kršćani ne prezaju od toga da napadaju Islam i našeg Poslanika s.a.w.s. Kao prvo sve je ovo namjerno pripremljeno i takva situacija je namjerno stvorena. Cilj ovih prljavih insinuacija i napada jeste da se poveća animozitet izmedu kršćana i muslimana ...i  za američke lidere je to dobro došlo da se stvori dobra osnova za neku novu agresiju.

 

Q: Da li želite da poručite nešto turskom narodu?

 

 

Abu Hafs: Kaže Poslanik s.a.w.s:“Nema zahvalnosti ljudima bez zahvale Allahu“ Ja bi želio da izrazim zahvalnost turskim muslimanima koji su se odazvali pozivu da se pomogne potlačenim muslimanima i koji su pomogli mudžahidima. Jedan učenjak je rekao:“ Nastavak činjenja djela ka pravednom cilju sa upornošću jeste razlog primanja djela kod Uzvišenog Allaha“. Tako da svi oni koji su pomogli džihad u Čečeniji naći će nagradu kod Allaha s.w.t.

 

 O Abu Hafsu

 

Abu Hafs je rođen u Jordanu 1973. godine. Nakon studiranja došao je u Čečeniju 1995 da se bori u ratu protiv Rusa. Pridružio se mudžahidskoj grupi  Emira ibn Hattaba. Zbog njegovih izuzetnih vojnih sposobnosti i znanja, ubrzo je postao instruktor u toj grupi i jedan od vođa. Nakon preseljenja Hattaba, postao je zamjenik novog komandnata, Abu Welida. Poslije njegove smrti, preuzima komandu grupe i sada je zamjenik vrhovnog komandanta čečenskih mudžahida Dokke Umarova.

 

 

 

Preveo CrniLeptir

  Samo za informacija do noviot moderator---  ova e prevzemeno od verski  web sajt!  pozdrav!дали се знае новинарот на ова интервју ??????


-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИПостирано од: aladin
Датум на внесување: 15.Декември.2006 во 20:57
Official%20order%20for%20the%20destruction%20of%20all%20Hellenes%20and%20the%20abuse%20of%20the%20Hellenic%20women.

Official order for the destruction of all Hellenes and the abuse of the Hellenic women.

"To the Commander of the Central Corps.
I call your attention to the following:
Death to the Hellenes who lack honour. As soon as you are given the first sign, immediately destroy all. As for whatever regarding the women, don't hesitate. Don't consider neither honour nor friendship when comes the moment of revenge.
The commander of the corps
Mehmet Azit."
-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 16.Декември.2006 во 16:07

Македонска делегација на аудиенција кај папата

МИА
16.12.2006

Висока македонска делегација предводена од премиерот Никола Груевски претпладнево имаше официјална аудиенција кај поглаварот на Римокатоличката црква папата Бенедикт Шеснаесетти.

Премиерот Никола Груевски по средбата во Ватикан изјави дека државата може да смета на поддршката од Ватикан за македонските аспирации за влез во Европската Унија.

„На Ватикан можеме да сметаме како на поддржувач и пријател на Република Македонија и една од тие работи е и самиот факт што по 16 години се одржа средба“, изјави премиерот Груевски по средбата со папата.

Груевски го информирал папата за намерата на Владата за воведување веронаука во училиштата, како и за обнова на куќата на Мајка Тереза.

Според Груевски веќе идната година можно е Радио Ватикан да емитува програма на македонски јазик.

Голем дел од средбата бил посветен на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.-------------


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 16.Декември.2006 во 19:11
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

eve edno intervju da go procita dragiot nas Hadzija:hafsRazgovor sa Ebu Hafsom, legendarnim komandantom čečenskih mudžahida,  o njegovom bliskom prijatelju, Šamilu Basajevu, o medijskoj blokadi borbi u Čečeniji, o pobjedi Hezbullaha u Libanonu,o planovima za budućnost, te o novčanoj pomoći iz Turske koja dolazi za čečenski front.

Islamska republika Čečenija nastavlja džihad, džihad koji je počeo prije onih u Iraku, Afganistanu i Somaliji. Unutar Republike, dolazi do promjene strategije, i sada se na čelo imenuju mladi komandanti koji izvode smrtonosne i ključne operacije protiv ruskih okupatora. Naravno, ruski masovni mediji koji su pod Putinovom kontrolom ne izvještavaju o uspjesima čečenskih boraca pa svijet malo zna o njihovim uspjesima i najnovijim akcijama. Oni novinari koji se usude da budu objektivni su kažnjeni a http://www.islambosna.ba/forum/index.php?action=search2 - ponekad čak i ubijani od strane onih koji su lojalni Kremlju. Zbog svega ovoga, mi smo odlučili da posjetimo ovu okupiranu zemlju da bi intervjuirali legendarnog komandanta čečenskih mudžahida, Abu Hafsa.

 

Q: Zašto ste se priključili čečenskom pokretu otpora, i kako ste došli do te odluke?

 

Abu Hafs: Čuo sam i vidio da čečenski muslimani žele da oslobode svoju zemlju od Rusije i da žele da svoj život žive u skladu sa islamskim učenjem. Rusi su okupirali njihovu zemlju; oni su ubijali muslimane, i stare i mlade, a također i žene, i zauzeli su sve muslimanske ustanove i muslimansku zemlju.Vidjevši sve to upitao sam se:“ Kako pravi musliman može biti, a da ne pomogne svojoj muslimanskoj braći ?“ Uvidjevši odgovor, odlučio sam da se pridružim džihadu u Čečeniji.

 

Q: Kakva je situacija sa otporom sad? Možete li nam reći nešto o zadnjim događajima?

hafs1

 

Abu Hafs:Imam dobre vijesti za vas. Borbe u Čečeniji su se pojačale.Rusi sada više ne postižu više uspjeha; uspjesi su se okrenuli na našu stranu. Za vrlo kratko vrijeme mi ćemo pokazati cijelom Ummetu pravu  silu i snagu  Pokreta otpora, a takodjer ćemo i primijeniti novu strategiju. Svi komandanti su sada potčinjeni Dokki Umarovom.Ovo je prouzrokovalo novu strategiju i sada mi Rusima nanosimo gubitke svaki dan. Poslali samo mnoge ruske vojnike u pakao, a poslaćemo ih još više u operacijama koje slijede.

 

Q: Sve ove godine borba i džihad u Čečeniji bila je povezana sa imenom-Šamil Basajev. Kakav je uticaj njegova smrt  imala na džihad u Čečeniji?

 

Abu Hafs: Molim Allaha s.w.t da primi Šamila Basajeva kao šehida; da mu podari Džennet i da nama obezbjedi priliku da se tamo sretnemo sa njim. Tokom historije, promjena komandanata je imala veliki uticaj na pokret otpora. Zato je moguće reći u vezi sa takvim herojom kao što je Šamil Basajev, da pokret otpora u Čečeniji treba da dobije još veću snagu sa smrću komandanta. To je tako zbog toga što je pravi otpor pomognut od Allaha Uzvišenog, i bitke se vode u Njegovo ime. U ovom slučaju svrha borbe je da se pomognu oni koji su potlačeni, da se vrati ono što im je oduzeto i da se muslimanski svijet vrati u pokornost Stvoritelju. On je bio jedan od najvećih šehida u historiji. Džihad u Čečeniji, pod vođstvom Dokku Umarova je jak; jak kao i za vrijeme  vođstva Šamila Basajeva zbog toga što je svaki mudžahid u neku ruku-Šamil Basajev.

 

Q: Tokom zadnjih godina, borili ste se rame uz rame sa Šamilom protiv Rusa. Kakav je kao osoba bio Šamil Basajev?

 

Abu Hafs:Kada je komandant Šamil postao šehid, bilo je poznato diljem cijelog islamskog svijeta da je on bio jedan od vođa Džihada u zadnjem stoljeću. Ovaj hrabri komandant se nije bojao nikoga i u historiji će ostati zapamćen kao heroj. Ja sam bio bliski prijatelj našeg komandanta Šamila i mogu vam reći da je njegova hrabrost, mudrost i ratno iskustvo  bilo cijenjeno kod drugih boraca. Rijetko koji komandant  će biti priznat kao on. On je mislio samo o muslimanima, o tome kako da se ostvari sloboda i kako da se živi pod Allahovim zakonom, mislio je o oslobođenju čečenskog naroda, o životu u miru i sigurnosti u svojoj zemlji. Ovo je bio njegov primarni cilj, ali brinuo se i o palestinskoj borbi. Često je komunicirao sa onima koji su došli iz Palestine u Čečeniju. Šamil je bio veliki vizionar i nikoga se nije boja, sem Allaha. Neka mu se Allah s.w.t smiluje.

 

Q: Mnogi iskusni komandanti su postali šehidi. Sada se kao komandanti postavljaju često mlađi ljudi, ispod 30 godina.Smatrate li da je to manjkavost?

 

Abu Hafs: Preseljenje mnogih komandanata neće oslabiti silu i snagu Pokreta otpora. To što su komandanti mlađi ne znači nikakvu slabost; baš naprotiv, omladina dolazi u Džihad sa nadom da će biti isti komandanti kao što su bili Šamil, Jowhar, Maskhadov i Sadulaev koji su bili simboli Džihada. Ovi mladi komandanti su puni časti: Džihad je način na koji je Allah uzdigao Čečeniju. A ne smijemo zaboravit da je mladunče lava-isto lav.

 

Q: Na američkoj listi „terorista“ tvoje ime je na vrhu. Da li si ti imao ikakve komunikacije sa Al Qaidom?

 

Abu Hafs: Kada je Amerika govorila istinu o nama? Ili kada je dala istinite informacije o onome što se dešava u Iraku? Šta su to oni pričali istinito o afganistanskom i iračkom narodu? Kada su palestinski borci na fer način pobjedili na  demokratskim izborima da li su oni (Amerikamci) poštovali prava Palestinaca? Zatvor u Abu Graibu pruža najveći dokaz o tome kakva je američka politika i kakav im je cilj. Kako da vjerujemo Amerikancima poslije toga?

Što se tiče mene lično, ja sam došao da vodim Džihad na Allahovom putu. Takođe  sam osoba koja je privržena svojoj veri. Da li bi bilo fer da onoga ko štiti čast, vjeru i potlačenu muslimansku braću nazovemo pripadnikom Al Qaide? 

 

Q: Postoje mnoge brige oko Al Qaide i njenog vođe Osame bin Ladena. Šta ti misliš o svemu tome?

hafs2

 

Abu Hafs: Rasprave i rasprave o ovome će se ponavljati i ponavljati.Nemoguće je svakome vjerovati. Moje mišljenje je da su oni grupa mudžahida, ista kao i ostale grupe. Oni pomažu islam i potlačene muslimane i Osama bin Laden je jedan od vođa Džihada. Molim Allaha da pomogne sve one koji se bore na Njegovom putu!!

 

Q: Bilo je priče o tome da turski narod obezbjeđuje finansijsku pomoć za čečenski pokret otpora, navodno da  iz Turske dolazi novac koji se šalje na prvu liniju. Da li je to istina?

 

Abu Hafs: Ovo nije ni tvrdnja niti je pitanje. Mogu da kažem sljedeće; pomoć koja se skuplja i koja dolazi do nas ispunjava do kraja svoju svrhu. Mi na to  pomno pazimo. Naša turska braća su nam pomogli sa iftarima  za Ramazan, a pomoć u mjesecu Ramazanu je posebno blagoslovljena. Ovom prilikom zahvaljujem svim muslimanima na njihovoj pomoći.

 

Q: Putin je proglasio amnestiju za sve one borce koji se predaju. Da li su neki iskoristili ovu prednost zbog neke finansijske dobiti?

 

 

Abu Hafs: Amnestija je objavljena, ali postavlja se pitanje kao to da agresor može da oprašta onima nad kojima je izvršio agresiju i koje drži potlačenima. Baš suprotno, oni trebaju da traže da im mi oprostimo. Činjenica da su Rusi poduzeli jedan takav korak još više govori u prilog tome kolika je snaga čečenskog pokreta otpora, te slabost i nesposobnost ruske vojske. Niko od mudžahida nije prihvatio ovu ponudu. Desilo se obrnuto: čečenski borci su borbu nastavili još žešće.

 

Q: Šta mislite o pobjedi koju je postigao Hezbullah protiv Izraela u Libanonu?

 

Abu Hafs: Hezbullah je pobjedio u Libanonu zato što se borio za pravedan cilj. Pobjeda svjedoči o početku propasti zločinačke cionističke dominacije u Palestini.

 

Q. Očekuje se da papa posjeti Tursku. Napadi na islam i na našeg Poslanika  u zadnje vrijeme su postali sve učestaliji. Kako vi doživljavate sadašnju situaciju?

 

Abu Hafs: Cionisti i radikalni kršćani ne prezaju od toga da napadaju Islam i našeg Poslanika s.a.w.s. Kao prvo sve je ovo namjerno pripremljeno i takva situacija je namjerno stvorena. Cilj ovih prljavih insinuacija i napada jeste da se poveća animozitet izmedu kršćana i muslimana ...i  za američke lidere je to dobro došlo da se stvori dobra osnova za neku novu agresiju.

 

Q: Da li želite da poručite nešto turskom narodu?

 

 

Abu Hafs: Kaže Poslanik s.a.w.s:“Nema zahvalnosti ljudima bez zahvale Allahu“ Ja bi želio da izrazim zahvalnost turskim muslimanima koji su se odazvali pozivu da se pomogne potlačenim muslimanima i koji su pomogli mudžahidima. Jedan učenjak je rekao:“ Nastavak činjenja djela ka pravednom cilju sa upornošću jeste razlog primanja djela kod Uzvišenog Allaha“. Tako da svi oni koji su pomogli džihad u Čečeniji naći će nagradu kod Allaha s.w.t.

 

 O Abu Hafsu

 

Abu Hafs je rođen u Jordanu 1973. godine. Nakon studiranja došao je u Čečeniju 1995 da se bori u ratu protiv Rusa. Pridružio se mudžahidskoj grupi  Emira ibn Hattaba. Zbog njegovih izuzetnih vojnih sposobnosti i znanja, ubrzo je postao instruktor u toj grupi i jedan od vođa. Nakon preseljenja Hattaba, postao je zamjenik novog komandnata, Abu Welida. Poslije njegove smrti, preuzima komandu grupe i sada je zamjenik vrhovnog komandanta čečenskih mudžahida Dokke Umarova.

 

 

 

Preveo CrniLeptir

  Samo za informacija do noviot moderator---  ova e prevzemeno od verski  web sajt!  pozdrav!дали се знае новинарот на ова интервју ??????


-------------


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 17.Декември.2006 во 20:46
Islam je sastavljen iz dva dijela: k*r´ana i Mača http://www.islambosna.ba/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=1571"> PDF http://www.islambosna.ba/index2.php?option=com_content&task=view&id=1571&pop=1&page=0&Itemid=30"> Ispis http://www.islambosna.ba/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=1571&itemid=30"> E-mail

abubakr     Ebu Bekr Bešir, koji je optužen i osuðen za eksplozije na Baliju, govori o radikalizmu, džihadu, Mahatiru Muhammedu, Enveru Ibrahimu, islamskoj državi, vehabizmu, saudijskom režimu, Izraelu i drugim temama...

 


 

Ne tre*amo se bojati da nas zovu radikalnim

 

Daija Ebu Bekr Bešir (ABB), utemeljitelj i voða Pesantren el-Mukmina iz Ngrukija, smještenog u indonežanskom gradu Surakarta, je poznat širom Jugoistoène Azije i svijeta
Nakon eksplozija na ostrvu Bali 2002. godine, on je bio optužen za umiješanost u napadu i kasnije pritvoren. Nakon njegovog ranog otpuštanja  prošlog mjeseca, on se još jednom pojavio na indonežanskoj politièkoj sceni.
Uprkos optužbama koje su dignute protiv njega, mnogi Indonežani su izrazili svoju podršku njemu i sumnjièavost u vezi procesa, argumentirajuæi to tvrdnjom da je indonežanska vlada bila primorana da djeluje protiv Bešira zbog pritiska koji su na nju vršile zapadnjaèke vlade, ukljuèujuæi SAD i Australiju.

Malezijski akademik i komentator Fariš A. Nur (FN) je skoro posjetio Pesantren el-Mukmin i susreo se sa Beširom lièno. Ono što slijedi je transkript njegove konverzacije sa Beširom:

 

FN: Upravo smo se pratili sa demonstracija na kojima ste bili prisutni vi i studenti iz Ngrukija zajedno sa pripadnicima Medžlis Mudžahidin Indonesia (MMI), Front Pembela Islam (FPI), Front Pemuda Islam Solo (FPIS), Hizbut Tahrir Indonesia, Partai Keadilan Sejahtera (PKS) i drugim. Kada ste prièali okupljenima, vi ste se fokusirali na trenutni konflikt u Libanonu i izraelsku agresiju. Takoðe ste kritikovali slabost muslimanskih voða u svijetu. Zašto je došlo do toga? Skoro je održan skup OIC-a u Kuala Lumpuru i stav sa kojim su oni došli je bio nepotpun i bez zakljuèka; zašto su muslimanske vlade tako prestrašene da dignu glas i pozovu na zajednièku akciju?

 

ABB: To je bilo i oèekivati od njih. Šta drugo oni mogu uraditi? Šta drugo oni mogu reæi? Ne postoji ni jedan jedini muslimaski lider danas koji ima hrabrosti i odluènosti da brani Islam i Muslimane, oni su svi u strahu od SAD-a i zapadnih sila i kod njih su se zadužili. To je ono što zovemo “Vehn”. Naš Poslanik nas je upozorio da æe se to desiti u buduænosti, da æe muslimanski Ummet biti brojan, ali slab u duhu- sve dok ne budu gaženi iznova i iznova.

 

Arapske voðe i druge muslimanske voðe u Aziji, svi pate od ove bolesti zvane “Vehn”, ova slabost je došla kroz dobra i privilegije, i na taj naèin su oni postali slabašni. Zbog toga oni ne mogu ustati protiv kafira i ne mogu biti èvrsti u svojim stavovima i politici. Njihova ljubav prema ovome svijetu bukvalno znaèi da oni misle samo na sebe. Arapski lideri se više brinu za dobivanje novca iz profita od nafte i gasa koji izvoze dok se odmah do njih Libanon razara. Njihove komšije se ubijaju ali oni samo kalkulišu o svojoj vlastitoj koristi.

 

 

Zbog toga uvijek kažem da bi Muslimanima bolje bilo da su siromašni. Naftne zalihe su bile kletva na nas, napravile nas slabim i poslušnim. Pogledajte Afganistance, za vrijeme sovjetske invazije. Oni su bili meðu najsiromašnijim Muslimanima svijeta, ali ih je pomogla njihova vjera u Allaha i samo Allaha.

 

Muslimani moraju vjerovati da sva snaga, uspjeh i pobjeda dolaze samo od Allaha. Ako Allah hoæe, oni æe pobijediti, bez obzira kakav je odnos snaga. Poslanik je porazio neprijatelje Islama èak i onda kada su njegovi sljedbenici bili malobrojni. Zašto? Zato što su oni imali najveæu snagu, Boga, na svojoj strani. Afganistanci nisu imali sofisticirano oružje kao Sovjeti, ali svojom vjerom su porazili supersilu. Tako je bilo kada su se kafiri bojali nas Muslimana, kada smo imali disciplinu i vjeru, kada smo bili jaki u srcima i nismo bili slabi u trbusima.

 

 

Ovaj džihadski duh nije sada u OIC-u. Pokažite mi jednog lidera OIC-a koji može prièati o Džihadu. Èak ni lideri Malezije i Indonezije to ne mogu, pa kako možemo išta uraditi?

 

Jedini muslimanski lider kojem je ostalo nešto duha je vaš bivši voða Mahatir Muhamed, koji je pozivao na bojkot SAD-ove valute i drugih zapadnih valuta. On je bio u pravu kad je rekao da muslimanske države trebaju da orbace amerièki dolar i da trguju svojim vlastitim valutama. Zašto bismo mi trebali koristiti dolar èak i u našim meðusobnim trgovinama? Mada Mahatir èak i nije otvoreno pozivao na džihad, makar je rekao nešto. Ovo je bilo najmanje što smo mogli uèiniti.

 

Ali lideri OIC-a ne mogu privatiti èak ni Mahatirove prijedloge, a i dalje trune o poštovanju i èasti. Kakva nam je èast preostala kad nas niko više ne sluša?

 

FN:  Neki bi ljudi obrazložili da ova slabost potièe iz straha da se ne optuže da su “previše radikalni”. Ja imam problema sa ovim koceptom jer vjerujem da biti radikalan nije nužno loša stvar. Na kraju krajeva, Nelson Mandela, Kwame Nkrumah, Jomo Kenyata, Ghandi, Nehru, svi su oni bili radikali u svom vremenu; i oni nisu èinili kompromis u svome suprotstavljanju kolonijalizmu, imperijalizmu, rasizmu i aparthejdu. Pa zašto mi sada ne bismo mogli biti radikalni?

 

ABB: Vi ste u pravu, ali slabost ne dolazi od miliona Muslimana u svijetu. Njima je svejedno da li su radikalni ili ne, oni se ne boje da ustanu i protestiraju i da vode džihad. Slabost dolazi od ovih pozapadnjaèenih kooptiranih muslimanskih voða koji samo žele da izgledaju dobro u oèima Zapada i zapadnjaèkih medija. Oni su preplašeni da bi ih BBC ili CNN mogao nazvati radikalnim, pa umjesto toga radije ostaju mehki. Problem leži ovdje, u muslimanskim liderima, ne u muslimanskim madama.

 

Muslimanski lideri gutaju savjete zapadnih sila i organizacija kao što su IMF i Svjetska Banka, èak i kada su oni loši za njihove zemlje, i oni to znaju. Oni su stvarni licemjeri i izdajnici Islama i Muslimana. Sada kao što i vi kažete, mi ne bismo trebali prihvatiti ideju da je biti radikalan nešto loše. Svaki pokret za promjenu æe biti radikalan. Naš Poslanik je takoðer bio radikalan- on se borio protiv nepravde u svojoj zajednici i izazvao aristokratski ustroj svoga društva, pa su ga nazvali radikalnim. Pa šta? Mi bismo trebali biti ponosni na to!

 

Trebali bismo biti ponosni jer je naš Poslanik došao na ovaj svijet sa porukom Islama da ga promijeni nabolje, a ne nagore ili da ih ostavi kakve jesu. Kakve koristi od objave ili religije ako ona ne mijenja ništa?

 

Danas zapadne sile i mediji žele da nas pripitome kao ovce, da nas drže krotkim i pitomim. Ali zašto su životinje pripitomljene? Da ih se na koncu može bez problema zaklati!

 

Zbog toga oni koriste etiketu “radikalan” na naèin na koji to rade, da nas drže pod strahom i pod kontrolom. Ovo je istina o našim liderima, koji su svi pripitomljeni i istrenirani da govore onako kako njihovi zapadnjaèki šefovi od njih žele.

FN: A kako onda da doðemo do naših uzora?

 

ABB: Jedini model koji treba da se slijedi jeste Islam. Jer Islam u svojoj originalnoj formi je bio tvrd i postojan, nije bio slab i popustljiv. Islam je fiksiran, stabilan, ureðen i displiniran, i takvi su i Muslimani.

 

Ako bismo se vratili stvarnoj praksi istinskog Islama bili bismo mnogo jaèi i kada bi kafiri htjeli da nas zastraše. Zbog toga tre*amo održati Šerijat i vratiti se pravom Islamu. Ali Zapad pokušava da oslabi Islam izvana i iznutra. Oni napadaju naš narod i okupiraju naše zemlje izvana, i slabe nas iznutra idejama kao što su sekularizam, liberalizam i demokratija. Sve to je dizajnirano da zaprlja naš èisti Islam.

 

Zašto mi Muslimani tre*amo da uèimo od njih? Islam je savršen, ništa ne treba da se dodaje ili mijenja. Pokazali smo da Islam može vladati svijetom perfektno 14 stoljeæa, i u to vrijeme Muslimani nisu posuðivali od drugih ideje kao što je demokratija, pa zašto bismo morali sada uèiti demokratiju od njih? Dok su god Muslimani bili samouvjereni, nisu mogli biti poraženi, ali sada smo samo lutke.

 

Zbog toga pozivamo na pridržavanje Šerijata ovdje u Indoneziji. Mi tražimo islamsku državu, a ne neku formu islamizacije društva. Mi želimo da država bude islamska, sa islamskim liderima koji imaju hrabrosti  i hoæe da implementiraju Šerijat u potpunosti. Nema drugog puta.

 

FN: Možete li malo detaljnije o tome? Šta podrazumijevate pod “provoðenjem Šerijata sa odluènošæu”?

 

ABB:   Islamski zakoni su fiksni i zbog toga je Islam stabilan. Zakoni se trebaju provoditi potpuno ali èvrsto, èeliènom rukom. Ovo je sluèaj svugdje, èak i u familiji.

 

Pogledajte u moj vlastiti primjer: ja sam otac u svojoj porodici. Moja dužnost je da provedem Šerijat u svojoj porodici i ja to i radim èeliènom rukom. Ako se moja djeca ne ponašaju u skladu sa Islamom, ako na primjer ne klanjaju, ja æu ih kazniti. Isto tako šef neke države mora da uradi to isto, mora da provede Šerijat èvrsto, jer æe polagati raèun na Onom svijetu ukoliko ne uspije. Ako njegovo društvo krši Šerijat, ko je odgovoran? Zar to nije lider, koji nije uspio da provede Božji zakon? Ovdje u Indoneziji mi imamo takve zakone, ali se oni nikada ne provode, èime se ismijavaju Islam i Šerijat.

 

Zato želimo jednu islamsku državu gdje islamsko pravo nije samo u knjigama nego i provedeno, i provedeno sa odluènošæu. Nema prostora za demokratske konsultacije. Šerijat je odreðen i fiksan, pa zašto da o njemu ponovo diskutujemo? Samo ga provedi!

 

Upravo sada mi radimo nacrt naših vlastitih konstitucionalnih amandmana za Indoneziju, okvir za indonežansku islamsku državu u kojoj se islamski zakoni provode. Indonežani moraju razumjeti da nema islamske države bez provoðenja islamskih zakona. U suprotnom je to samo prièa i ništa više.

 

FN: Šta je sa muslimanskim voðstvom ovdje u Jugoistoènoj Aziji? Veæ ste kritikovali voðstvo Indonezije i Malezije. Kako su oni pali u vašim oèima?

 

ABB:  Indonezija je u haosu, kao što vidite. Mi smo veoma bogata zemlja, sa mnoštvom resursa i dobrih ljudi koji žele da žive pristojnim životom, a pogledajte kako je korupcija uništila državu. Trebali bismo biti veoma bogata država ali indonežanske voðe jedan iza drugog nas slabe i èine ovisnim o vanjskoj pomoæi. Zauzeti smo otplaæivanjem kredita umjesto da mi dajemo kredite! I naši lideri za vrijeme Orde Baru (bivšeg predsjednika Suharta) su bili sekularni, pro-amerièki i sasvim potkupljeni od strane globalnih kapitalistièkih sila.

Što se tièe Malezije, vi možete biti u boljoj ekonomskoj situaciji ali su vam lideri slabi. Badawi može doæi iz ulemanske porodice, ali njegova vjera je slaba, a takoðe i njegov duh. Kako Malezija može potpisati ugovor o slobodnoj trgovini sa Amerikom i Japanom? Zar to nisu æafirske zemlje? A Amerika je danas neprijatelj muslimanskih zemalja i pomagaæ Izraela. Po Islamu to èini Ameriku kafirskom harbi (neprijateljskom) zemljom, i mi Muslimani smo obavezni da prekinemo  sa takvom neprijateljskom zemljom sve veze, i diplomatske i ekonomske.

 

Enver Ibrahim je takoðe neko ko ne razumije dobro Islam. Kako on može govoriti o dijalogu sa Amerikom i Zapadom? Kakvom dijalogu? Enver griješi zbog svoga stava o Zapadnjacima i Jevrejima. Jevreji su lukavi ne može im se vjerovati, kao što stoji u k*r`anu. Amerika je trenutno izraelsko magare kojeg Izrael jaše.

 

Kako možemo vršiti dijalog za mir u arapskom svijetu sve dok Izrael postoji? Izrael ne može ni sanjati o mirnim granicama jer Izrael uopšte nema pravo da postoji. To je zemlja Palestina, koja pripada Palestincima. Kako bilo koji muslimanski lider može reæi da Izrael ima pravo na mirne granice. On na prvom mjestu tamo uopšte ne bi trebao postojati!

 

FN:  Da li onda ne postoji nikakav naèin da se vrši dijalog?

 

ABB:  U Islamu postoji samo jedan naèin: islamski. Dijalog sa æafirima je beskoristan sve dok mi Muslimani ne živimo u islamskim državama umjesto u sekularnim demokratijama. Kada želiš dijalog sa Muslimanima, oni bi najprije trebali da budu na vlasti u svojim vlastitim državama. Ako (muslimanska) vlada ne implementuje Šerijat, ona se mora smijeniti. Dok god vlada ne radi protiv Islama, mi je još možemo tolerisati. Ali kada se jednom okrene protiv Šerijata, moramo joj se suprotstaviti.

 

Kada se naše vlade udruže sa neprijateljskim æafirskim državama, zar se to ne protivi islamskim principima? Kada vršiš dijalog sa zemljama koje su antiislamske i ubijaju Muslimane, kako sebe možeš nazvati islamskom državom?

 

Dužnost je Muslimana da se protive svojim vladama kada njihove voðe vode dijalog sa na šim neprijateljima. Tako stoji i u k*r´anu (Sura 60:9) [“ali vam zabranjuje da prijateljujete sa onima koji ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavièaja vašeg izgone i koji pomažu da budete prognani. Oni koji s njima prijateljuju sami sabi èine nepravdu.”op. prev.], da su oni koji se suprotstavljaju Islamu naši neprijatelji i da se moramo boriti protiv njih. Dakle prije nego poènemo da vodimo dijalog sa æafirima, moramo prvo da vodimo džihad protiv naših vlastitih licemjerskih vlada koje su otpadnièke i protivne islamskim principima.

 

FN: O kojoj onda vrsti islamskog voðstva vi prièate? Kakve muslimanske lidere vi želite da vidite?

ABB: Svi su odgovori u Islamu. Kao uèenjak, Ibn Tejmijje je obrazložio da je Islam sastavljen iz dva dijela: k*r´ana i Maèa.

 

k*r´an posjeduje sva uputstva, pravila, norme, zakone i kazne koji su nam potrebni. Provedba Šerijata je maè o kojem govorimo. Bez provedbe Šerijata k*r´an je samo mrtvo slovo na papiru. Tekst bez praktiènog znaèenja. Zbog toga se poruka provesti i ostvariti sa odluènošæu.

 

Pogledajte na Sunnet (praksu) Poslanika. Kada je držao govore, imao je koplje u svojoj ruci. Zašto ? Koplje je bilo simbol moæi. Njegovi sljedbenici su znali da je ozbiljan i da ne drži prazne govore. Mislio je ono što kaže i radio ono za što kaže da æe uraditi.

 

Nažalost, kroz stoljeæa je Islam oslabio a mi smo zaboravili da je Poslanik držao koplje prilikom držanja govora. Koplje je zamijenjeno sa štapom, kao da su Muslimani slabi i potreban im je štap da se podignu! Mi se tre*amo vratiti ovome izvornom, snažnom, robustnom Islamu. Kao i Poslanik, i mi tre*amo da nosimo koplje ponovo. Ako je Poslanik nosio koplje, onda mi danas treba da nosimo jedan M-16!

 

Muslimanski lideri današnjice nisu uspjeli da ostvare Poslanikov primjer. Njihova usta izbacuju samo pobožne fraze o tome kako oni žude za islamskom državom ali oni nemaju petlju ili volju da je naprave.

 

Ne postoji ni jedna jedina islamska država na svijetu, to nije èak ni Saudijska Arabica. Saudijci su licemjeri i prijatelji SAD-a; svi njihovi lideri su korumpirani i dunjaluèari. Najbliže islamskoj državi smo se približili kroz talibansku vladu u Afganistanu, ali su je Amerikanci  uništili sa svojim zapadnim saveznicima.

 

FN:  Meðutim Saudijci tvrde da su oni zaštitinici svetih mjesta Islama i Muslimana. Štaviše, oni su promotori Vehabizma. Kako to spajate?

 

ABB: Vehabizam je samo škola mišljenja. Saudijski režim je iskoristio Vehabije sa svoje vlastite politièke ciljeve, da opravdaju svoju vladavinu i da kontrolišu svoj narod. Povremeno se desi da oni provedu jednu ili dvije vehabijske ideje, ali i to samo za kozmetièke svrhe. Oni provode zakone o oblaèenju i javnom ponašanju, a šta je sa moralnom obavezom da se vodi džihad protiv neprijatelja Islama? Kako možeš promovirati Vehabizam a da u isto vrijeme ostaneš blizak saradnik SAD-a, izraelskog pomagaèa?

 

Vehabije su meðutim samo konzervativci bez plana za socijalnu transformaciju. Pogledajte šta su radili islamistièkim pokretima kao što je Ihvanul-Muslimin (Muslimansko Bratstvo) u Egiptu: osudili su Ihvane kao revolucionare i radikale, baš kao i zapadni mediji!

 

FN:   Ova težnja muslimanskih grupacija da se meðusobno optužuju je uvijek bila problem, još od prvih poèetaka muslimanske zajednice. Zbog èega je tako? Zašto Muslimani ne mogu prestati napadati jedni druge?

 

ABB:  Oni su ostavili put istinskog Islama, i zbog toga su podijeljeni u tako mnogo sekti i struja mišljenja. Ali hadis nam govori o tome kako je jedan ashab upitao Poslanika: “Kakva æe biti buduænost Ummeta?”. Poslanik je predskazao: “U buduænosti biæe vas mnoštvo, ali æete biti mali i slabi, kao pjena i mjehuriæi koji lebde”. Ashab je bio šokiran kad je ovo èuo, ali je Poslanik objasnio da æe biti tako, jer æe Muslimani biti podijeljeni i bez voðe.

 

Muslimani moraju shvatiti šta to znaèi biti Ummet. Ummet je jedna familija, i svaki Musliman ti je brat. Nije važno koje je boje, rase ili iz koje je zemlje, on je još uvijek tvoj brat, ti ga moraš podržati i pomoæi kada on treba tvoju pomoæ.

 

Ali suprotno od toga je takoðe istina. Æafiri nisu tvoja porodica. Èak i ako tvoji vlastiti roditelji nisu Muslimani, oni nisu tvoja porodica. Oni su æafiri, van Islama. Nema potrebe da o njima razmišljaš kao o èlanovima Ummeta. Kada mi zaboravimo svoj Ummet, onda postajemo slabi i podijeljeni. Sve naše podjele potièu sa Zapada, iz zapadnjaèkih ideja kao što su nacionalizam i iz njihovih ideologija koa što su sekularizam i demokratija.

 

FN:  Ako je to jedinstvo koje vi želite da vidite, onda zasigurno neko mora da vodi tu zajednicu. Ko, onda, ima pravo da govori o Islamu i u ime Muslimana?

 

ABB:  Oni koji govore u ime Islama i Muslimana mogu biti samo oni èije ideje dolaze iskljuèivo iz k*r´ana i Sunneta. Ne liberali, koji se služe razumom i racionalizmom da bi tumaèili k*r´an. To je danas postalo moderno, ali je protivno Islamu i nije dozvoljeno.

 

Kako se k*r´an može racionalno tumaèiti? Ovi intelektualci i liberali žele da interpretiraju k*r´an prema prilikama, umjesto da se prilike adaptiraju k*r´anu.

 

Jasno je da k*r´an ne treba da diskutuju oni koji ne prate propisana pravila. U Islamu nema demokratije, pa ne pokušavaj da tumaèiš k*r´an i da preokreneš Islam u demokratiju da bi zadovoljio svoje potrebe. Božji zakoni dolaze na prvo mesto. Nije na volji naroda da odluèi šta je dobro i kako treba da se živi. Prije volja naroda treba da bude usmjerena pokoravanju Božjoj volji. Mi ne želimo demokratiju, nego Allah-kratiju!

 

Islamski principi su nepromjenljivi i nema demokratije u Islamu ili besmislice kao što je “demokratski Islam”,

 

Demokratija je širk i haram. Ovdje ne pružamo ustupke. Oni koji tvrde da su Muslimani a ne podržavaju Šerijat su svi 100 % munafici i æafiri, oni su van Islama. Nema potrebe za diskusijom sa ovakvim ljudima, oni više nisu dio Ummeta. Nema potrebe slušati javno mijenje: æafiri, murtedi, liberali, ateisti- svi su oni nevjernici.

 

 

FN: Ali kako ovakav stav može dovesti do socijalne i politièke promjene? Ovdje vi i vaši sljedbenici u grupacijama kao što su  Majlis Mujahidin Indonesia (MMI), Front Pemuda Islam Solo (FPIS) itd. prizivate osnivanje islamske države, sa legalnim ustavom baziranim na Šerijatu. Ali kako æete to provesti u kontekstu današnje Indonezije koja je još uvijek konstitucionalna demokratija?

 

ABB:   Pobjeda Islama može doæi samo kroz dawu i džihad, ne kroz izbore. Zbog toga su islamske partije na pogrešnom putu, èak i one bolje kao Partai Keadilan Sejahtera (PKS) ovdje (u Indoneziji) i vaš PAS (u Maleziji). Sve dok je demokratija izabrani put, krajnji rezultat je haram. Nikakvo dobro ne može doæi od harama, zar nije tako? Pa ako je demokratija haram, onda kakva islamska država može iz toga proiziæi? Zasigurno ne èista islamska država. Izbori su prilièno beskorisni.

 

Borba za islam se vodi samo kroz krize i konfrontacije. Islam je tu da promijeni svijet, ne da bude svijetom promijenjen. Tu mora biti otpora i zato nas se Zapad boji.

 

Ako mi prihvatimo zapadnjacke norme kao što je demokratija, ne možemo nikada doseæi Allah-kratiju koju sam veæ spominjao. Demokratija se mora smijeniti Allah-kratijom a to  se ne može desiti kroz izbore. Oni koji nam se suprotsavljaju moraju biti educirani, zbog toga je dawa važna, da im pokažemo da je Islam jedini put. Ali ako i dalje budu pružali otpor i ako su tvrdoglavo uporni u tome, ili ako nam budu pravili smetnje, onda im se mora suprotstaviti. Posebno su svi Muslimani koji nam se suprotstavljaju murtedi i sa njima se treba naroèito oštro obraèunati. Ne tre*amo se brinuti za njih ili se osjeæati tužno zbog njih. Oni su izabrali da odbace Šerijat, da odbace Islam, i tako su izabrali da budu murtedi.

 

 

FN:   I vi ste ubijeðeni da æe ovaj džihad za Šerijat riješiti sve naše probleme?  Da li æe on riješiti ekonomske i politièke probleme muslimanskih zemalja kao npr. Indonezije?

 

ABB: To æe biti prvi korak i ispravan korak. Ekonomski problemi, politicki problemi i svi drugi problemi- oni mogu biti riješeni samo onda kada imamo èvrsto i ustrajno voðstvo koje æe bez straha ustrajati u uspostavljanju i provoðenju Šerijata.

 

Pogledajte sada našu regiju: Muslimani se ubijaju u Patani (južni Tajland) i na Mindanao-u (južni Filippini), ali šta rade slabašni lideri Malezije i Indonezije? Jesu li zapravo išta uradili osim èitanja govora i potpisivanja mirovnih ugovora? Muslimani umiru, ali ne u Libanonu, nego baš ovdje, pred nama. To su naša braæa, naše komšije, ali vlade (Malezije i Indonezije) ne mogu poduzeti ama baš ništa. To je ono na što sam mislio govoreæi o bolesti korupcije i imuænosti. Oni su slabi, kukavièki lideri.

 

Zbog toga moramo da se vratimo originalu, èistom Islamu, i da slijedimo primjer našeg Poslanika. Kafiri se nikada nisu usuðivali šaliti se sa Poslanikom jer su znali da je ozbiljan i odluèan. Osim toga je bio i fer i pravedan, i èak i kada je pobijedio kafire u borbama i u Medini i u Mekki, on im je opraštao. Oprost ne znaèi slabost, nego jaèinu. Ali najprije moraš da budeš jak, kao što je to bio naš Poslanik. Bio je jak ali ne ohol. Muslimanski lideri trebaju takoðe da budu tako jaki i zauzeti èvrst stav po raznim pitanjima.

 

FN:  I da li ovo sumira vašu viziju džihada danas? Da li je to rezimiranje vašeg vlastitog viðenja Islama i problema koji pogaðaju Muslimane?

 

ABB:  Ovo je islamski naèin gledanja.  Mi ne smijemo nikada èiniti ustupke, popuštati, odustajati, pokoriti se našim kafirskim neprijateljima. Uvijek se moramo držati puta Islama, džihada u ime ime Šerijata i nikada se ne smijemo pravdati.

 

I slažem se da se ne smijemo nikada pravdati zato jer nas danas nazivaju “radikalima”. Èak i u vrijeme Poslanika, njegovi neprijatelji su ga nazivali ludim èovjekom! Prema tome ako te neko nazove “radikalom”, to nije loše! Mi im se ne tre*amo izvinjavati za to ili popuštati u našem džihadu. Danas nas zovu radikalima, sutra æe nas zvati neèim drugim. Uvijek æemo imati takve prepreke zato jer se kafiri boje kada jaèamo.

 

Zapamtite da je džihad dat Islamu da ojaèa i izgradi našu zajednicu. Nema Islama bez džihada. Èak i ako hoæeš da izgradiš kapitalistièku ili komunistièku državu, moraš da se boriš (da vodiš džihad); džihad za kapitalizam ili džihad za komunizam. Pa zašto se onda Muslimani ne mogu angažovati u džihadu za Islam i Šerijat?

 

Dr. Farish Noor radi trenutno u Centru za Moderne Orijentalne Studije u Berlinu. U svojoj domovini Maleziji je poznati kolumnist, govornik i akademik.

 

Preveo Halil Senusija   uste eden tekst za nasite dragi citateli koi ke izvlecat pouka---- za nekoi ,,miroljubivi,, duhovi!-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 17.Декември.2006 во 23:49

Ватикан внимателен, да не ги наруши односите меѓу црквите

http://www.a1.com.mk/vesti/novinar-email.asp?NovinarID=18&VestID=71843 - Билјана Ставрова
17.12.2006
http://www.a1.com.mk/reklama2.asp?ID=60 -

Ватикан нема да си дозволи да ги разниша своите односи со СПЦ за да го реши проблемот со непризнатиот статус на МПЦ, сметаат експертите за вера.

Папата не е дел од православието и затоа МПЦ ниту очекува, ниту бара тој да и го реши проблемот со српската црква, сметаат македонските владици.

Политичарите само го отежнуваат проблемот, потребна е поддршка од вселенскиот патријарх Вартоломеј или рускиот Алексеј втори.

Премиерот Груевски вчера во Ватикан го отвори прашањето за спорот на МПЦ со СПЦ.

„Разговарав за проблемот што го има МПЦ, ја кажав апсурдноста на ситуацијата што ни се слушува со СПЦ. Они воглавно се трудат да бидат неутрални, меѓутоа секогаш тие имаат одредено свое влијание“, изјави Никола Груевски.

Неодамна поглаварот на МПЦ Г.Г. Стефан дециден, Ватикан не вистинската адреса.

„Не е вистинската адреса и местото од каде што треба да побараме поддршка, бидејќи овде станува збор за недоразбирање меѓу две православни цркви и тука треба да се бара вистинската адреса“, рече Г.Г. Стефан.

Сепак и македонската црква и владата се надеваат на индиректната поддршка од папата Бенедикт 16, кој пак во фаза на подобрување на односите со православниот свет и внимателен на својот авторитет.-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 18.Декември.2006 во 13:27

Божик 7 Јануари

Прочка 18 Февруари (7 недели пред Велигден, во Недела)

Цветници 1 Април

Велигден 8 Април

Духовден 27 Мај (7 недели по Велигден, во Недела)


П.С. Оваа година повторно Велигден се паѓа на исти ден и според западното и според источното броење.
-------------


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 18.Декември.2006 во 13:50
Originally posted by aladin aladin напиша:

Islam je sastavljen iz dva dijela: k*r´ana i Mača http://www.islambosna.ba/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=1571"> PDF http://www.islambosna.ba/index2.php?option=com_content&task=view&id=1571&pop=1&page=0&Itemid=30"> Ispis http://www.islambosna.ba/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=1571&itemid=30"> E-mail

abubakr     Ebu Bekr Bešir, koji je optužen i osuðen za eksplozije na Baliju, govori o radikalizmu, džihadu, Mahatiru Muhammedu, Enveru Ibrahimu, islamskoj državi, vehabizmu, saudijskom režimu, Izraelu i drugim temama...

 


 

Ne tre*amo se bojati da nas zovu radikalnim

 

Daija Ebu Bekr Bešir (ABB), utemeljitelj i voða Pesantren el-Mukmina iz Ngrukija, smještenog u indonežanskom gradu Surakarta, je poznat širom Jugoistoène Azije i svijeta
Nakon eksplozija na ostrvu Bali 2002. godine, on je bio optužen za umiješanost u napadu i kasnije pritvoren. Nakon njegovog ranog otpuštanja  prošlog mjeseca, on se još jednom pojavio na indonežanskoj politièkoj sceni.
Uprkos optužbama koje su dignute protiv njega, mnogi Indonežani su izrazili svoju podršku njemu i sumnjièavost u vezi procesa, argumentirajuæi to tvrdnjom da je indonežanska vlada bila primorana da djeluje protiv Bešira zbog pritiska koji su na nju vršile zapadnjaèke vlade, ukljuèujuæi SAD i Australiju.

Malezijski akademik i komentator Fariš A. Nur (FN) je skoro posjetio Pesantren el-Mukmin i susreo se sa Beširom lièno. Ono što slijedi je transkript njegove konverzacije sa Beširom:

 

FN: Upravo smo se pratili sa demonstracija na kojima ste bili prisutni vi i studenti iz Ngrukija zajedno sa pripadnicima Medžlis Mudžahidin Indonesia (MMI), Front Pembela Islam (FPI), Front Pemuda Islam Solo (FPIS), Hizbut Tahrir Indonesia, Partai Keadilan Sejahtera (PKS) i drugim. Kada ste prièali okupljenima, vi ste se fokusirali na trenutni konflikt u Libanonu i izraelsku agresiju. Takoðe ste kritikovali slabost muslimanskih voða u svijetu. Zašto je došlo do toga? Skoro je održan skup OIC-a u Kuala Lumpuru i stav sa kojim su oni došli je bio nepotpun i bez zakljuèka; zašto su muslimanske vlade tako prestrašene da dignu glas i pozovu na zajednièku akciju?

 

ABB: To je bilo i oèekivati od njih. Šta drugo oni mogu uraditi? Šta drugo oni mogu reæi? Ne postoji ni jedan jedini muslimaski lider danas koji ima hrabrosti i odluènosti da brani Islam i Muslimane, oni su svi u strahu od SAD-a i zapadnih sila i kod njih su se zadužili. To je ono što zovemo “Vehn”. Naš Poslanik nas je upozorio da æe se to desiti u buduænosti, da æe muslimanski Ummet biti brojan, ali slab u duhu- sve dok ne budu gaženi iznova i iznova.

 

Arapske voðe i druge muslimanske voðe u Aziji, svi pate od ove bolesti zvane “Vehn”, ova slabost je došla kroz dobra i privilegije, i na taj naèin su oni postali slabašni. Zbog toga oni ne mogu ustati protiv kafira i ne mogu biti èvrsti u svojim stavovima i politici. Njihova ljubav prema ovome svijetu bukvalno znaèi da oni misle samo na sebe. Arapski lideri se više brinu za dobivanje novca iz profita od nafte i gasa koji izvoze dok se odmah do njih Libanon razara. Njihove komšije se ubijaju ali oni samo kalkulišu o svojoj vlastitoj koristi.

 

 

Zbog toga uvijek kažem da bi Muslimanima bolje bilo da su siromašni. Naftne zalihe su bile kletva na nas, napravile nas slabim i poslušnim. Pogledajte Afganistance, za vrijeme sovjetske invazije. Oni su bili meðu najsiromašnijim Muslimanima svijeta, ali ih je pomogla njihova vjera u Allaha i samo Allaha.

 

Muslimani moraju vjerovati da sva snaga, uspjeh i pobjeda dolaze samo od Allaha. Ako Allah hoæe, oni æe pobijediti, bez obzira kakav je odnos snaga. Poslanik je porazio neprijatelje Islama èak i onda kada su njegovi sljedbenici bili malobrojni. Zašto? Zato što su oni imali najveæu snagu, Boga, na svojoj strani. Afganistanci nisu imali sofisticirano oružje kao Sovjeti, ali svojom vjerom su porazili supersilu. Tako je bilo kada su se kafiri bojali nas Muslimana, kada smo imali disciplinu i vjeru, kada smo bili jaki u srcima i nismo bili slabi u trbusima.

 

 

Ovaj džihadski duh nije sada u OIC-u. Pokažite mi jednog lidera OIC-a koji može prièati o Džihadu. Èak ni lideri Malezije i Indonezije to ne mogu, pa kako možemo išta uraditi?

 

Jedini muslimanski lider kojem je ostalo nešto duha je vaš bivši voða Mahatir Muhamed, koji je pozivao na bojkot SAD-ove valute i drugih zapadnih valuta. On je bio u pravu kad je rekao da muslimanske države trebaju da orbace amerièki dolar i da trguju svojim vlastitim valutama. Zašto bismo mi trebali koristiti dolar èak i u našim meðusobnim trgovinama? Mada Mahatir èak i nije otvoreno pozivao na džihad, makar je rekao nešto. Ovo je bilo najmanje što smo mogli uèiniti.

 

Ali lideri OIC-a ne mogu privatiti èak ni Mahatirove prijedloge, a i dalje trune o poštovanju i èasti. Kakva nam je èast preostala kad nas niko više ne sluša?

 

FN:  Neki bi ljudi obrazložili da ova slabost potièe iz straha da se ne optuže da su “previše radikalni”. Ja imam problema sa ovim koceptom jer vjerujem da biti radikalan nije nužno loša stvar. Na kraju krajeva, Nelson Mandela, Kwame Nkrumah, Jomo Kenyata, Ghandi, Nehru, svi su oni bili radikali u svom vremenu; i oni nisu èinili kompromis u svome suprotstavljanju kolonijalizmu, imperijalizmu, rasizmu i aparthejdu. Pa zašto mi sada ne bismo mogli biti radikalni?

 

ABB: Vi ste u pravu, ali slabost ne dolazi od miliona Muslimana u svijetu. Njima je svejedno da li su radikalni ili ne, oni se ne boje da ustanu i protestiraju i da vode džihad. Slabost dolazi od ovih pozapadnjaèenih kooptiranih muslimanskih voða koji samo žele da izgledaju dobro u oèima Zapada i zapadnjaèkih medija. Oni su preplašeni da bi ih BBC ili CNN mogao nazvati radikalnim, pa umjesto toga radije ostaju mehki. Problem leži ovdje, u muslimanskim liderima, ne u muslimanskim madama.

 

Muslimanski lideri gutaju savjete zapadnih sila i organizacija kao što su IMF i Svjetska Banka, èak i kada su oni loši za njihove zemlje, i oni to znaju. Oni su stvarni licemjeri i izdajnici Islama i Muslimana. Sada kao što i vi kažete, mi ne bismo trebali prihvatiti ideju da je biti radikalan nešto loše. Svaki pokret za promjenu æe biti radikalan. Naš Poslanik je takoðer bio radikalan- on se borio protiv nepravde u svojoj zajednici i izazvao aristokratski ustroj svoga društva, pa su ga nazvali radikalnim. Pa šta? Mi bismo trebali biti ponosni na to!

 

Trebali bismo biti ponosni jer je naš Poslanik došao na ovaj svijet sa porukom Islama da ga promijeni nabolje, a ne nagore ili da ih ostavi kakve jesu. Kakve koristi od objave ili religije ako ona ne mijenja ništa?

 

Danas zapadne sile i mediji žele da nas pripitome kao ovce, da nas drže krotkim i pitomim. Ali zašto su životinje pripitomljene? Da ih se na koncu može bez problema zaklati!

 

Zbog toga oni koriste etiketu “radikalan” na naèin na koji to rade, da nas drže pod strahom i pod kontrolom. Ovo je istina o našim liderima, koji su svi pripitomljeni i istrenirani da govore onako kako njihovi zapadnjaèki šefovi od njih žele.

FN: A kako onda da doðemo do naših uzora?

 

ABB: Jedini model koji treba da se slijedi jeste Islam. Jer Islam u svojoj originalnoj formi je bio tvrd i postojan, nije bio slab i popustljiv. Islam je fiksiran, stabilan, ureðen i displiniran, i takvi su i Muslimani.

 

Ako bismo se vratili stvarnoj praksi istinskog Islama bili bismo mnogo jaèi i kada bi kafiri htjeli da nas zastraše. Zbog toga tre*amo održati Šerijat i vratiti se pravom Islamu. Ali Zapad pokušava da oslabi Islam izvana i iznutra. Oni napadaju naš narod i okupiraju naše zemlje izvana, i slabe nas iznutra idejama kao što su sekularizam, liberalizam i demokratija. Sve to je dizajnirano da zaprlja naš èisti Islam.

 

Zašto mi Muslimani tre*amo da uèimo od njih? Islam je savršen, ništa ne treba da se dodaje ili mijenja. Pokazali smo da Islam može vladati svijetom perfektno 14 stoljeæa, i u to vrijeme Muslimani nisu posuðivali od drugih ideje kao što je demokratija, pa zašto bismo morali sada uèiti demokratiju od njih? Dok su god Muslimani bili samouvjereni, nisu mogli biti poraženi, ali sada smo samo lutke.

 

Zbog toga pozivamo na pridržavanje Šerijata ovdje u Indoneziji. Mi tražimo islamsku državu, a ne neku formu islamizacije društva. Mi želimo da država bude islamska, sa islamskim liderima koji imaju hrabrosti  i hoæe da implementiraju Šerijat u potpunosti. Nema drugog puta.

 

FN: Možete li malo detaljnije o tome? Šta podrazumijevate pod “provoðenjem Šerijata sa odluènošæu”?

 

ABB:   Islamski zakoni su fiksni i zbog toga je Islam stabilan. Zakoni se trebaju provoditi potpuno ali èvrsto, èeliènom rukom. Ovo je sluèaj svugdje, èak i u familiji.

 

Pogledajte u moj vlastiti primjer: ja sam otac u svojoj porodici. Moja dužnost je da provedem Šerijat u svojoj porodici i ja to i radim èeliènom rukom. Ako se moja djeca ne ponašaju u skladu sa Islamom, ako na primjer ne klanjaju, ja æu ih kazniti. Isto tako šef neke države mora da uradi to isto, mora da provede Šerijat èvrsto, jer æe polagati raèun na Onom svijetu ukoliko ne uspije. Ako njegovo društvo krši Šerijat, ko je odgovoran? Zar to nije lider, koji nije uspio da provede Božji zakon? Ovdje u Indoneziji mi imamo takve zakone, ali se oni nikada ne provode, èime se ismijavaju Islam i Šerijat.

 

Zato želimo jednu islamsku državu gdje islamsko pravo nije samo u knjigama nego i provedeno, i provedeno sa odluènošæu. Nema prostora za demokratske konsultacije. Šerijat je odreðen i fiksan, pa zašto da o njemu ponovo diskutujemo? Samo ga provedi!

 

Upravo sada mi radimo nacrt naših vlastitih konstitucionalnih amandmana za Indoneziju, okvir za indonežansku islamsku državu u kojoj se islamski zakoni provode. Indonežani moraju razumjeti da nema islamske države bez provoðenja islamskih zakona. U suprotnom je to samo prièa i ništa više.

 

FN: Šta je sa muslimanskim voðstvom ovdje u Jugoistoènoj Aziji? Veæ ste kritikovali voðstvo Indonezije i Malezije. Kako su oni pali u vašim oèima?

 

ABB:  Indonezija je u haosu, kao što vidite. Mi smo veoma bogata zemlja, sa mnoštvom resursa i dobrih ljudi koji žele da žive pristojnim životom, a pogledajte kako je korupcija uništila državu. Trebali bismo biti veoma bogata država ali indonežanske voðe jedan iza drugog nas slabe i èine ovisnim o vanjskoj pomoæi. Zauzeti smo otplaæivanjem kredita umjesto da mi dajemo kredite! I naši lideri za vrijeme Orde Baru (bivšeg predsjednika Suharta) su bili sekularni, pro-amerièki i sasvim potkupljeni od strane globalnih kapitalistièkih sila.

Što se tièe Malezije, vi možete biti u boljoj ekonomskoj situaciji ali su vam lideri slabi. Badawi može doæi iz ulemanske porodice, ali njegova vjera je slaba, a takoðe i njegov duh. Kako Malezija može potpisati ugovor o slobodnoj trgovini sa Amerikom i Japanom? Zar to nisu æafirske zemlje? A Amerika je danas neprijatelj muslimanskih zemalja i pomagaæ Izraela. Po Islamu to èini Ameriku kafirskom harbi (neprijateljskom) zemljom, i mi Muslimani smo obavezni da prekinemo  sa takvom neprijateljskom zemljom sve veze, i diplomatske i ekonomske.

 

Enver Ibrahim je takoðe neko ko ne razumije dobro Islam. Kako on može govoriti o dijalogu sa Amerikom i Zapadom? Kakvom dijalogu? Enver griješi zbog svoga stava o Zapadnjacima i Jevrejima. Jevreji su lukavi ne može im se vjerovati, kao što stoji u k*r`anu. Amerika je trenutno izraelsko magare kojeg Izrael jaše.

 

Kako možemo vršiti dijalog za mir u arapskom svijetu sve dok Izrael postoji? Izrael ne može ni sanjati o mirnim granicama jer Izrael uopšte nema pravo da postoji. To je zemlja Palestina, koja pripada Palestincima. Kako bilo koji muslimanski lider može reæi da Izrael ima pravo na mirne granice. On na prvom mjestu tamo uopšte ne bi trebao postojati!

 

FN:  Da li onda ne postoji nikakav naèin da se vrši dijalog?

 

ABB:  U Islamu postoji samo jedan naèin: islamski. Dijalog sa æafirima je beskoristan sve dok mi Muslimani ne živimo u islamskim državama umjesto u sekularnim demokratijama. Kada želiš dijalog sa Muslimanima, oni bi najprije trebali da budu na vlasti u svojim vlastitim državama. Ako (muslimanska) vlada ne implementuje Šerijat, ona se mora smijeniti. Dok god vlada ne radi protiv Islama, mi je još možemo tolerisati. Ali kada se jednom okrene protiv Šerijata, moramo joj se suprotstaviti.

 

Kada se naše vlade udruže sa neprijateljskim æafirskim državama, zar se to ne protivi islamskim principima? Kada vršiš dijalog sa zemljama koje su antiislamske i ubijaju Muslimane, kako sebe možeš nazvati islamskom državom?

 

Dužnost je Muslimana da se protive svojim vladama kada njihove voðe vode dijalog sa na šim neprijateljima. Tako stoji i u k*r´anu (Sura 60:9) [“ali vam zabranjuje da prijateljujete sa onima koji ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavièaja vašeg izgone i koji pomažu da budete prognani. Oni koji s njima prijateljuju sami sabi èine nepravdu.”op. prev.], da su oni koji se suprotstavljaju Islamu naši neprijatelji i da se moramo boriti protiv njih. Dakle prije nego poènemo da vodimo dijalog sa æafirima, moramo prvo da vodimo džihad protiv naših vlastitih licemjerskih vlada koje su otpadnièke i protivne islamskim principima.

 

FN: O kojoj onda vrsti islamskog voðstva vi prièate? Kakve muslimanske lidere vi želite da vidite?

ABB: Svi su odgovori u Islamu. Kao uèenjak, Ibn Tejmijje je obrazložio da je Islam sastavljen iz dva dijela: k*r´ana i Maèa.

 

k*r´an posjeduje sva uputstva, pravila, norme, zakone i kazne koji su nam potrebni. Provedba Šerijata je maè o kojem govorimo. Bez provedbe Šerijata k*r´an je samo mrtvo slovo na papiru. Tekst bez praktiènog znaèenja. Zbog toga se poruka provesti i ostvariti sa odluènošæu.

 

Pogledajte na Sunnet (praksu) Poslanika. Kada je držao govore, imao je koplje u svojoj ruci. Zašto ? Koplje je bilo simbol moæi. Njegovi sljedbenici su znali da je ozbiljan i da ne drži prazne govore. Mislio je ono što kaže i radio ono za što kaže da æe uraditi.

 

Nažalost, kroz stoljeæa je Islam oslabio a mi smo zaboravili da je Poslanik držao koplje prilikom držanja govora. Koplje je zamijenjeno sa štapom, kao da su Muslimani slabi i potreban im je štap da se podignu! Mi se tre*amo vratiti ovome izvornom, snažnom, robustnom Islamu. Kao i Poslanik, i mi tre*amo da nosimo koplje ponovo. Ako je Poslanik nosio koplje, onda mi danas treba da nosimo jedan M-16!

 

Muslimanski lideri današnjice nisu uspjeli da ostvare Poslanikov primjer. Njihova usta izbacuju samo pobožne fraze o tome kako oni žude za islamskom državom ali oni nemaju petlju ili volju da je naprave.

 

Ne postoji ni jedna jedina islamska država na svijetu, to nije èak ni Saudijska Arabica. Saudijci su licemjeri i prijatelji SAD-a; svi njihovi lideri su korumpirani i dunjaluèari. Najbliže islamskoj državi smo se približili kroz talibansku vladu u Afganistanu, ali su je Amerikanci  uništili sa svojim zapadnim saveznicima.

 

FN:  Meðutim Saudijci tvrde da su oni zaštitinici svetih mjesta Islama i Muslimana. Štaviše, oni su promotori Vehabizma. Kako to spajate?

 

ABB: Vehabizam je samo škola mišljenja. Saudijski režim je iskoristio Vehabije sa svoje vlastite politièke ciljeve, da opravdaju svoju vladavinu i da kontrolišu svoj narod. Povremeno se desi da oni provedu jednu ili dvije vehabijske ideje, ali i to samo za kozmetièke svrhe. Oni provode zakone o oblaèenju i javnom ponašanju, a šta je sa moralnom obavezom da se vodi džihad protiv neprijatelja Islama? Kako možeš promovirati Vehabizam a da u isto vrijeme ostaneš blizak saradnik SAD-a, izraelskog pomagaèa?

 

Vehabije su meðutim samo konzervativci bez plana za socijalnu transformaciju. Pogledajte šta su radili islamistièkim pokretima kao što je Ihvanul-Muslimin (Muslimansko Bratstvo) u Egiptu: osudili su Ihvane kao revolucionare i radikale, baš kao i zapadni mediji!

 

FN:   Ova težnja muslimanskih grupacija da se meðusobno optužuju je uvijek bila problem, još od prvih poèetaka muslimanske zajednice. Zbog èega je tako? Zašto Muslimani ne mogu prestati napadati jedni druge?

 

ABB:  Oni su ostavili put istinskog Islama, i zbog toga su podijeljeni u tako mnogo sekti i struja mišljenja. Ali hadis nam govori o tome kako je jedan ashab upitao Poslanika: “Kakva æe biti buduænost Ummeta?”. Poslanik je predskazao: “U buduænosti biæe vas mnoštvo, ali æete biti mali i slabi, kao pjena i mjehuriæi koji lebde”. Ashab je bio šokiran kad je ovo èuo, ali je Poslanik objasnio da æe biti tako, jer æe Muslimani biti podijeljeni i bez voðe.

 

Muslimani moraju shvatiti šta to znaèi biti Ummet. Ummet je jedna familija, i svaki Musliman ti je brat. Nije važno koje je boje, rase ili iz koje je zemlje, on je još uvijek tvoj brat, ti ga moraš podržati i pomoæi kada on treba tvoju pomoæ.

 

Ali suprotno od toga je takoðe istina. Æafiri nisu tvoja porodica. Èak i ako tvoji vlastiti roditelji nisu Muslimani, oni nisu tvoja porodica. Oni su æafiri, van Islama. Nema potrebe da o njima razmišljaš kao o èlanovima Ummeta. Kada mi zaboravimo svoj Ummet, onda postajemo slabi i podijeljeni. Sve naše podjele potièu sa Zapada, iz zapadnjaèkih ideja kao što su nacionalizam i iz njihovih ideologija koa što su sekularizam i demokratija.

 

FN:  Ako je to jedinstvo koje vi želite da vidite, onda zasigurno neko mora da vodi tu zajednicu. Ko, onda, ima pravo da govori o Islamu i u ime Muslimana?

 

ABB:  Oni koji govore u ime Islama i Muslimana mogu biti samo oni èije ideje dolaze iskljuèivo iz k*r´ana i Sunneta. Ne liberali, koji se služe razumom i racionalizmom da bi tumaèili k*r´an. To je danas postalo moderno, ali je protivno Islamu i nije dozvoljeno.

 

Kako se k*r´an može racionalno tumaèiti? Ovi intelektualci i liberali žele da interpretiraju k*r´an prema prilikama, umjesto da se prilike adaptiraju k*r´anu.

 

Jasno je da k*r´an ne treba da diskutuju oni koji ne prate propisana pravila. U Islamu nema demokratije, pa ne pokušavaj da tumaèiš k*r´an i da preokreneš Islam u demokratiju da bi zadovoljio svoje potrebe. Božji zakoni dolaze na prvo mesto. Nije na volji naroda da odluèi šta je dobro i kako treba da se živi. Prije volja naroda treba da bude usmjerena pokoravanju Božjoj volji. Mi ne želimo demokratiju, nego Allah-kratiju!

 

Islamski principi su nepromjenljivi i nema demokratije u Islamu ili besmislice kao što je “demokratski Islam”,

 

Demokratija je širk i haram. Ovdje ne pružamo ustupke. Oni koji tvrde da su Muslimani a ne podržavaju Šerijat su svi 100 % munafici i æafiri, oni su van Islama. Nema potrebe za diskusijom sa ovakvim ljudima, oni više nisu dio Ummeta. Nema potrebe slušati javno mijenje: æafiri, murtedi, liberali, ateisti- svi su oni nevjernici.

 

 

FN: Ali kako ovakav stav može dovesti do socijalne i politièke promjene? Ovdje vi i vaši sljedbenici u grupacijama kao što su  Majlis Mujahidin Indonesia (MMI), Front Pemuda Islam Solo (FPIS) itd. prizivate osnivanje islamske države, sa legalnim ustavom baziranim na Šerijatu. Ali kako æete to provesti u kontekstu današnje Indonezije koja je još uvijek konstitucionalna demokratija?

 

ABB:   Pobjeda Islama može doæi samo kroz dawu i džihad, ne kroz izbore. Zbog toga su islamske partije na pogrešnom putu, èak i one bolje kao Partai Keadilan Sejahtera (PKS) ovdje (u Indoneziji) i vaš PAS (u Maleziji). Sve dok je demokratija izabrani put, krajnji rezultat je haram. Nikakvo dobro ne može doæi od harama, zar nije tako? Pa ako je demokratija haram, onda kakva islamska država može iz toga proiziæi? Zasigurno ne èista islamska država. Izbori su prilièno beskorisni.

 

Borba za islam se vodi samo kroz krize i konfrontacije. Islam je tu da promijeni svijet, ne da bude svijetom promijenjen. Tu mora biti otpora i zato nas se Zapad boji.

 

Ako mi prihvatimo zapadnjacke norme kao što je demokratija, ne možemo nikada doseæi Allah-kratiju koju sam veæ spominjao. Demokratija se mora smijeniti Allah-kratijom a to  se ne može desiti kroz izbore. Oni koji nam se suprotsavljaju moraju biti educirani, zbog toga je dawa važna, da im pokažemo da je Islam jedini put. Ali ako i dalje budu pružali otpor i ako su tvrdoglavo uporni u tome, ili ako nam budu pravili smetnje, onda im se mora suprotstaviti. Posebno su svi Muslimani koji nam se suprotstavljaju murtedi i sa njima se treba naroèito oštro obraèunati. Ne tre*amo se brinuti za njih ili se osjeæati tužno zbog njih. Oni su izabrali da odbace Šerijat, da odbace Islam, i tako su izabrali da budu murtedi.

 

 

FN:   I vi ste ubijeðeni da æe ovaj džihad za Šerijat riješiti sve naše probleme?  Da li æe on riješiti ekonomske i politièke probleme muslimanskih zemalja kao npr. Indonezije?

 

ABB: To æe biti prvi korak i ispravan korak. Ekonomski problemi, politicki problemi i svi drugi problemi- oni mogu biti riješeni samo onda kada imamo èvrsto i ustrajno voðstvo koje æe bez straha ustrajati u uspostavljanju i provoðenju Šerijata.

 

Pogledajte sada našu regiju: Muslimani se ubijaju u Patani (južni Tajland) i na Mindanao-u (južni Filippini), ali šta rade slabašni lideri Malezije i Indonezije? Jesu li zapravo išta uradili osim èitanja govora i potpisivanja mirovnih ugovora? Muslimani umiru, ali ne u Libanonu, nego baš ovdje, pred nama. To su naša braæa, naše komšije, ali vlade (Malezije i Indonezije) ne mogu poduzeti ama baš ništa. To je ono na što sam mislio govoreæi o bolesti korupcije i imuænosti. Oni su slabi, kukavièki lideri.

 

Zbog toga moramo da se vratimo originalu, èistom Islamu, i da slijedimo primjer našeg Poslanika. Kafiri se nikada nisu usuðivali šaliti se sa Poslanikom jer su znali da je ozbiljan i odluèan. Osim toga je bio i fer i pravedan, i èak i kada je pobijedio kafire u borbama i u Medini i u Mekki, on im je opraštao. Oprost ne znaèi slabost, nego jaèinu. Ali najprije moraš da budeš jak, kao što je to bio naš Poslanik. Bio je jak ali ne ohol. Muslimanski lideri trebaju takoðe da budu tako jaki i zauzeti èvrst stav po raznim pitanjima.

 

FN:  I da li ovo sumira vašu viziju džihada danas? Da li je to rezimiranje vašeg vlastitog viðenja Islama i problema koji pogaðaju Muslimane?

 

ABB:  Ovo je islamski naèin gledanja.  Mi ne smijemo nikada èiniti ustupke, popuštati, odustajati, pokoriti se našim kafirskim neprijateljima. Uvijek se moramo držati puta Islama, džihada u ime ime Šerijata i nikada se ne smijemo pravdati.

 

I slažem se da se ne smijemo nikada pravdati zato jer nas danas nazivaju “radikalima”. Èak i u vrijeme Poslanika, njegovi neprijatelji su ga nazivali ludim èovjekom! Prema tome ako te neko nazove “radikalom”, to nije loše! Mi im se ne tre*amo izvinjavati za to ili popuštati u našem džihadu. Danas nas zovu radikalima, sutra æe nas zvati neèim drugim. Uvijek æemo imati takve prepreke zato jer se kafiri boje kada jaèamo.

 

Zapamtite da je džihad dat Islamu da ojaèa i izgradi našu zajednicu. Nema Islama bez džihada. Èak i ako hoæeš da izgradiš kapitalistièku ili komunistièku državu, moraš da se boriš (da vodiš džihad); džihad za kapitalizam ili džihad za komunizam. Pa zašto se onda Muslimani ne mogu angažovati u džihadu za Islam i Šerijat?

 

Dr. Farish Noor radi trenutno u Centru za Moderne Orijentalne Studije u Berlinu. U svojoj domovini Maleziji je poznati kolumnist, govornik i akademik.

 

Preveo Halil Senusija   uste eden tekst za nasite dragi citateli koi ke izvlecat pouka---- za nekoi ,,miroljubivi,, duhovi!-------------


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 18.Декември.2006 во 18:45
Originally posted by aladin aladin напиша:

Defending terrorism

By Steven Martinovich
web posted April 8, 2002

To the average person, defining the concept of terrorism wouldn't cause great difficulty. In just a few seconds I managed to come up with "terrorism is the systemic use of violence, generally against civilians, in order to intimidate or coerce a society or state, usually for political or ideological reasons." Granted, such a simple definition inevitably fails to address the gray areas that students of ethics and morality love to play in but it is leagues better than the 57 nations - which included alleged sponsors of terrorism like Iran, Iraq and Syria - of the Organization of the Islamic Conference managed to do at their meeting in Kuala Lumpur, Malaysia last week.

After two days of debate, the OIC's draft declaration was accepted without change. The definition? There was none. Few of the states were able to agree on a definition so delegates decided that no attempt should be made.

What gave the delegates difficulty was Malaysian Prime Minister Mahathir Mohamad's call to define terrorism as any attack on civilians, similar to the definition above. While Mohamad acknowledged that some terrorists had legitimate grievances, attacks that targeted civilians "could not be justified "irrespective of the nobility of the struggle."

A%20press%20photographer%20pictures%20the%20damage%20to%20the%20Hotel%20Park%20in%20Netamanya%20on%20March%2028.%20A%20Palestinian%20suicide%20bomber%20blew%20himself%20up%20in%20the%20hotel%20in%20the%20Israeli%20coastal%20resort%20town%20of%20Netanya%20on%20March%2027,%20killing%2019%20people%20and%20wounding%20around%20140%20
A press photographer pictures the damage to the Hotel Park in Netamanya on March 28. A Palestinian suicide bomber blew himself up in the hotel in the Israeli coastal resort town of Netanya on March 27, killing 19 people and wounding around 140

That placed the delegates at the conference in a tough spot. While they were fruitlessly working towards a definition, Palestinian suicide bombers worked feverishly to kill as many Israelis as possible during the Passover holiday. If the delegates accepted Mohamad's definition of terrorism, they would effectively renounce the Palestinians.

The end result of all the maneuvering was a declaration which rejected "any attempts to link terrorism to the struggle of the Palestinian people" to establish an independent state with Jerusalem as its capital.

"We reject any attempt to associate Islamic states or Palestinian and Lebanese resistance with terrorism," the draft said. Instead, the roots of terrorism, which included "foreign occupation, injustice and exclusion," should be addressed.

Along with supporting the recent Saudi peace proposal which demanded Israel give up land it captured during a 1967 war instigated by Arab nations before peace talks could begin, the declaration also called for a 13-nation committee to work under United Nations auspices to "work toward an internationally agreed definition of terrorism" and "formulate a joint organized response of the international community to terrorism in all its forms and manifestation." Given the success of the United Nations in solving the problems of the Middle East over the past half century and its continued antagonism to Israel, one can only wonder what the by product of that committee would be.

The members of the OIC are right when they argue it's wrong to link Islam and Muslims with terrorism. They are wrong, however, by refusing to approve a definition of terrorism that would excoriate Palestinian Authority chairman Yasser Arafat and the terrorists he and his aides are accused of supporting.

Palestinian%20Abdel%20Baset%20Odeh,%20a%20Hamas%20activist,%20holding%20a%20copy%20of%20the%20Quran,%20Islams%20holy%20book,%20and%20a%20automatic%20rifle.%20Odeh,%2025,%20was%20the%20suicide%20bomber%20that%20blew%20himself%20up%20in%20Netanya
Palestinian Abdel Baset Odeh, a Hamas activist, holding a copy of the Quran, Islam's holy book, and a automatic rifle. Odeh, 25, was the suicide bomber that blew himself up in Netanya

The terrorist attacks of the last 18 months, ones that saw more Israelis killed than the preceding few decades combined, have finally revealed that the Palestinian's and Arafat's desire for peace never really existed. Not long ago Arafat was essentially offered what he's always wanted, a Palestinian nation, but turned it down to pursue a goal he's desired for 30 years: the annihilation of the Jewish state.

Since 1948, its Arab neighbours have attacked Israel three times, and all three times the tiny state beat back those attacks. Those military failures taught Israel's opponents that traditional military attacks won't drive the Jews into the sea but terrorism might. Their gamble is that repeated attacks against civilians will eventually be too much for Israelis to bear economically, philosophically and politically. They might be right. For the first time since the creation of a Jewish state, many Jews are opting to leave that country in the belief that it has no future.

By refusing to condemn that tactic by declaring the actions of Palestinian suicide bombers to be terrorism, the members of the OIC have defined their own position. They had polite words in the wake of September 11 for the victims of terrorism, but when push comes to shove they will refuse to declare that the actions of Palestinian terrorists and the Israeli military are not morally equivalent. By refusing to announce that no cause justifies the willful murder of innocent civilians, the OIC member states practiced the worst kind of moral relativism.

Steven Martinovich is a freelance writer in Sudbury, Ontario. This piece originally appeared in the Kitchener-Waterloo Record and WorldNetDaily on April 4.


ОПРАВДУВАЊЕ НА ТЕРОРИЗАМ ИЛИ РЕЛИГИЈА


-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИПостирано од: аџија
Датум на внесување: 19.Декември.2006 во 13:42
Папско обраќање на годината
Контроверзниот говор на папата Бенедикт XVI-ти, во кој исламот беше обвинет дека му донел само зло на светот и предизвика 'ршум низ муслиманскиот свет е прогласен за говор на годината од жирито на универзитетот Тојбинген од Германија.

Иако папата неколку пати се извини за недоразбирањето што го предизвикал помеѓу Муслиманите, сепак тој ниту еднаш не ги повлече своите зборови, што од универзитетот го наведуваат како една од главните причини за доделување на наградата.

"Темата на овој намерно погрешно разбран говор е поврзаноста помеѓу умот и верата во Христијанството и потврдување на христијанското верување дека разумното однесување се совпаѓа со природата на Господ. Во неговиот директен но повеќеслоен настап, говорот беше вешто создаден, папата ги искажа своите мисли со храброст и решителност," порачуваат членовите на жирито.

Во објаснувањето се наведува дека фактот што спорниот византиски цитат успеал да привлече толку големо меѓународно внимание е "доказ дека тој се уште е релевантен и по 500 години."

Папата го искористи цитатот за да започне една поопширна дискусија околу клучното влијание на грчката филозофија на раното христијанство и воведувањето на муслиманските теолози во дијалог околу верата и разумот со Христијаните.

-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 19.Декември.2006 во 13:53
Originally posted by аџија аџија напиша:

Божик 7 Јануари

Прочка 18 Февруари (7 недели пред Велигден, во Недела)

Цветници 1 Април

Велигден 8 Април

Духовден 27 Мај (7 недели по Велигден, во Недела)


П.С. Оваа година повторно Велигден се паѓа на исти ден и според западното и според источното броење.


kolku e rano veligdenTonguea vie po koj kalendar odite


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 19.Декември.2006 во 14:04
Зависи каква е традицијата во земјата. На исток според источниот, на запад според западниот. Во Босна, двапати! LOLLOLLOLLOL

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 20.Декември.2006 во 11:13

При тепачка во манастир на Света Гора повредени тројца монаси

МИА
20.12.2006

Тројца монаси од манастирот Есфигмен на Света Гора се повредени денеска, при меѓусебна тепачка, јави електронското издание на грчкиот весник „Навтемборики“.

Според весникот, еден од монасите бил пренесен в болница со сериозни повреди на главата.

„Навтемборики“ наведува дека од пред неколку месеци во манастирскиот комплекс Есфигмен се населиле група монаси, чие братство не е признато во Света Гора.

„Непризнатите“ монаси денеска сакале да почнат со изградба на нов објект во рамките на манастрискиот комплекс, на што се спротивставиле „легалните“ монаси од Есфигмен, по што дошло до тепачка меѓу припадниците на двете бартства.-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 20.Декември.2006 во 12:57
Ova i jas go prochitav na teleteks i nemozev da se iznachudamConfused

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 20.Декември.2006 во 13:31
Свети Никола прогласен за заштитник на Прилеп

Свети Никола од годинава е заштитник на Прилеп. Вчера во центарот на градот, владиката Петар, во сослужение со епископот хераклејски Климент, ги освети светата икона и поставувањето камен-темелник за подигање параклис посветен на заштитникот. Местото не е случајно избрано зашто, според преданијата запишани од Марко Цепенков на влезната врата од некогашниот к*ршумли ан, чиј sид се уште стои, имало поставено мермерна плоча - икона Свети Никола, која била земена од истоимениот манастир од Чипигово. Но, според преданието, неколкупати се обидувале да ја тргнат, таа се враќала на истото место. "Оче свети Никола, во твоите раце го предаваме нашиот град. Биди ни заштитник, чувај го и заштитувај го од секаква напаст", рече градоначалникот на Прилеп Маријан Ристески, на чија иницијатива, по примерот на големите градови во светот, Советот на Општината донесе одлука свети Никола да биде заштитник на Прилеп.
(А. Ц.)-------------


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 20.Декември.2006 во 23:22
Originally posted by аџија аџија напиша:

При тепачка во манастир на Света Гора повредени тројца монаси

МИА
20.12.2006

Тројца монаси од манастирот Есфигмен на Света Гора се повредени денеска, при меѓусебна тепачка, јави електронското издание на грчкиот весник „Навтемборики“.

Според весникот, еден од монасите бил пренесен в болница со сериозни повреди на главата.

„Навтемборики“ наведува дека од пред неколку месеци во манастирскиот комплекс Есфигмен се населиле група монаси, чие братство не е признато во Света Гора.

„Непризнатите“ монаси денеска сакале да почнат со изградба на нов објект во рамките на манастрискиот комплекс, на што се спротивставиле „легалните“ монаси од Есфигмен, по што дошло до тепачка меѓу припадниците на двете бартства.

SE KRENALA CRNATA ZMIJA DA KASA-- AMA SI SE KASNALA NEZNAEJKI!!!

VIDI GO KAKO LAZE -- LAZECOT I TATKOTO NA LAGATA!


-------------


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 20.Декември.2006 во 23:23
Originally posted by aladin aladin напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

Islam je sastavljen iz dva dijela: k*r´ana i Mača http://www.islambosna.ba/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=1571"> PDF http://www.islambosna.ba/index2.php?option=com_content&task=view&id=1571&pop=1&page=0&Itemid=30"> Ispis http://www.islambosna.ba/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=1571&itemid=30"> E-mail

abubakr     Ebu Bekr Bešir, koji je optužen i osuðen za eksplozije na Baliju, govori o radikalizmu, džihadu, Mahatiru Muhammedu, Enveru Ibrahimu, islamskoj državi, vehabizmu, saudijskom režimu, Izraelu i drugim temama...

 


 

Ne tre*amo se bojati da nas zovu radikalnim

 

Daija Ebu Bekr Bešir (ABB), utemeljitelj i voða Pesantren el-Mukmina iz Ngrukija, smještenog u indonežanskom gradu Surakarta, je poznat širom Jugoistoène Azije i svijeta
Nakon eksplozija na ostrvu Bali 2002. godine, on je bio optužen za umiješanost u napadu i kasnije pritvoren. Nakon njegovog ranog otpuštanja  prošlog mjeseca, on se još jednom pojavio na indonežanskoj politièkoj sceni.
Uprkos optužbama koje su dignute protiv njega, mnogi Indonežani su izrazili svoju podršku njemu i sumnjièavost u vezi procesa, argumentirajuæi to tvrdnjom da je indonežanska vlada bila primorana da djeluje protiv Bešira zbog pritiska koji su na nju vršile zapadnjaèke vlade, ukljuèujuæi SAD i Australiju.

Malezijski akademik i komentator Fariš A. Nur (FN) je skoro posjetio Pesantren el-Mukmin i susreo se sa Beširom lièno. Ono što slijedi je transkript njegove konverzacije sa Beširom:

 

FN: Upravo smo se pratili sa demonstracija na kojima ste bili prisutni vi i studenti iz Ngrukija zajedno sa pripadnicima Medžlis Mudžahidin Indonesia (MMI), Front Pembela Islam (FPI), Front Pemuda Islam Solo (FPIS), Hizbut Tahrir Indonesia, Partai Keadilan Sejahtera (PKS) i drugim. Kada ste prièali okupljenima, vi ste se fokusirali na trenutni konflikt u Libanonu i izraelsku agresiju. Takoðe ste kritikovali slabost muslimanskih voða u svijetu. Zašto je došlo do toga? Skoro je održan skup OIC-a u Kuala Lumpuru i stav sa kojim su oni došli je bio nepotpun i bez zakljuèka; zašto su muslimanske vlade tako prestrašene da dignu glas i pozovu na zajednièku akciju?

 

ABB: To je bilo i oèekivati od njih. Šta drugo oni mogu uraditi? Šta drugo oni mogu reæi? Ne postoji ni jedan jedini muslimaski lider danas koji ima hrabrosti i odluènosti da brani Islam i Muslimane, oni su svi u strahu od SAD-a i zapadnih sila i kod njih su se zadužili. To je ono što zovemo “Vehn”. Naš Poslanik nas je upozorio da æe se to desiti u buduænosti, da æe muslimanski Ummet biti brojan, ali slab u duhu- sve dok ne budu gaženi iznova i iznova.

 

Arapske voðe i druge muslimanske voðe u Aziji, svi pate od ove bolesti zvane “Vehn”, ova slabost je došla kroz dobra i privilegije, i na taj naèin su oni postali slabašni. Zbog toga oni ne mogu ustati protiv kafira i ne mogu biti èvrsti u svojim stavovima i politici. Njihova ljubav prema ovome svijetu bukvalno znaèi da oni misle samo na sebe. Arapski lideri se više brinu za dobivanje novca iz profita od nafte i gasa koji izvoze dok se odmah do njih Libanon razara. Njihove komšije se ubijaju ali oni samo kalkulišu o svojoj vlastitoj koristi.

 

 

Zbog toga uvijek kažem da bi Muslimanima bolje bilo da su siromašni. Naftne zalihe su bile kletva na nas, napravile nas slabim i poslušnim. Pogledajte Afganistance, za vrijeme sovjetske invazije. Oni su bili meðu najsiromašnijim Muslimanima svijeta, ali ih je pomogla njihova vjera u Allaha i samo Allaha.

 

Muslimani moraju vjerovati da sva snaga, uspjeh i pobjeda dolaze samo od Allaha. Ako Allah hoæe, oni æe pobijediti, bez obzira kakav je odnos snaga. Poslanik je porazio neprijatelje Islama èak i onda kada su njegovi sljedbenici bili malobrojni. Zašto? Zato što su oni imali najveæu snagu, Boga, na svojoj strani. Afganistanci nisu imali sofisticirano oružje kao Sovjeti, ali svojom vjerom su porazili supersilu. Tako je bilo kada su se kafiri bojali nas Muslimana, kada smo imali disciplinu i vjeru, kada smo bili jaki u srcima i nismo bili slabi u trbusima.

 

 

Ovaj džihadski duh nije sada u OIC-u. Pokažite mi jednog lidera OIC-a koji može prièati o Džihadu. Èak ni lideri Malezije i Indonezije to ne mogu, pa kako možemo išta uraditi?

 

Jedini muslimanski lider kojem je ostalo nešto duha je vaš bivši voða Mahatir Muhamed, koji je pozivao na bojkot SAD-ove valute i drugih zapadnih valuta. On je bio u pravu kad je rekao da muslimanske države trebaju da orbace amerièki dolar i da trguju svojim vlastitim valutama. Zašto bismo mi trebali koristiti dolar èak i u našim meðusobnim trgovinama? Mada Mahatir èak i nije otvoreno pozivao na džihad, makar je rekao nešto. Ovo je bilo najmanje što smo mogli uèiniti.

 

Ali lideri OIC-a ne mogu privatiti èak ni Mahatirove prijedloge, a i dalje trune o poštovanju i èasti. Kakva nam je èast preostala kad nas niko više ne sluša?

 

FN:  Neki bi ljudi obrazložili da ova slabost potièe iz straha da se ne optuže da su “previše radikalni”. Ja imam problema sa ovim koceptom jer vjerujem da biti radikalan nije nužno loša stvar. Na kraju krajeva, Nelson Mandela, Kwame Nkrumah, Jomo Kenyata, Ghandi, Nehru, svi su oni bili radikali u svom vremenu; i oni nisu èinili kompromis u svome suprotstavljanju kolonijalizmu, imperijalizmu, rasizmu i aparthejdu. Pa zašto mi sada ne bismo mogli biti radikalni?

 

ABB: Vi ste u pravu, ali slabost ne dolazi od miliona Muslimana u svijetu. Njima je svejedno da li su radikalni ili ne, oni se ne boje da ustanu i protestiraju i da vode džihad. Slabost dolazi od ovih pozapadnjaèenih kooptiranih muslimanskih voða koji samo žele da izgledaju dobro u oèima Zapada i zapadnjaèkih medija. Oni su preplašeni da bi ih BBC ili CNN mogao nazvati radikalnim, pa umjesto toga radije ostaju mehki. Problem leži ovdje, u muslimanskim liderima, ne u muslimanskim madama.

 

Muslimanski lideri gutaju savjete zapadnih sila i organizacija kao što su IMF i Svjetska Banka, èak i kada su oni loši za njihove zemlje, i oni to znaju. Oni su stvarni licemjeri i izdajnici Islama i Muslimana. Sada kao što i vi kažete, mi ne bismo trebali prihvatiti ideju da je biti radikalan nešto loše. Svaki pokret za promjenu æe biti radikalan. Naš Poslanik je takoðer bio radikalan- on se borio protiv nepravde u svojoj zajednici i izazvao aristokratski ustroj svoga društva, pa su ga nazvali radikalnim. Pa šta? Mi bismo trebali biti ponosni na to!

 

Trebali bismo biti ponosni jer je naš Poslanik došao na ovaj svijet sa porukom Islama da ga promijeni nabolje, a ne nagore ili da ih ostavi kakve jesu. Kakve koristi od objave ili religije ako ona ne mijenja ništa?

 

Danas zapadne sile i mediji žele da nas pripitome kao ovce, da nas drže krotkim i pitomim. Ali zašto su životinje pripitomljene? Da ih se na koncu može bez problema zaklati!

 

Zbog toga oni koriste etiketu “radikalan” na naèin na koji to rade, da nas drže pod strahom i pod kontrolom. Ovo je istina o našim liderima, koji su svi pripitomljeni i istrenirani da govore onako kako njihovi zapadnjaèki šefovi od njih žele.

FN: A kako onda da doðemo do naših uzora?

 

ABB: Jedini model koji treba da se slijedi jeste Islam. Jer Islam u svojoj originalnoj formi je bio tvrd i postojan, nije bio slab i popustljiv. Islam je fiksiran, stabilan, ureðen i displiniran, i takvi su i Muslimani.

 

Ako bismo se vratili stvarnoj praksi istinskog Islama bili bismo mnogo jaèi i kada bi kafiri htjeli da nas zastraše. Zbog toga tre*amo održati Šerijat i vratiti se pravom Islamu. Ali Zapad pokušava da oslabi Islam izvana i iznutra. Oni napadaju naš narod i okupiraju naše zemlje izvana, i slabe nas iznutra idejama kao što su sekularizam, liberalizam i demokratija. Sve to je dizajnirano da zaprlja naš èisti Islam.

 

Zašto mi Muslimani tre*amo da uèimo od njih? Islam je savršen, ništa ne treba da se dodaje ili mijenja. Pokazali smo da Islam može vladati svijetom perfektno 14 stoljeæa, i u to vrijeme Muslimani nisu posuðivali od drugih ideje kao što je demokratija, pa zašto bismo morali sada uèiti demokratiju od njih? Dok su god Muslimani bili samouvjereni, nisu mogli biti poraženi, ali sada smo samo lutke.

 

Zbog toga pozivamo na pridržavanje Šerijata ovdje u Indoneziji. Mi tražimo islamsku državu, a ne neku formu islamizacije društva. Mi želimo da država bude islamska, sa islamskim liderima koji imaju hrabrosti  i hoæe da implementiraju Šerijat u potpunosti. Nema drugog puta.

 

FN: Možete li malo detaljnije o tome? Šta podrazumijevate pod “provoðenjem Šerijata sa odluènošæu”?

 

ABB:   Islamski zakoni su fiksni i zbog toga je Islam stabilan. Zakoni se trebaju provoditi potpuno ali èvrsto, èeliènom rukom. Ovo je sluèaj svugdje, èak i u familiji.

 

Pogledajte u moj vlastiti primjer: ja sam otac u svojoj porodici. Moja dužnost je da provedem Šerijat u svojoj porodici i ja to i radim èeliènom rukom. Ako se moja djeca ne ponašaju u skladu sa Islamom, ako na primjer ne klanjaju, ja æu ih kazniti. Isto tako šef neke države mora da uradi to isto, mora da provede Šerijat èvrsto, jer æe polagati raèun na Onom svijetu ukoliko ne uspije. Ako njegovo društvo krši Šerijat, ko je odgovoran? Zar to nije lider, koji nije uspio da provede Božji zakon? Ovdje u Indoneziji mi imamo takve zakone, ali se oni nikada ne provode, èime se ismijavaju Islam i Šerijat.

 

Zato želimo jednu islamsku državu gdje islamsko pravo nije samo u knjigama nego i provedeno, i provedeno sa odluènošæu. Nema prostora za demokratske konsultacije. Šerijat je odreðen i fiksan, pa zašto da o njemu ponovo diskutujemo? Samo ga provedi!

 

Upravo sada mi radimo nacrt naših vlastitih konstitucionalnih amandmana za Indoneziju, okvir za indonežansku islamsku državu u kojoj se islamski zakoni provode. Indonežani moraju razumjeti da nema islamske države bez provoðenja islamskih zakona. U suprotnom je to samo prièa i ništa više.

 

FN: Šta je sa muslimanskim voðstvom ovdje u Jugoistoènoj Aziji? Veæ ste kritikovali voðstvo Indonezije i Malezije. Kako su oni pali u vašim oèima?

 

ABB:  Indonezija je u haosu, kao što vidite. Mi smo veoma bogata zemlja, sa mnoštvom resursa i dobrih ljudi koji žele da žive pristojnim životom, a pogledajte kako je korupcija uništila državu. Trebali bismo biti veoma bogata država ali indonežanske voðe jedan iza drugog nas slabe i èine ovisnim o vanjskoj pomoæi. Zauzeti smo otplaæivanjem kredita umjesto da mi dajemo kredite! I naši lideri za vrijeme Orde Baru (bivšeg predsjednika Suharta) su bili sekularni, pro-amerièki i sasvim potkupljeni od strane globalnih kapitalistièkih sila.

Što se tièe Malezije, vi možete biti u boljoj ekonomskoj situaciji ali su vam lideri slabi. Badawi može doæi iz ulemanske porodice, ali njegova vjera je slaba, a takoðe i njegov duh. Kako Malezija može potpisati ugovor o slobodnoj trgovini sa Amerikom i Japanom? Zar to nisu æafirske zemlje? A Amerika je danas neprijatelj muslimanskih zemalja i pomagaæ Izraela. Po Islamu to èini Ameriku kafirskom harbi (neprijateljskom) zemljom, i mi Muslimani smo obavezni da prekinemo  sa takvom neprijateljskom zemljom sve veze, i diplomatske i ekonomske.

 

Enver Ibrahim je takoðe neko ko ne razumije dobro Islam. Kako on može govoriti o dijalogu sa Amerikom i Zapadom? Kakvom dijalogu? Enver griješi zbog svoga stava o Zapadnjacima i Jevrejima. Jevreji su lukavi ne može im se vjerovati, kao što stoji u k*r`anu. Amerika je trenutno izraelsko magare kojeg Izrael jaše.

 

Kako možemo vršiti dijalog za mir u arapskom svijetu sve dok Izrael postoji? Izrael ne može ni sanjati o mirnim granicama jer Izrael uopšte nema pravo da postoji. To je zemlja Palestina, koja pripada Palestincima. Kako bilo koji muslimanski lider može reæi da Izrael ima pravo na mirne granice. On na prvom mjestu tamo uopšte ne bi trebao postojati!

 

FN:  Da li onda ne postoji nikakav naèin da se vrši dijalog?

 

ABB:  U Islamu postoji samo jedan naèin: islamski. Dijalog sa æafirima je beskoristan sve dok mi Muslimani ne živimo u islamskim državama umjesto u sekularnim demokratijama. Kada želiš dijalog sa Muslimanima, oni bi najprije trebali da budu na vlasti u svojim vlastitim državama. Ako (muslimanska) vlada ne implementuje Šerijat, ona se mora smijeniti. Dok god vlada ne radi protiv Islama, mi je još možemo tolerisati. Ali kada se jednom okrene protiv Šerijata, moramo joj se suprotstaviti.

 

Kada se naše vlade udruže sa neprijateljskim æafirskim državama, zar se to ne protivi islamskim principima? Kada vršiš dijalog sa zemljama koje su antiislamske i ubijaju Muslimane, kako sebe možeš nazvati islamskom državom?

 

Dužnost je Muslimana da se protive svojim vladama kada njihove voðe vode dijalog sa na šim neprijateljima. Tako stoji i u k*r´anu (Sura 60:9) [“ali vam zabranjuje da prijateljujete sa onima koji ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavièaja vašeg izgone i koji pomažu da budete prognani. Oni koji s njima prijateljuju sami sabi èine nepravdu.”op. prev.], da su oni koji se suprotstavljaju Islamu naši neprijatelji i da se moramo boriti protiv njih. Dakle prije nego poènemo da vodimo dijalog sa æafirima, moramo prvo da vodimo džihad protiv naših vlastitih licemjerskih vlada koje su otpadnièke i protivne islamskim principima.

 

FN: O kojoj onda vrsti islamskog voðstva vi prièate? Kakve muslimanske lidere vi želite da vidite?

ABB: Svi su odgovori u Islamu. Kao uèenjak, Ibn Tejmijje je obrazložio da je Islam sastavljen iz dva dijela: k*r´ana i Maèa.

 

k*r´an posjeduje sva uputstva, pravila, norme, zakone i kazne koji su nam potrebni. Provedba Šerijata je maè o kojem govorimo. Bez provedbe Šerijata k*r´an je samo mrtvo slovo na papiru. Tekst bez praktiènog znaèenja. Zbog toga se poruka provesti i ostvariti sa odluènošæu.

 

Pogledajte na Sunnet (praksu) Poslanika. Kada je držao govore, imao je koplje u svojoj ruci. Zašto ? Koplje je bilo simbol moæi. Njegovi sljedbenici su znali da je ozbiljan i da ne drži prazne govore. Mislio je ono što kaže i radio ono za što kaže da æe uraditi.

 

Nažalost, kroz stoljeæa je Islam oslabio a mi smo zaboravili da je Poslanik držao koplje prilikom držanja govora. Koplje je zamijenjeno sa štapom, kao da su Muslimani slabi i potreban im je štap da se podignu! Mi se tre*amo vratiti ovome izvornom, snažnom, robustnom Islamu. Kao i Poslanik, i mi tre*amo da nosimo koplje ponovo. Ako je Poslanik nosio koplje, onda mi danas treba da nosimo jedan M-16!

 

Muslimanski lideri današnjice nisu uspjeli da ostvare Poslanikov primjer. Njihova usta izbacuju samo pobožne fraze o tome kako oni žude za islamskom državom ali oni nemaju petlju ili volju da je naprave.

 

Ne postoji ni jedna jedina islamska država na svijetu, to nije èak ni Saudijska Arabica. Saudijci su licemjeri i prijatelji SAD-a; svi njihovi lideri su korumpirani i dunjaluèari. Najbliže islamskoj državi smo se približili kroz talibansku vladu u Afganistanu, ali su je Amerikanci  uništili sa svojim zapadnim saveznicima.

 

FN:  Meðutim Saudijci tvrde da su oni zaštitinici svetih mjesta Islama i Muslimana. Štaviše, oni su promotori Vehabizma. Kako to spajate?

 

ABB: Vehabizam je samo škola mišljenja. Saudijski režim je iskoristio Vehabije sa svoje vlastite politièke ciljeve, da opravdaju svoju vladavinu i da kontrolišu svoj narod. Povremeno se desi da oni provedu jednu ili dvije vehabijske ideje, ali i to samo za kozmetièke svrhe. Oni provode zakone o oblaèenju i javnom ponašanju, a šta je sa moralnom obavezom da se vodi džihad protiv neprijatelja Islama? Kako možeš promovirati Vehabizam a da u isto vrijeme ostaneš blizak saradnik SAD-a, izraelskog pomagaèa?

 

Vehabije su meðutim samo konzervativci bez plana za socijalnu transformaciju. Pogledajte šta su radili islamistièkim pokretima kao što je Ihvanul-Muslimin (Muslimansko Bratstvo) u Egiptu: osudili su Ihvane kao revolucionare i radikale, baš kao i zapadni mediji!

 

FN:   Ova težnja muslimanskih grupacija da se meðusobno optužuju je uvijek bila problem, još od prvih poèetaka muslimanske zajednice. Zbog èega je tako? Zašto Muslimani ne mogu prestati napadati jedni druge?

 

ABB:  Oni su ostavili put istinskog Islama, i zbog toga su podijeljeni u tako mnogo sekti i struja mišljenja. Ali hadis nam govori o tome kako je jedan ashab upitao Poslanika: “Kakva æe biti buduænost Ummeta?”. Poslanik je predskazao: “U buduænosti biæe vas mnoštvo, ali æete biti mali i slabi, kao pjena i mjehuriæi koji lebde”. Ashab je bio šokiran kad je ovo èuo, ali je Poslanik objasnio da æe biti tako, jer æe Muslimani biti podijeljeni i bez voðe.

 

Muslimani moraju shvatiti šta to znaèi biti Ummet. Ummet je jedna familija, i svaki Musliman ti je brat. Nije važno koje je boje, rase ili iz koje je zemlje, on je još uvijek tvoj brat, ti ga moraš podržati i pomoæi kada on treba tvoju pomoæ.

 

Ali suprotno od toga je takoðe istina. Æafiri nisu tvoja porodica. Èak i ako tvoji vlastiti roditelji nisu Muslimani, oni nisu tvoja porodica. Oni su æafiri, van Islama. Nema potrebe da o njima razmišljaš kao o èlanovima Ummeta. Kada mi zaboravimo svoj Ummet, onda postajemo slabi i podijeljeni. Sve naše podjele potièu sa Zapada, iz zapadnjaèkih ideja kao što su nacionalizam i iz njihovih ideologija koa što su sekularizam i demokratija.

 

FN:  Ako je to jedinstvo koje vi želite da vidite, onda zasigurno neko mora da vodi tu zajednicu. Ko, onda, ima pravo da govori o Islamu i u ime Muslimana?

 

ABB:  Oni koji govore u ime Islama i Muslimana mogu biti samo oni èije ideje dolaze iskljuèivo iz k*r´ana i Sunneta. Ne liberali, koji se služe razumom i racionalizmom da bi tumaèili k*r´an. To je danas postalo moderno, ali je protivno Islamu i nije dozvoljeno.

 

Kako se k*r´an može racionalno tumaèiti? Ovi intelektualci i liberali žele da interpretiraju k*r´an prema prilikama, umjesto da se prilike adaptiraju k*r´anu.

 

Jasno je da k*r´an ne treba da diskutuju oni koji ne prate propisana pravila. U Islamu nema demokratije, pa ne pokušavaj da tumaèiš k*r´an i da preokreneš Islam u demokratiju da bi zadovoljio svoje potrebe. Božji zakoni dolaze na prvo mesto. Nije na volji naroda da odluèi šta je dobro i kako treba da se živi. Prije volja naroda treba da bude usmjerena pokoravanju Božjoj volji. Mi ne želimo demokratiju, nego Allah-kratiju!

 

Islamski principi su nepromjenljivi i nema demokratije u Islamu ili besmislice kao što je “demokratski Islam”,

 

Demokratija je širk i haram. Ovdje ne pružamo ustupke. Oni koji tvrde da su Muslimani a ne podržavaju Šerijat su svi 100 % munafici i æafiri, oni su van Islama. Nema potrebe za diskusijom sa ovakvim ljudima, oni više nisu dio Ummeta. Nema potrebe slušati javno mijenje: æafiri, murtedi, liberali, ateisti- svi su oni nevjernici.

 

 

FN: Ali kako ovakav stav može dovesti do socijalne i politièke promjene? Ovdje vi i vaši sljedbenici u grupacijama kao što su  Majlis Mujahidin Indonesia (MMI), Front Pemuda Islam Solo (FPIS) itd. prizivate osnivanje islamske države, sa legalnim ustavom baziranim na Šerijatu. Ali kako æete to provesti u kontekstu današnje Indonezije koja je još uvijek konstitucionalna demokratija?

 

ABB:   Pobjeda Islama može doæi samo kroz dawu i džihad, ne kroz izbore. Zbog toga su islamske partije na pogrešnom putu, èak i one bolje kao Partai Keadilan Sejahtera (PKS) ovdje (u Indoneziji) i vaš PAS (u Maleziji). Sve dok je demokratija izabrani put, krajnji rezultat je haram. Nikakvo dobro ne može doæi od harama, zar nije tako? Pa ako je demokratija haram, onda kakva islamska država može iz toga proiziæi? Zasigurno ne èista islamska država. Izbori su prilièno beskorisni.

 

Borba za islam se vodi samo kroz krize i konfrontacije. Islam je tu da promijeni svijet, ne da bude svijetom promijenjen. Tu mora biti otpora i zato nas se Zapad boji.

 

Ako mi prihvatimo zapadnjacke norme kao što je demokratija, ne možemo nikada doseæi Allah-kratiju koju sam veæ spominjao. Demokratija se mora smijeniti Allah-kratijom a to  se ne može desiti kroz izbore. Oni koji nam se suprotsavljaju moraju biti educirani, zbog toga je dawa važna, da im pokažemo da je Islam jedini put. Ali ako i dalje budu pružali otpor i ako su tvrdoglavo uporni u tome, ili ako nam budu pravili smetnje, onda im se mora suprotstaviti. Posebno su svi Muslimani koji nam se suprotstavljaju murtedi i sa njima se treba naroèito oštro obraèunati. Ne tre*amo se brinuti za njih ili se osjeæati tužno zbog njih. Oni su izabrali da odbace Šerijat, da odbace Islam, i tako su izabrali da budu murtedi.

 

 

FN:   I vi ste ubijeðeni da æe ovaj džihad za Šerijat riješiti sve naše probleme?  Da li æe on riješiti ekonomske i politièke probleme muslimanskih zemalja kao npr. Indonezije?

 

ABB: To æe biti prvi korak i ispravan korak. Ekonomski problemi, politicki problemi i svi drugi problemi- oni mogu biti riješeni samo onda kada imamo èvrsto i ustrajno voðstvo koje æe bez straha ustrajati u uspostavljanju i provoðenju Šerijata.

 

Pogledajte sada našu regiju: Muslimani se ubijaju u Patani (južni Tajland) i na Mindanao-u (južni Filippini), ali šta rade slabašni lideri Malezije i Indonezije? Jesu li zapravo išta uradili osim èitanja govora i potpisivanja mirovnih ugovora? Muslimani umiru, ali ne u Libanonu, nego baš ovdje, pred nama. To su naša braæa, naše komšije, ali vlade (Malezije i Indonezije) ne mogu poduzeti ama baš ništa. To je ono na što sam mislio govoreæi o bolesti korupcije i imuænosti. Oni su slabi, kukavièki lideri.

 

Zbog toga moramo da se vratimo originalu, èistom Islamu, i da slijedimo primjer našeg Poslanika. Kafiri se nikada nisu usuðivali šaliti se sa Poslanikom jer su znali da je ozbiljan i odluèan. Osim toga je bio i fer i pravedan, i èak i kada je pobijedio kafire u borbama i u Medini i u Mekki, on im je opraštao. Oprost ne znaèi slabost, nego jaèinu. Ali najprije moraš da budeš jak, kao što je to bio naš Poslanik. Bio je jak ali ne ohol. Muslimanski lideri trebaju takoðe da budu tako jaki i zauzeti èvrst stav po raznim pitanjima.

 

FN:  I da li ovo sumira vašu viziju džihada danas? Da li je to rezimiranje vašeg vlastitog viðenja Islama i problema koji pogaðaju Muslimane?

 

ABB:  Ovo je islamski naèin gledanja.  Mi ne smijemo nikada èiniti ustupke, popuštati, odustajati, pokoriti se našim kafirskim neprijateljima. Uvijek se moramo držati puta Islama, džihada u ime ime Šerijata i nikada se ne smijemo pravdati.

 

I slažem se da se ne smijemo nikada pravdati zato jer nas danas nazivaju “radikalima”. Èak i u vrijeme Poslanika, njegovi neprijatelji su ga nazivali ludim èovjekom! Prema tome ako te neko nazove “radikalom”, to nije loše! Mi im se ne tre*amo izvinjavati za to ili popuštati u našem džihadu. Danas nas zovu radikalima, sutra æe nas zvati neèim drugim. Uvijek æemo imati takve prepreke zato jer se kafiri boje kada jaèamo.

 

Zapamtite da je džihad dat Islamu da ojaèa i izgradi našu zajednicu. Nema Islama bez džihada. Èak i ako hoæeš da izgradiš kapitalistièku ili komunistièku državu, moraš da se boriš (da vodiš džihad); džihad za kapitalizam ili džihad za komunizam. Pa zašto se onda Muslimani ne mogu angažovati u džihadu za Islam i Šerijat?

 

Dr. Farish Noor radi trenutno u Centru za Moderne Orijentalne Studije u Berlinu. U svojoj domovini Maleziji je poznati kolumnist, govornik i akademik.

 

Preveo Halil Senusija   uste eden tekst za nasite dragi citateli koi ke izvlecat pouka---- za nekoi ,,miroljubivi,, duhovi!-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 20.Декември.2006 во 23:42
Originally posted by aladin aladin напиша:

Originally posted by аџија аџија напиша:

При тепачка во манастир на Света Гора повредени тројца монаси

МИА
20.12.2006

Тројца монаси од манастирот Есфигмен на Света Гора се повредени денеска, при меѓусебна тепачка, јави електронското издание на грчкиот весник „Навтемборики“.

Според весникот, еден од монасите бил пренесен в болница со сериозни повреди на главата.

„Навтемборики“ наведува дека од пред неколку месеци во манастирскиот комплекс Есфигмен се населиле група монаси, чие братство не е признато во Света Гора.

„Непризнатите“ монаси денеска сакале да почнат со изградба на нов објект во рамките на манастрискиот комплекс, на што се спротивставиле „легалните“ монаси од Есфигмен, по што дошло до тепачка меѓу припадниците на двете бартства.

SE KRENALA CRNATA ZMIJA DA KASA-- AMA SI SE KASNALA NEZNAEJKI!!!

VIDI GO KAKO LAZE -- LAZECOT I TATKOTO NA LAGATA!


ConfusedConfusedConfusedConfusedConfused

-------------


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 20.Декември.2006 во 23:44
Originally posted by aladin aladin напиша:

Originally posted by аџија аџија напиша:

При тепачка во манастир на Света Гора повредени тројца монаси

МИА
20.12.2006

Тројца монаси од манастирот Есфигмен на Света Гора се повредени денеска, при меѓусебна тепачка, јави електронското издание на грчкиот весник „Навтемборики“.

Според весникот, еден од монасите бил пренесен в болница со сериозни повреди на главата.

„Навтемборики“ наведува дека од пред неколку месеци во манастирскиот комплекс Есфигмен се населиле група монаси, чие братство не е признато во Света Гора.

„Непризнатите“ монаси денеска сакале да почнат со изградба на нов објект во рамките на манастрискиот комплекс, на што се спротивставиле „легалните“ монаси од Есфигмен, по што дошло до тепачка меѓу припадниците на двете бартства.

SE KRENALA CRNATA ZMIJA DA KASA-- AMA SI SE KASNALA NEZNAEJKI!!!

VIDI GO KAKO LAZE -- LAZECOT I TATKOTO NA LAGATA!


-------------


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 20.Декември.2006 во 23:45
Originally posted by aladin aladin напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

Islam je sastavljen iz dva dijela: k*r´ana i Mača http://www.islambosna.ba/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=1571"> PDF http://www.islambosna.ba/index2.php?option=com_content&task=view&id=1571&pop=1&page=0&Itemid=30"> Ispis http://www.islambosna.ba/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=1571&itemid=30"> E-mail

abubakr     Ebu Bekr Bešir, koji je optužen i osuðen za eksplozije na Baliju, govori o radikalizmu, džihadu, Mahatiru Muhammedu, Enveru Ibrahimu, islamskoj državi, vehabizmu, saudijskom režimu, Izraelu i drugim temama...

 


 

Ne tre*amo se bojati da nas zovu radikalnim

 

Daija Ebu Bekr Bešir (ABB), utemeljitelj i voða Pesantren el-Mukmina iz Ngrukija, smještenog u indonežanskom gradu Surakarta, je poznat širom Jugoistoène Azije i svijeta
Nakon eksplozija na ostrvu Bali 2002. godine, on je bio optužen za umiješanost u napadu i kasnije pritvoren. Nakon njegovog ranog otpuštanja  prošlog mjeseca, on se još jednom pojavio na indonežanskoj politièkoj sceni.
Uprkos optužbama koje su dignute protiv njega, mnogi Indonežani su izrazili svoju podršku njemu i sumnjièavost u vezi procesa, argumentirajuæi to tvrdnjom da je indonežanska vlada bila primorana da djeluje protiv Bešira zbog pritiska koji su na nju vršile zapadnjaèke vlade, ukljuèujuæi SAD i Australiju.

Malezijski akademik i komentator Fariš A. Nur (FN) je skoro posjetio Pesantren el-Mukmin i susreo se sa Beširom lièno. Ono što slijedi je transkript njegove konverzacije sa Beširom:

 

FN: Upravo smo se pratili sa demonstracija na kojima ste bili prisutni vi i studenti iz Ngrukija zajedno sa pripadnicima Medžlis Mudžahidin Indonesia (MMI), Front Pembela Islam (FPI), Front Pemuda Islam Solo (FPIS), Hizbut Tahrir Indonesia, Partai Keadilan Sejahtera (PKS) i drugim. Kada ste prièali okupljenima, vi ste se fokusirali na trenutni konflikt u Libanonu i izraelsku agresiju. Takoðe ste kritikovali slabost muslimanskih voða u svijetu. Zašto je došlo do toga? Skoro je održan skup OIC-a u Kuala Lumpuru i stav sa kojim su oni došli je bio nepotpun i bez zakljuèka; zašto su muslimanske vlade tako prestrašene da dignu glas i pozovu na zajednièku akciju?

 

ABB: To je bilo i oèekivati od njih. Šta drugo oni mogu uraditi? Šta drugo oni mogu reæi? Ne postoji ni jedan jedini muslimaski lider danas koji ima hrabrosti i odluènosti da brani Islam i Muslimane, oni su svi u strahu od SAD-a i zapadnih sila i kod njih su se zadužili. To je ono što zovemo “Vehn”. Naš Poslanik nas je upozorio da æe se to desiti u buduænosti, da æe muslimanski Ummet biti brojan, ali slab u duhu- sve dok ne budu gaženi iznova i iznova.

 

Arapske voðe i druge muslimanske voðe u Aziji, svi pate od ove bolesti zvane “Vehn”, ova slabost je došla kroz dobra i privilegije, i na taj naèin su oni postali slabašni. Zbog toga oni ne mogu ustati protiv kafira i ne mogu biti èvrsti u svojim stavovima i politici. Njihova ljubav prema ovome svijetu bukvalno znaèi da oni misle samo na sebe. Arapski lideri se više brinu za dobivanje novca iz profita od nafte i gasa koji izvoze dok se odmah do njih Libanon razara. Njihove komšije se ubijaju ali oni samo kalkulišu o svojoj vlastitoj koristi.

 

 

Zbog toga uvijek kažem da bi Muslimanima bolje bilo da su siromašni. Naftne zalihe su bile kletva na nas, napravile nas slabim i poslušnim. Pogledajte Afganistance, za vrijeme sovjetske invazije. Oni su bili meðu najsiromašnijim Muslimanima svijeta, ali ih je pomogla njihova vjera u Allaha i samo Allaha.

 

Muslimani moraju vjerovati da sva snaga, uspjeh i pobjeda dolaze samo od Allaha. Ako Allah hoæe, oni æe pobijediti, bez obzira kakav je odnos snaga. Poslanik je porazio neprijatelje Islama èak i onda kada su njegovi sljedbenici bili malobrojni. Zašto? Zato što su oni imali najveæu snagu, Boga, na svojoj strani. Afganistanci nisu imali sofisticirano oružje kao Sovjeti, ali svojom vjerom su porazili supersilu. Tako je bilo kada su se kafiri bojali nas Muslimana, kada smo imali disciplinu i vjeru, kada smo bili jaki u srcima i nismo bili slabi u trbusima.

 

 

Ovaj džihadski duh nije sada u OIC-u. Pokažite mi jednog lidera OIC-a koji može prièati o Džihadu. Èak ni lideri Malezije i Indonezije to ne mogu, pa kako možemo išta uraditi?

 

Jedini muslimanski lider kojem je ostalo nešto duha je vaš bivši voða Mahatir Muhamed, koji je pozivao na bojkot SAD-ove valute i drugih zapadnih valuta. On je bio u pravu kad je rekao da muslimanske države trebaju da orbace amerièki dolar i da trguju svojim vlastitim valutama. Zašto bismo mi trebali koristiti dolar èak i u našim meðusobnim trgovinama? Mada Mahatir èak i nije otvoreno pozivao na džihad, makar je rekao nešto. Ovo je bilo najmanje što smo mogli uèiniti.

 

Ali lideri OIC-a ne mogu privatiti èak ni Mahatirove prijedloge, a i dalje trune o poštovanju i èasti. Kakva nam je èast preostala kad nas niko više ne sluša?

 

FN:  Neki bi ljudi obrazložili da ova slabost potièe iz straha da se ne optuže da su “previše radikalni”. Ja imam problema sa ovim koceptom jer vjerujem da biti radikalan nije nužno loša stvar. Na kraju krajeva, Nelson Mandela, Kwame Nkrumah, Jomo Kenyata, Ghandi, Nehru, svi su oni bili radikali u svom vremenu; i oni nisu èinili kompromis u svome suprotstavljanju kolonijalizmu, imperijalizmu, rasizmu i aparthejdu. Pa zašto mi sada ne bismo mogli biti radikalni?

 

ABB: Vi ste u pravu, ali slabost ne dolazi od miliona Muslimana u svijetu. Njima je svejedno da li su radikalni ili ne, oni se ne boje da ustanu i protestiraju i da vode džihad. Slabost dolazi od ovih pozapadnjaèenih kooptiranih muslimanskih voða koji samo žele da izgledaju dobro u oèima Zapada i zapadnjaèkih medija. Oni su preplašeni da bi ih BBC ili CNN mogao nazvati radikalnim, pa umjesto toga radije ostaju mehki. Problem leži ovdje, u muslimanskim liderima, ne u muslimanskim madama.

 

Muslimanski lideri gutaju savjete zapadnih sila i organizacija kao što su IMF i Svjetska Banka, èak i kada su oni loši za njihove zemlje, i oni to znaju. Oni su stvarni licemjeri i izdajnici Islama i Muslimana. Sada kao što i vi kažete, mi ne bismo trebali prihvatiti ideju da je biti radikalan nešto loše. Svaki pokret za promjenu æe biti radikalan. Naš Poslanik je takoðer bio radikalan- on se borio protiv nepravde u svojoj zajednici i izazvao aristokratski ustroj svoga društva, pa su ga nazvali radikalnim. Pa šta? Mi bismo trebali biti ponosni na to!

 

Trebali bismo biti ponosni jer je naš Poslanik došao na ovaj svijet sa porukom Islama da ga promijeni nabolje, a ne nagore ili da ih ostavi kakve jesu. Kakve koristi od objave ili religije ako ona ne mijenja ništa?

 

Danas zapadne sile i mediji žele da nas pripitome kao ovce, da nas drže krotkim i pitomim. Ali zašto su životinje pripitomljene? Da ih se na koncu može bez problema zaklati!

 

Zbog toga oni koriste etiketu “radikalan” na naèin na koji to rade, da nas drže pod strahom i pod kontrolom. Ovo je istina o našim liderima, koji su svi pripitomljeni i istrenirani da govore onako kako njihovi zapadnjaèki šefovi od njih žele.

FN: A kako onda da doðemo do naših uzora?

 

ABB: Jedini model koji treba da se slijedi jeste Islam. Jer Islam u svojoj originalnoj formi je bio tvrd i postojan, nije bio slab i popustljiv. Islam je fiksiran, stabilan, ureðen i displiniran, i takvi su i Muslimani.

 

Ako bismo se vratili stvarnoj praksi istinskog Islama bili bismo mnogo jaèi i kada bi kafiri htjeli da nas zastraše. Zbog toga tre*amo održati Šerijat i vratiti se pravom Islamu. Ali Zapad pokušava da oslabi Islam izvana i iznutra. Oni napadaju naš narod i okupiraju naše zemlje izvana, i slabe nas iznutra idejama kao što su sekularizam, liberalizam i demokratija. Sve to je dizajnirano da zaprlja naš èisti Islam.

 

Zašto mi Muslimani tre*amo da uèimo od njih? Islam je savršen, ništa ne treba da se dodaje ili mijenja. Pokazali smo da Islam može vladati svijetom perfektno 14 stoljeæa, i u to vrijeme Muslimani nisu posuðivali od drugih ideje kao što je demokratija, pa zašto bismo morali sada uèiti demokratiju od njih? Dok su god Muslimani bili samouvjereni, nisu mogli biti poraženi, ali sada smo samo lutke.

 

Zbog toga pozivamo na pridržavanje Šerijata ovdje u Indoneziji. Mi tražimo islamsku državu, a ne neku formu islamizacije društva. Mi želimo da država bude islamska, sa islamskim liderima koji imaju hrabrosti  i hoæe da implementiraju Šerijat u potpunosti. Nema drugog puta.

 

FN: Možete li malo detaljnije o tome? Šta podrazumijevate pod “provoðenjem Šerijata sa odluènošæu”?

 

ABB:   Islamski zakoni su fiksni i zbog toga je Islam stabilan. Zakoni se trebaju provoditi potpuno ali èvrsto, èeliènom rukom. Ovo je sluèaj svugdje, èak i u familiji.

 

Pogledajte u moj vlastiti primjer: ja sam otac u svojoj porodici. Moja dužnost je da provedem Šerijat u svojoj porodici i ja to i radim èeliènom rukom. Ako se moja djeca ne ponašaju u skladu sa Islamom, ako na primjer ne klanjaju, ja æu ih kazniti. Isto tako šef neke države mora da uradi to isto, mora da provede Šerijat èvrsto, jer æe polagati raèun na Onom svijetu ukoliko ne uspije. Ako njegovo društvo krši Šerijat, ko je odgovoran? Zar to nije lider, koji nije uspio da provede Božji zakon? Ovdje u Indoneziji mi imamo takve zakone, ali se oni nikada ne provode, èime se ismijavaju Islam i Šerijat.

 

Zato želimo jednu islamsku državu gdje islamsko pravo nije samo u knjigama nego i provedeno, i provedeno sa odluènošæu. Nema prostora za demokratske konsultacije. Šerijat je odreðen i fiksan, pa zašto da o njemu ponovo diskutujemo? Samo ga provedi!

 

Upravo sada mi radimo nacrt naših vlastitih konstitucionalnih amandmana za Indoneziju, okvir za indonežansku islamsku državu u kojoj se islamski zakoni provode. Indonežani moraju razumjeti da nema islamske države bez provoðenja islamskih zakona. U suprotnom je to samo prièa i ništa više.

 

FN: Šta je sa muslimanskim voðstvom ovdje u Jugoistoènoj Aziji? Veæ ste kritikovali voðstvo Indonezije i Malezije. Kako su oni pali u vašim oèima?

 

ABB:  Indonezija je u haosu, kao što vidite. Mi smo veoma bogata zemlja, sa mnoštvom resursa i dobrih ljudi koji žele da žive pristojnim životom, a pogledajte kako je korupcija uništila državu. Trebali bismo biti veoma bogata država ali indonežanske voðe jedan iza drugog nas slabe i èine ovisnim o vanjskoj pomoæi. Zauzeti smo otplaæivanjem kredita umjesto da mi dajemo kredite! I naši lideri za vrijeme Orde Baru (bivšeg predsjednika Suharta) su bili sekularni, pro-amerièki i sasvim potkupljeni od strane globalnih kapitalistièkih sila.

Što se tièe Malezije, vi možete biti u boljoj ekonomskoj situaciji ali su vam lideri slabi. Badawi može doæi iz ulemanske porodice, ali njegova vjera je slaba, a takoðe i njegov duh. Kako Malezija može potpisati ugovor o slobodnoj trgovini sa Amerikom i Japanom? Zar to nisu æafirske zemlje? A Amerika je danas neprijatelj muslimanskih zemalja i pomagaæ Izraela. Po Islamu to èini Ameriku kafirskom harbi (neprijateljskom) zemljom, i mi Muslimani smo obavezni da prekinemo  sa takvom neprijateljskom zemljom sve veze, i diplomatske i ekonomske.

 

Enver Ibrahim je takoðe neko ko ne razumije dobro Islam. Kako on može govoriti o dijalogu sa Amerikom i Zapadom? Kakvom dijalogu? Enver griješi zbog svoga stava o Zapadnjacima i Jevrejima. Jevreji su lukavi ne može im se vjerovati, kao što stoji u k*r`anu. Amerika je trenutno izraelsko magare kojeg Izrael jaše.

 

Kako možemo vršiti dijalog za mir u arapskom svijetu sve dok Izrael postoji? Izrael ne može ni sanjati o mirnim granicama jer Izrael uopšte nema pravo da postoji. To je zemlja Palestina, koja pripada Palestincima. Kako bilo koji muslimanski lider može reæi da Izrael ima pravo na mirne granice. On na prvom mjestu tamo uopšte ne bi trebao postojati!

 

FN:  Da li onda ne postoji nikakav naèin da se vrši dijalog?

 

ABB:  U Islamu postoji samo jedan naèin: islamski. Dijalog sa æafirima je beskoristan sve dok mi Muslimani ne živimo u islamskim državama umjesto u sekularnim demokratijama. Kada želiš dijalog sa Muslimanima, oni bi najprije trebali da budu na vlasti u svojim vlastitim državama. Ako (muslimanska) vlada ne implementuje Šerijat, ona se mora smijeniti. Dok god vlada ne radi protiv Islama, mi je još možemo tolerisati. Ali kada se jednom okrene protiv Šerijata, moramo joj se suprotstaviti.

 

Kada se naše vlade udruže sa neprijateljskim æafirskim državama, zar se to ne protivi islamskim principima? Kada vršiš dijalog sa zemljama koje su antiislamske i ubijaju Muslimane, kako sebe možeš nazvati islamskom državom?

 

Dužnost je Muslimana da se protive svojim vladama kada njihove voðe vode dijalog sa na šim neprijateljima. Tako stoji i u k*r´anu (Sura 60:9) [“ali vam zabranjuje da prijateljujete sa onima koji ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavièaja vašeg izgone i koji pomažu da budete prognani. Oni koji s njima prijateljuju sami sabi èine nepravdu.”op. prev.], da su oni koji se suprotstavljaju Islamu naši neprijatelji i da se moramo boriti protiv njih. Dakle prije nego poènemo da vodimo dijalog sa æafirima, moramo prvo da vodimo džihad protiv naših vlastitih licemjerskih vlada koje su otpadnièke i protivne islamskim principima.

 

FN: O kojoj onda vrsti islamskog voðstva vi prièate? Kakve muslimanske lidere vi želite da vidite?

ABB: Svi su odgovori u Islamu. Kao uèenjak, Ibn Tejmijje je obrazložio da je Islam sastavljen iz dva dijela: k*r´ana i Maèa.

 

k*r´an posjeduje sva uputstva, pravila, norme, zakone i kazne koji su nam potrebni. Provedba Šerijata je maè o kojem govorimo. Bez provedbe Šerijata k*r´an je samo mrtvo slovo na papiru. Tekst bez praktiènog znaèenja. Zbog toga se poruka provesti i ostvariti sa odluènošæu.

 

Pogledajte na Sunnet (praksu) Poslanika. Kada je držao govore, imao je koplje u svojoj ruci. Zašto ? Koplje je bilo simbol moæi. Njegovi sljedbenici su znali da je ozbiljan i da ne drži prazne govore. Mislio je ono što kaže i radio ono za što kaže da æe uraditi.

 

Nažalost, kroz stoljeæa je Islam oslabio a mi smo zaboravili da je Poslanik držao koplje prilikom držanja govora. Koplje je zamijenjeno sa štapom, kao da su Muslimani slabi i potreban im je štap da se podignu! Mi se tre*amo vratiti ovome izvornom, snažnom, robustnom Islamu. Kao i Poslanik, i mi tre*amo da nosimo koplje ponovo. Ako je Poslanik nosio koplje, onda mi danas treba da nosimo jedan M-16!

 

Muslimanski lideri današnjice nisu uspjeli da ostvare Poslanikov primjer. Njihova usta izbacuju samo pobožne fraze o tome kako oni žude za islamskom državom ali oni nemaju petlju ili volju da je naprave.

 

Ne postoji ni jedna jedina islamska država na svijetu, to nije èak ni Saudijska Arabica. Saudijci su licemjeri i prijatelji SAD-a; svi njihovi lideri su korumpirani i dunjaluèari. Najbliže islamskoj državi smo se približili kroz talibansku vladu u Afganistanu, ali su je Amerikanci  uništili sa svojim zapadnim saveznicima.

 

FN:  Meðutim Saudijci tvrde da su oni zaštitinici svetih mjesta Islama i Muslimana. Štaviše, oni su promotori Vehabizma. Kako to spajate?

 

ABB: Vehabizam je samo škola mišljenja. Saudijski režim je iskoristio Vehabije sa svoje vlastite politièke ciljeve, da opravdaju svoju vladavinu i da kontrolišu svoj narod. Povremeno se desi da oni provedu jednu ili dvije vehabijske ideje, ali i to samo za kozmetièke svrhe. Oni provode zakone o oblaèenju i javnom ponašanju, a šta je sa moralnom obavezom da se vodi džihad protiv neprijatelja Islama? Kako možeš promovirati Vehabizam a da u isto vrijeme ostaneš blizak saradnik SAD-a, izraelskog pomagaèa?

 

Vehabije su meðutim samo konzervativci bez plana za socijalnu transformaciju. Pogledajte šta su radili islamistièkim pokretima kao što je Ihvanul-Muslimin (Muslimansko Bratstvo) u Egiptu: osudili su Ihvane kao revolucionare i radikale, baš kao i zapadni mediji!

 

FN:   Ova težnja muslimanskih grupacija da se meðusobno optužuju je uvijek bila problem, još od prvih poèetaka muslimanske zajednice. Zbog èega je tako? Zašto Muslimani ne mogu prestati napadati jedni druge?

 

ABB:  Oni su ostavili put istinskog Islama, i zbog toga su podijeljeni u tako mnogo sekti i struja mišljenja. Ali hadis nam govori o tome kako je jedan ashab upitao Poslanika: “Kakva æe biti buduænost Ummeta?”. Poslanik je predskazao: “U buduænosti biæe vas mnoštvo, ali æete biti mali i slabi, kao pjena i mjehuriæi koji lebde”. Ashab je bio šokiran kad je ovo èuo, ali je Poslanik objasnio da æe biti tako, jer æe Muslimani biti podijeljeni i bez voðe.

 

Muslimani moraju shvatiti šta to znaèi biti Ummet. Ummet je jedna familija, i svaki Musliman ti je brat. Nije važno koje je boje, rase ili iz koje je zemlje, on je još uvijek tvoj brat, ti ga moraš podržati i pomoæi kada on treba tvoju pomoæ.

 

Ali suprotno od toga je takoðe istina. Æafiri nisu tvoja porodica. Èak i ako tvoji vlastiti roditelji nisu Muslimani, oni nisu tvoja porodica. Oni su æafiri, van Islama. Nema potrebe da o njima razmišljaš kao o èlanovima Ummeta. Kada mi zaboravimo svoj Ummet, onda postajemo slabi i podijeljeni. Sve naše podjele potièu sa Zapada, iz zapadnjaèkih ideja kao što su nacionalizam i iz njihovih ideologija koa što su sekularizam i demokratija.

 

FN:  Ako je to jedinstvo koje vi želite da vidite, onda zasigurno neko mora da vodi tu zajednicu. Ko, onda, ima pravo da govori o Islamu i u ime Muslimana?

 

ABB:  Oni koji govore u ime Islama i Muslimana mogu biti samo oni èije ideje dolaze iskljuèivo iz k*r´ana i Sunneta. Ne liberali, koji se služe razumom i racionalizmom da bi tumaèili k*r´an. To je danas postalo moderno, ali je protivno Islamu i nije dozvoljeno.

 

Kako se k*r´an može racionalno tumaèiti? Ovi intelektualci i liberali žele da interpretiraju k*r´an prema prilikama, umjesto da se prilike adaptiraju k*r´anu.

 

Jasno je da k*r´an ne treba da diskutuju oni koji ne prate propisana pravila. U Islamu nema demokratije, pa ne pokušavaj da tumaèiš k*r´an i da preokreneš Islam u demokratiju da bi zadovoljio svoje potrebe. Božji zakoni dolaze na prvo mesto. Nije na volji naroda da odluèi šta je dobro i kako treba da se živi. Prije volja naroda treba da bude usmjerena pokoravanju Božjoj volji. Mi ne želimo demokratiju, nego Allah-kratiju!

 

Islamski principi su nepromjenljivi i nema demokratije u Islamu ili besmislice kao što je “demokratski Islam”,

 

Demokratija je širk i haram. Ovdje ne pružamo ustupke. Oni koji tvrde da su Muslimani a ne podržavaju Šerijat su svi 100 % munafici i æafiri, oni su van Islama. Nema potrebe za diskusijom sa ovakvim ljudima, oni više nisu dio Ummeta. Nema potrebe slušati javno mijenje: æafiri, murtedi, liberali, ateisti- svi su oni nevjernici.

 

 

FN: Ali kako ovakav stav može dovesti do socijalne i politièke promjene? Ovdje vi i vaši sljedbenici u grupacijama kao što su  Majlis Mujahidin Indonesia (MMI), Front Pemuda Islam Solo (FPIS) itd. prizivate osnivanje islamske države, sa legalnim ustavom baziranim na Šerijatu. Ali kako æete to provesti u kontekstu današnje Indonezije koja je još uvijek konstitucionalna demokratija?

 

ABB:   Pobjeda Islama može doæi samo kroz dawu i džihad, ne kroz izbore. Zbog toga su islamske partije na pogrešnom putu, èak i one bolje kao Partai Keadilan Sejahtera (PKS) ovdje (u Indoneziji) i vaš PAS (u Maleziji). Sve dok je demokratija izabrani put, krajnji rezultat je haram. Nikakvo dobro ne može doæi od harama, zar nije tako? Pa ako je demokratija haram, onda kakva islamska država može iz toga proiziæi? Zasigurno ne èista islamska država. Izbori su prilièno beskorisni.

 

Borba za islam se vodi samo kroz krize i konfrontacije. Islam je tu da promijeni svijet, ne da bude svijetom promijenjen. Tu mora biti otpora i zato nas se Zapad boji.

 

Ako mi prihvatimo zapadnjacke norme kao što je demokratija, ne možemo nikada doseæi Allah-kratiju koju sam veæ spominjao. Demokratija se mora smijeniti Allah-kratijom a to  se ne može desiti kroz izbore. Oni koji nam se suprotsavljaju moraju biti educirani, zbog toga je dawa važna, da im pokažemo da je Islam jedini put. Ali ako i dalje budu pružali otpor i ako su tvrdoglavo uporni u tome, ili ako nam budu pravili smetnje, onda im se mora suprotstaviti. Posebno su svi Muslimani koji nam se suprotstavljaju murtedi i sa njima se treba naroèito oštro obraèunati. Ne tre*amo se brinuti za njih ili se osjeæati tužno zbog njih. Oni su izabrali da odbace Šerijat, da odbace Islam, i tako su izabrali da budu murtedi.

 

 

FN:   I vi ste ubijeðeni da æe ovaj džihad za Šerijat riješiti sve naše probleme?  Da li æe on riješiti ekonomske i politièke probleme muslimanskih zemalja kao npr. Indonezije?

 

ABB: To æe biti prvi korak i ispravan korak. Ekonomski problemi, politicki problemi i svi drugi problemi- oni mogu biti riješeni samo onda kada imamo èvrsto i ustrajno voðstvo koje æe bez straha ustrajati u uspostavljanju i provoðenju Šerijata.

 

Pogledajte sada našu regiju: Muslimani se ubijaju u Patani (južni Tajland) i na Mindanao-u (južni Filippini), ali šta rade slabašni lideri Malezije i Indonezije? Jesu li zapravo išta uradili osim èitanja govora i potpisivanja mirovnih ugovora? Muslimani umiru, ali ne u Libanonu, nego baš ovdje, pred nama. To su naša braæa, naše komšije, ali vlade (Malezije i Indonezije) ne mogu poduzeti ama baš ništa. To je ono na što sam mislio govoreæi o bolesti korupcije i imuænosti. Oni su slabi, kukavièki lideri.

 

Zbog toga moramo da se vratimo originalu, èistom Islamu, i da slijedimo primjer našeg Poslanika. Kafiri se nikada nisu usuðivali šaliti se sa Poslanikom jer su znali da je ozbiljan i odluèan. Osim toga je bio i fer i pravedan, i èak i kada je pobijedio kafire u borbama i u Medini i u Mekki, on im je opraštao. Oprost ne znaèi slabost, nego jaèinu. Ali najprije moraš da budeš jak, kao što je to bio naš Poslanik. Bio je jak ali ne ohol. Muslimanski lideri trebaju takoðe da budu tako jaki i zauzeti èvrst stav po raznim pitanjima.

 

FN:  I da li ovo sumira vašu viziju džihada danas? Da li je to rezimiranje vašeg vlastitog viðenja Islama i problema koji pogaðaju Muslimane?

 

ABB:  Ovo je islamski naèin gledanja.  Mi ne smijemo nikada èiniti ustupke, popuštati, odustajati, pokoriti se našim kafirskim neprijateljima. Uvijek se moramo držati puta Islama, džihada u ime ime Šerijata i nikada se ne smijemo pravdati.

 

I slažem se da se ne smijemo nikada pravdati zato jer nas danas nazivaju “radikalima”. Èak i u vrijeme Poslanika, njegovi neprijatelji su ga nazivali ludim èovjekom! Prema tome ako te neko nazove “radikalom”, to nije loše! Mi im se ne tre*amo izvinjavati za to ili popuštati u našem džihadu. Danas nas zovu radikalima, sutra æe nas zvati neèim drugim. Uvijek æemo imati takve prepreke zato jer se kafiri boje kada jaèamo.

 

Zapamtite da je džihad dat Islamu da ojaèa i izgradi našu zajednicu. Nema Islama bez džihada. Èak i ako hoæeš da izgradiš kapitalistièku ili komunistièku državu, moraš da se boriš (da vodiš džihad); džihad za kapitalizam ili džihad za komunizam. Pa zašto se onda Muslimani ne mogu angažovati u džihadu za Islam i Šerijat?

 

Dr. Farish Noor radi trenutno u Centru za Moderne Orijentalne Studije u Berlinu. U svojoj domovini Maleziji je poznati kolumnist, govornik i akademik.

 

Preveo Halil Senusija   uste eden tekst za nasite dragi citateli koi ke izvlecat pouka---- za nekoi ,,miroljubivi,, duhovi!-------------


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 21.Декември.2006 во 00:02

Boston street gang M-13 cited as "true terror threat" - linked to Al Qaeda & Adnan Shukrijumah

Street gangs helping to smuggle terrorists from Mexico into the U.S.
January 7, 2005

MIM: The news that a Boston street gang of Salvadorians has been meeting with Al Qaeda members to help smuggle terrorists in the US is a sign of an escalating threat which emphasizes the urgency of cracking down on illegal immigration and the need for increased vigilance on the part of all Americans. According to the reports below Boston street gang MS-13 appears to have gone into business with Al Qaeda who is willing to pay millions of dollars to smuggle people into the US. A half year ago it was reported that Adnan Shukrijumah, the Saudi born fugitive from Miramar Florida, who was identified by 9/11 mastermind Khalid Sheik Mohammed and is regarded as 'Mohammed Atta's sucessor' by law enforcement was attempting to reach the United States via Mexico, and had been spotted in Costa Rica. http://www.militantislammonitor.org/article/id/249 - http://www.militantislammonitor.org/article/id/249

The hunt for Shukrijumah took on added urgency last year when fellow Florida resident and 'dirty bomber' wanabee Jose Padilla revealed that he been training with explosives together with Shukrijumah in Pakistan . They had planned to return to Florida and rent several adjacent apartments in a high rise buildings, seal the windows and turn on the gas which would be ignited to cause a massive explosion. The plot was scrapped after Shukrijumah and Padilla parted ways due to 'personality conflicts'. Shukrijmah's family still lives in Miramar, next door to the Masjid Al Hijrah where his father was the Imam. After Adnan Shukrijumah was named an Al Qaeda fugitive, his father Gulshair was 'fired' from the mosque and made an assistent director of Shamshuddin Islamic Center in North Miami Beach, which was run by Sofian Abdelaziz Zakkout of AMANA- the American Muslim Society of North America . http://www.militantislammonitor.org/article/id/143 - http://www.militantislammonitor.org/article/id/143

In addition to Florida, which was home to many of the 9/11 hijackers Boston has been a flourishing terrorist haven,(note the recent controversy over the plans for expanding the Hub mosque- the Islamic Society of Boston, and ties to Al Qaeda going back more then a decade), and it should be noted that another Al Qaeda fugitive, a woman called Aafia Siddiqui had been a student in Boston where she studied at M.I.T. Besides being sought for aiding and abetting Adnan Shukrijumah, Siddiqui was also linked to his recently deceased father, Gulshair, in a series of payments from the Saudi embassy. http://www.msnbc.msn.com/id/4661093/ - http://www.msnbc.msn.com/id/4661093/

According to Newsweek investigative reporters Michael Isikoff and Mark Hosenball in "New Questions about Saudi Money and Bandar " ;

"...The federal commission investigating 9/11 was also recently briefed on developments, sources say. U.S. officials stress that they have identified no evidence of any knowing Saudi aid to terrorist groups. But they express frustration at their inability to penetrate a number of large and seemingly irregular transactions. "There's a lot of money moving in a lot of directions—maybe not all that carefully," said one senior law-enforcement official. "Everyone wants to get to the bottom of it."

Among the payments that have drawn scrutiny, documents show, were $19,200 in checks between December 2000 and January 2003 from the Saudi Embassy to an Islamic cleric, Gulshair Muhammad al-Shukrijumah. The Florida-based imam has been on the FBI's radar screen for some time: he once testified on behalf of convicted terrorist Clement Hampton-El. The imam's son, Adnan G. al-Shukrijumah, also known as "Jafar the Pilot," is a suspected Qaeda operative who is the subject of a worldwide FBI manhunt. A Saudi spokesman said Gulshair al-Shukrijumah was a Saudi-funded "missionary" whose payments were terminated last year.

Another area of FBI inquiry involves $70,000 in wire transfers on July 10, 2001, to two Saudis in Massachusetts. One of the Saudis wrote a $20,000 check that same day to a third Saudi who had listed the same address as Aafia Siddiqui, a microbiologist who is believed to have been a U.S. operative for 9/11 mastermind Khalid Shaikh Mohammed. A Saudi spokesman said the wire transfers had no connection to Siddiqui and were used to pay educational and medical expenses for Saudi families in the United States. But bureau officials say the matter remains under active investigation; a government document shows the bulk of the funds were wired to an account in Saudi Arabia.

----------------------------------------------------------------------------------

Woman Suspected Of Al-Qaida Links Sought In Md.

FBI: Aafia Siddiqui In Area Recently

PIKESVILLE, Md. -- The FBI and Maryland State Police want to talk to a woman with a possible connection to a suspected al-Qaida member.

FBI Special Agent Gary Bald said Aafia Siddiqui apparently traveled through Gaithersburg in December or January.

Adnan%20G.%20El%20Shukrijumah


The FBI said Siddiqui may have been providing logistical support to a man being sought by federal officials, Adnan El Shukrijumah (pictured right). Federal agents raided El Shukrijumah's Florida residence on Thursday. They issued a public request for information on Siddiqui Friday, but just announced the Maryland connection on Tuesday.

FBI%20Seeking%20Siddiqui

Siddiqui is a Pakistani national who has lived in Boston. She has a doctorate in neurological science and has studied at M.I.T., Brandeis University, and in Houston.

Authorities said she may be wearing either traditional Pakistani clothing or Western attire. And investigators said she may traveling with or without her three young children.

Previous Story:

March 20, 2003: http://www.nbc4.com/news/2054291/detail.html - FBI Hunts For Al Qaida Suspect

http://www.nbc4.com/news/2062887/detail.html - http://www.nbc4.com/news/2062887/detail.html

For more details about Shukrijumah scroll to the bottom of the page.

-------------------------------------------------------------------------------------

Hub ˜should be worried"

U.S. rep: MS-13 gang is true terror threat


By Michele McPhee


Friday, January 7, 2005 http://news.bostonherald.com/localRegional/view.bg?articleid=62313 - http://news.bostonherald.com/localRegional/view.bg?articleid=62313

A Texas congressman said MS-13 gang members and Middle Eastern aliens are using the border in his district to sneak into the country - and Boston should be worried.

U.S. Rep. Solomon P. Ortiz (D-Texas), co-chairman of the House Border Caucus, told the Herald he is "very concerned" about javascript:ol%28http://news.bostonherald.com/search/?searchSite%3drecent%26amp;keyword%3dal-Qaeda%29; - al-Qaeda 's link to Mara Salvatrucha, or MS-13, a gang he described as "extremely vicious."

The Herald reported this week that a chapter of MS-13 has taken control of a swath of East Boston, prompting Boston police to create a task force to take down the violent, drug-dealing thugs.

Last month, a Muslim man from Bangledesh, Fakhrul Islam, was arrested alongside a reputed MS-13 gang member and 11 others after the group waded across the Rio Grande into Brownsville, Texas.

The alleged MS-13 member, Francky Sanchez-Solorzano, 21, was arrested and deported back to his native Honduras within days of the Dec. 4 bust, Ortiz said. Islam's status in the country remained unclear.

Attorney General John Ashcroft has publicly said a high-ranking al-Qaeda leader, Adnan El-Shukrijumah, has offered top dollar to infiltrate the United States via the Mexican border.

"Boston should be worried, said Ortiz's spokeswoman, Cathy Travis. "These terrorists and gang members are getting on a bus here in Texas and heading to the East Coast."

FBI officials steadfastly deny any connection between MS-13 - a brutal, international criminal organization that has thousands of members across the country - and the terrorist al-Qaeda network.

"The FBI has not established a link between MS-13 and al-Qaeda," said Joe Parris, supervisory special agent in the FBI national press office. "There is no link established."

But Ortiz said the Bush administration is "in denial" and should tell the American people the truth.

"It's established that Mara Salvatrucha and al-Qaeda have had meetings. Middle Eastern people are willing to pay millions to get into this country," Ortiz said yesterday.

Two MS-13 members have been arrested by local cops this week - including a criminal who had been deported by the Department of Homeland Security's Immigration and Customs Enforcement agency, but snuck back into the country.

Elmer "Tiger" Tejada, 24, was arrested New Year's Day in Lynn - a year after he was deported as a criminal. Another gang member who had been deported remains at large.

Yesterday, a member of the East Boston Loco Salvadorans, a sect of MS-13 that congregates in Maverick Square, was arraigned on fugitive from justice charges stemming from the 2002 killing of a Washington, D.C., man.

Melquis Alvarez-Garcia, 21, wearing the gang's trademark blue and white colors in the form of a Yankees pinstripe baseball jersey, is accused of stabbing his alleged victim through the heart on April 6, 2002, prosecutors said.

------------------------------------------------------------------------

http://news.bostonherald.com/localRegional/view.bg?articleid=61903&format=text - http://news.bostonherald.com/localRegional/view.bg?articleid=61903&format=text

Eastie gang linked to al-Qaeda
By Michele McPhee


Wednesday, January 5, 2005

A burgeoning East Boston-based street gang made up of alleged rapists and machete-wielding robbers has been linked to the http://news.bostonherald.com/search/?searchSite=recent&keyword=al-Qaeda - al-Qaeda terrorist network, prompting Boston police to "turn up the heat" on its members, the Herald has learned.

MS-13, which stands for La Mara Salvatrucha, is an extremely violent organization with roots in El Salvador, and boasts more than 100 "hardcore members" in East Boston who are suspected of brutal machete attacks, rapes and home invasions. There are hundreds more MS-13 gangsters in towns along the North Shore, said Boston police Sgt. Detective Joseph Fiandaca, who has investigated the gang since it began tagging buildings in Maverick Square in 1995.

In recent months, intelligence officials in Washington have warned national law enforcement agencies that al-Qaeda terrorists have been spotted with members of MS-13 in El Salvador, prompting concerns the gang may be smuggling Islamic fundamentalist terrorists into the country. Law enforcement officials have long believed that MS-13 controls alien smuggling routes along Mexico.

The warning is being taken seriously in East Boston, where Raed Hijazi, an al-Qaeda operative charged with training the suicide bombers in the attack on the USS Cole, lived and worked, prosecutors have charged.

Also, the commercial jets that hurtled into the World Trade Center towers in New York City were hijacked from Logan International Airport.

"The terrorist aspect, especially when you think in terms of 9/11 and how intent these terrorists are, will turn the heat up on our efforts with MS-13," Fiandaca said.

MS-13 members congregate near the Maverick Square train station sporting white and blue bandannas, their skin inked with spider webs and "laugh now, cry later" clown faces.

"MS-13 is the most dangerous gang in the area," Fiandaca said. "They are big. They are mobile. Now they have a terrorist connection."

The theory that Salvadoran criminals manage to smuggle people over the border was bolstered this month when two Boston men described as MS-13 leaders were spotted on the North Shore days before Christmas - a year after they were deported by Boston Homeland Security Immigration and Customs Enforcement investigators for gang-related crimes.

One of the two men, Elmer "Tiger" Tejada, 24, who had been deported after being convicted of a slew of crimes, including attempted murder charges for hurling a machete at Chelsea cops, was busted in Lynn on New Year's Day. Tejada is described as "an original MS-13 member" from East Boston, sources said.

A manhunt has been launched for the second fugitive, who is in the country illegally, Boston police said.

The growing number of MS-13 members, and the degree of violence the gang engages in, prompted investigators from 14 local and national agencies to form the North Shore Gang Intelligence task force in 2000, Fiandaca said.

Among the most notorious local crimes attributed to MS-13 was the gang rape of two deaf girls, one 14, the other 17, in a Somerville park in 2002. Three MS-13 gang members were charged in the brutal rapes, during which one victim was knocked from her wheelchair before the assault.

------------------------------------------------------------------------

http://news.bostonherald.com/localRegional/view.bg?articleid=62081&format=text - http://news.bostonherald.com/localRegional/view.bg?articleid=62081&format=text

Cops: We nabbed killer terror gangster


By Michele McPhee


Thursday, January 6, 2005 A reputed member of the East Boston-based MS-13 gang was arrested in Somerville on a murder warrant stemming from a fatal stabbing in Washington, D.C., the Herald has learned.

Melquis Alvarez-Garcia, 21, was busted by Somerville detectives Tuesday night, just hours after Boston police circulated a wanted poster with the North Shore Gang Intelligence Unit, a task force made up of investigators from 14 agencies that track MS-13 exclusively.

Yesterday the Herald reported MS-13 has been linked to http://news.bostonherald.com/search/?searchSite=recent&keyword=al-Qaeda - al-Qaeda , prompting Boston police to accelerate their efforts to quash the gang's criminal activities, especially in East Boston, the organization's stronghold.

East Boston was also the home of al-Qaeda terrorist Raed Hijazi, charged with training the suicide bombers in the 2000 attack on the USS Cole; he lived on Shelby Street and drove a cab around Maverick Square. And the two planes used to take down the World Trade Center towers on 9/11 were hijacked from East Boston's Logan International Airport.

Alvarez-Garcia is a reputed member of the East Boston Loco Salvadorans (EBLS) sect of MS-13, sources said. He was arrested about 7 p.m. after Somerville gang unit Sgt. Steven Carabino spotted a crew of 10 MS-13 members - garbed in their white and blue gang colors - congregating on the corner of McGrath Highway and Broadway.

Washington, D.C., police spokesman Sgt. Joe Gentile said Alvarez-Garcia is wanted for allegedly stabbing 38-year-old Jose Lazo to death April 6, 2002. Alvarez-Garcia was identified as a suspect in the killing a year later, and has been on the run, Gentile said. The motive for the murder was unknown yesterday.

Alvarez-Garcia is expected to be arraigned this morning on a fugitive from justice charge before he is extradicted to the nation's capital to face a murder rap, prosecutors said.

Alverez-Garcia's arrest marks the second bust of an East Boston MS-13 member by local investigators this week. On New Year's Day, Lynn cops arrested Elmer "Tiger" Tejada, 24, after a violent struggle.

Tejada was deported by Homeland Security Immigration and Customs Enforcement officials a year ago after his conviction on a slew of crimes, including hurling a machete at Chelsea cops, but managed to sneak back into the United States. Tejada and another man cops describe as an MS-13 leader who had been deported were spotted on the North Shore days before Christmas.

The second suspect remains at large, officials said yesterday.

---------------------------

http://news.bostonherald.com/localRegional/view.bg?articleid=61902&format=text - http://news.bostonherald.com/localRegional/view.bg?articleid=61902&format=text

MS-13 made mark with blood
By Michele McPhee
Wednesday, January 5, 2005

MS-13, or La Mara Salvatrucha, originated in El Salvador during the bloody internicene wars that ripped the country apart in the 1980s, according to Boston police intelligence on the gang.

Boston police first caught wind of the gang in 1995, when young teens began spray-painting buildings with "M.S.," said East Boston Sgt. Detective Joseph Fiandaca.
"At first, I thought it was for `Maverick Square,' but then there was a spate of violence and we realized there was a growing gang problem in the area," Fiandaca said.
International in scope with a half-million members, MS-13 has strongholds in Los Angeles, Washington, D.C., Virginia, and on Long Island, N.Y., investigators believe.
Local MS-13 members, who call themselves "East Boston Loco Salvadorans," or "EBLS," were using machetes to rob hard-working fellow Salvadoran immigrants returning from their jobs on payday. They also were attacking rival gang members from the Bloods and 18th St. - often in bloody machete assaults, Fiandaca said.
By 2000, the gang had spread to Chelsea, Somerville, Lynn and as far north as Peabody. In 2002, two deaf teens were gang raped allegedly by three MS-13 gang members in a Somerville park.
MS-13 recruits new members, called "juniors," at area middle schools and hires gang members from surrounding cities, such as Providence, to attack rivals.
Last year, Boston cops seized dozens of swords and machetes from MS-13 members.
Gang members wear blue and white clothes - often from the Dallas Cowboys football team - and ink devil's fingers crafted into a horn on their bodies.
---------------------------

http://news.bostonherald.com/localRegional/view.bg?articleid=59877&format=text - http://news.bostonherald.com/localRegional/view.bg?articleid=59877&format=text

Feds: Tanker attack would destroy Hub
By Jay Fitzgerald


Tuesday, December 21, 2004

A new government report commissioned to allay fears about LNG shipments confirms the nightmare scenario that a terrorist attack against a tanker in Boston Harbor could ignite an inferno that would scorch humans and damage buildings for nearly a mile around.

The study by the Sandia National Laboratory, a government nuclear weapons lab, was commissioned a year ago by the Department of Energy in reaction to a Herald report about yet another study that said an LNG tanker mishap could devastate neighborhoods in Boston, Charlestown and Everett with pulsating heat waves shot from a damaged tanker.

The Associated Press yesterday said it had obtained a 160-page unclassified version of the Sandia report. The AP said the study concludes that the probability of a terrorist attack on an LNG ship remains low, due to tight security.

But if a successful attack were to occur, it would be a "high consequence event" that could produce massive injuries and property damage, the AP reported.

That's all local officials had to hear.

"It reinforces what I have been saying over the years about what a terrorist attack in Boston Harbor could mean to the safety of our citizens," said U.S. Rep. Edward Markey (D-Malden), who authored legislation to limit future LNG facility construction.

A spokesman for Mayor http://news.bostonherald.com/search/?searchSite=recent&keyword=Thomas%20M.%20Menino - Thomas M. Menino , a longtime critic of LNG shipments through the harbor to a Distrigas facility in Everett, said the new study shows a terrorist attack could have a "catastrophic" impact on Boston.

Seth Gitell said the mayor is adamant that a way should be found to offload liquefied natural gas without huge tankers going through Boston Harbor.

A spokesman for Distrigas could not be reached for comment last night.

But an Energy Department official said there should not be some sort of "no ship zone."

"What we've learned is that we can significantly reduce the likelihood of a terrorist attack occurring with security planning and mitigation," Mark Maddox, a deputy assistant secretary at the Energy Department, told AP.

The Sandia study is yet the latest report that debunks official explanations for reopening Boston Harbor to LNG shipments after the 9/11 terrorist attacks in 2001. Using what many critics consider now discredited reports, federal officials minimized the potential impact of an LNG incident in Boston Harbor to justify renewed LNG shipments.

---------------------------------

http://news.bostonherald.com/localRegional/view.bg?articleid=61891&format=text - http://news.bostonherald.com/localRegional/view.bg?articleid=61891&format=text

Explosive-detection booth to be deployed at Logan
By Casey Ross
Wednesday, January 5, 2005

Federal security officials plan to install a high-tech explosives detection machine at Logan International Airport in the coming months to screen passengers' bodies for evidence of bomb-making materials.

"This is part of a concerted effort to expand explosives trace detection capabilities at airports," said Ann Davis, spokeswoman for the Transportation Security Administration. "This is a highly sophisticated machine."
TSA officials plan to install one machine at Logan this summer, with the possibility that more will be added if the technology continues to be effective.
Davis said the machine, which consists of a booth that blows puffs of air against passengers, has received high marks from federal officials during initial trials at five smaller airports across the country. Logan is one of nine airports nationwide that will begin using the technology in coming months.

-----------------------------------------------------------

http://www.nbc4.com/news/2054291/detail.html - http://www.nbc4.com/news/2054291/detail.html

FBI Hunts For Al Qaida Suspect

Man May Be Hiding In U.S.

POSTED: 6:51 p.m. EST March 20, 2003 WASHINGTON -- The FBI is looking for a man who they think may be involved with al Qaida terrorist activities, and may be in the United States. El%20Shukrijumah Agents have issued an alert for Adnan G. El Shukrijumah. He is 27 years old and was born in Saudi Arabia.


The http://www.fbi.gov/ - FBI Web site said El Shukrijumah weighs about 132 pounds, but he may be heavier. He is 5 feet 3 inches tall to 5 feet 5 inches tall. He has a Mediterranean complexion, black hair, black eyes, and he occasionally wears a beard. El%20Shukrijumah El Shukrijumah has a Guyana passport, but may also have a Saudi, Canadian or Trinidad passport, according to the FBI. The FBI also reports he uses several aliases:
 • Adnan G. El Shukri Jumah
 • Abu Arif
 • Ja'far Al-Tayar
 • Jaffar Al-Tayyar
 • Jafar Tayar
 • Jaafar Al-Tayya Anyone with information about El Shukrijumah should contact their http://www.fbi.gov/contact/fo/fo.htm - local FBI office.


 • -------------


  Постирано од: aladin
  Датум на внесување: 21.Декември.2006 во 00:11

  http://www.youmeworks.com/cause_of_terrorism.html - The Cause of Islamic Terrorism
  Terrorists know their enemy very well. They have used our respect for religious freedom against us. They have used our commitment to free speech and human rights against us. They know us very well, but most of us don't know anything about them. In a very real sense, our ignorance is the cause of terrorism.

  http://www.youmeworks.com/thought_contagion.html"> http://www.youmeworks.com/islam_terrorism.html - The Terrorism Of "Islamists"
  What is the cause of Islam-style terrorism? Why is there so much of it? What can be done to slow it down or stop it? What are they after? What are they ultimately trying to accomplish? Find out here.

  http://www.youmeworks.com/terrorism_book.html -
  Mark A. Gabriel was born and raised in Egypt. He was a Muslim who had memorized the Koran by the time he was 12 years old. And he spent eleven years at the most respected university in the Islamic world: Al-Azhar. He earned his bachelor's, master's, and doctorate degrees there studying Islamic history. If you want an author with enough knowledge to write and authoritative terrorism book, this is the man.

  http://www.youmeworks.com/rahman.html - http://www.defenddemocracy.org/research_topics/research_topics_show.htm?doc_id=287023 -
  An ex-Muslim tells us what we need to worry about.

  http://www.opinionjournal.com/editorial/feature.html?id=110005102 - Irshad Manji, the author of this article says, "Religion is no innocent bystander in the violence perpetrated by Muslims. Just as moderate Christians and Jews acknowledge the nasty side of their holy texts, modern Muslims ought to come clean about how our sacred script informs terror. One can argue that certain passages are being politically exploitedand, indeed, they are. The point is, however, that they couldn't be exploited if they didn't exist."

  http://www.youmeworks.com/thought_contagion.html -
  Certain elements of Mohammed's teachings cause the religion to spread and take over countries.

  http://www.policyreview.org/AUG02/harris.html - http://www.defenddemocracy.org/research_topics/research_topics_show.htm?doc_id=287023 -
  This is an intelligent, thought-provoking, illuminating article on the danger of fantasy ideology: How it works, and what can be done about it. Excellent.

  http://atheism.about.com/od/islamicextremism/a/daralharb.htm - A crucial distinction made in Islamic theology is that between dar al-harb and dar al-islam. To put it simply, dar al-harb (territory of war or chaos) is the name for the regions where Islam does not dominate, where divine will is not observed, and therefore where continuing strife is the norm. By contrast, dar al-islam (territory of peace) is the name for those territories where Islam does dominate, where submission to God is observed, and where peace and tranquility reign.

  http://www.thereligionofpeace.com/ - This link goes to a site that simply lists all the Islam-inspired violence around the world since September 11th. It is an amazingly long list. It makes you wonder.

  http://www.muslim-refusenik.com/inthenews.html -
  If you'd like to know more about Islam and its role in terrorism, go to this page. Read articles and listen to interviews by Irshad Manji, author of the book, The Trouble with Islam: A Muslim's Call for Reform in Her Faith. Ms. magazine has named her a “Feminist for the 21st Century” and The New York Times has dubbed her “Osama bin Laden’s worst nightmare.” She takes that as a compliment.

  http://www.youmeworks.com/theclash.html -
  The long-range strategy of the Third Jihad depends on the accomplishment of three strategic goals.

  1. The U.S. withdrawing from the region just as it did in Southeast Asia, following Vietnam.

  2. The terrorists taking control of the oil wealth in the Muslim countries, which would be upwards to 75% of known reserves, and

  3. Using nuclear weapons or other WMDs to annihilate Israel.

  A further outcome of successfully achieving these objectives would be to place the United Nations as the sole arbiter in East/West negotiations.

  "Men never do evil so completely and cheerfully as when they do it from a religious conviction."
  - Blaise Pascal

  http://faithfreedom.org/Articles/Perfanalyst/creating_an_islamic_state.htm">How To Create An Islamic State
  The point of this article is that there has been a pattern to the transformation of countries into Islamic States and there are planners behind these takeovers even when the vast majority of both Muslims and non-Muslims are unaware of these activities. Compare the following recipe with what has happened and is happening in Malaysia, Philippines, Sudan, Indonesia, India-Pakistan-Kashmir, Britain, Algeria, USA, etc. It's enough to send a cold shiver up your spine.

  http://www.avot.org/article/20041206004700.html - http://www.defenddemocracy.org/research_topics/research_topics_show.htm?doc_id=287023 -
  Only a few years ago, mass-murder attacks on the West in the name of Islam, like those of September 11, would have seemed like a thriller writer’s fantasy. Nor would anyone have imagined that a bombing by Islamists could swing a general election in a European country, that a Dutch movie-maker might be shot dead on the street for a film about the abuse of women in Islam, or that one might find oneself watching, on television, the beheading of Western hostages by men crying out Allahu Akhbar! over their savage deeds. Pakistan now has a nuclear bomb, and this weapon is widely described as an Islamic bomb. To judge by their pronouncements, the Islamist leaders of Iran can hardly wait to perfect and use their derivative of it.

  http://www.youmeworks.com/westneed.html - A new film about Islam. Read a description of the main points of the film here and find out where it is playing in your area.

  http://www.youmeworks.com/pathways.html - http://www.defenddemocracy.org/research_topics/research_topics_show.htm?doc_id=287023 -
  A psychologist who specializes in criminology has some new insights into the forces driving Muslims to turn into Jihadi terrorists.

  http://www.youmeworks.com/tragedy_of_islam.html - Michael Graham, the man who was fired from his talk-show-host job for his hard-hitting comments about Islam, wrote this op-ed piece.

  http://www.globalpolicy.org/wtc/analysis/1013intel.htm"> http://www.youmeworks.com/islam.html - Is Islam a Violent Religion?
  What are we dealing with? The issue may be much bigger than Iraq and al Qaeda. Check out this quote from the Koran: "Fight and slay the Pagans wherever ye find them, and seize them, beleaguer them, and lie in wait for them in every stratagem (of war)." (Sura 9:5)

  http://www.youmeworks.com/values.html - Sane people of all faiths and nationalities and races share certain universal values. If we focused on the values, we might create a strong common bond.

  http://www.youmeworks.com/build.html -
  What is the best way to eliminate a problem? To try to get rid of it or to try to create a solution that makes it go away on its own?

  http://www.telegraph.co.uk/opinion/main.jhtml?xml=/opinion/2004/07/11/do1102.xml&sSheet - http://www.defenddemocracy.org/research_topics/research_topics_show.htm?doc_id=287023 -
  The problem is that a virulent hatred of Muslims can no more be racism than a virulent hatred of Marxists or Tories. Nobody is a member of a race by choice. Such groups are protected from attack because it is unfair to malign human beings for something they cannot help. However, nobody is a member of a community of belief except by choice, which is why those who have decided to enter or remain within one are never protected. Were such choices not open to the severest censure, we could no longer call our country a democracy.

  http://www.globalpolicy.org/wtc/analysis/1013intel.htm -
  Mr. bin Laden does seem to have deviated from the radical tradition in one sense, by focusing his attacks on the United States rather than Arab regimes. In his 1996 declaration, he went so far as to say that Muslims should put aside their own differences so as to focus on the struggle against the Western enemy — a serious departure from the doctrine of Qutb and even Sadat's killers, who argued that the internal struggle was the one that mattered. But that may be merely a shift in tactics, not in overall strategy. "Bin Laden is using the U.S. as an instrument in his struggle with other Muslims," Mr. Doran said. "He wants the U.S. to strike back disproportionately, because he believes that will outrage Muslims and inspire them to overthrow their governments and build an Islamic state."
  -------------


  Постирано од: rice
  Датум на внесување: 21.Декември.2006 во 15:27

  Вториот човек на Ал Каеда, Ајман Ал-Завахири, во најновото негово обраќање ги повика муслиманите да започнат света војна за ослободување на исламските земји.

  Ал-Завахири ги повика и Палестинците да ги прекинат меѓусебните пресметки. Во меѓувреме, десетина луѓе загинаа во пресметките помеѓу палестинските фракции, а Америка размислува за привремено зголемување на бројот на војници во Ирак.

  Додека Хамас и Фатах се обидуваат да одржат кратко примирје и да се договорат за политички соживот и евентуални предвремени избори, катарската ТВ мрежа Ал Џезеира ја објави снимката со заменикот на Бин Ладен, Ајман Ал-Завахири.

  %20


  "Се освен света војна нас не води во пораз. Оние кои се обидуваат да ослободат муслимански територии со секуларни избори или со одлуката Палестина да им се предаде на Евреите, нема да ослободат ниту педа од Палестина. Напротив, тие го оневозможуваат Џихад и светите воини. Попуштањето пред Запад нема да не задоволи колку и да сме вешти во преговорите. Алах рекол: Eвреите и христијаните нема да се задоволат со тебе додека не ја прифатиш нивната вера" - изјави Ал-Завахири.

  Истовремено во Газа, откако Хамас го одби предлогот на Махмуд Абас за одржување на вонредни избори, двајца палестински полицајци блиски до Фатах загинаа во судар со припадници на Хамас.
  -------------


  Постирано од: aladin
  Датум на внесување: 21.Декември.2006 во 17:17

  Hajj stampede kills 345, injures hundreds more

  Last Updated: Friday, January 13, 2006 | 5:53 AM ET

  http://www.cbc.ca/news/credit.html - CBC News
  At least 345 Muslim pilgrims taking part in this year's annual pilgrimage, or hajj, died in a stampede Thursday outside the holy city of Mecca.

  Officials say that in addition to those killed, at least another 289 people were injured.

  The stampede came just before sunset during a stoning ritual at the hajj, despite attempts by Saudi authorities to control the masses.

  Bodies%20of%20victims%20of%20a%20stampede%20in%20Mina,%20Saudi%20Arabia%20during%20a%20ritual%20marking%20the%20last%20day%20of%20the%20hajj%20on%20Thursday,%20Jan.%2012.%20%20%28AP%20Photo/Al%20Arabiya,%20via%20AP%20television%20News%29
  Bodies of victims of a stampede in Mina, Saudi Arabia during a ritual marking the last day of the hajj on Thursday, Jan. 12. (AP Photo/Al Arabiya, via AP television News)

  "I heard screaming," Suad Abu Hamada, an Egyptian pilgrim, told the Associated Press.

  Police try to find bodies

  The witness said he saw people jumping over each other as police tried to pull bodies out.

  http://www.cbc.ca/world/story/2006/01/12/hajj060112.html#skip300x250 - Continue Article
  < ="" ="text/"> // <\/>'); // ]]> < ="" ="http://ad.doubleclick.net/adj/aolc.cbc.ca/world;sz=300x250;ord=8016964984696328?" ="text/">< ="http://view.atdmt.com/BRW/iview/lntwrvon0050000407brw/direct;wi.300;hi.250/017216457?click=http://ad.doubleclick.net/click%3Bh=v8/34c2/3/0/%2a/g%3B63442626%3B0-0%3B0%3B12191738%3B4307-300/250%3B19462334/19480228/1%3B%3B%7Esscs%3D%3f" marginheight="0" marginwidth="0" topmargin="0" leftmargin="0" allowtransparency="true" border="0" height="250" scrolling="no" width="300"> &lt;a href="http://clk.atdmt.com/BRW/go/lntwrvon0050000407brw/direct;wi.300;hi.250/01/" target="_blank"&gt;&lt;img src="http://view.atdmt.com/BRW/view/lntwrvon0050000407brw/direct;wi.300;hi.250/01/"/&gt;&lt;/a&gt;&lt;noscript&gt;&lt;a href="http://clk.atdmt.com/BRW/go/lntwrvon0050000407brw/direct;wi.300;hi.250/01/" target="_blank"&gt;&lt;img border="0" src="http://view.atdmt.com/BRW/view/lntwrvon0050000407brw/direct;wi.300;hi.250/01/" /&gt;&lt;/a&gt;&lt;/noscript&gt; http://ad.doubleclick.net/jump/aolc.cbc.ca/portal;sz=300x250;ord=123456789?">Advertisment
  Saudi%20paramedics%20tend%20to%20wounded%20as%20Saudi%20security%20forces%20organize%20Muslim%20pilgrims%20stoning%20a%20pillar%20representing%20the%20devil,%20Jan.%2012.%20%28Photo:%20Muhannad%20Falaah/Getty%20Images%29
  Saudi paramedics tend to wounded as Saudi security forces organize Muslim pilgrims stoning a pillar representing the devil, Jan. 12. (Photo: Muhannad Fala'ah/Getty Images)

  "The bodies were piled up. I couldn't count them, they were too many," he said.

  Saudi Crown Prince Sultan Bin Abdel Aziz offered his condolences in a statement on Saudi Al-Ekhbariya television.

  "We feel pain and sorrow for them and for their families and we send our condolences," the prince said.

  He said the kingdom had "spared no effort" to avoid such disasters at the hajj.

  But he said it "cannot stop what God has preordained. It is impossible."

  Extra troops on hand

  Saudi authorities had brought in 60,000 troops for crowd control and expanded the time pilgrims can carry out the ritual, which is traditionally done between sunrise and sunset.

  The incident happened as tens of thousands of pilgrims filed past a series of three pillars on a wide bridge. It is accessible by only four entry and exit ramps, and is about the width of an eight-lane highway.

  People entering one of the ramps tripped over luggage that had been dropped, triggering a stampede.

  Witnesses said bodies covered in sheets were laid on stretchers in the streets and refrigerator trucks were hauling them away.

  Millions taking part

  About 2.5 million pilgrims have converged on Mecca for the five-day ritual.

  In Ottawa, Foreign Affairs spokesperson Marie Christine Lilkoff said the department does not know of any Canadians injured in the crush.

  Most of the victims were said to be from South Asia.

  The hajj is considered a duty of all able-bodied Muslims, at least once in a lifetime. Pilgrims cleanse their souls by throwing stones at the pillars that symbolize the devil.

  • FROM FEB. 2, 2004: http://www.cbc.ca/story/world/national/2004/02/01/hajj_stampede040201.html - Hundreds killed in stampede at hajj ritual

  The hajj has become known for its deadly stampedes, especially at the entrance to the bridge. Two years ago, at least 250 pilgrims were killed at the site, and 1,426 perished in 1990.

  • FROM JAN. 6, 2005: http://www.cbc.ca/story/world/national/2006/01/06/mecca-hotel060106.html - Saudi hotel collapse death toll rises to 76

  Earlier this month, at least 76 Muslim pilgrims taking part in the hajj were killed in the collapse of a hotel in Mecca.

  More than 60 people were hurt in the collapse of the eight-storey building, which is close to the Grand Mosque.

  Saudi authorities defended their attempts at crowd control, saying there was little more they could do to prevent a stampede during the Hajj that left at least 345 dead. Saudi authorities defended their attempts at crowd control, saying stricter policing could have resulted in even more people dying in Thursday's stampede during the annual piilgrimage to Mecca. More than 345 pilgrims died as crowds surged. Another 289 people were injured. . "People insist that they want to finish their Hajj in the way they think is right and you have a limited effect in using policemen to control people in this regard," Interior ministry spokesman Maj Gen Mansour al-Turki told the BBC. "You cannot really control them by force because if you do probably you will increase the problem because you will have people pushing you. We had so many police officers today who were injured in this situation." Saudi authorities had replaced the pillar, which had represented the devil in the past, with an oval wall with padding around the edges to protect the crush of pilgrims. Saudi officials had also installed cameras and dispatched about 60,000 security personnel to monitor the crowds. MINA, Saudi Arabia -- Saudi officials say little could have been done to prevent a stampede during the annual Hajj pilgrimage in which 345 died. Interior ministry spokesman Maj Gen Mansour al-Turki told the BBC that the dangers would only increase if crowd controls were tightened further. "People insist that they want to finish their Hajj in the way they think is right and you have a limited effect in using policemen to control people in this regard," he said. "You cannot really control them by force because if you do probably you will increase the problem because you will have people pushing you. We had so many police officers today who were injured in this situation." The stampede happened on Thursday during a symbolic stoning ritual, according to the country's Health Ministry. Health Minister Hamad al-Maneh told Saudi TV that 289 others were injured in the stampede near Mecca and taken to hospital. Many of those injured were not seriously hurt and have been released from the hospital, al-Maneh said. The number of injured does not include those treated on the scene, he said. Video of the scene showed dozens of bodies lying on the ground, covered with sheets and blankets. (Watch the stream of ambulances and medics among the dead -- 3:32 ) A U.S.-based religious scholar, who arrived shortly after the stampede, said it was a heartbreaking scene. "Looking at the amount of ambulances brings tears to your eyes," he said. "I heard screaming, and I looked around and saw people jumping over each other. Police came and cordoned off the area. They starting pulling out bodies. The bodies were piled up. I couldn't count them, they were too many," Suad Abu Hamada, an Egyptian pilgrim, told The Associated Press. Ahmed Mustafa, an Egyptian pilgrim, said he saw bodies taken away in refrigerator trucks. "There must be dozens of people dead," he told AP. The stampede, like others in the past, occurred during the stone-throwing ritual in which the pilgrims stone a symbolic devil. It took place at a wide bridge over the desert plain of Mina. Saudi authorities had replaced the pillar, which had represented the devil in the past, with an oval wall with padding around the edges to protect the crush of pilgrims. Saudi officials had also installed cameras and dispatched about 60,000 security personnel to monitor the crowds. The Interior Ministry said Thursday's trampling occurred when the pilgrims bottlenecked at the eastern edge of the bridge leading to the oval wall. Many pilgrims brought their luggage, which caused further crowding. About 3 million Muslims are believed to have made the pilgrimage to Mecca, the birthplace of the Prophet Mohammad. The Hajj has been connected with deadly incidents in the past, most of them stampedes that take place during the ceremonies. However, at least 76 people -- mostly pilgrims -- were killed last week when a hotel collapsed near the Grand Mosque in central Mecca. It is still unclear what caused the small building to crumble onto the streets packed with pilgrims. (Watch rescuers dig through the rubble -- 2:27 ) The worst stampede happened in 1990, when 1,426 pilgrims were trampled to death. More recently, 251 pilgrims died two years ago in a stampede during the stone-throwing ritual. A stampede in 2003 killed 36 pilgrims, most of them en route to the devil-stoning ritual, conducted outside Mecca. In 2001, a stampede at the same ritual killed 35. Every able-bodied Muslim who can afford the trip is obliged to perform the Hajj to Mecca once in a lifetime. Making Hajj is one of the five pillars of the Islamic faith. Mecca is revered as the holiest site of Islam, and the Masjid al-Haram, or Grand Mosque, is the focal point of the rites observed. The six-day pilgrimage ends with a four-day feast called the Eid al-Adha. CNN Producer Schams El-Wazer contributed to this report.  -------------


  Постирано од: aladin
  Датум на внесување: 21.Декември.2006 во 17:50

  История на софийска духовна семинария "Св. Иван Рилски"

  Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски” е средно духовно учебно заведение, което има за цел да подготви свещенослужители и други служители на Българската православна църква, прегърнали основните истини на православното християнско учение и изконните български традиции и възпитани в дух на родолюбие и евангелските добродетели. Софийската духовна семинария се стреми да опази и да утвърждава православната вяра, като чрез различни форми привлича все повече хора да дойдат в Църквата и да доизградят нейния съвременен облик, опиращ се на традициите на светото Православие.

  Като духовна школа Софийската семинария е продължителка на Самоковското богословско училище, което от своя страна продължава и доразвива започнатото от Богословското училище към Лясковския манастир „Св. Петър и Павел”.

  През 1897 г. Св. Синод замисля да премести училището в София, но това не се осъществява и то остава в Самоков. Изглежда Св. Синод решава да изчака построяването на специално здание за Духовна семинария на подареното през 1897 г. от Столичната община място от 50 дка в местността к*ру баглар - голо възвишение южно от София. На 31 март 1902 г. на това място се стича огромно човешко множество: Негово Царско Височество княз Фердинанд I полага основния камък, а водосвет отслужва председателят на Св. Синод, Варненският и Преславски митрополит Симеон, в съслужение със Софийския митрополит Партений и Старозагорския митрополит Методий. На тържеството присъстват ректорът на Самоковското духовно училище Йоаким Г. Бакалов, управителят на пансиона - архимандрит Теофилакт, йеромонах Борис, преподаватели, министри, държавници и общественици.

  На 20 януари 1903 г. след благодарствен молебен и водосвет, извършен от Софийския митрополит Партений, започват учебните занятия. Йоаким Бакалов остава за ректор и всички учители от Самоковското богословско училище се преместват в София. През тази учебна година к*рсът на училището става шестгодишен. През април Учителският съвет взима решение Софийското богословско училище да се преименува в Духовна академия.

  Голяма грижа на ректора Иван Бакалов е попълването и обогатяването на училищната библиотека, която към този момент е доста бедна. Постепенно се набавят книги и списания с научен и образователен характер: по това време например в Семинарията се получават 37 български и 11 руски богословски списания, като всички руски издания са дар от руския Св. Синод.

  От самото начало на функционирането си Софийската духовна семинария е под прекия надзор на синодалните архиереи, които следят за нормалното протичане на учебния процес, участват лично при провеждането на зрелостните изпити, присъстват на годишните актове.

  На 26 октомври 1904 г. - Димитровден, тържествено е осветена семинарската църква „Св. Йоан Рилски” от синодалните архиереи начело с Варненския и Преславски митрополит Симеон в присъствието на хиляди богомолци, които присъединяват молитвите си към тези на ректора, учителите и учениците.

  През 1905 г. Столичната община дарява на Софийската духовна семинария още 30 дка земя и дворът се разширява до 94 дка. Под наблюдението на учителите семинаристите го превръщат много скоро в прекрасен парк.

  С всяка измината година условията в Семинарията се подобряват, учебното и възпитателно дело дава все по-добри резултати. Периодът на войните (1912-1918 г.) обаче - Балканска, Междусъюзническа и Първа световна война, които са най-голямото зло за човечеството, се отразява пагубно на Софийската духовна школа. От горните класове са мобилизирани ученици, храната е слаба, облеклото - оскъдно, а самото училище е преместено в частна сграда, където се развиват епидемични заболявания. През това време семинарската сграда е обърната на военна болница.

  След войните пансионът се възстановява, броят на учениците нараства до 500. Едва се нормализира животът в училището и започва самостоятелното управление на БЗНС (1920-1923 г.). Семинарските сгради са харесани за новооткрития Агрономически факултет.

  Студентите-агрономи и семинаристите съжителстват трудно от 1920 до 1928 г. Подготвя се преместването на Семинарията в Рилския манастир.

  След падането на земеделския режим започва нов възход и духовен подем в учебно-възпитателното дело на Софийската духовна семинария. Но избухва Втората световна война. От бомбардировките на София пострадват и семинарските сгради. Пансионското имущество е евакуирано в провинцията - в Рилския манастир, с. Елешница, Софийско, гара Черепиш, Врачанско, Петропавловския манастир и в Габровския девически манастир. През лятото на 1944 г. се правят сериозни приготовления за продължаване на занятията в Габрово, като за това съдействат директорът на Априловската гимназия и габровският индустриалец Симов.

  След 9 септември 1944 г. учебните занятия се възобновяват едва през декември 1945 г. в сградата на Богословския факултет в София. Част от семинарските класове са временно настанени в гара Черепиш и поставени под администрацията на ректора на Пастиро-богословския институт.

  Чак след опразването на семинарските сгради, използвани от XI военна болница, а после и от щаба на Съветската армия, всички класове са събрани и учебните занятия започват през ноември 1947 г. в собствената сграда на Семинарията в София. През септември 1950 г. обаче отново са прекъснати: Софийската духовна семинария се слива с Пловдивската. Обединени под името Софийска духовна семинария, двете духовни училища са преместени на гара Черепиш, защото междувременно с правителствено решение сградите на Софийската духовна семинария са предоставени за Дворец на пионерите и се ползват за такъв чак до 1990 г. Само храмът продължава да функционира като енорийски и затова е отделен от комплекса сгради с желязна ограда и самостоятелен вход. При последното евакуиране от София през есента на 1950 г. част от пансионското имущество, библиотеката и архивът са пренесени набързо в криптата на храм-паметника „Св. Ал. Невски”. Впоследствие всичко оцеляло отива също в гара Черепиш, а негодното е бракувано. Много ценни документи са безвъзвратно загубени. От запазеното голям интерес за сегашните поколения представляват някои протоколни книги на Учителския съвет, както и годишните рапорти на Ректора и на Учителския съвет до Св. Синод. От тях личи стремежът на учителската колегия непрекъснато да се подобрява учебната програма и педагогическата работа, за да се осъществява успешно нравственото, естетическото и църковно-патриотичното възпитание на учениците.

  През пролетта на 1990 г. с министерско постановление са върнати сградите на Софийската духовна семинария и днес в тях продължава обучението и възпитанието на младежите в духа и традициите на национално-православните ценности.

  ***

  От своето създаване до наши дни Софийската духовна семинария носи името на „Св. Йоан Рилски”. Такова е решението на Св. Синод на БПЦ, взето по две причини: първо, защото св. Йоан Рилски е всепризнат закрилник на българския народ, най-великият наш светец, и второ, защото Софийската духовна семинария е наследничка и продължителка на учебно-възпитателното дело на Самоковското богословско училище, което е носило това име и е било на издръжка на Рилския манастир, а св. Йоан Рилски е ангелът и патронът на тази света обител.

  Понастоящем в Софийската духовна семинария се обучават около 300 младежи. Тъй като по статут тя е средно духовно учебно заведение, се намира под прякото ведомство на Светия Синод на БПЦ, а учебните планове и програми се одобряват от Министерството на образованието и науката със съгласието на Св. Синод.

  Ръководител на Семинарията е Ректорът, който е пратеник на Св. Синод.  -------------


  Постирано од: аџија
  Датум на внесување: 23.Декември.2006 во 12:08

  МЕЃУРЕЛИГИСКА КОНФЕРЕНЦИЈА ВО ПРИЛЕП

  Апел за духовно разбирање

  Апел за „духовна рехабилитација“ во општеството и за мир и духовно разбирање упатија завчера од Прилеп петте цркви и верски заедници што се именувани во Уставот. На меѓурелигиска конференција, која ја организира Советот за меѓурелигиска соработка, православните парохиски свештеници и имами, христијани и муслимани од Прилеп, Ресен и од Битола разговараа на тема: „Добрите зборови поучуваат, а добрите примери привлекуваат“.

  - Конференцијата се организира да се продлабочи и развие добрата соработка меѓу верските заедници и црквите во Македонија во околности кога политичките партии ги делат луѓето и ги распарчуваат семејствата. Црквите и верските заедници носат пораки и примери за враќање на духовни корени и верски потреби, кои даваат мир на душата, спокојство на семејството, атмосфера на љубов, почит и разбирање. Формулата за да се постигне тоа е љубовта - вели проф. д-р Ратомир Грозданоски, претседател на Советот за меѓурелигиска соработка.

  Јакуп Селимовски од Исламската верска зедница вели дека во Заедницата очекуваат луѓето што повеќе изворно да го разбираат исламот и да им овозможат и на муслиманите рамноправно да дејствуваат и да се развиваат на овој простор.

  Вистинска демократија не се постигнува со законски акт, туку за тоа треба да созреваат сите елементи во државата, сите луѓе да созреат, да се почитуваат правата на сите, бидејќи според законот сите се еднакви, вели Антон Циримотиќ од Католичката црква.

  Михаил Цеков, надзорен проповедник од Евангелско-методистичката црква, вели дека кога луѓето се запознаваат подобро, расте и нивната меѓусебна доверба. Тој смета дека недостаток е што во државата нема закон за цркви и врски заедници.

  - Постојниот закон е ампутиран. Затоа Предлог-законот треба да помине во Собранието по брза постапка и да се организира верскиот живот помеѓу црквата и верските заедници и државата - истакнува Цеков. Етичките вредности се исти за сите вери, а според учесниците на трибината постои соживот.

  Мултиконфесионалноста и мултиетничкото е богатството на Македонија, вели Виктор Мизрахи од Еврејската организација.

  - Во традицијата на овие простори е живот еден покрај друг со меѓусебно почитување. Верските заедници секогаш меѓусебно се почитувале низ историјата. Сите видови вероисповед имаат исти етички вредности - вели Мизрахи.

  Со одржувањето на трибините се очекува поголемо зближување на луѓето од различни религии. Досега Советот за меѓурелигиска соработка одржал конференции во Охрид, Тетово и во Струмица.

  Љупчо Мургоски  -------------


  Постирано од: аџија
  Датум на внесување: 24.Декември.2006 во 01:25

  Клучен е моделот како ќе се предава религијата во училиштата

  http://www.a1.com.mk/vesti/novinar-email.asp?NovinarID=45&VestID=72134 - Билјана Стефковска
  23.12.2006

  Религијата ќе биде дел од образованието, велат социолозите, но клучен момент е моделот како ќе се предава во училиштата. Според нив, мора да биде прифатлив за учениците, интелектуалната, религиозната, но и политичката елита.

  „Еден комбиниран пристап во основа да не биде едноконфесионален, туку моноконфесионален, во кој децата ќе учат за сите религии. Не да се учи само за исламот или само за христијанството, или за исламот или за христијанството, што би било уште полошо, туку да се учи за сите религии“, изјави Зоран Матовски, социолог на религија.

  Кој ќе предава, дали социолози или теолози, дали ќе има теоретски, но и практичен дел, во кое одделение ќе се изучува, ќе биде ли задолжителен предмет, се дел од прашањата на кои мора да се одговори пред да почне проектот религија, предупредуваат социолозите. Сомнежот како ќе се изведе проектот сепак постои.

  „Јас би се залагал исклучиво за мултиконфесионалниот модел, се со една единствена цел, учениците од различни конфесионални групи што подобро меѓусебно да се познаваат, а со самото меѓусебно познавање имаат подобра можност за меѓусебно почитување“, рече Нурфет Мемишовски, социолог.

  „Сите тие желби за зголемување на моралот, неговото присуство, етиката итн. на овој начин, мислам дека тоа додатно и на самата религија ќе и направи една одбивност“, вели Зоран Петрушевски, професор по социологија.

  Социолозите предлагаат на заедничка маса интелектуалната, религиозната, но и политичката елита да го изнајдат најсоодветниот модел на изучување на религијата.

  Во соседството само Албанија нема религија во образованието. Во Хрватска е задолжителен предмет, во Србија и Босна и Херцеговина е изборен, како и во Бугарија, каде резултатот е минимална посета на часовите, заради лошата организација.

  За најсоодветен модел социолозите го предлагаат словенечкиот, каде се изучува образование за религијата.  -------------


  Постирано од: rice
  Датум на внесување: 25.Декември.2006 во 19:33

  Београдски муфтија изазвао скандал

  "Осама бин Ладен има топле очи, мио поглед и црте лица које не могу бити злоциначке. Тај човек не би могао ни пиле да згази". Чух то да пре неко вече изрече, ни не трепну, господин Хамдија Јусуфспахић, Београђанин, човек са неспорним теолошким познавањем ислама. Утврдио је то, у заносу, ефендија, "само на основу ТВ-снимка", а онда се острвио на Америку и њену прогонитељску политику према исламу. Ни реч ни натук не изговори о неколико хиљада невиних жртава у Светском трговинском центру у Њујорку, ни о потресним ТВ-снимцима тог "црног уторка". "Јесте то казна Американцима због прогона припадника ислама, али је нису "свети ратници" извршили", реце Хамдија. Сами су себе побили, да би још више оптужили његову браћу по вери. Рече Хамдија и оста жив.

  Наравно, неко јесте наложио, финансирао и починио то масовно убијање, а сумње и истрага упиру прст у Бин Ладенову "Ал Каиду". Мирис освете и крвавог рата на видику плаћа цео свет и многи траже да се непобитно утврди ко стоји иза свега. Египатски председник Хосни Мубарак је предао западним обавештајним службама шифровани компакт-диск са доказним материјалом које су његови агенти прикупили о плановима атентата Бин Ладенове организације на западне лидере и важне објекте. Прикупљају се информације и хапсе се умешани у овај злочин. Сви путеви воде ка Авганистану и штабу саудијског милијардера и већ осведоченог терористе за кога је доказано да стоји иза крвавих сукоба у Босни и на Косову...

  "Милијарду и по има муслимана у свету и кад је један нападнут, онда су сви нападнути", рече ефендија Јусуфспахић, бранећи Бин Ладена, уз напомену да Алаховим следбеницима није жао дати живот за веру.
  "Џихад још није почео, а доказ за то да није почео је то што сам ја још у Београду", настави да сеје страх господин Хамдија. Да је свети рат почео, он би, рече, био тамо где се борба води. Где, питаше га, а он се брецну" како не
  би да открива војне тајне и планове".


  Какве планове, какве тајне овај грађанин Србије има и којој то војсци или паравојсци је он дужан да се одазове на позив за мобилизацију - оста ми питање на уснама и зачудих се откуд таква ватрена промена у човеку који је ва ио за мирољубивог верског уцитеља. Доду е, овај бив и београдски муфтија (смењен је 1991. године одлуком Исламске верске заједнице СФРЈ и укинуто му је муфтинство, али он смену никада није прихватио него је остао "аутокефалан") умео је да заталаса јавност неодмереним изјавама, али и да помиритељским тоновима позива на међусобно разумевање. Сада, када свет ври, као да се ефендија дефинитивно разоткрио. Верски поклич, претња да свети рат, џихад, мора да успе и да ће он бити тамо где је војно потребан, уплашила је многе који су схватили његове речи као директан позив на окупљање за рат са немуслиманима. Јер, џихад проповеда исламизацију целог света и има за искључиви циљ тријумф ове вере над другима. Зашто не рећи отворено: један од основних канона ислама је такијах - правило да није грех не говорити истину ако она има за циљ успех у ширењу ове вере (к*ранска сура број 16).

  У том светлу схватих и оно што овај бивши муфтија говори - прво, да "нема страха од џихада у Југославији, ако муслимане на овим просторима нико не дира", а одмах затим да се истоверници помажу тако да "има оних који иду да се боре у светом рату, као, на пример, на Косову и у Босни". Да ли је Косово за "муфтију" већ ван Србије и Југославије? Прилично смело а и контрадикторно за човека који се представља као поглавар једне верске скупине у Србији. Дакле, питам господина Јусуфспахића: да ли је Косово у Југославији и да ли је џихад почео или не. Ако свети рат у јужној српској покрајини траје, шта онда он још чека у Београду и какве он војне тајне крије од осталих суграђана?


  -------------


  Постирано од: aladin
  Датум на внесување: 26.Декември.2006 во 19:50
  Originally posted by aladin aladin напиша:

  http://www.youmeworks.com/cause_of_terrorism.html - The Cause of Islamic Terrorism
  Terrorists know their enemy very well. They have used our respect for religious freedom against us. They have used our commitment to free speech and human rights against us. They know us very well, but most of us don't know anything about them. In a very real sense, our ignorance is the cause of terrorism.

  http://www.youmeworks.com/thought_contagion.html"> http://www.youmeworks.com/islam_terrorism.html - The Terrorism Of "Islamists"
  What is the cause of Islam-style terrorism? Why is there so much of it? What can be done to slow it down or stop it? What are they after? What are they ultimately trying to accomplish? Find out here.

  http://www.youmeworks.com/terrorism_book.html -
  Mark A. Gabriel was born and raised in Egypt. He was a Muslim who had memorized the Koran by the time he was 12 years old. And he spent eleven years at the most respected university in the Islamic world: Al-Azhar. He earned his bachelor's, master's, and doctorate degrees there studying Islamic history. If you want an author with enough knowledge to write and authoritative terrorism book, this is the man.

  http://www.youmeworks.com/rahman.html - http://www.defenddemocracy.org/research_topics/research_topics_show.htm?doc_id=287023 -
  An ex-Muslim tells us what we need to worry about.

  http://www.opinionjournal.com/editorial/feature.html?id=110005102 - Irshad Manji, the author of this article says, "Religion is no innocent bystander in the violence perpetrated by Muslims. Just as moderate Christians and Jews acknowledge the nasty side of their holy texts, modern Muslims ought to come clean about how our sacred script informs terror. One can argue that certain passages are being politically exploitedand, indeed, they are. The point is, however, that they couldn't be exploited if they didn't exist."

  http://www.youmeworks.com/thought_contagion.html -
  Certain elements of Mohammed's teachings cause the religion to spread and take over countries.

  http://www.policyreview.org/AUG02/harris.html - http://www.defenddemocracy.org/research_topics/research_topics_show.htm?doc_id=287023 -
  This is an intelligent, thought-provoking, illuminating article on the danger of fantasy ideology: How it works, and what can be done about it. Excellent.

  http://atheism.about.com/od/islamicextremism/a/daralharb.htm - A crucial distinction made in Islamic theology is that between dar al-harb and dar al-islam. To put it simply, dar al-harb (territory of war or chaos) is the name for the regions where Islam does not dominate, where divine will is not observed, and therefore where continuing strife is the norm. By contrast, dar al-islam (territory of peace) is the name for those territories where Islam does dominate, where submission to God is observed, and where peace and tranquility reign.

  http://www.thereligionofpeace.com/ - This link goes to a site that simply lists all the Islam-inspired violence around the world since September 11th. It is an amazingly long list. It makes you wonder.

  http://www.muslim-refusenik.com/inthenews.html -
  If you'd like to know more about Islam and its role in terrorism, go to this page. Read articles and listen to interviews by Irshad Manji, author of the book, The Trouble with Islam: A Muslim's Call for Reform in Her Faith. Ms. magazine has named her a “Feminist for the 21st Century” and The New York Times has dubbed her “Osama bin Laden’s worst nightmare.” She takes that as a compliment.

  http://www.youmeworks.com/theclash.html -
  The long-range strategy of the Third Jihad depends on the accomplishment of three strategic goals.

  1. The U.S. withdrawing from the region just as it did in Southeast Asia, following Vietnam.

  2. The terrorists taking control of the oil wealth in the Muslim countries, which would be upwards to 75% of known reserves, and

  3. Using nuclear weapons or other WMDs to annihilate Israel.

  A further outcome of successfully achieving these objectives would be to place the United Nations as the sole arbiter in East/West negotiations.

  "Men never do evil so completely and cheerfully as when they do it from a religious conviction."
  - Blaise Pascal

  http://faithfreedom.org/Articles/Perfanalyst/creating_an_islamic_state.htm">How To Create An Islamic State
  The point of this article is that there has been a pattern to the transformation of countries into Islamic States and there are planners behind these takeovers even when the vast majority of both Muslims and non-Muslims are unaware of these activities. Compare the following recipe with what has happened and is happening in Malaysia, Philippines, Sudan, Indonesia, India-Pakistan-Kashmir, Britain, Algeria, USA, etc. It's enough to send a cold shiver up your spine.

  http://www.avot.org/article/20041206004700.html - http://www.defenddemocracy.org/research_topics/research_topics_show.htm?doc_id=287023 -
  Only a few years ago, mass-murder attacks on the West in the name of Islam, like those of September 11, would have seemed like a thriller writer’s fantasy. Nor would anyone have imagined that a bombing by Islamists could swing a general election in a European country, that a Dutch movie-maker might be shot dead on the street for a film about the abuse of women in Islam, or that one might find oneself watching, on television, the beheading of Western hostages by men crying out Allahu Akhbar! over their savage deeds. Pakistan now has a nuclear bomb, and this weapon is widely described as an Islamic bomb. To judge by their pronouncements, the Islamist leaders of Iran can hardly wait to perfect and use their derivative of it.

  http://www.youmeworks.com/westneed.html - A new film about Islam. Read a description of the main points of the film here and find out where it is playing in your area.

  http://www.youmeworks.com/pathways.html - http://www.defenddemocracy.org/research_topics/research_topics_show.htm?doc_id=287023 -
  A psychologist who specializes in criminology has some new insights into the forces driving Muslims to turn into Jihadi terrorists.

  http://www.youmeworks.com/tragedy_of_islam.html - Michael Graham, the man who was fired from his talk-show-host job for his hard-hitting comments about Islam, wrote this op-ed piece.

  http://www.globalpolicy.org/wtc/analysis/1013intel.htm"> http://www.youmeworks.com/islam.html - Is Islam a Violent Religion?
  What are we dealing with? The issue may be much bigger than Iraq and al Qaeda. Check out this quote from the Koran: "Fight and slay the Pagans wherever ye find them, and seize them, beleaguer them, and lie in wait for them in every stratagem (of war)." (Sura 9:5)

  http://www.youmeworks.com/values.html - Sane people of all faiths and nationalities and races share certain universal values. If we focused on the values, we might create a strong common bond.

  http://www.youmeworks.com/build.html -
  What is the best way to eliminate a problem? To try to get rid of it or to try to create a solution that makes it go away on its own?

  http://www.telegraph.co.uk/opinion/main.jhtml?xml=/opinion/2004/07/11/do1102.xml&sSheet - http://www.defenddemocracy.org/research_topics/research_topics_show.htm?doc_id=287023 -
  The problem is that a virulent hatred of Muslims can no more be racism than a virulent hatred of Marxists or Tories. Nobody is a member of a race by choice. Such groups are protected from attack because it is unfair to malign human beings for something they cannot help. However, nobody is a member of a community of belief except by choice, which is why those who have decided to enter or remain within one are never protected. Were such choices not open to the severest censure, we could no longer call our country a democracy.

  http://www.globalpolicy.org/wtc/analysis/1013intel.htm -
  Mr. bin Laden does seem to have deviated from the radical tradition in one sense, by focusing his attacks on the United States rather than Arab regimes. In his 1996 declaration, he went so far as to say that Muslims should put aside their own differences so as to focus on the struggle against the Western enemy — a serious departure from the doctrine of Qutb and even Sadat's killers, who argued that the internal struggle was the one that mattered. But that may be merely a shift in tactics, not in overall strategy. "Bin Laden is using the U.S. as an instrument in his struggle with other Muslims," Mr. Doran said. "He wants the U.S. to strike back disproportionately, because he believes that will outrage Muslims and inspire them to overthrow their governments and build an Islamic state."
  -------------


  Постирано од: rice
  Датум на внесување: 09.Јануари.2007 во 19:42
  CITAJKI NA INTERNET DENESKA SRETNAV EDNA MNOGU INTERESNA VEST:
  TOA E DEKA POPULARNIOT PEAC I UMETNIK MARILIN MANSON VEKJE 5 GOD SE DEKLARIRA KAKO MUSLIMAN.

  PROROKOT MUHAMED MU PRETSTAVUVAL GOLEMA INSPIRACIA ZA NEGOVITE NASTAPI VO DUHOVEN SMISOL.I MNOGU JA ZASAKAL ZELENATA BOJA!

  http://www.blogdemusica.com/imagenes/MarilynManson.jpghttp://www.flint.lib.mi.us/fpl/islam/bism2.gif

  I POGOTOVO UBAVINATA NA ZENSKIOT SVET
  The%20image%20“http://www.lacoctelera.com/myfiles/chikasadolescentes/manson1.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.    http://www.hanif-islam.com/Image61.jpg
  http://www.muslimtents.com/missionislam/islam/quran/quranhd.JPGhttp://www.damselworld.com/prod_images_small/marilyn_manson_face_m.gif


  MISLAM DEKA VLIANIETO E VIDLIVO I OD AVION !!!!
  -------------


  Постирано од: orto
  Датум на внесување: 09.Јануари.2007 во 19:51
  Originally posted by rice rice напиша:

  CITAJKI NA INTERNET DENESKA SRETNAV EDNA MNOGU INTERESNA VEST:
  TOA E DEKA POPULARNIOT PEAC I UMETNIK MARILIN MANSON VEKJE 5 GOD SE DEKLARIRA KAKO MUSLIMAN.

  PROROKOT MUHAMED MU PRETSTAVUVAL GOLEMA INSPIRACIA ZA NEGOVITE NASTAPI VO DUHOVEN SMISOL.I MNOGU JA ZASAKAL ZELENATA BOJA!

  http://www.blogdemusica.com/imagenes/MarilynManson.jpg

  I POGOTOVO UBAVINATA NA ZENSKIOT SVET
  The%20image%20“http://www.lacoctelera.com/myfiles/chikasadolescentes/manson1.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.

  MISLAM DEKA VLIANIETO E VIDLIVO I OD AVION


  Следи добри примери......Wink


  -------------
  (kоран 10, 94)
  (аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену


  Постирано од: belichka
  Датум на внесување: 09.Јануари.2007 во 21:49
  satanizamDeadDeadDeadDeadDeadDeadDeadDeadDeadDead


  Постирано од: аџија
  Датум на внесување: 13.Јануари.2007 во 11:13

  СКАНДАЛ: МПЦ ГО ИЗГУБИ ИМОТОТ ВО КАЛИШТА  За 12 милиони евра- Црковниот имот на коцка

  Приватна фирма "Миладинов" ДОО од Струга, чиј основач е и МПЦ, подигнала вкупно 12 милиони евра кредит од две банки, а како залог под хипотека го ставила хотелот "Изгрев" и уште голем дел црковен имот, без знаење на Синодот. Долгот кон банките не е вратен, што пак веќе повлекло активирање на хипотеките. Најзасегнатиот владика Тимотеј, пак, во чија епархија се хотелите, според информациите на "Вечер", воопшто не бил известен за целата ситуација!  Македонската православна црква повеќе не е сопственик на хотелскиот комплекс "Изгрев", имот што манастирот во Калишта го доби преку денационализација пред шест години, дознава Вечер. Целокупниот имот со површина од 8594 метри квадратни е ставен под хипотека за кредит од 1 милион евра. Хипотекарниот договор, до кој дојде Вечер, е склучен на 20 април 2006, меѓу Струшката фирма, Миладинов ДОО од една страна и една деловна банка од Скопје, од друга страна.
  Како основачи на фирмата, Миладинов ДОО, се јавуваат двајцата браќа Миладинови, Димитар и Ѓорѓи, а како трет основач во Централниот регистар е заведена Македонската православна црква.
  Браќата Миладинови од Струга се истите луѓе, кои како сопственици на "Кимико" повеќе години управуваат со хотелите "Изгрев" и "Бисер", кои пак се во сопственост на МПЦ.
  За скандалот да биде уште поголем кредитот од 1 милион евра, не е единствениот што оваа приватна фирма го подигнала, а како гаранција искористила црковен имот. Во документацијата што ја поседува Вечер, истиот имот, но и дополнителен имот со површина од 40.000 метри квадратни е заложен во друга странска банка поврзана со домашната, од која е подигнат кредит во висина од 11 милиони евра.
  За кои потреби е подигнат кредитот и каде се парите никој не знае. Она што Вечер го дознава е дека долгот кон банките не е вратен, што пак веќе повлекло активирање на хипотеката за 11-те милиони евра, заведено како судски спор за имотот во имотниот лист. Наскоро се очекува активирање на хипотеката и за кредитот од 1 милион евра.
  Инаку, во целата приказна има неколку контроверзии. Во имотниот лист, кој е искористен како доказ за склучување на штетниот хипотекарен договор, стои дека сопственик на имотот е фирмата барател на кредитот, односно Миладинов ДОО. Како и кога оваа фирма станала сопственик на имотот ќе треба да објаснат владиците на МПЦ. Архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан истиот ден кога Вечер побара увид во струшкиот катастер, на 26. 12. 2006, изјави дека хотелите "Изгрев" и "Бисер" се споственост на МПЦ, но се дадени на управување на фирмата "Кимико".
  -За хотелилиерство веројатно треба и искуство, но и знаење. Тие хотели се на МПЦ, но се дадени на управување на браќата Миладинови. Тоа е фирмата "Кимико" од Струга, изјави пред Нова година за Вечер, поглаварот Стефан.

   МПЦ - ПРОФИТИРАЧКО ДОО?!
  Македонската православна црква во Централниот регистер е евидентирана како здружение на граѓани, која пак не подлежи на даночни обврски. Според се уште важечкиот закон за Верски заедници во Македонија, верските институции не можат да основаат приватни компании.
  Фирмата Миладинов ДОО, во приватна сопственост, е регистрирана на 10 мај 2003 со седиште во Мориошта, Струга, како друштво за угостителство, трговија и услуги, увоз-извоз. Како основачки влог е заведен имот (повторно црковен) во вредност од 22.177.414 денари, поделен меѓу
  тројцата основачи на фирмата, Димитар Миладинов, содружник, Ѓорѓи Миладинов, содружник и МПЦ, основач/сопственик. Сите имаат еднаков влог од по 7.392.471, денари. Управител на фирмата пак е извесен Иван Симоновиќ.
  Според Уставот на МПЦ, таа е верска заедница, што ја претставува архиепсикопот охридски и македонски, г.г. Стефан. Кој го потпишал основачкиот договор од страната на МПЦ, најверојатно знае нејзиниот прв човек.

  КАЛИШТА - ИСТОРИСКИ МАНАСТИР
  Манастирскиот комплекс "Калишта" е едно од историските места на Македонската православна црква. Во него е сместена и летната резиденција на поглаварот на МПЦ. Во Калишта редовно се одржуваат сите црковно-народни собири на МПЦ.
  Овде се наоѓа манстирска црква посветена на "Св.Богородица" придружена со други црковни објекти и мали пештерски цркви кои датираат од 15 век.

  МИЛАДИНОВИ ПРЕД ПЕТ МЕСЕЦИ САКАА ДА ГРАДАТ КОЦКАРНИЦА ВО КАЛИШТА
  Браќата Миладинови од Струга се истите луѓе кои во август 2005 година најавија голема хотелска инвестиција на Словенечкиот синџир хотел ХИТ Нова Горица, кои во Калишта требаше да градат хотел со огромна коцкарница. Сопствениците на КИМИКО се повлекоа од идејата откако под притисок на јавноста, поглаварот Стефан ја стопираше идејата за изградба на хотел-коцкарница.
  - МПЦ и јас како нејзин поглавар никогаш нема да дозволам изградба на хотел со коцкарници на црковен имот до манастирот "Калишта" во Струга. Такви игри нема да поминат ниту во Изгрев, ниту пак во кој било хотел во сопственост на МПЦ, изјави на 30. 9. 2006, во Охрид Архиепископот г.г. Стефан.

  Тимотеј
  ВЛАДИЦИТЕ ШОКИРАНИ!

  Во емисијата "Светла точка" на Сител завчера, струмичкиот митрополит Наум не знаеше што да одговори на прашањето: Како МПЦ ќе се извлече од скандалите со хипотекарните договори за хотелот "Изгрев" и неодговорноста во Синодот за случајот Говрлево.
  - Како сега да бранам?! - изјави владиката Наум за "Светла точка".
  Најзасегнатиот владика Тимотеј, пак, во чија епархија се хотелите кои МПЦ ги изгуби без знаење на Синдот, според информациите на Вечер, воопшто не бил известен за целата ситуација. Но, тој однадвор ги разбрал информациите, И кога побарал објаснување од архиепископот Стефан, овој му одговорил дека сега не е време да прашува такви работи.
  По два неуспешни обиди да разбере што се случува со неговите хотели, владиката Тимотеј, според информациите на Вечер, испратил писмено барање до архиепископот Стефан, на кое се уште нема одговор!

  Како еден имот е заложен кај две банки?!
  Како фирмата на МПЦ, Миладинов ДОО успеа да заложи еден ист имот два пати, откако претходно не го вратила кредитот од 11 милиони евра?
  Банкарските експерти за Вечер објаснуваат дека тоа е можно само ако при реализација на хипотеката, банката процени дека пазарната вредност на имотот за скоро време ќе биде поголема од вредноста на кредитот.
  Затоа, велат тие, домашната банка го дала вториот кредит од милион евра (што е вредност веројатно помала од износот кој Миладинов ДОО го барал), по што, откако банката ќе го преземе имотот, ќе може да го продаде за поголема цена и да ги наплати и двата кредита: сопствениот и оној на странската банка (што се реализира со договор и меѓу двете банки).

  -------------


  Постирано од: аџија
  Датум на внесување: 20.Јануари.2007 во 17:09

  Меркел:Важноста на христијанството мора да се нагласи во Уставот на ЕУ

  Берлин /20/01/ 16:10

  Уставот на Европската Унија (ЕУ) не ја истакнува доволно важноста на христијанството во Европа.

  Ова го изјави германскиот канцелар Ангела Меркел во интервју за германскиот магазин „Фокус“.

  „Помило би ми било доколку појасно се истакне важноста на христијанските корени на Европа“, изјави Меркел.

  Претседателката на Христијанско - демократската Унија (ЦДУ) го спореди Уставот на ЕУ со германскиот Устав каде се споменува „одговорност кон Бога и луѓето“.

  Меркел, која претседава со шестмесечното претседателство на Унијата, пред неколку дена го објави планот за донесување на нов Устав, повикувајќи ги 27. земји членки до пролетта 2009 година да се усогласат околу измената на текстот на Уставот.

  Сегашната верзија се наоѓа во делумна блокада, откако Уставот беше одбиен пред 18 месеци на референдумите во Франција и Холандија.

  Меркел и во изминатите години беше меѓу претставниците во ЕУ кои се залагаат за појасно истакнување на христијанските корени на Европа./крај/хина/ам

  -------------


  Постирано од: aladin
  Датум на внесување: 20.Јануари.2007 во 18:17
  abe strasen si nema so!LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL

  -------------


  Постирано од: aladin
  Датум на внесување: 20.Јануари.2007 во 18:17
  Originally posted by rice rice напиша:

  CITAJKI NA INTERNET DENESKA SRETNAV EDNA MNOGU INTERESNA VEST:
  TOA E DEKA POPULARNIOT PEAC I UMETNIK MARILIN MANSON VEKJE 5 GOD SE DEKLARIRA KAKO MUSLIMAN.

  PROROKOT MUHAMED MU PRETSTAVUVAL GOLEMA INSPIRACIA ZA NEGOVITE NASTAPI VO DUHOVEN SMISOL.I MNOGU JA ZASAKAL ZELENATA BOJA!

  http://www.blogdemusica.com/imagenes/MarilynManson.jpghttp://www.flint.lib.mi.us/fpl/islam/bism2.gif

  I POGOTOVO UBAVINATA NA ZENSKIOT SVET
  The%20image%20“http://www.lacoctelera.com/myfiles/chikasadolescentes/manson1.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.    http://www.hanif-islam.com/Image61.jpg
  http://www.muslimtents.com/missionislam/islam/quran/quranhd.JPGhttp://www.damselworld.com/prod_images_small/marilyn_manson_face_m.gif


  MISLAM DEKA VLIANIETO E VIDLIVO I OD AVION !!!!


  vistina li e ova lugje???????????????ShockedShockedShockedShocked


  -------------


  Постирано од: аџија
  Датум на внесување: 22.Јануари.2007 во 13:59

  КОМУ МУ ПРИПАЃА МПЦ, СОСЕ ИМОТОТ? НА ВЕРНИЦИТЕ ИЛИ НА ПОГЛАВАРОТ?!  За Стефан новинарите се предавници!  Повеќе медиуми објавуваат и документираат случаи ( Говрлево, Калиште, Козјак...) во кои г.г. Стефан продава црковни имоти за милиони евра, надвор од процедура, без согласност од Синодот! Наместо одговор г.г. Стефан се обидува да ги замени тезите - и да се скрие од одговорноста. Нападот врз мене е напад врз МПЦ, изјави тој.  Финасиски скандали и корупции имало, и ќе има во сите Цркви. Најорганизираната и најбогатата - Ватикан, ги имала најмногу. Новинарите во Италија, Шпанија... католички земји, не ги штеделе учесниците на тие финансиски скандали, уверени дека на тој начин и тие придонесуваат да се сочува имотот, редот и поредокот во Ватикан и Католичката црква. Никој од Ватикан, оние што ги објавиле финасиските афери, не ги изопштил или прозивал за предавство. Никогаш папата во Ватикан не изјавил: пишувањето на весниците за мене е напад врз Ватикан!
  Но, тоа е Ватикан. Кај нас е, очебијно, малку поинаку.
  И македонските медиуми откриваат финансиски скандали во МПЦ. И тие, исто така, убедени дека името, угледот, имотот на МПЦ им припаѓа на сите верници, а не лично на г.г. Стефан и неговата волја. По серијата пишувања за финансиски скандали зад кои, како по правило, стои името на само еден човек: г.г. Стефан, тој наместо пред Синодот, а потоа и пред верниците и јавноста, да даде известие за документите и податоците кои се објавуваат, се обидува за ги замени тезите и да ја одбегне обврската, па сите што покажувале кон него и барале одговор, ги прогласи за предавници кои, според него, сакале да ја уништат МПЦ, а тој ја бранел. Заклучок: г.г. Стефан ја брани МПЦ од верниците и јавноста!
  Македонскиот архиепископ г.г. Стефан, во завчерашната беседа за празникот Св. Јован, новинарите ги прогласи за Ироди на Македонската православна црква и на македонскиот народ. Во црквата во Капиштец, г.г. Стефан директно ги нападна новинарите прогласувајќи ги за најголеми непријатели. Не свои. На целата Црква!
  - Сведок е севкупната македонска јавност, сведоци сте и вие - речиси цела седмица се бара нечија глава. А во основа ја бараат главата на нашата црква! Сме се излажале ако мислиме дека завршија Иродите кон Македонската православна црква, кон македонскиот народ, и кон се што е македонско. Внатрешните и надворешните непријатели не мируваат! Тие не сакаат да одиме напред во која било област, па ни во црковна. Ќе наоѓаат Ироди, ќе прават сценарија за злоупотреби и криминал, ќе објавуваат само за нив видени скандали. Но, за среќа, ги знаеме и сценаристите и послушниците. Не им е прв пат да ги рушат столбовите на македонското опстојување. Но, наше е да продолжиме со борбата за нашата македонска правда. Трпението наше е над нивната злоба. Издржала МПЦ и поголеми искушенија и всушност, тие и помагаат со Божја помош да оди по вистинскиот пат, изјави во црквата св. Јован, поглаварот на МПЦ.
  Во одделените текстови на оваа страна ќе се потсетиме на некои сканадали и кој пишувал за тоа. Речиси да нема релевантен медиум кој, според г.г. Стефан, не работел против Македонската црква и македонскиот народ! После се, остануваат прашањата: зошто се продавал наш, заеднички имот на МПЦ надвор од процедура. Зошто се криело сето тоа од Синодот на МПЦ. Каде се парите, милони евра, од сите тие транскации?! (М.Н.)

  СЛУЧАЈ ПРОДАЖБА НА ЦРКОВЕН ИМОТ - ГОВРЛЕВО
  На 2 Август 2006, случајот го објави Канал 5. Пишуваа, СИТЕЛ, А1, Телма, МТВ, Вечер, Дневник, Утрински, Фокус.
  Поглаварот на МПЦ г.г. Стефан, без знаење на Синодот, ги продал црквите со земјиштето во Говрлево за 200.000 евра. Купопродажниот договор со Цементарницата Усје бил потпишан во март 2006.
  Архиепископот г.г. Стрефан не свикал синодска седница, а владиците за купопродажбите разбраа од медиумите. Наместо одговор пред Синодот, за да легне атмосферата, г.г. Стефан замина неколку дена во посета на Романија. Во меѓувреме Владиците од Синодот повикуваа на одговорност. Одговорност немаше.
  Еден месец подоцна, под притисок на јавноста на 14. 8. МПЦ се повлече од продажбата. Г.г. Стефан го изјави:
  - Договорот за купопродажба е раскинат. Беспредметно е да се разговара за завршена работа. Немало расправа за одговорноста околу тоа зошто Договорот за продажба на Говрлево воопшто бил склучен, и ако не го откриеле медиумите секако дека и би бил извршен.

  СЛУЧАЈ КАЛИШТА и ХОТЕЛ ИЗГРЕВ СТРУГА
  Скандалот на 12 јануари 2006 го објавија Вечер и Сител. Пишуваа: Дневник , Утрински, А1, Фокус и други.
  МПЦ ја загуби сопственоста и владеењето врз хотелот Изгрев, вреден најмалку 4 милиони евра! Имотот е ставен под хипотека и со каматите оптоварен за 12 милиони евра. Имотниот лист број 641 од 26. 12. 2006, покажува дека сопственик на Изгрев и на 45.000 м2 градежнио земјиште во Струга не е МПЦ, туку фирмата Миладинов ДОО.
  г.г. Стефан, пред објавувањето на имотниот лист според кој МПЦ не е сопственик, на 26. 12. 2006 изјави:
  -Хотелот Изгрев и хотелот Бисер се во сопственост на МПЦ, а се дадени на управување на браќата Миладинови, бидејќи за хотелиерство е потребно и знаење и искуство.
  Но, на 12 јануари Вечер и Сител ги објавуваат фактите дека сопственик на тој имот, за кој г.г. Стефан тврди дека е на МПЦ, е некој друг. Изјавите наеднаш се менуваат.
  На 13 јануари, во изјава за Сител, Вечер и за А1, портпаролот на САС на МПЦ, владиката г. Тимотеј, инаку и член на АУО на МПЦ, категорично ќе изјави:
  - За хипотеките во Калишта разбрав од медиумите. Колку што мене ме служи меморијата, а ме служи, за такво нешто никогаш не е расправано во црковните тела. Не сакам да прејудицирам, но кога ќе се отворат тефтерите ќе се види дека во оваа зделка се вклучени луѓе многу блиски до, или пак самиот поглавар. Прашајте го архиепископот, порача митрополитот г.Тимотеј.
  Истиот ден Димитар Миладинов, косопственик на Миладинов ДОО, тврди: хотелот е сто проценти наш, и не е на МПЦ. Имотниот лист го докажува тоа.
  Следниот ден, по објавувањето на имотниот лист за Изгрев од страна на Вечер, во кој се гледа дека Хотелот е на Миладинови, МПЦ преку соопштение, не тврди ништо, туку едноставно - бара да се молиме за архиепископот.
  Финале: г.г. Стефан новинарите ги прогласи за Ироди на црквата и на предавници на народот и Црквата.
  Според изјава на сопствениците Миладинови, дадена во септември минатата година, тие имаат намера во хотелот Изгрев да изградат најголемо Казино и систем на коцкарници на Балканот!

  КОЈ ГО КРШИ УСТАВОТ НА МПЦ?
  Сите скандали што медиумите ги објавија овие месеци имаат една заедничка основа. Видно, и заедничко во нив, е дека се продава заеднички, црковен имот кој е сопственост на МПЦ, односно на сите верници, во четири очи. Без расправа и писмена одлука на Светиот синод. Во сите случаи трансферите се последица на одлука на само еден човек, г.г. Стефан. Во блиска иднина ќе се види како имот на МПЦ кај Козјак, и како е доделен плац од Државата за Црква, кој потоа се продава на друг за на него да се гради трговски центар.
  Вечер ги пренесува дел од членовите на Уставот на МПЦ, во кои се гледа дека се работи нецрковно.
  Член 24. Светиот архиерејски Синод на МПЦ води надзор над работата на архиепископот и архиереите.
  Член 49. Архиепископоскиот црковнонароден собор донесува одлука во врска со управувањето, употребата и контролата на архиепископските имоти, фондови и легати. Врши надзор на имотите со кои раководат архиепископот и архијереите.
  Член 64 Архиепископскиот Управен одбор врши контрола на склучените договори за земање или давање под закуп на црковно-општински, манастирски и епархиски имоти.
  Одобрува конечно отуѓување на имоти во МПЦ  -------------


  Постирано од: khaleefah
  Датум на внесување: 22.Јануари.2007 во 18:25
  Originally posted by aladin aladin напиша:

  Originally posted by rice rice напиша:

  CITAJKI NA INTERNET DENESKA SRETNAV EDNA MNOGU INTERESNA VEST:
  TOA E DEKA POPULARNIOT PEAC I UMETNIK MARILIN MANSON VEKJE 5 GOD SE DEKLARIRA KAKO MUSLIMAN.

  PROROKOT MUHAMED MU PRETSTAVUVAL GOLEMA INSPIRACIA ZA NEGOVITE NASTAPI VO DUHOVEN SMISOL.I MNOGU JA ZASAKAL ZELENATA BOJA!

  http://www.blogdemusica.com/imagenes/MarilynManson.jpghttp://www.flint.lib.mi.us/fpl/islam/bism2.gif

  I POGOTOVO UBAVINATA NA ZENSKIOT SVET
  The%20image%20“http://www.lacoctelera.com/myfiles/chikasadolescentes/manson1.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.    http://www.hanif-islam.com/Image61.jpg
  http://www.muslimtents.com/missionislam/islam/quran/quranhd.JPGhttp://www.damselworld.com/prod_images_small/marilyn_manson_face_m.gif


  MISLAM DEKA VLIANIETO E VIDLIVO I OD AVION !!!!


  vistina li e ova lugje???????????????ShockedShockedShockedShocked
   
  ----------------------------------------------------------------------------------------------
  Najverojatno e  vistina ama ovoj kako i MICHAEL JACKSON si imaat  nekoj provaten nivni islamSmile  sto e  daleku od ucenjeto na Muhammed s.a.v.s. Sepak podobro toa nego ateizam.Go molam Allah dz sh da  gi
  upati  celosno vo negovata  vera i da  go zajakne nivnoto veruvanje.
   


  -------------


  Постирано од: аџија
  Датум на внесување: 27.Јануари.2007 во 11:00
  Не секирајте се има место и за црква


  Во соопштението на Скопската епархија, стои дека средствата добиени од изградениот станбено-деловен објект ќе бидат наменети за изградба на предвидената црква, но тогаш кога надлежните служби ќе предвиделе на таа локација да се гради црква, а не трговски центар, како што тоа сега било предвидено.
  Епархискиот управен одбор на Скопската епархија, тврди дека МПЦ не се откажала од изградбата на црквата св.Кирил и Методиј, и дека таа ќе почне со градба кога за тоа ќе се создадат услови, бидејќи сега немале средства. Митрополијата со која раководи поглаварот на МПЦ, г.г Стефан вчера во соопштение испратено до медиумите вели дека на локацијата што ја поседува Скопската епахија постои простор за изградба и на црква, но не демантира дека на нивна локација приватна фирма градела станбено-деловен објект. Во соопштението стои дека средствата добиени од изградениот објект ќе бидат наменети за изградба на предвидената црква, но тогаш кога надлежните служби ќе предвиделе на таа локација да се гради црква, а не трговски центар, како што тоа сега било предвидено.
  Епархискиот управен одбор тврди дека катастарската парцела број 1734/13, ја добиле од држават во 1992 година со намера на таа локација да се гради црква. Но бидејќи изградбата на црквата не почнала во предвидениот рок, што наводно го добиле како услов, во неколкуте измени на деталниот урбанистички план, без нивно знаење, била вцртана маркичка за изградба на станбена зграда. Со последната промена на ДУП, пак на таа локација била предвидена изградба на пазар и трговски центар. Скопската епархија посочува дака барале објаснување од тогашната општина Кисела Вода, но и дека добиле ветување оти на истиот булевар од спротивната страна ќе била вцртана маркичка за изградба на црква.
  Во меѓувреме дел од парцелата (6386м2), повторно без знаење на Скопската епархија со решение број 47-88/2 од 30.08.2005, во постапка на денационализација бил доделен на физички лица, за една година подоцна, комисија за управни работи во втор степен на Р.Макдонија да го поништи своето претходно решение и му наложил на катастарот и овој дел од парцелата повторно да го запише како сопственост на Скопската епархија.
  Инаку во соопштението на Скопската епархија нема ниту една реченица за заедничкиот договор за градба со приватната фирма КОНСТ-ИНГ, што МПЦ го потпишала, а кој завчера го објави Вечер.
  И покрај настојувањата да поставиме прашање до надлежниот Архиереј и надлежниот епархиски секретар, кој всушност е и потписник на скандалозниот договор, за кои потреби МПЦ ја отстапила локацијата за градба на станбено-деловен објект, во тоа не успеавме. Нејасно е како атрактивно државно градежно земјиште, во еден момент подарено на Црквата за изградба на верски објект, дошло во раце на приватна фирма која гради станбено-деловен објект, кој подоцна го продава на трети заинтересирани лица.

  ВЛАДИЦИТЕ БАРААТ СЕДНИЦА!
  И додека скандалите со црковен имот ја потресуваат МПЦ и го рушат нејзиниот углед, Поглаварот Стефан се уште не закажува синодска седница. Неофицијалните информации велат дека таа најрано може да се очекува кон средината на февруари, но нејасно е дали на дневен ред ќе се најдат најновите скандали. Владиците ја очекуваат седницата и порачуваат дека целата работа мора да се расчисти.
  -Мора најитно да има синодска седница, на која што ќе се отворат сите документи и случаи, за да видиме кој и што правел. Не може постојано едни те исти луѓе да работат нешто, за кое постојано ќе биде обвинувана целата МПЦ. Треба да се лоцира вината, порачува Европскиот митрополит, г. Пимен.

  Марјан Николовски

  НЕ СТИВНУВААТ ПРОВОКАЦИИТЕ ОД БУГАРИЈА
  10.000 долари награда кој ќе докаже дека постои македонски јазик и држава

  Божидар Димитров, директор на бугарскиот национален музеј, во својата книга "Десетте лаги на македонизмот", напишал дека нуди награда од 10.000 американски долари за оној што ќе докаже дека постои македонски јазик и македонска држава.
  Книгата е издадена пред околу две години.
  Авторот Димитров се смета за еден од водечките македонофоби во Бугарија. Своевремено Димитров бил во немилост на големобугарските шовинистички кругови, бидејќи јавно кажал дека фалсификувале плоча со натпис дека Самоил е бугарски цар. Потоа за да ги затопли односите со нив, но и за да ја задржи функцијата на прв човек на бугарскиот Национален музеј, Димитров неочекувано и преку ноќ почнал да пишува текстови со антимакедонска содржина, за на крајот својот големобугарски труд за фалсификување и искривување на историјата да го круниса со кич книгата "Десетте лаги за македонизмот". Со ова тој успеал во намерите да ја задржи високата државна функција, но, за жал, не успеа да го избрише фалсификатот за Самоиловата плоча, за кој јавно во својата држава изјавил дека е лажен. За тој настан во октомври 1997 година текстови објавуваа неколку бугарски весници.
  Своевремено Димитров заедно со ултранационалистот Красимир Каракачанов, во комунизмот агент на тајната полиција на Бугарија задолжен да ги кодоши Македонците, и со сегашниот бугарски претседател Георги Прванов одржувале ораторски вечери во студентски читални во Софија, на антимакедонски теми. Информациите на бугарските медиуми велат дека Димитров и сега му е неофицијален советник на Прванов.

  Прва Лага
  "Современа Македонија и македонскиот народ - наследници на Античка Македонија и античките Македонци"

  Втора Лага
  "Чистите македонски Словени и Бугарите - Татари"

  Трета Лага
  "Светите браќа Кирил и Методија, свети Климент, свети Наум, свети Гораст, свети Сава, свети Ангелариј - Македонски просветители и автори на македонската азбука"

  Четврта Лага
  "Македонскиот цар Самоил и неговата "македонска" држава

  Петта Лага
  "Охридската рахиепископија (1019-1767) македонска црква"

  Шеста Лага
  "За македонските преродбеници и за бугарската егзархија, која го завладеала македонскиот народ"

  Седма Лага
  "ВМРО - организација на Македонци за ослободување на македонскиот народ"
  Осма Лага
  "Крсте Мисирков - Македонец број 1 за 20 век"

  Деветта Лага
  "Херојска борба на македонскиот народ против бугарските окупатори 1941-1944"

  Десетта Лага
  "За радоста на Македонците од нивното повторно вклучување во Југославија во 1944 година и 250.000 Македонци во Бугарија".

  -------------


  Постирано од: аџија
  Датум на внесување: 29.Јануари.2007 во 00:43

  НЕМА СИНОДСКА СЕДНИЦА, МПЦ СИ МОЛЧИ


  Г.Г. Стефан бара кртови


  Вечер дознава дека наместо сериозност во расчистување на овие три најнови скандали, Поглаварот г.г. Стефан изминативе неколку денови интензивно го барал кртот во МПЦ. Сакал да дознае кој ги хранел медиумите со информации и со документи. Поединечно разговарал со неколку Архиереи, притоа обвинувајќи ги дека тие работат против неговиот, но и против угледот на МПЦ.
  Македонската православна црква официјално се уште молчи за скандалозните хипотекарни договори околу хотелот Изгрев во Струга и за продажбата на црковното земјиште во Козјак. Одговор нема ниту за скандалозниот договор за заедничка градба на станови и трговски центар меѓу Скопската епархија и приватната фирма КОНСТ-ИНГ.
  Поглаварот на МПЦ, Архиепископот г.г. Стефан и покрај барањето на македонските Ахриереи, се уште не ја закажал синодската седница, од која верниците очекуваат работите да бидат многу појасни. Прашањето, ќе има ли и од кого ќе се бара одговорност за разпродажбата на црковниот имот и скандалозните бизнис релации на одредени поединци во МПЦ, засега останува без одговор.
  Иако се најавуваше и седница на Архиепископскиот Управен одбор, по избивањето на скандалите, досега такво нешто не се случи. Изворите на Вечер велат дека седница на САС на МПЦ, може да се очекува најрано кон средината на февруари, кога од Австралија ќе се врател митрополитот г.Петар. Сепак неизвесно е дали на таа седница оваа точка ќе биде на дневен ред.
  Вечер дознава дека наместо сериозност во расчистување на овие три најнови скандали, Поглаварот г.г. Стефан изминативе неколку денови интензивно го барал кртот во МПЦ. Сакал да дознае кој ги хранел медиумите со информации и со документи.
  Поединечно разговарал со неколку Архиереи, притоа обвинувајќи ги дека тие работат против неговиот, но и против угледот на МПЦ. (М.Н.)


  КРТОВИ ИЛИ НОЕВИ ?!
  Од избивањето на првиот скандалозен договор за хипотеките на хотелот Изгрев во Струга, секоја недела македонскиот Архиепископ во Соборниот храм во Скопје сослужува со македонските владици. Серијалот го почна со Струмичкиот митрополит, г. Наум, кого одредени црковни кругови го обвинија дека стои зад целата ситуација, сакајќи да издејствува наводна смена во врвот на МПЦ. Г. Наум тоа го демантираше.
  Вчерашната неделна литургија во Соборниот храм во Скопје ја служеше Повардарскиот митрополит, г. Агатангел.
  Во неговата беседа, со сличен тон како што тоа го направи пред една недала и македонскиот Архиепископ, ги обвини новинарите за уривање на достоинството на Црквата.
  -Како што денес се напаѓа Архиепископот и Црквата, тоа не било правено ниту во турско, изјави митрополитот г. Агатаннгел.
  Вечер јавно го потсетува Повардарскиот Митрополит на неговите реченици кажани во еден од телефонските разговори со новинарот на Вечер.
  -Ви сте од Господа благословени. Да знаете тоа што го работите е порака од Господа. Тој преку Вас сака да се средат работите во нашата црква, рече во еден телефонски разговор митрополитот г. Агатангел.
  Овие промени во ставовите, црковни лица ги толкуваат со зборовите на спасителот Христос, кога ги имал најголемите страдања.
  -Господи прости им не знаат што прават. Или во случајов, не знаат што зборуваат.  -------------


  Постирано од: аџија
  Датум на внесување: 20.Февруари.2007 во 10:56

  Џамијата во Струга ги скара власта и муфтијството

  Нина Кепеска
  19.02.2007

  Новата џамија, што вчера почна да се гради во центарот на градот со пари на пратеникот на овој град и лидер на партијата ПЕИ, Фиат Цановски, ги скара градската власт, што е во рацете на ДУИ и струшкото муфтиство.

  Според градоначалникот Рамиз Мерко, џамијата е дивоградба, без градежна дозвола, на простор каде урбанистички не е планирана изградба на верски објект и не е испитано дали има подземно културно наследство.

  Новата спорна џамија во Струга започна да се гради кај муслиманските гробишта веднаш до езерото и во близина на Европскиот универзитет.

  Струшкиот градоначалник најави дека со сите инспекциски и судски мерки ќе го спречи нелегалното градење на џамијата, чија цел била да го етикетираат како антимуслиман, што според него е тенденциозен чин на струшкото муфтиство, кое манипулира со ИВЗ.

  „Имаат за цел, за да нарасне тензијата по прашање од меѓунационални, меѓуетнички и меѓурелигиски карактер во мирна и стабилна Струга. Се ова не е без сестрана поддршка на централната власт, или во најмала рака на одредени кругови“, изјави Рамиз Мерко.

  Струшкиот муфтија ни потврди дека џамијата ја гради ИВЗ и муфтиството во Струга со инвеститорот Цановски, но не сакаше ништо да изјави пред да ја види документацијата.

  Пратеникот Цановски, кој е сопственик на Европскиот универзитет, од Цирих потврди дека дал пари за изградба на џамијата, но не знаел дали има дозвола за градба.  -------------


  Постирано од: Sulltan Murad
  Датум на внесување: 20.Февруари.2007 во 16:28

  do koga copy paste daj da kazeme nesto sto znaeme a ne copy od google mozam milon stranici da ti kopiram so samo eden click vsusnost dva clicka no ne double prvo copy pa posle paste LOLLOLLOLEmbarrassedEmbarrassedEmbarrassed  -------------


  Постирано од: vd
  Датум на внесување: 20.Февруари.2007 во 16:30
  јас гледав на Вести дека во Романија некои христијани во манастир се врзувале за крст, се соблакале голи, правеле некои оргии и секс сцени.  -------------


  Постирано од: Sulltan Murad
  Датум на внесување: 20.Февруари.2007 во 16:32

  da ama ne razbrav so bile dali hristijani ili katolici ako imas informacii te molam pisi nemozev da slusnam od pocetok.  -------------


  Постирано од: C.B.
  Датум на внесување: 18.Март.2007 во 15:12
  УГРОЖАВАЊЕ ПАТРИЈАРАХА
  У Цариграду се прети смрћу цариградском патријарху Вартоломеју и цариградском јерменском патријарху Месробу Другом. Претеће поруке стижу поштом, телефоном и електронском поштом.  Православна патријаршија за сада не износи детаље, док је са јерменске стране саопштено да су предузети одређени кораци. Обавештена је полиција која је установила да угрожавања потичу са исте адресе са које се претило јерменском новинару Храну Динку, који је убијен 19.јануара у Цариграду.
  Свештеници хришћанских цркава у Турској, од када је прошле године убијен католички свештеник Андреа Санторо, принуђени су да ангажују личну заштиту која их дискретно прати када излазе из својих домова. Када обавесте полицију да им се прети, не добијају никакву заштиту.

  -------------
  Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
       


  Постирано од: аџија
  Датум на внесување: 19.Март.2007 во 01:38
  Ова е навистина за секоја осуда. Да се случува истото со исламските имами во Македонија, верувам дека сите Македонци таквото однесување би го осудиле...

  Прашањето е зошто Исламските верски водачи во Турција, не се застапат за безбедноста и слободата на вероисповедување?


  -------------


  Постирано од: rome
  Датум на внесување: 19.Март.2007 во 03:06
  ajya mnogu je bitno da site kako tebe slushame i gledame shto se praj vo deka ama i so evropskata union.dali znaeshe papata shto umre john paul sakashe da bide najglaven ama nese slozija site za toa da stane.a nie shto sne hristiani chekame za da odberat eden glaven na site niv.oti pishi deka ke bide edna vera.a koja nepishuva.ama ne mislime da bide prava hristianska vera.te molam ako imash nekoi informacii za shto se sluchuva niz svetot kazi oti nie denje noke slushame.we would appreciate it if you could write it in english and e mail it to me .thanks.also we have a lot of information on different subjects,including the third temple being build how close we are if you are interested tell us.

  -------------
  Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


  Постирано од: rome
  Датум на внесување: 19.Март.2007 во 04:08
  khaleefah dali znaesh oti ovoj marilen manson ja odbral muslimanskata vera?oti tie gluposti shto gi praj na binata nikoj nemoze dagi podnese.ako toj saka da dojde vo hristianskata vera ima mnogu gadotii dase ischistat odnego.da sum jas nema dase raduvam so nego shto doshol vo verata.vo america i australia i drugi znaat shto gnasotia je marilyn i roditelite ne gi pushtaat decata na koncerti negovi.

  -------------
  Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


  Постирано од: аџија
  Датум на внесување: 20.Март.2007 во 00:27

  УЈП И ВЕРСКИТЕ ЗАЕДНИЦИ СЕ ДОГОВОРИЈА


  Нема фискални за црквите и џамиите
  Управата за јавни приходи и петте уставни верски заедници се договориле дека нема основа за нивна фискализација. Претставницте на МПЦ, ИВЗ, Католичката црква, Еврејската заедница и Евангелско-методистичката црква, минатата недела биле едногласни пред Управата дека не постојат услови за фискализирање на нивното работење. На средбата која беше на барање на УЈП поглаварите на овие верски заедници подготвиле и заеднички предлог со кој бараат амандманска интервенција во законот за готовинско плаќање. Тоа практично значи во законот јасно да се прецизира дека верските заедници и религиозните групи се изземени од фискализацијата во Македонија. Главниот аргумент им бил дека црквите и џамиите се финансираат од доброволни прилози на верниците за што не постои утврден ценовник.

  Портпаролот на САС на МПЦ, г. Тимотеј, кој ја претставувал Македонската Православна Црква на состанокот во УЈП, вели дека разговорите биле коректни и претставниците на државата ги прифатиле нивните објаснување зошто нема потреба од фискализирање на работењето на верските заедници.

  -Такво нешто нема ниту во една држава во светот. Се она што спаѓа во составот на верските објекти не може да биде предмет на фискализација. Оние делови за кои верските заедници имаат регистрирано приватни компании или пак содружуваат во такви компании, тие подлежат на сите законски давачки, вели г.Тимотеј.
  И во ИВЗ сметаат дека е добро што државата ги прифатила нивните барања и ставови и конечно што со амандманска интервенција од законот за готовинско плаќање ќе се изземат верските заедници.
  Во Управата за јавни приходи велат дека сите овие ставови на верските заедници и барањето за измени на законот за готовинско плаќање ќе бидат спроведени.

  На овој начин се затвора едно отворено прашање кои изминативе неколку месеци предизвика реакции во јавноста. Иако државата најави можност за контрола на дел од црковните активности во финансиите, по бурните реакции на верските заедници, таа се откажа од оваа идеја.

  Марјан НИКОЛОВСКИ

  -------------


  Постирано од: аџија
  Датум на внесување: 20.Март.2007 во 00:39
  Originally posted by T-viki T-viki напиша:

  МОЖЕ ДА,А МОЖЕ И НЕ..........Wink


  Што ти значеше овој коментар?


  -------------


  Постирано од: аџија
  Датум на внесување: 20.Март.2007 во 00:44
  леле т-вики... може да ми кажеш колку годинки имаш?

  бидејќи се што напишав беше пост за тоа дека владата одобрила верските заедници да не подлежат на даночна контрола. И затоа твојот пост е комплетно нејасен во таков контекст!


  -------------


  Постирано од: oblachinja
  Датум на внесување: 20.Март.2007 во 08:38
  Originally posted by аџија аџија напиша:

  УЈП И ВЕРСКИТЕ ЗАЕДНИЦИ СЕ ДОГОВОРИЈА


  Нема фискални за црквите и џамиите


      

   
   
  Toa e vo red, e sega ushte Crkvata javno da gi istakne cenovnicite vo verskite objekti za da bideme sigurni deka parite sto gi davame se tolku,a dali ke odat na vistinsko mesto toa Bog znae.....


  -------------


  Постирано од: Isis
  Датум на внесување: 20.Март.2007 во 08:50
  се прашувам дали дедо поп кога ќе дојде дома да ни пее за слава и да осветува вода, со себе ќе носи фискална каса?Wink  Постирано од: аџија
  Датум на внесување: 20.Март.2007 во 10:49
  Originally posted by beleg beleg напиша:

   
  Toa e vo red, e sega ushte Crkvata javno da gi istakne cenovnicite vo verskite objekti za da bideme sigurni deka parite sto gi davame se tolku,a dali ke odat na vistinsko mesto toa Bog znae.....


  Најдобро би било ИЧ да нема ценовници... туку кој колку сака да даде... Ама муабетот го правевме веќе еднаш, се сеќаваш?Tongue


  -------------


  Постирано од: brza
  Датум на внесување: 20.Март.2007 во 11:17
  nemam nishto protv popovite,ama za pari da mi go donese gospod vo razni priliki,...e,toa nema,....da vidime koj  denes ke odi vo popovi,ako ne se pari vo prashanje,...gi cenam samo postari popovi,koi shto toa bea i koga nemashe mnogu pari crkavata,...ama,denes,...popovbite ziveat raskoshen zivot na smetka na siromashnite vernici koi shto posledniot dinar ke mu go dadat na popot,samo da gi"povrze"so gospod,...zatoa voopshto ne veruvam vo vashiot gospod,...samo pari se vo prashanje!!

  -------------
  Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
  Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


  Постирано од: аџија
  Датум на внесување: 20.Март.2007 во 11:25
  стварно е така брза...

  имав еден другар, се мислеше дали во цајканско или во попско да оди! LOLLOLLOLLOL


  -------------


  Постирано од: brza
  Датум на внесување: 20.Март.2007 во 11:28
  i,..kaj otide?!Big%20smile

  -------------
  Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
  Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


  Постирано од: Isis
  Датум на внесување: 20.Март.2007 во 11:30
  кај и да отиде нема да згреши и едното и другото е доходовно,
  како професија се сваќа тоа ПОП а не како духовен повик од Бог


  Постирано од: brza
  Датум на внесување: 20.Март.2007 во 11:32
  koe drugo e dohodovno,...mislish ako e korumpiran policaecot?,...da,ama do koga ke bide?,....Big%20smile

  -------------
  Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
  Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


  Постирано од: аџија
  Датум на внесување: 20.Март.2007 во 11:32
  попско отиде на крај... ваљда таму превагнала касата...

  -------------


  Постирано од: brza
  Датум на внесување: 20.Март.2007 во 11:37
  toa sigurno,...pogotovo shto ne mora 24 chasa da bide pop,....koj posle moze da go poznae shto e,...u kumanovo ,doma na slava dojde eden pomlad ogromen pop,....si svrshi rabota,...se najade se napi ,.i si zema neshto za nosenje,...go gledav kako si odi,....na ulica otvori zadnata vrata od djipot,...ja sobleche mantijata i ,...ischezna popot,...so parite od polovina selo,....drugata polovina sigurno drug ja zel,....LOLLOLLOLLOL

  -------------
  Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
  Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


  Постирано од: аџија
  Датум на внесување: 20.Март.2007 во 11:42
  „Бесплатно добивте, бесплатно давајте“
                             
                                      - Исус Христос

  -------------


  Постирано од: brza
  Датум на внесување: 20.Март.2007 во 11:48
  ne,tuku,....ako sakash da ti popuvam,...morash da platish,....isus ne znael shto zboruva,....sigurno toa go rekol na onaa vechera,....otkako premnogu vino ispil,...LOL

  -------------
  Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
  Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


  Постирано од: Isis
  Датум на внесување: 20.Март.2007 во 11:52
  брза, тоа е финта на црквата, Исус никогаш не спомнувал пари.Wink


  Постирано од: mali simo
  Датум на внесување: 20.Март.2007 во 12:30

  оставете ги настрана свештениците ти работат без плата и затоа се такви какви што се....

  многу поважно за спасението наше е што ние правиме а не што прават свештениците


  -------------
  ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ  Постирано од: аџија
  Датум на внесување: 20.Март.2007 во 12:32
  Originally posted by mali simo mali simo напиша:


  оставете ги настрана свештениците ти работат без плата и затоа се такви какви што се....

  многу поважно за спасението наше е што ние правиме а не што прават свештениците


  со првото не се сложувам...

  со второто МНОГУ се сложувам!!!


  -------------


  Постирано од: brza
  Датум на внесување: 20.Март.2007 во 12:34
  da mi prostish,ama,....ne dozvoluvam nekoj da me dupi u mozok,........pogotovo za pari,...Big%20smile


  brza te molam, malce pouctiv recnik... ok?


  -------------
  Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
  Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


  Постирано од: mali simo
  Датум на внесување: 20.Март.2007 во 12:40
  Originally posted by аџија аџија напиша:

  Originally posted by mali simo mali simo напиша:


  оставете ги настрана свештениците ти работат без плата и затоа се такви какви што се....

  многу поважно за спасението наше е што ние правиме а не што прават свештениците


  со првото не се сложувам...

  со второто МНОГУ се сложувам!!!  зошто не се сложуваш зарем земаат плата ,зарем се на платен список си видел Поп во банка да си ја подигне платата????


  -------------
  ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ  Постирано од: аџија
  Датум на внесување: 20.Март.2007 во 12:45
  абе ајде да не го насочиме ова кон непотребна кавга...

  Поважно, МНОГУ поважно е второто што го кажа... Многу поважно е што ние правиме за нашето спасение, а не стално да се изговараме на луѓе, кои можеби и не се примери какви што треба да бидат...


  -------------  Испечати | Затвори го прозорот

  Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
  Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk