IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРСКИ ВЕСТИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРСКИ ВЕСТИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8182838485 86>
Автор
Порака
Klara-D Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klara-D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2011 во 13:36
Crkoven pravoslaven forum ???
A sto mu fali na ovoj forum , bash e interesen ima mnogu temi
i kako sto primetiv zastapeni se   Vernici od razlicni veri ...sto mene, na primer  mnogu mi se dopaga  среќа
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2011 во 15:04
Dobra poenta.

Sekade mozhe da se diskutira dokolku se ima zhelba za toa.
Interesno e deka Makedonskata Pravoslavna Crkva nema sajt so forum kade shto vernicite slobodno bi diskutirale za pravoslavieto. A zoshto e toa taka mozhete samite da si pretpostavuvate.


Nekolku pati na ovoj podforum se otvorija temi so namera da se diskutira tokmu kako shto posochuva Tetratka ( edna na primer beshe onaa od sard Некои општи заблуди околу христијанското учење ) koja "normalno" nabrzo zamre bez da zemat uchestvo tokmu pravoslavcite za koi beshe taa otvorena.

Povtorno, zoshto e toa taka mozhete samite da si pretpostavuvate.   

Изменето од Messenger - 14.Септември.2011 во 19:31
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2011 во 20:36
Originally posted by Klara-D Klara-D напиша:

Crkoven pravoslaven forum ???
A sto mu fali na ovoj forum , bash e interesen ima mnogu temi
i kako sto primetiv zastapeni se   Vernici od razlicni veri ...sto mene, na primer  mnogu mi se dopaga  среќа


Со тоа сакам да кажам друго...
ако тука некој ја критикува црквата за некои црковни проблеми - нормално дека гласот нема да стигне до нив.

а нормално е во секоја куќа да има расправа меѓу домашните. Факт е дека тоа што се случува дома меѓу домашните не е за на улица.
Исто така факт е дека комшијата или некој далечен не може да ги знае проблемите подобро од тие што живеат дома.

Затоа црквата треба да си направи православен форум каде што ќе може меѓу православните да се дискутира за проблемите во православието. Проблемите со формата на богослужба, проблемите за постот, календарот и некои други теми што не ги засегаат другите вероисповеданија.

Бидјќи оние што веруваат во друго, не се дел од богослужбената традиција на православната црква и тоа на нив не им е познато.

затоа, кај нас тоа што нема православен форум е голем пропуст на црквата.


п.с.
нормално дека мојот коментар секој може да го толкува како сака...

се извинувам за офтопикот...

сите вести се убави, среќа затоа што се верскиголема%20насмевка
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2011 во 20:39
Мес убаво кажа.... за жал месссссс убавите времиња одамна поминаа...тага

за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Klara-D Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klara-D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2011 во 13:19
 
    тага тага тага
 

ОПУС­ТО­ШЕ­НИ ЦРКВИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА

Од "Пресвета Богородица" во Гари украдени вредни икони

Ми­на­та­та недела, вредни икони, како и мошти на двајца светци беа ук­ра­де­ни од црква во поречкото село Горни Манастирец, а претходно беа ог­ра­бе­ни и неколку цркви во селата кај Струга

Од црквата "Пресвета Богородица" во мијачкото село Гари украдени се ико­ни од неп­ро­цен­ли­ва вредност. Кражбата во полиција, по телефон ја при­ја­вил скопјанецот М.П..
Од увидот што полицијата го извршила по пријавувањето на кражбата, би­ло утврдено де­ка кражбата била во средата. Во моментот на кражбата, кли­са­рот со уште еден мештанин, кој е задолжен за одржување на црк­ва­та, биле во соседното село Лазарополе, за да го гледаат натпреварот Ма­ке­до­ни­ја - Литванија. Тогаш непознатиот крадец, искористувајќи го нивното от­су­ство, го скршил катанецот и влез­на­та врата од црквата, влегол внатре и одзел два ме­тал­ни крста, седум икони, пет сребрени икони од внат­реш­нос­та на ол­та­рот и околу 4.000 денари. Украдените предмети ги ставил во го­ле­ми црни вреќи, во кои кај олтарот се чувале ќебиња. Ќебињата ги рас­фр­лал по подот на црквата, и заминал.
За­се­га полицијата сe уште го нема утврдено идентитетот на крадецот.
Црк­ва­та "Света Богородица" во селото Гари е стара 365 години. Во неа, ме­ѓу фреските, се гледа око нацртано во триаголник. "Како и да се дви­жи­те, окото постојано ве следи. Првата асоцијација, како што се прет­пос­та­ву­ва во документираните записи за Гари, е дека тоа е масонско око. Ама са­мо толку знаеме", велат мештаните од Гари. Освен овој знак, во црквата над олтарот има и сонце со 16 краци. Гарчани велат дека тоа им е симбол на Мијачко. Во селската црква се чуваат коски, донесени пред 200 го­ди­ни од Ерусалим, за кои се верува дека носат здравје и живот.
Ми­на­та­та недела, вредни икони, како и мошти на двајца светци беа ук­ра­де­ни од црква во поречкото село Горни Манастирец. Претходно беа ог­ра­бе­ни и неколку цркви во селата кај Струга.
Крад­ци­те, најверојатно, се лица што се добро упатени во овој вид кри­ми­на­лен бизнис. Нај­ве­ро­јат­но работат по нечија нарачка и со список. Прет­ход­но знаеле каде се наоѓаат вредните ико­ни, како и тоа дека се не­о­без­бе­де­ни од никого, и покрај тоа што се од непроценлива вредност. Дали крад­ци­те работат по нарачка на колекционери во државава или, пак, за стран­ски љубители на црковно богатство, допрва треба да ут­вр­ду­ва по­ли­ци­ја­та. (П.А.Л - А.Г.)


Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2011 во 05:28
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Originally posted by Klara-D Klara-D напиша:

Crkoven pravoslaven forum ???
A sto mu fali na ovoj forum , bash e interesen ima mnogu temi

i kako sto primetiv zastapeni se   Vernici od razlicni veri ...sto mene, na primer  mnogu mi se dopaga  среќа
Со тоа сакам да кажам друго... ако тука некој ја критикува црквата за некои црковни проблеми - нормално дека гласот нема да стигне до нив.а нормално е во секоја куќа да има расправа меѓу домашните. Факт е дека тоа што се случува дома меѓу домашните не е за на улица. Исто така факт е дека комшијата или некој далечен не може да ги знае проблемите подобро од тие што живеат дома.


За жал, ова на многумина не им е јасно, па затоа прибегнуваат кон постапки кои не само што се унизување на Правоверието, туку и соблазнување на оние не се во Црквата, а имаат потенцијал за да станат дел од неа. Но, кој има ум - ќе го размисли и тоа, а кој нема... и понатаму ќе си тера по свое, фантазирајќи си дека со тоа прави „Божјо дело“.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2011 во 13:55

ПРИСТИГНА РУСКАТА КУПОЛА ЗА СВЕТИ СЕРАФИМ САРОВСКИ

15 септември 2011

По четиригодишно очекување, денес во нашиот манастир пристигна руска купола за црквата посветена на големиот руски чудотворец, св. Серафим Саровски. Куполата е произведена во Киево-печерската лавра во Украина, а е изработена во руски стил, од титаниум со позлатена површина. За превезувањето од Украина до Бигорски се погрижи шоферот Никола Митров, кој заедно со македонските бизнисмени во Русија, Бранко Минчески и Перо Зајков, допатуваа денес во пладневните часови во манастирот. Овие двајца бизнисмени, големи пријатели на нашата обител, му подарија на новиот скит на св. Серафим прекрасен позлатен крст.
Инаку скитот посветен на светиот Саровски Старец, се наоѓа во манастирскиот овоштарник. Темелите на скитот се осветени на 20 февруари 2008 год., а предвидена е изградба и на мал конак со монашки келии. Тоа ќе биде прва црква во нашата татковина посветена на големиот руски светител. Од 28 јули 2008 год. Бигорскиот манастир има една, навистина, ретка духовна скапоценост – мошти од св. Серафим. 

01.jpg 02.jpg
3.jpg 04.jpg
05.jpg 06.jpg
07.jpg
http://www.bigorski.org.mk/index.php?content_type=nastani&action=details&record_id=703
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2011 во 20:31
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2011 во 11:09
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2011 во 11:44


    http://www.k*rir.mk/svet/vesti/45361-Hristijanite-povtorno-krvarat
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2011 во 01:36
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:    http://www.k*rir.mk/svet/vesti/45361-Hristijanite-povtorno-krvarat


Застрашува фактот дека меѓународнат заедница мирно ги набљудува овие злосторства.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2011 во 14:45
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Затоа црквата треба да си направи православен форум каде што ќе може меѓу православните да се дискутира за проблемите во православието. Проблемите со формата на богослужба, проблемите за постот, календарот и некои други теми што не ги засегаат другите вероисповеданија.

Бидјќи оние што веруваат во друго, не се дел од богослужбената традиција на православната црква и тоа на нив не им е познато.

затоа, кај нас тоа што нема православен форум е голем пропуст на црквата.

Se slozhuvam, no prashanjeto e zoshto MPC ne pravi takov forum ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2011 во 20:32
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


zoshto MPC ne pravi takov forum ?


Такви работи кои ги спомнува тетратка не се за на интернет каде позади псевдоними секој будала ќе може да си каже што го мачи во врска со тоа.Тоа се разговар во Црковната литургиска заедница.

Но православен форум постоеше еден подолг период на премин портал,но беше укинат.Поради тоа што не беше модериран редовно(читај скоро никогаш) и поради неколку попалени егзархисти кои буквално го удавија форумот а не помалку асални се покажавме и ние другите па епископот кој даде благослов за форумот го укина и со убав ферман најљубовно ни кажа дека сме се уште на почетно духовно ниви за да праиме сериозен теолошки муабет па кога духовно ќе пораснеме пак ќе има форум,така да се уште растеме..


Изменето од ahmar1 - 17.Октомври.2011 во 09:03
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2011 во 10:55

Lop   ati na lecitacija........do kade ???????


   http://www.youtube.com/watch?v=pRHewwlqaPA&feature=player_embedded

Изменето од Blagoj_s - 17.Октомври.2011 во 10:56
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8182838485 86>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.