IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРСКИ ВЕСТИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРСКИ ВЕСТИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8081828384 86>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 00:04
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Prijatele, mojot komentar beshe nasochen kon privatniot zhivot na lugjeto. Sekoj ima pravo na potpolna privatnost i nikoj nema pravo da si go pika nosot vo nivnata spalna.


Tvojot komentar e nasochen kon politikata i tuka vo potpolnost se slozhuvam so tebe! Komunistitie go otepaa kompletnoto carsko semejstvo (zaedno so decata) i site onie koi sekojdnevno bea bliski so niv za da ne mozhe nikoj vo idnina da polaga nasledno pravo na carstvoto i posedite, i da mozhat ovie neprecheno da ja shirat svojata propaganda.



Пријателе, нели прочита погоре дека имало "најцарски империјални извори" и за тие нешта. Токму тие извори говореле за нешта за кои дебатираме и токму затоа и се покрена целата дебата. Патем, кога станува збор за такви личности како што се царски семејства не постои нешто што е приватно, напротив, речиси се е јавно. Не знам дали знаеш, но спиењето со друг маж се сметало за велепредавство и се казнувало со смрт.

Затоа и го кажав се она што го кажав.

А тие извори за кои некои говореа, претставуваат, сакаме или не, комунистички извори, затоа што се друго знаеме како заврши.

И не заборавај дека Романови се прогласени за светци, па затоа и на оваа тема се начна и нивниот приватен живот.

Изменето од Македон - 08.Септември.2011 во 00:05
Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 00:05
Messenger,

problemot konkretno za semejstvoto Romanovi ili za odnosot na Carica so Rasputin e bogohulie, ednastavno zatoa sto ti e se porglaseni za Svetci...
Ne e ubavo da se zeza so svetcite neli..Sekoj los zbor za nivnata priroda, e teshko podnosliv za mnogute vernicite, no ne sekogas i za vernicite so realisticen razum..
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 00:07
Originally posted by Македон Македон напиша:


И не заборавај дека Романови се прогласени за светци, па затоа и на оваа тема се начна и нивниот приватен живот.


Pretpostavuvam deka gi proglasila Ruskata Crkva, no po koj povod ?


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 00:12
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


И не заборавај дека Романови се прогласени за светци, па затоа и на оваа тема се начна и нивниот приватен живот.


Pretpostavuvam deka gi proglasila Ruskata Crkva, no po koj povod ?




Povodot e ednostavno nivnata pogubitelna smrt, deka umrele vo imeto na Boga za ruskiot narod, za spas od terorot na komunistite..
Pred da go pogubat Romanov Nikita, rekol> Ne mojte brakja i sestri moi(na site monarhisti, privrzanicite i simpatizerite na Romanovi) da se odmazduvate za Ona shto ke ni go napravat( pogubat i semejstovoto kralsko i verata), zatoa sto Bog ke bide sekogas na nasa strana...Toj taka saka da bide...
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 00:14
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


И не заборавај дека Романови се прогласени за светци, па затоа и на оваа тема се начна и нивниот приватен живот.


Pretpostavuvam deka gi proglasila Ruskata Crkva, no po koj povod ?




Токму така, Руската Црква ги прогласи, ако не се лажам, во 2000 година, иако можеби и грешам за годината.

Романови биле предани Христијани, посветени на Бога. Дури и нивните деца биле такви. Нивниот живот по Фебруарската, а подоцна и Октомвриската револуција се сведол на пост, молитва, покајание, иако и пред тоа истото го правеле.

На крајот, тие пострадале токму поради сето она во што тие верувале, а биле убиени од безбожници.

Токму тоа е и причината за нивното прогласување за светци. Причината пак за нивната смрт и самиот одлично ја знаеш и мислам дека нема потреба непотребно да ја ширам дискусијата.

Изменето од Македон - 08.Септември.2011 во 00:15
Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 00:15
Tie se ednostavno Simvol na Verata pravoslavna vo 20 vek...Semejstovoto Romanov e poznato po bliskosta so Crkvatra i narodot, i po nekoleblivata vera i skromnost..
Romanov sam od svojata Prusiska smetaka daval milioni silinzi i guldeni na bolnicite i skolite vo Carska Rusija...
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 00:15
Originally posted by Panini Panini напиша:

Messenger,

problemot konkretno za semejstvoto Romanovi ili za odnosot na Carica so Rasputin e bogohulie, ednastavno zatoa sto ti e se porglaseni za Svetci...
Ne e ubavo da se zeza so svetcite neli..Sekoj los zbor za nivnata priroda, e teshko podnosliv za mnogute vernicite, no ne sekogas i za vernicite so realisticen razum..


Kako shto rekov, mene ne me interesiraat privatnite zhivoti na lugjeto.

Shto pravele Romanovi e nivna rabota bez obzir dali bile ili ne bile proglaseni za svetci.

Patem jas ne go potegnav muabetot za caricata i Rasputin.

Religijskiot sentiment na vernicite go pochituvam. Na site vernici. Sekako, toa ne me sprechuva da diskutiram za site religii podednakvo.



Neslozhuvanjeto vo veruvanjata ili teologite, shto normalno treba da se ochekuva poredi postoenjeto na bezbroj veruvanja i religii, ne treba da navreduva nikoj vernik.





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 00:19
Originally posted by Panini Panini напиша:

Messenger,

problemot konkretno za semejstvoto Romanovi ili za odnosot na Carica so Rasputin e bogohulie, ednastavno zatoa sto ti e se porglaseni za Svetci...
Ne e ubavo da se zeza so svetcite neli..Sekoj los zbor za nivnata priroda, e teshko podnosliv za mnogute vernicite, no ne sekogas i za vernicite so realisticen razum..



До кога ќе ги чекаме "најцарските империјални" извори? Од се она што ти покажа, немаше ниту еден историски извор. Сите тие беа дела пишувани многу години по нивната смрт. Верувам дека знаеш што е историски извор и дека тоа што го покажа ти не е.

Тоа што ти го покажа нема никаква врска со реалистичен ум. Единствените историски извори кои ти ни ги покажа се приказните на Циганите и Јусупов и кафеанските разговори рекла-кажала, потпалувани и надувувани од комунистичката пропаганда.

Не е проблем за верниците да ја прифатат вистината, проблем е што таа вистина е онаа која ја повторуваше комунистичката пропаганда.
Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 00:19
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


И не заборавај дека Романови се прогласени за светци, па затоа и на оваа тема се начна и нивниот приватен живот.


Pretpostavuvam deka gi proglasila Ruskata Crkva, no po koj povod ?




Токму така, Руската Црква ги прогласи, ако не се лажам, во 2000 година, иако можеби и грешам за годината.

Романови биле предани Христијани, посветени на Бога. Дури и нивните деца биле такви. Нивниот живот по Фебруарската, а подоцна и Октомвриската револуција се сведол на пост, молитва, покајание, иако и пред тоа истото го правеле.

На крајот, тие пострадале токму поради сето она во што тие верувале, а биле убиени од безбожници.

Токму тоа е и причината за нивното прогласување за светци. Причината пак за нивната смрт и самиот одлично ја знаеш и мислам дека нема потреба непотребно да ја ширам дискусијата.

Makedo taka e vo 2000 bea kanonizira po dolgi debati od Moskovskiot patrijarhat. Sveto semejstvo mnogu gi pocituvam, koga bev u moskva non stop bdeev pred nivnata ikonata...
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 00:21
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Panini Panini напиша:

Messenger,

problemot konkretno za semejstvoto Romanovi ili za odnosot na Carica so Rasputin e bogohulie, ednastavno zatoa sto ti e se porglaseni za Svetci...
Ne e ubavo da se zeza so svetcite neli..Sekoj los zbor za nivnata priroda, e teshko podnosliv za mnogute vernicite, no ne sekogas i za vernicite so realisticen razum..



До кога ќе ги чекаме "најцарските империјални" извори? Од се она што ти покажа, немаше ниту еден историски извор. Сите тие беа дела пишувани многу години по нивната смрт. Верувам дека знаеш што е историски извор и дека тоа што го покажа ти не е.

Тоа што ти го покажа нема никаква врска со реалистичен ум. Единствените историски извори кои ти ни ги покажа се приказните на Циганите и Јусупов и кафеанските разговори рекла-кажала, потпалувани и надувувани од комунистичката пропаганда.

Не е проблем за верниците да ја прифатат вистината, проблем е што таа вистина е онаа која ја повторуваше комунистичката пропаганда.


Makedo prosti mi mozebi zgresiv, ama ne najdov nesto postaro..se e izgleda rekla pa kazala...Ama nema veze gresnik sum i jas..pa moze Bog ke mi prosti...
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 00:30
Originally posted by Panini Panini напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Panini Panini напиша:

Messenger,

problemot konkretno za semejstvoto Romanovi ili za odnosot na Carica so Rasputin e bogohulie, ednastavno zatoa sto ti e se porglaseni za Svetci...
Ne e ubavo da se zeza so svetcite neli..Sekoj los zbor za nivnata priroda, e teshko podnosliv za mnogute vernicite, no ne sekogas i za vernicite so realisticen razum..



До кога ќе ги чекаме "најцарските империјални" извори? Од се она што ти покажа, немаше ниту еден историски извор. Сите тие беа дела пишувани многу години по нивната смрт. Верувам дека знаеш што е историски извор и дека тоа што го покажа ти не е.

Тоа што ти го покажа нема никаква врска со реалистичен ум. Единствените историски извори кои ти ни ги покажа се приказните на Циганите и Јусупов и кафеанските разговори рекла-кажала, потпалувани и надувувани од комунистичката пропаганда.

Не е проблем за верниците да ја прифатат вистината, проблем е што таа вистина е онаа која ја повторуваше комунистичката пропаганда.


Makedo prosti mi mozebi zgresiv, ama ne najdov nesto postaro..se e izgleda rekla pa kazala...Ama nema veze gresnik sum i jas..pa moze Bog ke mi prosti...


Не станува збор за никаква грешка, ниту мене си ми згрешил. Намерно го потегнав овој разговор за да видиш и самиот дека не располага историската наука со такви извори со кои ќе ги потврди приказните на Циганите, разговорите во кафеаните, пијаните фалби на Распучин и секако, пропагандата на комунистите. Не заборавај и дека Царицата била Германка, а Русија во периодот на Првата Светска војна војувала со Германија.

Нормално е дека комунистите ќе го искористат моментот додека Царот е на фронт за да ја шират пропагандата и да велат: "Гледате ли дека сме во право?! Царот отиде, ни ја остави Царицата Германка да не управува, под влијание на тој лажго Распучин, за да не одведат право во челуста на волкот и да ја загубиме војната. Се е тоа смислено за да се уништи рускиот народ. Ако не слушате нас, на сето тоа ќе му дојде крајот".

Потоа сите блиски на Романови ќе ги отепаат, за на крајот да кажат: "Ви ја говоревме вистината, гледате, тие беа неморални, злобни и Царицата беше заведена од Распучин не поради нешто друго, туку затоа што беше вљубена во него. Но не се грижете, ние ве избавивме".

Таквата пропаганда им требала, затоа што дури и во времето на Сталин, долги години по смртта на Ленин, рускиот селанин сеуште чувал портрети од Царот, а и ги задржал христијанските уверувања. Нормално, комунистите се досетиле и се обиделе на селанинот да му претстават слика од кршењето на сите тие христијански норми од страна на Романови, за тој да ги заборави, осуди, да се откаже од верата и да стане она што се барало-комунист.

Токму затоа и не постојат никакви "најцарски империјални извори" кои ќе ги потврдат комунистичките писанија и негативната пропаганда. А сите оние кои можеа да ги негираат, заминаа, по куса постапка, на другиот свет.

Сега верувам ти е јасно зошто беа убивани дури и невини слуги, писари, службеници.

Изменето од Македон - 08.Септември.2011 во 00:31
Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 00:38
Da makedo jasno mi e, znaci mene mi e ova poznato , ali sekogas e dobro koga nekoj ke ti go kaze..
Jas samo se obiduvam po nekogas da bidam poobjektiven sto mozam, da ne bidam pristrasen...Ali ete nekad nesvesno, se pravat lapsuzi i se sirat nesoodvetni informacii..Ali bitno e da se veruva i da se pocituva...Slava mu na Boga..
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
Klara-D Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klara-D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2011 во 11:22
 
 

Почеток на црковната година
(начало на индиктот)
     14/09/2011

Првиот Вселенски Собор определи црковната година да почнува на 1 септември. Месецот септември кај Евреите беше почеток на граѓанската година (Исх. 23, 16), месец на собирање на плодовите и принесување жртви на благодарност кон Бога. Во времето на ова празнување Господ Исус влезе во синагогата во Назарет и ја отвори книгата на Пророкот Исаија и ги прочита зборовите: „Духот Господов е врз Мене; зашто Господ Ме помаза за да им благовестам на бедните, Ме испрати да лекувам скрушени по срце, да им проповедам на заробените отпуштање и на слепите прогледување; да ја проповедам благопријатната Господова година и денот за одмазда на нашиот Бог“ (Исаија 1 - 2). Уште овој месец септември е значаен во историјата на христијанството по тоа што во него царот Константин Велики ја однесе победата над Максенциј, непријателот на Христовата вера, а на таа слобода ѝ уследи слободата на христијанската вероисповед во целото римско царство. Долго време во христијанскиот свет и граѓанската година беше сметана од 1 септември; на 1 јануари се премести најпрво во Западна Европа, а потоа во Русија, во времето на Петар Велики.

 

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2011 во 11:35
абе овој Петар Велики измести доста работи... но тоа е друга тема.
Жално е што во Македонија не постои црковен православен форум каде ќе може да се дискутира и на вакви теми
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8081828384 86>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,719 секунди.