IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРСКИ ВЕСТИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРСКИ ВЕСТИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 86>
Автор
Порака Обратен редослед
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 17:44
Tuka govoime za slobodata na izbor i neguvanje na verata, a ne za ekonomsko/politichko/strategijski interesi na drzhavite.

Ovie interesi nemaat vrska so religiite, no islamskite sveshtenici i drhavnici postojano namerno gi meshaat tie raboti.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Бандера Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Бандера Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 17:16
Originally posted by aladin aladin напиша:

svestenik so sinovite...ubieni .........
 



Епа така е, кога империјалистичка Америка има секаде замешано прсти и прави невидени грозотии. Сега не се знае ни кој јаде ни кој пие.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 16:54
Колку е убава девојкава, жалосно
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 15:53
muslimanite si gi ubivaat sopstvenite deca ....dokolku se vo vrska so nekoj od druga vera..............................
.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 15:47
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 21:07
Еден период во тинејџер5ството, собирав исечоци со црна хроника од тогашните ју простори-за сеир. И денес се сеќавам на насловите зашто ми беа залепени на шифоњерчето: Крао па плакао, Свекрви пробушила језик клином...
Но ова што го става кевсер овдека е стварно опседнатост со црна хроника каде нема место за хумор макар и црн.

Изменето од Messenger - 01.Март.2010 во 21:10
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 21:07
taka neka bide
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 21:06
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

znaci tie se nekoja sekta   no oni ja zastapuvaat crkvata i crkvata treba da izleze i da si gi kaze nejzinite stavovi oni neka se molat kako sakaat no vo hristijanstvoto ova go nema,kako sakas kazi no ovaa e srammmmm za hristijanskata religija, mozeme da ja nareceme etee nekoja sektaaa taka e najdobro.




Ne sum zapoznaen podetlano so niv, pa nemozham da kazham dali e sekta ili ne. Na prv pogled ne mi izgleda deka e sekta.

Treba da imash na um deka kapelava e vo nudistichki kamp. Znachi ako lugjeto reshile deka e sosem normalno megjusebno da bituvaat goli, togash ne se chudi ako smetaat deka mozhat da bidat tokmu takvi i vo kapelata. Toa e nivnoto ubeduvanje shto ne mora da e spodeleno so mene, tebe ili bilo koj drug.

Inaku, mozhesh da vidish deka vo kapelata ne se site goli, tuku ima i oblecheni lugje. Znachi sekoj samiot si reshava kako kje pristapi tamu i nikoj nikomu ne mu prereknuva za toa.

Sosem druga rabota kje besha dokolku kapelava se naogjashe nadvor od nudisichkiot kamp. Togash kje beshe vistinska vest, a ovaka... tema za prazni muabeti koga nema nishto povazhno za razgovor.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 21:04
Отоманските имоти се сопственост на Исламската верска заедница



   

ИВЗ реагираше на вчерашното соопштение на Светскиот македонски конгрес во кое се наведува дека џамиите и вакуфските имоти од времето на Отоманската империја не се сопственост на Исламската верска заедница во Македонија, ниту таа има право на наследство врз нив

   


- ИВЗ е трајна верска институција од појавата на исламот на овие простори. И тогаш кога била дел на пошироки асоцијации или сојузи на исламските заедници од овие простори,секогаш ја задржувала својата автономија и заради тоа има сопствено неотуѓиво право врз се она што генерациите муслимани го граделе како духовна потреба на овие простори и сето тоа претставува нејзина сопственост, се наведува во писмената реакција на ИВЗ.
Според нив, џамиите секогаш ги граделе муслиманите сами и со свои средства за себе и никогаш тие не биле градени од други, особено не со принудна работа и принудни средства.

- ИВЗ никогаш не доживеала да биде укината, присвоена од друга верска заедница или пак нејзиниот имот да се води на верски заедници од соседството како што има искуство со некои други верски институции на нашиот простор, се вели во реакцијата.

Ако исконското право за сопственост на верската духовна култура на некому му припаѓа на овие простори, додаваат од ИВЗ, тоа токму е Исламската верска заедница и тогаш е жално на континуитот да му се одзема правото додека на дисконтунитетот да му се признава историското право на постоење.

- Џамиите во начело секогаш се градени врз неизградени простори и тоа претставува врвен исламски принцип. Започна враќањето на имотот на ИВЗ кој беше неправедно национализиран, иако не со посакувано темпо, а позитивните законски прописи на државата ја признаваат и ја уважуваат ИВЗ како неприкосновен историски и сегашен верски и правен субјект, се наведува во писмената реакција на Исламската верска заедница




Изменето од el_kevser - 01.Март.2010 во 21:04
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 20:56
znaci tie se nekoja sekta   no oni ja zastapuvaat crkvata i crkvata treba da izleze i da si gi kaze nejzinite stavovi oni neka se molat kako sakaat no vo hristijanstvoto ova go nema,kako sakas kazi no ovaa e srammmmm za hristijanskata religija, mozeme da ja nareceme etee nekoja sektaaa taka e najdobro.
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 20:53
Znaesh shto... s'e e do lichnoto ubeduvanje i do... biznisot.

Vo Amerika, a ne samo tamu, postoi sloboda na izbor na vera i interpetacija na Knigata. Nikoj nemozhe nikomu da mu nalozhi ili zabrani bilo shto od taa strana. Ako jas sakam da se molam gol, koj e toj shte kje mi kazhe deka ne smeam toa da go pravam? Ushte povekje shto kapelava se naogja vo nudistichki kamp. Lugjeto tamu zhiveat potpolno goli, sekade odat potpolno goli i vo kapelata se ochekuva da vlezat isto taka potpolno goli. Shto ima tuka chudno? Tie so toa ne go potcenuvaat Boga. Bog ne donesuva goli na svetov i takvi ne zema nazad. Nemu voopshto ne go interesira kako sme oblecheni.

Celava rabota e izlezena kako nekakov k*riozitet na televizija zatoa shto toa e nesekojdnevno i nevoobichaeno, pa pravi mnogu ubava vest za televizija - svrtuva vnimanie, a prevedeno na kapitaliztichki jazik toa znachi - nosi pari... A ne deka ima nekakva vrednost.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 20:51
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

deshad, kako slushna s'e, a ne slushna deka kapelata bila vo sklop na nudistuchki kamp?
mozebi toj ne navesti no eve jas dadov teks   no vie go izbrisavte i tuka pisuva deka toa crkvice se naoga vo nudisticki kamp , iako ja ostavi samo taa recenica.

koja treba da se osudi i da se kazni od moja gledna tocka zs e sram za   hristijanstvoto kako religija .

Изменето од el_kevser - 01.Март.2010 во 20:51
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 20:44
ako se naoga takva crkvaa i toa vo nudisticki kamp zasto toa ne go osuduvaa vistinskata crkvaa vo toaa mesto mislam deka me razbirate toaa e sram za site hristijanski vernici i toa treba da se osudii,
i ne bi trebalo da mi go izbrisite tekstoto toj teks bese od izjava na vernik od toj nudisticki kamm od taaa crkvaa , vernik od taa   crkva, te izjava na eden od vernicite. no tvoja   rabota pravi kako sakas, pozdrav

Изменето од el_kevser - 01.Март.2010 во 20:46
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 20:26
deshad, kako slushna s'e, a ne slushna deka kapelata bila vo sklop na nudistuchki kamp?


Изменето од Messenger - 01.Март.2010 во 20:44
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 86>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.