IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРСКИ ВЕСТИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРСКИ ВЕСТИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 86>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ВЕРСКИ ВЕСТИ
    Испратена: 06.Декември.2006 во 23:24
Забележувам во последно време на медиумите зголемен број на вести од верскиот живот, па оваа тема може да служи да се залепат тие вести, и за нив да може да дискутираме.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2006 во 23:24
ПАПАТА ВО МАКЕДОНИЈА

Папата Бенедикт 16-ти е првиот на листата поканети за мировната конференција на светските верски лидери, која на инсистирање на премиерот Груевски ќе се одржи следната година во октомври во Охрид.

Поканата на папата ќе му ја врачат лично премиерот Груевски и министерот Милошоски на 16-ти овој месец, кога ќе одат во Ватикан.

На подготовките забрзано се работи во Министерството за култура, кое што е организатор на конференцијата.

Црковни кругови за А1 кометираат дека тоа е добра идеја, но ако се работи за мировна средба на верските лидери, отворено е прашањето во која фаза на мирот се наоѓаме.

Сепак, ова е само еден обид за излез на МПЦ од изолацијата во која се наоѓа. Премиерот Груевски на синодската седница минатата недела со поглаварот Стефан разговарале и за други планови.

„Разговаравме и за планови што се позитивни, да кажеме, изградбата на светиклиментовиот универзитет, во делот кај Плаошник, одредена финансиска поддршка што ќе ја добијат одредени институции кои што се дел од македонската православна црква, но и од другите религиозни верски заедници и религиозни групи во Македонија и други видови на соработка и на помошти“, рече Никола Груевски, премиер.

Папата Бенедикт 16-ти за првпат ќе добие официјална покана од македонската Влада, бидејќи активностите на претходните политички структури завршуваа како иницијативи поради стравот од унијатството.


Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2006 во 23:25
НОВИОТ ВЕРСКИ ЗАКОН

Македонската влада и јавност се под притисок на Меѓународната заедница и домашните врски поглавари. САД и ЕУ инсистираат, законот за верски заедници да се измени и да се дозволи полиберално верско регистрирање.

Поглаварите на ИВЗ и МПЦ дадоа отпор на владината иницијатива за промена на спорниот член осум, кој недозволува регистрирање на две верски заедници од иста вероисповест.

Во меѓувреме се бара компромис. Работната верзија се наоѓа во Министерството за правда. Претседателот на комисијата за односи меѓу верските заедници Звонко Муцунски смета, дека законот може да влезе во парламентарна процедура при крајот на првиот квартал од идната година.

По критиките од европската комисија, од вчерашниот состанок на Советот за безбедност, претседателот Црвенковски излеза со изјава, законот е приоритетен за влез во НАТО. Клучен за безусловна поддршка во американскиот конгрес.

Премиерот Груевски дециден, законот ќе биде донесен.

На владата е да одлучи, дали ќе ја почитува меѓународната легислатива за почитување на човековите права и верски слободи и ќе донесе закон кој ќе дозволи регистрирање на црквата на Вранишковски и Бектешката заедница во Тетово.


Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2006 во 23:26
ОХРИДСКО БОГОЈАВЛЕНИЕ

Иницијативата на здружението „Богојавление“ да го поканат архиепископот Стефан на Водици во Охрид е неканонска, реагира владиката Тимотеј.

Охриѓани велат дека поглаварот на МПЦ се согласил да го фрла крстот во Охридското Езеро, но дебарско-кичевскиот митрополит Тимотеј не сакал да го покани.

Тој денеска во телефонска изјава за А1 вели, има канонски ред и има чаршиски ред. Не може здружението да го кани г.г.Стефан. Канонскиот ред е секој митрополит за празник да си седи дома, во својата епархија.

Владиката Тимотеј останува на своето, нема да го покани Архиепископот. За него ваквите дискусии биле беспредметни.

Вчера од „Богојавление“ со изјава, во Охрид треба да биде централната свеченост за Водици.

„Дава отпор да го покани. Не знам зошто. Цел народ од Македонија е сложен оваа централна свеченост да биде во Охрид, бидејќи правото Богојавление е во Охрид“, рече Љупчо Арнаудов, „Богојавление“.

И покрај масовноста во Охрид, досега главната свеченост беше во Скопје поради присуството на архиепископот Стефан.


Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2006 во 23:33
ФИСКАЛИЗАЦИЈА НА ЦРКВИТЕ

Може фискална, но плата од државата!


Македонските владици не гледаат логичност во најавите за фискализација, бидејќи велат верниците оставаат дарови на црквата кои немаат унифицирани вредностиВерските заедници не се согласуваат државата да има увид во нивното финансиско работење. Тие нема да ги прифатат иницијативите за фискализација на црковните услуги, бидејќи велат тоа е противзаконски. Законот им овозможувал тие да имаа финансиска автономија. Во Македонската православна црква велат дека додека свештениците само ги плаќаат придонесите за здравствено и пензиско осигурување и персоналниот данок, а за возврат од државата не добиваат ништо, се дотогаш и државата не ќе може да има увид во нивното работење.
Македонските владици не гледаат логичност во најавите за фискализација, бидејќи велат верниците оставаат дарови на црквата кои немаат унифицирани вредности.
-Државата ако сака да има увид во работата на свештениците, тугаш ќе мора свештениците да ги стави на државна плата. Да им плати како на сите други државни службеници, придонеси, па дури тогаш да бара од нив да издаваат фискални сметки за услугите. Вака државата нема ниту морални, етички, ниту пак законски можнсоти тоа да го прави, бидејќи свештениците живеат исклучиво од даренијата на верниците, вели митрополитот Повардарски, г. Агатангел.
Тој на последните два Собора на МПЦ го покрена ова прашање, но владиците немаа расположение за тоа да разговараат. Сега вели дека ако државата инсистира на идејата која ја зцртала, тогаш ќе мора да разговараат. Владиката Агатангел има и конкретен предлог како државата да им помигне на верските заедници. Тој предлага од платата на вработените да им се одвојува минимален износ, кој во зависност од вероисповеста на даночниот обврзник ќе бидат распределувани на верските заедници.
-На пример, ако овој износ од православниот верник да биде префрлен на сметката на МПЦ, католичкиот на католичката црква..., а оние кои ќе се изјаснат како атеисти, нивните средства да бидат наменети за хуманитарни цели, предлага г. Агатангел.
Инаку и Исламската верска заедница не се согласува државата да има увид во финансиското работење на верските заедници.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2006 во 01:23

Многи лажни пророци изашли су у свет
Доктор Ксенија Кончаревић

 

  наших дана, као уосталом и сва источноевропска постатеистична и посттоталитарна друштва, наликују земљи Гадаринској, у којој је се зацарише легиони нечастивих сила, војске духова злобе и лажи што отпадоше од Христа Спаса и похулише на Свету, Саборну и Апостолску Цркву Православну, кријући се под маском научног приступа религијском феномену, тежње ка верској толеранцији, миротворства и свеопштег уједињења људи и народа, модернизма и примерености новом добу. Разноразне секте, окултистичка и магијска друштва, теософске асоцијације, покрети за екуменско деловање у духовно опустошеној и посуновраћеној Гадарији играју улогу фењерчића који својом, иако бледом светлошћу, привлаче ројеве хипнотисаних и немоћних мушица бесловесних, некрштених или обесхристовљених душа, које пребивајући у тами небића, не виде или не желе да виде најсјајније светило у свим световима Христа, Победитеља смрти и Искупитеља свег рода људског и Цркву Његову, изван које нема спасења.

Свако супротстављање лажним месијама проглашава се за верски фанатизам и православни фундаментализам, за ратоборност којој нема места у модерном друштву које би према демократским и научно утемељеним схватањима, требало да се темељи на грађанској држави, лаичком (секуларном) типу регулације верско-црквених комплекса, истинском дијалогу, ангажованој толераницији и практичном екуменском понашању (Драгољуб Ђорђевић).

Свето Писмо и Свето Предање, целокупно Духом Светим надахнуто учење Отаца Цркве опомиње да нема заједнице између правде и безакоња, светлости и таме, православне благовести Распетога и Васкрслога Богочовека и душегубне проповеди лажних богова или изопаченог хришћанства.

“Не упрежите се у исти јарам с неверницима” поручује свети апостол Павле (2. Кор. 6:14). Ако се неко моли, макар и у приватној кући, са особом која је изопштена из Цркве, нека такође и он буде изопштен, наређује 10. канон Светих апостола. Канон 32. Лаодикијског помесног сабора сведочи: Благослов јеретика је проклетство. Свети Марко Ефески исповеда да у стварима православне вере не може бити компромиса. Ових се светоотачких завета ваља неодступно држати и данас, и сутра, и у све векове, докле год се води борба непрестана са духовима злобе у поднебесју, у којој је свако ко се у Христа крстио и у свеоружје вере обукао призван да буде неустрашиви војник Господњи, веран до саме смрти, како би добио вијенац живота (Октр. 2:10).

Православни хришћанин у тој страшној војни није инквизитор, погубитељ, већ, напротив, молитвеник за заблуделе душе људске и њихов васкрситељ. Ми не тежимо победи, већ повратку браће од којих смо одвојени, што нас тишти, писао је свети Григорије Богослов. Разуме се, сусрет са онима који отпадоше од православне вере могућ је само у крили Свете, Саборне и Апостолске Цркве, никако у институцијама лажног јединства и неправославним конфесијама. Неправославни и антиправославни мисионари данас располажу великом финансијском базом за своју делатност, подршком светских центара моћи, простором у масмедијима. Секуларизована квазиинтелигенција, новинари, уредници програма на радију и телевизији који су широм отворили врата проповедницима сатанизма, јеретицима, врачарима, гатарима, психички и духовно болесним самозванцима, при славном другом доласку Христовом мораће да дају одговор за своју мрачну и душегубну делатност; “јер тешко човеку ономе кроз кога долази саблазан” (Мт. 18:7).

Нама којима је суђено да живимо у земљи Гадаринској, сада и овде, више не вреди да пасивно испољавамо револт због деловања прарелигијских и псеудорелигијских покрета и организација, него да им се активно супротставимо речју истине Христове и благочестивим житијем, никако не општећи са њима (посебно не у молитви, јер њихови лажни богови су демони). Како, дакле, заштити себе и своје ближње од насртаја кривоверних?

Прво, ваља имати на уму да се иза речи духовност крију најразличитија учења, која претендују на сопствену богооткривеност и богонадахнутост али која су далека од Христа, Спаситеља и Искупитеља људског рода, чију свепобедну истину чува једино Света, Саборна и Апостолска Православна Црква.

Постоји надахнуће добра, руковођено Духом Светим, али постоји и надахнуће зла, којему је отац ђаво, лажа и отац лажи Не води ка Богу све оно што говори о тобожњој духовности, напротив: лажна учења душу одводе далеко од светлости истине, и за њих Господ каза: “Лопов не долази за друго него да украде и закоље и упропасти. Ја дођох да живот имају и да га имају у изобиљу” (Јн. 10:10).

Према томе, не верујте егзалтираним госпођама које хистерично разглашавају своју духовну надареност и прозорљивост и које инсистирају на равноправности најразличитијих верских учења. Дарови духовни задобијају се једино учешћем у светотајинском животу Православне Цркве, по мери нашег узрастања у благочестивости и врлини и по Божјем промишљању о путевима свакога од нас. А равноправност неправославних учења је извесна: свима је њима место “у тами најкрајњој, тамо где је плач и шкргут зуба” (Мт. 8:12).

Друго, ако још увек не налазите у себи одлучност и снаге да свим срцем и свом душом и свим умом својим приступите Православној Цркви, ако вам се чини да, иако нисте атеиста, жеља за вером у вама још није снажна и дубока, покушајте да макар часно дате себи одговор на питање: коју веру нипошто, и ни за шта на свету, не бисте желели да исповедате. Да ли сте заиста спремни да душу своју поверите следбеницима самозваних америчких пророка, ђавоиманих и психијатријских болесника, дрогираних источњака миротвораца и сиромаштвољубаца?

О томе како лажне месије налазе погодно тле у Америци, земљи без корена и традиције, међу људима обремењеним јармом техницистичке утопије и непрестаног стицања говори и на наш језик преведен роман Џона Апдајка "С", чија је главна јунакиња приступила једној душегубној источњачкој секти, да би убрзо почела да открива механизме манипулације, богаћења на невољи других, сексуалног злостављања, итд. Ако у својим размишљањима дођете до сазнања да ипак немате ничега равног души и да зато не смете допустити да она буде уловљена од духовног вука, реците себи: Ако у свом срцу осетим призив ка Богу, ка Вечности, ка Вери желео бих да верујем, да се молим, да живим као православни хришћанин, а не као члан неке од душегубних секти.

Можда ће од тога момента до тренутка када се први пут причестите бесмртним и животворним тајнама Христовим проћи и више година, али ћете за то време ипак бити чврсти у намери да се клоните агресивних позива да озбиљно истражите Библију, упознате име господа Јехове, поклоните се богу Кришни, кренете путем трансценденталне медитације. Ако не због богословских аргумената, којих Црква Христова има у изобиљу, ако не због наше традиције и својих предака, онда се клоните самозваних месија и усрећитеља макар ради очувања свога психичког здравља, заштите своје породице и свог с муком стеченог иметка, који је за секташе проповеднике зашто то не рећи отворено? и те како примамљив.

Треће, ако сте се са неким упустили у разговор о вери, немојте допустисти да вас саговорник одмах импресионира обиљем цитата из Светог Писма, својом нагалшеном озбиљношћу, учтивошћу, истинском бригом за ваше спасење. Одмах га замолите да се представи, и то тако ште ће рећи је ли православан или није. Не задовољавајте се половичним одговорима типа: Не припадам Православној Цркви, али порповедам Христа, ту нема велике разлике. Напротив! У овом питању треба се држати еванђелског става изложеног у Беседи на Гори: “Дакле, нека буде ријеч ваша: да, да; не, не; а што је више од овога од зла је” (Мт. 5:37).

Директно запитајте саговорника када се и где појавило учење које проповеда и ко је његов инвеститор (следи логично размишљање о томе откуд толика благодат у кокаколичној хедонистичкој цивилизацији, како то да се откровења јављају полуписменим фармерима и психијатријским болесницима, зар је могуће да је од Христовог доба до наших дана истина била скиривена од очију људски, па се она тек сада обзнањује). Још једноставнији начин да установите са ким имате посла је молба саговорнику да се прекрсти или да целива православну икону. Свако ко одбије да то учини испољиће своју антиправославну настројеност: од часног крста и светих икона, хранитеља душа и тела православних, ужасавају се нечастиви и беже демонске силе.

Четврто, секташи проповоденици ретко већ у старту отворено показују своју одбојност према Православљу. Они обично инсистирају на изворности тумачења Свего Писма, наводећи обиље цитата да би затим готово неприметно понудили своју интерпретацију, која се човеку неутврђеном у вери или слабије обарзованом може учинити сасвим прихватљивом, разиличитом од православног учења тек у понеком небитном детаљу. Ипак, запитајте се: ако су у питању заиста небитни детаљи (јер, по секташима, битно је да и они тобоже исповедају Господа Христа), зашто су ова учења анатемисана и њихови протагонисти одлучени од Цркве? Сетите се француске пословице: Ђаво се скрива у ситницама!

Пето, секташка делатност често се прикрива разним световним манифестацијама. Ако се одазовете на позив да присуствујете трибини, дођете у бесплатно саветовалиште или на к*рс самоусавршавања, највероватније ћете установити да се опет ради о некој секти или о секуларном, квази-научном психотерапеутском методу, чије су последице исте губитак душе, удаљавање од Православне цркве и формирање неправославног и антиправославног идентитета. Нека вас не чуди и не саблазни то што је учешће у социјалним и културно-просветним манифестацијама у организацији неправославних мисионара бесплатно: иза тобожње штедрости и некорстољубља крије се прост факат да већина ових асоцијација има моћне финансијске центре у Америци и западноевропским земљама.

Зато ћете "Кулу стражару", на пример, добити бесплатно, али ћете касније платити најпре највећим и јединим благом својом душом, а затим и својим иметком (код већине протестантских секти поштује се принцип издвајња десетине од свега што стекнете за опште потребе, а у далекоисточним сектама иде се још даље чланови напуштају своје породице и живе у камповима колхозног типа, где остатак живота проводе на најтежим пословима без икакве надокнаде, а за добробит великих манипулатора главешина ових псеудорелигијских асоцијација).

Шесто, немојте се поводити за причама о грешницима унутар Православне цркве, разним интригама о нашим свештеницима и архијерејима. Православни себе и не издају за саврешене праведнике лишене свесних и несвесних сагрешења и људских слабости; они знају да је једино Богочовек Исус Христос без греха, и да се једино у устима Његовим никада не нађе превара.

Земна, воинствујушча Црква сачињена је од живих људи са свим њиховим врлинама и слабостима, али су покров те Цркве војске Светитеља који су Господу од искона угодили и који су живот свој, и мисли своје, и речи, и дела своја обожили, охристовили, онебесили, као што је глава Цркве сам Господ и Спаситељ наш Исус Христос, који је својом крсном жртвом и славним васкрсењем занавек уништио смрт, поразио грех, оборио Кнеза овог света.

Размислите и о другој страни медаље: да ли се иза пријатне спољашњости, чистог и углађеног одела, учтивог опхођења, љубазног осмеха проповедника који разумно разобличава грехе и прегрешења православних клирика и мирјана заиста налази такав праведник који чиста срца може процењивати њихова дела? Или се ту ради о оном еванђељском: “Лицемјере, извади најпре брвно из ока својега, па ћеш онда извадити трн из ока брата својега!” (Мт. 7:5).

Седмо, ако вам се неки од аргумената секташа учини прихватљивим, ипак немојте журити да се са њим сагласите и да прихватите учење које вам се намеће. Покушајте да се суочите и са аргументима окривљене стране Православне Цркве, тако што ћете се обратити свештенику или мирјанину богословски образованом и комплетном или наћи књигу православног аутора која ће вам понудити темељнији одговор.

Осмо, не либите се да у разговорима о вери отворено исповедате Православна становишта и да се секташким проповедницима снажно супротставите контрааргументима који извиру из изворног Христовог, Апостолског и Светоотачког учења и који су посведочени животом и подвигом небројених знаних и незнаних Светитеља, Праведника, Мученика, Преподобних, свих који часно живот свој положише у нади на васкрсење и на живот вечни.

Црква Православна већ две хиљаде година обзнањује спасење рода људскога у Христу Распетом и Васкрслом, проповедајући Еванђеље сваком створењу, па и онима који отпадоше од вере отаца, који нас мрзе, прогоне и злостављају, како би се они обратили на пут покајања, правде и спасења.

Зато смело посведочите велику истину Православља, не плашећи се оптужби за верску нетрпељивост, нетолерантност и екстремизам, примитивизам и затуцаност, јер нас учи: Ријеч о крсту лудост је онима који гину, а сила Божија нама који се спасавамо” (1. Кор. 1:18).

 

  POZDRAV!

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2006 во 11:19

Црна Гора формираше Митрополитски совет

Подгорица /07/12/ 08:19

Црногорската православна црква (ЦПЦ) формираше Митрополитски совет.

Ова тело има за цел „да ги поддржи митрополитите и црквата при влезот во узурпираниот црковен имот и преземањето на духовната компетенција на целата црногорска територија“.

Во Митрополитскиот совет, како што пренесуваат медиумите во Подгорица, се и 170 угледни црногорски граѓани.

Црногорската православна црква формираше и пет одбори кои ќе се грижат за материјално - финансиските прашања, односите со јавноста и промоција на црковните интереси.

ЦПЦ е канонски непризната црква, иако црквата е постара од Српската православна црква, со која се во актуелен спор околу епархиската надлежност на територијата на Црна Гора.

Главната пречка за непризнавање на ЦПЦ, е Српската православна црква (СПС).
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2006 во 15:39
PROTESTANSKATA CRKVA VENCAVA HOMOSEKSUALCI CryCryCry

VEST NA GODINATA
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2006 во 15:50
zarem ne gledate sto pravi?

ostevete go ne e vreden --- se kaza ,,koj e,, !
Кон врв
RIS RES Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RIS RES Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2006 во 17:36
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

PROTESTANSKATA CRKVA VENCAVA HOMOSEKSUALCI CryCryCry

VEST NA GODINATAOVA NE E VEST NA GODINATA TUKU NA VEKOT!


Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2006 во 23:48

Anglican Church on brink of schism


By Jonathan Petre in Columbus, Ohio
(Filed: 22/06/2006)

Worldwide Anglicanism was in its death throes last night after its liberal American branch failed to toe the conservative line on homosexuality demanded by the majority of the Communion.

After a day of twists and turns, the Episcopal Church's governing General Convention agreed an eleventh-hour peace offering, but the Archbishop of Canterbury, Dr Rowan Williams, will struggle to hold the Church together.

 
Bishop%20Schori
Bishop Schori referred to 'our mother Jesus'

Dr Williams will now come under huge pressure from conservatives to trigger a schism by withdrawing invitations from the American bishops to the 2008 Lambeth Conference, the meeting of all Anglican bishops held every 10 years.

He will use his diplomatic skills to try to avert such a drastic step, but will be acutely aware that the American Church has fallen short of the requests he and other Primates made for it to rein in its liberal agenda.

In an initial, non-commital statement Dr Williams thanked the Episcopal Church for the "exceptional seriousness" with which it had taken the issues and said he would offer fuller comment in the next few days.

"It is not yet clear how far the resolutions passed this week and today represent the adoption by the Episcopal Church of all the proposals set out in the Windsor Report.

"The wider Communion will therefore need to reflect carefully on the significance of what has been decided before we respond," he said.

Conservative anger was fuelled yesterday when the newly elected head of the Episcopal Church referred to Jesus as "mother", akin to heresy among traditionalists.

In her first sermon as the Church's Presiding Bishop-elect, Bishop Katharine Jefferts Schori told a congregation at the General Convention: "Our mother Jesus gives birth to a new creation - and you and I are his children."

But the bishop, a liberal who backed the election of Bishop Gene Robinson as Anglicanism's first openly gay bishop and who supports same-sex blessing ceremonies, later urged the Convention to support the peace offering.

Her dramatic intervention came during a last-ditch debate ordered by the outgoing Presiding Bishop, Frank Griswold, after the Convention rejected a key resolution on homosexuality.

A tetchy 200-strong House of Bishops only passed the compromise motion after Bishop Griswold warned them that if they did not, Dr Williams would find it "very difficult" to invite them to the next Lambeth Conference.

The subsequent debate was even more fraught, with some speakers in tears.

Bishop Jefferts Schori said that the Episcopal Church and the Anglican Communion were like conjoined twins that should only be separated if both had a good chance of surviving the operation.

The final resolution, which was backed by three quarters of the deputies, called upon "standing committees and bishops with jurisdiction to exercise restraint by not consenting to the consecration of any candidate to the episcopate whose manner of life presents a challenge to the wider Church and will lead to further strains on communion".

The carefully crafted compromise was falling apart minutes after it was passed.

The liberal Bishop of Washington, the Rt Rev John Chane, who officiates at many national services in the cathedral in Washington, said he would "defy" the resolution.

Other liberal bishops said they were under no obligation to obey any of the resolutions.

A group of 12 conservative bishops dissociated themselves from the compromise resolution, saying that it was "inadequate" and gave "a false sense" of the Episcopal Church's intention of acting on it.

Bishop Robert Duncan, of Pittsburgh, the leader of a network of conservative dioceses, said: "We were asked to speak with clarity but we have come up with a fudge."

dali e ovaa ,,apostolka,,?

Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2006 во 00:42
http://www.gaychristianonline.org/samesexmarriageceremony.html

proverete NAJNOVO  OD ,,PROTESTANTSKATA APOSTOLSKA VERA,,
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2006 во 08:40
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

PROTESTANSKATA CRKVA VENCAVA HOMOSEKSUALCI CryCryCry

VEST NA GODINATA
Приложи ни линк каде што си го прочитал ова, да видиме лично.
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2006 во 09:06
Originally posted by aladin aladin напиша:

http://www.gaychristianonline.org/samesexmarriageceremony.html

proverete NAJNOVO  OD ,,PROTESTANTSKATA APOSTOLSKA VERA,,
eve pravoslavie, bratot aladin toa go napravil pred mene i pred tebeWink
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 86>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.