IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Време
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Време

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
Автор
Порака
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2006 во 02:18
sekavanjata ne se realnost ...toa go nemate osven vo mislite zatoa vremeto e subjektivna kategorija
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2006 во 02:21
Originally posted by Nela Bella Nela Bella напиша:

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

А бидејки минатото е -- минато, изминато и веќе не постои, а иднината допрва треба да се случи (значи и таа во моментов фактички не постои), значи, времето - не постои. Постои само овој момент. Сега.
Jas ne se soglasuvam naprotiv momentot sto go spomna ne postoi tuku e veke vo minatoto,
tuka nekade e messenger so frekfencijata na interakcijata na mislata, no so toa jas svakam deka dokazuva za potoeweto na vremeto a, vsushnosst za da se dokaze fizicki postoeweto na vremeto mozebi treba da pomine nekoj aj ne milenium nekoja decenija,
 
 
единствен момент кој навистина во реалноста постои е моментот во кој вдишуваш, па потоа издишуваш.тој секако заминува и веќе си во нов, но, тоа е така бидејки човекот е скроен да ги гледа нештата праволиниски и да ги класифицира во некакви мерки, меѓу кои измислил и - единица време.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2006 во 02:23
Originally posted by nindza nindza напиша:

sekavanjata ne se realnost ...toa go nemate osven vo mislite zatoa vremeto e subjektivna kategorija
 
Thumbs%20Up така е!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2006 во 02:26
Ajde da vi kazam edna vistinska prikazna.

Vo edna rudarska nesreka vo Germanija bea zatrupani 4 rudari od koi samo eden imase chasovnik na rakata. Za da imaat orientacija kako teche vremeto, se dogovorija rudarot so chasovnikot da im go spomnuva sekoj odminat saat. Ovoj, za da ne gi isplasi drugarite, za sekoi dva odminati chasa kazhuvashe deka minal samo eden.

Na krajot, po izvesen broj denovi, uspeeja da gi izvadat zhivi site rudari osven onoj sto go kazuvase vremeto. Toj pochinal pred da dojde pomosta do niv.

Naravouchenie: chovekot so chasovnikot uspeal da ja smeni kolektivnata svest na lugjeto za "izminatoto" vreme, no znaejki ja "vistinskata dogovorena dolzhina" na istoto, ne mozese da se izlazhe sebe si. Toa e dokaz deka vremeto kako nekoja praktichna relevancija za nas postoi samo vo nasata svest...kako i site dogovori sto sme gi napravile okolu nego. Interesno e kako nesto realno nepostoechko ima takvo silno psiholosko/fizichko vlijanie vrz nas.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2006 во 02:27
uf kolku samo gresite

zamisli deka zivees zivot bez sekjavanje

covek da nema sposobnost za sekjavane bi bil drvo vo gradina da tie sto imat sekjavanja

nikogas ne bi sakal da sum se rodil vo zivotot samo za sega
nikogas i ne bi sakal da ziveam vo zivotot samo za utre

sto kje mi se site ubavi momenti koi kje gi imam ako nemozam da se setam na niv

steta
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2006 во 02:29
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ajde da vi kazam edna vistinska prikazna.

Vo edna rudarska nesreka vo Germanija bea zatrupani 4 rudari od koi samo eden imase chasovnik na rakata. Za da imaat orientacija kako teche vremeto, se dogovorija rudarot so chasovnikot da im go spomnuva sekoj odminat saat. Ovoj, za da ne gi isplasi drugarite, za sekoi dva odminati chasa kazhuvashe deka minal samo eden.

Na krajot, po izvesen broj denovi, uspeeja da gi izvadat zhivi site rudari osven onoj sto go kazuvase vremeto. Toj pochinal pred da dojde pomosta do niv.

Naravouchenie: chovekot so chasovnikot uspeal da ja smeni kolektivnata svest na lugjeto za "izminatoto" vreme, no znaejki ja "vistinskata dogovorena dolzhina" na istoto, ne mozese da se izlazhe sebe si. Toa e dokaz deka vremeto kako nekoja praktichna relevancija za nas postoi samo vo nasata svest...kako i site dogovori sto sme gi napravile okolu nego. Interesno e kako nesto realno nepostoechko ima takvo silno psiholosko/fizichko vlijanie vrz nas.



Apsolutno se slozuvam

ne znam dali e na ova ovde mesto no ke kazam moj primer :

Ako vecerta si kazam ke satnam u tolku i tolku saat zaradi nesto vazno , obavezno se budam u tolku i tolku saat iako ne znam kolku e saat koga spijam

Sea moze si pobivam svoja teorija deka vreme ne postoi ama moze i ne adut poveke deka postoi samo vo nasite glavi

Vie sto mislite ??
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2006 во 02:32
anakin,

zboruvame za vremeto, a ne za sekavanja - memorija.

A koga sme veke tamu, bez da razglabam sega mnogu, ako sakas da zivees vo realnosta (sega) i da go razberes i nauchis novoto "onaka kako e" , a ne "onaka kako sto ti mislis deka e", togas treba da se oslobodis od sekavanjata, tradiciite, obichaite, avtoritetite...

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2006 во 02:33
eden den koga kje se poglednes vo ogledalo
kje te upeta dokazot deka vremeto i te kako postoi


a sekjavanaeto  mesindzer e tragot na vremeto sto ne se brise




Изменето од anakin - 02.Декември.2006 во 02:35
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2006 во 02:34
anakin, materijata se menuva po kvalitet i forma i moze da mine vo energija i t.n.... no toa ne e vreme.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2006 во 02:36
Originally posted by anakin anakin напиша:

uf kolku samo gresite

zamisli deka zivees zivot bez sekjavanje

covek da nema sposobnost za sekjavane bi bil drvo vo gradina da tie sto imat sekjavanja

nikogas ne bi sakal da sum se rodil vo zivotot samo za sega
nikogas i ne bi sakal da ziveam vo zivotot samo za utre

sto kje mi se site ubavi momenti koi kje gi imam ako nemozam da se setam na niv

steta
 
јас верувам дека има зошто времето на човекот како единица мерка му е потребно. на човекот му е потребна ориентација, рамки, граници, перспективи, цели...сето тоа е нормално, бидејки човекот Е таков и само така и може да функционира. меѓу другото и мемоијата е неопходна. како би учеле, ако немаме меморија, ако немаме сеќавања? учеле - било што: од факти во школо до комуникација, љубов, историја, грижа за природата итн итн во бескрај....
но РЕАЛНО мислам дека време не постои. постои материја со минлив карактер (во што спаѓаат и нашите тела), и , постои --- РИТАМ....
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2006 во 02:36
vo pravo si mesi
vremeto e dimenzija vo koja
nekogas te ima a nekogas ne
a toa voglavnom nezavisi od tebe


Изменето од anakin - 02.Декември.2006 во 02:37
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2006 во 02:45
Nie vremeto go "dokazuvame" i bazhdarime spored frekvencijata na promenite sto gi gledame okolu nas ili vo nas.

Zamisli da bides primoran da gledas edna nepromenliva slika pred tebe celiot svoj zivot, bez da imas sansa da se vidis sebe si. Togas, poradi nezabelezuvanje na nikakva promena za tebe nema da ima vreme.

A bidejki za promenite (vo nas ili nadvor od nas) nie sme svesni samo preku nasite misli, jas rekov vo prviot moj post deka vremeto e frekvencija na interakcijata na mislata.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2006 во 02:49
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Nie vremeto go "dokazuvame" i bazhdarime spored frekvencijata na promenite sto gi gledame okolu nas ili vo nas.

Zamisli da bides primoran da gledas edna nepromenliva slika pred tebe celiot svoj zivot, bez da imas sansa da se vidis sebe si. Togas, poradi nezabelezuvanje na nikakva promena za tebe nema da ima vreme.

A bidejki za promenite (vo nas ili nadvor od nas) nie sme svesni samo preku nasite misli, jas rekov vo prviot moj post deka vremeto e frekvencija na interakcijata na mislata.


prvo i prvo mesi
ne e tolku komplicirano kako sto ti sakas da go ptikazuvas
vremeto se bazdari na drug nacin mnogu polesen
ni pomogna nasata zemja
nejzinioto vreme potrebno za eden vtrez go podelivme so 24
pa toj del go podelivme so 60 pa tij del so uste 60
pa toj del so uste 100
i domivme bazdarena milisekunda

a za vtoro vtoro kje pisam pokasno
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2006 во 02:52
jas gledam ja nasata makedonija kako stoi i ne se menuva
i ako niso ne se slucuva si vikam
ejjjjjjjjjjjjjj dolgo vreme gledav dzabe
i navistina pomina mnogu dolgo vreme na k*rtasenje
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.