IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Sony H2 vs. Fujifilm S6500fd
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаSony H2 vs. Fujifilm S6500fd

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
goka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3
Директен линк до овој коментар Тема: Sony H2 vs. Fujifilm S6500fd
    Испратена: 27.Ноември.2006 во 14:14
Sto mislite Vie koj aparat e podobro da se zeme za fotorgrafiranje od hobi
 
 
 
 
Sony H2
 
 
 
 
 
ili
 
 
 
Fujifilm S6500fd
 
 
 
PozdravWink
 
goka
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2006 во 06:53
Ihh, sega ima da se iznaslusas razni soveti ina kraj nema da bides nisto popameten :)

Jas bi rekol Fuji-to.

Sony-to ima podobro staklo napred, ama se drugo e na strana na Fuji-to, koe patem i nema tolku loso staklo.

Iskreno, jas ne bi mozel da se spravam so aparat koj nema manuelna kontrola na zumot. Toa stiskanje kopcinja na Sony-to od koza bi me izvadilo :)

Imam i eden mnogu korisen sovet za tebe ... poseti ja sekcijata so korisni soveti LOL.
Sala na strana, imas tamu link do portal so recenzii na fotoaparati. Zosto da ne prasas nas, idi procitaj, sporedi. Duri ima opcija da d/loadiras test fotki i da gi otpecatis za da vidis sto realno mozat edniot i drugiot aparat.


Изменето од Mire - 28.Ноември.2006 во 06:55
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
maki101 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2006 во 16:23
Uste eden glas za Fuji,
mada nema da pogresis i so H2
Prodazba na fotografii

ShutterStock
Кон врв
goka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3
Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2006 во 12:27
Fala Mire
goka
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2006 во 18:10
Koga sme vece kaj H2, koregirajte me ako gresam, no mislam deka H2 e malku osakatena verzija na H1.

Mislam deka imase odredeni opcii koi H2 gi nema, a bea del od H1 paketot.

Bobi ti sto velis????
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2006 во 23:13
Originally posted by Mire Mire напиша:

Koga sme vece kaj H2, koregirajte me ako gresam, no mislam deka H2 e malku osakatena verzija na H1. Mislam deka imase odredeni opcii koi H2 gi nema, a bea del od H1 paketot.Bobi ti sto velis????


Бидејќи имам некои привилегии плус во НЕПТУН, имав и можност да ги прочепкам сите сониеви продукти

Како најпрво што го забележав како разлика H2 е доста полесен за разлика од мојот H1(дури за цели 100g)... можеби не е некој недостаток, ама навика си е навика и не ми лежи како што треба во раката.

Друго забележливо на прв поглед е оптиката. Н2 има сочиво произведено од Carl Zeiss а Н1 има Сониев објектив. Ако се земе предвид дека Carl Zeiss наменети за SONY апаратите се произведуваа во SONY, тогаш може да се петпостави дека научиле нешто повеќе за леќите.

Следно, што за мене е најбитно, ISO вредноста.
Кај Н2 има распон од 80 до 1000 аса, додека кај Н1 е 64-400. За фотографирање на долги експозиции или за постигнување на бридал ефектот помалата осетливост дава подолга експозиција.
Максимумот кај Н2(1000 аса) според мене нема да даде некој посебен квалитетен принт, бидејќи ќе има премногу шум/зрно.

Другите работи кои беа подобри во првиот модел, а сега или ги нема или се со намалени вредност/квалитети се
1. Сензорот - помал е 1/"2.5
2. Ауто фокусот - H1 има 5 сегмет ... H2 само 3(незнам што е подобро, но во секој случај мислам дека повеќе е подобро)
3. Flash guide - го нема кај Н2 (кај Н1 го има 3.8m/8m)
4. Н1 има continius 9 фотографии со распон од 0.7сек (кај Н2 го нема како опција)
5. LCD дисплејот - помал("2) за разлика од Н1 ("2.5)

Единствена предност е бројот на пикселите (ги има 6MP) но јас лично сметам дека 5МР при поголем сензор ќе даде подобар резултат отколку 6МР на помал сензор
Изменето од bobicar1 - 29.Ноември.2006 во 23:14
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2006 во 06:58
Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Originally posted by Mire Mire напиша:

Koga sme vece kaj H2, koregirajte me ako gresam, no mislam deka H2 e malku osakatena verzija na H1. Mislam deka imase odredeni opcii koi H2 gi nema, a bea del od H1 paketot.Bobi ti sto velis????


Единствена предност е бројот на пикселите (ги има 6MP) но јас лично сметам дека 5МР при поголем сензор ќе даде подобар резултат отколку 6МР на помал сензор


Sosema sigurno si vo pravo. 6mp DSLR moze da izvadi pogolem print od mojot Fuji so 9mp!
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2006 во 15:00
Ajde malku da ja podobjasnam relacijata, moze da vi bide interesno iako nemam namera da navleguvam vo detali (formulite ne gi ni pamtam).

Nasprotiv na voobicaenoto povrzuvanje na brojot na mp so goleminata na printot, vrskata ne e bas tolku pravoliniska.

Sekoj aparat so dadena ostrina na objektiv i rezolucija na senzorot ima output koj se presmetuva vo raspoznatlivi (definirani) linii po milimetar.

Moznata golemina na photo-quality print e funkcija od brojot na tie linii i zgolemuvanjeto koe e potrebno za da se postigne sakanata golemina na print.

Se smeta deka photo-quality print treba, vo finalniot output, da ima najmalku 3lpm (linii po milimetar) za da ja ima potrebnata rezolucija i ostrina. nedostatokot na potrebna rezolucija, moze donekade da se zamaskira so pokacenite kontrasti, koi na prosecnoto oko mu vlevaat cuvstvo na dodatna ostrina, no fakt e deka so ova se gubi del od finite detali i tonalniot opseg na fotografijata.

Tuka bi napomenal deka tehnikata na slikanje moze da ima ogromno vlijanie vrz krajniot rezultat. So najsovrsenata oprema, slika koja makar malku strada od tresenje na kamerata moze da izgubi mnogu od mozniot broj na linii po milimetar. Ova e pricina poradi koja mnogu iskusni fotografi ja koristat izrekata deka najvazniot faktor za dobivanje na ostra slika e dobriot stativ, a potoa se drugo Wink
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
AniQ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 36
Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2006 во 01:42
Jas imam Sony H2.....it's OKTongue
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2006 во 02:19
goka,

Vidi tuka:

http://www.dpreview.com/reviews/FujifilmS6000fd/

Kamerava izgleda odlichna za svojata klasa.

Na istiot sajt ke najdes i test za Sony H2:

http://www.dpreview.com/reviews/sonyh2/

Sporedi gi rezultatite (napraveni se po ist kriterijum) i vidi sto najmnogu ti odgovara.
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2006 во 11:12
eve konkretna sporedba
 
 
spored ova mojot odgovor e:
Definitivno Fuji!!!
Big%20smile
Кон врв
goka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3
Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2006 во 11:22
Na hartija Fuji mi se glea daleku podobar od Sony-to ama drugo e da se vidi vo zivo. Vo Mk dodeka dojde ke iskoci nekoj nov model od fujiLOL.
 
Fuji nema command dial i toa moze da go oteznuva nagoduvanjeto ama pak ke kazam drugo e da se vidi vo zivo.
 
Treba da odam vo Srbija zoso stvarno nasive uvoznici za niso ne gi bivaAngry.
 
Pozdrav.Ouch
goka
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2006 во 14:23
Goka, ima edna rabota koja mene mi e mnogu bitna, a drugite neka prosudat sami.
Jas prejdov od opticki SLR viewfinder na elektronski VF, koj ce go najdes i na Fuji-to i na Sony-to. Toa samo po sebe e golem problem od aspekt na upotreblivost. Sepak, Fuji-to ima eden od podobrite EVF-ovi na pazarot so 0,44" dijagonala i 135000 pikseli, kaj Sony-to toa se 0,22" sto e premalku. Upotreblivosta na EVF-ot na H1 (a i H2 i H5) e spored moe licno mislenje bezmalce nikakva. Na toa nakalemi i mnogu slab "eye relief" (razdalecina od otvorot na EVF-ot od koja se gleda vnatresnosta na EVF-ot) i ce konstatiras deka vo najgolem del od slucaite e sosema ocaen!

Normalno, toa na nekogo moze da mu bide nebitno, jas licno LCD-to go koristam samo vo teski pozicii koga slikam od stativ, vo site drugi go pretpocitam EVF-ot.

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
torte Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 21
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2006 во 11:29
Zdravo,

Mire kako sto gledam se pravi muabet za Fuji S6500fd. A Fuji-to ima:
• 0.33" electronic viewfinder (EVF)
• 115,000 pixels

Ova sfati go dobronamerno moze stanuva zbor za pecatna greska.

Pozdrav.
TORTE
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.