IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Ѓорѓија Мијакот Скендербег Ѓерѓ Кастриот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ѓорѓија Мијакот Скендербег Ѓерѓ Кастриот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
Автор
Порака
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Ѓорѓија Мијакот Скендербег Ѓерѓ Кастриот
    Испратена: 27.Ноември.2006 во 03:34
Во вторник на денот на албнаското знаме се поставува бистата на Скендербег во Скопје, Мијако роден како православен Македонец стана симол на Албанската свест Деновиве ќе се постави како Албански херој. Дали сметате дека Скендербег треба да се заборави само зошто албанците го сметаат за свој.


Сите предци на Георгија Кастриот имаат македонско потекло.
Неговите предци се знаат за девет колена наназад.
Тоа биле:
Константин (1176),
Бране (1233),
Јоан (1261),
Константин (1279),
Бранислав (Бранила 1307),
Павле (1332),
Никола (1354),
Иван (1383) и
Георгија (1405).
Татко му на Георгија, кнезот Иван Кастриот, во бракот со Воислава, ќерка на кнезот Бранислав од с. Градец, Тетовско, имал четири сина: Репош, Станислав, Константин и Георгија; и четири ќерки: Марија, Елена (Јела), Ангелина и Мамица.
Тие биле мажени за видни личности во тоа време, кои по потекло биле Македонци, Срби и Црногорци, војводи и грофови.
Марија била мажена за кнезот Степан Черноевич, Елена за Теодор Јоан, Ангелина за Степан Јуревич Балшич, а Мамица за Карло Музак -Топија.
Еден од синовите на Константин, на пример, покрај роденото име Лазар, имал и прекар Славјанин, со што веројатно сакал да го изрази своето народносно потекло.
и една песна..
Сон сонила Воислава кралица,
сон сонила, от сон се исплашила,
ми родила бела лута змија,
со крилјата Епир покривала,
со главата Цариград допирала.
Како змија глава ми вртела,
таке живи Турци ми г’лтала..!
Проговори Иван Кастриота:
"Воиславо моја кротка жено,
ми кажуваш шо сон си сонила,
си родила бела лута змија...!
Радви ми се, Славо, весели се,
ќа ми родиш голема јунака,
голема јунака, јунак над јунаци,
ќа погубит клети Османлији,
силни паши, аги и везири,
ќа растерат погани султани...".

Убава статија на Ферид Мухиќ
http:////sosedotstosedi.blog.com.mk/node/52257/print
Кон врв
Калпазан Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Калпазан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2006 во 10:29
Освен Скендербег, сега и Ферид Мухиќ ли го прогласивте за македонец? Човекот добро го познавам и знам кои му се мислите и идеите.
Се прашувам, до каде сте спремни да појдете и до колку можете да плукате на сопственото потекло, сопствените гени и сопствената вера, со цел да го спроведете во живот она што не може да се спроведе, тоест т.н.соживот.
Оти, ако зборел за клети османлии и погани султани, денес шќипитарите немаше да го слават за нивни херој!
Служите за присмев на секој еден кој барем еднаш ја прочитал историјата на Балканот.
Место да градите споменици на наши, македонски историски личности, вие узурпирате туѓи, барајки допирни точки со инороден народ и иноверна религија.
Господ нека му е напомош на македонскиот народ, зашто него го предадоа неговите сопствени политичари.
 


Изменето од Калпазан - 27.Ноември.2006 во 10:29
Македонија - Моја Дежела
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2006 во 11:06
do 1930 god. shqipetarite vrska nemat koj e skenderbeg, plus imas od svabata hoffmann dobra izjava....najdi ja neucenik eden smrdes, pa posle ke zboruvame, ako lupetas bez fakti ke ti nacukam ja nekolku frakturi ehmmm fakti.......
Кон врв
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2006 во 12:33
Калпазан наголем непријател на мекдонштината е незнаењето и наивноста тежно е што ти ги имаш и двете.
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2006 во 12:44
ako ne znae on kako narodite bea naseleni vo toa vreme....epa togas cabe da zboris so nekoj glupak....toa e istoto kako da mu kazam ej...berlin e najgolem muslimanski grad vo EVROPA, i toa nema da go znae....mocko eden
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2006 во 13:17

gjeorgi_kastriot

Издавачката куќа „Аз-Буки“ денеска ја пормовираше книгата „Георгија Кастриот - Искендер крал на Епир и Македонија и втор Александар Македонски“ од д-р Петар Поповски.

„Книгата, објавена во рамки на едицијата ЕОНИ, е обемна студија од околу 1.200 страници, поткрепена со импозантна библиографска широчина и изворна архивска граѓа“, рече Лазар Фотев од „Аз-Буки“.

Осврнувајќи се на содржината, авторот Поповски напомена дека Георгија Кастриот е Македонец, а не Албанец како што некој се обидува да докаже.

„Сите досегашни, над 400 научни студии, Георигја Кастриот го нарекуваат Словен. Тоа го потврдува и историјата. Но, кај нас се шпекулира со името Скендербег. Се пишуваат книги со романтичарска содржина кои немаат никаква основа“, истакна Поповски.

Според него, Георгија Кастриот го добил името Искендер, што значи Александар, од турскиот султан Мурат Втори по битката кај Дебарско Поле во 1444 година кога изгубил над 30.000 војници.

„Мурат Втори го нарекол Кастриот втор Александар Македонски, односно Искендер“, рече Поповски и објасни дека Тоските и Гегите во тоа време воопшто не живееле по долината на реката Радика, туку се доселиле таму по 17 век.

„Албанци се викале Македонците од тие простори, бидејќи зборот Албанија всушност значи планина“, нагласи Поповски.

Тој потенцира и дека оваа книга е прво издание посветено на Георгија Кастриот, а е издадено по повод 600 годишнината од неговото раѓање.
    „Наши академици го продадоа Кастриот. Тоа е срам за македонскиот народ. Во меѓувреме, оние што ја водат државата не мрднаа со прст за да го зачуваат она што е наше. МАНУ треба да биде научна, а не политичка институција“, порача авторот, доктор Петар Поповски.
Кон врв
raging bull Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Ноември.2006
Локација: Afghanistan
Статус: Офлајн
Поени: 145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај raging bull Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2006 во 15:04
Jas mislam skender beg e balkanska hipoteka na nasledstvoto protiv turcite....ne mozeme so sigurnost da znaeme chiv e ....sekoj si vleche na kaj svoeto....no siguren sum deka e daleku od deneshnive albanezi....
No kako i da e ushte dolgo ke stvara razdor megu site ovde......
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2006 во 15:06
a zasto samo na nas makedoncite se slucuva toa, da ne moze da im se dokazaat pripadnostata....na nacionalni heroi???
Кон врв
raging bull Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Ноември.2006
Локација: Afghanistan
Статус: Офлајн
Поени: 145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај raging bull Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2006 во 15:09
?????   ne znam i jas se dumam stvarno ?????
Ama izgledat zs sekogash tie sho gi mislime nashi ne ostavile ni eden dokument ili spomenik so koj bezsomnezno bi potvrdile deka se makedoci-------opcija br. 1
ili pak k*rvite bugarski (ili vo sluchajov  shiptarski)  takvite pishani ili gradeni svedoci vandalski gi unishtuvale,konvertirajki go znachenjeto.....dodeka makedonecot bil nem svedok......DeadDeadDead 
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2006 во 15:30
Originally posted by raging bull raging bull напиша:

?????   ne znam i jas se dumam stvarno ?????
Ama izgledat zs sekogash tie sho gi mislime nashi ne ostavile ni eden dokument ili spomenik so koj bezsomnezno bi potvrdile deka se makedoci-------opcija br. 1

ili pak k*rvite bugarski (ili vo sluchajov shiptarski) takvite pishani ili gradeni svedoci vandalski gi unishtuvale,konvertirajki go znachenjeto.....dodeka makedonecot bil nem svedok......


Ами има фалсификати
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2006 во 15:32
Ako Kastriot se borel za Makedonija da go slavime, ako se borel na stranata na nash*te dushmani treba da se spomne toa i da se zabrani spomenik.
Ima mnogu junaci koi poprvo zasluzuvaat spomenici. Prikaznata so kastriot shiptaroljubecot ni ja prodavaat zaradi unishtuvanje na makedonskata samobitnost kako nacija i promoviranje na "multietnicnost".
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2006 во 15:41
on se borel za hristijanstvoto.....
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2006 во 15:41
Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

Originally posted by raging bull raging bull напиша:

?????   ne znam i jas se dumam stvarno ?????
Ama izgledat zs sekogash tie sho gi mislime nashi ne ostavile ni eden dokument ili spomenik so koj bezsomnezno bi potvrdile deka se makedoci-------opcija br. 1

ili pak k*rvite bugarski (ili vo sluchajov shiptarski) takvite pishani ili gradeni svedoci vandalski gi unishtuvale,konvertirajki go znachenjeto.....dodeka makedonecot bil nem svedok......


Ами има фалсификати


e da..bas tie od bg,rus,gr,al i taka dalje......
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2006 во 16:18
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

e da..bas tie od bg,rus,gr,al i taka dalje......


наште са най-много и са най-добри - немоеш да намериш разлика с оригиналот
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.