IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Словени што народ се тоа?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Словени што народ се тоа?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2006 во 01:56
Се извинувам темата ја затворив јас бидејки почнавме за словените а ја ке објаснам и за нив.Словените и Словенската култура се најмистериозно случување во Средниот век,има доста варијанти но ниедна не е 100% подржана зошто незнам но знам дека секој си верува во тоа што го учеле или учат.
Е вака рековме дека ке почнеме од почеток на територијата каде што се смета дека било живеалиште на Словените била граница помеѓу двете најголеми племиња на север од Македонија.Илирите биле само мало племе кога станува збор за Ситите и Венетите,во Македонската Античка историја прв пат се спомнуваат овие две племиња од кои Скитите биле на исток од денешна Маѓарска па се до ледените предели а Венетите биле на запад(за време на Цезар стигнале дури до Франција каде што подоцна се претопиле со германите и галите) дури до нормандија.Овие две племиња биле тотална различност Венетите биле црномурести воинствени коњаници а Скитите биле бели платеници и фармери.За прв пат Македонската војска се среќава со нив за време на владеењето на Филип кој тотално ги разделил овие два народи и ставил црта помеѓу нив,доста од нив заробил и продал како робови низ земјата така да и тогаш прв пат нивната генеза е запишана.За Венетите се пишува дека биле црно-црвенолики варвари кои добро управувале со коњите денеска се смета дека оригиналноста на венетите потекнува точно од Словенија и Австрија,за Скитите се пишува дека се црвено плави луѓе кои повеке се занимаваат со фармерство но биле многу добри мечувалци и повекето од оние кои ги бивало со меч станале Македонски платеници по освојувањето на Филип на еден дел од Скитија.
Е сега тука доаѓа најдобрата теорија за Словените на Александар Македонски една од првите битки му била со Скитско Венетските племиња и таму ја добил славата како млад и јак војсководач,запишано е дека по победата донел некаде над 15 колони робови(некаде околу 500 до 1000)мажи и жени и и ги подарил на својата мајка како воен плен и негов триумф врз тој дел од светот.Во тој период Филип се спремал да оди на Персија така да за да ја загарантира својата североисточна граница изградил Град кој го крстил Филипи(се разбира по него) таму има стационирано некаде околу 2000 Македонски војници со нивна послуга и фамилија ги оставил како граничари кои останале да живеат таму.Е сега претпоставката за Словените више може и да ти стане јасна од кои народи се смешале да прераснат во поголемо племе во наредните 800 год.
Ова е за почеток Александар по смртта на татко му не ги оставил Скитите и Венетите на мира но прво ова па поубавото подоцна.
Arrian 4.4.6-7 and Macedonian combined-arms tactics against the Skythians

Luke Ueda-Sarson

Кон врв
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2006 во 02:02
Originally posted by nindza nindza напиша:

Abe ti nejkes da si prizanes osnoven fakt koga vi pastirav sliki da vidite sto se geni pa ke ti pojasnuvam ja drugi raboti visha matematika za tvoite zamagleni nacionalistichki ochi...


ха-ха-хаBig%20smile Од каде дојде до овој заклучок не ми е јасно. Мене историјата ми е големо хоби, читам книги се интересирам собирам литература повеќе од 7 или 8 години активно, би ми било мило да ми посочиш нешто да прочитам квалитетно како што јас тоа го правам гратис за тебе. И кажи ми националит ли сум ако не сум слеп и глдеам насекаде  околу мене една прекрасна Македонска цивилизација стара повеќе од 3000 години и ако во таа цивилизација сум вљубени?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2006 во 02:05
Што би рекол проф.Микиќ - МАКЕДОНИЈА ПАПОК НА АНТИЧКИОТ СВЕТ
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2006 во 13:36
http://www.cambridge.org/uk/catalogue/catalogue.asp?isbn=0521802024
http://assets.cambridge.org/052180/2024/sample/0521802024ws.pdf
http://www.questia.com/PM.qst?a=o&d=105502706

http://www.continuitas.com/interdisciplinary.pdf
http://www.continuitas.com/index.html

By the way, there are number of Russian Scholars who wrote books on the Slavs, and assert that they came from the Balkans. don't have the links now, but you can easy find some of them.







Изменето од naemnik - 01.Декември.2006 во 13:37
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2006 во 16:09
Се е ова убаво и многу од истражувањата на англичаните и русите водат до еден многу чуден факт а тоа е дека Венетите (предците на словените како што тврдат горенаведените) се повеке латинско племе него словенско.Друг чуден заклучок на горенаведеното е дека во Бугарија,ексЈугославија(без хрватска и словенија) Румунија па до русија нема археолошки наоѓалишта на ништо ранословенско се што е најдено е во Словенија и дел од Хрватска од таканареченото словенско подрачје.Венетите како што знаеме се со оригинално потекло од околината на Словенија Швајцарија и Аустрија а во најголемиот нивен замав се наоѓаат до Нормандија на една страна а Данска на друга страна карпатите и зад карпатите не е воопшто спомнато.Тука исто не се води една многу голема грижа околу Македонското освојување и населување како и Римското Освојување и населување.Значи Македонските и Римските Освојувања повеке се стационирани на Исток отколку на Запад баш каде што се наоѓаат Словените а не Венетите бидејки многу историчари тврдат дека самите венети се латинизирале и се предци на Готите и Галите.Значи некако сумњиво е ова
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2006 во 10:01
Vij brat mi, jas ne zboreshe za Veneti. Toa mi e malku tersene, ama i ne sum nolgu istrazuval.

Sepak edno e mnogu logichki, i da ne go kljumam, prochitaj go Alinei pa ke svanesh sho mislam.

Geo Lingvistichki, South Slavs gradat edna Grupa, dodeka North Slavs ne.
Severnite se podeleni na dva dela, Zapaden i Istochen, i za choek sho gi barem malku sporeduval site tie jazici, lesno e da svane deka i Zapadnio i Istochnio delat zaednichki odliki so Juznio Slavjanski, dodeka megju niv ima malku interakcija.
Primer: Poljacite vikat Povolno Rusite vikat spokojno za ista rabota, i edenio i drugio zbor se navagjat u Juznio Slavjanski, so ist ili slichen smisol.

Toa vode kon zakljuchok deka Juznio Slavjanski e Koreno, dodeka Zapaden i Istochen sa Grankite. Interesno na lingvistikata e i toa deka Centaro na Jaziko e taj sho inovira, dodeka Drugite najchesto prezervirat.

Sporedba so Germanskio i Angliskio, kade Germansko e Centaro na Jazichnata Grupa, a Angliskio e Odgranoko.  Srednovekoven Angliski i Germanski se po slichni od Moderen Germanski i Angliski, a sepak Germanskio ima poveke Zborovi za edna ista rabota, od koj nekoj od tie zborovi e isto najden i vo Angliskio, primer:

Angliski:  look, see,stare
Germanski:  kuck(en)[pronounce KOOKen], sehen[pronounce ZEEN, isto ima forma ZII], starren, schauen, blicken

Prvite tri se izgovarat skoro identichno, i so isto znachenje, dodeka poslednite dva se zborovi shto gi nema vo Angliskiot, a sepak gi ima vo Germanskot.

So drugi zborovi, Germanskot e centar na Jazichnata grupa, i e inovativen, dodeka Angliskiot kako periferija od Jazichnata Grupa ednostavno zachuvuva, zamrznuva.

--------------------------------------------------------------------------------------------
 Tolku za jaziko, inache ne sum siguren dali znaesh za Dura Europos, ama ochigledno Jazikot od nekoj tabli e pro slavjanski, a tie tabli se datirani od vremeto na Aleksandar Makedonski.
---------------------------------------------------------------------------------------------

Najverojatno znaesh koj se Brigijcite/Phrygijcite i nivniot udel vo Antichko Makedonskata Ethnogeneza, eve gi zborovite od Brigijski tablil koj se naogjaat vo Knigata "The Gordian Knot Unbound" Antony Ambrozijak:

Phrygian Dictionary*

adoikavoi - fed child
aduma - at home
agart - fired, burnt
agon - fire
ak - if
al - but
apelan - taken, carried
Aragajun - demon of the forest
arejast - youngest
arkia - a ditch, grave
avtaj - hugged, turned
bagun, bugn - god
e, ie - is
da - yes, so is
dahet - ended, ran out, died
dai - give
deva - lady, diva
gaj - forest
gast - guest
glok - (type of a tree)
ha - his
hor - above, up
in - and
im - to them
ima - there is
jej, joj - to her
jen - one (number)
jev - finished
jo - her
jostutut - remains (of a body)
k’ - so, so it is
ka - what if
kanut - finished, done
ke - there; because
kedokey - until world exists, until the end
kte - who’s
Kubileya - Cybil (a goddess)
k*rit - to burn / russians say k*rit for smoking cigarets/ in MK churi
la - let it be, so be it; if, only
matar, mater - mother
mekas - soft, rested
mem - passed
modrov - wise, intelligent, a sage
moj, mojo, mojun - mine
mu - to him
nanogav - the one that stands, standing; faire, noble
na - on
nas - us
nege - end, death
neger - carcass, body
nej - let it be
nek - so be it
neman - mute, unconscious
ni - no
novo - new
ojav - barren, unfertile
on - he
onom - smell, aroma
oporokit - to swear, to take an oath
os - remain, let it happen
ovet - to hear
oteko - pregnancy
pak - so
podaskat - to bury
proitav - just, noble
rajev ko - rather than
roj - heaven
s’ - is, are
sago - dried, withered
se - to yourself
sesait - to drink
sest - to rest, to sit
sgloka - buried under a glok
sit - full (stomach)
siveto - ground, earth
sivetoa - buried into the ground
so - with
sok - milk
suskanutie - eternity
stat - to stay
surg - cheers (with drinking)
tadoj - then
te - you, yours
tej - this, her
tek - barely, almost
teles, tovo - body
ti - you
tlnaie - buried
to - it
toj - yours
tu - here
v, va - in, inside
vagtae - to hesitate, hesitation
var, vara - to protect, protects
vej - branch, limb; know
venavtun - to weave
vesnija - spring
vid - a prophet, scholar
voina - war, battle
voiska - army
vojvete - duke, warlord
vonok - grandson
vosajeja - planted, sown
vrekun - sorcerer, demon
vun, ben - outside
wijan - packed, rapt
us - rise
usim - everything
---------------------------------------------------------------------------------------------
Ilia Chashule / Basic Burushaski Etymologies / Muenchen – Newcastle / ISBN 3 89586 089 1

Phry: Zetna = gate
Mk : Zatne = to close, to push full(a hole)
(zattvore = to close a door, Literary Macedonian language)

Phry: Wela = Turning ( in the sense of adversity, reverse, vicissitude )
Mk : Vala = to roll, Pro-vale = to break down

Phry : sai-, sei-, si- = to put( away), to leave.
Mk. : stai-, stavi = to put , to leave something on

Phry: astat = to stay, to stand
Mk : stoe = to stand, za-stane = to stop
Old Mk: stati = to stop, to stand, Kumanovo Dialect ifluenced by Serb.

Phry: wrekos = vow
Mk : rekol = told
I almost fortgot it, Bebeto Wreka = the Baby Cry`s loud vreska= screem

Phry : Benagonos = ? rich in deadly strokes (They are not sure about the given meaning)
Mk : Bere = bring, pick fruit ; gone = to chase away

Phry : edaes = he put
Mk : with the form staesh = you put ; daesh = you give

Phry : bambalun = penis ; derived from bhal bhal
Mk : kako bambal = swolen ; (swolen as bambal, archaick, modern bumbar)

Phry : manka = grave stone, memorial ; knuman = grave
Mk : posibly nanka = sleep, rest.
as the modern word pochina = died, derived from pochiva = rest.

Phry : balaios = big, great, quick
Mk : brzo, blzo = quick (blzo is baby talk)

Phy : sur = to feed
Mk : srka = swallow

Phry : gna, gna-s = to strike, to kill
Mk : akna, akne = to hit, to strike ( ako ti aknam edna = if I hit you one )

Phry : bagaios = 1.epithet of supreme diety, 2.mad
Mk : brliv, brlav = mad

Phry : bedu = well, spring, water
Mk : vadi = to pull out, to wather ; vada = a drain, a weir voda = wather

Phry : Tates, tatos = (grand) father
Mk : Tato = father

Srednovekoven Slovenski tato e ata


Taka da Slavjanskite Jazici imaat Balkanski Koren i Substrat.
---------------------------------------------------------------------------------------------

taka da zboro Slavjani ostanuva Vizantijska Izmislica, a dali istiot ima neshto so Veneti Eneti ili ne znam sho ne, ne me ni interesira.

Pozdrav
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2006 во 10:22
Zabravi, neli si chul deka pozad Karpatite nema nikakvi Arheoloshki naodi pred VI sho bi donelo do zakluchok deka nekoj si Narod tam bil pa se rasselil niz site teritorii sho deneska se taka narecheni "Slavjanski". Toa beshe poslednoto shto go vidov na National Geographic.
Veneti Meneti toa e turli tava, Slavjani isto. Toa ne e Narodnost, tuku nekoja izmislena Grupacija.
Кон врв
Makedonski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Makedonski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2006 во 04:30
Originally posted by naemnik naemnik напиша:

Vij brat mi, jas ne zboreshe za Veneti. Toa mi e malku tersene, ama i ne sum nolgu istrazuval. ............. taka da zboro Slavjani ostanuva Vizantijska Izmislica, a dali istiot ima neshto so Veneti Eneti ili ne znam sho ne, ne me ni interesira.
 
LOL
 
Словените се потомци на народот ВЕНЕТИ, всушност тоа е еден ист народ, и тие се домородни на Балканот!  Значи не се доjденци како Бугарите или Аварите на пример.

Дека етнонимот "Венети" се однесува на Словените има повеке цврсти дoкази. Тоа го потврдува aнтичкиот историчар Херод (види Книга 1, 296).   Денешните историчари како Павел Тулаев го наведуваат Херод како доказ за присуството на Словените (Венетите) во Македониjа уште во времето на антиката (Павел Тулаев, "Венети, предки Славjан, Москва 2000, стр. 7).

Пишуваjки за настаните од 4. век пред Христа, Венетите ги спомнува и латинскиот историчар Квинтиj к*ртиj Руф (Quintus Curtius Rufus: "De Rebus Gestis Alexandri Macedonis").   Тоj пишува дека Венетите своевремено биле дел од воjската на Александар III Македонски. Инаку К.К.Руф е еден од петте основни антички извори за Александар III Македонски.   Според K.K. Руф, Венетите биле населени во Мала Азиja, т.е. во Пафлагониja, каде што го бобиле името "Хенети":

"Александар... веке стигнал до градот Анкира, каде што собрал нова воjска, и влегол во Пафлагониja. Кон оваа воjска биле приклучени и Хенети, за кои некои веруваат дека потекнуваат до Венетите."


Според средновековниот готски историчар Joрданес:

" Дакиja е заштитена со стрите Алпи [Kaрпатите] во вид на венец. Од нивната лева страна, коja што е свртена кон север и од почетокот на реката Вистула, во огромно пространство живее многуброjниот народ Венети. Навистина нивните имиња се менуваат според различните родови и места, но тие главно се нарекуваатСловени и Анти." 

Joрданес понатаму пишува:

" Навистина, како што рековме на почетокот од излгањето или во списокот на племињата, тие биле од едно потекло, а се jaвуваат под три имињаa: Венвти, Анти и Славини."

(Jordanes, Getica, стр. 34-35).

Исто тврди и Житието на Св. Колумбо (oколу 612 година по Христа) во кое Словените се опишани како ист народ со Венетите.
 
 
Makedonija na Makedoncite!
Кон врв
ILCO Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ILCO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 16:56
ABE PROCITAJTE GO VIL DURANT I DOSTA ZBORITE
ILE
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 19:41
Daj obrazlozi ni nakratko da ne se macime,ja ne sum go cital licno i me interesira tezata za Slovenite mnogu posto ima mnogu razlicni varijanti prosto zbunuvacki sekoj si pisuva kako mu odgovara
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 19:47
abe so vi tvrdam celo vreme tuka po temite na forum
nie makedonci sme 400 milioni
i ne ima od baltik do egej od jadran do japonsko more

neka ziveat zborovite sto sme im gi dale na celata evropa a toa se
SONCE
MAZ
MOJ
VODA
VAZNA
VETER
primetivte
toa se najstari zborovi na najstari poznati pojmi
naemnik ti si moj heroj


Изменето од anakin - 12.Декември.2006 во 19:48
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 17:02
ИНТЕРВЈУ СО АЛЕКСАНДАР ДОНСКИ ЗА БИТОЛСКИОТ ВЕСНИК "ЕГО"

Его: Господине Донски,тврдите и Вие и многумина други автори дека јазикот на денешните Македонци е наследство од јазикот на античките Македонци. Врз основа на кои факти, документи и докази се темели тоа?

Александар Донски: За другите автори не знам, но можам да одговорам за себе. Во мојата книга "Јазикот на античките Македонци" јас ги нудам сите досега познати зборови од овој јазик превземени од антички извори. Потенцирам дека во тие антички извори овие зборови се детерминирани токму како "македонски". Значи, јас ништо не импровизирам, туку се користам само со веќе утврдени факти. Конкретно, на пример, античкиот граматичар Hesihij од Александрија во својот Лексикон, објавил над 100 вакви зборови, за кои јасно запишал дека се "македонски".

Има и други вакви антички извори. Сите овие зборови ги разгледувам од аспект на нивните изговор и значење. Притоа јасно се согледува дека најголем дел од нив ги немало во грчките дијалекти, како и дека добар дел од нив се слични по изговор и значење со денесхни македонски зборови. Тука нема никаква мистика и секој читател сам може да го согледа тоа што го согледав и јас.

Его: Наведете некои античко-македонски зборови, особено оние кои и денес се препознаваат во современиот македонски јазик.

Донски: Мора да знаеме дека антицчо-македонските зборови стигнале до нашево време главно преку грчки автори. Тоа значи дека овие автори ги транскрибирале македонските зборови според сопствените грчки јазични норми. Тоа, пак, значи дека тие најверојатно, несакајки, го искривоколчувале нивниот оригинален изговор (исто како што денесхните Грци, не можат да изговорат "може", туку изовараат "мозе" или како сшо ние не мозхеме да изговориме некои турски или јапонски гласови -- тоа е нормална појава кај сите народи и јазици). Сепак, и покрај сето ова, јасно се забележуваат овие сличности. На пример, античките Македонци, постелата на ногарки ја нарекувале крават(ос), што несомнено дека е истиот збор со денесхниот збор кревет; бранот го нарекувале - далаган, што е слично со нашиот збор далга; за води го користеле зборот веди; за гранка велеле гаркан; за црн велеле кара (што е исто со нашиот архаизам кара); за ведра велеле адраја; за јагма велеле агема; за арчен велеле аркон; за глава велеле гавалан; за гуде велеле готан; за дрво велеле дарвлос, за кли­нец (шајка) велеле ескор; за аргати велеле еркети; за канџи велеле канадои и други вакви примери. Нагласувам дека овие зборови ги пренесов од античкиот Лексикон на Хесихиј, каде јасно се означени како "македонски". Таму е дадено и нивното значење.


Его: Ако веке јазикот е ист, дали тоа знацхи дека современите Македонци се директни потомци на античките Македонци?

Александар Донски: Ниту една денешна нација, па ни македонската, нема "чисто етничко потекло". Кај нас во изминатиов период помалце расистички се тврдеше дека ние сме "чисти Словени". Меѓутоа, нема нации со "чисто" потекло. Сите нации се мешавина на разни етникуми, од кои некои доминираат повеке, а некои помалку.

Што се однесува до Македонците, според моите истражувања (не само од јазикот, туку и од фолклорот), верувам дека најдоминантен етникум во нашата етногенеза се античките Македонци. Огромен дел од нивното културно наследство (обичаи, верувања и сл.) се останати среде денесхните Македонци и ова е долга тема, која јас ја обработувам во книгата "Античко-македонското наследство во денешната македонска нација - прв дел фолклорни елементи". Таму ги споредувам античките со денесхните обичаи (строго превземени од автентички извори), при што идентичноста и сличноста се фрапантни. И тоа не се работи за еден или два, ами за повеке десетици вакви елементи.


Его: Византија и ромејскиот (коине?) јазик? Целиот текст овде.
Кон врв
slavic_wolf Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај slavic_wolf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2007 во 09:35
e ovoj aleksandar donski e za zalenje, koga gi vidov naslovite od nekoi si negovi knigi za malce ke padnev vo nesvestDead
"rodninskite vrski na kralicata elizabeta i car samoil"?????????????CryCry
ili 12 amerikanski predsedateli imale makedonsko potekloClapClap
sega uste cekame da napise i deka isus bil makedonec, za kleopatra znam deka napisal LOLLOL
spored mene od sve ona sto sum cital i sum zaklucil deka sme slavjanski narod, name nikakva vrska so tie nekoi si anticki makedonci, i sto za niv ima tolku dokumenti pisani od pred 2000 god, a za slovenite nisto koi dosle pred 1200god??????????
 
Кон врв
Makedonski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Makedonski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 07:20
Donski mnogu jasno gi dokumentira (faktichki) geneoloshkite linii koi ja povrzuvaat kralicata Elizabeta so car Samoil.  Zatoa nejzinata kralska biblioteka vo London mu izrazi blagodarnost na Donski za istrazhuvanjata sto gi napravi.
 
Isto taka chetiri amerikanski pretsedatelski biblioteki pobaraa i dobija kopii od negovite knigi. 
 
Taka da ne jadi tatarski gurabii.
 
A sto se odnesuva do "Slovenite" (Venetite), prochitaj pogore postovite od mene za toa deka toa e domoroden narod vo Makedonija.  K.K. Ruf pishuva deka bile del od vojskata na Aleksandar III Makedonski...
Makedonija na Makedoncite!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,235 секунди.