IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Диети
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Диети

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 33>
Автор
Порака
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 14:45
Наместо да бараш брзи резултати, подобро барај ТРАЈНИ резултати..

Сакаш да ослабнеш многу и за месец дена пак да бидеш дебела?
Или сакаш да слабееш полека (за 2-3 месеци ќе бидеш во топ форма) и да си ја задржиш убавата линија?


Исфрли ги од исхраната колачите, тортите, бисквити, бонбони, чоколадо....ако ти се јаде благо заблажи се со една бонжита...

Исфрли ги сите сувомесни производи (шунка, врат, печеница, чајна, колбаси итн)...

Не јади: пица, хамбургер, пржени компири

Се друго јади си (грав, грашок, леќа, боранија, ориз, компири, секаков зеленчук, овошје, јогурт, сирење..)

Вежбај што било. Тоа што тебе ти прави ќејф....ако сакаш денс аеробик..нека ти биде.....ако сакаш трчај, пливај, скокај јаже, вози точок, оди во теретана, оди на стомачен танц или било каков друг......се што се вика физички да се оптеретиш....
МИР со сите
Кон врв
solunskaglava Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај solunskaglava Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2009 во 22:20
Ima li nekoj sto probal od eden caj sto se vika ,,PAIYOUJI CAJ,, za slabeenje, kade da go nabavam, bil efikasen za slabeenje bez dieta?? ako nekoj znae neka mi kaze kade da go najdam
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2009 во 10:43
Ги купив Божен таблетите да симнам некое кило, нели “С љубављу Божен“,  а се што е со љубов дадено мора да дејствува, но ми се отвори еден апетит, па качив 1 кило.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2009 во 13:15
Cuce jas tie ne bi gi koristela za dieta bas poradi toa sto otvora apetit...ama zatoa pij gi posle jadenje i zagarantirano nema da se zdebelis.... 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2009 во 13:30
зелен чај наместо вода
пола саат до 45 минути орбитрек
пешачење
благо нека%20ти%20е%20срам
газирано нека%20ти%20е%20срам
црн леб...во минорни количини
бар кај мене, тоа функционира
диети не ме слабеат...ме дебелат...кога си речам- од утре на диета,главата ми е нон стоп во фрижидерголема%20насмевка

Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2009 во 13:36
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Cuce jas tie ne bi gi koristela za dieta bas poradi toa sto otvora apetit...ama zatoa pij gi posle jadenje i zagarantirano nema da se zdebelis.... 


Абе после јадење се пијат, 2-3 таблети после оброк со доста вода.
Е сега ако мислиш како превентива не знам не сум ги користела во таа намена.


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2009 во 14:04
znam sonce среќа gi imam zemano 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2009 во 17:18
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

зелен чај наместо вода
пола саат до 45 минути орбитрек
пешачење
благо нека%20ти%20е%20срам
газирано нека%20ти%20е%20срам
црн леб...во минорни количини
бар кај мене, тоа функционира
диети не ме слабеат...ме дебелат...кога си речам- од утре на диета,главата ми е нон стоп во фрижидерголема%20насмевка



Тоа кај сите функционира, работата е дали има нешто така мислам...да се јаде благичко а да се слабее?трепкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2009 во 18:39
dietalno blagicko i toa ednas mesecno голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2009 во 19:13
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Ги купив Божен таблетите да симнам некое кило, нели “С љубављу Божен“,  а се што е со љубов дадено мора да дејствува, но ми се отвори еден апетит, па качив 1 кило.




Изгледа кај различни луѓе делуваат различно - и јас ги пиев, и мајка ми - кај неа имаше ефект, кај мене не - тие делуваат на варењето, поточно помагаат во редовното празнење на цревата - мајка ми имаше таков проблем, па и помогнаа и ослабе 10-тина кг...
кај мене немаа никаков, ама баш никаков ефект - а кога го сменив начинот на исхрана (читај исфрлив благо и редуцирав леб, т.е оброците ги базирав на млеко и млечни производи, и ги преполовував порциите) симнав најмалку 15 кг... ама не за месец дена, туку за година дена - морав така, заради анемијата, не сакав да ми се врати
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2009 во 19:18
Значи ништо без исфрлање благо и леб...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2009 во 19:32
Па ништо без тоа - барем кај мене е така - јас сум голем зависник од благо
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2009 во 17:15

Диетата на Анџелина Џоли

Иако изгледа совршено и Анџелина Џоли држи диета особено по породувањето.

Еве што таа диета содржи а ваше е да процените дали и на вас ќе делува како што делува на Анџелина Џоли.

1 ден

7 часот – 50 гр житарици во 250 мл млеко со 1.6% масленост

10 часот – банана и палачинка со џек

13 часот – 150 гр лосос на скара

16 часот – 2 дл цеден сок од портокал

19 часот – 130 гр пилешки стек печен во рерна со 100 гр компири, домат и сок од лимон

 

2 ден

7 часот – 125 гр житарици, со 2 дл млеко и 125 гр банана

10 часот – парче интегрален леб, 75 гр сардина во масло и 2 дл сок од грозје

13 часот – 75 гр пилешко, 75 гр пеени компири и 175 гр варени броколи

16 часот – 115 гр посни бисквити

19 часот – 125 гр месо (по избор), 200 гр печен компир и салата од печурки и домат.

 

3 ден

7 часот – смеса од 80 гр банана, 60 гр рендано јаболко и 350 мл млеко

10 часот – 125 гр грав во сос од домат, парче интегрален леб и 1 јаболко

13 часот – 125 гр лигњи и 50 гр ориз

16 часот – 2 диетални бисквити и 1 крушка

19 часот – 75 гр пеечно свинско месо и 200 гр сутлијаш

 

4 ден

7 часот – 50 гр житарици во 250 мл млеко со 1,6 масленост

10 часот – омлет од 2 јајца, 50 гр сирење, домат и интегрален тост

13 часот – 125 гр динстано мелено месо, 75 гр шпагети, печено јаболко и 25 гр суво грозје

16 часот – 33 гр житарици и банана

19 часот – 125 грама димена шунка, 25 гр грашок, 25 гр морков, 50 гр варен компир и 100 гр овошје

 

5 ден

7 часот – 60 гр житарици, 60 гр рендано јаболко, 200 мл млеко со 1,6% масленост

10часот – парче бел леб, 40 гр младо сирење, 65 гр домат

13 часот – 190 гр тестенини во сос од домат

16 часот – 1 јаболко и 1 лажица мед

19 часот – 140 гр говедско месо на скара, 175 гр варен компир, 125 гр салата ос мешано овошје

Сепак имајте на ум дека Анџелина Џоли активно вежба а ако вие не сте во групата на оние кои вежбаат....

а сепак сакате да ја испробате оваа диета, се што треба да направите е да го исфрлите месото од вечерните оброци.



Изменето од bijonse1 - 22.Октомври.2009 во 17:19
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 18:09
I kako ne kje bide slaba posle, da ti se odjade dodeka si go izmeris obrokot.

Jas sum za umerena ishrana, ama bez broenje. I ako mi e epten vkusno vo momentot, kje si zemam i repete. Posle, moze da ne mi se pravi taka keif.


Изменето од Kali - 23.Октомври.2009 во 18:10
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 33>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.