Испечати | Затвори го прозорот

Диети

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Исхрана и кулинарство
Опис на форумот: Еднаш се живее... здраво или нездраво?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5722
Датум на принтање: 18.Јуни.2019 во 23:46
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Диети
Постирано од: KaLiNa
Наслов: Диети
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 15:14
veke imase vakva tema,ama izgleda e izbrisana,a sakam da ja ima....ste bile li na dieta,na koja,uspeala li,kako gi odrzuvate ( i dali) izgubenite kilogrami, pisete nekoja dieta......
gledam deka se poveke luge se preokupirani so tezinata,pa tuka moze da si gi pisat site svoite iskustva Smile


-------------
kulirajКоментари:
Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 15:35
eve nekoi pogresni veruvanja za dietite
 
  Ако јадете многу компири ќе се здебелите - неточно.

Јаглените хидрати се најдобриот извор на енергија за организмот. Ако јадете компири или било која храна богата со јаглени хидрати нема автоматски да се здебелите. Внимавајте што јадете додатно (на пример путер или крем сирење кои содржат многу масти). Ако вашата исхрана е претежно јагленохидратна и богата во влакнести материи, вие веројатно внесувате помалку масти.


- Треба да се избегнува комбинација на храни - неточно.

Различни диети пропагираат да се избегнува комбинација на храни. Се смета дека јаглените хидрати во комбинација со протеините водат кон дигестивни проблеми и покачување на тежината. Точно е обратното. Комбинациите на храни му помагаат на дигестивниот систем. На пример, витаминот С од сокот од портокали ја подобрува апсорпцијата на железо во оброкот со телешко месо. Многу малку од храните се чисти јагленихидрати или протеини, повеќето се смеса од двете. Дигестивниот систем содржи ензими кои се способни да ја разградат храната која ја јадеме.


- Појадокот треба да се состои само од овошјепогрешно.

Нема доказ дека ваквиот пристап има било каква предност. Повеќето овошја не се богати со комплексни јагленохидрати, кои му се потребни на организмот по ноќното гладување. Цереалиите (особено интегралните житарки), како што се лебот, корнфлексот, мусли и сл. за појадок, преставуваат подобар извор на јагленихдирати.


- Некои храни имаат магично дејство и доведуваат до брз губиток на тежина - погрешно.

Постојат бројни реклами во кои ананасот се преставува како таква храна. Според други тоа е грејпфуртот, кој наводно ги согорува телесните масти. Тоа не е вистина. Вакво дејство повеќе може да им се припише на влакнестите материи, кои предизвикуваат исполнетост, со минимално килоџули.


- Не треба да пиете течности во тек на оброкот- тоа доведува до здебелување? Неточно.

Ова погрешно верување се базира врз мислсњето дека дигестивните сокови и ензими ќе се разредат со течноста, и ова ќе резултира со успорено варење и зголемена ресорпција на масти. Ова не е докажано. Всушност, доказите сугерираат дека пиењето на вода во тек на оброкот ја забрзува дигестијата. Се разбира дека доколку се претерува со внесување на високоенергетски пијалоци, како што се алкохолните пијалоци ќе настане здебелување, но пиењето во тек на оброкот не го потенцира ова.


Постојат многу диети за намалување на тежината, но некои од нив промовираат погрешни концепции, кои водат кон понатамошни здравствени ризици.

Дали мастите доведуваат до пораст на тежината?

Познато е дека мастите содржат приближно двојна количина на килоџули (калории) на грам, во споредба со јаглените хидрати и протеините. Логично е, дека ако консумирате повеќе масти, повеќе ќе ја зголемите тежината отколку ако вашата исхрана се базира главно на јаглени-хидрати. Важен е и типот на мастите. Докажано е дека мастите од животинско потекло (заситени масти) доведуваат до поголемо покачување на телесната тежина во споредба со растителните масти или рибиното масло. Изгледа дека, последниве полесно се искористуваат од организмот, и помалку е веројатно дека ќе се складираат во форма на масно ткиво на стомакот. Покрај тоа тие се корисни од здравствен аспект. Ако се претера со внесот на јаглени хидрати или протеини, тие во организмот исто така се претвораат во масти.

Вистината е, дека тежината ќе се зголемува доколку се примаат повеќе килоџули отколку се трошат, независно дали тие килоџули доаѓаат од масти, јаглени хидрати или протеини. Покрај тоа, пушењето го зголемува таложењето на мастите околу внатрешните органите (висцерални масти) и стомакот.


Диети со малку, средно или многу јагленихидрати?

Краткорочно, диетата со многу намален внес на јаглени хидрати, а слободен внес на масти ( како што е т.н. Аткинсоновата диета) може да резултира во поголема загуба во тежината, отколку диета која се базира на јагленихидрати, но долгорочно, разликите се минимални.

Диетата во која многу е намален внесот на јагленихидрати, ако се базира на консумација на животински масти, а недоволен внес на растителна храна не е здрава.


Крута наспроти флексибилна диета?

Крутите диети се придружени со стриктно броење на калориите и стриктни правила за избегнување на одредени видови на храна. Кај флексибилните диети важна е величината на оброците и постои помала строгост во ограничувањата. Кој пристап е подобар за губиток на тежината?

Крутите диети се придружени со поголеми проблеми во контролата на јадењето, вклучувајќи и повеќе епизоди на прејадување. Флексибилните диети поретко се придружени со вакви проблеми и полесно се прифаќаат. Долгорочно, флексибилниот пристап има поголема шанса за успех.


Како ефикасно и здраво да ослабите?

- Не користете брзи диети; веројатно е дека во следните пет години повторно ќе ја вратите изгубената тежина.
- Вашата цел нека биде мала загуба, од околу еден килограм неделно или помалку.
- Намалете го внесот на масти, особено на заситените масти.
- Исклучете ги рафинираните шеќери.
- Зголемето го внесот на свежо овошје, зеленчук и интегрални житарици.
- Консумирајте помалку алкохол.
- Земајте помалку ужинки.
- Вежбајте околу 30 минути неколку пати во неделата. Воведете повеќе движење во дневната рутина - обидете се да акумулиратие 30 минутно одење/ден.
- Не елиминирајте комплетно ниту еден вид на храна- секојдневно земајте разновидна храна, дајте предност на интегрална и непроцесирана храна.
- Придржувајте се кон одреден ред во јадењето.-------------
kuliraj


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 24.Ноември.2006 во 16:45

Не се водете според "универзалните диети" бидејќи килограмите кои ќе ги симнете, брзо и ќе се вратат. Битен е индивидуалниот пристап, стручно подготвено мени на исхрана и упорност при промената на начинот на исхраната и животните навики.


Само долготрајната промена е ефикасна

Секоја промена на начинот на исхрана дава одреден резултат. Но, вистинските резултати не се постигнуваат за 7 или 10 дена, туку на подолг временски период, бидејќи само така изгубените килограми не се враќаат, се губат одредени количини масно ткиво, а не вода и шеќер од кои организмот најлесно се ослободува и кои при секоја промена на исхраната се губат уште во првите 24 денови. Дури по 25-иот ден од диетата, доколку корекцијата на исхраната е направена на вистински начин, почнуваат да согоруваат маснотиите, што е всушност и целта на секоја диета.

Промената на начинот на исхраната мора да трае минимум четири месеци, затоа што толку долго трае еден метаболички круг, односно времето кое е потребно да се прилагодат метаболичките процеси кои учествуваат во варењето, искористувањето на хранливите материи и нивното исфрлање од организмот. Зошто четири месеци? Затоа што толку долго трае животниот век на црвените крвни зрнца со чија помош кислородот и храната стигнуваат до сите клетки и ткива во организмот.


Диетата нека не биде измачување

Честопати, луѓето тешко се одлучуваат да го променат начинот на исхрана затоа што мислат дека мораат да гладуваат, па диетата ја поистоветуваат со некој вид на измачување, со сите пропратни проблеми како слабокрвност, омалаксаност, вртоглавица, главоболка, нервоза, чувство на глад. Вистинската промена на начинот на исхрана никогаш не подразбира мачење. Потребно е редовно да се јаде во текот на денот (доручек, ручек, вечера и две ужинки помеѓу нив). Тоа е промена која би требало да биде доживотна.
Оброците во текот на денот не мораат да бидат обилни. на органите за варење највеќе им годи кога се јаде почесто и помалку, повеќе пати дневно - за да работи метаболизмот, мора да добива гориво.

 
 
eve uste nekoi informacii.....sega cekam na vas da pisete kakvo iskustvo imate....


-------------
kuliraj


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 27.Ноември.2006 во 14:48
Jas imam super iskustvo so mojata posledna dieta. Ednostavno, smeniv nacin na ishrana.
 
Otsekogas sum znaela sto me debelee (blagoto) i kompletno go isfrliv od ishrana. Sega i redovno jadam, i iako obrocite mi se poobemni od porano, imam izgubeno okolu 15 kg (ova e od poslednoto merenje vcera) vo period od 8 meseci. No, si pomagav od vreme na vreme vo mesecevata dieta, stanav fizicki poaktivna (vo najmala raka pesacam po barem 1 h na den), ne jadam pred legnuvanje (posledniot obrok mi e najkasno do 18 h)i kompletno go zaboraviv vkusot na cokoladoto.
 
Vo meguvreme, nitu ednas ne gladuvav. Jadam sekogas koga ke mi se prijade i kolku sto mi se jade. Isfrluvanje na desertot bese klucnoto nesto za da oslabnam.
 
Zatoa, mislam deka sekoj treba prvo da si najde sto e toa sto najmnogu go debelee i da go iskluci.


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 28.Ноември.2006 во 00:14
se soglasuvam
i mnogu e podobro toa sto poleka si gi gubela kilogramite,zatoa sto tie potesko se vrakaat.....spored nekoi istrazuvanja megu lugeto sto drzele dieti so naglo slabeenje,60% si gi vratile.......i plus uste nekolku visok kacile.....


-------------
kuliraj


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 20.Декември.2006 во 12:05
     ВКУСНАТА, ЗДРАВА И ЛЕСНО СВАРЛИВА ХРАНА ЌЕ ВИ ПОМОГНЕ ДА ИЗГУБИТЕ 3-4 КИЛОГРАМИ ЗА 4 НЕДЕЛИ, ДА ЈА ЗГОЛЕМИТЕ ЕНЕРГИЈАТА И ДА ГО ЗАЈАКНЕТЕ ИМУНИТЕТОТ
4kg помалку за еден месец

ДИЕТА ЗА ВИТАЛНОСТ И УБАВИНА


Менито е составено од продукти кои на организмот му обезбедуваат доволно витамини и минерали, протеини и млични ферменти- се што му е потребно на телото да се ослободи од токсичните материи. Ќе ја зголемите енергијата и одбраната од стресот, а телото ќе ги добие саканите пропорции.

ПОНЕДЕЛНИК


Појадокот е ист секој ден: шолја млеко или јогурт, 30 гр интегрален леб со лажичка нискокалоричен мармалад и 200 гр овошје.

Меѓуоброк: 200 гр овошје.

Ручек:
Ризото со тиквички, 100 гр печено месо, салата од зеленчук со маслиново масло и оцет.

Меѓуоброк: 1,5 дл млеко.

Вечера: Омлет од 1 јајце, 200 гр спанаќ со маслиново масло, 200 гр овошје, 50 гр интегрален леб.

ВТОРНИК


Меѓуоброк:
200 гр овошје.

Ручек:
80 гр тестенини со сирење, зачинети со босилек или рузмарин, печен зеленчук со лажица маслиново масло и 200 гр овошје.

Меѓуоброк: јогурт.

Вечера: 130 гр варена риба, 200 гр варен зеленчук со лажичка маслиново масло, 50 гр интегрален леб, 200 гр овошје.

СРЕДА

Меѓуоброк: 200 гр овошје.

Ручек: 80 гр ризото со зеленчук и лажичка маслиново масло, салата од зеленчук, 1 варено јајце и 200 гр овошје.

Меѓуоброк: 1, 5 дл млеко.

Вечера: 150 гр телешко месо, 200 гр спанаќ со лажичка маслиново масло, 50 гр интегрален леб, 200 гр овошје.

ЧЕТВРТОК

Меѓуоброк:
200 гр овошје.

Ручек: 80 гр тестенини со 12 гр брокули, босилек и пармезан, 50 гр пршут, 200 гр рендан морков со сок од лимон и маслиново масло, 200 гр овошје.

Меѓуоброк: јогурт.

Вечера:
80 гр риба, 200 гр домати со маслиново масло, 50 гр интегрален леб, 200 гр овошје.

ПЕТОК

Меѓуоброк: 200 гр овошје.

Ручек:
Ризото со грашок (80 гр ориз и 50 гр грашок), варен зеленчук со лажичка маслиново масло и 200 гр овошје.

Меѓуоброк: 1,5 дл млеко.

Вечера:
100 гр пилешки стек, салата од зеленчук со оцет и маслиново масло, 50 гр интегрален леб.

САБОТА


Меѓуоброк: 200 гр овошје.

Ручек:
80 гр тестенини со 100 гр морски плодови, варен зеленчук со маслиново масло и 200 гр овошје.

Меѓуоброк:
1,5 дл јогурт.

Вечера: 130 гр риба на пареа, 200 гр печурки со магдонос и лук, 50 гр интегрален леб, 200 гр овошје.

НЕДЕЛА

Меѓуоброк:
200 гр овошје.

Ручек: 50 гр леќа и 80 гр ориз, варени. Домати со маслиново масло, 200 гр овошје.

Меѓуоброк: 1,5 дл млеко.

Вечера: 200 гр ослич со маслиново масло, варен зеленчук и 50 гр интегрален леб.            


-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 20.Декември.2006 во 12:06

VITA diet club
Целта на оваа диета,покрај намалувањето на килограмите е да доведе до промени на метаболизмот,со што се гарантира дека намалените килограми нема да се вратат.
Диетата трае 90 дена и за тоа време се ослабнува од 18-25 кгр.Ако е потребно да се намалат помалку килограми,диетата може да се прекине,ама тогаш нема да дојде до промена во метаболизмот.

Појадокот сите 90 дена е ист-овошје.Се јаде секогаш во пар,на пр.2 јаболки,2 круши,2 портокала или една рака некое ситно овошје.

Диетата секогаш почнува со протеински ден и после овошниот ден пак се почнува со протеински.
Редоследот на деновите не смее да се менува.

ПРВ ДЕН


Ручек:Месо варено или печено во количина од 3 хотелски шницли,едно парче леб,салата (во неограничени количини).На крај мора да се испие супа,но без фиде.Наместо месо може да се изедат 3 јајца варени или испржени.
Млеко и сирење може да се јаде само овој ден,а супата мора де се испие.

Вечера: ИСто што и за ручек,само без супа.Треба да се води сметка ако за ручек било месо,мора да биде и за вечера,а ако биле јајца,тогаш пак јајца.

ВТОР ДЕН


Ручек : Грав,грашок,леќа,ориз,компир (обавезно варено со додаток на зачини-бибер,кечап,варен патлиџан,оригано),парче леб и салата.

Вечера : Исто што и за ручек во помала количина (полн танњир за ручек,пола за вечера)

ТРЕТ ДЕН

Ручек :Варена тестенина (шпагети,макарони bez jajca) со додаток на зачини,п plus svez domat.

Вечера :isto od rucek samo pola porcija
ЧЕТВРТИ ДЕН


Ручек :овошје
Вечера :овошје

Три пати за време на диетата (еднаш месечно) треба да се држи воден ден,кој доаѓа одма после денот со овошје,а после него се продолжува со протеинскиот ден.

Кафе и чај може да се пие во неограничени количини,но без шеќер.

Од кога ќе заврши диетата (после 90 дена),се јаде нормално,освен што овошјето останува уште 90 дена за појадок.
Ако во следните 3 месеци од завршувањето на диетата се изгубат 5 кгр.,тоа значи дека дошло до промена на метаболизмот.
Ако не се изгубат тие 5 кгр.,диетата треба да се повтори,но не и да се продолжи,а може да се продолжи после 3 месеци.

Делува компликувано,но не е.Количината на храна е поголема од онаа која секој дневно ја внесуваме.Без оглед на тоа килограмите се губат.

Не треба да се изгуби надеж и воља затоа што се случува и по 10 дена тежината да не се промени,но потоа одеднаш се губат по 3-4 кгр.

Ништо не смее да се прескокнува затоа што секоја намирница си има своја намена.Организмот не смее да остане без неа.
Не е вообичаено да се јаде овошје за појадок,но организмот нај прво од него го искористува интегралниот шеќер кој го храни нервниот систем.

Добро е кога сте на половина од диетата да се проконтролира крвниот притисок и да се анализира крвната
__________________
http://www.tickerfactory.com/ -


-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 20.Декември.2006 во 12:15
УН диета

Целта на оваа диета,покрај намалувањето на килограмите е да доведе до промени на метаболизмот,со што се гарантира дека намалените килограми нема да се вратат.
Диетата трае 90 дена и за тоа време се ослабнува од 18-25 кгр.Ако е потребно да се намалат помалку килограми,диетата може да се прекине,ама тогаш нема да дојде до промена во метаболизмот.

Појадокот сите 90 дена е ист-овошје.Се јаде секогаш во пар,на пр.2 јаболки,2 круши,2 портокала или една рака некое ситно овошје.

Диетата секогаш почнува со протеински ден и после овошниот ден пак се почнува со протеински.
Редоследот на деновите не смее да се менува.

ПРВ ДЕН


Ручек:Месо варено или печено во количина од 3 хотелски шницли,едно парче леб,салата (во неограничени количини).На крај мора да се испие супа,но без фиде.Наместо месо може да се изедат 3 јајца варени или испржени.
Млеко и сирење може да се јаде само овој ден,а супата мора де се испие.

Вечера: ИСто што и за ручек,само без супа.Треба да се води сметка ако за ручек било месо,мора да биде и за вечера,а ако биле јајца,тогаш пак јајца.

ВТОР ДЕН


Ручек : Грав,грашок,леќа,ориз,компир (обавезно варено со додаток на зачини-бибер,кечап,варен патлиџан,оригано),парче леб и салата.

Вечера : Исто што и за ручек во помала количина (полн танњир за ручек,пола за вечера)

ТРЕТ ДЕН

Ручек :Варена тестенина (шпагети,макарони) со додаток на зачини,пица само со кечап или било кое пециво во количина колку една пица.

Вечера :Две помали парчиња торта,3-4 колачиња,3 топки сладолед и обавезно едно ребро чоколадо за готвење.

ЧЕТВРТИ ДЕН


Ручек :овошје
Вечера :овошје

Три пати за време на диетата (еднаш месечно) треба да се држи воден ден,кој доаѓа одма после денот со овошје,а после него се продолжува со протеинскиот ден.

Кафе и чај може да се пие во неограничени количини,но без шеќер.

Од кога ќе заврши диетата (после 90 дена),се јаде нормално,освен што овошјето останува уште 90 дена за појадок.
Ако во следните 3 месеци од завршувањето на диетата се изгубат 5 кгр.,тоа значи дека дошло до промена на метаболизмот.
Ако не се изгубат тие 5 кгр.,диетата треба да се повтори,но не и да се продолжи,а може да се продолжи после 3 месеци.

Делува компликувано,но не е.Количината на храна е поголема од онаа која секој дневно ја внесуваме.Без оглед на тоа килограмите се губат.

Не треба да се изгуби надеж и воља затоа што се случува и по 10 дена тежината да не се промени,но потоа одеднаш се губат по 3-4 кгр.

Ништо не смее да се прескокнува затоа што секоја намирница си има своја намена.Организмот не смее да остане без неа.
Не е вообичаено да се јаде овошје за појадок,но организмот нај прво од него го искористува интегралниот шеќер кој го храни нервниот систем.

Чоколадото ги спречува алергиите кои се присутни баш кога се држат разни диети.
Добро е кога сте на половина од диетата да се проконтролира крвниот притисок и да се анализира крвната слика.


-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 20.Декември.2006 во 12:17
ДИЕТИ
Волшебна супа за сите сезони

Калории: Не се собираат

Се губи: До 5 килограми

Траење: 7 дена и може да се повтори

Кому се препорачува: На оние кои сакаат да истопат 7 до 8 килограми.Диетата со супа е една од најомилените и најуспешните диети, зашто е едноставна, а дава резултати.

Оваа диета им се препорачува само на оние кои имаат 7 до 8 килограми повеќе, но не и на оние кои имаат едвај неколку килограми повеќе.

Калориите не се собираат, килограмите се топат благодарение на изборот на продуктите.

Предвидено е намалено внесување на маснотии и јагленохидрати. Има денови кога тие се потполно исклучени од диетата, а кога станува збор за изворите на енергија, на тој начин телото се присилува енергијата да ја троши од своите масни наслаги.

Програма

Диетата трае 7 дена, ако сакате да постигнете задоволувачки резултати (да ја намалите телесната тежина, да го прочистите организмот, да го урамнотежите нивото на шеќер во крвта) не ја прекинувајте

Диетата можете да ја повторите за 2 или 3 недели, во тој случај придржувајте се на менито кое се препорачува од првиот до седмиот ден. Диетата можете да ја повторувате и повеќе пати во текот на годината, но внимавајте помеѓу две диети да поминат најмалку три месеци

Менито е разновидно, но доколку се решите за измени, важно е да се заменат токму оние продукти за кои е предвидена замена во менито, а не на некои други.

Доколку во диетата не е назначено количество, некои продукти можете да ги јадете без ограничување.

Почитувајте ги наведените количества на продуктите. Количеството се однесува на свеж и исчистен продукт.

Прв ден

Појадок: Чај или кафе, јаболко и круша

Ужина: Овошен сок без шеќер

Ручек: Супа од зеленчук, јаболка

Ужина: Овошен сок без шеќер

Вечера: Супа од зеленчук, круши

Замена: Јаболката и крушите можете да ги замените со овошје по желба (освен грозје и банани). Овошјето може да биде варено или конзервирано без шеќер.

Втор ден

Појадок: Кафе

Ужина: Чај

Ручек: Супа од зеленчук, варена брокула

Ужина: Чај или кафе

Вечера: Супа од зеленчук, 200 г варен компир со 10 г путер.

Замена: Компирите со путер можете да ги замените со 350 г печурки сварени со 2 лажички маслиново масло.

Трет ден

Појадок: Чај или кафе, круши или ананас

Ужина: Овошен сок без шеќер

Ручек: Супа од зеленчук, свежи или варени моркови

Ужина: Овошен сок без шеќер

Вечера: Супа од зеленчук, запечени пиперки, модри патлиџани, тиквички

Замени: Крушите или ананасот можете да ги замените со овошје по ваш избор, варено или конзервирано без шеќер.

Четврти ден

Појадок: Капучино подготвено од 2 дл посно млеко, банани

Ужина: Чај или кафе

Ручек: Супа од зеленчук, 200 г посен јогурт, една банана

Ужина: Чај

Вечера: Супа од зеленчук, фрапе подготвено од 2 дл млеко и една банана

Замени: 20 дл јогурт можете да замените со 150 г посно сирење или 120 г моцарела или горгонзола

Петти ден

Испијте 1,5 до 2 литри вода

Појадок: Кафе

Ужина: Чај

Ручек: 300 г риба варена на пареа (ослиќ, лист), домати, супа од зеленчук

Ужина: Чај

Вечера: Супа од зеленчук, 200 г печена риба (орада, лист).

Замена: 300 г варена риба можете да замените со 300 г печени лигњи или сипа, 300 г печена риба можете да замените со 150 г туна во вода или со 100 г чаден лосос

Шести ден

Испијте 1,5 до 2 литри вода

Појадок: Кафе

Ужина: Чај

Ручек: 1 - 2 телешки шницли на скара, тиквички и коморач на пареа

Ужина: Чај

Вечера: Супа од зеленчук, 300 до 400 г печено пиле без кожа

Замена: За вечера пилешкото можете да го замените со мисирка

Седми ден

Појадок: Кафе

Ужина: Овошен сок без шеќер

Ручек: 150 г интегрален ориз со зеленчук по желба: шпаргли, кромид, морков, динстани на масло

Ужина: Овошен сок без шеќер

Вечера: Супа од зеленчук, репка и краставици

Замена: Појадокот можете да го збогатите со 2 кришки интегрален тост со 2 лажички мармалад без шеќер, 150 г ориз можете да замените со 160 г интегрална тестенина.


Како да постигнете најдобри резултати

Со цел диетата да даде резултати и што подобро да го прочисти организмот потребно е да се спроведува најмалку 7 дена по ред, зашто 2 или 3 дена нема да дадат никакви резултати

За проверка на резултатите најдобро е да се контролира телесната тежина: мерете се наутро, почнувајќи од четвртиот до осмиот ден. Четвртиот и петиот ден телесната тежина би требало да се намали за 2 до 3 килограми, а на крајот на диетата за 5 килограми. Ако четвртиот ден губењето на телесната тежина е поголемо од 2 до 3 килограми потребно е делумно да се промени менито. Појадокот збогатете го со 3 до 4 кришки интегрален леб, а ручекот со 120 до 140 г интегрална тестенина или ориз.

Доколку имате проблеми со столицата во исхраната внесете трици (3 до 4 лажици во текот на денот)

Против надуеност на стомакот ќе помогнат млечните ферменти


Зимска супа од зеленчук

Супата од зеленчук е најважното јадење во оваа диета. Важно е да се подготви само од препорачаниот зеленчук и тоа во препорачаните количества

Изберете само еден продукт или некоја замена. Придржувајте се до правилата: продуктот од листата заменува само одреден продукт за кој е предвидена замената, а не на некој друг. На пример: со спанаќ можете да ја замените само репката, а не кромидот и празот.

Состојки и замени: 6 парчиња праз (6 главици кромид), 1 голем кељ (или голема брокула), 4 - 5 парчиња бела репка (или 500 г спанаќ или 500 г блитва, зелје), 1 целер, 1 до 2 конзерви излупени домати, (или варени домати), коцка за супа од зеленчук, зачински тревки по желба.

Подготовка: Зеленчукот исечете го на парчиња. Ставете го во тенџере заедно со коцката за супа, сипете вода така зеленчукот да биде прекриен, посолете и ставете да се вари. Нека врие 10 минути на средно јак оган, па намалете го огинот и продолжете го варењето, додека зеленчукот не омекне, по ваш вкус.


Летна супа од зеленчук

Преку лето супата се подготвува од сезонски зеленчук. Еве што уште може да се користи како замена.

Важно е да се придржувате на правилата: понудените продукти заменуваат само одреден продукт за кој е предвидена замената, а не некој друг. На пример, тиквичките можат да ги заменат само пиперки, а не праз или спанаќ.

Состојки и замени: 6 парчиња праз (или 6 главици кромид), 1 голем кељ (или 200 г зелена боранија), 2 зелени пиперки ( или 3 тиквички), 500 г спанаќ (или 500 г блитва), 1 цел корен од целер (или 2 моркова), домати без лушпа, коцка за супа од зеленчук, зачински тревки по желба.

Подготовка: Зеленчукот исечете го на парчиња. Ставете во тенџере заедно со коцката за супа, сипете вода така зеленчукот да биде прекриен, посолете и ставете да се вари. Нека врие 10 минути на средно јак оган, па намалете го огинот и продолжете го варењето додека зеленчукот не омекне, по ваш вкус.

Почнете преку викенд

Првите денови од диетата се најтешки, но и најважни. Тие денови се јаде само зеленчук и овошје. Со цел организмот да се прочисти од токсините кои би можеле да го спречат губењето на телесната маса.

Прочистувачката функција на диетата може да предизвика некои тешкотии, но тие не се причина за прекинување на диетата. Тоа се: главоболки, болки во грбот и зглобовите, зачестено мокрење и честа столица. Тоа се само знаци дека диетата забрзано го прочистува организмот. Од тие причини најдобро е диетата да се започне преку викенд, кога немате премногу обврски.

Против нападите на глад ќе помогне супата за која ви даваме рецепт. Можете да ја јадете во неограничени количества во текот на целиот ден.

Петтиот и шестиот ден треба да испиете барем 1,5 до 2 литри вода. Тие денови, имено, е зголемено внесувањето на белковините и маснотиите од животинско потекло, продукти кои можат да го зголемат собирањето на токсините.

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 20.Декември.2006 во 12:19
4 супер брзи зимски диети
Осум килограми неделно - Мајо диета

 

Најдрастична е затоа што дозволува слабеење до 8 килограми во рок од 15 дена. Никогаш не ја држете подолго од две недели. Бројот на оние кои ја поддржуваат, но и противниците е речиси еднаков, а тука се вбројуваат и холивудските ѕвезди кои ја применуваат кога мораат бргу да ослабнат за некој филм или аудиција. Забранета е ако имате проблеми со црниот дроб или холестеролот, затоа што секој ден се јадат јајца. Делотворна е во итни случаи и мотивирачка затоа што резултатите веднаш се забележуваат. Но, здодевна е, а покрај тоа се губи и мускулната маса.

Појадок: 1 недела: 1 или 2 тврдо варени јајца + домати, чај. 2 недела: чај или кафе, кришка леб или порција рендани моркови.

Ручек: 1 недела: 2 тврдо варени јајца + овошје + 1 порција зеленчук или кравјо сирење. 2 недела: 2 тврдо варени јајца + месо со салата.

Вечера: 1 недела: 2 тврдо варени јајца + овошје + зеленчук или кравјо сирење. 2 недела: 2 тврдо варени јајца + риба со салата.

малце понездрава али дооооста успешнаWink-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 20.Декември.2006 во 12:20
И неколку сепак корисни советиWink
 
Заборавете ги модерните диети, дури и ако се навистина успешни, и дознајте како паметно да се храните, со комбинирање на протеините
Што треба да знаеме за месото, рибата и за јајцата

Како што ви ветивме во минатиот број на "Стил", во неколку продолженија ќе ве информираме за најактуелните и најважните прашања врзани за исхраната. Многу често прибегнувајќи кон брзи и модерни диети, од кои повеќето ветуваат и 10 килограми помалку за само неколку дена, редно е најпрво да се информираме за основите на хранливите продукти, што секако ќе ни помогне да ги избегнеме замките, кои се најчеста причина за зголемување на телесната тежина и појавување на дисфункции во организмот. Во денешниот број на ред се месото, рибата и јајцата, продукти што се наоѓаат на врвот на синџирот на исхрана, а во современиот живот сў почесто ги употребуваме не внимавајќи на нивното комбинирање. Без разлика што за нив нў информираат одредени диети и нутриционисти, тие се храна која на организмот му обезбедува важни хранливи состојки и чиј дефицит или суфицит предизвикува дисбаланс во функционирањето на човечкиот организам.

Уште од предисториско време месото е скапоцена и обилна храна како и голем извор на цел комплет протеини, витамини и други хранливи состојки. Всушност, многу антрополози сметаат дека месото најверојатно ја има најзначајната улога во еволуцијата на нашата раса. Иако во последниве неколку години вегетаријанството стана многу популарно, месото сў уште е во центарот на европската исхрана.

Црвеното месо е особено богат извор на железо, кое пак игра голема улога во формирањето на мускулите и здравата крв. Истражувањата врз вегетаријанците покажаа дека тие ризикуваат да имаат недостиг од железо што, пак, доведува до анемија. Доволните количества витамин Б во месото се од суштинско значење за соодветно производство на енергија.

Нашите предци ловеле за да се снабдат со месо и трошеле многу енергија додека го бркале дивечот. Денес нашите снабдувачи со потребните протеини се одгледуваат по фарми и кафези и во голема мера ни се доставуваат и до нашите домови. Но, според некои процени, ние консумираме приближно двапати повеќе протеини отколку што ни е потребно, со што ризикуваме да ги повредиме нашите бубрези и црниот дроб. Многу парчиња месо - особено црвеното месо - се полни со заситени масти кои се поврзуваат со болестите на срцето. Некои истражувања покажуваат дека консумирањето месо може да нў направи посклони на заболување од карцином.

Значи, основната наша задача е не да го отфрлиме сосема месото од листата на јадења, туку да ја скротиме потребата за негово консумирање. Никој не нў спречува и понатаму да уживаме во чизбургерот со сланина. Но, тоа нека се случува еднаш или двапати во месецот. Не смеат да бидат невозможни обидите да се наведнеме, а чувството на леснотија треба да ни биде постојан придружник. Правилната исхрана вели дека консумирањето месо не мора да биде предлог од типот "сў или ништо". Многу јадења, како оние пржените и салатите, може да бидат комбинирани со мали количества месо, но сепак да бидат задоволувачки. Еден сос за паста може да содржи 25 отсто месо и 75 отсто зеленчук. Британската агенција за стандарди во храната препорачува јадење "умерени" количества месо; да се избегнува месото кое има поголеми количества маснотии како што се, на пример, плескавиците, сланината, колбасите, паштетите и саламите и секогаш да се отстранува мрснотијата од месото, како и кожата од пилешкото месо. Германскиот експерт за нутриционизам Изабел Келер советува да се јадат не повеќе од два грама протеини дневно по килограм од телесната тежина; тоа значи дека жените треба да се ограничат во консумирањето протеини во просек до 120 грама дневно, додека за мажите границата е 140 грама дневно.

За понискокалорична алтернатива на црвеното месо се препорачува морската храна. Рибите и членконогите имаат голема концентрација на омега-3 масни киселини, и покажале дека го намалуваат ризикот од болести на срцето, како и во намалување на болките од артритис, но го намалуваат и ризикот од појава на рак на простатата кај мажите.

Но, ни морската храна сепак не е совршена. Еве некои од проблемите:

рибата, особено оние помрсните може да имаат поголеми концентрации на отрови во своето месо. Особен проблем претставува тешкиот метал - живата. Меѓу рибите со најголемо количество жива се: сабјарката, ајкулата и марлинот; лососот (и во двата случаи - и одгледуваниот и дивиот) може да содржат загрижувачко ниво на ПЦБ; се советува дека речните риби-песачи може да содржат разни видови отрови, а тоа зависи од водите во кои живеат. Во некои случаи, американската агенција за заштита на околината ги советува рибарите да го ограничат својот улов на една риба неделно. Некои видови риби од одредени загадени води никогаш не треба да се консумираат, без оглед на околностите.

Тоа не значи дека сў е загубено. Сў уште можете да ловите и да го консумирате вашиот улов, но со ограничување на количеството на членконогите, риба-иверка, бакалар, тилапиите и другите ваши улови. И не заборавајте ги малите риби, харингата и сардините, кои се многу богати со омега-3 и имаат мало количество отрови. ( Во идниот број на ?Стил°: Што треба да знаеме за лушпестото овошје, зрнестиот зеленчук и маслата?)


-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: ivana
Датум на внесување: 20.Декември.2006 во 12:28
ја веќе сум ептен скептик во однос на диета, здрав баланскирана исхрана...
ова прописиве на секои 15 денови се менуваат, де јади овошје на гладно, де не јади овошје на гладно имај обилен доручек, де ова де она, де маста е подобра од маслото, де маслиновото масло е најдобро.....

а секој од нас е метаболизам сам за себе. некој јаде солено и му одговара, некој јаде благо и му одговара....
затоа треба да јадеме УЕМРЕНО И ВО СООДВЕТНИ КОЛИЧИНИ за нашата активност (потреба) која ја имаме.
И да јадеме СЕ, затоа што ако нешто суштински не внесуваш телото си го наоѓа од некаде па може да се направи дисбаланс (калциумот го зима директно од коските па им ја наружува структурата) или доколку не го најде, пропаѓа....па затоа КВАНТИТЕТ И КВАЛИТЕТ гледајде да најдете за ВАШЕТО ТЕЛО, и секако ФИЗИЧКА АКТИВНОСТ Wink


-------------
Motivation is game in my hands


Постирано од: laze
Датум на внесување: 23.Декември.2006 во 23:53
Mislam deka ne e ubavo da bides na dieta za da bideme slabi treba samo da vnimavame sto jademe.

-------------
CUVAJ MOJE SLIKE,SRCE TE MOLE,JER KOPIJA TE GLEDA,A OGIGINAL VOLE!!!!!!!!


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 24.Декември.2006 во 14:01
Originally posted by laze laze напиша:

Mislam deka ne e ubavo da bides na dieta za da bideme slabi treba samo da vnimavame sto jademe.
 
dobro ovie dieti  so gi pisav i ne se nezdravi,naprotiv dobar nacin na ishranaWink


-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: centar
Датум на внесување: 24.Декември.2006 во 16:39
Bravo SeXY,ti samo prodolzi si,mozebi na nekoj ke mu pritrebaat.Tuka sme da si pomagame, neli?


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 24.Декември.2006 во 20:06
Originally posted by centar centar напиша:

Bravo SeXY,ti samo prodolzi si,mozebi na nekoj ke mu pritrebaat.Tuka sme da si pomagame, neli?
 
 
хехе фала ако ви треба нешто кажетеWink


-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: laze
Датум на внесување: 24.Декември.2006 во 20:28
Originally posted by SeXY SeXY напиша:

Originally posted by laze laze напиша:

Mislam deka ne e ubavo da bides na dieta za da bideme slabi treba samo da vnimavame sto jademe.

 

dobro ovie dieti  so gi pisav i ne se nezdravi,naprotiv dobar nacin na ishranaWink
Ne nemoj da me sfatis pogresno tvoite dieti se super

-------------
CUVAJ MOJE SLIKE,SRCE TE MOLE,JER KOPIJA TE GLEDA,A OGIGINAL VOLE!!!!!!!!


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 25.Декември.2006 во 12:59
Секси дај уште нешто околу храната...
н есум држела никогаш диета пошто константно вежбам..
ја прочитав статијава и малку ме изненади фактот околу рибата..
Јас знам само околу кожата на рибата, да не се јаде тоа препорачуваат поради фактот дека ги собира и содржи сите отрови...
Доколку имаш пооширно сознание пренеси го те молам. Tongue


-------------


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 25.Декември.2006 во 13:37
Glavite od riba (bez koskite se razbira) se dobri za mozokot... Imaat fosfor...

-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 25.Декември.2006 во 13:41
ИИИИИИИИИИИИ значи да с етепам сега за главите... јас па опашот го сакам најмногу LOLLOLLOLLOL

-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 26.Декември.2006 во 13:40
Никогаш не сум сметал дека диетите си вистинскиот начин за добра линија , доведување на килажата во разумни граници итн. Секогаш сум бил за тоа да се пријде на решавање на проблемот преку надминување на причините кои довеле до негова појава. Сметам дека, невнимавањето на тоа, што јадеме, колку јадеме ,како јадеме ,кога јадеме  , потребно ли е да се занимаваме со физичка активност  итн....се моментите на кои треба да им се посвети внимание . Едноставно начинот на живот е во прашање . Секоја диета има почеток и крај . Што откога диетата ке заврши? Колку време после неа се врака ,,старата ,, килажа ако нешто посуштинско не се смени (погоре пишаното)? 


Постирано од: DreamGirL
Датум на внесување: 26.Декември.2006 во 17:51
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

Никогаш не сум сметал дека диетите си вистинскиот начин за добра линија , доведување на килажата во разумни граници итн. Секогаш сум бил за тоа да се пријде на решавање на проблемот преку надминување на причините кои довеле до негова појава. Сметам дека, невнимавањето на тоа, што јадеме, колку јадеме ,како јадеме ,кога јадеме  , потребно ли е да се занимаваме со физичка активност  итн....се моментите на кои треба да им се посвети внимание . Едноставно начинот на живот е во прашање . Секоја диета има почеток и крај . Што откога диетата ке заврши? Колку време после неа се врака ,,старата ,, килажа ако нешто посуштинско не се смени (погоре пишаното)? 
bravos delfin ClapClapClap....ne ocekuvav masko vakvo nesto da kaze WinkSmile


-------------
If you love some one, never put their name in a heart, because hearts break.... Put it in a circle instead, because Circles go on forever ...


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 27.Декември.2006 во 13:30
Ова што го ставив е за дебелитеLOLLOLLOLLOL
 
Сепак мислам добар избор на здрав начин на исхрана е па и можете да ја подобрите вашата линијаWink
 
ај ај ќе ви биде потребно после празницивеLOLLOLLOLLOLLOLTongue


-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 05.Јануари.2007 во 02:29

Не се водете според "универзалните диети" бидејќи килограмите кои ќе ги симнете, брзо и ќе се вратат. Битен е индивидуалниот пристап, стручно подготвено мени на исхрана и упорност при промената на начинот на исхраната и животните навики.


Само долготрајната промена е ефикасна

Секоја промена на начинот на исхрана дава одреден резултат. Но, вистинските резултати не се постигнуваат за 7 или 10 дена, туку на подолг временски период, бидејќи само така изгубените килограми не се враќаат, се губат одредени количини масно ткиво, а не вода и шеќер од кои организмот најлесно се ослободува и кои при секоја промена на исхраната се губат уште во првите 24 денови. Дури по 25-иот ден од диетата, доколку корекцијата на исхраната е направена на вистински начин, почнуваат да согоруваат маснотиите, што е всушност и целта на секоја диета.

Промената на начинот на исхраната мора да трае минимум четири месеци, затоа што толку долго трае еден метаболички круг, односно времето кое е потребно да се прилагодат метаболичките процеси кои учествуваат во варењето, искористувањето на хранливите материи и нивното исфрлање од организмот. Зошто четири месеци? Затоа што толку долго трае животниот век на црвените крвни зрнца со чија помош кислородот и храната стигнуваат до сите клетки и ткива во организмот.


Диетата нека не биде измачување

Честопати, луѓето тешко се одлучуваат да го променат начинот на исхрана затоа што мислат дека мораат да гладуваат, па диетата ја поистоветуваат со некој вид на измачување, со сите пропратни проблеми како слабокрвност, омалаксаност, вртоглавица, главоболка, нервоза, чувство на глад. Вистинската промена на начинот на исхрана никогаш не подразбира мачење. Потребно е редовно да се јаде во текот на денот (доручек, ручек, вечера и две ужинки помеѓу нив). Тоа е промена која би требало да биде доживотна.
Оброците во текот на денот не мораат да бидат обилни. на органите за варење највеќе им годи кога се јаде почесто и помалку, повеќе пати дневно - за да работи метаболизмот, мора да добива гориво.-------------
kuliraj


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 13.Јануари.2007 во 10:02
еве едн интересен цитат од една книга на која и се навракам во последно врене почесто...
 
        Мозокот на личноста со голем број килограми емитира прејаки сигнали кои бараат преголеми количини на храна .. На прашањето како се јавуваат тие сигнали и како да се пренасочат ,одговор нема. Без воспоставување на контрола на многу длабоко ниво , дебелите луге можат да го поминат целиот живот присилувајки се себеси на диета, што е самопоразителна тактика која само ја влошува веке искривената ментална слика за себе .
        Губењето на 4,5 кг мозокот го регистрира како глад, па следниот пат кога личноста ке се понуди со храна ,мозокот нема да биде задоволен додека не се добијат 7 кг тежина, при што додатните 2,5 кг преставуваат сигурносни резерви за случај на повторно гладување .
        Познати се сличаи каде што дебели луге в текот на траење на диетата добиваат на телесна тежина иако диетата содржела минимум калории неопходни за основните потреби за метаболизмот. Мозокот едноставно го менува метаболизмот и тие калории не ги користи како гориво за телото туку ги складира како масти ..................
 


Постирано од: skakulce
Датум на внесување: 13.Јануари.2007 во 18:53
Originally posted by SeXY SeXY напиша:

4 супер брзи зимски диети
Осум килограми неделно - Мајо диета

 

Најдрастична е затоа што дозволува слабеење до 8 килограми во рок од 15 дена. Никогаш не ја држете подолго од две недели. Бројот на оние кои ја поддржуваат, но и противниците е речиси еднаков, а тука се вбројуваат и холивудските ѕвезди кои ја применуваат кога мораат бргу да ослабнат за некој филм или аудиција. Забранета е ако имате проблеми со црниот дроб или холестеролот, затоа што секој ден се јадат јајца. Делотворна е во итни случаи и мотивирачка затоа што резултатите веднаш се забележуваат. Но, здодевна е, а покрај тоа се губи и мускулната маса.

Појадок: 1 недела: 1 или 2 тврдо варени јајца + домати, чај. 2 недела: чај или кафе, кришка леб или порција рендани моркови.

Ручек: 1 недела: 2 тврдо варени јајца + овошје + 1 порција зеленчук или кравјо сирење. 2 недела: 2 тврдо варени јајца + месо со салата.

Вечера: 1 недела: 2 тврдо варени јајца + овошје + зеленчук или кравјо сирење. 2 недела: 2 тврдо варени јајца + риба со салата.

малце понездрава али дооооста успешнаWink-------------
zdravej


Постирано од: skakulce
Датум на внесување: 13.Јануари.2007 во 18:57
so da kazam ama dietite ne moze da gi drzi sekoj ovaa e super ama dali ke moze covek da izdrzi do kraj ako stvarno se slabee 8 kg togas se isplati da ja drzis a ako ne zaso i da ja pocnes neliSmileaj ke ja probam pa ke vi pisam resultatiThumbs%20Up

-------------
zdravej


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 13.Јануари.2007 во 20:17
Originally posted by skakulce skakulce напиша:

Originally posted by SeXY SeXY напиша:

<SPAN ="fontNadnaslov">4 супер брзи зимски диети</SPAN><SPAN ="fontNaslov">Осум килограми неделно - Мајо диета</SPAN>

 

Најдрастична е затоа што дозволува слабеење до 8 килограми во рок од 15 дена. Никогаш не ја држете подолго од две недели. Бројот на оние кои ја поддржуваат, но и противниците е речиси еднаков, а тука се вбројуваат и холивудските ѕвезди кои ја применуваат кога мораат бргу да ослабнат за некој филм или аудиција. Забранета е ако имате проблеми со црниот дроб или холестеролот, затоа што секој ден се јадат јајца. Делотворна е во итни случаи и мотивирачка затоа што резултатите веднаш се забележуваат. Но, здодевна е, а покрај тоа се губи и мускулната маса.Појадок: 1 недела: 1 или 2 тврдо варени јајца + домати, чај. 2 недела: чај или кафе, кришка леб или порција рендани моркови.Ручек: 1 недела: 2 тврдо варени јајца + овошје + 1 порција зеленчук или кравјо сирење. 2 недела: 2 тврдо варени јајца + месо со салата.Вечера: 1 недела: 2 тврдо варени јајца + овошје + зеленчук или кравјо сирење. 2 недела: 2 тврдо варени јајца + риба со салата.

малце понездрава али дооооста успешнаWinkОва да ти се смачи од јајца јадење-------------


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 13.Јануари.2007 во 20:35
Еве како ослабев јас 10 кила во текот на претходнава година:

во зима

1. За појадок: 1 јаболко и 1 чаша млеко или млео со 3 лажици овесни снегулки или чаша јогурт со пченични никулци (распоредено различно во текот на неделата).

2. ужина: 1 парче овошје: 1 јаболко или 1 киви или 1 портокал или 1/2 банана или 2 мандаринчиња

3. Ручек: супа со зеленчук и салата (зелена салата или зелка салата или дајкон на тркалциња како салата) и 1 парче 'ржан леб (ова 3 пати неделно); еднаш неделно манџа со ориз но без месо, еднаш неделно манџа со компири без месо, еднаш неделно грав или леќа и еднаш неделно макарони со кечап и сирење.

4. ужина: 1 парче овошје: 1 јаболко или 1 киви или 1 портокал или 1/2 банана или 2 мандаринчиња

5. Вечера: пилешко месо (150 гр) или парче риба, со зеленчук (каква било салата)

Во пролет и лето појадокот ми се менува, јадам само јаболко или праска или јагоди или сливи или кое било овошје, со чај од нане, а млеко пијам само еднаш неделно.

Движење во текот на денот по 40 минути, со претходно земање омега 3 капсула.

Слабеев по 1 кг месечно и ниту едно не вратив. Диетава може да се почне од кога сакаш и да ја завршиш кога сакаш...ако упорно се држи може да се ослаби дури и по 1,5 кг неделно (ми се случи на почетокот)-------------


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 13.Јануари.2007 во 20:39
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

еве едн интересен цитат од една книга на која и се навракам во последно врене почесто...
 
        Мозокот на личноста со голем број килограми емитира прејаки сигнали кои бараат преголеми количини на храна .. На прашањето како се јавуваат тие сигнали и како да се пренасочат ,одговор нема. Без воспоставување на контрола на многу длабоко ниво , дебелите луге можат да го поминат целиот живот присилувајки се себеси на диета, што е самопоразителна тактика која само ја влошува веке искривената ментална слика за себе .
        Губењето на 4,5 кг мозокот го регистрира како глад, па следниот пат кога личноста ке се понуди со храна ,мозокот нема да биде задоволен додека не се добијат 7 кг тежина, при што додатните 2,5 кг преставуваат сигурносни резерви за случај на повторно гладување .
        Познати се сличаи каде што дебели луге в текот на траење на диетата добиваат на телесна тежина иако диетата содржела минимум калории неопходни за основните потреби за метаболизмот. Мозокот едноставно го менува метаболизмот и тие калории не ги користи како гориво за телото туку ги складира како масти ..................
 


Ова истово ми го кажуваше мајка ми кога и кажав дека сакам да држам диета... И се предомислив Big%20smile


-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 13.Јануари.2007 во 21:23
Еве една диета (мислам дека е доста ефикасна)... Ја користеше баба ми LOL Али ослабе.... Big%20smile

ДИЕТА НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ЗА ВОЈВОДИНА И ФИНСКА
Оваа диета има за цел, покрај намалување на вишокот на килограми, да доведе и до промена на метаболизмот во организмот, со што се гарантира дека намалените килограми нема да се вратат.

Диетата трае 90 дена а за тоа време може да се озлабне 18-25 кг. Ако е потребно намалување на помалку килограми, диетата може да се прекине, но тогаш не може да дојде до промена на метаболизмот.

ПОЈАДОК: СЕКОГАШ Е ИСТИ, СИТЕ 90 ДЕНА, САМО ОВОШЈЕ
Овошјето се јаде во пар (2 јаболки, 2 крушки, 2 портокала) или дланка ситно овошје.
Диетата секогаш започнува со протеински ден и после овошниот ден продолжува со протеински ден.

РЕДОСЛЕДОТ НА ДЕНОВИТЕ НЕ СМЕЕ ДА СЕ МЕНУВА

ПРВИОТ ДЕН - ПРОТЕИНСКИ ДЕН


РУЧЕК:
Месо варено или печено, во количина од 3 хотелски шницли, 1 парче леб, салата во неограничени количини и за крај 2 дкл (шоља) супа без тестенини. Супата задолжително мора да се испие.
Месото може да се замени со 3 јајца варени или печени.
Само овој ден може да се јаде сирење, млеко и млечни производи.
ВЕЧЕРА: Исто што и за ручекот, само без супа. Треба да се води сметка, ако за ручекот било месо, мора и за вечера, ако биле јајца мора да бидат јајца и за вечера. Ако во оброкот се додава сирење, треба да се намали од месото или од јајцата за количината на сирењето.

ВТОРИОТ ДЕН - СКРОБЕН ДЕН

РУЧЕК:
Грав, грашок, боранија, леќа, ориз, компир, задолжително варење со додатоци на зачини сол, вегета, бибер, кечап, доматен сос, оригано, лорбер, и 1 парче леб и салата.

ВЕЧЕРА: Истото што и за ручек, само во помала количина.
(количината од се што јадете за ручек, треба да биде полна длабока чинија, а за вечера половина од тоа).

ТРЕТИОТ ДЕН - ХИДРАНТЕН ДЕН

РУЧЕК:
Варено тесто (макарони, шпагети, јуфки, тарана) со додатоци на зачин. Пица само со кечап, или било кое солено тесто, во количина како една пица во пицерија.

ВЕЧЕРА: Две помали парчиња торта или 3-4 парчиње колачиња или 3 кугли сладолед. Задолжително да се јаде 1 штангла чоколадо за варење.

ЧЕТВРТИОТ ДЕН - ОВОШЕН ДЕН

РУЧЕК И ВЕЧЕРА:
Мешано овошје.


Три пати за време на диетата (еднаш месечно) треба да содржи ВОДЕН ДЕН, кој секогаш доаѓа после овошниот ден, а после него се продолжува со протеинскиот ден. Кафето и чајот може да се пијат во неограничени количини, само без шеќер.

После завршената диета се јаде нормално, со тоа што за појадок останува задолжително овошјето, барем уште 90 дена. Ако во наредните три месеци, од завршувањето на диетата намалите 3 кг., тоа значи дека дошло до промена на метаболизмот, а ако не намалите ништо, диетата треба да се пофтори по 90 дена.

Доколку е потребно да се намалат повеќе килограми, диетата не смее да се продолжи едно по друго, мора да се направи пауза од 3 месеци.

Изгледа комплицирано но всушност не е. Количината на храна е поголема од вообичаената што секојдневно ја внесуваме, а сепак без оглед на тоа килограмите се намалуваат. Се случува првите 10 дена од диетата да не се намалат килограми, тое не треба да ве обесхрабрува, затоа што потоа наеднаш може да се симан 3-4 кг.

Ако понекогаш пиете сок, внимавајте тој нека биде газиран (содржи помалку шеќер). Во текот на диетата ништо не смее да се прескокнува, затоа што секоја намирница има своја намена без која организмот не смее да остане. Не е вообичаено за појадок да јаде овошје, но затоа организмот најпрво од него го искористува интегралниот шеќер кој го хранинервниот систем, или пак чоколадата, таа спречува алергии кои се присутни токму при држење на диетите.

Препорачливо е, на половина од држење на диетата да го исконтролирате крвниот притисок и крвната слика. Сите кои ја држеле оваа диета намалиле најмалку 10 кг. без било какви здравствени проблеми. Луѓето кои патат од зголемен крвен притисок, само после неколку недели од диетата, немаат потреба од користење лекови.
МНОГУ ДИЕТИ СЕ ШТЕТНИ, ДОДЕКА ОВАА НЕ Е

П.С. Се надевам на некој ќе му помогне зашто стварно се изнамачив да го напишам Big%20smile


-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 13.Јануари.2007 во 21:45
Една моја колешка ја држеше оваа диета и навистина ослабе , ама сега после една година повторно се здебели   

-------------


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 13.Јануари.2007 во 21:47
Originally posted by Julija Julija напиша:

Една моја колешка ја држеше оваа диета и навистина ослабе , ама сега после една година повторно се здебели   


После една година? Confused Епа нека ја држи пак Big%20smileLOL


-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 13.Јануари.2007 во 21:49
Не може... учи и се нервира... а нервозата се знае дека е смрт за слабеење

-------------


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 13.Јануари.2007 во 21:52
Originally posted by Julija Julija напиша:

Не може... учи и се нервира... а нервозата се знае дека е смрт за слабеење


Е да... И нервозата и тагата (депресивноста) Ouch


-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 13.Јануари.2007 во 21:55
Originally posted by BiG_kIsS BiG_kIsS напиша:


Originally posted by Julija Julija напиша:

Не може... учи и се нервира... а нервозата се знае дека е смрт за слабеење


Е да... И нервозата и тагата (депресивноста) Ouch


Само безгрижните луѓе слабеат....

-------------


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 13.Јануари.2007 во 22:00
Originally posted by Julija Julija напиша:

Originally posted by BiG_kIsS BiG_kIsS напиша:


Originally posted by Julija Julija напиша:

Не може... учи и се нервира... а нервозата се знае дека е смрт за слабеење


Е да... И нервозата и тагата (депресивноста) Ouch


Само безгрижните луѓе слабеат....


Викаш? Confused Ја мислам и упорните Big%20smile


-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 13.Јануари.2007 во 22:06
Originally posted by BiG_kIsS BiG_kIsS напиша:


Originally posted by Julija Julija напиша:

Originally posted by BiG_kIsS BiG_kIsS напиша:


Originally posted by Julija Julija напиша:

Не може... учи и се нервира... а нервозата се знае дека е смрт за слабеење


Е да... И нервозата и тагата (депресивноста) Ouch


Само безгрижните луѓе слабеат....


Викаш? Confused Ја мислам и упорните Big%20smile


E da, niv gi zaboraviv   

-------------


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 17.Јануари.2007 во 22:39
Vaka sega:
1.Dietata ne e gladuvanje(ne smee da bide)tuku nacin na ishrana so koj ke se ubrza metabolizmot.
2.Ne se raboti do voljata tuku do parite ako platis ke oslabis(toa e primer so mene jas oslabev 20 kilogrami za nepolni 5 meseci i vo nieden moment ne osetiv glad)
Nesakam pogesno da me razberete no jas polovina od mojot zivot od pubertet pa navaka se nesto kao ke slabeam,pa gladuvam do iznemostenost pa mi slabee krvta i pak od pocetok.Pogore vo komentarite procitav nekoi dieti od Vita Diet klub koi nemaat vrska so Vita Diet klub na Tanja Turundzieva.Nivnata finta e da ne se mesaat jagleni hidrati so proteini,da se jade ovosje neograniceno ama samo do rucek,da se pie mnogu prirodno ceden sok,da se jade samo sveza salata uz rucekot nikako konzervirana hrana,mleko,blago i mnogu mnogu voda do 2,5l dnevno.Otkako gi simnav visokot na kilogrami pomina skoro godina  a jas sum seuste so ista tezina,no mnogu vnimavam na osnovnite pravila.Ako nekogas nemozam da se vozdrzam(a toa e se poretko zatoa sto organizmot mi e naucen na takva hrana pa posle mi e mnogu tesko)drugiot den jadam nautro samo ovosje,sokovi vo neograniceni kolicestva,a popladne svezo pripremeni salati.I super mi e.I uste nesto, SE E VO GLAVATA!!!!!  


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 26.Јануари.2007 во 21:12


najlesno dieta moze da pravat ludje koi se krvna grupa nulta....

ishrana meso ... no ne przeno i peceno ...

iskluceno ovosje ...

i nikako blagi raboti ...

Ludjeto so krvna grupa nulta se mesozderi...-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 28.Јануари.2007 во 12:54


treba da se slabee sto popoleka .....

nagloto slabeenje,
ostava signal vo mozokot,
koga ke se zavrsi dietata,
da se jade uste poveke...

i pak da se vratime na staroto...

zatoa e potrebno slabeenje popoleka...

i ne e vazno samo da se oslabi...

tuku toa da se odrzuva i ponatamo...

drugo....

jadenjeto na golemata kolicina na hrana
e posledica na nesto....

treba da se najde pricinata ...
i da se otstrani...

Edno e vazno ...
da bideme zadovolni od zivotot...
drugo se se varijacii...

opstanuvaat vo zivot ludje koi ziveat vo pustina...
pa se srekni...

gledav eden karavan taka na TV,...
koga dojdoja do drvce ,... i kakva ubava senka.... radost...

pa koga dojdoja do drvca i voda...
vecerta napravija veselba.....

kaj nas ima i drva i voda na sekoj cekor,
ama ne se raduvame...-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: juki
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 16:16
Ме интересира за диетата на Обединетите нации, од member_profile.asp?PF=7028&FID=12 - BiG_kIsS

За водениот ден, нормално само течноти, но било какви?

И за време на тие 90 дена, диетата е интензивна, без паузи?-------------
jule


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 16:46
Originally posted by juki juki напиша:

Ме интересира за диетата на Обединетите нации, од member_profile.asp?PF=7028&FID=12 - BiG_kIsS

За водениот ден, нормално само течноти, но било какви?

И за време на тие 90 дена, диетата е интензивна, без паузи?Водениот ден само вода, затоа се вика воден ден Big%20smile
И паузи не смее...-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: juki
Датум на внесување: 11.Март.2007 во 18:03
Originally posted by juki

Ме интересира за диетата на Обединетите нации, од member_profile.asp?PF=7028&FID=12 - BiG_kIsS

За водениот ден, нормално само течноти, но било какви?

И за време на тие 90 дена, диетата е интензивна, без паузи?Водениот ден само вода, затоа се вика воден ден Big%20smile
И паузи не смее...

Сигурно е точна диетава?

Зашто една познаничка ја има оваа диета и
според нејзината распоред на храната
има за 6 дена, додека 7 е слободен.


-------------
jule


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 12.Март.2007 во 13:00
tocna e dietava, jas ja imam drzeno i imase rezultati , ja znam i taa drugata sto ja zboris ti, ama na taa ne sum bila.....pa sega tvoe e da odlucis koja ke ja drzis TongueWink

-------------
kuliraj


Постирано од: Danielsan
Датум на внесување: 14.Март.2007 во 01:53
dietava e 200% tocna
samo sto mora da se ispocituva 90 dena , za da se postigne pravislniot efekt-znaci osven slabeenje i komletno reguliranje na metabolizmot.
a sto se odnesuva do vodeniot den , vo nego se dozvoleni sekakvi tecnosti....voda(normalno) kafinja , caj , sokovi, jogurt ili mleko(najmnogu 1L), supa ...


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 14.Март.2007 во 13:25
За водениот ден не мора само вода можеш и лимонада

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 14.Март.2007 во 13:26
Заборавете ги модерните диети, дури и ако се навистина успешни, и дознајте како паметно да се храните, со комбинирање на протеините
Што треба да знаеме за месото, рибата и за јајцата

Како што ви ветивме во минатиот број на "Стил", во неколку продолженија ќе ве информираме за најактуелните и најважните прашања врзани за исхраната. Многу често прибегнувајќи кон брзи и модерни диети, од кои повеќето ветуваат и 10 килограми помалку за само неколку дена, редно е најпрво да се информираме за основите на хранливите продукти, што секако ќе ни помогне да ги избегнеме замките, кои се најчеста причина за зголемување на телесната тежина и појавување на дисфункции во организмот. Во денешниот број на ред се месото, рибата и јајцата, продукти што се наоѓаат на врвот на синџирот на исхрана, а во современиот живот сў почесто ги употребуваме не внимавајќи на нивното комбинирање. Без разлика што за нив нў информираат одредени диети и нутриционисти, тие се храна која на организмот му обезбедува важни хранливи состојки и чиј дефицит или суфицит предизвикува дисбаланс во функционирањето на човечкиот организам.

Уште од предисториско време месото е скапоцена и обилна храна како и голем извор на цел комплет протеини, витамини и други хранливи состојки. Всушност, многу антрополози сметаат дека месото најверојатно ја има најзначајната улога во еволуцијата на нашата раса. Иако во последниве неколку години вегетаријанството стана многу популарно, месото сў уште е во центарот на европската исхрана.

Црвеното месо е особено богат извор на железо, кое пак игра голема улога во формирањето на мускулите и здравата крв. Истражувањата врз вегетаријанците покажаа дека тие ризикуваат да имаат недостиг од железо што, пак, доведува до анемија. Доволните количества витамин Б во месото се од суштинско значење за соодветно производство на енергија.

Нашите предци ловеле за да се снабдат со месо и трошеле многу енергија додека го бркале дивечот. Денес нашите снабдувачи со потребните протеини се одгледуваат по фарми и кафези и во голема мера ни се доставуваат и до нашите домови. Но, според некои процени, ние консумираме приближно двапати повеќе протеини отколку што ни е потребно, со што ризикуваме да ги повредиме нашите бубрези и црниот дроб. Многу парчиња месо - особено црвеното месо - се полни со заситени масти кои се поврзуваат со болестите на срцето. Некои истражувања покажуваат дека консумирањето месо може да нў направи посклони на заболување од карцином.

Значи, основната наша задача е не да го отфрлиме сосема месото од листата на јадења, туку да ја скротиме потребата за негово консумирање. Никој не нў спречува и понатаму да уживаме во чизбургерот со сланина. Но, тоа нека се случува еднаш или двапати во месецот. Не смеат да бидат невозможни обидите да се наведнеме, а чувството на леснотија треба да ни биде постојан придружник. Правилната исхрана вели дека консумирањето месо не мора да биде предлог од типот "сў или ништо". Многу јадења, како оние пржените и салатите, може да бидат комбинирани со мали количества месо, но сепак да бидат задоволувачки. Еден сос за паста може да содржи 25 отсто месо и 75 отсто зеленчук. Британската агенција за стандарди во храната препорачува јадење "умерени" количества месо; да се избегнува месото кое има поголеми количества маснотии како што се, на пример, плескавиците, сланината, колбасите, паштетите и саламите и секогаш да се отстранува мрснотијата од месото, како и кожата од пилешкото месо. Германскиот експерт за нутриционизам Изабел Келер советува да се јадат не повеќе од два грама протеини дневно по килограм од телесната тежина; тоа значи дека жените треба да се ограничат во консумирањето протеини во просек до 120 грама дневно, додека за мажите границата е 140 грама дневно.

За понискокалорична алтернатива на црвеното месо се препорачува морската храна. Рибите и членконогите имаат голема концентрација на омега-3 масни киселини, и покажале дека го намалуваат ризикот од болести на срцето, како и во намалување на болките од артритис, но го намалуваат и ризикот од појава на рак на простатата кај мажите.

Но, ни морската храна сепак не е совршена. Еве некои од проблемите:

рибата, особено оние помрсните може да имаат поголеми концентрации на отрови во своето месо. Особен проблем претставува тешкиот метал - живата. Меѓу рибите со најголемо количество жива се: сабјарката, ајкулата и марлинот; лососот (и во двата случаи - и одгледуваниот и дивиот) може да содржат загрижувачко ниво на ПЦБ; се советува дека речните риби-песачи може да содржат разни видови отрови, а тоа зависи од водите во кои живеат. Во некои случаи, американската агенција за заштита на околината ги советува рибарите да го ограничат својот улов на една риба неделно. Некои видови риби од одредени загадени води никогаш не треба да се консумираат, без оглед на околностите.

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: juki
Датум на внесување: 15.Март.2007 во 15:23
Blagodaram na odgovorotBig%20smile

Me interesira za ovosjeto, dali moze da se jade i banana, bidejki vo poveketo dieti ne se preporacuva?

Sakam da ja zamolam KaLiNa ako ja znae drugata varijanta na Dietata na Obedinetite nacii da ja napise.

Pozdrav Big%20smile


Постирано од: angied
Датум на внесување: 16.Март.2007 во 13:09
 
Ниедна диета не е успешна штом испробуваме
повеќе диети едно по друго  а  нема  резултат.
Или нешто се греши во примената.....!!


Постирано од: angied
Датум на внесување: 16.Март.2007 во 13:23
 
I da se izdrzi dietata,najtesko e da se zacuva tezinata
zatoa sto ne mozeme so godini da ja merime na vaga
vo gramovi hranata sto treba da ja konsumirame.....
 
eheh....blaze si im na poslabite


Постирано од: angied
Датум на внесување: 16.Март.2007 во 13:31
 
Mislam deka treba da se vnimava na:
 
1.Kvalitetot na hranata
 
2.Kvantitetot na ishranata
 
3.Vremeto na  konzumiranje na hranata
 
4.Sportuvanje


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 16.Март.2007 во 14:09
Originally posted by juki juki напиша:

Blagodaram na odgovorotBig%20smileMe interesira za ovosjeto, dali moze da se jade i banana, bidejki vo poveketo dieti ne se preporacuva?Sakam da ja zamolam KaLiNa ako ja znae drugata varijanta na Dietata na Obedinetite nacii da ja napise.Pozdrav Big%20smile


ej eveyti edna so banani ama neznam nekoj sto ja drzel dali e uspesna ! Fintava e sto si celo vreme na proteini i ne mesas drugo pa toa mozda e ok i ima redzszultat3 pati denvno se pie solja mleko i se jadat po 2 banani
Dietata moze da se drzi 2 dena vo nedelata vo period od nekolku meseci

Eve uste nekoi brzi dieti:


Mleko

se pie po 2 litra melko vo tekot na 3 - 4 dena i se gubi po 3-4 kg


Grozje

Se jade samo zreo grozje i toa po 1 do 2 kg dnevno ,Dietata se drzi najmnogu 1 nedela

Jabolki


Se jadat samo jabolki no bez seker

moze da se drzi edna nedela ia stvarno rezultati stomakot se izramnuva a organizmot se procistuva

Oriz

Vo tekot na denot se jade po 150 g koj se vari ili malce pece no bez zejtin i moze da se kombinira so svez ili varen zelencuk


[/] Limoni

Ovaa e stavno zakon jas ja probav sakav da izgubav 2 kg i ekstra bese

3 dena limoni so malce med i mineralna voda

Se izdrzuvaSekoja dieta ako ne mozete da ja oizdrzite kako sto bas e napisano nema nikogas da zgresite ako ste pregladneti da zemeta nekoja svaza salata ili ovosje i mn da konzumirate limonada!!!!

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: speed
Датум на внесување: 16.Март.2007 во 22:35
iii ke ja probam dietava  imam kaceno 5 kg otkako prestanav da treniram.Smile

-------------
speed


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 17.Март.2007 во 01:18
Originally posted by speed speed напиша:iii ke ja probam dietava  imam kaceno 5 kg otkako prestanav da treniram.Smile


Пробај ја таа со јаболкото не е страсно ке издржиш

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: speed
Датум на внесување: 17.Март.2007 во 03:38
thank you very muchSmile uste utre ke e odam na pazar da si kupam jabolki
!!!!


-------------
speed


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 17.Март.2007 во 14:59
Originally posted by speed speed напиша:

thank you very muchSmile

uste utre ke e odam na pazar da si kupam jabolki
!!!!


ајде почни ја па посел да ми се пофалиш

И ако треб нешто пиши пак   

Можеш да си правиш и сок од јболки со лимопн и амааалце шеќер еве н о 1 лажица еве не претерувај зашто , знеш нема да има резултат

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: angied
Датум на внесување: 21.Март.2007 во 20:05
PROTEINSKA   DIETA
Za da dietata bide uspesna, treba cvrsto da odlucite i da si vetite sami na sebe deka ke se pridrzuvate na tocnite upatstva koi ke Vi gi dademe.

Najvazno e:
DOBRO DA GI PROCITATE UPATSTVATA, A ONIE NA KOI PISUVA STO SMEETE DA JADETE DA GI ZALEPETE NA ZID KADE NAJMNOGU SE ZADRZUVATE KOGA GO SPREMATE JADENJETO.

Ovaa dieta se sostoi od kompletno iskluCuvawe na jaglenite hidrati vo ishranata kako bi mu pomognale na organizmot da se iscisti od nasl*gite na salo. Najvazno vo ovaa dieta e deka nema da bidete gladni, nemorate da jadete samo tri pati na den, hranata ne treba da se meri i posebno da se sprema, nemora da piete tableti i caevi protiv zgolemen apetit, netreba da vezbate nitu da odite na akupunktura.

KAKO DELUVA: so potpolno isklucuvawe na vnesot na jagleni hidrati vo organizmot, nasl*gite na salo pocnuvaat da se topat. Prvite 6 dena se gubat do 6 kilogrami, a sekoj nareden den ste za kilogram polesni. Za 24 dena mozete da izgubite do 20 kilogrami.

VNIMANIE !!!! AKO SAMO EDEN DEN IZEDETE BILO KAKVA SITNICA STO SODRZI JAGLENOHIDRAT KE SE STOPIRA TOPENJETO NA MASTITE.

UPATSTVOTO ZA DIETATA ZALEPETE GO NA ZID !!!

HRANA KOJA MOZE DA SE JADE:
SITE VRSTI NA MESO: junesko, telesko, pilesko, svinsko, jagnesko, guskino, patkino, divec, site vrsti na iznutrici, dgimirinki, suseno meso, kobasici, site vrsti na narezok. Virsli, posebni salami NE. Mesoto ne smee da bide pohovano.

SITE VRSTI NA RIBA: morski, slatkovodni, ribini konzervi so i bez zelencuk

SITE VRSTI NA ZELENCUK.

SALATI: sveza zelena, svezi ili peceni piperki, domati, krastavici, sveza ili kisela zelka, cveklo, salata od morski plodovi, salata od kromid, praz, rodkva, spanak. Salatite se zacinuvaat so maslo kiselina i sol.

JAJCA: vareni, przeni, peceni.

MOZE DA SE PIE: mineralna voda, sok od limon (nezasladen), voda, kafe i caj bez seker (natren ili saharin), pola litar vino ili litar spricer e dozvoleno posle 6-ot den.

ZABRANETO!!!

LEB, KOMPIR, BRASNO, ORIZ, LEKA, GRAV, GRASOK, PREZLA, POHOVANO MESO, TESTENINI, KIKIRI, BADEMI, LESNICI, LEBLEBII, SEMKI, SONCOGLED.

NITU EDNA VRSTA NA MLECNI PROIZVODI: mleko, jogurt, kiselo mleko, pavlaka, puter, ovosen jogurt, pudinzi.

MARGARIN, SIRENJE I KASKAVAL – NE !!!

NIKAKVI SLATKI: kolacinja, cokolada, bonboni, keksi, sladoled, sl*g.

NIKAKVO OVOSTIE!!! NIKAKVI SOKOVI (GAZIRANI ILI PRIRODNI).

HRANATA KOJA NE E NAVEDENA, NE SMEE DA SE KONZUMIRA.

VAZNO !!!

OBAVEZNO ZEMAJTE GI SLEDNITE VITAMINI DODEKA STE NA DIETA:
C – EDNA TABLETA NA DEN I E – EDNA TABLETA NA DEN,
KALCIUM, MAGNEZIUM ILI MULTIVITAMINSKI TABLETI !!!

Ovaa dieta mozete da ja drzite onolku dena kolku sakate kilogrami da oslabete, a najmalku 7 dena. Dokazano e deka osoba koja za mesec dena oslabela 20 kilogrami po prestanokot na dietata ke i trebaat dve godini za pak da pocne da dobiva na tezina.
Постирано од: angied
Датум на внесување: 21.Март.2007 во 20:11
Proteinskata dieta ja preporacuvam
na luge koi imaat krvna grupa O - NULTA.


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 22.Март.2007 во 16:19
da no ne e zdrava -

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: angied
Датум на внесување: 22.Март.2007 во 20:43
Ovaa proteinska dieta ja imam dobieno
od d-r Valerija Sedlak od Novi Sad.
Taa ima poveke specijalizacii i e
doktor od evropski rang.

SeXY, dietata se preporacuva na luge so
O-NULTA krvna grupa.


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 29.Март.2007 во 10:28
па да но не е добра , си слушнал ли за аткинс????

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: angied
Датум на внесување: 29.Март.2007 во 14:50
Proteinskata dieta e od Atkins....(mislam).


Постирано од: Pimp Daddy Manev
Датум на внесување: 03.Април.2007 во 02:44
ja ne sum drzel dieta...a ne veruvam i deka ke drzamWink

-------------
Better watch how you talk, when you talk about me...Cause I'll come and take your life away!


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 03.Април.2007 во 20:00
Originally posted by angied angied напиша:

Proteinskata dieta e od Atkins....(mislam).


да од Аткинс е и воопшто не е здрава...

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 04.Април.2007 во 12:15
диетка - - всушност не е баш диета туку изгладнѕвање, но има ефект... се јаде само сиров зеленчук и се пијат витамини и минерали. летно време се практикува кога има голем избор на зеленчук. и се слабее многу брзо. многу!!!

-------------


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 04.Април.2007 во 20:28
Dietata netreba da bide izgladnuvanje,dieta e NACIN NA ISHRANA.
Sekoe brzo izgubeno kilo se duplira mnogu brzo  pri takvo izgladnuvanje!!
Baska sto se poremetuva metabolizmot i baska sto organizmot (mislam na krvta i dr.)se istostuva.
Takvi "shokovi "ne mu se potrebni.
Sekojdnevno mora da se vnesat site potrebni dozi na vitamini,minerali,i toa ne vestacki tuku prirodni!
Vazno e samo da se izbegnuva meshanje na j.hidrati so proteini.
Shto ke ti e leb,na primer koga imash oriz ili kompir???
Vazno e isto so ruchekot da se jade sveza salata.Koga se jade meso (da ne e przeno) da se ispie supa od celer bez fide i taka.
Bitno e da ne se slabee naglo!!
Mozam uste cel den da zboruvam......
Koj saka neka prasa  slobodno


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 04.Април.2007 во 22:15
Дечки пишувајте диети(конкретно ) а не начин на исхрана(има др тема за тоа)

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 04.Април.2007 во 22:31
Kako konkretno pa rekov:
Dieta=nacin na ishrana.


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 05.Април.2007 во 13:25
мислам дека не реков ништо погрешно, па јадење зеленчук е многу здраво. и тоа е начин на исхрана...вегетаријански.
ако ви се слабее, бујрум. ова нема утка Big%20smile само зеленчук преку цел ден, вода + капсули витамински или шумливи таблети.
за месец и до 10 кг. се симнува


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 05.Април.2007 во 13:43
Originally posted by mamma mamma напиша:

Dietata netreba da bide izgladnuvanje,dieta e NACIN NA ISHRANA.
Sekoe brzo izgubeno kilo se duplira mnogu brzo  pri takvo izgladnuvanje!!
Baska sto se poremetuva metabolizmot i baska sto organizmot (mislam na krvta i dr.)se istostuva.
Takvi "shokovi "ne mu se potrebni.
Sekojdnevno mora da se vnesat site potrebni dozi na vitamini,minerali,i toa ne vestacki tuku prirodni!
Vazno e samo da se izbegnuva meshanje na j.hidrati so proteini.
Shto ke ti e leb,na primer koga imash oriz ili kompir???
Vazno e isto so ruchekot da se jade sveza salata.Koga se jade meso (da ne e przeno) da se ispie supa od celer bez fide i taka.
Bitno e da ne se slabee naglo!!
Mozam uste cel den da zboruvam......
Koj saka neka prasa  slobodno


мешање на ј. хидрати и протеини воопшто не е проблем, ако се мешаат во соодветен размер.

во суштина, македонскиот начин на исхрана е пребогат со маснотии, на сметка на протеини, така да треба да се намалат маснотии (пржени работи, итн.), а да се зголемат протеини (чисти месни, и некои млечни производи).


-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 05.Април.2007 во 23:16
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

мислам дека не реков ништо погрешно, па јадење зеленчук е многу здраво. и тоа е начин на исхрана...вегетаријански.ако ви се слабее, бујрум. ова нема утка Big%20smile само зеленчук преку цел ден, вода + капсули витамински или шумливи таблети.за месец и до 10 кг. се симнуваVoopsto ne e zdravo da se oslabi 10kg za 1 mesec. Masnoto tkivo ne se natalozilo za 1 mesec, pa ako se saka trajno da se otstrani potreben e podolg period. Najzdravo e da se slabee 1 do 1.2 kg na mesec .

Znaci, mamma e sosema vo pravo, treba da se promeni nacinot na ishrana, so ednomesecna dieta vo koja ke simnes 10 kg, a potoa ke si gi vratis.... bas i ne e nekoj uspeh.


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 09.Април.2007 во 10:09
pa zatoa jas kazav najdobro e ovaa dieta

ДИЕТА НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ЗА ВОЈВОДИНА И ФИНСКА
Оваа диета има за цел, покрај намалување на вишокот на килограми, да доведе и до промена на метаболизмот во организмот, со што се гарантира дека намалените килограми нема да се вратат.

Диетата трае 90 дена а за тоа време може да се озлабне 18-25 кг. Ако е потребно намалување на помалку килограми, диетата може да се прекине, но тогаш не може да дојде до промена на метаболизмот.

ПОЈАДОК: СЕКОГАШ Е ИСТИ, СИТЕ 90 ДЕНА, САМО ОВОШЈЕ
Овошјето се јаде во пар (2 јаболки, 2 крушки, 2 портокала) или дланка ситно овошје.
Диетата секогаш започнува со протеински ден и после овошниот ден продолжува со протеински ден.

РЕДОСЛЕДОТ НА ДЕНОВИТЕ НЕ СМЕЕ ДА СЕ МЕНУВА

ПРВИОТ ДЕН - ПРОТЕИНСКИ ДЕН

РУЧЕК: Месо варено или печено, во количина од 3 хотелски шницли, 1 парче леб, салата во неограничени количини и за крај 2 дкл (шоља) супа без тестенини. Супата задолжително мора да се испие.
Месото може да се замени со 3 јајца варени или печени.
Само овој ден може да се јаде сирење, млеко и млечни производи.
ВЕЧЕРА: Исто што и за ручекот, само без супа. Треба да се води сметка, ако за ручекот било месо, мора и за вечера, ако биле јајца мора да бидат јајца и за вечера. Ако во оброкот се додава сирење, треба да се намали од месото или од јајцата за количината на сирењето.

ВТОРИОТ ДЕН - СКРОБЕН ДЕН

РУЧЕК: Грав, грашок, боранија, леќа, ориз, компир, задолжително варење со додатоци на зачини сол, вегета, бибер, кечап, доматен сос, оригано, лорбер, и 1 парче леб и салата.

ВЕЧЕРА: Истото што и за ручек, само во помала количина.
(количината од се што јадете за ручек, треба да биде полна длабока чинија, а за вечера половина од тоа).

ТРЕТИОТ ДЕН - ХИДРАНТЕН ДЕН

РУЧЕК: Варено тесто (макарони, шпагети, јуфки, тарана) со додатоци на зачин. Пица само со кечап, или било кое солено тесто, во количина како една пица во пицерија.

ВЕЧЕРА: Две помали парчиња торта или 3-4 парчиње колачиња или 3 кугли сладолед. Задолжително да се јаде 1 штангла чоколадо за варење.

ЧЕТВРТИОТ ДЕН - ОВОШЕН ДЕН

РУЧЕК И ВЕЧЕРА: Мешано овошје.


Три пати за време на диетата (еднаш месечно) треба да содржи ВОДЕН ДЕН, кој секогаш доаѓа после овошниот ден, а после него се продолжува со протеинскиот ден. Кафето и чајот може да се пијат во неограничени количини, само без шеќер.

После завршената диета се јаде нормално, со тоа што за појадок останува задолжително овошјето, барем уште 90 дена. Ако во наредните три месеци, од завршувањето на диетата намалите 3 кг., тоа значи дека дошло до промена на метаболизмот, а ако не намалите ништо, диетата треба да се пофтори по 90 дена.

Доколку е потребно да се намалат повеќе килограми, диетата не смее да се продолжи едно по друго, мора да се направи пауза од 3 месеци.

Изгледа комплицирано но всушност не е. Количината на храна е поголема од вообичаената што секојдневно ја внесуваме, а сепак без оглед на тоа килограмите се намалуваат. Се случува првите 10 дена од диетата да не се намалат килограми, тое не треба да ве обесхрабрува, затоа што потоа наеднаш може да се симан 3-4 кг.

Ако понекогаш пиете сок, внимавајте тој нека биде газиран (содржи помалку шеќер). Во текот на диетата ништо не смее да се прескокнува, затоа што секоја намирница има своја намена без која организмот не смее да остане. Не е вообичаено за појадок да јаде овошје, но затоа организмот најпрво од него го искористува интегралниот шеќер кој го хранинервниот систем, или пак чоколадата, таа спречува алергии кои се присутни токму при држење на диетите.

Препорачливо е, на половина од држење на диетата да го исконтролирате крвниот притисок и крвната слика. Сите кои ја држеле оваа диета намалиле најмалку 10 кг. без било какви здравствени проблеми. Луѓето кои патат од зголемен крвен притисок, само после неколку недели од диетата, немаат потреба од користење лекови.
МНОГУ ДИЕТИ СЕ ШТЕТНИ, ДОДЕКА ОВАА НЕ Е

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 09.Април.2007 во 21:11
ја да ви кажам една диета со која гарантирано слабеете, а не е штетна може?

Протеинки шејкови, наместо други пијалоци и намалување на маснотиите кои ги внесувате, и вежбање 5 пати неделно кардио (аеробични вежби: трачање, точак, степер...) по 45-60 минути...

резултати за 2 недели... Ова е најздраво слабеење, бидејќи не губите од здравото ткиво, туку ги трошите наталожените маснотии...


-------------


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 10.Април.2007 во 17:47
конкретни диетиии

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: Pimp Daddy Manev
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 03:27
не држам диети...

-------------
Better watch how you talk, when you talk about me...Cause I'll come and take your life away!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 23:51
Originally posted by SeXY SeXY напиша:

конкретни диетиии


па конкретно, не сум јас гоогле... Имате таму за секоја можна храна колку маснотии/ј. хидрати/протеини содржи... Внесувајте (по желба) храни со повеќе протеини...

Оваа „диета“ не е изгладнување, туку човекот си секогаш потполно најаден, а пак слабее... Зошто? затоа што внесува корисни, место бескорисни материи, и затоа што ги троши на вежби... Без вежбање, и промена на исхраната кон побалансиран начин на хранење, се друго е трчи-лажи, со негативни последици по здравјето, а најчесто и со брзо враќање на изгубената маса...Cry


-------------


Постирано од: angied
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 22:28
HRANA STO POTTIKNUVA ZDEBELUVANJE NA LUGE SO O KRVNA GRUPA:
ziten gluten
pcenka
grav
bel grav
leka
zelka
prokuli
karfiol
sinap

HRANA STO POTTIKNUVA SLABEENJE NA LUGE SO O KRVNA GRUPA:
algi
morska hrana
jodirana sol
crn drob
crveno meso
kelj.spanakПостирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 14:54
interesno ...

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 20:46
A за другите крвни групи? Confused

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 12.Мај.2007 во 12:50
имаше за 0 ај ќе најдам и ке пишамWinkWink

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: angied
Датум на внесување: 21.Мај.2007 во 20:36


HRANA STO POTTIKNUVA SLABEENJE NA LUGE A KRVNA GRUPA:

-rastitelni masla
-hrana od soja
-zelencuk
-ananas


Постирано од: angied
Датум на внесување: 21.Мај.2007 во 20:37
HRANA STO POTTIKNUVA ZDEBELUVANJE NA LUGE A KRVNA GRUPA:

-meso
-mlecni proizvidi
-grav
-lima grav
-golemi kolicini na zita


Постирано од: angied
Датум на внесување: 21.Мај.2007 во 20:39

Hrana Sto Pottiknuva Slabeenje Na LUGE B Krvna Grupa:

-zelencuk,
-meso,
-jajca,niskomasni Mlecni Proizvodi,
-crn Drob,
-caj Od Likorika (sladok Koren)


Постирано од: angied
Датум на внесување: 21.Мај.2007 во 20:40
Hrana Sto Pottiknuva Zdebeluvanje Za B Krvna Grupa:

-pcenka,
-leka,
-kikiritki,
-susam,
-heljda,
-zito,


Постирано од: angied
Датум на внесување: 21.Мај.2007 во 20:41
HRANA STO POTTIKNUVA SLABEENJE NA LUGE SO AB KRVNA GRUPA:

-tofu
-morska hrana
-mlecni proizvodi
-zelencuk
-kelj
-ananas


Постирано од: angied
Датум на внесување: 21.Мај.2007 во 20:41
HRANA STO POTTIKNUVA ZDEBELUVANJE NA AB KRVNA GRUPA:

-meso
-semki
-pcenka
-heljda
-zito
-grav
-lima grav


Постирано од: superbaby
Датум на внесување: 07.Август.2007 во 18:14
jas drzev dieta pred dve leta i za 10 dena oslabnev 7 kg.. so dietata na Zan Mitrev moze a znaete se sostoi od 4 dena i posle se se povtoruva

1. doru4ok - ovoshje. ru4ek - meso (riba, pilesko ili telesko) i vecera na pola od ona sto ste go jadele za ru4ek;
2. -||- , ru4ek - buranija, grasok ili grav i vecera -||- ;
3. -||- , ru4ek - testenini (makaroni spageti i sl) i vecera -||- ;
4. cel den ste na ovoshje

Za kratok period simnav 7 kg ali leto bese i celo vreme na noga se dvizish.. ali od koga ja prekinav pak ka4iv nekoj kg.. ali mislam deka toa e do organizmot.. zatoa sto nekoi organizmi se skloni na zdebeluvanje i odkoa ke a prekinat dietata pak ke se zdebeleat..

Ali mislam deka nema potreba da se optovaruvame so dieti tuku dovolno e zdrav da se hranime , da ne jademe mnogu, da sportuvame, vezbame i ke uspeeme da ja zadrzime svojata linija


Постирано од: sara333
Датум на внесување: 11.Август.2007 во 00:43
"Ali mislam deka nema potreba da se optovaruvame so dieti tuku dovolno e zdrav da se hranime , da ne jademe mnogu, da sportuvame, vezbame i ke uspeeme da ja zadrzime svojata linija"


Toa e najdobrata "dieta", i pred se da moze da go "istrenirame" nasiot mozok da imame kontrola nad samite sebesi


Постирано од: NiNa1
Датум на внесување: 12.Август.2007 во 19:29
Па понекогаш држам диети

-------------


Постирано од: NiNa1
Датум на внесување: 12.Август.2007 во 19:30
И диетите се добри за здравјето на човекот да не е многу дебел но не регорозни диети

-------------


Постирано од: Bibi sk
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 09:15
MIslam deka "Diamond" nacinot na ishrana e idealen za odrzuvanje dora
linija i zdravje voopsto (za onie koi ne se liksuri kako mene).
Znaci, ovosje za pojadok (do pladne); a za ponatamu e vazno nikako da ne se mesaat proteini so jaglehidrati, t.e. meso so kompir, ili oriz, ili leb (a toa e neli najslatko) :)
Ako za rucek jades meso, pocekaj nekolku saati toa da se svari, pa mozes da jades jaglehidrati.
So mesoto sekogas mozes da bapnes i golema porcija sveza salata....isto i so kompirot, orizot....


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 18.Август.2007 во 00:39
Сите можни диети сум ги пробала.Дури ги држам намалувам по некој килограм, ама штом престанувам со диетата одма ги враќам.Сега најдов една статија дека за да се забрза метаболизмот треба да се практикуваат неколку работи;
1.Да се пијат таблети од пивски квасец(го намалуваат апетитот);
2.Зелен чај обавезно по три шољи на ден;
3. Да се пие дневно најмалку две литри вода.
4. Да се внесува магнезијум.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 18.Август.2007 во 01:05
Originally posted by sara333 sara333 напиша:

"Ali mislam deka nema potreba da se optovaruvame so dieti tuku dovolno e zdrav da se hranime , da ne jademe mnogu, da sportuvame, vezbame i ke uspeeme da ja zadrzime svojata linija"


Toa e najdobrata "dieta", i pred se da moze da go "istrenirame" nasiot mozok da imame kontrola nad samite sebesi
taka e najdobro ustvari


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 09:23


treba da prestaneme da se nervirame ...

zatoa sto koga covek e nervozen ...
za da ne gi sokrsi zabite ...
zema hrana ...
i gricka ...

i posle toa pocnuva da se due ...
da se pumpa na site strani ...-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: simona_kiss
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 12:15
ZDRAVO!
DAJ KAZETE NESTO ZA MOON DIET KAKO IDE TOA STO TREBA DA SE PRAVI?
среќа


-------------
$imo#@


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 12:33
Originally posted by simona_kiss simona_kiss напиша:

ZDRAVO!
DAJ KAZETE NESTO ZA MOON DIET KAKO IDE TOA STO TREBA DA SE PRAVI?
среќа
 
ima tema http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4123 - Moon diet  na 4 strana. tamu ti e se objasneto намигнување


-------------
kuliraj


Постирано од: simona_kiss
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 12:39
E FALA TI

-------------
$imo#@


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 03.Септември.2007 во 17:05
Originally posted by NEDOPIRLIV007 NEDOPIRLIV007 напиша:

е, па не се согласувам.
нашиов пост испадна поголем од муслиманскиот.
 
ne te razbiram...ovde zborime za dieti, a ne postovi збунетост


-------------
kuliraj


Постирано од: malecko
Датум на внесување: 13.Септември.2007 во 19:09

ne znam kolku ja sledi nekoj temava slucajno se najdov na forumov nekogas samo go citam a sega sakam i da iskomentiram nesto...

jas imam 51-52 kila variram od vreme na vreme a imav 80, znaci sum bila mn ama stvarno mn debela taka da sekoj sto saka da oslbe go poddrzuvam maksimalno. I mn mi e poubavo vaka, poubavo se osekam. samo toa sakav da si go kazamцрвенеење-------------
Ajde da igrame prolet, jas ke te sakam a ti ke cvetasИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk