IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Останати спортови
  Активни теми Активни теми RSS - Аикидо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Аикидо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 25>
Автор
Порака
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2006 во 12:28
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

Во голем дел не се согласуваме тогаш :) ,


Te molam, mozhe li da obrazlozhish?
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2006 во 12:37
Не ми замерувај но кога се работи  за такаречи дијаметрално спротивни ставови и кога макар едниот поцврсто стои на својот став  сметам дека размената на постови нема да донесе плодна дискусија . Затоа ...еве ..Ако со твојот став не се согласувам не значи и дека не го почитувам .
Оние кои одлучиле да го прифатат АИКИДОТО во својот живот едноставно ги почитувам по дефаулт :)
 
 
Кон врв
ikoman Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ikoman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2006 во 12:47

Uste ednas, dajte da bideme konstruktivni, a ne da se delime ko ostanatite borbeni vestini, dadov predlog da se soberat site klubovi koi vezbaat aikido i odrzat zaednicki trening.Ima li nekoj za.Sekoj od sekogo moze da nauci nesto.

Кон врв
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2006 во 12:50

...не мислам дека аикидото може драматично да ја промени личноста, ниту карактерот, а поготово темпераментот. Најверојатно секој ќе ја задржи својата "убавина".

Но, аикидото ке ни понуди; принципи и модели. Дали дел од нив ќе допрат до нас и ќе бидат дел од нас и што за нас ќе претставува аикидото, е тоа е друго прашање.
Секако секој влегува во аикидото, впрочем како и во секоја друга вештина или систем со свои мотиви, желби и очекувања. А, тоа некогаш може да биде извор на фрустрација која тешко може да се надмине.
А, за смиреноста...не би рекол дека е некаков продукт или цел на аикидото, освен ако не вежбаме барем 3 часа дневно, 6 дена неделно. Е тогаш би биле прилично "смирени".Smile
 
Поздрав


Изменето од Ошавков - 07.Декември.2006 во 13:04
Кон врв
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2006 во 18:45
Originally posted by ikoman ikoman напиша:

Uste ednas, dajte da bideme konstruktivni, a ne da se delime ko ostanatite borbeni vestini, dadov predlog da se soberat site klubovi koi vezbaat aikido i odrzat zaednicki trening.Ima li nekoj za.Sekoj od sekogo moze da nauci nesto.



Jas sum za! Samo da ne vezbame "realno aikido" - toa mi e gubenje vreme. :)
Eve neka pomine skoresniov seminar i moze da dogovorime zaednicki seminar. Ljupco?

Pozdrav!
Кон врв
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2006 во 19:05
Originally posted by Ошавков Ошавков напиша:


сабота     9-ти декември - 19:30
недела  10-ти декември - 09:30
 
Семинарска такса: 10 евра


Ljupco, ima li cena za eden trening? Oti jas vo nedela izgleda nema da bidam sloboden tolku rano... nema da spijam, ako vednash na toa si pomislivte Big%20smile!
Кон врв
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2006 во 19:59

Мислам дека половина е фер за сите спанковци!Big%20smile

Кон врв
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2006 во 14:40
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

Не ми замерувај но кога се работи  за такаречи дијаметрално спротивни ставови и кога макар едниот поцврсто стои на својот став  сметам дека размената на постови нема да донесе плодна дискусија . Затоа ...еве ..Ако со твојот став не се согласувам не значи и дека не го почитувам .
Оние кои одлучиле да го прифатат АИКИДОТО во својот живот едноставно ги почитувам по дефаулт :)
 


Blagodaram, no sepak uste ednas bi te zamolil da obrazlozis vo sto ne se soglasuvas. Ne za da bide plodna diskusijata tuka zatoa sto navistina me interesira... Sekako ako ne ti e maka da pishuvash!

Pozdrav!

P.S. Ne mu zameruvaj na Sisko, go znam,  toa e samo izraz na negoviot stil na humor.


Изменето од DamjanC - 08.Декември.2006 во 14:43
Кон врв
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2006 во 10:50
...заради историјата да бидеме прецизниSmile
Досега во Македонија гостувале следните јапонски аикидо инструктори:
во пролетта 2004, Минегиши Сенсеи и Јокота, Хомбу Шихан
во пролетта 2006, Ториуми, Хомбу Шихан и есента повторно Минегиши Сенсеи.
Да се надеваме дека овој тренд ќе продолжи барем со досегашното темпо.
Кон врв
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2006 во 14:29
Imam edno prashanje...

Ako si napravam plasticna operacija na ocite - da mi gi zakosat malku, ke znam li potoa podobro aikido?


Кон врв
SURFAC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SURFAC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2006 во 23:07
Камашику вестина хехеLOL
Михаил Мојата чанта


чантата ми тежи точно еден тон
на неа ке зестане комотно и слон
ке се лизне и ќе шизне надвор кога роси
кај да најде еден билдер за да му ја носи.
Кон врв
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 16:34

...со мало задоцнување еден важен датум Smile

На 14 декември 1883 во градот Танабе е роден Морихеи Уешиба, творецот на аикидото 
Кон врв
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2006 во 02:28

Gledam deka prethodniot post ne go sfativte seriozno poradi shegovitiot ton vo nego, pa eve ke se obidam povtorno da zapocnam diskusija na taa tema, ama ovojpat seriozno, oti izgleda ne vi e do shega... :)

Imeno, na site vi e poznat faktot deka ne-japonec prakticno ne moze da dobie poveke od 7-mi dan (a i so 7-mi dan gi ima na prsti da se izbrojat).

Ostavajki gi nastrana vo momentov zasluzenosta i vistinskoto znacenje na Dan stepenite, mene mi pagjaat na um dve opcii poradi koi e mozno da se slucuva gore posocenoto:

opcija 1. Japoncite se rasno predodredeni da znaat aikido poveke od site ostanati; i

opcija 2. Namerno ne sakaat da im gi otkrijat site svoi znaenja na ne-japoncite za da mozat zasekogash da bidat najdobri.

Znaci, povtoruvam, ovie se edinstvenite mozni opcii ako zememe deka Dan stepenite navistina go otslikuvaat znaenjeto na sekoj shto gi dobil.

Shto mislite vie?
Кон врв
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2006 во 19:13

Тоа размислување дека не-јапонец не може да добие повеќе од 7-ми Дан, не може да се смета за факт.Smile

Доказ - Амос Паркер - Јошинкан, 8-ми Дан.
 
Кога се работи за Аикикаи ранг, точно е дека до овој миг, колку што ми е мене познато, нема не-јапонец носител на 8-ми Дан.
Двете искажани тези за јапонците како расно предодредени за аикидо мислам дека се само предрасуди.Smile
Точно е дека некои јапонски инструктори, релативно млади и со релативно кус аикидо стаж, биле промовирани во 8-ми, а некои дури и во 10-ти Дан од О-Сенсеи, како негови директни ученици, но во последните 40-тина години воспоставени се прилично цврсти стандарди и норми, па така тешко може да се очекува дека некој јапонец или не-јапонец, без најмалку 45 години аикидо стаж би бил промовиран во висок 8-ми Дан.
Повеќето не-јапонци, сега познати аикидо инструктори го започнале својот тренинг после 1965 година и веќе се доближуваат до таа граница.
Еден од попознатите е Кристијан Тисие, 7-ми Дан од Франција, еминентен и влијателен Шихан кој е релативно млад и веројатно би бил сериозен кандидат за толку висок ранг.
Но, ќе покаже времето!Smile
 
Поздрав!
 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.