Испечати | Затвори го прозорот

Аикидо

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Спорт
Име на форумот: Останати спортови
Опис на форумот: Одбојка, тенис, планинарење, пливање, точаци, висење по форуми...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5632
Датум на принтање: 22.Септември.2024 во 20:01
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Аикидо
Постирано од: osavkov
Наслов: Аикидо
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 10:15

Аикидо е нова, јапонска боречка вештина, создадена во 1920 година од Морихеи Уешиба (О- Сенсеи), експерт кој достигнал високо ниво на мајсторство во класичните јапонски боречки вештини.
Официјално призната од јапонската влада во 1940, Аикикаи Фондацијата (Aikido World Headquarters) е главен двигател на развојот и ширењето на аикидото во светот. Под лидерството на Моритеру Уешиба Дошу, инструкторите го предаваат аикидото според идеите на основачот Морихеи Уешиба О-Сенсеи, во целиот свет.

http://www.kenbukan.org.mk - kenbukan.org.mk



Коментари:
Постирано од: makoto
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 10:29
Инструкторите низ светот предаваат доста различно аикидо. Тоа е затоа што и самиот основач Морихеи Уешиба низ својот живот се развивал и ги менувал своите идеали и верувања. Па затоа, неговите ученици од различни периоди шират различни идеи за аикидото и со аикидото!

И тоа е можеби добро, затоа што секој може да си најде по нешто интресно за него и да се пронајде себеси таму... а дали е тоа лага или вистина, и дали е квалитетно или не е, тоа е друго прашање...


-------------
чесност...


Постирано од: ZaZu
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 10:50
 Zdravo pozdrav do site na forumov, gledam dosta Aikidoki ima milo mi e sto ste tolku zaenteresirani za najdobrata borecka vestina, zatoa eve edna pokana do site aikido klubot Henbo dojo od Skopje organizira ovoj vikend seminar so renomiraniot majstor od srbija sensei Aleksandar Dejanovik aikikai 3 dan taksata e okolu 500 den za cel seminar ke prisustvuvat i drugi majstori od srbija ne smee da se propusti.  Ke se odrzat 4 treninzi dva vo sabota i dva vo nedela so isto vreme tranje i pocetok :

od 10:00-12:00 i od 17:00-19:00

uste ednas taksata e 500 den sto prakticno e cabe koga ke vidite za kakov majstor stanuva zbor.


pozdrav


Постирано од: ZaZu
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 10:57
Za malce i ke zaboravev za poveke info okolu seminarot koj go organizira Henbo dojo poveke info na http://www.henbo.com.mk
Site se dobredojdeni ke bide super seminar so mnogu druzenje se nadevam ke dojdete vo pogolem broj.



pozdrav.


Постирано од: Sanga
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 12:02
Здраво на сите,

гледам доста интересна тема (која лично ме погодува) и едноставно не можев да одолеам а да не искометирам. Некако ми беше отповеќе да кометирам во претходната тема, ама се надевам дека тука ќе биде посоодветно.

Мислам дека ќе е убаво да ја развиеме дискусијата за тоа што нуди аикидото, и не само во смисла од физички/биолошки аспект. Самото постоење на многу стилови може да не донесе во некој ќорсокак за тоа што е подобро, и искрено по малку и очекував такви коментари во претходната тема.

За мене аикидото во најмала рака е практикување на почит, без разлика дали вертикално (кон учителот) или кон партнерите/пријателите. Секако секоја боречка вештина во суштина го нуди ова истото, само претпоставувам тоа е работа на самиот човек. Особено би го препорачала аикидото за деца, за дополнување на делови каде природната социјализација и образовниот систем понекогаш подлегнуваат, повторно од аспект на практикување на почит, "чување" на другиот.

Ајде за почеток толку, па да видам дали некој би сакал да се надоврзе на ова.

Поздрав


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 12:40

Би сакал да дадам едно кусо објаснување за аикидо почетниците или за тие што некогаш гледале аикидо тренинг, дека најчесто основниот аикидо тренинг се состои од практикување на основни аикидо техники и принципи во форма на "Kata" т.е. вежба во парови со однапред договорен напад и одбрана. Заради тоа, аикидо почетниците или други "лаици", често извлекуваат погрешен заклучок и сомнеж за практичната употреба на аикидото во конфликтни ситуации, а притоа немајќи сознание за понапредната фаза од аикидо тренингот - "Waza".

 Поздрав.
http://www.aikidomacedonia.com - www.aikidomacedonia.com
 
 
  


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 11:07

Ајде да провериме дали има активни аикидо практиканти на форумот!Wink

Некој рекол дека аикидото е "индивидуално патување".
Само од нашите желби, мотиви и способности зависи дали ќе биде ефикасна самоодбрамбена вештина и доживотна страст и преокупација или добра вежба за рекреација.
Така прашањето би било:
Како вие го доживувате вашето Аикидо?
 
...а сега брзо назад на "татами"Big%20smile


Постирано од: makoto
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 18:46
Ако во следната порака пак копи-пејстувате огромен текст како минатиот пат, ја нејкам да учествувам во темава...

Форумиве се замислени да комуницираме со СВОИ мислења а не со туѓи... Ај замислете сега ја да ви пуштам од Саито сенсеи некј текст па вие ќе ми одговорите со копи-пасте од Тохеи сенсеи и така ќе си „дискутираме“?

Confused
Sleepy

-------------
чесност...


Постирано од: zupan
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 19:12
Dobro be luge kako ne mrzi ta barate i da kopirate citati od nekoj sto si nemal popametna rabota i vie im veruvate!!!

-------------
REMY BONJASKY IS THE SHAMPION OF THE WORLD IN K-1


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 19:40
[QUOTE=makoto]Ако во следната порака пак копи-пејстувате огромен текст како минатиот пат, ја нејкам да учествувам во темава...

Форумиве се замислени да комуницираме со СВОИ мислења а не со туѓи... Ај замислете сега ја да ви пуштам од Саито сенсеи некј текст па вие ќе ми одговорите со копи-пасте од Тохеи сенсеи и така ќе си „дискутираме“?
--------------------------------------------------------------

EmbarrassedУште едно извинување за должината на пораката кон "форумашите".
Значи се нема многу желба за читање.Wink
О.К. Есејот е избришан!Smile
Есејот требаше да биде вовед во можна дискусија, се разбира со сопствени размислувања за Аикидо.
makoto, zupan?


Постирано од: zupan
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 19:52

Aha ok ako sakate taka da otvarate diskusija nema problem sledi od mene sesto kako za vas



-------------
REMY BONJASKY IS THE SHAMPION OF THE WORLD IN K-1


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 04.Декември.2006 во 15:46
Originally posted by Ошавков Ошавков напиша:

[QUOTE=makoto]Ако во следната порака пак копи-пејстувате огромен текст како минатиот пат, ја нејкам да учествувам во темава...

Форумиве се замислени да комуницираме со СВОИ мислења а не со туѓи... Ај замислете сега ја да ви пуштам од Саито сенсеи некј текст па вие ќе ми одговорите со копи-пасте од Тохеи сенсеи и така ќе си „дискутираме“?
--------------------------------------------------------------

EmbarrassedУште едно извинување за должината на пораката кон "форумашите".
Значи се нема многу желба за читање.Wink
О.К. Есејот е избришан!Smile
Есејот требаше да биде вовед во можна дискусија, се разбира со сопствени размислувања за Аикидо.
makoto, zupan?
 
Не трабало да го бришеш , беше прекрасен , и нема никаква врска со насоката на дискусија овде. Всушност , дајте свое сопствено мислење  зошто мораме да коментираме туги постови .


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 04.Декември.2006 во 17:46
Драги аикидо пријатели,
 
Македонската Аикидо Асоцијација Ве кани на семинар со Мустафа Ајѓун Сенсеи, 5-ти Дан Аикикаи.
Семинарот ке се одржи на 9-ти и 10-ти декември 2006.
Локација: гимназија Р.Ј.Корчагин, Скопје
Распоред
сабота     9-ти декември - 19:30
недела  10-ти декември - 09:30
 
Семинарска такса: 10 евра
 
За повеќе информации:
mailto:info@aikidomacedonia.com - info@aikidomacedonia.com
 
Поздрав
http://www.aikidomacedonia.com/ - www.aikidomacedonia.com


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 05.Декември.2006 во 19:21
Zdravo,

Eve me i mene... :)

Gledam se zboruva za aikido pa si vikam da se vklucam...

Imam edno prasanje do Ljupco (Ошавков)...

Vo najskoroto minato vo Makedonija se odrzaa dva seminara. Edniot vo Kumanovo, odrzan od Njegosh Gjakovik 5 dan i eden vo Skopje odrzan od Aleksandar Dejanovik 3 dan. Zosto nitu eden clen na Makedonskata aikido asocijacija ne bese prisuten na seminarive?

Nemase da prasuvam dokolku prethodno ne bev ubeduvan deka MAA e za sorabtoka i razvoj na aikidoto vo Makedonija. Sega nezaobikolno se nametnuva prasanjeto: kakva sorbotka imase vo predvid koga ja proklamirase?

Pozdrav


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 05.Декември.2006 во 21:59
Здраво!
 
Токму таква соработка имав во предвид, но за моја жал, овојпат бев приватно спречен да учествувам на овие два семинари.
Мојот личен став е дека во време кога во Македонија има сеуште малку аикидо настани, значајно е да се присуствува на повеќето од нив. Се разбира доколку тоа го овозможуваат нашите можности.
 
Како еден од официјалните претставници на Македонската Аикидо Асоцијација можам да кажам дека нашите членови се информирани за сите поголеми аикидо настани и се разбира, слободни се да одлучат на кои од нив ќе учествуваат.
Но, исто така треба да се има во предвид и строгата хиерархиска структура на секое аикидо доџо, во кое инструкторот го има правото и одговорноста, некогаш да одлучи и поинаку во корист на тренингот на неговите ученици.
 
Поздрав! 
 


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 06.Декември.2006 во 02:39
Zhalno,

Ke gledam da dojdeme na vasiot pretstoen seminar...  a nadezh deka navistina postoi zelba za sorabotka - imam se pomalku. A vie so sekoj sleden cekor toa i go potvrduvate.


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 06.Декември.2006 во 12:52
Секако, секој има право на свое мислење.Wink
И јас во овој миг не сум преголем оптимист за идната соработка, но "надежта последна умира".Smile
 
Поздрав!


Постирано од: makoto
Датум на внесување: 06.Декември.2006 во 13:26
Да го дополнам DamjanC, никој од МАА не се појави ни на семинарот одржан од Минегиши сенсеи во Пат кон мирот.

Очигледно сорабтката МАА ја сфаќа исклучително еднострано - „вие кај нас доаѓајте, а ние кај вас не мора, и така ќе си соработуваме“

Браво дечки! Само напред!


-------------
чесност...


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 06.Декември.2006 во 14:09
Originally posted by makoto makoto напиша:

...никој од МАА не се појави ни на семинарот одржан од Минегиши сенсеи во Пат кон мирот.

Очигледно сорабтката МАА ја сфаќа исклучително еднострано - „вие кај нас доаѓајте, а ние кај вас не мора, и така ќе си соработуваме“

Браво дечки! Само напред!
     
Па, на прв поглед тоа може и така да се доживува, но за поупатените е јасно дека сите ние сме направиле грешки по "патот" и ќе биде потребна многу работа да се поправи тоа.
До овој миг нашата комуникација се сведува само на покани за време на гостувањата на нашите учители, и се разбира тоа се доживува со еден инфантилен подконтекст дека "мојот татко е позначаен и посилен од твојот".
Зошто никогаш никој искрено не иницирал аикидо дружење на наше, локално ниво, на еден здрав начин, каде можеби и би се надминале некои разлики и недоразбирања.
Но, веројатно за тоа во овој момент нема многу желба, но и никаков препознатлив заеднички интерес, па тука и завршува нашата добра волја за соработка.
За тоа да се случи ќе биде потребно многу разбирање, толеранција и веројатно нечије повредено ЕГО по "патот".
Јас сеуште немам вистинско решение за тоа. А, Вие?
 
Поздрав 


Постирано од: makoto
Датум на внесување: 06.Декември.2006 во 18:46
Ха! Е стварно  незнам колку поупатен треба да бидам и во што, за да ги „разберам“ грешките на „правилен“ начин.

Но добро, па зар не е најнормално да прати покани до останатите клубови оној клуб што организира семинар кај себе? Оние што имаат можност да канат и во други прилики, од моето искуство знам дека и го прават тоа. А за сеопшто аикидо дружење требе да се има услови... кога сме кај тоа, случајно МАА да не има организирано такво нешто и да пратила покани до сите?
 Слаби аргументи читам тука.


-------------
чесност...


Постирано од: ikoman
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 01:49
Zdravo na site zagrizeni aikidoki,
Nicie aikido nema da stane podobro so muabet, tuku so posveten trening.
Zabeleskite i na Damjan i na Osavkov se tocni. MK e mala no kulturno bogata drzava, vo koja sekoj za sekogo znae kade, kolku dolgo, i kaj kogo vezbal aikido, i tuka nema ljutish.
Gledam i nasiot Klub Pat kon mirot ste go prozvale.I mene me zacudi kako moze od site klubovi na majstori od 6 i 4 Dan, da nema posetenost od ostanatite, osven po eden pretstavnik od henbodojo od Skopje, i agatsu dojo od Kumanovo. Dogjanjeto na seminar e licna odluka i najmnogu gubat tie sto ne odat.
Zatoa Ja prifakjame idejata da organizirame zaednicki treninzi kade sekoj instruktor ke ima moznost po nesto da pokaze na prisutnite.
Pozdrav,
http://www.aikido.org.mk - www.aikido.org.mk


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 01:58

не бев доволно јасен...

Реков сите ние имаме по некоја грешка (и тука не ја исклучувам МАА во ниту еден момент), па затоа имаме состојба каква што е. Но, јас не би мерел ниту би судел.

Некој има предлог, решение?


Постирано од: aikido69
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 02:47
Pa eve ako moze jas da se obidam:
- Prvata greshka na MAA sho zemaa DAN-ovi preku nok, t.e. Mustafa im gi pokloni. Kako na primer od 3ti kyu realno aikido na 1 dan aikikai (polagaa zad zatvoreni vrati, i kojznae shto rezil se storile)
- Toj trupot Yahoo, da ne im drobi na svoite uchenici, deka site majstori shto doshle nechinat i brat mu e najbolji.
- Da prestanat site od MAA da uchat od video kaseti, i neka posetat nekoj seminar.
- MAA da se prekrsti vo MBA (Makedonska Baletska Asocijacija)
- Da prestanat da se kapat vo Egejot so kimona.
- Da ne se slikaat so diplomite, kako maturanti.

Em bashka, jas SIGURNO nema da idam kaj Mustafa......., poshto mi zbori na  TURSKI, a vo kafich koga sedat mozat i na srpski so bosanski akcent :)

Koj mu e filmot da izgleda postrashno?!?


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 03:15
Clap
Е, ова е некое страшно добро информирано типче!Wink
Некои луѓе и сто години да вежбаат аикидо ќе им биде џабе.
 


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 08:50

Може ли некаде да не влезе политика бе луге . Овој бил ,,вистинскиот,, оној не чинел .  Каде е смиреноста што АИКИДОТО ,,ви ја даде,, ? Каде е хармонијата ? Нели не се учиме да напаѓаме? Нели сакаме да покажеме дека нападот е апсурден и од него никој нема ќар? Вака ли ке ја ширите сликата за АИКИДОТО ?



Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 12:06
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

Може ли некаде да не влезе политика бе луге . Овој бил ,,вистинскиот,, оној не чинел .  Каде е смиреноста што АИКИДОТО ,,ви ја даде,, ? Каде е хармонијата ? Нели не се учиме да напаѓаме? Нели сакаме да покажеме дека нападот е апсурден и од него никој нема ќар? Вака ли ке ја ширите сликата за АИКИДОТО ?



E, izgleda ne moze... a vprocem, i ne treba da se ochekuva deka aikidoto moze da DADE nekomu smirenost... Mislam na toa deka ako vezbam aikido, ne znaci deka sum prestanal da bidam se drugo shto ja odlikuva mojata lichnost. Ednostavno, aikidoto ne e sredstvo za smiruvanje, sredstvo za stanuvanje po chesen, sredstvo za lechenje na ova ili ona... Aikido e borechka veshtina, a nie sme lugje vo polnata kompleksnost na poimot.
I nekogash porano sum go kazuval ova: ne sum toj shto sum zatoa shto vezbam aikido, tuku zardi toa koj sum - zatoa vezhbam aikido.
I mislam deka e taka so site, a ne ima razni i so razni motivi za vezhbanje.

Aikidoto si e aikido, slikata za nego (kako i za se drugo) e najdobro da se sostavuva gledajki gi onie koi najveke postignale vo nego. A gi ima dovolno.
Zamislete da gradime mislenje za arhitekturata gledajki gi primerite na skoroizgradenite zgradi vo Skopje i slushajki gi megjusebnite prepukuvanja na nivnite tvorci. :)
Pozdrav


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 12:12
Во голем дел не се согласуваме тогаш :) , што секако има и убава страна  а тоа е разноврсноста , различноста , шаренилото , индивидуалниот пат кон нештата....:)


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 12:25
Eve dobar primer za toa shto go pishuvav:

ошавков
ne e vo pravo koga vika deka za nekogo e dzabe da vezba i 100 godini, mislejki na aikido69, zatoa shto ne znae kakvi se ngovite motivi i celi...

aikido69 mozhe da vezhba aikido, ne 100, milion godini i pak da ne stane posmiren i potaktichen i se drugo shto od negovata poraka moze da se pretpostavi deka ne e. Zatoa shto aikidoto NE MOZHE da mu gi ponudi ovie neshta.... osven, ako go dozhivuvate aikidoto kako religija - togash mozhe da vlijae na sferata na chovechkite osobini direktno. Jas ne sakam da go gledam kako religija.

(mu se izvinuvam na aikido69 za kvlifikaciive, samo se obiduvam da go obrazlozham svoeto gledanje na rabotite)


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 12:28
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

Во голем дел не се согласуваме тогаш :) ,


Te molam, mozhe li da obrazlozhish?


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 12:37
Не ми замерувај но кога се работи  за такаречи дијаметрално спротивни ставови и кога макар едниот поцврсто стои на својот став  сметам дека размената на постови нема да донесе плодна дискусија . Затоа ...еве ..Ако со твојот став не се согласувам не значи и дека не го почитувам .
Оние кои одлучиле да го прифатат АИКИДОТО во својот живот едноставно ги почитувам по дефаулт :)
 
 


Постирано од: ikoman
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 12:47

Uste ednas, dajte da bideme konstruktivni, a ne da se delime ko ostanatite borbeni vestini, dadov predlog da se soberat site klubovi koi vezbaat aikido i odrzat zaednicki trening.Ima li nekoj za.Sekoj od sekogo moze da nauci nesto.



Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 12:50

...не мислам дека аикидото може драматично да ја промени личноста, ниту карактерот, а поготово темпераментот. Најверојатно секој ќе ја задржи својата "убавина".

Но, аикидото ке ни понуди; принципи и модели. Дали дел од нив ќе допрат до нас и ќе бидат дел од нас и што за нас ќе претставува аикидото, е тоа е друго прашање.
Секако секој влегува во аикидото, впрочем како и во секоја друга вештина или систем со свои мотиви, желби и очекувања. А, тоа некогаш може да биде извор на фрустрација која тешко може да се надмине.
А, за смиреноста...не би рекол дека е некаков продукт или цел на аикидото, освен ако не вежбаме барем 3 часа дневно, 6 дена неделно. Е тогаш би биле прилично "смирени".Smile
 
Поздрав


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 18:45
Originally posted by ikoman ikoman напиша:

Uste ednas, dajte da bideme konstruktivni, a ne da se delime ko ostanatite borbeni vestini, dadov predlog da se soberat site klubovi koi vezbaat aikido i odrzat zaednicki trening.Ima li nekoj za.Sekoj od sekogo moze da nauci nesto.



Jas sum za! Samo da ne vezbame "realno aikido" - toa mi e gubenje vreme. :)
Eve neka pomine skoresniov seminar i moze da dogovorime zaednicki seminar. Ljupco?

Pozdrav!


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 19:05
Originally posted by Ошавков Ошавков напиша:


сабота     9-ти декември - 19:30
недела  10-ти декември - 09:30
 
Семинарска такса: 10 евра


Ljupco, ima li cena za eden trening? Oti jas vo nedela izgleda nema da bidam sloboden tolku rano... nema da spijam, ako vednash na toa si pomislivte Big%20smile!


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 07.Декември.2006 во 19:59

Мислам дека половина е фер за сите спанковци!Big%20smile



Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 08.Декември.2006 во 14:40
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

Не ми замерувај но кога се работи  за такаречи дијаметрално спротивни ставови и кога макар едниот поцврсто стои на својот став  сметам дека размената на постови нема да донесе плодна дискусија . Затоа ...еве ..Ако со твојот став не се согласувам не значи и дека не го почитувам .
Оние кои одлучиле да го прифатат АИКИДОТО во својот живот едноставно ги почитувам по дефаулт :)
 


Blagodaram, no sepak uste ednas bi te zamolil da obrazlozis vo sto ne se soglasuvas. Ne za da bide plodna diskusijata tuka zatoa sto navistina me interesira... Sekako ako ne ti e maka da pishuvash!

Pozdrav!

P.S. Ne mu zameruvaj na Sisko, go znam,  toa e samo izraz na negoviot stil na humor.


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 09.Декември.2006 во 10:50
...заради историјата да бидеме прецизниSmile
Досега во Македонија гостувале следните јапонски аикидо инструктори:
во пролетта 2004, Минегиши Сенсеи и Јокота, Хомбу Шихан
во пролетта 2006, Ториуми, Хомбу Шихан и есента повторно Минегиши Сенсеи.
Да се надеваме дека овој тренд ќе продолжи барем со досегашното темпо.


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 14:29
Imam edno prashanje...

Ako si napravam plasticna operacija na ocite - da mi gi zakosat malku, ke znam li potoa podobro aikido?




Постирано од: SURFAC
Датум на внесување: 14.Декември.2006 во 23:07
Камашику вестина хехеLOL

-------------
Михаил Мојата чанта


чантата ми тежи точно еден тон
на неа ке зестане комотно и слон
ке се лизне и ќе шизне надвор кога роси
кај да најде еден билдер за да му ја носи.


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 16.Декември.2006 во 16:34

...со мало задоцнување еден важен датум Smile

На 14 декември 1883 во градот Танабе е роден Морихеи Уешиба, творецот на аикидото 


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 19.Декември.2006 во 02:28

Gledam deka prethodniot post ne go sfativte seriozno poradi shegovitiot ton vo nego, pa eve ke se obidam povtorno da zapocnam diskusija na taa tema, ama ovojpat seriozno, oti izgleda ne vi e do shega... :)

Imeno, na site vi e poznat faktot deka ne-japonec prakticno ne moze da dobie poveke od 7-mi dan (a i so 7-mi dan gi ima na prsti da se izbrojat).

Ostavajki gi nastrana vo momentov zasluzenosta i vistinskoto znacenje na Dan stepenite, mene mi pagjaat na um dve opcii poradi koi e mozno da se slucuva gore posocenoto:

opcija 1. Japoncite se rasno predodredeni da znaat aikido poveke od site ostanati; i

opcija 2. Namerno ne sakaat da im gi otkrijat site svoi znaenja na ne-japoncite za da mozat zasekogash da bidat najdobri.

Znaci, povtoruvam, ovie se edinstvenite mozni opcii ako zememe deka Dan stepenite navistina go otslikuvaat znaenjeto na sekoj shto gi dobil.

Shto mislite vie?


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 19.Декември.2006 во 19:13

Тоа размислување дека не-јапонец не може да добие повеќе од 7-ми Дан, не може да се смета за факт.Smile

Доказ - Амос Паркер - Јошинкан, 8-ми Дан.
 
Кога се работи за Аикикаи ранг, точно е дека до овој миг, колку што ми е мене познато, нема не-јапонец носител на 8-ми Дан.
Двете искажани тези за јапонците како расно предодредени за аикидо мислам дека се само предрасуди.Smile
Точно е дека некои јапонски инструктори, релативно млади и со релативно кус аикидо стаж, биле промовирани во 8-ми, а некои дури и во 10-ти Дан од О-Сенсеи, како негови директни ученици, но во последните 40-тина години воспоставени се прилично цврсти стандарди и норми, па така тешко може да се очекува дека некој јапонец или не-јапонец, без најмалку 45 години аикидо стаж би бил промовиран во висок 8-ми Дан.
Повеќето не-јапонци, сега познати аикидо инструктори го започнале својот тренинг после 1965 година и веќе се доближуваат до таа граница.
Еден од попознатите е Кристијан Тисие, 7-ми Дан од Франција, еминентен и влијателен Шихан кој е релативно млад и веројатно би бил сериозен кандидат за толку висок ранг.
Но, ќе покаже времето!Smile
 
Поздрав!
 


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 20.Декември.2006 во 03:48
Interesno... toa shto ne mozhe da se smeta za fakt e sepak fakt... ke mora da bidam upaten vo vakvata logika. Smile

Joshinkai si e joshinkai, i kako posebna organizacija nema nishto zaednichko so aikikai. Vo joshinkai se raboti eden "stil" na aikido, dodeka vo aikikai ima kolku ti dusha saka stilovi, shto e poblisku do realistichnosta i smislata na borecka veshtina. Koga ke ogranichish neshto na stil, se podrazbira deka neshto si isfrlil. A koga neshto ke isfrlish, toa poveke ne celo i seopfatno. Zatoa aikikai (osnovana od Morihei pod imeto Kobukai) e dobra takva kakva shto e i velime deka go chuva aikidoto na najdobar nachin.

Pa ottuka ne gledam kako mozhe posocheniot primer so Amos Parker da bide relevanten za ona shto go kazav!

Vtoro, jas ne izraziv stavovi (sudovi) za da moze da se problematizira dali se predrasudi ili ne.

Jas ponudiv dve opcii, koi mozhe da bidat razgledani... i do nekade go dobiv odgovorot koj sakav da go dobijam. Shtom Oshavkov se soglasuva so mene deka japoncite ne se rasno predodredeni da znaat aikido poveke od drugite, ZOSHTO SAMO TIE IMAAT NAD 8-mi Dan???

Relativno mladite i so relativno kus aikido stazh koi se promovirani vo 8-mi danovi se promovirani vo poslednive 40 godini koi Oshavkov gi kvalifikuva kako godini na cvrst standardi i normi. Tuka neshto ne drzhi voda...


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 20.Декември.2006 во 11:55
[QUOTE=DamjanC]
Koga ke ogranichish neshto na stil, se podrazbira deka neshto si isfrlil. A koga neshto ke isfrlish, toa poveke ne celo i seopfatno.
 
О.Љ.  Многу аикидо учители (како и Икеда Сенсеи) оформиле свој стил, своја методологија и имаат свои следбеници. Тоа што се задржале во Аикикаи е лојалност кон една идеја, а се разбира и една политика.Smile
 
Zatoa aikikai (osnovana od Morihei pod imeto Kobukai) e dobra takva kakva shto e i velime deka go chuva aikidoto na najdobar nachin.
 
О.Љ.  Овде се согласуваме. Big%20smile

Pa ottuka ne gledam kako mozhe posocheniot primer so Amos Parker da bide relevanten za ona shto go kazav!
 
О.Љ. Зошто не би бил релевантен пример?
Амос Паркер е афро-американец кој е промовиран во 8-ми Дан од Шиода Сенсеи и Терада Сенсеи кои се ученици на О-Сенсеи.

...ZOSHTO SAMO TIE IMAAT NAD 8-mi Dan???
О.Љ.  После 1969 година, Аикикаи настојува да се придржува кон нормите што ги пропишала.
На секаде можат да се најдат националисти, расисти, елитисти, но тоа никогаш не може да се однесува на цела нација или раса.
Јапонците се веројатно горди на таквото културно наследство како што е аикидото, но да се тврди дека се тие предодредени за аикидо и единствени што го имаат клучот за идниот развој на аикидото е веројатно малку претерано. Тоа би било исто како кога ние македонците би тврделе дека сме единствени и најдобри кога го играме "Тешкото". Има многу аргументи за, но тоа не би била целата вистина.Smile
 
Поздрав


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 20.Декември.2006 во 13:45
О.Љ.  Многу аикидо учители (како и Икеда Сенсеи) оформиле свој стил

Damjan: Ne, ne si zapoznaen so toa shto go rabotel Ikeda sensei i zatoa ne znaesh - toj nema poseben stil i negovite uchenici ne rabotat isto kako i toj. Ja koristime metodologijata shto ja ponudil za uchenje aikido, toa da, no toa nema nikakva vrska so stil. Za ilustracija - do sega ne sum chul kaj nikoj od onie shto rabotat spored negovata metodologija da rechat na primer: kotegaeshi
nie ne go rabotime taka tuku vaka, oti vaka e pravilno !?! Toa go vikaat tie shto imaat "STIL", Ikeda ne vikal taka. Ako sakash da se zapoznaesh podobro so ova shto go zboruvam, nema nikakov problem da ti kazham se shto znam.

О.Љ. Зошто не би бил релевантен пример?
Амос Паркер е афро-американец кој е промовиран во 8-ми Дан од Шиода Сенсеи и Терада Сенсеи кои се ученици на О-Сенсеи.

Damjan: Zatoa shto ne pripagja na Aikikai. Ednostavno. Toa shto se raboti vo Yoshinkai nekoi duri i ne go priznavaat za aikido, tuku za aiki-jujutsu.


О.Љ.  После 1969 година, Аикикаи настојува да се придржува кон нормите што ги пропишала.
На секаде можат да се најдат националисти, расисти, елитисти, но тоа никогаш не може да се однесува на цела нација или раса.

Damjan: Jas zboruvam samo za Aikikai, kako institucija so svoja politika, nikade ne spomnav cela nacija.

О.Љ.  Јапонците се веројатно горди на таквото културно наследство како што е аикидото, но да се тврди дека се тие предодредени за аикидо и единствени што го имаат клучот за идниот развој на аикидото е веројатно малку претерано.

Damjan: Ne preterano, tuku e potpolno BESMISLENO!

Zoshto togash samo nivniot avtoritet go preferirate? Za da bidete poegzotichni?


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 20.Декември.2006 во 22:52

[QUOTE=DamjanC]
Zoshto togash samo nivniot avtoritet go preferirate? Za da bidete poegzotichni?

Не можам да поверувам дека ја отвори цела тема за "јапонците и не-јапонците" само за да ја пласираш квалификацијата во последната твоја реченица. Кои тоа ние? Ако мислеше на МАА, тогаш да. И нема тука никаква егзотика.
 
Е, па, Дамјан, не можеш да се повикуваш на авторитетот на Аикикаи и потајно да ја посакуваш нивната диплома само кога и како тоа тебе ти одговара. Тоа е лицемерно.
Подршката на Аикикаи Фондацијата, Хомбу Доџо и на идеалите на аикидото е многу конкретна работа која се остварува преку директна соработка со инструкторите од Аикикаи Хомбу Доџо и да, тие се јапонци.


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 21.Декември.2006 во 00:52
Opa, shto e ova sega? Ljupco? Zoshto dobi potreba da me navredish?

Jas ne upativ nitu pomisla so negativnost kon tebe a ti, vidi shto mi porachuvash...

Se obiduvam da posocham i da kritikuvam neshta koi mislam deka ne se dobri. Toa pravo go imam so zakon utvrdeno vo nashevo opshtestvo. I ako nekoj se obiduva da me zamolchi ili diskreditira na ovoj nachin toa samo pokazhuva deka ne saka da bidat postavuvani prashanja! Oti koga prashanjata ke se postavat ke treba da sledat i odgovori...

Ova e otvorena diskusija i se' treba da izleze na videlina i niedno prashanje ne e izlishno... onie koi mislat deka ne treba - odbrale da ne uchestvuvaat, i ne gi chitame... Nivno pravo.

A za onie koi mozhebi ne chitaat tuka, a ne se najupateni, ke pojasnam i vo vrska so  tvoeto etiketiranje:
Prvo, jas sakam znaenje, ne hartija. Ako aikikai kako institucija reshi da mi go priznae znaenjeto dodeluvajki mi diploma, dobro. Ako ne, pak dobro. I vo prviot i vo vtoriot slucaj jas ke go drzam istiot stav kon nea koj proizleguva od celokupnata nejzina dejnost (kolku shto mi e poznata, se razbira) a NE od toa dali mi dale diploma ili ne.
Toa e SE' samo ne e licemerno!

О.Љ. - Подршката на Аикикаи Фондацијата, Хомбу Доџо и на идеалите на аикидото е многу конкретна работа која се остварува преку директна соработка со инструкторите од Аикикаи Хомбу Доџо и да, тие се јапонци.

Shto e tuka konkretnoto? Direktnata sorabotka so japonec? A cela francija shto pravi togash? Ti go spomna Tissier - oni nemaat dopir so japonec a imaat poveke aikidoki od Japonija.

Idejata mi e deka aikidoto e veshtina vo koja rezultati mozhe da postigne sekoj, bez razlika na rasnata ili nacionalnata pripadnost, ako ima talent i posveti dovolno vnimanie i trud. Ne se soglasuvam so idejata deka nemozham da naucham aikido podobro od nekoj japonec. I ottuka kakvi se tie uchiteli ako ne sakaat nivnite uchenici da gi nadminat? Za zhal vo aikikai rabotite od razlichni prichini (pred se ekonomski) se takvi kako da vikaat - nie sme najdobri, i zasekogash ke ostaneme toa bez razlika kolku i da se trudite.

Pochituvam hierarhija 100%, no ne bez zdrav razum. O sensei go sozdal aikidoto - da, no jas ne veruvam deka bil super-human! Mozhe da mi raskazhuva bilo koj prikazni kako O sensei bil tolku silen shto mozhel da iskorne drvo od zemja, ama izvinete - jas ne mozham da zaboravam deka za go napravi toa treba DA NE STOI NA NEGOVIOT KOREN!

Pozdrav,
Damjan


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 21.Декември.2006 во 00:59
Originally posted by Ошавков Ошавков напиша:

Кои тоа ние? Ако мислеше на МАА, тогаш да. И нема тука никаква егзотика.

 


Ne mislev na MAA, mislev opshto na site koi samo japonci mislat deka znaat aikido.. Ne mozhev da mislam na MAA oti tehnichkiot direktor i e od Turcija, pa pretpostavuvam deka ne mislat deka toa shto gi uchi ne e dobro ! Smile


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 21.Декември.2006 во 02:25
Не! Нема навреда, ниту намера. Само критикував еден начин на однесување.
 
Ќе повторам. Аикикаи е организација со своја структура, хиерархија, своја политика, базирана врз "иемото" системот каде не е предвидено некакво "демократско" одлучување. Но, штом веќе некој прифатил да ја поддржи Аикикаи, му се допаѓало тоа или не, тогаш прифатил и одреден модел на однесување и одговорност.
 
Се разбира, на форумите, па и на други места кои се скроени со таква намена, секој може да го искаже своето размислување, па и критика, но и тогаш би требало тоа да го прави аргументирано.
 
Не можам да видам од каде тој негативен став за Аикикаи Хомбу инструкторите и што тоа толку лично те погодило тебе во твоето не многу долго аикидо искуство или можеби твоите аикидо пријатели.
 
За учителите и учениците: Ако прифатиме дека аикидото е постојан тренинг за цел живот и ако аикидо учителот е вистиски учител, тогаш за разлика од западниот концепт на учење, во аикидо тренингот, теоретски ученикот нема никогаш да го достигне својот учител. Но, учителот би бил среќен кога ученикот значајно би му се приближил со своето знаење.
 
За МАА: Да. Нашиот технички директор е од Турција и ние имаме полна доверба во неговиот метод на учење, што докажува дека Хомбу инструкторите за нас се многу значаен авторитет, но не и единствен.
 
За Тисие Шихан и за Франција не си во право. За нивната развиена соработка со Аикикаи лесно можеме да дознаеме од веб страната на Тисие.
http://www.christiantissier.com/ - http://www.christiantissier.com/
 
Поздрав!


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 23.Декември.2006 во 00:23

Moeto aikido iskustvo e mozebi navistina malo ( 6 godini ), no opshtoto iskustvo, kolkavo i da e - dovolno mi e za da razbiram nekoi raboti. Imeno sum zabelezal vo mnogu navrati koga se odvivala nekakva diskusija za bilo koja tema, ima diskutanti koi koga nemaat zdravi argumenti, namesto da go prifatat  argumentot na sogovornikot, od  slabost pocnuvaat da go napagjaat na lichen plan, obiduvajki se da go diskreditiraat i na toj nachin da dobiijat poeni kaj slushatelite. Toa ne ubavo.

Ljupco, na shto ke lici da pocnam sega da kazhuvam kolku si nechesen, zavidliv, ljubomoren, licemeren, neiskren, se precenuvash itn, itn, itn... posebno ako toa ne e vistina!

Na nishto.

I zatoa ne mi pagja na pamet da go pravam toa. Toa e proverlivo - procitajte mi gi poranesnite postovi.

Zoshto go pishuvam ova? Eve zoshto:

Oshavkov napisha:
Само критикував еден начин на однесување.
a so toa sakashe da posochi deka se odnesuvam nekako nedolichno. (nevistina)

Oshavkov napisha:
од каде тој негативен став за Аикикаи Хомбу инструкторите и што тоа толку лично те погодило тебе во твоето не многу долго аикидо искуство или можеби твоите аикидо пријатели.
aludirajki deka verojatno ili se precenuvam ili ne sum dovolno uspeshen a ne sakam da go priznaam toa. (povtorno nevistina)

Oshavkov napisha i:
Е, па, Дамјан, не можеш да се повикуваш на авторитетот на Аикикаи и потајно да ја посакуваш нивната диплома само кога и како тоа тебе ти одговара. Тоа е лицемерно.
Ova e navreda! I toa kako. ( i nevistina, po tret pat)

Ljupcho, izvini, pak ke kazam deka ne gledam prichina za vakviot odnos, oti do sega ne sum ti dal povod za nishto slichno i nashata komunikacija nadvor od forumov beshe najkorektna.
Ne sakam da mislam deka bilo shto se izmenilo i ostavam prostor deka pogreshno si me razbral pa si pomislil deka treba taka da mi napishesh...

Inaku, kako shto ti imam kazhano i porano, jas se zalagam za potpolna otvorenost i transparentnost oti ne veruvam deka vistinata mozhe da odi nekomu na shteta.

Pozdrav,
Damjan

 



Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 23.Декември.2006 во 02:24

Никогаш немав намера оваа дискусија да се претвори во анализа на мојот ниту пак на твојот психолошки профил и на таа тема повеќе нема да одговарам.

Јас сепак зборував само за аикидото, аикидо политиката и малку за аикидо историјата. А, ти ако имаш време, препрочитај ги моите и своите постови. Но, со ладна глава.
 
Поздрав!


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 23.Декември.2006 во 14:11
Smile Eve od sabajle sum vo frizhider, ne se izdrzhuva veke... poladna od ova zdravje! LOL

Bash mi e drago shto reshi da ne pishuvash veke lichni kvalifikacii. Sega mozhe da zboruvame za aikido!

I jas go cenam IEMOTO sistemot i hierarhijata, veke kazav, samo ne si dozvoluvam toa da mi go iskluchi zdraviot razum. Pa, koga neshto ne mislam deka e vo red, go kazhuvam. A, so toa jas ne sum nekoj si najpameten - ima dosta moi istomislenici, duri i megju Hombu dojo shihanite, a posebno vo IAF.

Velish:
во аикидо тренингот, теоретски ученикот нема никогаш да го достигне својот учител
ajde posochi mi literatura ili drug izvor kade se zboruva za ova. Oti mene mi e nepoznato kako takvo.

Za Tissier znam. Normalno sorabotuva so mnogu japonski i ne japonski instruktori. Ona shto sakav da go posocham e deka francija i bez japonec kako tehnichki direktor ima ogromen razvoj na aikidoto.

Pozdrav!


Постирано од: SURFAC
Датум на внесување: 24.Декември.2006 во 14:03
kineska kata hehe


-------------
Михаил Мојата чанта


чантата ми тежи точно еден тон
на неа ке зестане комотно и слон
ке се лизне и ќе шизне надвор кога роси
кај да најде еден билдер за да му ја носи.


Постирано од: sisko
Датум на внесување: 25.Декември.2006 во 02:06
Originally posted by Ошавков Ошавков напиша:


 
За учителите и учениците: Ако прифатиме дека аикидото е постојан тренинг за цел живот и ако аикидо учителот е вистиски учител, тогаш за разлика од западниот концепт на учење, во аикидо тренингот, теоретски ученикот нема никогаш да го достигне својот учител. Но, учителот би бил среќен кога ученикот значајно би му се приближил со своето знаење.
 


    Ова е нешто најлошо што сум го чул за аикидото и воопшто за односот учител-ученик, досега, во мојот живот! Ако некој учител нема барем еден ученик кој ќе го надмине во тоа што го работи тогаш тој учител не го бива за ништо или треба да се запрашаме дали тој воопшто е учител. И ако се деси такво нешто тогаш нема смисла нешто да се предава како знаење, бидејки со тек на време ќе исчезне, (нешто како ентропија - вториот закон за термодинамика).
    Што значи, мое мислење е дека патот на секој ученик до својот учител мора да е ограничен (5 - 10 - 15 години), и потоа тој ученик да продолжи сам да го надградува своето знаење, и кога ќе дојде време и самиот тој за стане учител и да го пренесува знаењето како такво на повеќе ученици.
    Е сега, не секој ученик може и има способност да стане учител. А не како некои кај нас, ставаат хакама и од еднаш они се „најбољи“, а дотогашните учители „појма немаат“. Тоа е поради тоа што и нивните учители биле квази-учители, а потоа и они како квази-ученици стануваат квази-учители, кои што појма немаат што прават, како нешто да направат и како да предадат знаење.
    И се разбира да кажеме нешто и за учителите, за оние „вистинските учители“ со вистинско знаење. Според мене има два вида на учители: оние кои навистина сакаат да те научат, и оние кои ствараат илузија на предавање на некакво знаење. А поготово овие вториве, се и биле многу вообичаени во аикидово, пак од друга страна и самите кажуваат дека има тајни техники и тајни во техниките. Ех, токму кај ваквите учители може да важи оноа што го напиша предходно.

    А доколку прифатиме таква небулоза за односот учител-ученик, ќе биде многу лошо за било кого во напредокот на било кое поле.


 


Постирано од: sisko
Датум на внесување: 25.Декември.2006 во 02:20
Исто така да го поддржам Дамјан за тоа колку знаат Јапонците, еве фала богу во џудото што е создадено од Јапонци во приближен период со аикидото, кое воедно е и олимписки спорт, па токму затоа постојат натпревари:

http://www.judoinfo.com/olympic2.htm - http://www.judoinfo.com/olympic2.htm

Можеме да видиме дека на самиот почеток доминирале Јапонците што и би се очекувало, а додека сега помалку од 20% се Јапонци. Според резултатите може да се заклучи дека во џудото доминираат Кореа, Русија, Франција, Кина па и Куба.


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 25.Декември.2006 во 09:41
...ученикот нема никогаш да го достигне својот учител
 
Оваа моја теза тргнува од односот учител-ученик само во периодот кога овој однос е активен, т.е. ако е непрекинат двостран процес и не се однесува само на физичкиот аспект на вештината.
Значи, претпоставката е дека и учителот не запира со својот тренинг и развој и дека ученикот секогаш ќе го почитува тој факт.
Не сум сретнал пример во аикидо светот дека тој однос се променил и дека ученикот напредувал и станал учител на учителот.
Едноставниот факт дека некој "прв го видел сонцето" се почитувал кај сите нации, источни или западни. 
Дали некој го достигнал О-Сенсеи во неговата креација Аикидо за време на неговиот живот?
 
Поздрав!


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 25.Декември.2006 во 23:50
Se soglasuvam so ova shto si go napishal, samo bi sakal da go svrtam vnimanieto na toa deka verojatno se raboti za terminoloshki nedoslednosti. Imeno, toa shto go opishuvash i koe shto e potpolno taka, mislam deka e strogo vo domenot na LOJALNOSTA i POCHITTA.

A ne vo toa koj kolku postignal ili prestignal!
Primer: Uchitelot koj beshe na posledniot nash seminar (Aleksandar Dejanovic 3. Dan), vo nekolku navrati dade primer za edna tehnika koja bila sovladana od eden od negovite uchenici pred nego -  uchenikot za koj stanuva zbor e nositel na 1vi Dan, seushte trenira vo klubot na svojot uchitel so potpolna pochit i lojalnost kon svojot uchitel.

Nitu uchitelot, nitu uchenikot vo ovoj sluchaj ne neguvaat iluzii deka uchitelot e SEKOGASH i vo SE' podobar. Mozhebi naskoro ke se sluchi uchenikot da go prestigne vo svoeto znaenje, i dokolku ne proraboti nechija sueta (uchitelovata e prva koja mozhe da proraboti) se' ke ostane kako i dosega vo najdobar red.

Kapacitetot za uchenje kaj razlichni lugje e razlichen. Isto taka i brzinata so koja uchat.
No ovie raboti, vo odnosot uchitel uchenik, se podredeni  na pochitta koja e izbor shto sekoj go ima!

Pozdrav!


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 26.Декември.2006 во 08:43
...како што веќе реков, односот учител-ученик како архетип е двостран процес. Штом настанало прифаќањето од страна на едниот и на другиот, започнува динамичен процес на учење во двата правци, но, на различни нивоа.
Во учењето на аикидото тој однос не би требало да биде заснован на натпревар туку на прифаќање на учителот како модел, се разбира, без идеализирање, со сите негови доблести и недостатоци. Но, штом еднаш веќе се случил изборот и прифаќањето, тогаш довербата би требало да биде целосна. Оваа интеракција е изложена на тест секојдневно. 
Учењето на техниките, а посебно "кихон" е само еден, многу значаен, но сепак само мал дел од тоа што би требало да биде еден комплетен тренинг во аикидо и прифаќање на аикидо принципите во секојдневниот живот.
 
Поздрав!


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 27.Декември.2006 во 14:58
Dobro. Ovaa tema se chini ja iscrpivme.

Sledna?


Постирано од: SURFAC
Датум на внесување: 27.Декември.2006 во 16:44

ама ова е за џудо http://www.judoinfo.com/olympic2.htm - http://www.judoinfo.com/olympic2.htm



-------------
Михаил Мојата чанта


чантата ми тежи точно еден тон
на неа ке зестане комотно и слон
ке се лизне и ќе шизне надвор кога роси
кај да најде еден билдер за да му ја носи.


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 28.Декември.2006 во 16:20
Veseli praznici, ubav pomin i se najubavo vo novata godina!

Se chitame!

Wink


Постирано од: SURFAC
Датум на внесување: 29.Декември.2006 во 22:48
Мислам дека темава не е популарнаShocked

-------------
Михаил Мојата чанта


чантата ми тежи точно еден тон
на неа ке зестане комотно и слон
ке се лизне и ќе шизне надвор кога роси
кај да најде еден билдер за да му ја носи.


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 04.Јануари.2007 во 11:42
Среќна Нова Година!!!
 
Почетокот на годината е секогаш добра можност да започнеме нешто ново во нашиот живот.
За сите оние кои посакувале да почнат да вежбаат аикидо, но од разни причини не го направиле тоа, мојот совет би бил: почнете!
Единствено за што ќе зажалите е што не сте почнале порано.
 
Поздрав!


Постирано од: SURFAC
Датум на внесување: 04.Јануари.2007 во 17:40
abe edna moja drugarka saka da se zapise

-------------
Михаил Мојата чанта


чантата ми тежи точно еден тон
на неа ке зестане комотно и слон
ке се лизне и ќе шизне надвор кога роси
кај да најде еден билдер за да му ја носи.


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 06.Јануари.2007 во 01:09
Ajde zdravo i vo novava godina. Na site im pozheluvam svetlina!

Do SURFAC: Moj sovet e da se zapishe vo klubot shto i e najblisku do doma... a ako ne i se dopagja od X prichini duri togash ako ima mozhnost, neka razgleda po drugi klubovi!

Pozdrav!

Za nashiot klub mozhe da proveri i na internet: http://www.henbo.com.mk


Постирано од: sisko
Датум на внесување: 07.Јануари.2007 во 02:33
Originally posted by SURFAC SURFAC напиша:

abe edna moja drugarka saka da se zapise


Bolje neka se zapishe na "Moderen balet" ili "Pilatas". I neka gi ostavi boreckite vestini na mazite.


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 21.Јануари.2007 во 00:24
Vesti:

Mentorot na nashiot klub, ucitelot Michele Quaranta, e promoviran vo 6. Dan od strana na komisijata na Hombu dojo na chelo so doshu Moriteru Ueshiba!

Mu chestitame i mu pozheluvame uspeh i vo idnata rabota!

Henbo aikido dojo
www.henbo.com.mk


Pozdrav!


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 21.Јануари.2007 во 11:11

Честитки и од нас до господинот Quaranta!

Аикидо Кенбукан Доџо Битола


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 12:28

Информација за сите аикидо пријатели!

6 до 8-ми Април 2007 во Скопје
Семинар во организација на
http://www.aikidomacedonia.com - Македонската Аикидо Асоцијација
 
Коичи Ториуми, 7-ми Дан, Шихан
Аикикаи Хомбу Доџо Инструктор
Ториуми Шихан вторпат во Македонија.
Повеќе информации наскоро.
 
Поздрав
 


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 13:20
opa interesno dobri sensei:)


-------------


Постирано од: sisko
Датум на внесување: 10.Февруари.2007 во 03:05
Originally posted by aikido69 aikido69 напиша:

Pa eve ako moze jas da se obidam:
- Prvata greshka na MAA sho zemaa DAN-ovi preku nok, t.e. Mustafa im gi pokloni. Kako na primer od 3ti kyu realno aikido na 1 dan aikikai (polagaa zad zatvoreni vrati, i kojznae shto rezil se storile)
- Toj trupot Yahoo, da ne im drobi na svoite uchenici, deka site majstori shto doshle nechinat i brat mu e najbolji.
- Da prestanat site od MAA da uchat od video kaseti, i neka posetat nekoj seminar.
- MAA da se prekrsti vo MBA (Makedonska Baletska Asocijacija)
- Da prestanat da se kapat vo Egejot so kimona.
- Da ne se slikaat so diplomite, kako maturanti.

Em bashka, jas SIGURNO nema da idam kaj Mustafa......., poshto mi zbori na  TURSKI, a vo kafich koga sedat mozat i na srpski so bosanski akcent :)

Koj mu e filmot da izgleda postrashno?!?


Јас мислам дека права прилика е кај шихнот од Јапан да се воединиме и да ги сузбиеме сите како аикидо69 или 72 и 73 :)

За да не искористат оние со најмалку мозок и најмногу испуштени часови кои се шалтаат на името АИКИДО, вакво или онакво.

пријатен тренинг,
Чао! се читаме!


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 10.Февруари.2007 во 12:05
[QUOTE=sisko]
Јас мислам дека права прилика е кај шихнот од Јапан да се воединиме и да ги сузбиеме сите како аикидо69 или 72 и 73 :)

За да не искористат оние со најмалку мозок и најмногу испуштени часови кои се шалтаат на името АИКИДО, вакво или онакво.

пријатен тренинг,
Чао! се читаме!
-----------------------------------
 
... па, аикидо тренингот е сепак само аикидо тренинг и нема метод со кој ќе се влијае на менталниот дефект на некоја растргана личност во која со помош на можностите што ги дава форумот и покрај неговите правила, се борат повеќе alter ega, пораснати, недораснати...
Мојот аикидо учител вели:
"Во аикидо тренингот не е многу тешко да се научат техниките и да се добие аикидо ранг, но затоа е многу тешко да се постигне хармонија во себе и со другите!"
 
се разбира,
пријатен тренинг
поздрав!

 


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 11.Февруари.2007 во 13:18

Zdravo,

Eve ushte edna objava:

 Michele Quaranta sensei 6. Dan Aikikai

     od 23 do 25 MART 2007 vo Skopje !

Istotaka po vtorpat vo Makedonija, uchitelot Quaranta ke odrzhi seminar vo nashiot klub "Henbo aikido dojo" na koj shto, kako i minatiot pat, ke imame gosti so visoki zvanja od sosednite drzhavi, pa vezhbanjeto ke bide mnogu golemo iskustvo!

Seminarot ke se odrzhi vo salata vo koja "Henbo aikido dojo" redovno gi odrzhuva svoite treninzi: CBS Student (barakite do Mashinskiot fakultet).

Gi pokanuvame site zainteresirani, zaedno da nauchime neshto poveke od ovoj poznat metodolog i uchitel! Poveke informacii na http://www.henbo.com.mk - www.henbo.com.mk !

Golem pozdrav,
Damjan Cingarski
Henbo aikido dojo
Skopje


Постирано од: MartinD
Датум на внесување: 07.Март.2007 во 01:10
Zdravo!

Jas sega doznav deka ima otvoreno tema za aikido na forumot i vednas se registrirav za da mozam da ucestvuvam vo muabetot :D
 
Pozdrav do site i ke mi bide milo da razmenuvam mislenja za i okolu aikido.

Prijaten trening!


-------------
Да се вежба илјада дена
- тоа те дисциплина,
а да се вежба десет илјади дена
- тоа е дотерување.

Mijamoto Mushasi


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 07.Март.2007 во 20:54
Добредојде!

Ќе мора да наметнеш тема за дискусија...  Wink

Поздрав!

Дамјан


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 19.Март.2007 во 12:13
Zdravo,

Potsetuvanje:

 Michele Quaranta sensei 6. Dan Aikikai

     od 23 do 25 MART 2007 vo Skopje !

za site informacii javete se na 070 / 764066 ili posetete go web sajtot:
http://www.henbo.com.mk - www.henbo.com.mk %3cfont%20size= - -


Постирано од: margica
Датум на внесување: 13.Април.2007 во 22:41
zdravo na site,
a dali nekoj slusnal za bujinkan ninjucu i dali takvo nesto postoi vo skopje ili vo makedonija. ako nekoj ima informacii vo vrska so ovaa vestina neka pise.
pozdrav


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 15.Април.2007 во 00:21
Јас знам дека ги има во Скопје, ама вежбаат на тајна локација, во тајни термини, во согласност со тоа што го вежбаат нели, и баш ме чуди како се здобиваат со ученици. Tongue


Постирано од: margica
Датум на внесување: 15.Април.2007 во 16:39
A imas li barem nivni telefon ili mail?



Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 15.Април.2007 во 17:41
Не, тие телефони се исто така тајни... LOL

Сепак имаат веб страна на која можеш да се информираш за нив, и ако им пишеш сигурен сум дека ќе ти одговорат!

Еве:
http://www.bujinkan.org.mk
и
http://bujinkan-macedonia.tripod.com/

Поздрав!


Постирано од: margica
Датум на внесување: 15.Април.2007 во 22:00
Ti blagodaram Damjan.
Uste denes ce gi kontaktiram, a spored ova sto go gledam na nivnata web-stranica, pa i ne se bas tainstveni. Ima dosta informacii tuka za nivnata rabota.
TNX uste ednas,
kiss


Постирано од: ikoman
Датум на внесување: 15.Април.2007 во 23:22
Lugjeto voopsto ne se tainstveni, nivniot instruktor vezbase aikido vo nasiot klub http://www.aikido.org.mk - www.aikido.org.mk , nekolku meseci. No i pokraj seta otvorenost, sekoja skola za borbeni vestini si ima svoi tajni, koi ostanuvaat otkrieni samo na posvetenite vezbaci.
Pozdrav do Makedonska Aikido Asocijacija, i cestitki za organiziraniot seminar so Toriumi Sensei vo Skopje.


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 16.Април.2007 во 09:42
Originally posted by ikoman ikoman напиша:

Pozdrav do Makedonska Aikido Asocijacija, i cestitki za organiziraniot seminar so Toriumi Sensei vo Skopje.
 
Благодарам за поздравот и честитките! Smile
Претпоставувам дека убаво си поминавте на семинарот!
 
Поздрав!


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 00:19
Де бре луѓе, да се немало смисла за шала... Дајте малку поведро... јас мислев дека е јасно дека се шегувам! LOL
 
Нешто нинџи-тајност, маски итн, итн...

Инаку, Буџинкан е поприлично распрстрането низ светов, а од веб страницата на клубот од Скопје гледам дека имаат интернационални контакти, што мислам дека е одлично и им го поздравувам ставот кој покажува желба за учење и напредок...

На МАА и јас им честитам на одржаниот семинар, се надевам дека следниот пат нема да се падне во строг пост па ќе можам да го посетам! Wink

Поздрав,
Дамјан



Постирано од: margica
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 10:07
zdravo decki,
vcera im prativ mail vo bujinkan mk i uste vecerta mi dadoa telefonski broj na koj sto im se javiv. razgovaravme okolu polovina cas i instruktorot bese mnogu ljubezen i vecerva me pokani na trening.
go prasav dali treniral aikido i toj potvrdno mi odgovori i kaza uste deka sekoja godina po trojca od nivniot klub paralelno se zapisuvaat i na nekoja druga borecka vestina ili sport, po nekolku meseci, so cel nivnite clenovi da mozat da go pocustvuvaat prisustvoto na starite kobudo tehniki vo modernite borecki sportovi.
uste ednas blagodarnost do site vas koj mi otkrivte deka ima bujinkan i vo makedonija. mislev deka kaj nas nema takvo nesto.
pozdrav i do marija i cece od PMF. devojki kisss...


Постирано од: Sanga
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 15:23
Здраво, здраво,

јас одамна не сум напишала нешто на форумов, но некако пак ме заскокотка коментарот на Икоман, а претходно и шегите за тајните. Некако чудно ми е, во најмала рака, кога ќе се споменат тајни воопшто, бидејќи во ова доба на развој на технологијата и пристапот на информации, и особено ако се гледа на тоа од социолошки аспект, единствените "тајни" кои остануваат се оние кои самите себе си ги наметнуваме. Да не речам автоцензурата.

И впрочем, ако се земе во предвид најновиот тренд на блогирањето, секој сега има можност да ти ги каже сите свои тајни, особено оние што не сакаш да ги знаеш.

Во секој случај, не се слагам дека има тајни кои ги делат/доживуваат/осознаваат само посветените вежбачи. Ако е така, ние би имале многу малку за што да разговараме.

Поздрав
Јасмина

http://www.henbo.com.mk - www.henbo.com.mk


Постирано од: ikoman
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 17:54
Pozdrav do site (ne)isto mislenici,
So ogled na toa sto razlicno gi osoznavame nestata, sekoj ima svoj pristap kon znaenjeto koe go steknuva. Steknatoto znaenje, sekoj na svoj nacin go predava na drugite. Tajnite ne se nisto drugo, tuku specifiki na secie ucenje, koe ostanatite ne go znaat.Dokolku gi otkriete na posvetenite vezbaci, toa ne se tajni za niv, no za ostanatite ostanuvaat. Vo sprotivno ke bide tocno tvrdenjeto deka sekoj znae ednakvi nesta, i  sekoj na ist i ednakov nacin poducuva, togas e nebitno kade se vezbaSmilePozdrav, Ikoman www.aikido.org.mk
p.s A dali svetot ke bide poinakov ako Coca-Cola ja otkrie formulata na pijalokot, ili Destan receptata za vkusnite kebapcinja e dilemaWink


Постирано од: tuturutka
Датум на внесување: 22.Април.2007 во 12:55
Abe ova aikidovo ti bilo ludnica a jas da se cudam sto lugevo tolku zapaleniBig%20smile

-------------
STRUGA


Постирано од: MartinD
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 16:02
Originally posted by tuturutka tuturutka напиша:

Abe ova aikidovo ti bilo ludnica a jas da se cudam sto lugevo tolku zapaleniBig%20smile


Дојди да тренираш па ке видиш како е Wink


-------------
Да се вежба илјада дена
- тоа те дисциплина,
а да се вежба десет илјади дена
- тоа е дотерување.

Mijamoto Mushasi


Постирано од: MartinD
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 16:32
Минатиот викенд 20 - 21 април во Куманово се одржа аикидо семинар под водство на Његош Ѓаковиќ и Велибор Весовиќ како и 6 други мајстори од САФ.Семинарот беше еден од поуспешните направени во РМ.На крајот бесе одржано полагање за кју појаси и беа доделени две дипломи за Први Дан. (Па ако некој има присусвувано на семинарот , ме интересира неговото мислење).

Поздрав


-------------
Да се вежба илјада дена
- тоа те дисциплина,
а да се вежба десет илјади дена
- тоа е дотерување.

Mijamoto Mushasi


Постирано од: Krste
Датум на внесување: 25.Април.2007 во 22:52

Поздрав до Икоман но не се сложувам  за тајните техники затоа што од моја гледна точка за тајни се сметаат и работи кои некои луѓе-тренери не ги кажувале на поширокиот круг на ученици од егоизам,страв да не се злоупотребат или некоја друга причина но најчесто и вежбачите имаат селективен карактер кон техниките не почитувајќи ја универзалноста па така и не се ни спремни да ја усвојат техниката т.с. не се на соодветно еволутивно ниво.

Но сепак мислам дека се работи за лична работа и став кон нештата


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 27.Април.2007 во 02:07
Koga sme kaj polaganjata, aj cestito Martine za polozeniot 5-ti KYU! Da napreduvas i ponatamu!

Se gledame,
Damjan


Постирано од: MartinD
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 00:24
Благодарам за честитките и подршката Дамјан. Еве и јас јавно да ти честитам за положениот 1-ви кју и се надевам дека во блиска иднина ке бидеч носител на Дан појас.

Поздрав,
Мартин


-------------
Да се вежба илјада дена
- тоа те дисциплина,
а да се вежба десет илјади дена
- тоа е дотерување.

Mijamoto Mushasi


Постирано од: ZakHay
Датум на внесување: 22.Јуни.2007 во 23:20
Arigato Gozaimash'ta!


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 29.Јуни.2007 во 02:03
 
Еве, малку инспирација, да ја оживееме темава...
Тема, Аикидо на Национална Географија во 5 делови на Youtube.
Уживајте!
 
http://uk.youtube.com/watch?v=2wkmYDY_6xI - http://uk.youtube.com/watch?v=2wkmYDY_6xI
 
 


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 03.Август.2007 во 21:58

Подолго време, тишина! среќа

Изгледа поголемиот дел од аикидо популацијата на форумот е на подолг одмор! тага


Постирано од: makoto
Датум на внесување: 10.Август.2007 во 02:49
Sho be, me nema da ve chitam i vie ne pishuvate....

Ajde. Eve tuka sum.




-------------
чесност...


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 21.Септември.2007 во 13:44

информација за сите заинтересирани

измена на терминот за посетата на Мустафа Ајѓун Сенсеи на Битола

9 - 10 Декември 2007 во Битола

http://www.kenbukan.org.mk - kenbukan.org.mk
 
Поздрав!
 


Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 03.Октомври.2007 во 01:59
Уште една информација за сите кои сакаат аикидо:

Од 12 до 14 Октомври во Белград, ќе се одржи семинар под водство на учителот Микеле Кваранта 6. Дан Аикикаи.

Повеќе информации на http://www.henbo.com.mk - http://www.henbo.com.mk  

Поздрав!


Постирано од: bubuKojot
Датум на внесување: 23.Октомври.2007 во 20:28
se vikam Ljupco inace sum na aikido klubot KODEKS pod vodstvo na Trenerot-ZELJKO DZAKONOVIC-MAJSTOR CRN POJAS 2 DAN, INACE REALNO AIKIDO TRENIRAM VEKE 4 GODINI,MEGU TOA  NE IDAM ZA PREZTIZ ZA POJASI NEGO LICNO ZA MENE,ZATOA STO MI KORISTI VO PROFESIJATA STO JA RABOTAM,NO DA NE DOLZAM NEKOJ SPOMNA VO FORUMOV DEKA NEKOJSI MUSTAFA DELEL DIPLOMI ZAD ZATVORENI VRATI,ZAR I TOA GO IMA,2-STO SE SLUCUVA SO AIKIDO KLUBOT "DAN' I DALI E VALIDEN TOJ KLUB.dali ima nekoj soznanie za ova prasanje sto go postaviv.
 
P.S INACE SUM BIFSI DZUDISTA I NOSITEL NA CRN POJAS.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk