IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Останати спортови
  Активни теми Активни теми RSS - Аикидо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Аикидо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 25>
Автор
Порака
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Аикидо
    Испратена: 15.Ноември.2006 во 10:15

Аикидо е нова, јапонска боречка вештина, создадена во 1920 година од Морихеи Уешиба (О- Сенсеи), експерт кој достигнал високо ниво на мајсторство во класичните јапонски боречки вештини.
Официјално призната од јапонската влада во 1940, Аикикаи Фондацијата (Aikido World Headquarters) е главен двигател на развојот и ширењето на аикидото во светот. Под лидерството на Моритеру Уешиба Дошу, инструкторите го предаваат аикидото според идеите на основачот Морихеи Уешиба О-Сенсеи, во целиот свет.



Изменето од osavkov - 13.Февруари.2009 во 11:28
Кон врв
makoto Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makoto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 10:29
Инструкторите низ светот предаваат доста различно аикидо. Тоа е затоа што и самиот основач Морихеи Уешиба низ својот живот се развивал и ги менувал своите идеали и верувања. Па затоа, неговите ученици од различни периоди шират различни идеи за аикидото и со аикидото!

И тоа е можеби добро, затоа што секој може да си најде по нешто интресно за него и да се пронајде себеси таму... а дали е тоа лага или вистина, и дали е квалитетно или не е, тоа е друго прашање...
чесност...
Кон врв
ZaZu Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZaZu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 10:50
 Zdravo pozdrav do site na forumov, gledam dosta Aikidoki ima milo mi e sto ste tolku zaenteresirani za najdobrata borecka vestina, zatoa eve edna pokana do site aikido klubot Henbo dojo od Skopje organizira ovoj vikend seminar so renomiraniot majstor od srbija sensei Aleksandar Dejanovik aikikai 3 dan taksata e okolu 500 den za cel seminar ke prisustvuvat i drugi majstori od srbija ne smee da se propusti.  Ke se odrzat 4 treninzi dva vo sabota i dva vo nedela so isto vreme tranje i pocetok :

od 10:00-12:00 i od 17:00-19:00

uste ednas taksata e 500 den sto prakticno e cabe koga ke vidite za kakov majstor stanuva zbor.


pozdrav
Кон врв
ZaZu Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZaZu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 10:57
Za malce i ke zaboravev za poveke info okolu seminarot koj go organizira Henbo dojo poveke info na http://www.henbo.com.mk
Site se dobredojdeni ke bide super seminar so mnogu druzenje se nadevam ke dojdete vo pogolem broj.



pozdrav.
Кон врв
Sanga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 12:02
Здраво на сите,

гледам доста интересна тема (која лично ме погодува) и едноставно не можев да одолеам а да не искометирам. Некако ми беше отповеќе да кометирам во претходната тема, ама се надевам дека тука ќе биде посоодветно.

Мислам дека ќе е убаво да ја развиеме дискусијата за тоа што нуди аикидото, и не само во смисла од физички/биолошки аспект. Самото постоење на многу стилови може да не донесе во некој ќорсокак за тоа што е подобро, и искрено по малку и очекував такви коментари во претходната тема.

За мене аикидото во најмала рака е практикување на почит, без разлика дали вертикално (кон учителот) или кон партнерите/пријателите. Секако секоја боречка вештина во суштина го нуди ова истото, само претпоставувам тоа е работа на самиот човек. Особено би го препорачала аикидото за деца, за дополнување на делови каде природната социјализација и образовниот систем понекогаш подлегнуваат, повторно од аспект на практикување на почит, "чување" на другиот.

Ајде за почеток толку, па да видам дали некој би сакал да се надоврзе на ова.

Поздрав
Кон врв
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 12:40

Би сакал да дадам едно кусо објаснување за аикидо почетниците или за тие што некогаш гледале аикидо тренинг, дека најчесто основниот аикидо тренинг се состои од практикување на основни аикидо техники и принципи во форма на "Kata" т.е. вежба во парови со однапред договорен напад и одбрана. Заради тоа, аикидо почетниците или други "лаици", често извлекуваат погрешен заклучок и сомнеж за практичната употреба на аикидото во конфликтни ситуации, а притоа немајќи сознание за понапредната фаза од аикидо тренингот - "Waza".

 Поздрав.
 
 
  


Изменето од Ошавков - 24.Ноември.2006 во 09:57
Кон врв
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2006 во 11:07

Ајде да провериме дали има активни аикидо практиканти на форумот!Wink

Некој рекол дека аикидото е "индивидуално патување".
Само од нашите желби, мотиви и способности зависи дали ќе биде ефикасна самоодбрамбена вештина и доживотна страст и преокупација или добра вежба за рекреација.
Така прашањето би било:
Како вие го доживувате вашето Аикидо?
 
...а сега брзо назад на "татами"Big%20smile
Кон врв
makoto Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makoto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2006 во 18:46
Ако во следната порака пак копи-пејстувате огромен текст како минатиот пат, ја нејкам да учествувам во темава...

Форумиве се замислени да комуницираме со СВОИ мислења а не со туѓи... Ај замислете сега ја да ви пуштам од Саито сенсеи некј текст па вие ќе ми одговорите со копи-пасте од Тохеи сенсеи и така ќе си „дискутираме“?

Confused
Sleepy
чесност...
Кон врв
zupan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zupan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2006 во 19:12
Dobro be luge kako ne mrzi ta barate i da kopirate citati od nekoj sto si nemal popametna rabota i vie im veruvate!!!
REMY BONJASKY IS THE SHAMPION OF THE WORLD IN K-1
Кон врв
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2006 во 19:40
[QUOTE=makoto]Ако во следната порака пак копи-пејстувате огромен текст како минатиот пат, ја нејкам да учествувам во темава...

Форумиве се замислени да комуницираме со СВОИ мислења а не со туѓи... Ај замислете сега ја да ви пуштам од Саито сенсеи некј текст па вие ќе ми одговорите со копи-пасте од Тохеи сенсеи и така ќе си „дискутираме“?
--------------------------------------------------------------

EmbarrassedУште едно извинување за должината на пораката кон "форумашите".
Значи се нема многу желба за читање.Wink
О.К. Есејот е избришан!Smile
Есејот требаше да биде вовед во можна дискусија, се разбира со сопствени размислувања за Аикидо.
makoto, zupan?


Изменето од Ошавков - 24.Ноември.2006 во 10:14
Кон врв
zupan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zupan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2006 во 19:52

Aha ok ako sakate taka da otvarate diskusija nema problem sledi od mene sesto kako za vas

REMY BONJASKY IS THE SHAMPION OF THE WORLD IN K-1
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2006 во 15:46
Originally posted by Ошавков Ошавков напиша:

[QUOTE=makoto]Ако во следната порака пак копи-пејстувате огромен текст како минатиот пат, ја нејкам да учествувам во темава...

Форумиве се замислени да комуницираме со СВОИ мислења а не со туѓи... Ај замислете сега ја да ви пуштам од Саито сенсеи некј текст па вие ќе ми одговорите со копи-пасте од Тохеи сенсеи и така ќе си „дискутираме“?
--------------------------------------------------------------

EmbarrassedУште едно извинување за должината на пораката кон "форумашите".
Значи се нема многу желба за читање.Wink
О.К. Есејот е избришан!Smile
Есејот требаше да биде вовед во можна дискусија, се разбира со сопствени размислувања за Аикидо.
makoto, zupan?
 
Не трабало да го бришеш , беше прекрасен , и нема никаква врска со насоката на дискусија овде. Всушност , дајте свое сопствено мислење  зошто мораме да коментираме туги постови .
Кон врв
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2006 во 17:46
Драги аикидо пријатели,
 
Македонската Аикидо Асоцијација Ве кани на семинар со Мустафа Ајѓун Сенсеи, 5-ти Дан Аикикаи.
Семинарот ке се одржи на 9-ти и 10-ти декември 2006.
Локација: гимназија Р.Ј.Корчагин, Скопје
Распоред
сабота     9-ти декември - 19:30
недела  10-ти декември - 09:30
 
Семинарска такса: 10 евра
 
За повеќе информации:
 
Поздрав
Кон врв
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2006 во 19:21
Zdravo,

Eve me i mene... :)

Gledam se zboruva za aikido pa si vikam da se vklucam...

Imam edno prasanje do Ljupco (Ошавков)...

Vo najskoroto minato vo Makedonija se odrzaa dva seminara. Edniot vo Kumanovo, odrzan od Njegosh Gjakovik 5 dan i eden vo Skopje odrzan od Aleksandar Dejanovik 3 dan. Zosto nitu eden clen na Makedonskata aikido asocijacija ne bese prisuten na seminarive?

Nemase da prasuvam dokolku prethodno ne bev ubeduvan deka MAA e za sorabtoka i razvoj na aikidoto vo Makedonija. Sega nezaobikolno se nametnuva prasanjeto: kakva sorbotka imase vo predvid koga ja proklamirase?

Pozdrav
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,938 секунди.