IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6061626364 98>
Автор
Порака
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 23:51
/

Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 04:31
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 23:54
Navistina, neli?
 
Da imavte eden zbor zaednicki, pa da imate na sto da se zberete....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2007 во 14:17
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Глобална христијанска црква..нема да се случи.Не можеме да се договориме околу една заповед, па камо ли нешто повеќе.Факт е дека христијанството е ептен расцепкано.(за жал) А за некакво обединување не станува збор.


Но сепак, тоа е многу добра визијаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2007 во 15:46
Virtuelna....намигнување
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2007 во 22:48
Pravoslavie,

што веќе да ти се каже тебе... НЕ дека немаш интелект и способност да ги осознаеш овие работи, туку едноставно и кога не ги разбираш, а тоа е, прости ми брате, очигледно на многу места, еднострано избираш да ги веруваш слепо и наивно, само затоа што има печат на кој стои МПЦ!

Што да ти кажам брате, освен да почнеш поискрено да трагаш низ Светото Писмо. Отвори, погледни, види, колку пати токму официјалните свештенички кругови, уште од Стариот завет, па се до Христа и Апостолите беа токму еретичката, идолопоклоничката и извртената религиозна група. Доволен доказ и показ, дека Св. Дух, не работи со печати, туку со вистински препородени луѓе, кои најчесто се во малцинство, најчесто угнетувани и омаловажувани од оние со печатите и тапиите...

Се додека форензички само веруваш на печатите, се изложуваш на огромен ризик, да му служиш на лажниот, а не на Светиот, Дух.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2007 во 23:54

pravoslavie, точно е дека денес постојат стотици христијански и "христијански" деноминации. Постојат методисти, адвентисти, баптисти, пентакосталци, Јеховини сведоци, православни, мормони, католици, евангелисти, анабаптисти итн итн. и секоја од нив тврди дека кај неа е вистината.

Едни велат ваму, други таму. Едни велат лево, други десно. Секој покажува, метафорички, еден правец, една насока какво треба да биде христијанството и кое е учењето на Христос.

Човек се раѓа во овој заслепувачки лавиринт од религии, идеологии, верувања и деноминации и збунето се мисли по која насока да тргне, очајно барајќи некаков духовен компас.
 
Тој духовен компас е Божјиот непроменлив Збор - Светото Писмо, Библијата.
Бог не не оставил сираци и беспомошни во овој лавиринт на "вистини", туку успешно се потруди да ни остави нешто цврсто, нешто напишано, црно на бело, Божјиот пишан и канонизиран Збор - Библијата.
Бог ја знае нашата заборавна природа, нашата умешност да ги извртуваме приказните, Бог ја знае и нашата игра "расипан телефон"  и затоа ги поттикнувал библиските писатели (пророците, евангелистите, апостолите и др.) да ги запишуваат своите боговдахновени зборови. Затоа илјадници луѓе со векови мака мачеле да ја препишуваат Библијата, да ја преведуваат. Затоа Бог, и покрај сите прогонства кон Библијата, се потрудил да ја заштити, да ни ја сочува до ден денес. Бог тоа го правел и го прави промислено и со цел, за денес да имаме еден цврст и сигурен духовен компас и да не дозволи искрениот трагач по вистината да најде изговор во заслепеноста на огромниот лавиринт на тралалајки.
 
Можеби евангелистите непосредно пред смртта и воскресението на Христос размислувале слично како тебе, да остават усно предание. Но кога виделе како луѓето веднаш почнале да ги извртуваат приказните и учењата на Христос и да создаваат ереси, ја осетиле потребата од запишување на Божјиот Збор.
 
Ако го следиме нашиот најдобар пример - Исус Христос, тогаш одговори ми, кој беше слоганот на Христос кога Сатаната го искушуваше во пустината?
Што велеше Христос? Слушнато е? Насликано е? Или Напишано е?
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 11:08
Originally posted by connected connected напиша:

супер репликанајмногу ми е криво кога сите ние христијани само плукаме еден кон друг а не сфаќаме дека вистината е една, дека Исус е еден!Што мислите за една глобална христијаска црква на новиот милениум?Има ли некакви шанси тоа да се случи?


TOA TI NEVOZMOZEN SON!!!!!

VIE HRISTIJANITE SAMO ZA PARA STE POPOVI I SVESTENICI
PA ZATOA SAMO SE JADAT ZA KOJ POVEKE DA DRPNE OD NARODOT.

SEKOJ DEN SLUSAME SAMO SPC MPC I TAKA NATAKA.

SEKOJA DRZAVA SI IMA POSEBNA CRKVA PA SEGA CE IMA I POSEBNA BIBLIJA!!!!!!!!!

A ZA OVA "ISUS E EDEN", DA TOJ E EDEN I USTE NEKOLKU ILJADI ISTI KAKO NEGO!!!!!

SITE PRATENICI JA IMALE ISTATA MISIJA, DA JA DOBIJAT BOZJATA OBJAVA I DA JA PREZENTIRAAT DO LUGETO

NO BOG E NAVISTINA EDEN I EDINSTVEN I NEMA PRIDRUZNIK!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 11:20
Originally posted by the king the king напиша:

Originally posted by connected connected напиша:

супер репликанајмногу ми е криво кога сите ние христијани само плукаме еден кон друг а не сфаќаме дека вистината е една, дека Исус е еден!Што мислите за една глобална христијаска црква на новиот милениум?Има ли некакви шанси тоа да се случи?


TOA TI NEVOZMOZEN SON!!!!!

VIE HRISTIJANITE SAMO ZA PARA STE POPOVI I SVESTENICI
PA ZATOA SAMO SE JADAT ZA KOJ POVEKE DA DRPNE OD NARODOT.

SEKOJ DEN SLUSAME SAMO SPC MPC I TAKA NATAKA.

SEKOJA DRZAVA SI IMA POSEBNA CRKVA PA SEGA CE IMA I POSEBNA BIBLIJA!!!!!!!!!

A ZA OVA "ISUS E EDEN", DA TOJ E EDEN I USTE NEKOLKU ILJADI ISTI KAKO NEGO!!!!!

SITE PRATENICI JA IMALE ISTATA MISIJA, DA JA DOBIJAT BOZJATA OBJAVA I DA JA PREZENTIRAAT DO LUGETO

NO BOG E NAVISTINA EDEN I EDINSTVEN I NEMA PRIDRUZNIK!!!!!!!!


Од каде бе тебе право да ми солиш мене памет за Исус, за нашиот Бог?
Повлечи си ги зборовите и не ми се мешај во верата и моето гледање кон Библијата, а особено во мојот "неостварен сон"!
Тоа што некој си ја има мувата на капата и прави такви работи кои не доликуваат за некои свештеници е нивни проблем, личен а не проблем на црквата. Следи си го својот пат, мојот остави го да ме води.
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 16:24
Originally posted by connected connected напиша:

Originally posted by the king the king напиша:

Originally posted by connected connected напиша:

супер репликанајмногу ми е криво кога сите ние христијани само плукаме еден кон друг а не сфаќаме дека вистината е една, дека Исус е еден!Што мислите за една глобална христијаска црква на новиот милениум?Има ли некакви шанси тоа да се случи?


TOA TI NEVOZMOZEN SON!!!!!

VIE HRISTIJANITE SAMO ZA PARA STE POPOVI I SVESTENICI
PA ZATOA SAMO SE JADAT ZA KOJ POVEKE DA DRPNE OD NARODOT.

SEKOJ DEN SLUSAME SAMO SPC MPC I TAKA NATAKA.

SEKOJA DRZAVA SI IMA POSEBNA CRKVA PA SEGA CE IMA I POSEBNA BIBLIJA!!!!!!!!!

A ZA OVA "ISUS E EDEN", DA TOJ E EDEN I USTE NEKOLKU ILJADI ISTI KAKO NEGO!!!!!

SITE PRATENICI JA IMALE ISTATA MISIJA, DA JA DOBIJAT BOZJATA OBJAVA I DA JA PREZENTIRAAT DO LUGETO

NO BOG E NAVISTINA EDEN I EDINSTVEN I NEMA PRIDRUZNIK!!!!!!!!


Од каде бе тебе право да ми солиш мене памет за Исус, за нашиот Бог?
Повлечи си ги зборовите и не ми се мешај во верата и моето гледање кон Библијата, а особено во мојот "неостварен сон"!
Тоа што некој си ја има мувата на капата и прави такви работи кои не доликуваат за некои свештеници е нивни проблем, личен а не проблем на црквата. Следи си го својот пат, мојот остави го да ме води.
 
pusta tvoja zelba .......
sonot za koj sum ubeden deka nikogas nema da ti se ostvari ako odis po ovoj pat .....
i ovaa e forum ...tuka site nie si davame nasi mislenja i nesoglasuvanja ....zatoa i razgovarame
stavete go malku prstot vo glava pa razmislete sto se ste rekle za Islamot i kakvi pogrdni zborovi ste imale kazano za Muhammed a.s ova im go kazuvam na site a ne samo na tebe ......
baras drugite da ja pocituvat tvojata vera  a se izrazuvate na najvulgaren nacin prema drugite veri
 
seriozno razmisli za ovaa ..намигнување
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 15:15


Sard: Bi sakal da mi pojasnis kako hristijanstvoto gleda na ispoveduvanjeto vo crkva pred svestenik.I kolku ovoj cin ima podloga vo Biblijata?

Pozdrav!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 21:45
 
Originally posted by efendija efendija напиша:



Sard: Bi sakal da mi pojasnis kako hristijanstvoto gleda na ispoveduvanjeto vo crkva pred svestenik.I kolku ovoj cin ima podloga vo Biblijata?

Pozdrav!
 
 
procitaj se sto e temata sto prashanje postavuvas,
 
ima tema ispoved!
 
AKO NEZNAES!!!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 21:46
Ti blagodaram za informacijata!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 12:36
Еве набрзина и од мене прашање
Шо че се случит со девиците
у рајо



Изменето од connected - 11.Јануари.2008 во 23:21
Ја су козметичар за лице, тело и душа.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 13:47
Originally posted by blagorodna blagorodna напиша:

Еве набрзина и од мене прашање
Шо че се случит со девиците
у рајо




A da se pozanimavas so razjasnuvanje na slednive Bibliski citati
Eve ti gi citatite:

(Prva kniga Mojseeva,20:11,12)

(Prva kniga Mojseeva,19:33-36)

(Prva kniga Mojseeva,35:22)

(Prva kniga Mojseeva,38:15-18)

(Kniga prorok Jezekiil,16:2-63)

Prokomentiraj gi ovie raboti

Изменето од connected - 11.Јануари.2008 во 23:22
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6061626364 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.