Испечати | Затвори го прозорот

ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5618
Датум на принтање: 20.Април.2024 во 06:54
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ
Постирано од: oblachinja
Наслов: ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 09:18
 

-------------



Коментари:
Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 09:21
 

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 09:26
Англиканската црква е одвоена од Католичката од политички причини во средниот век. Значи не како последица од реформацијата, туку од политички причини.

Подоцна, под влијание на реформацијата, таа доживува внатрешна реформација и теолошки се доближува повеќе до другите протестантски цркви, отколку до католицизмот. Затоа и самата Англиканска црква најчесто се дефинира себеси како протестантска, иако во некои помали делови има елементи што се слични на католицизмот.


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 09:27
 

-------------


Постирано од: vd
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 10:29

Протестант - Ортодокс, Зошто?



-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 10:30
 

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 13:13
Суни, шиите, бекташи, суфи, јафари, вахабисти, друзи, алави, кадири... Зошто???

-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 14:10
 

-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 14:19
 


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 17:53
Originally posted by beleg beleg напиша:

 kolku lugjeto okolu tebe te razbiraat ili ne te razbiraat....eve jas te razbrav shto sakash da kazesh,no mislam deka e teshko celosno da se predadesh na boga..sekogash ke greshish,nemoze i od obichniot vernik da se bara da go poznava naizus Svetoto Pismo..zoshto ne e dovolno samo da se zivee pradedno i chesnoSmile


Доволно е да се живее праведно и чесно! Ама ние не можеме да живееме праведно и чесно. Еве на пример, етничкиот проблем - што е праведно? За нас македонците едно нешто е праведно, за албанците друго... Е сега на помало ниво, ова прашање на правдата го имаш во секое маало, помеѓу двајца соседи што се караат за оградата или за дворот, или за кучето, а на уште помало и во семејството... Правдата различно ја концепираме, и таа секогаш ќе остане од наша перспектива... Но, да сме во кожата на другиот, веројатно поинаку би размислувале, зар не?

Значи апсолутната праведност и чесност ни се недостижни категории... Ние сме само луѓе кои се од мали учени на себичност, на борба, на грабање, на завист, итн. Немој да мислиш дека не сме учени... Го гледаме тоа уште во пред градинка, а што детето гледа, тоа и го учи...

Кога би можеле да живееме праведно и чесно, тогаш што ќе ни е Бог?




-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 18:03

 


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 18:16
Originally posted by beleg beleg напиша:

Kade e tuka Bog?Bog ke ne nauchi da ziveeme pravedno i chesno ili samo e tuka za da ni prosti?

P.S.prashanjava moze zvuchat ateistichki,no ne se.Jas veruvam i se plasham navistina,no dopirot so religijata i religiite me tera da razmisluvam kolku  taa religija navistina moze da se vtkae vo sovremenoto semejstvo i na koj nachin da se napravi toa da se balansira megju naukata i teologijata....
Na primer eve vo uchilishtata sega koga se izuchuva nastanokot na chovekot decata ja zapochnuvaat lekcijata vaka:Spored naukata chovekot nastanal od.......spored religioznite uchenja od.......(po predmetot istorija)


Ајде да почнам поедноставно.

1. Бог ни укажува на тоа што е добро, а што е зло. Затоа е даден пред се Стариот Завет и човековата совест.

2. Бог е свесен дека ние не можеме да го исполниме, бидејќи ако се прекрши една од Неговите заповеди ние сме виновни. (исто и на суд: не ги интересира колку добри дела си извршил, ако си убил човек, на пример. Еден прекршок е доволен за целосна вина.)

3. Затоа ни е потребна прошка, која ја дава преку покајание и вера во Исус Христос (Новиот Завет). Но само прошката не е доволна сега да живееме поинаку...

4. Бог ни дава духовна сила (Светиот Дух) да се менуваме во согласност со Неговите заповеди (Новиот Завет). Значи не треба само да ЗНАЕШ што е добро, треба и да УМЕЕШ (да искористам политичка парола Tongue). Со ПОМОШ на Светиот Дух, ние можеме и во современиот живот да живее христијански...

Не знам зошто мислиш дека науката и теологијата се косат? Тие никогаш не се коселе, ниту можат да се косат, бидејќи Бог е Творец и на природниот и на духовниот свет. Настанокот на човекот... Еве, дури и да земеме дека човекот настанал по пат на еволуција (што не е докажано туку е теорија), што менува тоа? Науката оди наназад само до одредена точка и ни самата не тврди дека може да оди наназад... Кој ја почнал, ја придвижил еволуцијата? Кој ја создал материјата за Биг Бенг? На овие прашања науката не се ни ОБИДУВА да даде одговор, бидејќи тие се вон доменот на науката...

Не знам што друго се коси во современиот живот со христијанската вера?


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 20:34
Originally posted by аџија аџија напиша:


Originally posted by beleg beleg напиша:

Kade e tuka Bog?Bog ke ne nauchi da ziveeme pravedno i chesno ili samo e tuka za da ni prosti?


P.S.prashanjava moze zvuchat ateistichki,no ne se.Jas veruvam i se plasham navistina,no dopirot so religijata i religiite me tera da razmisluvam kolku  taa religija navistina moze da se vtkae vo sovremenoto semejstvo i na koj nachin da se napravi toa da se balansira megju naukata i teologijata....

Na primer eve vo uchilishtata sega koga se izuchuva nastanokot na chovekot decata ja zapochnuvaat lekcijata vaka:Spored naukata chovekot nastanal od.......spored religioznite uchenja od.......(po predmetot istorija)
Ајде да почнам поедноставно.1. Бог ни укажува на тоа што е добро, а што е зло. Затоа е даден пред се Стариот Завет и човековата совест.2. Бог е свесен дека ние не можеме да го исполниме, бидејќи ако се прекрши една од Неговите заповеди ние сме виновни. (исто и на суд: не ги интересира колку добри дела си извршил, ако си убил човек, на пример. Еден прекршок е доволен за целосна вина.)3. Затоа ни е потребна прошка, која ја дава преку покајание и вера во Исус Христос (Новиот Завет). Но само прошката не е доволна сега да живееме поинаку...4. Бог ни дава духовна сила (Светиот Дух) да се менуваме во согласност со Неговите заповеди (Новиот Завет). Значи не треба само да ЗНАЕШ што е добро, треба и да УМЕЕШ (да искористам политичка парола [IMG]smileys/smiley17.gif" align="absmiddle" alt="Tongue" />). Со ПОМОШ на Светиот Дух, ние можеме и во современиот живот да живее христијански...Не знам зошто мислиш дека науката и теологијата се косат? Тие никогаш не се коселе, ниту можат да се косат, бидејќи Бог е Творец и на природниот и на духовниот свет. Настанокот на човекот... Еве, дури и да земеме дека човекот настанал по пат на еволуција (што не е докажано туку е теорија), што менува тоа? Науката оди наназад само до одредена точка и ни самата не тврди дека може да оди наназад... Кој ја почнал, ја придвижил еволуцијата? Кој ја создал материјата за Биг Бенг? На овие прашања науката не се ни ОБИДУВА да даде одговор, бидејќи тие се вон доменот на науката... Не знам што друго се коси во современиот живот со христијанската вера?


аџија,

Ne velam deka se slozuvam ili deka ne se slozuvam. Ke se odnesuvam kako neutralen slushatel koj e vo potraga po vistinata, ako taa voopsto moze da se sogleda vo vaka postavenite ramki, pa bi se izjasnil kako jas gi razbrav interpretaciite sto gi iznese vo tvojot odgovor, ama sega so zborovi na dete ili na ednostaven chovek od ulica. Te molam ne gi zemaj moite sledni razmisluvanja kako lichen predizvik, tuku kako nekakov nesiguren pogled predochen od chovek koj nikogas nemal shansa da se zapoznae so Hristijanskata religija.

- Prvo, tolkuvanjeto veli deka Bog sozdade se, vkluchuvajki ne i nas po negoviot lik.

- Potoa tolkuvanjeto veli od seto toa sto postoi Bog ni ukazuva sto e dobro, a sto e zlo.

- Sledno, iako Bog tochno znae kako ne stvoril i koi se nash*te kapaciteti i limiti, ne obremenuva so zakoni za koi Toj e svesen deka ne mozeme da gi ispolnime.

- Poradi toa, posle mnogubrojni kaznuvanja so stotici generacii, na krajot toj ni prostuva.

- Potvrduvajki si samiot sebe si deka navistina nie nemozeme da gi ispolnuvame Negovite zapovedi, Bog ni go praka svojot ednoroden sin Isus za pokajanie na nasite grevovi.

- Na krajot Bog, po prakanjeto na Isus i Svetiot Duh, i natamu insistira nie da gi pratime negovite zapovedi iako znae, spored toa kako ne sozdal, deka nie nemozeme da gi ispolnime. Pretpostavkata na krajot e deka Svetiot Duh, koj ne bil del od nas pred da dojde Isus, sega koga Hristos ni go ostavi megju nas, ke ni bide taa alka sto nedostasuvase za da mozeme da gi ispolnime navedenite zakoni.

Dali smetas deka kako obichen needucuran chovek od ulica, iako kuso i rudimentirano gi predochiv rabotite, sepak dosta precizno i ednoznachni ja opishav situacijata?


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 21:50
Се сложувам мессингер, дека одлично го претстави класичниот атеистички аргумент зошто Бог не создал грешни, а потоа не казнува за гревот. Знам дека го упростив твојот аргумент, ама тоа е тоа во сржта...

Бог Е СВЕТ!

Тоа е основната премиса на Библијата. Бог не може да стори грев бидејќи тоа е спротивно на неговата СОВРШЕНА природа, ниту да општи со некој (човек, ангел итн.) кој е грешен. Бог има слобода да избира, но Бог СЕКОГАШ го избира најдобриот пат, бидејќи е совршен и се знае. А гревот, не може никогаш да биде најдобриот пат. Затоа Бог не може да го избере гревот.

Човекот е создаден слободен (како и Бог), но не и сезнаен (за разлика од Бог). Како таков, тој нема капацитет да го одбира најдобриот пат, па го одбира погрешниот, бидејќи гревот е честопати завиткан во најубава опаковка, но со трула содржина.

Затоа, Бог го дава Неговиот совршен закон - кој е УПАТСТВО, за да човекот го одбира СОВРШЕНИОТ Божји пат. Но, повторно, човекот нема капацитет да го прати ни тоа, бидејќи е одвнатре искривен, извитоперен... Попривлечни му се гревовите, од светоста.

Потоа Бог го дава Христос - за прошка на секој кој својата вина и немоќ ја признава (исповеда) и верува дека преку Божјиот Дух може да се преобрати според Божјата волја.

На крај, Светиот Дух е тој кој ПОМАГА човекот да го возљуби Божјиот закон повеќе од гревот. Тоа не значи дека човекот ќе стане совршен, бидејќи тоа е само во „рајот“, туку полека ќе се преобразува кон тоа.

Значи целта на Бог гледаме дека е цело време како да му ПОМОГНЕ на човекот, а не како да го осуди, како што испадна од твојата аргументација. Се разбира, зборуваме на едноставно ниво, но еве го мојот „кус“ одговор.



-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 22:08
imam prasanje ?

neveruvam vo Gospod

ako nepostoi Gospod sam su si vinoven sto neveruvam vo nego

no

ako postoi

neli e on vinoven sto ne me uveri deka postoi?

KOJ MOZE DA MI ODGOVORI?


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: nindza
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 22:24
ili nekoj drug matematicar zimi sve negde sum cital deka po logika i toa e mozno...

Poenta na argumentot e deka si ti kriv ako ne veruvas bidejki nisto ne gubish ako veruvash , no ako postoi ke izgubis mnogu , zatoa po logika e bolje da veruvash ...

Taka beshe nekako matematickata operacia koja dokazuva deka ima gospod i deka Isus bil negov pratenik ...

PS ne se zaebavam i ne sum pod halucinogeni drogi Wink


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 22:27
NE,,,,,, mi se dopadna ova navistina
no me interesira od strana na gospoda
ako e tolku mokjen zasto nenapravi da poveruvam vo nego
ne se cistuvam jas vinoven za toa


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: nindza
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 22:30
Pa ne moze on da napravi ti da izberesh da vervash

on ti dal slobodna volja da birash

ili ke veruvas ili nema

mnogu e on sepak dobar ... pa nejke da ti se mesha u izborot...


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 22:33
mi dal sloboda da
no zaboravil da mi dade dokaz
jas nesum go videl dokazot
toa znaci deka sam sum vinoven?





-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 22:38
pojma nemam bilo kakov
za da poveruvam deka postoi
bilo sto
daj nekakov
ako znas
daj

zasto se lutis ili taka mi se cini?



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 22:43
pa neznam
da mi se pojavi
da mi se sluci
abe na Mojsie mu dal kamenja
pa da mi dade nekoi i mene
ej
ova zvuci debilski no sum ozbilen BETON


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: nindza
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 22:49
A ti znaesh deka Mojsie imal vizija ... bil u pustinja bez voda ...

A toa dal mu dal il ne mu dal kamenja ...ne go sfakaj taka ...toa e poveke figurativno...

Koa se veli mu gi dal kamenjata se misli...na sosema nesto drugo...ne se simnal on u pidjami Bog i mu dal kamenja i tablici ( ako na toa mislis )


ti nekogash si ...se opustil sam samcijat da ne razmisluvash na nisto ... si meditiral ?

Taka ke ti dojde ... na nikoj ne mu dosol bog licno da go ubeduva deka postoi taka nema ni tebe

Ti treba da go povikash a toj e veke i sekogas bil vo tebe , vo tvoeto srce, no e dobar pa nejke da se pokazuva...ti si go biras svojot pat...

Doduse imam ja pokompleksna teorija za ova vrzana so svesta i potsvesta ... i to Wink



-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 23:31
me mi bese toa prasanjeto dali sakam ili nesakam da znam
prasanjeto e dali gospod e vinoven sto ne me uveri vo negovoto postoenie

mislis deka voopsto ne mu e vazno sto mislam jas?

ne se grizi za mene?

bash mu e gajle dali kje veruvam vo nego ili ne?

ili si vika koj veruva veruva koj ne koj gi smirgla?




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: nindza
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 23:44
Originally posted by anakin anakin напиша:

me mi bese toa prasanjeto dali sakam ili nesakam da znam
prasanjeto e dali gospod e vinoven sto ne me uveri vo negovoto postoenie

mislis deka voopsto ne mu e vazno sto mislam jas?

ne se grizi za mene?

bash mu e gajle dali kje veruvam vo nego ili ne?

ili si vika koj veruva veruva koj ne koj gi smirgla?




--------------------
Hehehe pa sea ako taka go uprostime ...sto znam

1.Bog ne e vinoven 

2. Vazno mu e sto mislis ti no ne ti se mesha

3. Se grizi za tebe ako si vo vrska so nego... odnosno so sebe ( pomogni si sebe i bog ke ti pomogne si ja cul taa izreka ?? )

4. Bash mu e gajle hmmm nema tuka gajle na gajle .... pa sto da ti prai da ti nametne nesto i posle sto ... ke ti odzeme najdragocenoto ...slobodata na izborot

5. KOj verue verue koj ne verue ... ne e negovo da se mesha Wink


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 23:49
ok
izpagja
nitu jas ne se trudam da osoznaam
pa nitu toj se trugi da mi potvrdi osoznavanjeto
a situacija ostanuva STATUS QUO

fala i mene fala i nemu za trudot


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 00:41
Ај и ја да умешам прсти...

Кој си ти Анакин (со сета почит) Бог за тебе посебно да се објавува? Мислам што си ти? Кој си ти? Колкав си во споредба со Господ? Ако постои, тогаш Тој створил се, и небо и земја, итн. итн... И мислиш дека треба Бог тебе да ти изиграва кловн па да ти се појавува, да ти глуми итн. итн??? Мислам стварно...

Од друга страна Бог на човештвото му дал (пре)доволно докази дека постои. Нема една работа што се случува (последица) без своја причина. А ако космосот и животот се едно такво комплексно создание да со сиот ум не можеме да сфатиме ни 5%. И ако тоа не е доволен доказ, Бог својата љубов и порака ја искажува и докажува преку сите пророци и врвно во Исус Христос. Истражи, па ќе веруваш. А ако не бараш, Бог нема да ти се објави...

Од твојов муабет сфатив дека тебе ти одговара да го нема, па затоа ти е крив... Но ако посакаш да го спознаеш, верувај, нема да мораш далеку да бараш...


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 00:45
uf teski zborovi si napisal a ne e taka

procitaj go od pocetok

koj sum jas? isto sto i ti nitu pogolem a nitu pomal

ne rekoj deka mi e kriv

rekov zasto ne me uveril vo negovo postoenje

nesakal? ne trebalo? nemora? nezasluzuvam?


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 01:09
Originally posted by anakin anakin напиша:

uf teski zborovi si napisal a ne e taka

procitaj go od pocetok

koj sum jas? isto sto i ti nitu pogolem a nitu pomal

ne rekoj deka mi e kriv

rekov zasto ne me uveril vo negovo postoenje

nesakal? ne trebalo? nemora? nezasluzuvam?


Што си ти, што сум јас... Не ме сфаќај дека тебе те понижувам... Напротив. Што е човекот па Бог да му изиграва келнер: ајде ние ќе викнеме и тој да трча да ни се објавува... Па ако е така, Тој не е Бог, туку потрчко...

Зашто не те уверил. Ти си влегол во една контрадикторност: Ако Бог те уверил, тогаш не ти дал избор. Ако не те уверил, тогаш ти е виновен. Мислам, сфаќам, и вака и така Бог е крив... Не можеш Анакин да имаш преку леб и погача: или слободна волја, или роботи. Бог можеше да си направи роботи, ама Бог сака деца... А децата можат и да се одметнат, ама ако останат верни на родителите, за нив тие се најголема радост...

Не ме сфаќај, осудувачки... Не е тоа поентата на мојов пост. Ај виш ју лак! Wink


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 01:11
ne
ne se razbirame
i ako ubavo si go napisal toa

kazi sto kje me potikne zada poveruvam

a ako niso ne me potikne sam kje sum kriv?
tolku li ne mu bese vazno za mene?




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 01:16
Е сега веќе доаѓаш до вистинското прашање: Дали Бог те потикнува на вера?

Бог направи СЕ од негова страна да не потикне, но изборот е наш. Бог толку го возљуби човекот што таа љубов не ја искажа само со добрината на створението и животот, туку ја докажа и со сопствената смрт во ликот на Исус Христос. Бог толку не засака, што беше спремен со сопствената жртва да не потикне кон вера. Ако тоа не зборува ништо за Бог, ако тоа не е поттик за тебе, тогаш кој треба да е виновен?


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 01:19
zasto nemozam da najdem barem edno od toa SE?

toa so isus e samo pisano na hartija
znam deka i istorija e napisana na hartija
no i odiseja je napisana na hartija
i maliot princ e napisan na hartija



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 01:25
Па не гледаш тогаш анакин. Погледни околу себе... Види го светот. Види го животот. Уживаш ли во животот? Кој ти го дал тоа?

Хартија... Ха... Мешаш сега и баби и жаби. Исус е на хартија, но Исус е и историска вистина. Малиот принц не е историска вистина. Исус не е само хартија. Како ти мислиш една група на 12 луѓе, рибари, окупирани итн., за 100 години без политички и насилни методи ќе ја преврти моќната Римска Империја на колена? Со обично проповедање, меѓусебна љубов и сведочење на ОЧЕВИДЦИТЕ на Христовиот живот, смрт и воскресение? Таа млада црква е најголемиот доказ дека НЕШТО се случило. Можеби не се сложуваш дека се случило тоа што го тврди црквата, но секој сериозен историчар ќе ти признае дека нешто драматично морало да се случи, оваа група на маргинализирани евреи да ја преврти тогашната цивилизација.

Ако не бараш, нема да најдеш...
Ако не гледаш, нема да видиш...
Ако не читаш, нема да дознаеш...


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 01:27
Ако не бараш, нема да најдеш...
Ако не гледаш, нема да видиш...
Ако не читаш, нема да дознаеш...

a ova bog saka da mi se sluci?
ili ne mu e vazno?

na toa odgovori mi na toa bre


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 01:28
baram nenaogjam
gledam i nevidov
citam no ne mi e logicno


nitu srceto ne mi kazuva taka
imam loso srce?



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 01:28
Ти одговорив.

На Бог му е толку важно што те создал.
Те благословил со живот.
Те благословил со секојдневни радости.

И умре за тебе.

Ова ли ти личи дека не му е гајле?


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 01:30
togas da pred 2000 godini
a sega?


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 01:30
Originally posted by anakin anakin напиша:

nitu srceto ne mi kazuva taka
imam loso srce?


Не знам.

Но штом така си одлучил, така и ќе биде. Мислам уште начинот на кој го постави прашањето те издава: ти не го бараш одговорот, туку потврда на твојот став. Додека (ако) е така, нема да го најдеш ни Бога ни одговорот.


-------------


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 01:32
Originally posted by аџија аџија напиша:

Е сега веќе доаѓаш до вистинското прашање: Дали Бог те потикнува на вера?

Бог направи СЕ од негова страна да не потикне, но изборот е наш. Бог толку го возљуби човекот што таа љубов не ја искажа само со добрината на створението и животот, туку ја докажа и со сопствената смрт во ликот на Исус Христос. Бог толку не засака, што беше спремен со сопствената жртва да не потикне кон вера. Ако тоа не зборува ништо за Бог, ако тоа не е поттик за тебе, тогаш кој треба да е виновен?


---------------------------

Dobro aj ja da te prasam ?

1.Ako Bog e olicetvoren vo Isus ... pred Isus da bide olicetvoren nemalo BOG ??

2. Ili vo nekoi zabutani djungli kade nikogash nemalo civilizacija pred da receme 2500 godini zar za niv nemalo BOG ??

3.I vo nekoi djungli sea tamu kade ne ni znaat za Hrista nema BOG ??

4. Ja ne se sl*gam deka isus e bog...moze samo da e bozji pratenik
( prorok izbranik , niska koja ne povrzala so vecnata kosmicka mudrost i energija i nisto poveke  ) se sl*gash ??


5.I uste nesto kinezite pred 5000 godini ne go poznavale ISUS ama znaele deka ima Bog vo vid na energija Tao oni pogreshile ? A hinduistite i tie bile greshka ? Pa i evreite greska li se a postara religija imaat od nashata ?

6.Ako pogreshile site tie sto im dava za pravo na hristijanite ili bilo koi drugi vernici ( formalisti ) da mozat da go eksluziviraat Bogot kako edinstveno svoj ?

Jas samo ke kazam crkvite , djamii i drugi chuda se samo opijum za masite, sredstvo za kontrola na plitki umovi i nisto poveke... da se bogatat luge prodavajki prazna slama i da se kontrolira masata...

Zatoa pljukam na sekoja forma... ne e toa sustinata sto bilo koj prorok sakal da go prenese... se se toa lagi i izmami... toj koj go bara bog neka ne go bara u crkva i djamija neka go najde vo sebe.. neka ne filozofira i palamudi za negoviot zbor ...nego neka bide covek i kolku tolku od vreme navreme neka pravi dobri dela...vo najdobra opcija ama barem ako ne moze neka ne pravi LOSHI DELA...toa e celata sustina .  TOA E SUSTINATA koja sekoe vistinsko ucenje i vernik treba da go ima znae i pochituva vo svojot pat. Se sl*gash ?

Aj sea neka mi pojasni nekoj sekoe prasanje po prasanje spremen sum da slusam ...logicki da sfatam...a za nekoi pisanija od nekoi knigi ...poslanija...chuda...za koi pojma neam koj gi pisal i koj gi prepisal...sto dodal skratil prekroil ... ich ne me interesira niti moze da mi stane del od mojata memorija koja nema da ide na delete.

Povelete vernici Wink






-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 01:32
ok zavrsuvame se vrtime vo krug
sekako ti blagodaram adzija
imase samo ubavi zborovi
fala
pozdrav od anakin
te pocituvam
tebe i tvojata vera



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 01:34
Originally posted by anakin anakin напиша:

togas da pred 2000 godini
a sega?


Ти одговорив и на ова. И сега те љуби, и сега те благословува со живот и среќа.

Тебе Анакин не ти треба рационален одговор. Тебе ти треба искуство на Бога. Искуси го. Пробај го. Моли се, искрено, без сомнежи и скриени стравови... Не воздржувај никаква себичност или горчина пред него. Дај му месец дена на искрена вера, покајание, молитва, читање и поучување од Неговиот збор, и ако потоа си на истото како и денес, нема да имам што повеќе да ти кажам...


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 01:46
 Dobro aj ja da te prasam ?

1.Ako Bog e olicetvoren vo Isus ... pred Isus da bide olicetvoren nemalo BOG ??

Бог имало отсекогаш. Исус е само обликот во кој тој се вплоти меѓу нас, за да ни го објави ЦЕЛОСНО Бога. Ако сакаш една не скроз соодветна илустрација(иако мравките не комуницираат, мислам ќе сфатиш): Мравката човечкиот говор не може да го разбере. Над нејзиното ниво е. Таа знае дека има некое суштество, човек, но што е итн., не знае. Но може со друга мравка да се разбере. Така и ние, имаме слика за некаков Бог, но додека тој не дојде меѓу нас, во наш облик, со наш јазик, нема да сфатиме.

2. Ili vo nekoi zabutani djungli kade nikogash nemalo civilizacija pred da receme 2500 godini zar za niv nemalo BOG ??

Бог имало отсекогаш. Тие што не знаат за Христа, можат да знаат нешто за Бог, (како мравката за човекот) но немаат појасна слика за него.

3.I vo nekoi djungli sea tamu kade ne ni znaat za Hrista nema BOG ??

Види под 1 и 2.

4. Ja ne se sl*gam deka isus e bog...moze samo da e bozji pratenik
( prorok izbranik , niska koja ne povrzala so vecnata kosmicka mudrost i energija i nisto poveke  ) se sl*gash ??

Не.

5.I uste nesto kinezite pred 5000 godini ne go poznavale ISUS ama znaele deka ima Bog vo vid na energija Tao oni pogreshile ? A hinduistite i tie bile greshka ? Pa i evreite greska li se a postara religija imaat od nashata ?

Види под 1. Тие не погрешиле во целост, но имале само делумна слика на тоа што и каков е Бог.

6.Ako pogreshile site tie sto im dava za pravo na hristijanite ili bilo koi drugi vernici ( formalisti ) da mozat da go eksluziviraat Bogot kako edinstveno svoj ?

Бог не е наш. Ние сме Божји! Big%20smile

Jas samo ke kazam crkvite , djamii i drugi chuda se samo opijum za masite, sredstvo za kontrola na plitki umovi i nisto poveke... da se bogatat luge prodavajki prazna slama i da se kontrolira masata...

Во глобала си во право.

Zatoa pljukam na sekoja forma... ne e toa sustinata sto bilo koj prorok sakal da go prenese... se se toa lagi i izmami... toj koj go bara bog neka ne go bara u crkva i djamija neka go najde vo sebe.. neka ne filozofira i palamudi za negoviot zbor ...nego neka bide covek i kolku tolku od vreme navreme neka pravi dobri dela...vo najdobra opcija ama barem ako ne moze neka ne pravi LOSHI DELA...toa e celata sustina .  TOA E SUSTINATA koja sekoe vistinsko ucenje i vernik treba da go ima znae i pochituva vo svojot pat. Se sl*gash ?

Не. Човекот нема капацитет да не прави лоши дела, а уште помалце да прави добри дела. Од различни перспективи, доброто дело за еден, е лошо дело за друг. Затоа има стандард за вистина над нашата жабја перспектива.

Aj sea neka mi pojasni nekoj sekoe prasanje po prasanje spremen sum da slusam ...logicki da sfatam...a za nekoi pisanija od nekoi knigi ...poslanija...chuda...za koi pojma neam koj gi pisal i koj gi prepisal...sto dodal skratil prekroil ... ich ne me interesira niti moze da mi stane del od mojata memorija koja nema da ide na delete.

Povelete vernici Wink

Ок




-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 01:48
Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

ok zavrsuvame se vrtime vo krug
sekako ti blagodaram adzija
imase samo ubavi zborovi
fala
pozdrav od anakin
te pocituvam
tebe i tvojata vera



Добро супер. Во ред. Завршуваме. Само сакав да го додам тоа со искуството. Пробај да го искусиш... Ете Финито.


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 04:10
Originally posted by аџија аџија напиша:

Се сложувам мессингер, дека одлично го претстави класичниот атеистички аргумент зошто Бог не создал грешни, а потоа не казнува за гревот. Знам дека го упростив твојот аргумент, ама тоа е тоа во сржта...Бог Е СВЕТ!Тоа е основната премиса на Библијата. Бог не може да стори грев бидејќи тоа е спротивно на неговата СОВРШЕНА природа, ниту да општи со некој (човек, ангел итн.) кој е грешен. Бог има слобода да избира, но Бог СЕКОГАШ го избира најдобриот пат, бидејќи е совршен и се знае. А гревот, не може никогаш да биде најдобриот пат. Затоа Бог не може да го избере гревот.Човекот е создаден слободен (како и Бог), но не и сезнаен (за разлика од Бог). Како таков, тој нема капацитет да го одбира најдобриот пат, па го одбира погрешниот, бидејќи гревот е честопати завиткан во најубава опаковка, но со трула содржина.Затоа, Бог го дава Неговиот совршен закон - кој е УПАТСТВО, за да човекот го одбира СОВРШЕНИОТ Божји пат. Но, повторно, човекот нема капацитет да го прати ни тоа, бидејќи е одвнатре искривен, извитоперен... Попривлечни му се гревовите, од светоста.Потоа Бог го дава Христос - за прошка на секој кој својата вина и немоќ ја признава (исповеда) и верува дека преку Божјиот Дух може да се преобрати според Божјата волја.На крај, Светиот Дух е тој кој ПОМАГА човекот да го возљуби Божјиот закон повеќе од гревот. Тоа не значи дека човекот ќе стане совршен, бидејќи тоа е само во „рајот“, туку полека ќе се преобразува кон тоа.Значи целта на Бог гледаме дека е цело време како да му ПОМОГНЕ на човекот, а не како да го осуди, како што испадна од твојата аргументација. Се разбира, зборуваме на едноставно ниво, но еве го мојот „кус“ одговор.


OK аџија, bez etiketiranje "ateistichko" ili nekakvo drugo (bidejki ovie argumenti gi slusam i od hristijani koi ne gi prifakaat ponudenite objasnuvanja kako da zemaat nafora - onaka kako sto im e ponudeno), dali nekogas imas razmisleno so sloboden um, bez da sledis veke prigotveni tolkuvanja i odgovori na ovie prasanja, bez da chustvuvas moralen pritisok i odgovornost da mora da gi prifatis "oficijalnite" obidi za objasnuvanje na gore postavenite prashanja?

Dali nekogas si se prashal dali seto toa ne izgleda barem malu kontradiktorno? Koga ke razmislish so smiren, spokoen um, ne afektiran od nikakvi prethodni soznanija, tradicii, kazuvanja, veruvanja, tolkuvanja...koga ke gi razgledas postavenite pretpostavki edna po druga, ne ti izgleda deka ima nesto sto ja preskoknuva logikata i se obiduva da gi spoi rabotite koi inaku ne mozat taka lesno da stojat edna do druga?

Sovrseniot Bog sozdava sovrsenstvo od svetot...ne sozdava i nas po svoj lik, ne pravi gospodari na zemjata i bidejki vide deka e MNOGU DOBRO (mnogu dobro - znachi MNOGU DOBRO, ne znachi malu dobro) resi da se odmori. Nikade vo delot na sozdavanjeto na svetot i ljugjeto ne pisuva deka nie ne sme bile sozdadeni dobro ili sme imale maani.

Ova ne se nitu moi, nitu bilo chii drugi tolkuvanja, tuku samo gi iznesuvam pishanite raboti od Stariot Zavet onakvi kakvi sto se, zbor po zbor, neli?

E sega, nie si dodavame nekakvi tolkuvanja, sto ne se napishani vo toj del na Stariot Zavet, pa velime... da, chovekot e napraven spored likot Bozhji, AMA...
...Човекот е создаден слободен (како и Бог), но не и сезнаен (за разлика од Бог). Како таков, тој нема капацитет да го одбира најдобриот пат, па го одбира погрешниот, бидејќи гревот е честопати завиткан во најубава опаковка, но со трула содржина...

Hmmm...jas toa ne go chitam vo Stariot Zavet. Tamu pishuva "I vide Bog deka e MNOGU DOBRO se ona sto go bese sozdal". Ne mislish li deka, koga se pishuval ovoj verojatno najvazen detal za nas lugjeto, za naseto sozdavanje i seto ona sto odi so nego, deka bilo od najgolema vazhnost da se napise onaka kako sto bilo? Ne da se ostava nedokazhani raboti i so toa prostor za pretpostavki i tolkuvanja, pa da mora sega nie da gi dodavame nasite idei i da se raspraveme okolu toa? I ako go prifatime tvrdenjeto na hristijanskite vernici deka vo Biblijata se e tochno, bidejki toa e Bozhjiot zbor, zosto togas da ne go prifatime kako tochno onoa sto go pisuva vo ovoj del, deka nie sme sozdadeni po Bozhjiot lik bez nikakvi naznacheni maani? Jas ne chitam deka se spomnuvaat nekakvi ogranichuvanja vo sozdavanjeto na lugjeto i zgora na toa Bog e mnogu zadovolen!

Ne ti izgleda deka nie se obiduvame da dodademe raboti koi ne postojat vo Biblijata vo ovoj del? Sekoj onoj sto za prv pat ke go chita Stariot Zavet ke go postavi istoto prasanje - od kade sega zboruvame za:

...Човекот е создаден слободен (како и Бог), но не и сезнаен (за разлика од Бог). Како таков, тој нема капацитет да го одбира најдобриот пат, па го одбира погрешниот, бидејќи гревот е честопати завиткан во најубава опаковка, но со трула содржина...

... koga za toa ne stanuva nikakov zbor vo svetoto pisanie? Kako toa Bog e sreken i zadovolen od chovekovoto sozdavanje po svojot lik, a vamu nie komentirame deka toj nas ne sozdal da ne razbirame kade e najdobriot pat i go odbirame pogresniot, onoj so trula sodrzhina, pravime i se ragjame so grev?!

Ne ti izgleda ova kako rastegnuvanje na onoa taka ednostavno i jasno prikazano vo Biblijata "sto e" vo nesto sto sega za nas "bi trebalo da bide"? Koga priogjam na ovaa tema so chist i otvoren um (ne kondicioniran kako hristijanin) mene mi izgleda deka ova nase interpretiranje namerno e kreirano za ovoj del od Stariot Zavet za da ni "pomogne" natamu vo vrska so "vechniot grev", patenjeto, zloto, neposlusnosta, spasuvanjeto i t.n.

Bog ne sozdava znachi, spored naseto tolkuvanje, da bideme nesovrseni-gresni (izvini, ama nema nachin kako so drugi zborovi ova da se zaobikoli), pa...
Затоа, Бог го дава Неговиот совршен закон - кој е УПАТСТВО, за да човекот го одбира СОВРШЕНИОТ Божји пат. Но, повторно, човекот нема капацитет да го прати ни тоа, бидејќи е одвнатре искривен, извитоперен... Попривлечни му се гревовите, од светоста.
Aha, znachi Bog ne napravi po svojot lik, ama ne bas po svojot lik za da ne bideme kako nego, znachi NESOVRSENI, ama ni dava zakon koj e SOVRSEN i bara od nas da go sledime zakonot, sto znachi da bideme SOVRSENI!

Ako razmisluvas kako normalno inteligenten chovek od ulica, dali ti pravi ova nekakva logika? Mene sigurno ne. Najmalu bi ochekuval nesto takvo od SOVRSENO bitie kako Bog. Da ne odam podaleku, ajde da ja gledame rabotava od nasiot sekojdneven zivot. Dali bi napravile kompjuter, na primer, so tochno odredeni karakteristiki, za da barame od nego nesto sto definitivno izlaga nadvor od negovite performansi i limiti? Ili da dizajnirame avtomobil koj ke odi maksimalno 100 kilometri na chas, a da ochekuvame od nego brzina od 300 kilometri na chas? Ti bi napravil nesto takvo? Jas sigurno ne. Ako tebe i mene, kako nesovrsheni bitija, toa bi ni bilo skraja na umot, zosto toa bi go napravil Bog?

Znachi svesno ne sozdal onaka za da nemozeme da pravime onoa sto Toj bara od nas! I ne kaznuva rigirozno poradi toa so generacii i generacii bez da imame nikakva shansa da gi ispolnime Negovite baranja! Ti ova mozes da go razberes? Jas ne. Ako ima nekoja logika i argumenti tuka, ne prazni demagogii, ajde da razbereme.

Sto sledi potoa e navistina mnogu interesno. Sega Bog, verojatno uviduvajki sto storil, verojatno od pokajanie i od zal, ni go praka negoviot ednoroden sin Isus kako zrtva za nasite grevovi koi bea napraveni poradi Bozjeto resenie. Bog go praka sin mu kako svoja zrtva za iskupivanje na nasite grevovi od Negovo ime do Nego! ??? Ne samo sto sovrseniot Bog "de facto" samiot sebe se zrvtuva preku svojot ednoroden sin, tuku i taa zrtva si ja prinesuva samiot sebe preku nas! Pokraj toa, za da bide ovaa zrtva izvedena, toj ne tera, kako sto znaeme od istorijata, da gi prekrsime dvete negovi zapovedi :

- Ne ubivaj
- Ne svedoci lazhno protiv svojot blizhen

Gledaj na ova so normalni, nereligski ochi, so um nekondicioniran od nikakva religija, od nikakva demagogija, od nikakvi veruvanja, tolkuvanja i pretpostavki. Na sto ti lichi ova? Kakva logika ima tuka? Kako ova se povrzuva so Bozhjata sovrsenost, so Negovite sovrseni kreacii i Negovite sovrseni zakoni. Duri i ako go prifatime naseto pogore spomnato dodatno tolkuvanje vo Stariot Zavet (sega gledame zosto e toa tolku potrebno da se vmetne onamu kade ne postoese) za nesovrsenosta na chovekovata kreacija, povtorno ne moze da se zavrze edna obichna, ednostavna logika. Ako imas argumenti so koi ke mi pokazes cvrsta i ednoznachna logika vo ovaa meshanica na kontradiktornosti, poveli, ke ti gi poklonam moite ochi i ushi. No, te molam bez pretpostavki, tolkuvanja, koj sto rekol, "kako bi trebalo da bide" od "onoa sto e" i t.n. Baram samo cvrsta logika koja bi stavila red vo ova bezredie od idei, zelbi i veruvanja, onaka da bide ednostavno razbirliva za sekoj chovek koj prv pat se soochuva so vakvite hristijanski tolkuvanja.

Na krajot...
...Светиот Дух е тој кој ПОМАГА човекот да го возљуби Божјиот закон повеќе од гревот. Тоа не значи дека човекот ќе стане совршен, бидејќи тоа е само во „рајот“, туку полека ќе се преобразува кон тоа.
Uste eden paradoks, kako da ne ni bese dosta do sega. Svetiot Duh e praten preku Isus da ni pomogne da go vozljubime (da go zasakame, a ne da go zadovolime bidejki ne sme kreirani za toa) Bozhjiot zakon poveke od grevot (znachi ne da se odstranime od grevot bidejki ne mozeme nitu toa da go storime) bez da imame shansa da staneme sovrseni, bidejki toa ne cheka samo vo Rajot. Sega zosto Isus bese zrtvuvan i zosto e praten Svetiot Duh koga ne mozeme da stigneme podaleku od onamu kade sto sme denes? Ova ne e samo retorichko prasanje, tuku fakt. I pokraj Isusovata zrtva i donesuvanjeto na Svetiot Duh, chovekot ne samo sto ne se smenil na poarno vo ovie 2.000 godini (bidejki samite interpretiravme deka ne e sozdaden da bide takov), tuku stana uste polos, pa veke znaeme deka Bog ni go prigotvi Strasniot sud. Povtorno kaznuvanje!

Sega, nastrana od pretpostavki, vrtenje knigi, spisanija, tolkuvanja, demagogii, pretpostavki, ubeduvanja i veruvanja, rekla-kazala, nastrana od site kondicioniranja i tradicii od minatoto, prifatenite interpretacii koi nikogas navistina ne sme gi proverile i stavile pod seriozno pretresuvanje i t.n., nastrana od seto toa sto go nosime kako bagazh so od naseto ragjanja sto ni e ostaveno vo nasledstvo od isti takvi lugje kako nas (koi nikogas ne dobile logichno objasnuvanje na rabotite, tuku gi prifakale bez pogovor na verba), nastrana od seto toa sto ni ja zatvara slobodata na umot da razmisluvame kako vozrasni inteligentni lugje, dali postoi ednoznacna, nedvosmislena logika na vaka sostavenata konstrukcija na rabotite, logika i objasnuvanje sto moze da bide lesno razbirliva za sekoj chovek na planetava, bez da ostavi mesto za diskusii?

Te molam ne go svakaj tekstov kako moe lichno obrakanje to tebe, bidejki ne e so takva intencija, iako go staviv vo takva forma. Ne se chustvuvaj povikan da go branis hristijanstvoto oti duri togas ke ja promasime temava. Ne sakam nikoj da oseti "vernichka dolzhnost" da brani nesto samo zatoa sto e del od negovata religija. Bi sakal, dokolku e mozno, da se povede razgovor na inteligentni lugje so otvoreni umovi i srca koi se spremni da gi stavat pred sebe site svoi ubeduvanja i somnezi so cel da razbereat nesto poveke za sebe i za svojot Kreator. Ne go stavam vo prashanje postoenjeto na Tvorecot nitu negovite nameri i celi, bilo koi da se tie, tuku sakam da se svrtime iskreno kon nas i kon nasite gledanja i razbiranja kako dosledni kreacii na Semokniot.

Dokolku nemate da kazete nisto esencijalno i potencijalno prosvetluvachki vo odnos na gore iznesenoto ke vi bidam blagodaren na molchenjeto. Ve molam bidete k*rtoazni i ne se dostreluvajte so etiketi i pogrdni zborovi bidejki taka nema da dokazeme nisto poveke od onoa sto go znaeme do sega.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 09:31


Jas dosega isto ne najdov dokazi za postoenjeto na Bog. Mnogu sarkasticno i ponizuvacki adzija nekomu da mu kazes, koj si pa ti itn... da ne te citiram vo celost, znaes sto si pisuval. Anakin ili jas, ne sme edinstvenite koi ne veruvaat vo postoenjeto na Bog. Nindza dade nekoe svoe objasnuvanje , a od tie pricini 80 posto vernici veruvaat vo Boga, veruvaj bidejki nemas sto da izgubis, a ako ne veruvas a toj postoel, ke te stigne bozjata kazna.... Kolku i da ne sakaat lugjeto da priznaat, mnogu od niv veruvaat vo Boga samo od toj strav, od taa bozja kazna, sto posle zivotot ovde ili vistinata deka sepak nasiot zivot ne e beskonecen, a nikoj od nas ne saka da umre, sekoj si go saka zivotot, kakov i da e. Ako e vistina deka Bog postoi, deka se odi vo rajot i se dobiva vecen zivot, pa zosto koga koga pogrebuvame nekogo ne se raduvame zatoa sto toj ke se zdobie so vecen zivot? Tku dlaboko vo sebe site znaeme deka nema nisto od toa....


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 09:45
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Mnogu sarkasticno i ponizuvacki adzija nekomu da mu kazes, koj si pa ti itn... da ne te citiram vo celost, znaes sto si pisuval.


Колку пати треба да објаснувам дека тоа не беше воопшто понижувачки, бидејќи не се однесуваше само на Анакин, туку на секој човек. Која си ти Бутел2, кој сум јас, кој е тој Анакин? Што сме ние во споредба со Бога? Тој само за момент да го одземе од нас здивот и ќе не нема? Ја сфаќаш логиката? Ние СИТЕ сме ништо, нула, запирка, во споредба со Бог. ТОа што Тој сака да општи со нас е НЕГОВО ПРАВО, а не задолжение...

Вие, очекувате дека Бог треба да ви изиграва келнер, потрчко, кловн, за да верувате. Епа ако тоа го прави нема да биде Бог, бидејќи се знае што е Бог (семоќен, сезнаен, сеприсутен)... Поставувате желби кои и самите знаете дека се нереални.


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 09:58
Messinger, велиш не етикетирај, а во твојот пост ставаш повеќе етикети од продавница...

Не знам што те предизвика да напишеш волку некултурен пост. Можеби тоа беше мојата (единствена) констатација дека твоите аргументи се по шаблон (веќе видена работа). Ако тоа толку разгневи, јас наискрено (најсериозно, без никаков цинизам), ти се извинувам.


-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 10:17
Jas sum zena, obicna i ne se cuvstvuvam nula, nikoj i nisto...
ne sakakm nikoj da mi bide potrcko, sluga ,kelner... bidejki ni jas na nikogo nema da budam toa.

Moite zelbi se sosema relani i obicni.

Kako vernik . veruvaj si vo Boga, no ne potcenuvaj gi onie koi ne veruvaat.

zbirot na katetite e ednakov na hipotenuzata, koj od nas odi po katetite, koj po hipotenuzata, na krajot site ke stigneme na isto mesto.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 10:27
Бутел, сега треба ли пак да објаснувам? Ти не веруваш во Бог, затоа и не можеш да разбереш ШТО е Бог, а што сме ние. Но, еве, замисли си за момент дека постои Бог. Бог којшто создал милијарди и милијарди галаксии, планети, ѕвезди... Ти си жена, а што си ти во тоа негово створение? Што сум јас? Ни јас не сум нула, но што сум во споредба со Бог? Ти очекуваш дека Бог треба да ти се појавува, да ти глуми, да ти се докажува, како да ти е дечко, а не како да е твој родител, создател, МНОГУ МНОГУ помоќен и поголем од тебе. Извини на директноста, но ваквите барања се не само нереални, туку и скроз ирационални. Знам дека не веруваш, ама замисли си што бараш? Па ниту ти ни јас, не можеме да го натераме ни Премиерот на една ваква мала никаква земја да ти оди по ќеифот, а вие тоа го барате од некој кој е милајрда пати помоќен од нив? Реално ли е тоа, еве ти одговори ми?



-------------


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 11:50
[QUOTE=butel2]

Jas dosega isto ne najdov dokazi za postoenjeto na Bog. 
 
 
Nevozmozno e da se vidi sonceto bez samoto sonce, podednakvo e nemozno da se vidi t.e. poznae Boga, bez Boga vo sebe bez vera vo BOga, oti Bog e vo nas, i koj ne veruva vo Boga ne veruva vo sebe, i ne veruva oti Bog e vo nas.


Постирано од: Vlade
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 11:56
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Jas sum zena, obicna i ne se cuvstvuvam nula, nikoj i nisto...
ne sakakm nikoj da mi bide potrcko, sluga ,kelner... bidejki ni jas na nikogo nema da budam toa.

Moite zelbi se sosema relani i obicni.

Kako vernik . veruvaj si vo Boga, no ne potcenuvaj gi onie koi ne veruvaat.

zbirot na katetite e ednakov na hipotenuzata, koj od nas odi po katetite, koj po hipotenuzata, na krajot site ke stigneme na isto mesto.
 
 
Mnogu korektno kazano. Mislam deka ne treba da se insistira nekoj da go primi tugjoto iskustvo. Eve jas veruvam vo Boga i poznavam mnogu lugje koi ne veruvaat vo Boga ili se "studeni" po toa prasanje, no toa ne im preci da bidat prekrasni lugje, mnogu pokorektni od onie koi deklarativno "veruvaat" i ja primenuvaat verata vo svoite zivoti. Od takvite "vernici" sum doziveal i se uste dozivuvam pekolno zlo koe so zborovi tesko se opisuva. Nivnoto zlo e perfidno, suptilno i zatskrieno vo zakonite na verata. Tie go zemaat Hrista kako alibi za nivnite gnasi. Navistina e paradoksalno kako moze na taka svetlo mesto, kakvo sto e Crkvata Bozja, da se sjati takva "merzost na zapustenieto". Mislam deka Hristos, mnogu otvoreno, na fariseite im rekol deka neznabozcite i paganite ke gi isprevarat vo Carstvoto Bozjo, pa sledstveno na toa i za denesnava situacija istoto moze da se kaze deka mnogu "ateisti" ke ne isprevarat vo Carstvoto Bozjo, zasto mnogu pocesno od nas go ziveat svojot zivot. Mislam deka poradi nivnata pravednost i dobrina ke go prepoznaat glasot Bozji kako gi kani vo Negovoto lono.
 
Ke se cudime koj li se pred nas "vernicite" ke vleze vo Carstvoto Bozjo, zatoa badijala e da se dokazuva ili pokazuva Bog. Zivej pravilno, ne misli nikomu zlo, pomagaj kolku mozes na onie vo nevolja, pa Bog i ne mora da te poseti, da ti se pokaze, da ti napise nesto na kamen, da potece voda od karpa..., toa e navistina irelevantno.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 13:25
Одлично срочено Владо. Јас би те подржал во твојата констатација дека Црквата често е запуштено место на лицемерие и хипокризија. Но како такво, таа е монструм, изрод на Христовото учење. И би те подржал и тоа дека „пред нас“ ќе има многу кои ќе се изнанедиме дека биле таму.

Но не би се сложил со твојот последен дел - дека е доволно човек да го живее животот во добрина и праведност. Мислам, би се сложил во тоа како принцип, но во реалноста тоа е далеку од возможно. Да можеше, човекот со свои сили досега ќе направеше рај на земјата. Ќе немаше војни, убиства, пљачки итн.

Солзеницин ќе каже, најлесно ќе беше да можевме да ги одвоиме злите луѓе од добрите и да ги уништиме. Ќе го унитевме сето зло. Но проблемот е што линијата меѓу доброто и злото поминува во секое човечко срце. А кој  е спремен да уништи дел од себе?

За таков потфат, треба натприродна сила... Тоа историјата го покажува и докажува...


-------------


Постирано од: Vlade
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 14:35
Jas sekako deka ne zagovaram nekakva si religiozna individualizacija, no od druga strana ne mozam da prifatam deka postoi i nekakva religiozna avtomatizacija ili podobro receno religiozna mehanika, sto znaci deka onoj sto pripagja na Crkvata i "uredno" gi sproveduva nejzinite normi i pravila se razbira deka ne se spasuva po avtomatizam. "Milost sakam, a ne zrtva", im rekol Isus na fariseite koga tie mu se pofalile deka se deca Avraamovi i deka ne im treba nekojsi sin na stolar, i toa od Galileja, da gi poducuva na Zakonot i Prorocite. ("Gospod ako saka moze i od ovie kamenja da napravi deca Avraamovi koi ke voskliknuvaat Aliluja). Crkavata e stolb i tvrdina na vistinata, taa e Telo Hristovo i nea ni vratite na pekolot ne mozat da ja nadvladeat. Vo Crkvata lugjeto se srekavaat so Hrista lice v lice, ovde najdirektno se zdobivaat so pecatot na Svetiot Duh i se dobiva vistinskoto Bogopoznanie. Covekot vo Crkvata ima moznost da postavi nov pocetok i da startuva na patot kon Carstvoto Bozjo. Vo Crkvata covekot od ljubov, a ne od "interes" se preobrazuva. Onoj sto pripagja na Crkvata a ne se preobrazuva, tuku se zbogatuva vo zloto, ke bide povinoven pred sudot (kako bese ona za "blutkavite"?). Onoj sto poznal e povinoven od onoj sto ne znae nisto. Na krajot na kraistata ova moevo e samo covecko rasuduvanje, a konecniot sud se razbira deka e Bozji.
 
Edno sum sosema siguren, a toa e deka dobriot i pravedniot ke si ja dobijat svojata nagrada, se razbira deka ne e dovolno da se bide samo dobar i praveden, zasto covekot e dinamicno bitie, toa se razviva na duhoven plan, a ke se sluci klasicen zastoj vo razvojot dokolku nekoj stane ili tvrdi deka e samozadovolen so sebesi. "Dovolno" ke bide samo togas koga ke staneme sveti.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 16:09
Originally posted by аџија аџија напиша:

Messinger, велиш не етикетирај, а во твојот пост ставаш повеќе етикети од продавница...Не знам што те предизвика да напишеш волку некултурен пост. Можеби тоа беше мојата (единствена) констатација дека твоите аргументи се по шаблон (веќе видена работа). Ако тоа толку разгневи, јас наискрено (најсериозно, без никаков цинизам), ти се извинувам.


аџија,

Go prifakam izvinuvanjeto, iako ne se pochustvuvav navreden od tvoite zborovi.

A za toa dali bese mojot post "nekulturen"... Ako imase nesto nekulturno vo nego, togas nie izgleda doagjame od dve kompletno razlichni kulturi i zatoa ne se razbirame. Oti za mene povikuvanjeto na razum, inteligencija, neetiketiranje i dijalog so vzaemen respekt, pochituvanje i razbiranje ne e nekultura. Za mene povikot da se pogledneme iskreno pred ogledaloto na vistinata i da zamolchime ako nemame nesto pametno da recheme e mnogu podobro otkolku vo nedostatokot na zdiv i argumenti da se zapenime so intelektualni egzibicii, etiketiranja i strelbi so atributi i zhargon koi ne prilegaat na prosvetleni lugje.

Velish deka moite argumenti ne se nisto novo, veke videna rabota, shablon, chista ateistichka manipulacija ... I toa e tvojot odgovor na niv ?

Jas ne rekov so nitu eden zbor deka prasanjata sto gi postaviv se originalni. A gi postaviv zatoa sto vidov pred mene nekoj koj deli odgovori i soveti levo i desno preku celiov forum, pa si rekov mozebi mudrosta resila da se vdomi megju nas i ke bideme srekni da dobieme odgovor na prashanjata upateni kon dogmata koi nikogas ne bea navistina odgovoreni. Vprochem zatoa postojat i natamu, pa veke stanaa "shablonski". I povtorno ne dobivme odgovor.

Iskreno recheno, ne ochekuvav deka voopshto ke go dobijam. I tuka lezhi poukata od celata ovaa afera. Dogmata ne se dokazuva. Taa samo moze bez pogovor da se prifati.

Zatoa neka ne te chudi zoshto chlenovive nemaat duhovno zadovolstvo od praznite govori koi vrtat vo krug. Ne postojat "dogmatski argumenti" koi ke frlat prosvetluvachka svetlina vo srcata na lugjeto. Uste poneseriozno i pofrustrirachki deluva koga nekoj ke se pochustvuva samopovikan, kako verno chedo na dogmata, da ja zeme vo odbrana po sekoja cena. Pa pochnuva prvo da koristi provereni i izliteni "dokazi", a potoa, doveduvajki se samiot vo situacija da bide pritisnat vo kjoshot, prvin se razmavtuva so derogativni zborovi kako karakterni atributi i na krajot, koga veke ke gi potroshi i niv, se razmavtuva so "Bozhjiot gnev i kazni" kon site koi ne se slozuvaat so nego. Mosne kulturno, prosvetleno, produhoveno, polno so ljubov i razbiranje kon site Bozhji cheda, neli?

Ova neodbeglivo me potseka na Don Kihot. Chovekot, koj chustvuvajki ja esencijalnata dragocenost na nestata, se zabluduva vo sopstvenata imaginativna konstrukcija na "realnosta" i zaslepen mafta so mechot brkajki veternici vo odbrana na neodbranlivoto. Da ne bese tragichno, so dolgosezhni posledici po site okolu nego, ke beshe komichno.

Prosvetluvanjeto ne e konstrukcija, ne e formula, ne e avtoritet, ne se kupista sveti pisanija, ne e dogma, ne e religija i ne e ekskluzivitet. Sreken sum sto imame prekrasni chlenovi kako nindza, Nela Bella, Vlade, Butel 2 i nekolku drugi koi uspeale da go vidat toa i pokraj siot veter i magla okolu nas. Tie razbrale deka Prosvetlenosta ne se dokazuva, tuku se doagja do nea. Oti Prosvetluvanjeto e prostor bez rovovi i bez cementirani patishta so znakovi za ednosmerno i zadolzitelno dvizhenje. Vistinata, Ljubovta i Dobrinata se bezgranichno pole koe dava bezbroj nachini da se dopirne Tvorecot. Site tie pochnuvaat samo od edno mesto, od naseto srce…Duhovnata evolucija, pronaogjanjeto na izgubeniot pat, ke se postigne so isfrlanje na tovarot nasobran so vekovite, so odstranuvanje na prechkite sto gi natrupavme pred nas, a ne so postavuvanje na novi i pogolemi. Na onie koi iskreno ke pojdat po toj pat i koi ke dozvolat Egoto i iluziite da ischeznat od nivnite dusi, svetlinata na Vistinata povtorno ke im go pokaze patot od nivnoto srce do edinstveniot Tvorec.

Te ostavam so ovie zborovi i ti pozeluvam Kreatorot da bide sekogas so tebe.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 22:25
Мило ми е мессингер што во твојот тон се препознава растревоженост, немир, неспокој. Не затоа што се „хранам“ на таквите чувства кај другиот, туку бидејќи токму таквите чувства се мотив за напредување и самоиспитување.

Разочаран сум, пак, од друга страна, што твојот тон го издава и твојот нескриен бес. Бидејќи човекот заробен со бес, не е веќе роб на својот интелект, туку на своето его. Трагичното е што овие две нешта се во борба, се спротивставени, и крајниот резултат е неизвесен.

Жално е што твојот пост кој беше обид на аргументирано соочување, се претвори во самопрогласувачка пресуда за мотивите, аргументите и вистината. Се самопостави за Портпарол на форумџиите кои како да немаат уста да проговорат кога се заморени од моите или нечии други коментари и размислувања. Несомнено моето мислење го делев и „лево и десно“, како што и самиот спомнуваш, но во ниеден момент не се возгордеав да помислам дека јас сум олицетворението на вистината, па на некого да му сугерирам дека е подобро да не поштеди од својата скромна мудрост. Ако бараш молк од оние кои „немаат што паметно да кажат“, тогаш како да ја разбереме лавината на твоите непресушни и бескрајни постови? Зарем „огледалото на вистината“ пред кое стоиш ти рече „о најубав од сите“? Зарем гордоста не е првиот чекор до пропаста Мессингер?

Разочаран сум што во твојот пост на неколку пати си дозволи да си ласкаш самиот на себе: на својата способност некого да го ставиш во ќош, за слободоумието на твоите аргументи, и за твојата надрационалност над останатите. Задоен во својата самобендисаност се осмели да претскажеш дека сите, освен тебе, сме кондиционирани со нашите традиции итн., несвесен дека кондционираноста е неизбежен дел од нараштајот на човекот. Твојата несвесност за неа во твојот живот, само ја ослабува твојата аргументација и интелектуален дострел, и ја издава твојата слабост.

Се осмели како Судија премудар, да не обвиниш дека Догмата е нешто кое сме го прифатиле, без разум, без интелект, туку со покорноста на „малодушноста“. Повторно несвесен дека животот е догма, филозофијата е догма, политиката е догма. Несвесен дека со тоа повеќе ја поткопуваш сопствената филозофска аргументација, отколку туѓата. Јас, а верувам и други на овој форум, ОДБИВАМЕ да ја прифатиме догмата без разумот. Ако твојот пат те води таму, твоето право не го спориме ни во најмала доза, бидејќи спорење со неразумното е како карањето на ѕидот.

Велат аргументацијата по шаблон е одлика на сугестивноста, а аргументацијата на осудување е одлика на тесноградоста. А двојните стандарди се одлика на лицемерството. Човек додека не ги порази овие во себе, не може да се надева на ништо повеќе од монолог. Не знам зошто во твојот пост се „дрзна“ да ги изоставиш членовите како белег, православие и други, кога самиот заговараше неетикетирање од страна на другите.

Во својот краток живот имав прилика да живеам и во двете култури од кои ги примаш своите вредности. Не запознав во ниедна од овие култури место каде лицемерството и етикетирањето се сметаат за доблести, а тесноградоста за вредност. Прости, ако зборовите „некултурно“ го предизвикаа твојот излив на бес. Можеби јас сум кондициониран од други општествени струи. Во суштина секогаш се радував на твоите постови, бидејќи имаш интелектуален капацитет да разговараш. Можеби фрустрацијата беше предизвикана од моја страна и те зароби во несакан гнев, од кои твојата аргументација најмногу страдаше. Со надеж дека во иднина ќе можам повторно да го видам Мессингер кој го цени мислењето на другиот повеќе од себе.


-------------


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 23:02
Originally posted by аџија аџија напиша:

Мило ми е мессингер што во твојот тон се препознава растревоженост, немир, неспокој. Не затоа што се „хранам“ на таквите чувства кај другиот, туку бидејќи токму таквите чувства се мотив за напредување и самоиспитување.

Разочаран сум, пак, од друга страна, што твојот тон го издава и твојот нескриен бес. Бидејќи човекот заробен со бес, не е веќе роб на својот интелект, туку на своето его. Трагичното е што овие две нешта се во борба, се спротивставени, и крајниот резултат е неизвесен.

Жално е што твојот пост кој беше обид на аргументирано соочување, се претвори во самопрогласувачка пресуда за мотивите, аргументите и вистината. Се самопостави за Портпарол на форумџиите кои како да немаат уста да проговорат кога се заморени од моите или нечии други коментари и размислувања. Несомнено моето мислење го делев и „лево и десно“, како што и самиот спомнуваш, но во ниеден момент не се возгордеав да помислам дека јас сум олицетворението на вистината, па на некого да му сугерирам дека е подобро да не поштеди од својата скромна мудрост. Ако бараш молк од оние кои „немаат што паметно да кажат“, тогаш како да ја разбереме лавината на твоите непресушни и бескрајни постови? Зарем „огледалото на вистината“ пред кое стоиш ти рече „о најубав од сите“? Зарем гордоста не е првиот чекор до пропаста Мессингер?

Разочаран сум што во твојот пост на неколку пати си дозволи да си ласкаш самиот на себе: на својата способност некого да го ставиш во ќош, за слободоумието на твоите аргументи, и за твојата надрационалност над останатите. Задоен во својата самобендисаност се осмели да претскажеш дека сите, освен тебе, сме кондиционирани со нашите традиции итн., несвесен дека кондционираноста е неизбежен дел од нараштајот на човекот. Твојата несвесност за неа во твојот живот, само ја ослабува твојата аргументација и интелектуален дострел, и ја издава твојата слабост.

Се осмели како Судија премудар, да не обвиниш дека Догмата е нешто кое сме го прифатиле, без разум, без интелект, туку со покорноста на „малодушноста“. Повторно несвесен дека животот е догма, филозофијата е догма, политиката е догма. Несвесен дека со тоа повеќе ја поткопуваш сопствената филозофска аргументација, отколку туѓата. Јас, а верувам и други на овој форум, ОДБИВАМЕ да ја прифатиме догмата без разумот. Ако твојот пат те води таму, твоето право не го спориме ни во најмала доза, бидејќи спорење со неразумното е како карањето на ѕидот.

Велат аргументацијата по шаблон е одлика на сугестивноста, а аргументацијата на осудување е одлика на тесноградоста. А двојните стандарди се одлика на лицемерството. Човек додека не ги порази овие во себе, не може да се надева на ништо повеќе од монолог. Не знам зошто во твојот пост се „дрзна“ да ги изоставиш членовите како белег, православие и други, кога самиот заговараше неетикетирање од страна на другите.

Во својот краток живот имав прилика да живеам и во двете култури од кои ги примаш своите вредности. Не запознав во ниедна од овие култури место каде лицемерството и етикетирањето се сметаат за доблести, а тесноградоста за вредност. Прости, ако зборовите „некултурно“ го предизвикаа твојот излив на бес. Можеби јас сум кондициониран од други општествени струи. Во суштина секогаш се радував на твоите постови, бидејќи имаш интелектуален капацитет да разговараш. Можеби фрустрацијата беше предизвикана од моја страна и те зароби во несакан гнев, од кои твојата аргументација најмногу страдаше. Со надеж дека во иднина ќе можам повторно да го видам Мессингер кој го цени мислењето на другиот повеќе од себе.


------------------------------------------------------------------------

Sto lupetash da te prasham ja najiskreno ?

Covekot niti te navreduvashe niti ti reche nesto losho... A akjo sakash mislenje popameten e i ponachitan i pointeligenten od tebe barem 5 pati.

Ti si kako konj na koj mu e staveno oglavak na ochite , pa ne gleda ni levo ni desno...

Ti si toj koj se najde navreden ... ti si toj koj ima bes... nemash logicen odgovor na nekoi prashanja pa sega go napagash. Bezvrska.

A zasto ?

Radi tvoeto EGO tripuvanje. Prvo tolku zborovi ispisha u obid za intelektualen natprevar so Messenger a na elementarni prashanja kade trebashe da zastanesh u podrshka na svojata vera ispisha samo dva tri zbora kolku da projde redot.
Ok ke reces nindza e budala aj ke go pree*am so nekoja pricha za nekakvi mravki i taka ne razbira pa radi toa sea mi kazue gacki ... no ne e taka. Toa sekoj intelegenten covek ke moze da go zaprimeti ako te cita megu redovi.
 Tebe ne ti e verata pred egoto tuku obratno. Ova go zakluciv i od nekoi postovi kade se obrakash kon muslimanite. Toa vistinski vernik hristijanin ne bi go storil nikogash. Dosega nikogahs ama nikogash ne sum videl nikakov losh zbor od Messenger kon nikogo pa makar od bilo koja vera da bil, a od tebe sum videl a toa upatuva deka navistina ne si go razbral ni hristijanstvoto koe go propovedash.



Zasto ja taka mislam sea ke ti pojasnam ...

Ja te prashav nekoi raboti da mi objasnish na mene na primer logichki a ti sto napravi :

Dobro aj ja da te prasam ?

1.Ako Bog e olicetvoren vo Isus ... pred Isus da bide olicetvoren nemalo BOG ??

Бог имало отсекогаш. Исус е само обликот во кој тој се вплоти меѓу нас, за да ни го објави ЦЕЛОСНО Бога. Ако сакаш една не скроз соодветна илустрација(иако мравките не комуницираат, мислам ќе сфатиш): Мравката човечкиот говор не може да го разбере. Над нејзиното ниво е. Таа знае дека има некое суштество, човек, но што е итн., не знае. Но може со друга мравка да се разбере. Така и ние, имаме слика за некаков Бог, но додека тој не дојде меѓу нас, во наш облик, со наш јазик, нема да сфатиме.

- ja ne te prashuvav za mravki , te prashuvav konkretno da mi odgovorish za BOG i negovoto postoenje prethodno. Ja ti vikam konkretno ti mene demagogii za mravki... kao ne sme go razbrale deka postoi...se so cel da me odvlecesh od sushtinata na prashanjeto.

No eve kako taka izvlekov od tebe ona sto mi trebashe BOG postoel od sekogash . OK !

Ideme dalje






2. Ili vo nekoi zabutani djungli kade nikogash nemalo civilizacija pred da receme 2500 godini zar za niv nemalo BOG ??

Бог имало отсекогаш. Тие што не знаат за Христа, можат да знаат нешто за Бог, (како мравката за човекот) но немаат појасна слика за него.

Znachi za tebe mudrite kinezi bile kako mravki zatoa sto ne go spoznale ISUS hrist ? Za niv ne postoel BOG ili ne se dostojni da go spoznaat posto ne spagaat vo plemeto NEMRAVKI hristijani ???

Poentata mi e ako imalo BOG a imalo sto i ti tvrdis odsekogash zasto toj samo na ISUSOVITE sledbenici bi im dal blazenstvo da ne bidat MRAVKI. Znaci po tebe pred da se pojavi ISUS site bile mravki ( luge koi ne razbiraat ) bidejki ne go spoznale ?
Kako be toa ?
Ima li toa logika ? Pred ISus postoel BOG ama ne im prael muabet na mravkite koi gi stvoril pred da se pojavi ISUS ???
Zasto ?
Ako e semoken a semoken e ... zasto bi gi lishuval kinezite od toa vreme od nego , samo zatoa sto ne go spoznavele ISUS koj patem receno togash i ne postoel ??

Imash logicen odgovor ? Nemash !







3.I vo nekoi djungli sea tamu kade ne ni znaat za Hrista nema BOG ??

Види под 1 и 2.

Sea vidi ti gore samo ne se sea mravki kinezi pred hrist nego mravki sirotki u djungli ... ista shema pak bez logicen odgovor!

4. Ja ne se sl*gam deka isus e bog...moze samo da e bozji pratenik
( prorok izbranik , niska koja ne povrzala so vecnata kosmicka mudrost i energija i nisto poveke  ) se sl*gash ??

Не.

Ok ne se sl*gash pa sto mislish ti ...pobij me logicki deka ne e taka ...obzvrnuvajki se na mravkite od prvoto i vtoroto prashanje. Samo upotrebi malce logika kolku tolku ako moze.

5.I uste nesto kinezite pred 5000 godini ne go poznavale ISUS ama znaele deka ima Bog vo vid na energija Tao oni pogreshile ? A hinduistite i tie bile greshka ? Pa i evreite greska li se a postara religija imaat od nashata ?

Види под 1. Тие не погрешиле во целост, но имале само делумна слика на тоа што и каков е Бог.

Aham , znachi pak ideme kon teorijata za kutrite mravki sto nisto ama nisto logicki ne mi kazuva .


6.Ako pogreshile site tie sto im dava za pravo na hristijanite ili bilo koi drugi vernici ( formalisti ) da mozat da go eksluziviraat Bogot kako edinstveno svoj ?

Бог не е наш. Ние сме Божји! Big%20smile

Pa vidi i jas koa bev prvo oddelenie koa ke me prashaa nesto a ne znaev ke izviknev Tito ne e nash nie sme Titovi ama sepak toa ne e odgovor. Racionalen i logicen.

Dalje


Jas samo ke kazam crkvite , djamii i drugi chuda se samo opijum za masite, sredstvo za kontrola na plitki umovi i nisto poveke... da se bogatat luge prodavajki prazna slama i da se kontrolira masata...

Во глобала си во право.

Ok a sto toa jas ne sum u pravo ? Doiskazi se te molam ?

Zatoa pljukam na sekoja forma... ne e toa sustinata sto bilo koj prorok sakal da go prenese... se se toa lagi i izmami... toj koj go bara bog neka ne go bara u crkva i djamija neka go najde vo sebe.. neka ne filozofira i palamudi za negoviot zbor ...nego neka bide covek i kolku tolku od vreme navreme neka pravi dobri dela...vo najdobra opcija ama barem ako ne moze neka ne pravi LOSHI DELA...toa e celata sustina .  TOA E SUSTINATA koja sekoe vistinsko ucenje i vernik treba da go ima znae i pochituva vo svojot pat. Se sl*gash ?

Не. Човекот нема капацитет да не прави лоши дела, а уште помалце да прави добри дела. Од различни перспективи, доброто дело за еден, е лошо дело за друг. Затоа има стандард за вистина над нашата жабја перспектива.

Ma nemoj dobroto delo si e dobro delo , ako pomognes na nekogo bez da baras zahvaluvanje e dobro delo za sekoj . A ova sto go kaza ti nema logika ... Kako moze da e dobro delo ako pomognesh na nekoja babicka da pomine ulica , kako toa delo ke bide loso za drug ???

Inaku jas ne sum zaba ako ti se spoznavash kako zaba i gledash od taa perspektiva ok ... no ima luge koi gledaat ne samo nagore...i baraat odgovor ko zabata ...gledaat i levo i desno i nazad i napred ... i vo sebe i nadvor od sebe i tuka e krucijalnata razlika megu nekoi luge .



I sto mi kaza ti ... nisto logicno prijatele.

A kaj messenger ne sum videl nikogash gordost kon znaenjeto koe go poseduva...niti nametnuvanje ... niti gram ego.

Ednostavno covekot saka da komunicira na edno intelektualno nivo bez navredi , so otvoreni horizonti kon se i sesto. OPEN MIND covece...LOGIKA...IZDRZANOST...FAKTI...DIJALOG... PERECEPCIJA NA STVARNOSTA ... RAZMENA NA MISLENJA ... a ne vrzanost kon nekoi knigi... bla bla bla muabeti koi se bez nikakov logicen dokaz.

Aj sea razmisli malce pa pak napisi mi nesto za mravkite.
 




-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 23:16
OK kul. I ti sakas monolog? Da se zadovoluvas so svojata mudrost? Poveli... Koga ke bides za diskusija, koga ke te interesira sto ima drugiot da kaze, poveli, ke bidam tuka...

Pis end lav...


-------------


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 23:20
ne sakam ja monolog ti postaviv prasanja ...citaj malce

aj posto ti e tesko ke ti prekopiram bidi taka


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 23:24
Прашања? Јас само видов нервозно „етикетирање“ на се што напишав како глупаво. Ако не се сложуваш твое право, ни јас не се сложувам со твоето, па ниеднаш не се дрзнав да ги квалификувам твоите аргуметни. Не знам само како го сфати мојот труд како понижување на твојот интелект. Ако тоа го прочита некаде, сериозно се извинувам. Мојот пост беше обид делумно (колку што времето ми дозволува) да се осврнам на твоите прашања. Сега што?


-------------


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 23:29

Prasanjata se posatveni so crvena BOJA


dakle :

Ja te prashav nekoi raboti da mi objasnish na mene na primer logichki a ti sto napravi :

Dobro aj ja da te prasam ?

1.Ako Bog e olicetvoren vo Isus ... pred Isus da bide olicetvoren nemalo BOG ??

Бог имало отсекогаш. Исус е само обликот во кој тој се вплоти меѓу нас, за да ни го објави ЦЕЛОСНО Бога. Ако сакаш една не скроз соодветна илустрација(иако мравките не комуницираат, мислам ќе сфатиш): Мравката човечкиот говор не може да го разбере. Над нејзиното ниво е. Таа знае дека има некое суштество, човек, но што е итн., не знае. Но може со друга мравка да се разбере. Така и ние, имаме слика за некаков Бог, но додека тој не дојде меѓу нас, во наш облик, со наш јазик, нема да сфатиме.

- ja ne te prashuvav za mravki , te prashuvav konkretno da mi odgovorish za BOG i negovoto postoenje prethodno. Ja ti vikam konkretno ti mene demagogii za mravki... kao ne sme go razbrale deka postoi...se so cel da me odvlecesh od sushtinata na prashanjeto.

No eve kako taka izvlekov od tebe ona sto mi trebashe BOG postoel od sekogash . OK !

Ideme dalje

Ako stois zad mravkite kako edinstven tvoj odgovor ...ok mravki it is

--------------



2. Ili vo nekoi zabutani djungli kade nikogash nemalo civilizacija pred da receme 2500 godini zar za niv nemalo BOG ??

Бог имало отсекогаш. Тие што не знаат за Христа, можат да знаат нешто за Бог, (како мравката за човекот) но немаат појасна слика за него.

Znachi za tebe mudrite kinezi bile kako mravki zatoa sto ne go spoznale ISUS hrist ? Za niv ne postoel BOG ili ne se dostojni da go spoznaat posto ne spagaat vo plemeto NEMRAVKI hristijani ???

Poentata mi e ako imalo BOG a imalo sto i ti tvrdis odsekogash zasto toj samo na ISUSOVITE sledbenici bi im dal blazenstvo da ne bidat MRAVKI. Znaci po tebe pred da se pojavi ISUS site bile mravki ( luge koi ne razbiraat ) bidejki ne go spoznale ?
Kako be toa ?
Ima li toa logika ? Pred ISus postoel BOG ama ne im prael muabet na mravkite koi gi stvoril pred da se pojavi ISUS ???
Zasto ?
Ako e semoken a semoken e ... zasto bi gi lishuval kinezite od toa vreme od nego , samo zatoa sto ne go spoznavele ISUS koj patem receno togash i ne postoel ??

Imash logicen odgovor ? Nemash !


GLEDAJ SAMO KOLkU PRASANJA IMA TUKA




3.I vo nekoi djungli sea tamu kade ne ni znaat za Hrista nema BOG ??

Види под 1 и 2.

Sea vidi ti gore samo ne se sea mravki kinezi pred hrist nego mravki sirotki u djungli ... ista shema pak bez logicen odgovor!

Moze nekoj pologicen posodrzaen odgovor ?

4. Ja ne se sl*gam deka isus e bog...moze samo da e bozji pratenik
( prorok izbranik , niska koja ne povrzala so vecnata kosmicka mudrost i energija i nisto poveke  ) se sl*gash ??

Не.

Ok ne se sl*gash pa sto mislish ti ...pobij me logicki deka ne e taka ...obzvrnuvajki se na mravkite od prvoto i vtoroto prashanje. Samo upotrebi malce logika kolku tolku ako moze.

Prasanje : Ako ne zasto mislis deka e ne ?



5.I uste nesto kinezite pred 5000 godini ne go poznavale ISUS ama znaele deka ima Bog vo vid na energija Tao oni pogreshile ? A hinduistite i tie bile greshka ? Pa i evreite greska li se a postara religija imaat od nashata ?

Види под 1. Тие не погрешиле во целост, но имале само делумна слика на тоа што и каков е Бог.

Aham , znachi pak ideme kon teorijata za kutrite mravki sto nisto ama nisto logicki ne mi kazuva . 


PRASANJA
Kako toa delumno zasto delumno ?

KOj im dava na hristijanite ili bilo kogo pravo da kazat samo nie sme bozji ..od plemeto NEMRAVKI  ?



6.Ako pogreshile site tie sto im dava za pravo na hristijanite ili bilo koi drugi vernici ( formalisti ) da mozat da go eksluziviraat Bogot kako edinstveno svoj ?

Бог не е наш. Ние сме Божји! Big%20smile

Pa vidi i jas koa bev prvo oddelenie koa ke me prashaa nesto a ne znaev ke izviknev Tito ne e nash nie sme Titovi ama sepak toa ne e odgovor. Racionalen i logicen.

Prasanje :Ke dadesh nekoj konkreten odgovor ?

Dalje


Jas samo ke kazam crkvite , djamii i drugi chuda se samo opijum za masite, sredstvo za kontrola na plitki umovi i nisto poveke... da se bogatat luge prodavajki prazna slama i da se kontrolira masata...

Во глобала си во право.

Prasanje : Ok a sto toa jas ne sum u pravo ? Doiskazi se te molam ?

Zatoa pljukam na sekoja forma... ne e toa sustinata sto bilo koj prorok sakal da go prenese... se se toa lagi i izmami... toj koj go bara bog neka ne go bara u crkva i djamija neka go najde vo sebe.. neka ne filozofira i palamudi za negoviot zbor ...nego neka bide covek i kolku tolku od vreme navreme neka pravi dobri dela...vo najdobra opcija ama barem ako ne moze neka ne pravi LOSHI DELA...toa e celata sustina .  TOA E SUSTINATA koja sekoe vistinsko ucenje i vernik treba da go ima znae i pochituva vo svojot pat. Se sl*gash ?

Не. Човекот нема капацитет да не прави лоши дела, а уште помалце да прави добри дела. Од различни перспективи, доброто дело за еден, е лошо дело за друг. Затоа има стандард за вистина над нашата жабја перспектива.

Ma nemoj dobroto delo si e dobro delo , ako pomognes na nekogo bez da baras zahvaluvanje e dobro delo za sekoj . A ova sto go kaza ti nema logika ...

PRASANJE :Kako moze da e dobro delo ako pomognesh na nekoja babicka da pomine ulica , kako toa delo ke bide loso za drug ???

Inaku jas ne sum zaba ako ti se spoznavash kako zaba i gledash od taa perspektiva ok ... no ima luge koi gledaat ne samo nagore...i baraat odgovor ko zabata ...gledaat i levo i desno i nazad i napred ... i vo sebe i nadvor od sebe i tuka e krucijalnata razlika megu nekoi luge .

Prasanje : Dali spored verata koja ti ja zastapuvas i prakticiras treba da bideme zabi i da barame odgovor od gore ?



-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 23:31
Originally posted by аџија аџија напиша:

Прашања? Јас само видов нервозно „етикетирање“ на се што напишав како глупаво. Ако не се сложуваш твое право, ни јас не се сложувам со твоето, па ниеднаш не се дрзнав да ги квалификувам твоите аргуметни. Не знам само како го сфати мојот труд како понижување на твојот интелект. Ако тоа го прочита некаде, сериозно се извинувам. Мојот пост беше обид делумно (колку што времето ми дозволува) да се осврнам на твоите прашања. Сега што?



Abe cool e , ja ne se ljutam ama bash ich veruj mi ama sakam vistina...sakam realni odgovori... pa eve koga ke najdes vreme i logika odgovori mi na prasanjata

pozdrav


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 16.Ноември.2006 во 10:42
Do Nela Bella.....Ako ne veruvam vo Bog ne znaci deka ne veruvam vo sebe i svoite sposobnosti.

Adzija....ne se razbirame izgleda...a jas ne mozam da zamislam nesto za koe ne veruvam deka postoi. Ne ocekuvam jas Bog da trcka okolu mene kako decko ( od kade li ti e ovaa ideja samo), ne ocekuvam ni deka Bog ke mi dade nesto nevozmozno ili cuda nekakvi, ako sama ne srabotam, nikoj nema da mi dade nisto...Mozebi najmnogu ne veruvam vo iluzijata za zadgrobniot zivot, prikaznite za rajot i bozjite kazni.

Ovde sega bi se nadovrzala na postot na Vlade. Lugjeto po default se predodredeni da bidat pripadnici na nekoja religija. Tocno deka sme ziveele vo eden sistem kade crkvata bila odvoena od politikata, no ne mislis li deka denes site trcaat vo crkva za praznicite za da bidat videni. Kakov e toj vernik koj odi tamu za da bide viden?

I da ne dolzam mnogu, smetam deka postovite trebas da jasni i kratki, a ne celi fermani. Ti kako vernik, kako nekoj koj se drzi na desette zapovedi, koga gi pisuvas svoite postovi, kolku vnimavas kakvi zborovi upotrebuvas?

Koja e razlikata pomegju tebe i eden Say Hi? Edinstveno sto pripagjate na dve razlicni religii, a i dvajcata go ponizuvate i omalovazuvate tugjoto a samo vaseto e ispravno.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 16.Ноември.2006 во 10:53
Што толку се најде прозвана и повредена Бутел? Па ако човек не се сложува со твоите „аргументи“ ваљда има право и тоа да го изрази. Или очекувате дека треба само да климаме со главата на овој форум??? Мислам што очекувате стварно? И Исус Христос фарисеите ги нарече „Змиски Породи“, зарем згреши, зарем беше преостар? Зборовите се тука за да искажат мислења, а не само за да ве тапшаме по рамо... И доста веќе со тие двојни стандарди во стилот: ти како верник внимавај, а ние можеме на сите страни да псуеме и блебетиме за се и сешто... Мислам имате ли малце самосвест бе луѓе?

Парадирањето во црква на празници не е никаков изговор за неверие. Ако помодарството во религијата ти пречи, тоа не значи дека самата религија го потикнува, тоа понекогаш го прави и општеството.

А ако на целиот мој пост одговараш со едно едноставно: јас не можам да си замислам, т.е. во сржта „јас не можам да те разберам“, тогаш што ме прашуваш? Комуникација е обид да се разбере другиот. Јас не те терам да се сложиш со мене, ама да се напише ова е навистина непотребно. Што сега би ми одржувало интерес да комуницарм со тебе? Зошто да трошам и зборови и време, кога тебе не те интересира мислењето на другиот?



-------------


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 16.Ноември.2006 во 11:03
Originally posted by аџија аџија напиша:

Па ако човек не се сложува со твоите „аргументи“ ваљда има право и тоа да го изрази. Или очекувате дека треба само да климаме со главата на овој форум??? Мислам што очекувате стварно?


Ja ne znam za drugite no ocekuvam da mi se odgovori na prashanjata Wink


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 16.Ноември.2006 во 11:26
 

-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 16.Ноември.2006 во 11:27
 

-------------


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 16.Ноември.2006 во 11:52
Originally posted by beleg beleg напиша:

P.S.prashanjava moze zvuchat ateistichki,no ne se.Jas veruvam i se plasham navistina,no dopirot so religijata i religiite me tera da razmisluvam kolku  taa religija navistina moze da se vtkae vo sovremenoto semejstvo i na koj nachin da se napravi toa da se balansira megju naukata i teologijata....
Na primer eve vo uchilishtata sega koga se izuchuva nastanokot na chovekot decata ja zapochnuvaat lekcijata vaka:Spored naukata chovekot nastanal od.......spored religioznite uchenja od.......(po predmetot istorija)

Za onoj koj ja razbira religijata(hristijanskata, islamot) na edno visoko nivo, so site nejzini metafori ke sfati deka toa vsusnot e filozofija na zivotot, ili moze uste poednostavno kako kodeks za ziveenje vo harmonija so lugjeto i prirodata nasocen kon ostvaruvanjeto na najvozvisenata smisla na covekoviot zivot.
Onoj kon ja nema taa podloga se stremi nadole, kako sto mozeme da posvedocime za denesnava "visoka" civilizacija.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: Vlade
Датум на внесување: 16.Ноември.2006 во 12:42
Originally posted by butel2 butel2 напиша:


Ovde sega bi se nadovrzala na postot na Vlade. Lugjeto po default se predodredeni da bidat pripadnici na nekoja religija. Tocno deka sme ziveele vo eden sistem kade crkvata bila odvoena od politikata, no ne mislis li deka denes site trcaat vo crkva za praznicite za da bidat videni. Kakov e toj vernik koj odi tamu za da bide viden?
 
tradicionalen pomodar, da ne recam snobLOL


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 16.Ноември.2006 во 13:48
pa podobro da odi za da bide viden -moze i ke nauci nesto novo!

-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 26.Ноември.2006 во 10:53
Originally posted by beleg beleg напиша:

Prashanje do ateistite-shto ve pravi ateisti?Jas posle ke vi dadam primer za moja prijatelka koja navistina ne pripagja vo niedna vera.....no sepak veruva vo energij,sila.....



Jas veke objasniv nekolku pati sto me pravi ateist, no ajde pak, ne veruvam vo nesto sto dosega nikoj ne go videl i opipal, nitu vo prikazni za zadgroben zivot, itn itn...

Energija, sila ...i jas veruvam vo toa, razlikata e mozebi sto ne velam, Boze daj mi sila da go napravam i ostvaram toa, tuku si velam, jas mozam da go napravam toa i ke go napravam.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 26.Ноември.2006 во 11:05
Adzija, ne se najdov ni prozvana ni navredena, ednostavno diskutiram.

Ako nekoj ne veruva vo Bog, vednas nego go karakteriziras kako los covek , koj go otfrla veruvanjeto da bi mozel da pravi sekakvi nedozvoleni raboti ( krazbi, ubistva, itn itn). Ista takva zabeleska mi dade ednas Say Hi, na temata "Koranot i zlostavuvanje na zenata" so prasanjeto " ....a ti kako sakas da odis vo crkva, so gol stomak i mini suknjicka....", na prasanjeto koe go postaviv mnogu pati ni od nego ni od khaleefah ne dobiv odgovor, kako ni od tebe na prasanjeto sto ti go postaviv vo temata "do administratorot"

Jas sekogas sum za diskusija i sekogas mozam da go slusnam tugjoto mislenje, megjutoa kako sto jas ne navreduvam ne dozvoluvam ni mene da me navreduvaat. A ti se otkazuvaz od diskusijata so mene bidejki gledas deka ne mozes da gi promenis moite stavovi.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Ноември.2006 во 11:34
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Jas veke objasniv nekolku pati sto me pravi ateist, no ajde pak, ne veruvam vo nesto sto dosega nikoj ne go videl i opipal, nitu vo prikazni za zadgroben zivot, itn itn...


Посмешен атеистички аргумент од ова, нема. Верувајте, не дека Бог некој го допрел итн., туку самата срж на овој аргумент ја издава самосвеста на личноста која го поставува. Несвесноста дека неверието е ПОДЕДНАКВО чекор на вера, колку и верувањето, е само симбол на човековата гордост. Да не должам многу, кој не го читал Кант, или пак дури и врвниот „атеист“ Ниче, не може да сфати за што зборам. Токму фаличноста на онтолошкото „докажување“ дека нема Бог, е разобличено од овие филозофи, и дури и тогаш кога продолжуваат да бидат атеисти, (во случајот на Ниче), тоа го градат на сосема поинакви основи од ваквите „нојевски“ аргументации.

Цитирај A ti se otkazuvaz od diskusijata so mene bidejki gledas deka ne mozes da gi promenis moite stavovi.


Напротив, се откажувам од дискутисијата со тебе бидејќи ти немаш ставови. Имаш мислење и чувства. Знам дека ќе го сфатиш ова како навреда, (иако не е!), туку моја забелешка на твоите досегашни аргументации. За жал, за чувствата не се дебатира, Бутел.




-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 26.Ноември.2006 во 19:16
Kolku sto tebe ti e smesno deka nekoj ne veruva vo nesto sto nikoj ne go videl i doprel, tolku mene mi e smesno sto nekoj drug veruva vo istoto, odnosno vo iluzija, fantazija, ali kako sto sakas...


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 26.Ноември.2006 во 19:17
Nema zosto da me vregja tvoeto mislenje, jas mnogu podobro znam od tebe dali i kakvi stavovi imam.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Ноември.2006 во 23:02
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Kolku sto tebe ti e smesno deka nekoj ne veruva vo nesto sto nikoj ne go videl i doprel, tolku mene mi e smesno sto nekoj drug veruva vo istoto, odnosno vo iluzija, fantazija, ali kako sto sakas...


Јас велам треба да се прочита нешто Бутел... Почни со Кант и Ниче, на пример... Бидејќи ти не си ни свесна, изгледа, дека и ти веруваш во нешта кои не можеш да ги допреш, видиш итн... Дури би се осмелил да кажам дека твојата вера е уште послепа, бидејќи не ни знаеш дека веруваш во такви нешта. Јас барем знам дека верувам во нешто што е недокажливо и опипливо. Барем ја имам таа свест, ако ништо друго.


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 27.Ноември.2006 во 20:38



-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 28.Ноември.2006 во 10:46

.


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Ноември.2006 во 11:08
Originally posted by beleg beleg напиша:

Prashanje:Ke mi objasni li nekoj zosto se tolku raskarani Pravoslavnite i Protestantite?I dali nikoj znae kolku protestantski vernici ima vo MakedonijaSmile

Не знам дали вистинскиот збор е „раскарани“. Всушност, постои непризнавање на протестантите за автентични христијани од страна на официјалната православна црква. Всушност „конфликтот“ е околу тоа „што е вистинска црква?“, прашање околу кое најверојатно не можеме да се согласиме.

Раскарани се надевам не се однесува на војување, бидејќи никогаш ни во минатото не сме дошле до таму да војуваме, се надевам ниту во иднина...

Во Македонија има мал број на протестанти, некаде меѓу 5-10 илјади. Се разбира и тука постои мало недоразбирање, бидејчи МПЦ и протестантските цркви различно бројат кои се нивни верници. За да си член на протестантска црква е потребна редовна активност, и неактивност од повеќе од 6 месеци (неоправдано!), го прекинува членството. МПЦ по автоматизам ги брои сите македонци за свои верници, иако во една просечна Недела луѓето кои посетуваат литургија не е поголем од бројот на луѓето што посетуваат протестантска служба. Не знам како некој кој во животот не стапнал во Црква, може да биде нејзин член, ама тоа е друго прашање...

Да биде иронијата уште поголема, самата МПЦ соработува „радо“ со Протестантските цркви кога од тоа има некаква финансиска корист. Во Австралија и Канада на големо се користат „протестантски“ објекти за литургии, а последниот пример е со новата епархија со седиште во Малме, каде што работата на МПЦ е спонзорирана од религиозниот данок што го собираат шведските протестанти.


-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 29.Ноември.2006 во 18:47
Originally posted by аџија аџија напиша:


Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Kolku sto tebe ti e smesno deka nekoj ne veruva vo nesto sto nikoj ne go videl i doprel, tolku mene mi e smesno sto nekoj drug veruva vo istoto, odnosno vo iluzija, fantazija, ali kako sto sakas...
Јас велам треба да се прочита нешто Бутел... Почни со Кант и Ниче, на пример... Бидејќи ти не си ни свесна, изгледа, дека и ти веруваш во нешта кои не можеш да ги допреш, видиш итн... Дури би се осмелил да кажам дека твојата вера е уште послепа, бидејќи не ни знаеш дека веруваш во такви нешта. Јас барем знам дека верувам во нешто што е недокажливо и опипливо. Барем ја имам таа свест, ако ништо друго.



Svesna sum i znam i veruvam vo nesta koi ne mozes da gi vidis i dopres, no mozes da gi dozivees i pocuvstvuvas, nesta kako sto se ljubovta, gnevot, besot, radosta, srekata...razlikata e sepak ogromna od ona vo koe ti veruvas. Okolu citanjeto, ne si ti toj koj moze da ceni kolku i dali nekoj ovde nesto cital, najnakraj ovde sme da diskutirame za odredeni temi, a ne za onie koi doagjaat na forumot.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 29.Ноември.2006 во 18:51
Originally posted by beleg beleg напиша:

Prashanje:Ke mi objasni li nekoj zosto se tolku raskarani Pravoslavnite i Protestantite?I dali nikoj znae kolku protestantski vernici ima vo Makedonija[IMG]smileys/smiley1.gif" align="absmiddle" alt="Smile" />


Prosto i ednostavno, koga od grupata ke se odvoi edna pomala grupa koja ne se slozuva so maticnata i sebesi se smeta za napredna, a od strana na maticnata e smetana za raskolnicka, kako tie mozat da bidat vo dobri odnosi?



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 29.Ноември.2006 во 20:02
Веруваш во голема празнина во универзумот, во постанок без причина, творец и логика, веруваш во непостоење на бог, во непостоење на смисол, морал и цел на животот итн, работи што не можеш ни да ги допреш, ни видиш, ни докажеш...

-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 29.Ноември.2006 во 22:21
Originally posted by аџија аџија напиша:

Веруваш во голема празнина во универзумот, во постанок без причина, творец и логика, веруваш во непостоење на бог, во непостоење на смисол, морал и цел на животот итн, работи што не можеш ни да ги допреш, ни видиш, ни докажеш...



Tvojot komentar preogja vo navreda, poradi toa od sega natamu voopsto nema ni da gi citam ni komentiram tvoite postovi.Sekoe dobro.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 29.Ноември.2006 во 23:11
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by аџија аџија напиша:

Веруваш во голема празнина во универзумот, во постанок без причина, творец и логика, веруваш во непостоење на бог, во непостоење на смисол, морал и цел на животот итн, работи што не можеш ни да ги допреш, ни видиш, ни докажеш...



Tvojot komentar preogja vo navreda, poradi toa od sega natamu voopsto nema ni da gi citam ni komentiram tvoite postovi.Sekoe dobro.


Што кажав погрешно? Се обидов само да го срочам твоето верување, ништо повеќе. Ако е навредливо тоа да се направи, се извинувам...


-------------


Постирано од: Vlade
Датум на внесување: 30.Ноември.2006 во 08:32
Originally posted by аџија аџија напиша:

Всушност, постои непризнавање на протестантите за автентични христијани од страна на официјалната православна црква.
Во Македонија има мал број на протестанти, некаде меѓу 5-10 илјади. Се разбира и тука постои мало недоразбирање, бидејчи МПЦ и протестантските цркви различно бројат кои се нивни верници.
 
I tie 5 do 10 iljadi protestanti vo Makedonija se podeleni na 5 do 10 razlicni protestantski konfesii, koi megu sebe ne se priznavaat, pa ne znam zosto da se bara od MPC samata da gi priznae?! Crkvata moze da bide samo edna, kako sto e eden i Samiot Hristos.


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 30.Ноември.2006 во 08:50
 


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Ноември.2006 во 09:28
Кој бара признание од МПЦ, Владе мој? Мислиш нас толку ни е важно што мисли МПЦ? Да беше така немаше ли да остане таму? Мислењето на МПЦ, ама ич не не интересира. Мислиш ние толку стрепиме од тие стотина верници на МПЦ, кога зад нас стои 700-милионско стадо? Стварно смешно..

Тоа што го спомна за различните конфесии е повеќе од принуда, отколку од вистинска разлика. Еве ќе ти спомнам само дека сите евангелски (протестантски) пастори, старешини, одржуваат состанок на ниво на градови секој месец. Значи нема тука збор за меѓусебно непризнавање, туку напротив, меѓусебна тесна соработка. Ние редовно одржуваме молитвени состаноци, а честопати и служби на ниво на град во некој изнајмен простор. Се известуваме за сите планови и потреби, а и одржуваме семинари за меѓусебна обука (еве утре е семинарот за тие што работат со деца, на пример).

Тоа е уште една фарса отстрана. Црквата е една. Ние сме сите браќа и сестри едни со други. Кога Борис Трајковски беше Претстедател, секоја недела собираше по 5-6 претставници од сите евангелски христијански цркви на молитва и советување кај него. Исто така, нема град во Македонија каде случајно да „заглавам“ нема кој да ме прибере, бидејќи ние навистина со таква близина гледаме едни на други (ова го зборувам од лично искуство, не напамет).

Вистината е дека во МК, постои проблем со верскиот закон, исфорсиран од МПЦ и ИВЗ, дека не смее да се регистрира повеќе од една вероисповед. Е сега, бидејќи ние не веруваме во хиерархија, кај нас е практика секоја ЛОКАЛНА црква да се регистрира. Затоа во Македонија постојат не 5-10, туку дури 15 различни протестантски регистрации. Бидејќи ние сакаме да го задржиме новозаветниот принцип на локална самоуправа на црквите, и нивна меѓусебна соработка. Секоја од тие потоа е мајка на повеќе други цркви во формирање, кои не се посебно регистрирани се разбира.

Се надевам објаснив доволно.


-------------


Постирано од: Vlade
Датум на внесување: 30.Ноември.2006 во 09:34
Originally posted by beleg beleg напиша:

Zar navistina ne se priznavaat megu sebe?Jas mislam deka ne e taka i deka e seedno vo koja protestantska crkva slusas propoved,ama za ova poveke Adzija ke kaze

i da ne se priznavaat sepak se 5-10000 iljadi vernici,a vo makedonija koj znae kolku i dali ima pravoslavni vernici(ne rodeni kako takvi,tuku vernici vo vistinska smisla)
 
Da ne ispadne deka trcam pred Adzija da kaze nesto, no sigurno e deka ne se priznavaat, zasto site se razlicni megu sebe, nekoi pomalku, a nekoi poveke. Spored toa ne e seedno dali slusas propoved vo Metodisticka crkva, vo Adventisticka (sabotari) crkva, kaj Jehovinite svedoci ili kaj Pentikostalcite. Primer hristijansko-evangelska se razlikuva od evangelsko-metodisticka crkva. Vo svetot, vakvi razlicni protestantski zaednici, ima nad 3000.
 
 


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Ноември.2006 во 09:38
Владе, веќе спомнав дека повеќето немате елементарно познавање за тоа кои се протестантите, па ги ставате сите јајца во една кошница.

Никаде во светот, па ниту кај нас Јеховините сведоци не спаѓаат во протестантските цркви. Тоа е ерес. Исто така ни саботарите. Значи не мешајте све и свашта кога не се разбирате.

Сите други, најодговорно тврдам дека соработуваат на нивото кое го спомнав горе.


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 30.Ноември.2006 во 10:54
 

-------------


Постирано од: Vlade
Датум на внесување: 30.Ноември.2006 во 10:58
Originally posted by аџија аџија напиша:

Владе, веќе спомнав дека повеќето немате елементарно познавање за тоа кои се протестантите, па ги ставате сите јајца во една кошница.

Никаде во светот, па ниту кај нас Јеховините сведоци не спаѓаат во протестантските цркви. Тоа е ерес. Исто така ни саботарите. Значи не мешајте све и свашта кога не се разбирате.

Сите други, најодговорно тврдам дека соработуваат на нивото кое го спомнав горе.
 
A, koi se protestantski Crkvi, samo onie na Luter, Kalvin, Cvingli, samo tie od 16 vek? Pa, i tie nemaat usoglaseno ucenje, imaat razlicni upravi, i od niv ima proizlezeno bezbroj novi. Ako e taka, togas ni Anglikancite ne se protetanti. Ako e taka togas nema sto da protestiras protiv pravoslavieto, tuku treba toa da go pravis protiv katolicite, vie ste nivna opozicija, a jas imam vpecatok deka poveke protestirate protiv nas pravoslavnite otkolku protiv katolicite. Nie ne sme izmenile nisto od ona protiv sto se dignale na protest golemite reformatori. Pravoslavieto nema vovedeno nikakvi novotarii, koi gi razgnevilo (so pravo!) Luter i ostanatite. Zatoa, brate vrati se vo pravoslavieto, tamu najavtenticno se cuva apostolskoto predanie.


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 30.Ноември.2006 во 11:30

A dali tie okolu 10.000 iljadi vo makedonija protestanti se vistinski protestanti ili pak sekti sto se krijat zad imeto na protestantite...jas mislam deka vo makedonija nema nitu anglikani usste pomalku luterani



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Ноември.2006 во 12:21
Владо, јас не живеам во католичка земја, па да протестирам против католичката црква. Живеам во земја чија должност да го предава и чува апостолското предание и е предадено на православната црква. Затоа и си дозволувам да критикувам. Не би се сложил со тебе апсолутно дека апостолкото предание е сочувано во денешнава македонска православна црква. Таа е повеќе се занимава со културно уметнички и политички манифестации, отколку со живата вера. Додека тоа е така, ќе продолжиме да протестираме.

Инаку да напоменам дека името протестанти, не сме го измислиле ние, туку погрдно се користило против оние кои протестирале против корупцијата во црквата. ние секогаш се нарекуваме христијани. на нашите цркви не пишува никаде протестанти. пишува христијанска црква, таа и таа.

протесантски цркви се сите оние кои го учат изворното христијанство. ние имаме во македонија и две меѓусебни здруженија за нашите цркви, Евангелско Единство, и Евангелска Алијанса. Во нив членуваат сите цркви со ваква ориентација, методисти, баптисти, пентакостна, конгрешани, и сите други кои користат неисториски имиња.

Бутел, се разбира дека има врска во која црква слушаш проповед. Бог обдарил водачи со разни способности, па зависи колку таа личност е обдарена со Св. Дух за да ја проповеда верата. Исто така, треба да најдеш црква каде ќе се пронајдеш себеси најдобро во тој собир.

А за друго, за основното верување и чистотата на науката, нема врска во која црква слушаш проповед. Секаде ќе ја чуеш истата порака за спасение и помирување со Бога.

П.С. Не сакам да идеализирам. Се разбира дека не е ни кај нас идеално, имаме свои недоразбирања и несогласувања. Но се обидуваме да ги решиме во братски однос, а кога немам согласност, тоа не значи дека го раскинујваме взаемното општење, т.е. за одредени прашања кои не се од суштинско значење за спасението е дозволена слобода на уверувањето и одговорноста.

-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 30.Ноември.2006 во 16:45
,


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Ноември.2006 во 17:07
Originally posted by beleg beleg напиша:

Ma kakvi sekti?zar pokojniot Boris bese sektas,ima protestanti...sega i mene mu uplasi,a bas sakav da slusam nekogas propoved vo protestantska crkva...da vidam bas kako eConfused


Не станува збор за криење на секти, зад имињата на протестантските цркви. Постои незнаење меѓу народот да ги разликуваат, па таквите секти се вбројуваат во еден кош со протестантските цркви. Како што спомнав, такви се Јеховните Сведоци, Адвентистите, Прахристијанската заедница, Новоапостолска, Универзален живот...

Ова се верски заедници кои ни по учењето, ни по организацијата не спаѓаат во евангелско-протестантските цркви. Опасност од секташко однесување во протестантските цркви не постои. Нема ништо таму страшно. Ќе ислушаш нешто и ќе си заминеш, како во секоја црква. Никој нема да те фати за врат.

Имам една предност над сите вас - сум бил на ваша служба, а вие не сте биле на моја Wink


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Ноември.2006 во 17:13
Белег, она горе се однесуваше на тебе, не знам кај Бутел ми излезе... Изгледа уште сум растревожен од нејзиниот последен пост до мене... Confused

-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 30.Ноември.2006 во 17:32
 


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Ноември.2006 во 17:45
начинот на службите е ист. Има песни, па молитва, па проповед, и можеби повторно песни. Се разбира дека има разлика од црква до црква. Некаде се пеат постари песни, некаде понови. Некаде говорникот е млад, па веројатно посовремен, некаде е стар човек, па веројатно постаромоден. Суштината на проповедите е слична, и не се разликува многу, особено не за суштинските работи. Постојат разлики за некои поситни прашања, на пример во некои цркви е дозволено помодерно облекување, а некои бараат стриктно позатворено. Тоа не значи дека некого ќе го избркаат ако дојде помодерно облечен, но од нивните членови го очекуваат тоа. Некаде има повеќе слобода и хумор во проповедите, некаде е тоа многу посериозно. Значи во проповедањето тие се разликите.

Абе што ви објаснувам па јас толку... Идете - видете...


-------------


Постирано од: sard
Датум на внесување: 30.Ноември.2006 во 18:52
Originally posted by аџија аџија напиша:



Originally posted by beleg beleg напиша:

Ma kakvi sekti?zar pokojniot Boris bese sektas,ima protestanti...sega i mene mu uplasi,a bas sakav da slusam nekogas propoved vo protestantska crkva...da vidam bas kako e[IMG]http://www.forum.idividi.com.mk/smileys/smiley5.gif" height="17" width="17" align="absmiddle" alt="Confused" />
Не станува збор за криење на секти, зад имињата на протестантските цркви. Постои незнаење меѓу народот да ги разликуваат, па таквите секти се вбројуваат во еден кош со протестантските цркви. Како што спомнав, такви се Јеховните Сведоци, Адвентистите, Прахристијанската заедница, Новоапостолска, Универзален живот...Ова се верски заедници кои ни по учењето, ни по организацијата не спаѓаат во евангелско-протестантските цркви. Опасност од секташко однесување во протестантските цркви не постои. Нема ништо таму страшно. Ќе ислушаш нешто и ќе си заминеш, како во секоја црква. Никој нема да те фати за врат.Имам една предност над сите вас - сум бил на ваша служба, а вие не сте биле на моја [IMG]smileys/smiley2.gif" align="absmiddle" alt="Wink" />


Која е преломна точка одредена верска заедница да биде сметана за непротестантска?

-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 30.Ноември.2006 во 19:32
 


-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 01.Декември.2006 во 15:15
Ma kakvi sekti?zar pokojniot Boris bese sektas,ima protestanti...sega i mene mu uplasi,a bas sakav da slusam nekogas propoved vo protestantska crkva...da vidam bas kako e[IMG]http://www.forum.idividi.com.mk/smileys/smiley5.gif" height="17" width="17" align="absmiddle" alt="Confused" />
[/QUOTE]


Edna nedela , koga go nosev sin mi na pricest posle krstevkata, sega pokojniot Boris, se uste bese ziv, popot vo pravoslavnata crkava pomegju drugoto go kaza i toa deka za zal denes imame mnogu sekti na koi pripagja i nasiot predsedatel i koi deluvaat taka da zavlecat sto poveke lugje kon sebe. Ke napomenam deka vo toj period dodeka Boris bese predsedatel ( ne znam dali se uste ima takvo nesto) , na skopskiot saem protestantskata crkva imase besplaten stand kade delese na site beslatno knigi i brosuri, a nivni aktivisti ili ne znam kako oni se narekuvaat, odea po skolite i delea na decata isto taka besplatni knigi i brosuri.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 01.Декември.2006 во 18:01
Originally posted by butel2 butel2 напиша:


Edna nedela , koga go nosev sin mi na pricest posle krstevkata, sega pokojniot Boris, se uste bese ziv, popot vo pravoslavnata crkava pomegju drugoto go kaza i toa deka za zal denes imame mnogu sekti na koi pripagja i nasiot predsedatel i koi deluvaat taka da zavlecat sto poveke lugje kon sebe. Ke napomenam deka vo toj period dodeka Boris bese predsedatel ( ne znam dali se uste ima takvo nesto) , na skopskiot saem protestantskata crkva imase besplaten stand kade delese na site beslatno knigi i brosuri, a nivni aktivisti ili ne znam kako oni se narekuvaat, odea po skolite i delea na decata isto taka besplatni knigi i brosuri.


Протестантската црква не делела книги никогаш на саем, туку ги продавала. Кој сакал си купил, кој не, не... Секогаш се вртат вакви злонамерни муабети и извртени полувистини...

Пакетчињата е вистина дека ги делиме, и ќе ги делиме и оваа година, како и секоја друга. Ги делиме единствено на училишта, чии директори пред тоа ни имаат доставено барање дека сакаат пакетчиња. Никого не го тераме со сила. Во пакетчињата има играчки, бои, кукли... Сакаме децата во Македонија Божиќ да го паметат по убаво нешто. Само во Македонија може да се плука на ваков начин по оние кои сакаат да направат некое добро дело...

Литература во нив нема, освен можеби некоја детска боенка.


-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk