IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 98>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 01:11
ne
ne se razbirame
i ako ubavo si go napisal toa

kazi sto kje me potikne zada poveruvam

a ako niso ne me potikne sam kje sum kriv?
tolku li ne mu bese vazno za mene?


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 01:16
Е сега веќе доаѓаш до вистинското прашање: Дали Бог те потикнува на вера?

Бог направи СЕ од негова страна да не потикне, но изборот е наш. Бог толку го возљуби човекот што таа љубов не ја искажа само со добрината на створението и животот, туку ја докажа и со сопствената смрт во ликот на Исус Христос. Бог толку не засака, што беше спремен со сопствената жртва да не потикне кон вера. Ако тоа не зборува ништо за Бог, ако тоа не е поттик за тебе, тогаш кој треба да е виновен?
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 01:19
zasto nemozam da najdem barem edno od toa SE?

toa so isus e samo pisano na hartija
znam deka i istorija e napisana na hartija
no i odiseja je napisana na hartija
i maliot princ e napisan na hartija

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 01:25
Па не гледаш тогаш анакин. Погледни околу себе... Види го светот. Види го животот. Уживаш ли во животот? Кој ти го дал тоа?

Хартија... Ха... Мешаш сега и баби и жаби. Исус е на хартија, но Исус е и историска вистина. Малиот принц не е историска вистина. Исус не е само хартија. Како ти мислиш една група на 12 луѓе, рибари, окупирани итн., за 100 години без политички и насилни методи ќе ја преврти моќната Римска Империја на колена? Со обично проповедање, меѓусебна љубов и сведочење на ОЧЕВИДЦИТЕ на Христовиот живот, смрт и воскресение? Таа млада црква е најголемиот доказ дека НЕШТО се случило. Можеби не се сложуваш дека се случило тоа што го тврди црквата, но секој сериозен историчар ќе ти признае дека нешто драматично морало да се случи, оваа група на маргинализирани евреи да ја преврти тогашната цивилизација.

Ако не бараш, нема да најдеш...
Ако не гледаш, нема да видиш...
Ако не читаш, нема да дознаеш...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 01:27
Ако не бараш, нема да најдеш...
Ако не гледаш, нема да видиш...
Ако не читаш, нема да дознаеш...

a ova bog saka da mi se sluci?
ili ne mu e vazno?

na toa odgovori mi na toa bre
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 01:28
baram nenaogjam
gledam i nevidov
citam no ne mi e logicno


nitu srceto ne mi kazuva taka
imam loso srce?



Изменето од anakin - 15.Ноември.2006 во 01:29
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 01:28
Ти одговорив.

На Бог му е толку важно што те создал.
Те благословил со живот.
Те благословил со секојдневни радости.

И умре за тебе.

Ова ли ти личи дека не му е гајле?
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 01:30
togas da pred 2000 godini
a sega?


Изменето од anakin - 15.Ноември.2006 во 01:30
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 01:30
Originally posted by anakin anakin напиша:

nitu srceto ne mi kazuva taka
imam loso srce?


Не знам.

Но штом така си одлучил, така и ќе биде. Мислам уште начинот на кој го постави прашањето те издава: ти не го бараш одговорот, туку потврда на твојот став. Додека (ако) е така, нема да го најдеш ни Бога ни одговорот.
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 01:32
Originally posted by аџија аџија напиша:

Е сега веќе доаѓаш до вистинското прашање: Дали Бог те потикнува на вера?

Бог направи СЕ од негова страна да не потикне, но изборот е наш. Бог толку го возљуби човекот што таа љубов не ја искажа само со добрината на створението и животот, туку ја докажа и со сопствената смрт во ликот на Исус Христос. Бог толку не засака, што беше спремен со сопствената жртва да не потикне кон вера. Ако тоа не зборува ништо за Бог, ако тоа не е поттик за тебе, тогаш кој треба да е виновен?


---------------------------

Dobro aj ja da te prasam ?

1.Ako Bog e olicetvoren vo Isus ... pred Isus da bide olicetvoren nemalo BOG ??

2. Ili vo nekoi zabutani djungli kade nikogash nemalo civilizacija pred da receme 2500 godini zar za niv nemalo BOG ??

3.I vo nekoi djungli sea tamu kade ne ni znaat za Hrista nema BOG ??

4. Ja ne se sl*gam deka isus e bog...moze samo da e bozji pratenik
( prorok izbranik , niska koja ne povrzala so vecnata kosmicka mudrost i energija i nisto poveke  ) se sl*gash ??


5.I uste nesto kinezite pred 5000 godini ne go poznavale ISUS ama znaele deka ima Bog vo vid na energija Tao oni pogreshile ? A hinduistite i tie bile greshka ? Pa i evreite greska li se a postara religija imaat od nashata ?

6.Ako pogreshile site tie sto im dava za pravo na hristijanite ili bilo koi drugi vernici ( formalisti ) da mozat da go eksluziviraat Bogot kako edinstveno svoj ?

Jas samo ke kazam crkvite , djamii i drugi chuda se samo opijum za masite, sredstvo za kontrola na plitki umovi i nisto poveke... da se bogatat luge prodavajki prazna slama i da se kontrolira masata...

Zatoa pljukam na sekoja forma... ne e toa sustinata sto bilo koj prorok sakal da go prenese... se se toa lagi i izmami... toj koj go bara bog neka ne go bara u crkva i djamija neka go najde vo sebe.. neka ne filozofira i palamudi za negoviot zbor ...nego neka bide covek i kolku tolku od vreme navreme neka pravi dobri dela...vo najdobra opcija ama barem ako ne moze neka ne pravi LOSHI DELA...toa e celata sustina .  TOA E SUSTINATA koja sekoe vistinsko ucenje i vernik treba da go ima znae i pochituva vo svojot pat. Se sl*gash ?

Aj sea neka mi pojasni nekoj sekoe prasanje po prasanje spremen sum da slusam ...logicki da sfatam...a za nekoi pisanija od nekoi knigi ...poslanija...chuda...za koi pojma neam koj gi pisal i koj gi prepisal...sto dodal skratil prekroil ... ich ne me interesira niti moze da mi stane del od mojata memorija koja nema da ide na delete.

Povelete vernici Wink




OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 01:32
ok zavrsuvame se vrtime vo krug
sekako ti blagodaram adzija
imase samo ubavi zborovi
fala
pozdrav od anakin
te pocituvam
tebe i tvojata vera

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 01:34
Originally posted by anakin anakin напиша:

togas da pred 2000 godini
a sega?


Ти одговорив и на ова. И сега те љуби, и сега те благословува со живот и среќа.

Тебе Анакин не ти треба рационален одговор. Тебе ти треба искуство на Бога. Искуси го. Пробај го. Моли се, искрено, без сомнежи и скриени стравови... Не воздржувај никаква себичност или горчина пред него. Дај му месец дена на искрена вера, покајание, молитва, читање и поучување од Неговиот збор, и ако потоа си на истото како и денес, нема да имам што повеќе да ти кажам...
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 01:46
 Dobro aj ja da te prasam ?

1.Ako Bog e olicetvoren vo Isus ... pred Isus da bide olicetvoren nemalo BOG ??

Бог имало отсекогаш. Исус е само обликот во кој тој се вплоти меѓу нас, за да ни го објави ЦЕЛОСНО Бога. Ако сакаш една не скроз соодветна илустрација(иако мравките не комуницираат, мислам ќе сфатиш): Мравката човечкиот говор не може да го разбере. Над нејзиното ниво е. Таа знае дека има некое суштество, човек, но што е итн., не знае. Но може со друга мравка да се разбере. Така и ние, имаме слика за некаков Бог, но додека тој не дојде меѓу нас, во наш облик, со наш јазик, нема да сфатиме.

2. Ili vo nekoi zabutani djungli kade nikogash nemalo civilizacija pred da receme 2500 godini zar za niv nemalo BOG ??

Бог имало отсекогаш. Тие што не знаат за Христа, можат да знаат нешто за Бог, (како мравката за човекот) но немаат појасна слика за него.

3.I vo nekoi djungli sea tamu kade ne ni znaat za Hrista nema BOG ??

Види под 1 и 2.

4. Ja ne se sl*gam deka isus e bog...moze samo da e bozji pratenik
( prorok izbranik , niska koja ne povrzala so vecnata kosmicka mudrost i energija i nisto poveke  ) se sl*gash ??

Не.

5.I uste nesto kinezite pred 5000 godini ne go poznavale ISUS ama znaele deka ima Bog vo vid na energija Tao oni pogreshile ? A hinduistite i tie bile greshka ? Pa i evreite greska li se a postara religija imaat od nashata ?

Види под 1. Тие не погрешиле во целост, но имале само делумна слика на тоа што и каков е Бог.

6.Ako pogreshile site tie sto im dava za pravo na hristijanite ili bilo koi drugi vernici ( formalisti ) da mozat da go eksluziviraat Bogot kako edinstveno svoj ?

Бог не е наш. Ние сме Божји! Big%20smile

Jas samo ke kazam crkvite , djamii i drugi chuda se samo opijum za masite, sredstvo za kontrola na plitki umovi i nisto poveke... da se bogatat luge prodavajki prazna slama i da se kontrolira masata...

Во глобала си во право.

Zatoa pljukam na sekoja forma... ne e toa sustinata sto bilo koj prorok sakal da go prenese... se se toa lagi i izmami... toj koj go bara bog neka ne go bara u crkva i djamija neka go najde vo sebe.. neka ne filozofira i palamudi za negoviot zbor ...nego neka bide covek i kolku tolku od vreme navreme neka pravi dobri dela...vo najdobra opcija ama barem ako ne moze neka ne pravi LOSHI DELA...toa e celata sustina .  TOA E SUSTINATA koja sekoe vistinsko ucenje i vernik treba da go ima znae i pochituva vo svojot pat. Se sl*gash ?

Не. Човекот нема капацитет да не прави лоши дела, а уште помалце да прави добри дела. Од различни перспективи, доброто дело за еден, е лошо дело за друг. Затоа има стандард за вистина над нашата жабја перспектива.

Aj sea neka mi pojasni nekoj sekoe prasanje po prasanje spremen sum da slusam ...logicki da sfatam...a za nekoi pisanija od nekoi knigi ...poslanija...chuda...za koi pojma neam koj gi pisal i koj gi prepisal...sto dodal skratil prekroil ... ich ne me interesira niti moze da mi stane del od mojata memorija koja nema da ide na delete.

Povelete vernici Wink

Ок


Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 01:48
Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

ok zavrsuvame se vrtime vo krug
sekako ti blagodaram adzija
imase samo ubavi zborovi
fala
pozdrav od anakin
te pocituvam
tebe i tvojata vera



Добро супер. Во ред. Завршуваме. Само сакав да го додам тоа со искуството. Пробај да го искусиш... Ете Финито.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.