IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 98>
Автор
Порака
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ
    Испратена: 14.Ноември.2006 во 09:18
 

Изменето од oblachinja - 29.Ноември.2007 во 20:51
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 09:21
 

Изменето од oblachinja - 29.Ноември.2007 во 20:51
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 09:26
Англиканската црква е одвоена од Католичката од политички причини во средниот век. Значи не како последица од реформацијата, туку од политички причини.

Подоцна, под влијание на реформацијата, таа доживува внатрешна реформација и теолошки се доближува повеќе до другите протестантски цркви, отколку до католицизмот. Затоа и самата Англиканска црква најчесто се дефинира себеси како протестантска, иако во некои помали делови има елементи што се слични на католицизмот.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 09:27
 

Изменето од oblachinja - 29.Ноември.2007 во 20:52
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 10:29

Протестант - Ортодокс, Зошто?



Изменето од sayHI - 14.Ноември.2006 во 10:29
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 10:30
 

Изменето од oblachinja - 29.Ноември.2007 во 20:52
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 13:13
Суни, шиите, бекташи, суфи, јафари, вахабисти, друзи, алави, кадири... Зошто???
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 14:10
 

Изменето од oblachinja - 29.Ноември.2007 во 20:52
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 14:19
 


Изменето од oblachinja - 29.Ноември.2007 во 20:52
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 17:53
Originally posted by beleg beleg напиша:

 kolku lugjeto okolu tebe te razbiraat ili ne te razbiraat....eve jas te razbrav shto sakash da kazesh,no mislam deka e teshko celosno da se predadesh na boga..sekogash ke greshish,nemoze i od obichniot vernik da se bara da go poznava naizus Svetoto Pismo..zoshto ne e dovolno samo da se zivee pradedno i chesnoSmile


Доволно е да се живее праведно и чесно! Ама ние не можеме да живееме праведно и чесно. Еве на пример, етничкиот проблем - што е праведно? За нас македонците едно нешто е праведно, за албанците друго... Е сега на помало ниво, ова прашање на правдата го имаш во секое маало, помеѓу двајца соседи што се караат за оградата или за дворот, или за кучето, а на уште помало и во семејството... Правдата различно ја концепираме, и таа секогаш ќе остане од наша перспектива... Но, да сме во кожата на другиот, веројатно поинаку би размислувале, зар не?

Значи апсолутната праведност и чесност ни се недостижни категории... Ние сме само луѓе кои се од мали учени на себичност, на борба, на грабање, на завист, итн. Немој да мислиш дека не сме учени... Го гледаме тоа уште во пред градинка, а што детето гледа, тоа и го учи...

Кога би можеле да живееме праведно и чесно, тогаш што ќе ни е Бог?


Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 18:03

 


Изменето од oblachinja - 29.Ноември.2007 во 20:53
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 18:16
Originally posted by beleg beleg напиша:

Kade e tuka Bog?Bog ke ne nauchi da ziveeme pravedno i chesno ili samo e tuka za da ni prosti?

P.S.prashanjava moze zvuchat ateistichki,no ne se.Jas veruvam i se plasham navistina,no dopirot so religijata i religiite me tera da razmisluvam kolku  taa religija navistina moze da se vtkae vo sovremenoto semejstvo i na koj nachin da se napravi toa da se balansira megju naukata i teologijata....
Na primer eve vo uchilishtata sega koga se izuchuva nastanokot na chovekot decata ja zapochnuvaat lekcijata vaka:Spored naukata chovekot nastanal od.......spored religioznite uchenja od.......(po predmetot istorija)


Ајде да почнам поедноставно.

1. Бог ни укажува на тоа што е добро, а што е зло. Затоа е даден пред се Стариот Завет и човековата совест.

2. Бог е свесен дека ние не можеме да го исполниме, бидејќи ако се прекрши една од Неговите заповеди ние сме виновни. (исто и на суд: не ги интересира колку добри дела си извршил, ако си убил човек, на пример. Еден прекршок е доволен за целосна вина.)

3. Затоа ни е потребна прошка, која ја дава преку покајание и вера во Исус Христос (Новиот Завет). Но само прошката не е доволна сега да живееме поинаку...

4. Бог ни дава духовна сила (Светиот Дух) да се менуваме во согласност со Неговите заповеди (Новиот Завет). Значи не треба само да ЗНАЕШ што е добро, треба и да УМЕЕШ (да искористам политичка парола Tongue). Со ПОМОШ на Светиот Дух, ние можеме и во современиот живот да живее христијански...

Не знам зошто мислиш дека науката и теологијата се косат? Тие никогаш не се коселе, ниту можат да се косат, бидејќи Бог е Творец и на природниот и на духовниот свет. Настанокот на човекот... Еве, дури и да земеме дека човекот настанал по пат на еволуција (што не е докажано туку е теорија), што менува тоа? Науката оди наназад само до одредена точка и ни самата не тврди дека може да оди наназад... Кој ја почнал, ја придвижил еволуцијата? Кој ја создал материјата за Биг Бенг? На овие прашања науката не се ни ОБИДУВА да даде одговор, бидејќи тие се вон доменот на науката...

Не знам што друго се коси во современиот живот со христијанската вера?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 20:34
Originally posted by аџија аџија напиша:


Originally posted by beleg beleg напиша:

Kade e tuka Bog?Bog ke ne nauchi da ziveeme pravedno i chesno ili samo e tuka za da ni prosti?


P.S.prashanjava moze zvuchat ateistichki,no ne se.Jas veruvam i se plasham navistina,no dopirot so religijata i religiite me tera da razmisluvam kolku  taa religija navistina moze da se vtkae vo sovremenoto semejstvo i na koj nachin da se napravi toa da se balansira megju naukata i teologijata....

Na primer eve vo uchilishtata sega koga se izuchuva nastanokot na chovekot decata ja zapochnuvaat lekcijata vaka:Spored naukata chovekot nastanal od.......spored religioznite uchenja od.......(po predmetot istorija)
Ајде да почнам поедноставно.1. Бог ни укажува на тоа што е добро, а што е зло. Затоа е даден пред се Стариот Завет и човековата совест.2. Бог е свесен дека ние не можеме да го исполниме, бидејќи ако се прекрши една од Неговите заповеди ние сме виновни. (исто и на суд: не ги интересира колку добри дела си извршил, ако си убил човек, на пример. Еден прекршок е доволен за целосна вина.)3. Затоа ни е потребна прошка, која ја дава преку покајание и вера во Исус Христос (Новиот Завет). Но само прошката не е доволна сега да живееме поинаку...4. Бог ни дава духовна сила (Светиот Дух) да се менуваме во согласност со Неговите заповеди (Новиот Завет). Значи не треба само да ЗНАЕШ што е добро, треба и да УМЕЕШ (да искористам политичка парола [IMG]smileys/smiley17.gif" align="absmiddle" alt="Tongue" />). Со ПОМОШ на Светиот Дух, ние можеме и во современиот живот да живее христијански...Не знам зошто мислиш дека науката и теологијата се косат? Тие никогаш не се коселе, ниту можат да се косат, бидејќи Бог е Творец и на природниот и на духовниот свет. Настанокот на човекот... Еве, дури и да земеме дека човекот настанал по пат на еволуција (што не е докажано туку е теорија), што менува тоа? Науката оди наназад само до одредена точка и ни самата не тврди дека може да оди наназад... Кој ја почнал, ја придвижил еволуцијата? Кој ја создал материјата за Биг Бенг? На овие прашања науката не се ни ОБИДУВА да даде одговор, бидејќи тие се вон доменот на науката... Не знам што друго се коси во современиот живот со христијанската вера?


аџија,

Ne velam deka se slozuvam ili deka ne se slozuvam. Ke se odnesuvam kako neutralen slushatel koj e vo potraga po vistinata, ako taa voopsto moze da se sogleda vo vaka postavenite ramki, pa bi se izjasnil kako jas gi razbrav interpretaciite sto gi iznese vo tvojot odgovor, ama sega so zborovi na dete ili na ednostaven chovek od ulica. Te molam ne gi zemaj moite sledni razmisluvanja kako lichen predizvik, tuku kako nekakov nesiguren pogled predochen od chovek koj nikogas nemal shansa da se zapoznae so Hristijanskata religija.

- Prvo, tolkuvanjeto veli deka Bog sozdade se, vkluchuvajki ne i nas po negoviot lik.

- Potoa tolkuvanjeto veli od seto toa sto postoi Bog ni ukazuva sto e dobro, a sto e zlo.

- Sledno, iako Bog tochno znae kako ne stvoril i koi se nash*te kapaciteti i limiti, ne obremenuva so zakoni za koi Toj e svesen deka ne mozeme da gi ispolnime.

- Poradi toa, posle mnogubrojni kaznuvanja so stotici generacii, na krajot toj ni prostuva.

- Potvrduvajki si samiot sebe si deka navistina nie nemozeme da gi ispolnuvame Negovite zapovedi, Bog ni go praka svojot ednoroden sin Isus za pokajanie na nasite grevovi.

- Na krajot Bog, po prakanjeto na Isus i Svetiot Duh, i natamu insistira nie da gi pratime negovite zapovedi iako znae, spored toa kako ne sozdal, deka nie nemozeme da gi ispolnime. Pretpostavkata na krajot e deka Svetiot Duh, koj ne bil del od nas pred da dojde Isus, sega koga Hristos ni go ostavi megju nas, ke ni bide taa alka sto nedostasuvase za da mozeme da gi ispolnime navedenite zakoni.

Dali smetas deka kako obichen needucuran chovek od ulica, iako kuso i rudimentirano gi predochiv rabotite, sepak dosta precizno i ednoznachni ja opishav situacijata?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 21:50
Се сложувам мессингер, дека одлично го претстави класичниот атеистички аргумент зошто Бог не создал грешни, а потоа не казнува за гревот. Знам дека го упростив твојот аргумент, ама тоа е тоа во сржта...

Бог Е СВЕТ!

Тоа е основната премиса на Библијата. Бог не може да стори грев бидејќи тоа е спротивно на неговата СОВРШЕНА природа, ниту да општи со некој (човек, ангел итн.) кој е грешен. Бог има слобода да избира, но Бог СЕКОГАШ го избира најдобриот пат, бидејќи е совршен и се знае. А гревот, не може никогаш да биде најдобриот пат. Затоа Бог не може да го избере гревот.

Човекот е создаден слободен (како и Бог), но не и сезнаен (за разлика од Бог). Како таков, тој нема капацитет да го одбира најдобриот пат, па го одбира погрешниот, бидејќи гревот е честопати завиткан во најубава опаковка, но со трула содржина.

Затоа, Бог го дава Неговиот совршен закон - кој е УПАТСТВО, за да човекот го одбира СОВРШЕНИОТ Божји пат. Но, повторно, човекот нема капацитет да го прати ни тоа, бидејќи е одвнатре искривен, извитоперен... Попривлечни му се гревовите, од светоста.

Потоа Бог го дава Христос - за прошка на секој кој својата вина и немоќ ја признава (исповеда) и верува дека преку Божјиот Дух може да се преобрати според Божјата волја.

На крај, Светиот Дух е тој кој ПОМАГА човекот да го возљуби Божјиот закон повеќе од гревот. Тоа не значи дека човекот ќе стане совршен, бидејќи тоа е само во „рајот“, туку полека ќе се преобразува кон тоа.

Значи целта на Бог гледаме дека е цело време како да му ПОМОГНЕ на човекот, а не како да го осуди, како што испадна од твојата аргументација. Се разбира, зборуваме на едноставно ниво, но еве го мојот „кус“ одговор.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.