IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6566676869 98>
Автор
Порака
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 16:31
Go ima i vo k*ranot - ako ne si znael
 
 
Ne ne sum znael, pa zatoa aj kazimi kade si go pocital toaголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 17:20
Prochitaj si za Djinite...
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 01:47
Еве па ја да праша нешчо шо више су прашала а не су добила одговор по кујзнае кој пат, НАЈОЗБИЉНО

-еве сеа девици у рајо, стварно ме занимат, нели еднаш кој че се онадит, не че бидит девица, дал че ојт на некоа рециклажа (ХИМЕНОПЛАСТИКА, анакине, оти су благородна душа па че ти кажа)ал па че бидит заменета со друга? И шо че бидит со неа? Ал па стално че и бидит прв пат, ами па и на мажо које му е това задоволство секојпат жеанта да ја болит

-Друго, нигде на форумо непрочитав за нусиња у рај мисља на жените на мусљамините шо че ода тамо.

Мола да не бида избришана туку сериозно да ми пристапит о одгоорит.
Ако пак одгоор немет-да не ме бришат оти можит некој знаит.
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 10:09
Originally posted by connected connected напиша:

мори брзо, ти почна многу често да идеш на вероисповед, да не се предомислуваш нешто? газење%20од%20смеење
E connected od sekoe da biduvalo svirche,.............голема%20насмевка
Poprvo nekoj "golem vernik" ke se posomneva vo svoite ubeduvanja,chitajki go nego, otkolku  brza da stane vernik!смеење
always look on the bright side of the life!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 10:27
kako nema ateisti da doagjaat vo veroispoved koga mnogu interesni raboti ima za citanje

ete sega Lilit bila prva zena... pa uste menuvala mnogu cesto ljubovnici....
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 12:31
Затоа го поставив ова прашање. Имам сознанија дека во првиот превод на библијата во Европа пишувало дека Лилит е прва жена на Адам, но бидејќи била непослушна и.т.н. Адам ја истерал, а потоа Бог ја создал Ева од неговото ребро.
Во наредните преводи било забрането да се споменува Лилит,за да нема основа народот за развод. Колку е точно ова (мислам за преводот), не знам. Можеби некој има повеќе сознанија.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 12:47

 Имам сознанија дека во првиот превод на библијата во Европа пишувало дека Лилит е прва жена на Адам, но бидејќи била непослушна и.т.н. Адам ја истерал, а потоа Бог ја создал Ева од неговото ребро.

.... Ova go pisuvalo vo biblijata??
 
 
Во наредните преводи било забрането да се споменува Лилит...
 
.....I sega lilit vo novite biblii ne se spomenuva??
 
 
E sega me interesira, Zosto se osmelile da ja promenat sodrzinata na biblijata.. pa zarem toa ne bile bozjite zborovi?? ...
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 15:23
Palancanski - mitot za Lilit, kako prva zhena na Adam, ne e od Biblijata, tuku od Asiriskite mitovi. Nikogash ne stoela vo Biblijata, spomnata e na edno mesto vo stariot zavet - i toa vo negativen kontekst, no kako "losh duh"... Prochitaj na wikipedia duri ima dosta informacija.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 15:40
Originally posted by bluebell bluebell напиша:

Originally posted by connected connected напиша:

мори брзо, ти почна многу често да идеш на вероисповед, да не се предомислуваш нешто? газење%20од%20смеење
E connected od sekoe da biduvalo svirche,.............голема%20насмевка
Poprvo nekoj "golem vernik" ke se posomneva vo svoite ubeduvanja,chitajki go nego, otkolku  brza da stane vernik!смеење
  bogami,....izgleda deka e tochno ova!голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 12:19
Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:

Имам сознанија дека во првиот превод на библијата во Европа пишувало дека Лилит е прва жена на Адам, но бидејќи била непослушна и.т.н. Адам ја истерал, а потоа Бог ја создал Ева од неговото ребро.


.... Ova go pisuvalo vo biblijata??



Во наредните преводи било забрането да се споменува Лилит...


.....I sega lilit vo novite biblii ne se spomenuva??



E sega me interesira, Zosto se osmelile da ja promenat sodrzinata na biblijata.. pa zarem toa ne bile bozjite zborovi?? ...

Не знам дали тоа се божји зборови. Знам само дека и библијата ја пишувале обични смртници.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 17:33
Мојето ушче не јет одгоорено, така да неам шо да тража овде, или никој незнајт или са праа наудрени
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 18:21
Zidarski: Za svinskoto meso - star zavet/nov zavet. Vo stariot e zabraneto i evreite go pochituvaat toa. Vo noviot - ne e, i najopshto kazhano - so ogled na toa shto e Bozhje tvorenie i e zhivotno - od Boga ni e dadeno pravoto da vladeeme so nejzinata sudbina i da se hranime so nea (prochitaj vo Biblijata za sozdavanjeto na svetot, tamu go pishuva toa).


MENE ME INTERESIRA.
Jas doma ja imam celata bibilija (Nov + star) zavet. Kako ja citate, sto od nea primenuvate? KOnkretno za ova gore, vo stariot zabraneto vo noviot dozvoleno.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 18:28
Aisha, vekje objasniv vo drug eden post i objasnuvanjeto e isto - Isus go nosi noviot zakon, noviot princip, noviot nachin na razbiranje na Boga... Soodvetno, mnogu od starite pravila prestanuvaat da vazhat i pochnuva nov nachin. Isto kako shto Muhammed zabranuva raboti koi do togash postoele vo opshtestvoto, zatoa shto mu e Objaveno deka treba od sega natamu da e poinaku. Istata logika e.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 18:39
Aha ok....
Samo nemi e jasno,na temata da se sledi isus ili Pavle vo povke postovi uvidovme deka Isus zapoveda da se sledi Zakonot sto znaci Zakonite od Stariot Zavet, dodeka Pavle gi pravi novite izmeni koi gi narekuvate Nov Zavet.

Znaci, Pavle a ne Isus e toj sto gi ukinuva starite Zakoni, kade sto vo mnogu citati se spomnuva deka toa se Zavet pomegu Boga i site ostanati luge do Sudniot den.

Prasanje e dali dozvolata za jadenje svinsko meso i ostanatite slicni zabrani e validna ili Bog, spored hristijanite si poigruva so lugeto?
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6566676869 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.