IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЉУБОВНА ВРСКА СО ЛИЧНОСТ ОД РАЗЛИЧНА ВЕРА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЉУБОВНА ВРСКА СО ЛИЧНОСТ ОД РАЗЛИЧНА ВЕРА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 18>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 19:00
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Toa sto taka si  se  zaljubila e samo uste edna potvrda deka muslimanite vredi da  se  sakaat za  razlika od ovie tuka.


Заслужуваат да се сакаат? Во никој случај. Ниту христијаните, ниту муслиманите, ниту било кој човек „заслужува“ да биде сакан. Тоа што Бог не сака е ЧИСТА НЕГОВА МИЛОСТ, а ако гледаш на нашите дела, на нашите гревови, никогаш немаше да не засака. Но затоа Божјата љубов е вистинска љубов, бидејќи го сака тоа што не е привлечно, тоа што не заслужува да се сака... Човекот, сака само привлечни работи, за да се задоволи себе, па дури и некоја света книга, сеедно...

Но ако сме научиле да љубиме како што љуби Господ, тогаш ќе ги љубиме и тие што не заслужуваат, како што учеше и Христос: љубете ги своите непријатели. Поголема љубов од таа нема... Повистинска љубов од таа нема... Поточна дефиниција на љубовта нема...
Кон врв
marija@ Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marija@ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 19:09
e tek sega so ova sto go kaza mnogu me pogodi...i navistina celosno si vo pravo..nema pogolema i povistinska ljubov od ljubovta kon Gospod...se sl*gam so tebe :)
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 19:12
Tocno adzija , ovojpat se slozuvam so tebe.Ama na devojkava i treba nesto mnogu pokonkretno.Ova ke i pomogne samo za mig,dodeka pak ne si go vide sakaniot.
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 19:18
Da , da se sl*gam i treba nesto mnogu pokonkretno ... ocajno i treba pokonkretno nesto.

Ti be devojce majka tatko imash li ?

Sto ne gi prashash niv , tvoite najbliski za vrskata so Ljutvi Miftari koja ja planirash ?

Nego ajde sekoj so svojot krst neka si go nosi ti i taka si se odlucila za zelena polumesechina
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
marija@ Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marija@ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 19:27
a be za toa deka dur da go vidam sakaniot ke mislam deka e vo pravo si zgresil..deka od kaj znaes ti do kaj sum bila zatreskana vo nego?mozda sum na pocetok..a bidejki e taka so sevo ova od adzija vo pogolem del ke go smenam mislenjeto!! a  ti da si se zakjutis deka si imam roditeli i deka nikoj ne spomna deka veke sum odlucena za zelena polumesecina!!!
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 19:55
Бидејки имам лично искуство со темава морав да се приклучам,еден мој многу близок роднина имаше врска со македонка муслиманка и тоа врска озбилна поозбилна здравје,заљубување преку глава.И така 4,5 год. тие си се секса и си изиграваа љубовници негирајки го тоа што тука многу од вас го негираат.Дојде време и решија дека сакаат да се земат бидејки љубовта им е преголема.Роднинава мој го пустевме го молевме но тој беше спремен и вера да смени за љубов и се се договори требаше да оди да смени вера но јас како вечно рчкало го прашав дали и таа ке биде спремна да смени вера да ја праша чисто онака од љубов.Бидејки роднинава се скара со татко му и мајка му поради мењавање вера почна да живее кај невестава беше баш очигледно дека е се завршено и дека ке имаме еден муслиман повеке а еден христијанин помалку.Но не поради дрога или секс или рокен рол роднинава неможел да спие вечерта пред помаз(така мислам дека се вика но не ме фаќајте за збор) па утрината и кажал на невестата дека сака прво да оди во црква да се помоли и да си ги каже тешкотиите на попот и да си оди у џамија да се помуслиманизира,побарал и таа да оди со него и да се помолат заедно чисто поради леснотија на душата негова и тоа го побарал пред таткото и мајката на невестата.Момчето по муабетот било предупредено веке никогаш во куќата да не влегува и да не ја бара невестата бидејки негова не е ниту некогаш ке биде.Кога и се обратил на неа таа несакала повеке ни да го гледа а камоли па да го сака како што го сакала пред тоа.
Е сега љубов и вера да ви кажам неодат заедно и затоа масло и вода не се мешаат никогаш без компромис и погазување од едниот нема тука да има никаква љубов баш поради тоа што без разлика кој некој мора да се потчини,е да да се потчини и да си го подгази зборот и верата а кога тоа ке се случи почитувањето само ке се намалува а никогаш нема да се зголеми па живееме во 21 век век каде што компромисите се прават од љубов а не поради потчинување и подгазување.
Толку од мене се надевам дека сум јасен и гласенLOLLOLLOL
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 19:57
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Tocno adzija , ovojpat se slozuvam so tebe.Ama na devojkava i treba nesto mnogu pokonkretno.Ova ke i pomogne samo za mig,dodeka pak ne si go vide sakaniot.


Да почнеш да гледаш малце подалеку од носот почесто ќе сфатиш дека не си во право...

Нинџа, олабај се, девојчето си има мака, сигурно не е од ќеф дојдено на овој мизерен форум Smile

Марија, немој да мислиш дека другите луѓе не се борат со истите маки низ кои ти поминуваш. Секој има свои искушенија, но важното е во нив да се остане верен и истраен, а Бог за секого го знае најдобриот пат... Не сакам да те видам растажена, бидејќи знам случаи на христијанки кои стапиле така, несериозно, во врска со муслиман и после од тоа немало враќање... И закани, и тепања, и киднапирања, и забулувања со сила, и свашта... Имало и среќни краеви, не дека не, но ако ја разбираш убаво исламската наука, ќе сфатиш дека има луѓе што не знаат жената да им каже „НЕ“ или „доста беше“... На таквите пролевање на крв не им значи апсолутно ништо...


Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 20:05
marija@, добро дојде пак! 
Кон врв
marija@ Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marija@ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 20:12
ne go opravduvam toa za makednka i musliman ama pred da go vidam ova denes sto go diksutiravme imav mnogu poinakov film za toa...sega mnogu raboti mi stanaa jasni i znam deka nikogas nema da pogresam i nikogas nema da si ja smenam verata zosto taka ne sozdal Gospod,a nie treba da ostaneme dostojni na toa..
 
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 20:13
adzija da bese za Islam lugeto  se otkazuvaat i od zivotot svoj a ne od decko ili devojka .Ama vo hristijanstvoto ne naogaat nikakva slast i zatoa  e  vaka. Taa  da se otkaze sega ke ostane samo osamena i tAzna,neispolneta. Ti ke i go najdes lekot? Ne si ti doktor za ova skrij se podobro
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 20:19
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

adzija da bese za Islam lugeto  se otkazuvaat i od zivotot svoj a ne od decko ili devojka .Ama vo hristijanstvoto ne naogaat nikakva slast i zatoa  e  vaka. Taa  da se otkaze sega ke ostane samo osamena i tAzna,neispolneta. Ti ke i go najdes lekot? Ne si ti doktor za ova skrij se podobro


-------------------------

E ne zenati po MSN ke i go kaze lekot

Zasrami se be... i pokrij se so ush*te sram te bilo.

Na maloletnicka i predlagash da se slusha so zenati bivsha kaurka za da ja zavede so slatkorechivi zborovi .

A toa sto tatko i mozhe da ja ishisha keljava i ke ja isfrli na ulica ko kuche toa nikome nisto a ?

Ti devojche informiraj se prvo eve ti forum za religija chitaj malce kako se odnesuvaat ednite muslimani vernici a kako drugite hristijani i izvedi si zakljucok sto e podobro za tebe.



OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 20:21
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Marija neka ne te opteretuvaat so gluposti. Ke ti dadam MSN da zboruvas so zena mi. Pa taa neka ti kaze kako e da  se bide so musliman. Toa sto taka si  se  zaljubila e samo uste edna potvrda deka muslimanite vredi da  se  sakaat za  razlika od ovie tuka.No pak ke ti recam ako ti e celata rabota za  sex togas nema potreba da baras sovet od nas. No ako sakas poveke zboruvaj so zena mi pa neka ti kaze toa sto sakas da  go cues. Se gledame na private




I sto im fali na ovie tuka ? Da ne imaat rogovi ? Kako ne ti e sram celo vreme da potpaluash i favorizirash nekoi raboti ...moj moj pa preku mojega vishe
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 20:22
Zenami ne e  bivsa kaurka , nego segasna.
Nindza kontroliraj se!
Nemozes da  dades dobar sovet ti nekomu zasto sovet ti treba tebe prvo
Кон врв
marija@ Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marija@ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 20:23

ne mi e potrebno ama bas od nicija zena msn zosto do nekade znam i sama da si razmisluvam za toa...a za toa deka site go sakaat islamot i deka hristijanstvoto e osameno-toa e mnogu neubavo mislenje od tvoja strana..jas taka mislam,za drugite ne znam..

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.